Leiden Zoektocht naar asbest in huizen Zijl-poi Torenflat voor opgezette dieren Verwarring over 'klusjesmannen' Slaaghwijk kiest de mooiste tuin Auto Peter 071-134700 c# Aaatenstraat 18 Leiden 'Contactpersoon allochtonen desnoods zelf opleiden' WOENSDAG 7 APRIL 1993 De vijf woningbouwverenigingen in Leiden gaan een se rieuze poging wagen om het asbestprobleem aan te pak ken. Binnenkort start in nauwe samenwerking met TNO een onderzoek naar asbest in woningen. Gekeken wordt in welke delen van de huizen asbest is verwerkt en of er directe gevaren voor de gezondheid zijn. Op de hoek van de Plesmanlaan en de Darwinweg komt het n opslag van miljoenen opgezette dieren. LEIDEN HANS KOENEKOOP Voorlopig gaat het om een in ventarisatie. „Maar blijkt dat er gens in een huis acuut risico be staat, wordt het asbest onmid dellijk verwijderd. Daarover be staat geen twijfel", zegt J. Dui- vesteijn, voorzitter van de over koepelende Federatie van Leid- se Woningcorporaties. Directeur J. Boggia van de grootste woningbouwvereni ging in Leiden, de WBL, ver wacht niet dat het onderzoek zulke acute gevallen oplevert. „Ik denk dat de gevaarlijkste plekken al zijn gevonden. Daar is het asbest al weggehaald." Boggia doelt op de huizen aan de Muiderkring in de Lage Mors en aan de Hoeken en Plaatsen in de Merenwijk, waar asbest in wandkasten zat. Duivesteijn benadrukt dat het niet mogelijk is alle asbest-te verwijderen. „Het zit verwerkt in zeker 300 materialen. In de jaren vijftig is asbest overal voor gebruikt. Het werd aanbevolen LEIDEN WIM KOEVOET Zo'n twaalf personen per over tocht kunnen er mee op het pontje voor fietsers en voetgan gers dat moet gaan varen tussen Zijldijk en de noordoosthoek van de Leidse Merenwijk, ter hoogte van het Joppepad. Als de agenda van de met recreatie be laste gedeputeerde het toelaat, kunnen op 19 mei de eerste passagiers worden overgezet. Volgens de Leidse ambtenaar C. de Mooij wordt de eerste over tocht hoe dan ook dit voorjaar gemaakt. De Mooij zei vorig jaar in deze krant dat hij zou gaan zwemmen als de pont in 1993 nog geen feit is. Zelf vindt De Mooij namelijk ook dat het project, dat al enke le jaren geleden is aangekon digd, erg lang op zich heeft ja- ten wachten. Hij wijt dat aan het gecompliceerde overleg. „Behalve Leiden zijn ook de provincie en Warmond erbij be trokken. Geld is al die tijd het grootste probleem geweest." Ruim een maand voor de eerste overtocht zijn er nog altijd on zekerheden. Het tarief bij voor beeld is onbekend, evenals de vaartijden. Ook de wachttijden zijn niet bekend. Wel staat vast dat twee mede werkers van de sociale werk plaats De Zijl Bedrijven (DZB) de boot in wisseldienst, zullen bemannen. Hén van hen heeft veel ervaring. Hij heeft ook op de pont bij de Vlietlanden geva- vanwege de grote brandweer baarheid. Daarom is het van be lang eens goed in kaart te bren gen waar dat asbest precies zit. Dan kunnen we voorgoed een eind maken aan alle spookver halen." Na de inventarisatie moeten de corporaties bepalen of er gens maatregelen gewenst zijn. Boggia: „Het gaat er om hoe je met de asbest omgaat. Fr zijn plekken in huis waar asbest be ter niet kan zitten, omdat de be woner er gemakkelijk in kan bo ren of zagen. Maar er zijn ook plekken in huis waar het gevaar voor de gezondheid nihil is, zoals bijvoorbeeld de riolering." Wat het onderzoek kost is niet bekend. En over de kosten van verwijdering valt al helemaal niets te zeggen. Duivesteijn. „Het is nog altijd zo dat Den Haag geen subsidies verstrekt voor het verwijderen van asbest. Dus moeten de corporaties zelf voor de kosten opdraaien. En de hamvraag blijft of ze dat kun nen." ren. Een brug heeft die veer dienst overbodig gemaakt. De boot van toen, eigendom van de provincie, is dezelfde die straks in de Zijl wordt gebruikt. Het vaartuig ligt nu nog bij de brandweerkazerne in de Meren wijk. De spuitgasten hebben de motor nagekeken. LEIDEN HANS KOENEKOOP Het is nog geen wolkenkrabber, maar met 22 etages komt de to ren van het nieuwe Nationaal Natuurhistorisch Museum aan de Pesthuislaan wel in de buurt. Het gebouw meet 20 bij 20 me ter in het vierkant, maar gaat 60 meter de lucht in. „Noem het maar gerust een piek", zegt ar chitect Verheyen van het Leidse bureau Verheyen, Verkoren en De Haan. De toren krijgt een heel spe ciale functie. Er is geen plaats voor kantoren of expositieruim ten, alleen voor opgezette die ren. „Er komt één lift, die ra zendsnel langs alle etages vliegt. LEIDEN «VVIM KOEVOET Als de gemeente geen geschikte kandidaat kan vinden voor de functie van 'contactpersoon al lochtone jongeren' moet ze zelf maar iemand opleiden. Deze suggestie van raadslid E. van Middelkoop (Groen Links) viel gisteravond in goede aarde bij Volgens De Mooij zijn de eer ste twee jaren proefjaren. Blijkt een renderende exploitatie on mogelijk, dt.n zou het wel eens bij die twee jaar kunnen blijven. Leiden, de provincie en War mond mikken ruwweg op twee publieksgroepen: de recreëren de fietser die zijn in rit een vaar- Elke etage is een depot, waar de opgezette dieren staan. In zo'n hoge, smalle toren is het mak kelijker en ook goedkoper om het klimaat te beheersen dan in een grote hal. Daar heb je na melijk enorm dure airconditio ning nodig." Het klimaat luistert heel se cuur in de opslagplaats. Er mag over een heel jaar geen graad verschil in temperatuur zijn. En ook de luchtvochtigheid moet heel stabiel blijven. „Bovendien win je natuurlijk veel ruimte met zo'n depot-toren. Ons mu seum heeft de grootste collectie opgezette dieren van de hele wereld, zo'n 9,4 miljoen exem plaren. De oudste dateren uit de 18de eeuw. Daar is heel wat wethouder H. Koek (PvdA/soci ale vernieuwing). Van Middelkoop is zich ervan bewust dat zo'n opleiding extra geld kost, maar zij vindt dat 'de moeite waard'. Voor de contact persoon voor allochtone jonge ren is reeds 75.000 gulden be schikbaar, afkomstig uit de pot sociale vernieuwing. tochtje wil opnemen en de schoolkinderen uit Warmond (een groot deel van Warmond ligt aan de oostelijke kant van de Zijl) en Alkemade. De scho lieren hoeven dan niet meer de brug ter hoogte van de LOI over en kunnen via de Merenwijk sneller en veiliger bij hun scho- vloeroppervlak voor nodig", zegt directeur W. van der Wei den van het museum. De 60 meter hoge toren maakt deel uit van het bouw plan voor een nieuw Nationaal Natuurhistorisch Museum (NNM), dat 85 miljoen gulden kost en in februari 1996 gereed moet zijn. Behalve de opslagde pots in de toren komen er nieu we expositieruimten, een bi bliotheek, laboratoria en kanto ren aan de Darwinweg, naast het nieuwe kantoor van Fokker. Het Pesthuis blijft er voor de tij delijke tentoonstellingen, een winkel annex restaurant, audi-, torium en een natuur-informa- tiecentrum. Van der Weiden: „Het Pesthuis wordt ook de en- Een van de functie-eisen is, dat de kandidaat van Marok kaanse afkomst moet zijn. Hij of zij moet samen met school, werkgever en gezin proberen te voorkomen dat Marokkaanse jongeren aan de zelfkant van de Leidse samenleving terechtko men en hun toevlucht nemen tot crimineel gedrag. Op 19 mei moet de eerste over- FOTO HIELCO KUIPERS len in Leiden en Oegstgeest ko men. De recreërende fietser kan de Zijl oversteken naar het lop- pepad en vanaf daar op de re creatie-eilanden Strengen en Tengnagel komen. Die zijn door een brug met het 'vasteland' van de Merenwijk verbonden. Meepraten De democratie is I aan vernieuwing toe, meent de politiek in Oegstgeest. Burgers moe ten vaker kunnen meepra ten tree voor de bezoekers. Ze kun nen via een wandelbrug de weg over naar de nieuwbouw." Voorlopig staan alle plannen alleen nog op papier en is er sprake van schetsen. Architect Verheyen heeft wel een ma quette staan, maar die wil hij pas presenteren als het defini tief ontwerp klaar is. „Die toren komt niet zomaar uit de lucht vallen. Achter dit plan zit een stedebouwkundige visie. Op de voorgrond het lage deel van het museum en op de achtergrond hoogbouw. Het Pesthuis zelf willen we zoveel mogelijk apart houden van de nieuwbouw en omringen met veel groen. Dan komt het gebouw veel beter tot zijn recht." Eerder is al eens gekeken naar de mogelijkheid de Marokkaan se afkomst als functie-eis te la ten vervallen. In de gemeente raad is daar echter geen meer derheid voor te vinden. Het voorstel van Van Middelkoop zou dan ook wel eens een door braak van de impasse kunnen inluiden. LEIDEN Woningbouwvereniging De Sleutels begint deze maand een 'tuinactie' in de Slaaghwijk. De actie is bedoeld om Slaaghwij- kers meer bij hun buurt te be trekken en te stimuleren de wijk op te knappen. Op 14 april wordt een informatie-avond ge houden over het onderhoud van kleine tuinen in de biblio theek Merenwijk. Volgende maand (26 mei) is er een plan- tenmarkt op het terrein waar vroeger buurthuis Op Eigen Wieken stond. Tevens looft de De Sleutels een prijs uit aan de eigenaar van de mooiste tuin in de buurt. Wijkbewoners wordt binnenkort gevraagd de mooi ste tuinen te selecteren. Droog Ondernemers in Noordwijk zijn niet gelukkig met de EWR. Het bedrijf zette de midden standers een paar keer droog LEIDEN WIM KOEVOET Bewoners van de drie sociale vernieuwingswijken (Oostelijke Binnenstad, Leiden-Noord en de Slaaghwijk) en het gemeen tebestuur zijn verstrikt geraakt in een Babylonische spraakver warring over de zogenoemde omgevingsvaklieden. De wet houders H. Koek (PvdA) en H. de la Mar (Groen Links) pro beerden gisteravond ettelijke keren de indruk weg te nemen, dat er plannen in de maak zijn om de achterstandswijken te beroven van hun alom hoog ge waardeerde klusjesmannen. Toch verliet het in groten getale opgekomen publiek de verga derzaal net zo ongerust als het was binnengekomen. Het Gulden Vlies, waar de raadscommissie sociale ver nieuwing vergaderde, was vol gehangen met briefkaarten waarop het gemeentebestuur niet alleen de groeten wordt ge daan, maar ook wordt gepleit voor het behoud van 'onze jon gens'. De indruk dat de omge vingsvaklieden hun langste tijd hebben gehad, is ontstaan door het voornemen van burgemees ter en wethouders het hele ambtelijke apparaat zo wijkge richt mogelijk te laten werken. Daartoe worden vijf wijkteams geformeerd: drie voor de sociale vernieuwingswijken en nog eens twee voor de rest van de stad. Wethouder De la Mar gaf gis teravond met een voorbeeld de noodzaak van deze reorganisa tie aan. In de oude situatie moeten voor het schoonmaken van een plantsoen twee dien sten in actie komen. Eerst ko men de groen-amhtenaren om het papier uit de struiken te ha len. Vervolgens komt de afde ling reiniging het papier verwij deren. „Tegen de tijd dat die ar riveert, heeft de wind het papier echter terug in de struiken ge blazen." De bewoners van de sociale vernieuwingswijken zijn als de dood voor deze reorganisatie. Het lukte Koek en De la Mar niet ze ervan ie overtuigen dat de omgevingsvakploegen ge- Zes miljoen De Alphense ge meenteraad is be reid zes miljoen gulden uit te trekken voor een bos van een vierkante kilome ter woon blijven bestaan, zij het in een andere vorm. Zelfs de toe zegging van wethouder Koek dat voor de sociale vernieu wingswijken een hoger budget beschikbaar moet komen dan in de andere wijken, werd arg wanend voor kennisgeving aan genomen. Volgens Koek zijn de hogere budgetten niet meer dan lo gisch. Er moet een verschil blij ven bestaan tussen wijken waar sociaal wordt vernieuwd en wij ken waar dat niet gebeurt. „Ik had gedacht dat het me meer moeite zou kosten om de Ste venshof ervan te overtuigen dat een wijkteam alleen voldoende is", verbaasde de wethouder zich over de argwanende reac- Wethouder De la Mar her haalde nog eens dat er niets verandert. „De vaste aanspreek punten blijven en de wijken houden een club van mensen die ingaat op wensen vanuit de wijk. Alleen de poppetjes veran deren." luist met dat aspect hebben de bewoners de meeste moeite. Ze zijn gehecht aan de klusjesmensen die nu in de wijk rondlopen. De samenstelling van de wijkteams is voor hen wél van groot belang. Wethouder Koek wees er op, dat het juist de bedoeling is in de huidige omgevingsvakploe gen een groot verloop teweeg te brengen. De ploegen bestaan immers uit langdurig werklo zen, die op deze manier een mooi opstapje hebben naar de reguliere arbeidsmarkt. De raadsleden drongen er bij Koek en De la Mar op aan geen enkele verandering door te voe ren zo lang niet duidelijk is hoe de nieuwe wijkteams gaan wer ken. „Het boegbeeld en succe snummer van de sociale ver nieuwing moeten we niet inrui- len voor een papieren tijger", aldus WD'er P.Vonk. De wethouders wilden dat best toezeggen. Sterker nog, dat waren ze al overeengekomen met vertegenwoordigers van de drie sociale vernieuwingswij ken. De klusjesmannen blijven voorlopig nog gewoon in de 'omgevingsvakploegen'werken. DAGJE LEKKER TOEREN! YAMAHA XT 600E HONDA VT 600 HONDA HAWK Vrouw geschept leipen Bij een verkeersongeval op de Lammenschansweg is gis termorgen een I9-jarige Leidse gewond geraakt. Volgens de po litie reed de vrouw ter hoogte van het station door rood. Een personenauto, bestuurd door een 19-jarige man uit Ter Aar, kon de brommer niet meer ontwijken. De vrouw is met kneuzingen en hersenletsel naar het AZL overgebracht. De auto verloor de voorruit. De brommer is geheel vernield. Vrouw met mes gestoken leiden Een 35-jarige Leidse vrouw meldde zich gistermiddag op het politiebureau met diverse steekwonden in haar bovenbeen. Die zouden even daarvoor door haar ex-man zijn toegebracht in een woning aan de Meerhof (Zuid-west). De man hoefde niet te worden aangehouden. Hij meldde zich enkele minuten later en is ingesloten. De vrouw is naar het AZL overgebracht Kraakactie blijkt tv-opname leiden Bij de politie kwamen gistermiddag rond half vier diverse meldingen binnen dat het Groen-complex aan de Langebrug wederom zou zijn gekraakt Een groepje krakers zou zich in de huurt van het complex verdacht ophouden. Toen de politie arri veerde. bleek het om een tv-opname van de VPRO te gaan. De agenten werd zelfs gevraag om mee te spelen. Dat weigerden ze. Plan Van Middelkoop (Groen Links) valt in goede aarde COMMENTAAR Betoncentrale De vergunning van de Leidse betoncentrale aan de Zoeterwoud- seweg is ingetrokken. Toch mag die centrale vermoedelijk nog anderhalfjaar in bedrijf blijven. Dezelfde provincie die begin dit jaar de vergunning introk, is nu van plan de centrale voorlopig te gedogen. De bewoners, die al meer dan tien jaar klagen over overlast van het bedrijf, zullen daar maar weinig van begrijpen. Over de ruggen van deze bewoners trachten de verschillende partijen elkaar de schuld van deze ondoorzichtige vertoning in de schoenen te schuiven. De provincie verwijt de gemeente dat er nog geen bouwvergunning voor de nieuwe centrale aan het Wer- nink-terrein is afgegeven terwijl het bedrijf ervan wordt beschul digd de verhuizing bewust te vertragen. Voor dit soort ondoorzichtige spelletjes kopen de bewoners niets. Het is begrijpelijk dat zij zich in hun jarenlange strijd door de overheid in de steek voelen gelaten. Zij hechten weinig geloof aan de toezegging dat de verhuizing over anderhalf jaar een feit is. Het is ook maar zeer de vraag of de gemeente deze toezegging waar kan maken. Ook tegen de nieu we centrale bestaat veel oppositie. Vast staat dat omwonenden van het Wernink-terrein tot aan de Raad van State zullen proce deren om de komst van het bedrijf tegen te houden. Dat leidt on getwijfeld tot aanzienlijke vertragingen. De afgelopen tien jaar hebben provincie en gemeente het belang van het bedrijf zwaarder laten wegen dan de klachten over over last. Nu wordt het tijd dat de bewoners eens serieus worden ge nomen. De provincie, die zich gesteund weet door de Raad van State, dient het bedrijf op korte termijn te sluiten.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15