EG dreigt Servië met verscherping sancties Azerbajdzjan roept V-raad op tot 'snelle actie Buitenland VN willen 15.000 mensen uit Screbenica evacueren EG trekt 3,3 miljard uit voor milieu Rusland Fujimori jaar na coup stevig in het zadel Rocard rekende vooral af met mitterrandisme DINSDAG 6 APRIL 1993 Boeing ramt huizen Guatemala Stad Guatemala stad Een Boeing 767 van de Salvadoraanse nationale luchtvaartmaatschappij TACA is bij aankomst op het vliegveld van Guatemala Stad van de landingsbaan geraakt en heeft ver volgens twee huizen geramd. Van de 215 passagiers raakten tientallen licht gewond. Tien doden in provincie Natal Johannesburg» Zwarte gewapende mannen hebben gisteren in de door geweld geteisterde Zuidafrikaanse provincie Natal een bloedbad aangericht dat zeker aan tien mensen het leven heeft gekost. De slachtoffers zouden aanhangers van het ANC zijn. Het afgelopen weekeinde kwamen bij gewelddadigheden in twee zwarte woonoorden bij Johannesburg acht mensen om. Studentenrellen in Mali bamako Scholieren en studenten in het Westafrikaanse Mali hebben gisteren overheidsgebouwen en woningen van president Alpha Oumar Konare in brand gestoken. Het waren de ernstigste rellen sinds de betogingen die twee jaar geleden een einde maakten aan een generaalsbewind. De politie zette traangas in. Bij de ongeregeldheden zou een student zijn omgekomen. Kaping Chinees toestel beëindigd taipeh Twee Chinezen die gisteren een vliegtuig van een Zuid- chinese luchtvaartmaatschappij hadden gekaapt, hebben zich op de luchthaven van de Taiwanese hoofdstad Taipeh overgege ven. Het toestel, een Boeing 757 met 197 mensen aan boord, werd gekaapt tijdens een binnenlandse vlucht van Shenzen naar Peking. Duitsland neemt chemisch afval terug bukarest» Duitsland en Roemenië hebben gisteren een milieu verdrag getekend dat de terugkeer van 500 ton chemisch afval naar Duitsland mogelijk maakt. I Iet afval werd de afgelopen twee jaar in de buurt van Sibiu gedumpt. Het verdrag geldt voor vijf jaar en zal automatisch worden verlengd tenzij een der par tijen bezwaar maakt. Marine VS: Vrouwen ook naar het front Washington De Amerikaanse marine is van plan in de toekomst ook vrouwen in te zetten bij gevechtstaken. Het ministerie van defensie in Washington bevestigde maandag dat daarvoor plan nen bestaan. Vrouwen zijn tot nu toe altijd uit de frontlinies ge weerd. Het doorgaan van de plannen hangt echter af van de vraag of het Congres ermee akkoord VN-toestel beschoten in Angola harare Een vliegtuig met voedselhulp bestemd voor het noor den van Angola is gisteren bij een landingspoging beschoten door aanhangers van de verzetsbeweging Unita. Een Russisch bemanningslid raakte gewónd door eerfvan de 45 kogels die de romp van een Antonov-32 doorboorden. Het toestel, dat zes ton rijst vervoerde, was voorzien van het beeldmerk van de Verenig de Naties en had toestemming om te landen. VS en Rusland blokkeren stemming in Veiligheidsraad De EG dreigt Servië opnieuw de duimschroeven aan te draaien wanneer president Milosovic de Bosnische Ser viërs niet onder druk zet om het vredesplan van bemid delaars Vance en Owen te aanvaarden. De EG wil dat er een verbod komt op de doorvoer van goederen door Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) en dat Servi sche buitenlandse tegoeden worden geblokkeerd. LUXEMBURG-MOSKOU GPD-AP-DPA-Rtr De Europese Gemeenschap trekt de komende drie jaar in totaal 3,3 miljard gulden uit voor hulp aan de economische hervormingen in Rusland. Dat geld moet met name worden besteed aan scholing voor milieuprojecten en beveiliging van kerncentrales. De EG stelt de Russen daarnaast een vrij handelszone in het vooruitzicht. De EG-ministers van buiten landse zaken hebben dat giste ren tijdens hun bijeenkomst in Luxemburg besloten. Europees commissaris Brittan sprak van een 'belangrijk politiek signaal' waarmee de EG de positie van Jeltsin ondersteunt. De EG-ministers beloofden ook een andere opstelling van Brussel in de onderhandelingen met Rusland over een 'partner schap-akkoord'. De EG weiger de oorspronkelijk de Russen een gezamenlijke vrijhandelszo ne, waarin lage douanetarieven en een minimum aan admini stratie de handel stimuleren. De meeste EG-landen waren bang overspoeld te worden door goedkope, slechte produkten, en vreesden bovendien de dumping van Russisch nucleair materiaal. Onder voorwaarde dat de economische hervormin gen in Rusland slagen en dat het land zich aansluit bij de we reldhandelsorganisatie GATT, heeft de EG alsnog tot vrijhan del besloten. Japan werkt aan een eigen plan voor hulp aan Rusland en hoopt dit gereed te hebben voor de ministersbijeenkomst van de G-7, de rijkste industrielanden, volgende week in Tokyo. Bij zonderheden over de omvang van de hulp zijn nog niet be kend, maar Japanse media be richtten dat deze in de miljar den guldens loopt. Dat zou be tekenen dat Japan de hulp niet langer laat afhangen van de te ruggave van de noordelijke Koe- rilen-eilanden, die aan het ein de van de Tweede Wereldoorlog door de vroegere Sovjetunie werden ingelijfd. De conservatieve tegenstan ders van de Russische president Jeltsin hebben zich gisteren misprijzend uitgelaten over de resultaten van zijn gesprekken in Vancouver met de Ameri kaanse president Clinton. Ryb- kin, het hoofd van de commu nistische fractie in het Russi sche parlement, noemde de door Clinton toegezegde drie miljard gulden 'erg weinig voor een land zo groot als Rusland'. LUXEMBURG «GPO-DPA-Rtr-AFP-AP De Veiligheidsraad van de VN heeft gisteren een stemming over verscherping van de sanc ties opnieuw uitgesteld. Volgens diplomaten zal de stemming niet eerder dan 12 april plaats vinden. De stemming werd geblok keerd door zowel de Verenigde Staten als Rusland. De VS heb ben bezwaar tegen het plan van Vance en Owen. Washington dringt aan op lossere formule ringen die het plan flexibeler kunnen maken en daardoor door alle partijen kan worden goedgekeurd. Rusland trapte gisteren op de rem omdat het meewerken aan verscherping van de sancties gevoelig ligt bij de conservatieve oppositie te gen president Boris Jeltsin. De ministers van buitenland se zaken van de EG besloten gisteren in Luxemburg dat ze een VN-resolutie voor scherpere sancties zullen steunen. De EG heeft in het verleden al veel va ker gepleit voor een 'totaal iso lement' van Servië, zonder dat die woorden in daden werden omgezet. EG-bemiddelaar Owen en de meeste EG-ministers laakten een verklaring van de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Warren Christop her, waarin deze met intrekking van het wapenembargo tegen Bosnië dreigt. „De vecht-het- maar-uit-strategie is niet de di plomatieke strategie", aldus Owen. De Belgische minister Claes denkt dat intrekking van het wapenembargo alleen maar zal leiden tot nog meer geweld, bloedvergieten, dood en vernie tiging. De Westeuropese Unie (WEU), het defensiebondge nootschap van tien EG-landen, heeft gisteren besloten een 300 man sterke politiemacht naar de Donau te sturen om de be staande sancties tegen Servië te controleren. Nederland levert aan de politiemacht 24 tot 28 marechaussees of douaniers, al dus diplomaten. De patrouilleboten van de WEU mogen schepen die het embargo schenden, enteren en tot stoppen brengen, maar mo gen enkel uit zelfverdediging geweld gebruiken. Volgens WEU-secretaris-generaal Van Eekelen kan zo de Donau „re delijk effectief' worden afgeslo ten. Wat Nederland en Duitsland betreft, hangt Milosovic ook de sluiting van de buitenlandse consulaten in Belgrado boven het hoofd. De andere EG-lan den voleden daar echter nog niets voor. sarajevo» ap De Verenigde Naties willen da gelijks konvooien naar de door Serviërs belegerde stad Srebre nica in het oosten van Bosnië sturen om zo'n 15.000 mensen te evacueren. Dat heeft het hoofd van de humanitaire hulp operatie van de VN in Bosnië, José Maria Mendiluce, gisteren gezegd. De VN eisen ook dat de Servi sche belegeraars zo n 150 VN- militairen doorlaten, die de in Srebrenica achtergebleven mensen kunnen beschermen. Ook willen de VN militaire waarnemers sturen ter verster king van de veertien die nu in de stad zijn gestationeerd. Afgelopen weekeinde hadden de moslim-leiders in Srebrenica de evacuatie van inwoners ver hinderd. De geschillen tussen de lokale moslim-functionaris sen en de VN zijn gisteren ken nelijk uit de weg geruimd. Een VN-woordvoerder zei gis teren dat alleen inwoners van omliggende dorpen, die eerder naar Srebrenica zijn gevlucht, zullen worden geëvacueerd. De oorspronkelijke inwoners van de stad zullen zoveel mogelijk achter blijven. Woordvoerder John McMillan van het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de VN (Unhcr) zei in de Bosnische hoofdstad Sarajevo dat zijn or ganisatie met ingang van van daag dagelijks twintig vrachtwa gens naar Srebrenica zal sturen. Volgens McMillan zijn de Servi sche troepen en de autoriteiten in Srebrenica hiervan op de hoogte gebracht en heeft de Bosnische president Izetbegovic toestemming gegeven voor de evacuatie. Een staakt-het-vuren tussen de Serviërs en Kroaten in zuid- Kroatie, dat vanaf gisteren een week lang had moeten stand houden, is bijna onmiddellijk met voeten getreden. Het be stand was bedoeld om bij de frontlinie lichamen te bergen en gevangenen uit te wisselen. Een bijeenkomst om de voorwaar den voor de gevangenenruil af te spreken werd afgelast nadat Kroatië had gezegd dat de Ser viërs weigerden voorrang te ver lenen aan gewonde gevangenen die door het plaatselijke Rode Kruis waren aangewezen. Koop een olifant en schiet hem over 10 jaar neer TUNtS Rtr Olifantenjagers krijgen wel licht binnenkort de kans te in vesteren in hun eigen toe komst De Economische Com missie voor Afrika heeft het plan opgevat potentiële jagers een aandeel olifant te laten ko pen waarmee ze het recht ver werven om het dier over tien jaar af te schieten. De Economische Commissie legde haar rapport afgelopen weekeinde voor aan de Afri kaanse ministers van toerisme. De commissie hoopt op deze manier de olifantenstand op peil te houden en de komst van kapitaalkrachtige en jacht- lustige toeristen naar Afrika te stimuleren. De eigenaar moet na aan schaf van het aandeel jaarlijks een bedrag neertellen waar mee 'zijn' olifant wordt onder houden. „Na tien jaar mag de aandeelhouder vrij en gratis op het dier jagen", zo staat in het rapport Ex-premier Italië mogelijk corrupt MILAAN-ROME AFP-Rtr-ANP Ruim een week nadat hij was beschuldigd van banden met de Siciliaanse maffia, is tegen de Italiaanse oud-premier An- dreotti gisteren in Milaan een tweede gerechtelijk onderzoek ingesteld, nu wegens corruptie. Ook tegen ex-premier Forlani is een onderzoek geopend op ver denking van corruptie. De beschuldiging tegen An- dreotti komt van de Milanese onderzoeksrechters die zijn be last met de operatie 'Schone Handen'. Het is voor het eerst dat de naam Andrcotti wordt genoemd in het kader van het corruptieschandaal dat door de operatie aan het licht kwam. De ex-premier heeft gisteren ont kend dat hij schuldig is aan cor ruptie. Als hij schuldig wordt bevonden, kan hem dat op vier jaar gevangenisstraf komen te Azerische vluchtelingen verlaten de plaats Kelbadjar In de omstreden enclave Nagomo Karabach dat afgelopen weekeinde door Armeense troepen werd geannexeerd. foto reuter NEW YORK-BAKOE-ANKARA-TEHERAN Azerbajdzjan heeft gisteren gevraagd om een spoedzitting van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Deze moet de toestand in de Kaukasus bespreken na een offensief van de Armeense strijd krachten in de regio rond Kelbadjar, een Azerbajdzjaanse stad tussen Armenië en de omstreden enclave Nagorno Kara bach. President Elchibey dringt bij de V-raad aan op het 'met spoed' sturen van een VN-onderzoekscommissie naar het ge bied. In een offensief dat eind vorige maand begon, heeft Armenië ongeveer 4.000 vierkante kilometer gebied ver overd in het westen van Azerbajdzjan. Dit veroverde gebied ligt tussen Armenië en de door Armeniërs bewoonde enclave Nagomo Karabach op het grondgebied van Azerbajdzjan. De strijd om de encla ve heeft de afgelopen vijf jaar al aan dui zenden mensen het leven gekost. Ook de regering van Turkije heeft de V-raad opgeroepen maatregelen te ne men tegen Armenië. Ankara beschuldigt de regering in Jerevan van agressie tegen Azerbajdzjan, dat van oudsher een bondgenoot is van Turkije. Met onmid dellijke ingang mogen humanitaire vluchten naar Armenië geen gebruik meer maken van het Turkse luchtruim. Het Nederlandse voedsel transport naar Armenië, dat over twee weken had moe ten aankomen, is als gevolg van het Turkse besluit voor onbepaalde tijd uit gesteld. LIMA Rtr-ANP Bij een aanval van vermeende leden van de maoïstische ter reurorganisatie Lichtend Pad op een vrachtwagen van het le ger in het noorden van Peru zijn gisteren dertig politieman nen en soldaten omgekomen. De aanval vond plaats bij Quis- quenda in de noordelijke pro vincie Huamachuco, toen guerrillastrijders een vracht wagen onder vuur namen waarin veiligheidstroepen za ten. Het is niet bekend of bij de aanval ook guerrillastrijders zijn omgekomen. Het was gis teren precies een jaar geleden dat de Peruaanse president Al berto Fujimori alle macht naar zich toetrok in de strijd tegen het linkse terrorisme. Een jaar nadat hij het Congres ontbond en de rechterlijke macht reorganiseerde, heeft de Peruaanse president Alberto Fujimori zijn greep op de macht verstevigd. Zijn critici beschul digen hem ervan dat hij plan nen maakt voor zijn herverkie zing en daarvoor de grondwet wil laten wijzigen. Dat de eigenzinnige Fujimori, zoon van Japanse immigranten, op een niet-conventionele ma nier zou regeren, liet hij een jaar geleden zien met zijn 'verkapte' staatsgreep. De corrupte kJiek van Peruaanse politici en rech ters kon in zijn ogen niets doen om het geweld van de maoïsti sche terreurbeweging Lichtend Pad en de drugsmaffia te be strijden en ze blokkeerde al zijn economische hervormingen. 'El Chinito', zoals één van zijn vele bijnamen luidt, bleef niets an ders over dan radicale maatre gelen te nemen, zo meende hij zelf. Fujimori staat nog steeds achter zijn handelwijze van een jaar geleden, maar ziet het liefst dat zijn maatregelen een demo cratische legitimatie krijgen. Het eind vorig jaar nieuw geko zen Congres, dat een nieuwe grondwet zal opstellen, keurde vorige week een grondwetsarti kel goed waardoor de president in tijden van 'nationale crisis' het parlement kan ontbinden. Maar Fujimori ziet geen aan leiding voor een nieuwe 'auto- golpe' (zelfcoup). „In het alge meen ben ik blij met de resulta ten. Ik zie geen noodzaak een actie als die van 5 april vorig jaar te herhalen." Een van de resultaten waarop Fujimori doelt, is de bestrijding van het terrorisme, dat met de arrestatie van Abimael Guzman, de leider van Lichtend Pad, op 12 september vorig jaar, en van 2.000 van zijn volgelingen een flinke klap kreeg. Maar Peru is nog lang niet verlost van het ex treem-linkse geweld, al heeft Fujimori zijn landgenoten be loofd de 'senderistas' vóór 1995 te zullen elimineren. De vangst van Guzman heeft de president in elk geval geen kwaad gedaan in de opiniepei lingen. Nog steeds zegt een meerderheid van de Peruanen, zo'n 60 procent, achter hem te staan; dit ondanks de economi sche misère en grote armoede in het Andesland. Fujimori kan ook bogen op een recent succes; de terugkeer in de internationale financiële gemeenschap, waardoor Peru weer in aanmerking komt voor nieuwe leningen van het Inter nationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank. Een bedrag van 2,5 miljard dollar is al toe gezegd. De president heeft herhaalde lijk ontkend dat hij op een nieu we ambtstermijn uit is; iets wat de huidige grondwet verbiedt. Maar vorige week zei hij dat het Peruaanse volk maar moet be slissen over zijn mogelijke her verkiezing en niet 'vier of vijf parlementsleden'. De nieuwe grondwet, die in juli klaar moet zijn. zal dan ook volgens Fujimori's critici verge zeld gaan van volksraadplegin gen over de herverkiezing van de president en omstreden on derwerpen als invoering van de doodstraf. Lourdes Flores, leid ster van ,de grootste oppositie partij in het Congres, zegt; „Het lijdt geen twijfel dat hij een ei gen plan heeft om aan de macht te blijven door middel van herverkiezing. Hij zal alle mogelijkheden gebruiken om te worden herkozen." PARUS» HANS GERTSEN CORRESPONDENT De storm die oud-premier Michel Rocard het afgelopen weekeinde in Frankrijk ont ketende met zijn 'coup' tegen partijleider Laurent Fabius, is nog niet geluwd. Vrijwel iedere zichzelf respecterende socialist heeft zich inmiddels gemengd in het de bat over de vraag of Rocard de partij om zeep heeft geholpen of juist een grote dienst heeft bewezen. Vooralsnog lijkt het eerste het geval te zijn. De toch al diep gezonken Parti Socia- liste (PS) wordt bedreigd met een grote leegloop. Oud-partijleider Lionel Jospin heeft de politiek voorlopig de rug toe ge keerd en de leider van de linkervleugel, Jean-Pierre Chevènement. wil met aan hang en al opstappen om een eigen partij op te richten. Ook diverse invloedrijke oud-ministers zoals Jack Lang, Roland Dumas en ex-premier Pierre Bérégovoy, hebben Rocards initiatief scherp veroor deeld. Rocard heeft van hen dus niets te ver wachten. Integendeel; Fabius en de zijnen doen er alles aan om Rocard af te schilde ren als een ordinaire machtswellusteling; iemand die zo bezeten is van zijn ambitie om het tot president te schoppen dat hij het lot van zijn partij daaraan onderge schikt maakt. Nu heeft Rocard er nooit een geheim van gemaakt dat hij president Mitterrand graag in 1995 wil opvolgen, maar zijn machtsgreep is niet alleen daardoor te verklaren. Al ruim voor de catastrofaal ver lopen parlementsverkiezingen brak Ro card een lans voor drastische vernieuwing van de partij met zijn oproep tot een 'big bang', de oerknal waaruil alles is ontstaan. Een oproep die aan de basis zowaar enig enthousiasme losmaakte, maar die in de Parij.se partijburelen vooral voor paniek zorgde. Fabius en de zijnen vreesden hun greep op de partij kwijt te raken. Vernieu wen is best, maar wij willen wel de baas blijven, zo was het motto. En daar wringt nu precies de schoen. Volgens Rocard zijn Fabius en de zijnen schuldig aan het verkie/mgsd.h.i. Ir n aan de problemen die de eens zo machti ge regeringspartij tot een ongeïnspireerd, ideeënloos. geïsoleerd en machteloos op- pocttiepattlme hebben (toen afüijden. Via het uitrangeren van Fabius wil Ro card echter vooral breken met het 'mitter randisme'. De PS is sinds de oprichting in 1971 voor alles een soort instrument van de huidige president geweest. Mitterrand wist de verdeelde socialisten in 1971 aan een te smeden tot zijn persoonlijke vecht machine. Met succes. Hij heeft de partij groot gemaakt en dankzij de partij werd hij president. De PS heeft dank zij Mitterrand gouden tijden gekend, maar het is dezelfde Mitter rand die de partij nu mee naar de afgrond sleept, zo vindt Rocard. De 76-jarige presi dent heeft al lang geen grote of nieuwe ideeën meer en heeft nog maar één ambi tie: zijn tweede termijn die in 1995 afloopt uitzitten. Het woord is nu aan de lang verwaar loosde basis. Michel Rocard hoeft nog niet te wanhopen. Een groot deel van het par tijkader is tegen hem. maar onder de le den geniet Rocard veel sympathie. Voor velen is hij de enige 'olifant' met ideeën en een van de weinige prominenten die zich nooit aan enige vorm van comiptie schul dig heeft gemaakt. De 'broedermoord' wordt hem wellicht vergeven als hij er on danks alle tegenstand in slaagt de partij een nieuwe toekomst te geven.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7