Werkgevers fel tegen 'werk wet' allochtonen Binnenland Bomhoff: Loonmatiging is niet de oplossing Pathologen kunnen stroom lijken nauwelijks aan Nestelen in de vooij aarskou Scharrelei-schilderen Dierenbescherming succes Walvis in wording W*m l&ilfiif Ü'W: Patiënten al twee jaar in isoleercellen Gratis chips snel weg Kosto-lijst telt 91 slachtoffers Videoband moet bewijs leveren in zaak-Bruinsma DINSDAG 6 APRIL 1993 Lespakket over normen populair den haag Nederlandse scholen hebben de eerste drie maanden van dit jaar 120.000 exemplaren van het lespakket 'Per ongeluk, expres vanzelf aangevraagd. Het pakket, een uitgave van het ministerie van justitie, besteedt aandacht aan de gevolgen van ondoordacht en crimineel gedrag. In het lespakket krijgen de leerlingen een verhaal van twee kanten te horen, van de dader en zijn slachtoffer. Het is de bedoeling dat de scholieren hier door gaan nadenken over de gevolgen van crimineel handelen. Minister Hirsch Ballin van justitie toonde zich gisteren zeer te vreden. Volgens hem is de grote vraag een bevestiging van zijn oproep om het belang van normen en waarden in de opvoeding niet te onderschatten. Eis vijf jaar voor verkrachtingen Leeuwarden Tegen een 47-jarige man uit Leeuwarden is giste ren vijfjaar geëist wegens het verkrachten van twee vrouwen. De ene vrouw zou hij afgelopen kerstnacht hebben mishandeld en verscheidene keren verkracht. Hij had haar in een bar ontmoet en was die nacht naar haar huis gegaan. De andere vrouw was hij ook in een café tegengekomen. Zij was met hem mee naar huis gegaan omdat ze geen slaapplaats had. 's Nachts zou hij zich aan haar hebben vergrepen. De verdachte ontkende beide verkrachtingen en gaf alleen de mishandeling van de vrouw tij dens de kersmacht toe. Vier jaar cel voor doodsteken vriendin breda De rechtbank in Breda heeft een 38-jarige man uit die stad veroordeeld tot vier jaar cel wegens het doodsteken van zijn vriendin. De man stak in december vorig jaar zijn 38-jarige vriendin met een mes in haar hart na een ruzie over zijn alco holgebruik. Volgens de rechtbank, die de opvatting volgde van een psychiater, was de man getergd, voelde hij zich machteloos en reageerde de Bredanaar ,,op een onweerstaanbare impuls". In het vonnis is rekening gehouden met het blanco strafblad van de man. den haag gpd Loonmatiging is niet het goede recept om de economie er weer bovenop te krijgen. Het is veel beter de lonen vrij te laten zodat vraag en aanbod vrij hun werk kunnen doen. Daarbij moet de overheid er ook van af zien via de algemeen verbindend verkla ring (AW) in te grijpen in CAO's als de loonstijging haar niet aanstaat. Dit schrijft de Rotterdamse hoogleraar economie Bomhoff in de Staatscourant. Bomhoff noemt loonmatiging een recept uit het verleden dat niet meer past in de concurrentieslag van onze economie. Bovendien ge tuigt het van „defaitisme" (moedeloosheid): het kabinet bevriest daarmee de situatie in plaats van dat het met volle kracht werkt aan een economie die aantrekkelijker, efficiënter en slagvaardiger is. Dat kan door bijvoorbeeld de vermo- den haag gpd Honderden kleurplaten en fo to's van beschilderde eieren zijn het afgelopen weekeinde bin nengekomen bij de Dierenbe scherming. Het was het laatste weekeinde van de actie 'Schil der een scharrelei', een wed strijd om het eten van scharrel en biologische eieren aan te moedigen. De laatste jaren worden steeds meer scharreleieren ge kocht. In 1989 werden in 22,4 procent van de Nederlandse huishoudens scharreleieren ge kocht, vorig jaar was dat vol gens een voorlopige schatting van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren al opgelo pen tot 28,8 procent. Volgens PPE-woordvoerder Van Leeu wen kiezen steeds meer men sen voor de diervriendelijke produktiewijze van eieren of vinden ze deze eieren „gewoon lekkerder smaken dan witte eie ren". De Dierenbescherming wil de verkoop van scharreleieren (waarbij de kip in een schuur kan rondlopen) of biologische eieren (de kip loopt buiten Algemeen Nederlands Persbureau GPD*GemeenschappeijkePersd< 'Wet zal medewerking bedrijfsleven afremmen De werkgevers in ons land blijven onverkort tegen de Tij delijke wet bevordering arbeidsdeelname allochtonen. Een voorstel daarvoor werd vorig jaar door Groen Links, D66 en WD op tafel gelegd. Volgens voorzitter Blankert van de christelijke werkgevers (NCW) voegt verdergaan de wetgeving niets toe aan de huidige inspanningen van de sociale partners. Hij zei dat vanmiddag op een confe rentie van de gezamenlijke werkgeversorganisaties 'Werk voor minderheden' in Amersfoort. amersfoort anp Werkgevers en werknemers hebben op zich genomen om de komende jaren zestigdui zend allochtonen extra in dienst te nemen om zo de werkloos heid onder minderheden op het (veel lagere) landelijke gemid delde te brengen. Daarbij heb ben ze zich op voorhand niet tegen ondersteunende wetge ving verklaard, maar daar is vol gens Blankert hier geen sprake van. Volgens het wetsontwerp moeten onder meer bedrijven met meer dan 35 werknemers (ongeveer 10.000) jaarlijks een openbare rapportage maken over hun inspanningen om le den van minderheidsgroeperin gen aan te trekken. Wie weigert riskeert een boete van 25.000 gulden. Verder moeten bedrij ven een niet-openbaar werk plan opstellen voor het tegen gaan van discriminatie en voor oordelen in het eigen bedrijf. De WD zei destijds zich niet te kunnen voorstellen dat het be drijfsleven moeite zou hebben met deze voorstellen. Volgens Blankert zullen een registratieplicht en het verstrek ken van informatie aan de ar beidsbureaus „eerder tot weer stand leiden dan tot vergroting van de medewerking". Ook voor de ermee gemoeide kosten voelen werkgevers niets. „De in voering van administraties kost de ondernemingen vijftig mil joen, de jaarlijkse kosten zijn 20 a 25 miljoen. Dat geld zou beter kunnen worden benut voor pro jecten om allochtonen daad werkelijk aan een arbeidsplaats te helpen." Blankert hekelde het „politie ke ongeduldterwijl door werkgevers vele initiatieven zijn genomen en bovendien blijkt dat de achterstand van al lochtonen afneemt. De in 1990 overeengekomen doelstelling is nog steeds binnen de termijn van vier tot vijf jaar haalbaar, zei hij. Hij verwees naar de vele allochtonenprojecten (veelal vakopleidingen met baangaran tie), het toenemende aantal plaatsingen via de arbeidsbu reaus en het groeiende aantal CAO-afspraken gericht op al lochtonen. Uit onderzoek dat op de bij eenkomst werd gepresenteerd kwam naar voren dat onderne mingen in toenemende mate uit eigen belang projecten voor minderheden starten. Ontgroe ning en vergrijzing, krapte op delen van de arbeidsmarkt, eco nomische belangen gekoppeld aan mogelijke afzetmarkten en zakelijke belangen, worden daarbij als factoren genoemd. ruswuk anp af te schaffen, geld te steken in de hoge snel heidsspoorbaan Parijs-Amster dam en Schiphol uit te bouwen. Daarnaast moet het kartel van de Nederlandse banken worden opengebroken, moeten scholen veel meer vrijheid krij gen en moeten uitkeringen voor mensen jonger dan dertig jaar worden verlaagd. Zo worden zij aangezet naar een baan te zoe ken, ook al is die aan de andere kant van het land. De hoogleraar meent dat ook niet krampachtig moet worden geprobeerd bepaalde bedrijven overeind te houden via subsi dies of industriefondsen. Ons land moet zich specialiseren in zaken waar het goed in is, meent Bomhoff. Ten slotte wil hij een streep halen door het frequente overleg van kabinet en sociale partners. Dat kost te veel tijd en energie, aldus Bom hoff. Het laboratorium voor gerechtelijke patho logie in Rijswijk staat onder druk door de grote aanvoer van lijken. Gemiddeld heeft het laboratorium een aanvoer van tien li chamen per week. De afgelopen weken was sprake van zestien lichamen per week, an derhalf keer de normale 'omzet'. Doordat ook steeds vaker aanvullend toxicologisch onderzoek (naar vergiften) nodig is, duurt het langer voordat de volledige sectie-uit slagen bij de politie bekend worden. Volgens patholoog Voortman krijgt het laboratorium al tientallen jaren ongeveer vijfhonderd lichamen per jaar voor sectie aangeboden. De aard van het onderzoek is volgens hem echter sterk veranderd. Voort man, die ongeveer 35 jaar aan het laborato rium is verbonden, herinnert zich dat dertig jaar geleden bijna de helft van de gevallen verkeersslachtoffers waren. Tegenwoordig komen er drieduizend mensen per jaar in het verkeer om, maar verricht het laborato rium nog slechts op twintig gevallen per jaar sectie. Daartegenover staat volgens Voortman een enorme stijging van het aantal doden door geweldsmisdrijven. In 1962 waren dat er dertig tot veertig, tegenwoordig tweehon derd per jaar. Doden door geweldsmisdrij ven vergen meer werk en dus meer men sen. Het pathologie-laboratorium heeft in 1985 het aantal pathologen uitgebreid van drie naar vijf. Het gerechtelijk laboratorium dat het toxicologisch onderzoek verricht, kampt volgens Voortman echter met perso neelstekort. De afgelopen weken werden politie en justitie geconfronteerd met een groot aantal doden door geweldsmisdrijven. De politie in Rosmalen vond het lichaam van een ver miste jongen en de Amsterdamse politie twee verkoolde lichamen en een neerge schoten 17-jarige jongen. In maart werd het hoofd van een in januari omgebrachte Ha genaar in een terracotta-vaas in de Rijswijk- se Vliet gevonden, werd in Rotterdam, Heerlen, Groningen, Gouda en Maastricht iemand neergeschoten, en werd zowel op Perron Nul in Rotterdam als in een Amster dams café iemand neergestoken. Een 12-jarig Amsterdams meisje werd neergeslagen en in Amsterdam werd door de reinigingsdienst een romp in een vuil niszak gevonden. Er werd op de A2 een man in zijn auto neergeschoten, een stoffe lijk overschot werd in een beekje bij Heer len gevonden en een babylijkje werd bij een sporthal in Groningen ontdekt. In het Zeeuwse Biggekerke werd een bejaarde man in zijn woning neergestoken. rond) de komende jaren met behulp van acties stimuleren. „Consumenten zijn best bereid om scharreleieren te kopen, al leen zijn ze voor de klant nog niet herkenbaar genoeg. Niet elk bruin ei is een scharrelei", aldus woordvoerder Van der Valk. De paasactie van dit jaar, die zeker wordt herhaald, be stond uit twee onderdelen: het opsturen van een foto van een beschilderd scharrelei of het in zenden van een kleurplaat die bij veel supermarkten verkrijg baar was. Ook waren er allerlei plaatselijke acties, waarbij kin deren paaseieren uitdeelden in verzorgingshuizen of winkel centra. Een voordeel van deze actie voor de klant was de voordelige prijs van scharrel- en of biolo gische eieren. Die ligt op de eiermarkt in Bameveld op dit moment namelijk bijna zeven gulden per honderd lager dan de prijs van witte, die rond de zeventien gulden per honderd stuks kosten. De witte eieren zijn zoveel duurder omdat de meeste mensen liever geen bruin ei beschilderen. j v j'- - A drachten Met beitel en hamer hakt beeldend kunstenaar Anne Woudwijk in een blok steen van 46,5 ton dat moet veranderen in een walvis. Het enorme beeld zal in augustus per ponton naar Hol- werd worden vervoerd, waar het wordt geplaatst naast de aanleg steiger van de veerboot naar Ameland. Bij eb is dan het meeste te zien van het kunstwerk. Bij vloed zit het grootste deel onder water. Rijkswaterstaat, rederij Doeksen en de provincie Friesland financieren het kunstwerk, foto anp hans slotboom In psychiatrisch ziekenhuis Heiloo heiloo anpvolgens de psychiater wel inten sieve medische zorg. De situatie Twee patiënten, een man en is volgens Offerhaus „hanteer- een vrouw, leven al zeker twee baar" en onder de gegeven om- jaar maar mogelijk zelfs nog standigheden „een menswaar- langer in isoleercellen in het dige en aanvaardbare oplos- psychiatrische ziekenhuis Sint sing". Willibrord in Heiloo. Ze kunnen Isolatie in psychiatrische zie- volgens medisch directeur psy- kenhuizen moet volgens de lan- chiater Offerhaus niet tussen delijke richtlijnen zoveel moge- andere patiënten wonen omdat lijk worden vermeden. Maar ze aan een onbehandelbare omdat er voor de twee geen „onvoorspelbare agressie" lij- therapeutisch alternatief is. zal den. de gedwongen isolatie levens- De nog jonge vrouw verblijft lang kunnen voortduren. Isola- vrijwel permanent in een voor tie vindt plaats met instemming haar aangepaste kamer die is van de inspecteur voor de gees ingericht met meubels, radio en telijke volksgezondheid. Hij televisie. De vrouw mocht de af- vindt wel dat zo snel mogelijk gelopen jaren een paar keer on- een andere oplossing moet WOT- der begeleiding naar buiten. den gezocht. Volgens de psychiater berus- Jarenlange isolatie komt in ten zij en haar familie in de se- ons land sporadisch voor. In paratie. De mannelijke patiënt 1991 verbleven vijftien mensen verzet zich tegen de dwang- één tot twee jaar in psychiatri- maatregel. Hij leeft daarom al sche isolatie. Vier patiënten za- jarenlang in een vrijwel kale iso- ten langer dan twee jaar perma- leercel. Beide patiënten krijgen nent in celruimten. de chips ook daadwerkelijk te proeven, blijkt niet aan dove mansoren gericht. Razendsnel nadat de mensen van het re clamebureau de zakken heb ben vastgeplakt, worden ze er door voorbijgangers weer afge trokken, dan wel met paraplu's naar beneden geramd. Helem&él toevallige voorbij gangers waren het trouwens niet, merkte het reclamebu reau. „De schooljeugd had de actie snel door en stond ons el ke morgen om negen uur al op te wachten als we de borden opnieuw gingen vullen", aldus een woordvoerder van Croky. „Daarom tiebben we nu beslo ten de voorraad op steeds wis selende tijden weer bij te vul len." De actie duurt nog tot en met 12 april. In die tijd worden zo'n 70.000 zakken chips weg gegeven. rotterdam gpd Weggebruikers die zich de af gelopen dagen hebben afge vraagd wat er allemaal voor kriebelige lettertjes staan op de reclameborden van Croky chips, hoeven niet de moeite te nemen even van dichtbij te gaan kijken. Ze zijn namelijk te laat Op de plaats waar zij de kleine lettertjes zien staan ('Nou, wat hebben we gezegd') hingen even tevoren nog zak ken chips. Twee weken lang vult de chipsfabrikant elke dag bijna honderd billboards met 57 zakken van z'n nieuwste kra kerige knabbelsnack, Gold La bel Chips. De slogan 'Wedden dat dit de lekkerste chips van Nederland zijn' wordt verge zeld van de mogelijkheid ter plekke zelf de proef op de som te nemen. En de uitnodiging utrecht anp twello Al is het deze week niet bepaald merkbaar dat het voorjaar is begonnen, deze kraaien in het Twentse Twello laten zich daardoor niet af schrikken. Ze zijn hard bezig om hun nesten voor volgende maand af te hebben want, zoals het gezegde wil: in mei leggen alle vogels een el. foto anp koen suyk Polio-epidemie vrijwel voorbij keer voor alle zekerheid wellicht met een week worden verlengd. De polio-epidemie heeft in zes maanden 68 slachtoffers ge maakt. van wie er twee overle den. Verreweg de meeste pa tiënten waren niet of niet volle dig gevaccineerd. Van de geïn fecteerde mensen is 90 tol 95 procent ziektevrij gebleven. De polio-epidemie is bijna voorbij. Het laatste polio-geval deed zich voor begin februari. Doorgaans wordt een polio-epi demie afgeblazen twee maan den na het laatste geval. Dat zou dus één dezer dagen zijn, maar volgens een woordvoer ster van WVC zal die termijn dit De groep van ongeveer 130 mensen die na de Bijlmerramp nog steeds vecht voor een plaatsje op de zogeheten Kosto- lijst behoort van de gemeente Amsterdam financiële steun te krijgen om in de eerste levens behoeften te kunnen voorzien. Dat vindt de taakgroep Vluchte lingen van de Raad van Kerken. Sinds de vliegramp in de Bijl mermeer heeft de groep zich bezig gehouden met de opvang van deze slachtoffers. Zondag was het precies een half jaar geleden dat de vracht jumbo van El Al neerstortte op de flats Groeneveen en Klein Kruitberg. Tien dagen na de ramp liet staatssecretaris Kosto van justitie weten dat illegalen die konden aantonen dat ze in een van de 230 getroffen flats hebben gewoond, in aanmer king zouden komen voor legali sering. Uiteindelijk lieten bijna 1.800 mensen zich bij het Be volkingsregister registreren als illegaal slachtoffer van de ramp. De Kosto-lijst telt tot nu toe 91 slachtoffers. Eind deze maand wordt die lijst naar ver wachting defïnief afgerond. D? kans dat daar nog veel namen aan worden toegevoegd, acht de gemeente Amsterdam niet groot. Op dit moment lopen nog 15 AROB-procedures en een kort geding van mensen die niet werden erkend als slachtof fer. Advocate Van de Laar zegt zelf 86 gevallen te kennen van mensen die dezelfde bewijzen aanvoeren als degenen die wel op de Kosto-lijst terecht kwa men. „Maar getuigenverklarin gen van mensen die hun verblijf in de rampflats onderstrepen, worden alleen geaccepteerd als die via de rechter onder ede worden afgelegd", aldus de raadsvrouw. Tot nu toe is het één persoon gelukt via zo'n on- der-edeverklaring op de Kosto- lijst te komen. De groep van in totaal 130 af gewezen slachtoffers is er vol gens de taakgroep bijzonder slecht aan toe. Voor een deel zijn zij op kosten van hulpverle ningsorganisaties onderge bracht in twee flats in de Bijl mer en bij particulieren. amsterdam gpd Justitie is gisteren in allerijl op zoek ge gaan naar een videoband waarop moge lijk de moordenaar van bendeleider IGaas Bruinsma staat. De band zou het onomstotelijke bewijs kunnen leveren in de rechtszaak tegen de 36-jarige ex-poli- tieman die vorig jaar werd veroordeeld tot acht jaar wegens de moord op de on derwereldkoning. De zaak tegen de oud-politieman is voor een belangrijk deel gebaseerd op de verklaring van de ondergedoken drugs handelaar Steve Brown, die vorige week nog uitgebreid werd geïnterviewd door het televisiestation RTL 4, maar die voor justitie onvindbaar is. Brown is na de moord op Bruinsma uitgeweken naar het buitenland en zei vorige week nog eens dat hij niet van plan is terug te ko men omdat de oud-rechercheur een prijs op zijn hoofd heeft gezet. Het bestaan van de videoband werd gisteren, op de eerste dag van het hoger beroep van de ex-rechercheur voor het Amsterdamse gerechtshof als uit de hoge hoed getoverd door een 30-jarige nacht waker. Hoewel de man van meet af aan als getuige is gehoord in de ruim ander half jaar durende zaak, is kennelijk nooit ter sprake gekomen dat vanuit de loge van het casino naast het Hiltonhotel de bewegingen op straat worden geregi streerd. Dat zou kunnen betekenen dat de verdachte, die zijn auto in de nacht van de moord op Bruinsma vlak voor het casino heeft geparkeerd, op de band staat met het tijdstip van aankomst en vertrek erbij. Of dat dat juist niet op de band staat, waarmee zijn eigen verkla ring zou worden onderuitgehaald. Pro cureur-generaal Korvinus toonde zich verrast en zei te zullen uitzoeken of de band nog is te vinden. Niemand van de getuigen zegt de oud- politieman te hebben zien schieten. De nachtwaker heeft in de nacht van de moord, 27 juni 1991, na de dodelijke schoten slechts 'een gedaante' in de richting van de geparkeerde metallic grijze VW Golf zien sprinten. De ver meende dader beweert al voor het tijd stip van de moord naast zijn vrouw en kind op het waterbed te zijn gekropen. De ex-politieman is wegens de moord op Bruinsma, die wordt beschouwd als een belangrijke afrekening in het drugsmilieu, vorig jaar door de Amster damse rechtbank tot acht jaar veroor deeld. Kort daarna kreeg hij er voor de li quidatie van een drugshandelaar nog eens twaalf jaar bij. Ook aan die moord zegt de man onschuldig te zijn en ook in die zaak is de getuigenis van oud-jonge ren werker Steve Brown doorslaggevend geweest. Volgens Brown is de oud-re chercheur een krankzinnige die wel ne gentien huurmoorden op zijn geweten heeft. Een voormalige lijfwacht van Brown beweert iets soortgelijks over Brown. Volgens justitie is de zaak-Bruinsma getekend aoor „angst en intimidatie". Zoals de portier van de discotheek Juli ana's, die aanvankelijk een voor de ver dachte belastende verklaring aflegde, maar later ziek van angst zei zich niets meer te kunnen herinneren en gisteren niet kwam opdagen omdat hij zich on der psychiatrische behandeling heeft moeten stellen. Donderdag staat de ex- rechercheur in hoger beroep terecht voor de moord op dc drugshandelaar.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5