Onze Top 5 van deze week. Bewakers tegen strenger regime gevangenissen Binnenland Politie Rijnmond rolt Turkse drugsbende op Milieuprijs voor makers van de Vrekkenkrant Jaarlijkse schade door inbraken twee miljard Nederland sluit grenzen voor Oosteuropees vee Werknemers van uitzendbureaus verzekerd tegen reparatie WAO-gat Kok wil werkenden voordeeltje geven Zeehondenchip DINSDAG 6 APRIL 1993 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemeenschappelijke Persd*ns rotterdam cpp Een internationaal opererende Turkse drugsbende die per avond enkele tientallen kilo's heroïne verhandelde, is door de politie opgerold. Volgens het Regionaal Bureau Bovenlokale Criminaliteitsbestrijding (RBBC) Rijnmond werd het po- litie-onderzoek dat maanden duurde, vooral bemoeilijkt door de professionele werkwijze van de drugssmokkelaars. De politie heeft zestien Turk se verdachten aangehouden. De criminele organisatie smokkel de jarenlang grote hoeveelhe den heroïne in personenauto's en touringcars vanuit Turkije naar Nederland waar de drugs weer werden 'doorgevoerd' naar het buitenland. De winst werd geïnvesteerd in nieuwe drugs-transacties. De politie heeft in het onder zoek telefoons van de Turken afgetapt. De arrestaties bleven beperkt tot de 'Nederlandse tak' van de organisatie. De werkelij ke kopstukken van de bende, die in Turkije zouden zitten, bleven buiten schot. De politie heeft ook contacten met drugs kartels in Colombia getraceerd. De Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) onthulde on langs al dat sprake is van 'ruil handel' tussen de Zuidameri- kaanse drugskartels en de drugsmaffia in Turkije. De politie vermoedt dat er een relatie is tussen dit crimine le netwerk en de serie moorden op Turken vorig jaar in Rotter dam en Amsterdam. Daarbij werden in korte tijd twaalf men sen, eveneens van Turkse af komst, om het leven gebracht. Door wie de moorden zijn ge pleegd is niet bekend. Volgens het Openbaar Minis terie zal de verdachten onder andere deelname aan een cri minele organisatie en (mede- )invoer van verdovende midde len ten laste worden gelegd. bilthoven gpd In afgedankte maar bij lange na niet afgeleefde bankstellen ge noten de makers van de Vrek kenkrant gisteren van de 'Groe ne Pluim'. Zij kregen deze jaar lijkse milieuprijs van de milieu organisatie De Kleine Aarde in de 'hergebruik-winkel' van Emmaüs in Bilthoven uitge reikt. De Vrekkenkrant wil het milieudenken met tot luchtig lachen nodend geschrijf uit de wat zware, freakerige sfeer ha len. De stukjes gaan over het feit dat mensen zeer zuinig kunnen zijn, zodat ze weinig nodig hebben en dus het milieu nauwelijks belasten. Als oudste kringloopstichting in Nederland heeft ook Emmaüs ooit de Groene Pluim gekregen. Een milieubewuste wethouder en een dito koffie- brander volgden. Hanneke van Veen en Rob van Eeden van de Vrekkenkrant toonden tijdens een modeshow hun 'woonmantel', een soort deken met drukknopen waar mee geld is te verdienen. De ka chel laag. de spaarlampen en de wasdroger uit. En dan hup in de woonmantel. warmpjes met een goede slok voor de buis. Met de mantel is ten minste tweehon derd gulden per persoon per jaar te verdienen. Zonder com fort en luxe te verliezen en zon der technologische hoogstand jes vindt de moderne vrek een simpele oplossing. Zo ook voor de aan de Groene Pluim verbonden vijfhonderd gulden in een hergebruik-enve- lop. Dat geld gaat naar de uit Bosnië gevluchte zigeuners die ergens illegaal in Nederland zit ten zonder kleren, voedsel en luiers. den haag «anp Inbrekers veroorzaken elk jaar voor bijna twee miljard gulden schade aan de samenleving. Deze cijfers zijn gisteren gepre senteerd door het Bureau Sta tistische Informatievoorziening en Beleidsanalyse (SIBA) van het ministerie van justitie. Het SIBA heeft de materiële schade door inbraken en waar de van gestolen goederen, de politiekosten voor de opsporing van de daders, de kosten van strafrechtelijke vervolging, re- classeringskosten en kosten voor rechtshulp bij elkaar opge teld. In 1991 werden door de rijks- en gemeentepolitie ruim 416.000 processen-verbaal op gemaakt naar aanleiding van diefstallen door middel van braak. Dat was tweemaal zoveel als in 1981. Het ging vooral om inbraken in woningen en au tokraken. De buit bestond uit geld. sieraden en TV- en video apparatuur. De meeste schade, 1.4 miljard gulden, is volgens het SIBA voor rekening van het slachtofTer of de verzekeringsmaatschappij. Het gaat om de waarde van de gestolen goederen en de braak- schade. De rest van de kosten komt uiteindelijk voor rekening van de belastingbetaler. De politie besteedde volgens schattingen van het SIBA elf procent van haar tiid aan oplos sing van de inbraken, hetgeen 435 miljoen gulden kostte. Ruim drieduizend verdachten kregen uiteindelijk een onvoor waardelijke celstraf van gemid deld 109 dagen. Het opbergen van de boeven kostte circa hon derd miljoen gulden. DEN HAAG ANP Het ministerie van landbouw heeft de import van vee uit een aantal Oosteuropese landen verboden. Hiemee hoopt het departement te voorkomen dat dieren worden ingevoerd die zijn besmet met mond- en klauwzeer. De Nederlandse maatregel gaat verder dan die van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG. Brussel heeft alleen de import van vee uit Slovenië, Kroatië en loegoslavië geblokkeerd. Nederland weert ook vee uit Bulgarije, Hongarije, Tsjechië, Slowakije en Roemenië. Ook Frankrijk en Italië hebben daar toe inmiddels besloten. Italië wordt geplaagd door uitbraken van het uiterst besmettelijke mond- en klauwzeer. De ziekte lijkt vooralsnog afkomstig uit ló-oatië. In de praktijk heeft het im portverbod weinig gevolgen. Vorig jaar werden nauwelijks dieren geïmporteerd uit de be treffende landen. Zeven jaar gevangenis voor ontucht met stiefdochter LEEUWARDEN ANP Een 51-jarige man uit Elim (Dr) is gisteren in Leeuwarden door het gerechtshof veroordeeld tot zeven jaar cel wegens jarenlan ge ontucht met zijn stiefdoch ter. De ontucht begon toen ze dertien jaar was. Volgens de verdachte zou de ontucht steeds op vrijwillige basis zijn gebeurd. Procureur generaal S. Swerwer had acht jaar cel ge- eist. De straf van het hof is drie jaar hoger dan de straf die vorig jaar door de rechtbank in Assen werd opgelegd. De echtgenote van de verdachte is al eerder wegens haar betrokkenheid bij de zaak veroordeeld tot een maximale werkstraf van 240 uur. Gesprekken over CAO tuinbouw vastgelopen Werknemers van uitzendbureaus zijn verplicht verzekerd tegen de reparatie van het WAO-gat. De dienstenbonden van FNV en CNV en de Unie BLHP hebben vanmorgen een akkoord bereikt met de Algemene Bond Uitzendondernemingen (UBO) over een nieuwe CAO voor de 6.000 vaste medewerkers van uitzendbureaus. De premie verschilt van bedrijf tot bedrijf. Werknemers beta len maximaal 1,75 procent van hun vaste jaarsa laris voor de aanvullende WAO-verzekering. De onderhandelingen over een nieuwe CAO in de tuinbouw zijn gisteravond vastgelopen. Het probleem is ook hier de reparatie van het zoge noemde WAO-gat. De bonden zullen nu hun le den informeren. De werkgevers willen op hun beurt hun opstelling afstemmen op die van de werkgevers in de andere agrarische sectoren. Daar zijn de CAO-onderhandelingen nog maar nauwelijks begonnen. De tuinbouwwerkgevers gaan akkoord met een verplichte verzekering via het bedrijfspensioen fonds, maar vinden dat dit moet worden betaald met een deel van de huidige aanvulling op WAO- uitkeringen. De 26.000 werknemers in de bedrijfs tak zouden vervolgens de overblijvende anderhalf procent premie moeten betalen. De bonden vin den dat werkgevers de helft daarvan moeten bij dragen. Het overleg is nu „voor onbepaalde tijd opgeschort". De overgrote meerderheid van de leden van de Industriebond FNV bij DSM Limburg heeft giste ren in Beek ingestemd met het bereikte principe akkoord voor een CAO. In de CAO is een sociaal plan opgenomen voor de achthonderd perso neelsleden die de komende jaren bij DSM Lim burg moeten verdwijnen. Verder kent de CAO een nieuwe VUT-regeling, reparatie van het WAO-gat en een eenmalige uitkering van één procent van het jaarinkomen. Ch Vruchtenthee, diverse smaken, - doosje 20 zakjes 4 gram l.yy Amsterdam In Artis is gisteren bij vier zeehonden een chip onder de huid aangebracht. De chip dient ter identificatie van de dieren. Na de behandeling zijn de zeehonden naar Ouwehands Dierenpark in Rhenen ge bracht, waar ze zijn ondergebracht in het 'Noordzeewad', een groot verblijf voor zeehonden. FOTO ANP MARCEL ANTONISSE O Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 10 april a.s.. Nieuwe openingstijden: t/m vrijdag tot 18.30 uur. I.v.m. "Goede Vrijdag" komt de koopavond te vervallen. Informeer bij uw AH winkel. •Zolang de voorraad strekt 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 'Maak van Waddenzee geen park' den haag» Waterrijke natuurgebieden als de Oostvaardersplas- sen, de Waddenzee en de Oosterschelde moeten niet worden aangewezen als zogeheten nationale parken. Dit schrijft de Na- tuurbeschermingsraad in een advies aan staatssecretaris Gabor (natuurbeheer). Volgens de raad leidt de aanwijzing tot natio naal park tot meer bezoek, hetgeen in kwetsbare gebieden niet is gewenst. Aanslag voor De Geerhorst opgelost sittard De politie van Tilburg heeft gisteren twee mannen aan gehouden die ervan worden verdacht dat zij op dinsdag 23 maart een man hebben neergeschoten direct na diens vrijlating uit de gevangenis De Geerhorst in Sittard. De mannen zijn 24 en 20 jaar oud en komen net als het 31 - jarige slachtoffer uit Tilburg. Over het motief van de schietpartij heeft de politie niets gezegd. Driehonderd banen weg bij CBA ruswuk Organisatie-adviesbureau Twijnstra en Gudde denkt dat het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA), de koepel van de 28 voormalige arbeidsbureaus, toe kan met 209 banen tegen circa 500 nu. Het advies is vorige week aan de di rectie uitgebracht. Er is een vacaturestop ingevoerd. Post accepteert geen ronde kaarten den haag Ronde, driehoekige, hartvormige of te kleine wens kaarten worden vanaf 1 januari volgend jaar niet meer door de postbode bezorgd. De kaarten veroorzaken storingen aan de au tomatische sorteermachines van de PTT. Afwijkende kaarten moeten in een rechthoekige enveloppe worden verstuurd. Dienstverlening voor bewaarder den haag Een veertigjarige gevangenbewaarder uit Den Haag is gisteren veroordeeld tot 240 uur dienstverlening. De man heeft in oktober 1991 een pistool verkocht aan een toen voortvluchti ge crimineel. De transactie was in scène gezet voor het TV-pro- gramma Crime Time en het blad Aktueel. Tegen de gevangenbe waarder was drie maanden cel geëist. Vice-premier ontkent 'WAO-fraude' Minister Kok van Financiën wil de belastingaftrek voor arbeids kosten (het arbeidskosten - forfait) verhogen. Hij steunt het plan van zijn CDA-collega De Vries van sociale zaken, die het forfait met vijfhonderd gulden wil optrekken. Het plan zou tienduizenden banen kunnen opleveren. Kok zette zijn standpunt gis teravond uiteen voor de EO-te- levisie. De bewindsman repte met geen woord over zijn eer dere voorstel om iedereen een gelijke belastingkorting te geven (het tax-credit). Het tax-credit moest in de plaats komen van de belastingvrije som, het inko- mensdeel waarover geen belas ting wordt betaald. Het CDA is tegen tax-credit omdat dit slecht is voor de werkgelegen heid en de inkomensverschillen verkleint. Het arbeidskosten forfait scoort veel beter. Door verhoging van dat ar beidskostenforfait gaat het be lastbaar inkomen van mensen met een betaalde baan omlaag. Dat betekent dat ze minder be lasting hoeven te betalen. En dat betekent weer dat ze van hun brutoloon netto meer over houden. Dat zou mensen kun nen aanzetten om een betaalde baan te gaan zoeken. In dezelfde televisie-uitzen ding ontkende Kok beschuldi gingen dat hij eind jaren zeven tig als vakbondsleider wist dat grote bedrijven overtollige werknemers in de WAO hebben geloosd. Kok noemt het „een volstrekt raadsel" dat hij van medeplichtigheid aan fraude met de WAO wordt beschul digd. Kok zei dat hij „niets te ver bergen" heeft en dat de parle mentaire enquêtecommissie so ciale zekerheid hem „tot op het bot mag uitkleden" over de WAO-kwestie. De kwestie werd vorige week donderdag aangekaart door voormalig Unilever-topman Beek in een ingezonden brief in NRC Handelsblad. Hij schreef dat Unilever, Shell, Akzo en Phi lips in het verleden met mede weten van de vakbonden een geheime afspraak hadden ge maakt over het „lozen" van overtollig personeel in de WAO. Volgens Beek was de WAO-frau de jarenlang publiek geheim en vertelde hij niets nieuws. Voor Kok kwam de mededeling als een volstrekte verrassing. „Ik hoorde het in Keulen donde ren", aldus Kok. CU Fruitcocktail, o >irv blik 820 gram £.A\d Oh Huzarensalade, 0 rr. bak 1 kilo Z.DÜ Ch Chocolademelk, - Ar. vol jTM of halfvol [£091, pak 11 Nü 1.4y WD wil onafhankelijk onderzoek Gevangenispersoneel is tegen strenger optreden tegen gevangenen. Gevangenbewaarders die lid zijn van de ambtenarenbond CFO pleiten juist voor een soepeler in plaats van een strenger regime. „De detentie moet hu maan blijven", aldus CFO-woordvoerder T. Boxelaar. „Als de humaniteit verdwijnt, wordt het voor de gedeti neerden een hopeloze zaak en zijn ze tot vervelende din gen in staat." Deze reactie volgt op de ontsnapping van zeven gevangenen het afgelopen weekeinde. Om meer ontsnappingen te voorkomen, heeft het CDA strengere bewaking geopperd. De PvdA is juist voor een min der harde aanpak dan nu het geval is. Intussen heeft de WD laten weten dat de liberale frac tie in de Tweede Kamer na de paasvakantie zal voorstellen een onafhankelijk onderzoek te or ganiseren naar wat zich in ge vangenissen afspeelt. Zo wil de WD wel eens precies weten hoe het kan dat in gevangenissen telkens weer wapens en drugs opduiken. Daarnaast moet mo gelijke corruptie onder het ge vangenispersoneel aan de orde worden gesteld. Het CDA zegt geen behoefte te hebben aan zo n onderzoek. Volgens CDA-woordvoerster Soutendijk is het duidelijk dat de ontsnappingen het gevolg zijn van een te soepele bewa king in de gevangenissen. De PvdA reageerde terughoudend op het WD-voomemen. PvdA- kamerlid Zijlstra wil eerst een uitgewerkt onderzoeksvoorstel De zes gevangenen die zater dagmiddag ontsnapten uit de Extra Beveiligde Inrichting Geerhorst in Sittard zijn nog .steeds spoorloos. Ook de gede tineerde die zondagmiddag uit de Hoogeveense strafinrichting De Grittenborgh wist te ontko men, is nog voortvluchtig. Intussen is gebleken dat de politie in Sittard veel te Iaat alarm heeft geslagen bij politie korpsen in de omgeving. Daar om komt er een intern onder zoek naar de gang van zaken. Staatssecretaris Kosto van justitie stelt dat het aantal ont snappingen (dit jaar al 27) zal afnemen als de nieuwe Extra Beveiligde Inrichtingen (EBI's) in Vught en Lelystad in gebruik worden genomen. Hij wil meer politiesurveillances buiten de gevangenispoorten. „Het beleid ten aanzien van vluchtgevaarlij ke gedetineerden is vorig jaar september aangescherpt. Ik ben er bepaald niet aan toe die lijn te verlaten. Nu nog geen harder beleid dus. maar ook niet mil der." Abrikozenvlaai, doos 1000 gram j£ëor 4.50* Van der Valk eist bouw restaurants berlijn hans hoogenduk correspondent De Duitse minister van verkeer Krause heeft gisteren ontkend dat hij het Van der Valkconcern drie motelconcessies heeft aan geboden als het bedrijf geen klacht zou indienen tegen de Duitse staat wegens contract breuk. De Duitse regering ont bond het contract met Van der Valk om hotels te bouwen toen de twee Duitslanden opgingen in een land. Van der Valk houdt het been stijf en wil vijf wegres taurants neerzetten. Krause noemt de berichten dat hij het op een akkoordje heeft gegooid met de Neder landse horeca-familie „een puur verzinsel" van een mana ger van Van der Valk. Van der Valk probeert de bouwplannen ondertussen door te drukken, zegt directeur Pol man. Eén en ander zou in het contract staan dat destijds is ge sloten met de voormalige rege ring in Oost-Duitsland. Het contract werd na de Duitse her eniging door de Duitse regering ongeldig verklaard, omdat vormfouten zouden zijn ge maakt. Van der Valk heeft bij de rechter in Keulen een klacht ge deponeerd wegens contract breuk en eist miljoenen guldens schadevergoeding als niet mag worden gebouwd. Het horecabedrijf liet zich bij het sluiten van het contract met de toenmalige Oostduitse rege ring vooral leiden door het ad vies van Krause, die toentertijd staatssecretaris in Oost-Duits land was.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3