Buis is een groeibriljantje 'Liever even geen sprinters' Oosterlee stopt met profvoetbal Sport Rominger succesvol DINSDAG 6 APRIL 1993 Ard Oosterlee neemt na acht jaar afscheid van het betaalde voetbal. De 26-jarige Al- phenaar, momenteel aan zijn laatste con tractjaar bezig bij Excelsior, deelde zijn trai ner Cor Pot gistermiddag mee er aan het einde van het seizoen een punt achter te zetten. Oosterlee wil voorrang geven aan zijn maatschappelijke carrière en ambieert daarnaast een plek in de hoogste regionen van het amateurvoetbal. „Ik heb het in de kelder van het betaalde voetbal allemaal wel gezien", weet Ooster lee inmiddels. Op zijn staat van dienst ko men de eerstedivisieclubs SW, Cambuur, Haarlem en Excelsior voor. De laatste twee jaar was de bij het Alphense ARC begonnen voetballer niet erg fortuinlijk. Eerst brak hij Zijn scheen- en kuitbeen en toen hij daar van hersteld leek scheurde hij zijn enkel banden. Twee operaties hielpen hem van zijn blessures af, maar aan voetballen kwam hij nauwelijks meer toe. „Ik denk dat ik bij Excelsior nog elf wedstrijden gespeeld heb. Nu ben ik weer fit en het gaat allemaal weer goed, maar er is voor mij niets meer te ver dienen. Als je dergelijk zware blessures als ik heb gehad, kom je niet zo maar weer in het eerste. Pot had begrip voor mijn stand punt." Anonimiteit Oosterlee nam zijn beslissing vorige week, toen Excelsior de uitbeurt tegen Emmen af werkte. „In dat stadion ben ik inmiddels wel acht keer geweest. Als je speelt kun je het wel opbrengen om voor zo'n wedstrijd 's middags om een uur weg te gaan en 's nachts om drie uur thuis te komen. Maar als wisselspeler is het een ander verhaal. Ik heb ook geen zin meer om bij Excelsior te blijven. Van het voetballen daar kun je wel leven, maar je houdt er niets aan over. Bo vendien is er zo weinig geld dat je daar steeds in de anonimiteit zult blijven spe len." De inmiddels getrouwde Alphenaar voelt daar weinig meer voor. „Een topclub, waar ik altijd op gehoopt heb, zal er wel niet meer komen. De trainers kennen je nog wel, maar op prestaties kun je niet bogen. Ik kan echter nog acht jaar mee. Daarom wil ik dichter bij huis gaan voetballen. Bij een eerste- of hoofdklasser. Ik ga me nu wat oriënteren." Oosterlee rekent daarbij niet op een te rugkeer naar de Alphense dreven. „Bij ARC heb ik een schitterende tijd gehad. In te genstelling tot mijn broers (de bij RCL voet ballende Nico en Riny, red.) heb ik daar nooit ruzie gehad. Maar het trekt me niet meer om in Alphen te gaan spelen. Ook niet bij Alphense Boys, nee, want dat zou veel mensen bij ARC pijn doen. Het Alphense hoofdstuk is voor mijn afgesloten, ik zoek mijn heil wel elders in deze regio." Ard Oosterlee: uitgekeken op het voetballen in de marge. FOTO ARCHIEF LFC-Noordwijk en HB-Lisse voor LD-Cup Vanavond worden er in de strijd voor de LD-Cup twee wedstrijden ge speeld. Het betreft de duels LFC-Noordwijk en Hazerswoudse Boys - FC Lisse (zondag). Het be treft wedstrijden in de derde ronde. Bij LFC wordt om 19.30 afgetrapt. In Hazerswou- de begint men om 18.30 Mario van der Ende is aangewezen voor de in terland Duitsland-Gha- na. De oefeninderland wordt op 14 april ge speeld in Bochum. Michael van den Berg toch in Unicum-toernooi Zoricich versterkt Unicum leiden» Unicum heeft voor het eerste team een tweede 'heer' ge vonden in de persoon van Michael Zoricich. De uit Nieuw Zee land afkomstige 20-jange tennisser arriveert morgen in Neder land en zal met Erik Bakker, Bionda Zonderop en Pauline Mul der over enkele weken aan de competitie beginnen in de eerste klasse. Zoricich is volgens coach Henk Jansen, omgerekend naar de Nederlandse ranking, een subtopper. Het tennisseizoen moet nog op gang komen, maar Car- lijn Buis heeft alweer huisgehouden. De revelatie van het jaar 1992 zorgde gisteravond op het A-toernooi van Uni cum voor een regelrechte stunt door in de eerste ronde van de kwalificaties de als derde geplaatste Vanessa Bril- leman in drie sets te verslaan (1-6,6-4,6-3). jantje waar de tenniswereld nog van gaat horen. De 16-jarige Voorhoutse spot met alle ten- niswetten en gaat met zeven mijlslaarzen door het circuit. De snel rijzende ster van de regio Leiden was vorig jaar volgens haar speelpasje nog een D- speelster, maar bleek veel te sterk voor die categorie. Ze ging C-toernooien spelen, won het ene toernooi na het andere en werd doodleuk Master aan het slot van het seizoen. Dit jaar kreeg ze als gevolg van haar supersnelle opmars als sterkte meteen B2 opgespeld. De vraag was wat de pezige Buis zou gaan doen in het B-veld. Maar voordat het zo ver kwam, wist ze al in een A-evenement een partij te winnen. De winna res was er gisteren nog even be duusd van. „Die wild card was leiden rob van der zanden Buis was door de toemooidirec- tie met een wild card verblijd en beschaamde het vertrouwen niet. Hoewel ze eigenlijk nog niets te zoeken heeft op A-ni- veau mocht ze op haar eigen park in het Noorlander/Paas- toernooi laten zien wat ze in haar mars heeft. Terwijl haar wat meer ervaren collega's Jo- landa Mens, Marieke Bethle hem en Ingrid Kruit in de voor rondes al snel onderuit gingen, verraste zij door de nummer 78 van Nederland naar huis te stu ren. Brilleman, een hoofdklasse speelster uit Apeldoorn, wist niet wat ze beleefde. Ze werd afgeserveerd door een nieuwe ling die bij Unicum 4 dit sei zoen vierde klasse speelt. Carlijn Buis is een groeibril- al een verrassing en dan win ik nog ook. Na die eerste set die ik zo makkelijk verloor had ik er weinig vertrouwen in, maar het ging steeds beter. Toen ik die matchpoints had werd ik even nerveus. Even prikken maar, dacht ik." De lange partij, waarin de baan en de ballen door de vele regen die was gevallen alsmaar zwaarder werden, was een kolf je naar de hand van Buis. Op het conditionele vlak is zij im mers ongenaakbaar. Als een ga zelle danste zij over de baseline om de scherpe groundstrokes van Brilleman te pareren. De Apeldoomse moet er gek van zijn geworden, want al gaf ze haar slagen vaak maximale lengte, Buis was overal op tijd bij. Toen de Unicumse bij een 4-3 voorsprong in de derde set een servicedoorbraak forceerde mocht ze uitserveren. Het hoofdtoernooi halen zal Buis waarschijnlijk te veel zijn, maar ze heeft haar visitekaartje afgegeven. Vandaag komt ze in het veld te gen Floor Vioen, die Jolanda renteria anp Toni Rominger jaagt in de Ron de van Baskenland op nieuw ge editie stond^ gisteren na de eerste etappe weer als nummer één op het podium. De Zwitser gebruikte de laatste helling om zich van het peloton los te ma ken. Met eerf voorsprong van twee seconden arriveerde hij na 135 kilometer in Renteria. Vier kilometer voor de finish kwam Rominger voorop, in ge zelschap van de Italiaan Furlan. De Zwitser liet zijn medevluch ter op een lichte helling achter. Op de streep had hij een kleine voorsprong over. Gert-Jan Theunisse deed mee in de sprint van de grote groep. De kopman van Cees Priem eindig de als zesde. De rentree van Rob Harme- ling voorloopt niet voorspoedig. De renner uit de ploeg van Priem lag in de aanloop naar het seizoen in het ziekenhuis, als gevolg van astmatische klachten. Gisteren kwam hij op nieuw veel ritme tekort. Harme- ling bereikte bijna twintig mi nuten na Rominger de streep. George Matthys te midden van zijn c „Ik ben trots op de winnaars." McDonald's mist de titel leidschendam De zaalvoetballers van Mc Donald's zijn er gisteravond niet in geslaagd kampioen te worden van de tweede divi sie. In sporthal De Fluit in Leidschendam gingen de ge spannen Leidenaars zelfs keihard onderuit tegen ZWL: 6-1. Na een 2-0 ruststand liep ZWL in de tweede helft uit naar 5-0 voordat Herman van Marwijk de Leidse eer kon redden: 5-1. Nog in die zelfde minuut bepaalde de thuisploeg de eindstand ech ter op 6-1. McDonald's moet nu de laatste wedstrijd tegen HMSH winnen om toch nog kampioen te worden. De Sleutels slaagde in de hoofdklasse wel. De Vlietbe- woners werden in de Klaver hal kampioen na een 3-1 ling op ACS. George Matthys, de 86-jarige baas van Gent-Wevelgem: wevelgem dick heuvelman gpd-verslaggever Alles op z'n tijd. Een sprintfestival is mooi, vaak spectaculair ook, maar niet elk jaar s.v.p. En daarom heeft George Matthys, sinds jaar en dag de 'inrichter' (organisator) van Gent-Wevelgem het parcours van zijn 'vlasklassieker' maar eens grondig over hoop gegooid. George Matthys mag dan wel 86 zijn, de aimabele sportbestuurder van de We- velgemse wielerclub 't Vliegend Wiel' zit niet vastgeroest aan oude, onwrikbare waarden. Derhalve trekt het peloton dit keer niet vanuit Gent linea recta naar de Noordzeekust, om vandaar in waaiervorm zuidwaarts af te zakken richting De Panne, de Kemmel twee keer over en dan in galop naar de meet in het aan de Franse grens ge legen Wevelgem. Liefst 24 hellingen krijgen de renners nu morgen voor hun kiezen, want het moet dit keer vooral niet uitdraai en op vervaarlijk sprintwerk. De oude Matthys vindt het maar niks dat zijn koers in de pers wordt afgedaan als een wedstrijd voor sprinters. „Daarom hoop ik nu op een gans andere finale, begrijpt u? En daarom ook een parcours dat minder ge makkelijk te verteren zal zijn." Heeft me neer Matthys dan misschien iets tegen sprinters? „Oh nee meneer, zeker niet. Ik ben trots op de winnaars van de afgelopen twee jaren. Aboesjaparov en Cipollini, dat zijn toch de besten die er zijn op dit gebied, nietwaar? Maar ik wil niet alle jaren zo'n winnaar. Je ziet het nu al, je krijgt direct dat etiket van sprintklassieker opgeplakt. Van daar die andere route." Abdoesjaparov ging in 1992 als eerste over de streep, maar werd na een protest gedeklasseerd waarna Cipol lini tot winnaar werd uitgeroepen. Om de rappe mannen te dwarsbomen, haalde George Matthys het script van Gent- Wevelgem anno 1957 uit zijn archiefkast. Het traject daarvan laat de kust rechts lig gen en loopt in zuidwestelijke richting naar Frankrijk. George Matthys: „We rijden zes tig kilometer over Franse bodem. Daar lig gen mooie heuvels, meneer. Het knelpunt zal nu ook niet de Kemmel zijn, maar de Mont Cassel. Zoals u wellicht weet, die hel ling is bekend van de Vierdaagse van Duin kerken. Op dat parcours had ik in 1957 de twee beste klimmers van de wereld rijden, Gaul en Bahamontes. Rik van Looy won toen. Een geweldige winnaar." Het draaiboek van '57 was alleszins een of meer herhalingen waard. Toch gebeurde dat niet. George Matthys: „Het liefst zou ik via de kust naar die heuvelzone in Frankrijk gaan. Maar dat mag niet van meneer Ver- bruggen, hè. Hij heeft bepaald dat alleen wedstrijden voor de wereldbeker meer dan 200 kilometer lang mogen zijn. Zou ik mijn ideale route volgen, dan kom ik tot zo'n 250 è260 kilometer". „Wij met onze staat van dienst horen toch eigenlijk in het wereldbekercircuit mee te draaien, nietwaar? Kijk naar onze erelijst. Daarop staan drie winnaars die samen vijf tien keer de Tour hebben gewonnen, Merckx, Anquetil en Hinault. Daarnaast ook nog eens negen wereldkampioenen. Maar ach, wat heb ik eigenlijk te klagen." Nee, Gent-Wevelgem is nog springlevend. En de baas van 86 ook, hoewel hij het dit jaar niet meer in z'n eentje doet. De steun van zoon Jacques („Versta me niet op zijn leeftijd, ik denk dat-ie zeven of achtenveer tig zal zijn".) ervaart hij als bijzonder pret tig. „Hoewel ik niet mag mopperen wat be treft mijn gezondheid, ik voel me prima, laat ik nu wel het grootste deel van de orga nisatie aan mijn zoon over. Gent-Wevelgem mag natuurlijk nooit verloren gaan." Mens uitschakelde (6-4, 6-4). De Leidse inbreng in de voor ronde haakte op Buis na al vroeg af. Behalve Mens, beet ook de Alphense Marieke Bethlehem in het stof tegen Debbie Haak (6-0, 6-0). Ingrid Kruit was niet opgewassen te gen Patricia Dallinga (6-3,6-0). Bij de mannen haakten Roe land Kuiper en Mark Fleischeu- er af. Unicummer Kuiper legde het loodje tegen Sijmen de Lan ge (6-2, 6-0) en Fleischeuer sleepte er nog wel een driesetter uit tegen Arjan van Scheppin gen (achterneef van Dennis): 6- 1, 1-6, 6-4. Het hoofdtoernooi krijgt van af morgen gestalte en telt na het verdelen van de wild cards toch nog enkele mooie namen. Zo komt Michael van den Berg als nog naar de Haarlemmertrek vaart met een 'vrijkaart' en ook Paul Dogger doet Leiden aan. Marco Visser, Perry Paauw, Robbert Paul Hartwijk en Mar- tijn Krans zijn ook uitgenodigd. Bij de vrouwen zijn onder ande ren Bionda Zonderop en Cindy Vincent de gelukkigen. Vraagprijs van Romario zakt gestaag eindhoven gpd Het lijkt weer rustig bij PSV. De 6-2 zege op FC Twente was goed voor de positie op de ranglijst en het beeld voor de buitenwacht. Intern heerst er echter volop bedrijvigheid rondom de voorlaatste wed strijd in de Champions League, morgen thuis tegen Porto. Kees Ploegsma wil wel voor zichtig over bedragen praten als het om de verkoop van Romario gaat. Dat de Braziliaan bij PSV vertrekt, is wel zeker. Maar een vraagprijs van 20 miljoen gul den, zoals in de media ge noemd, is absurd en houdt wel licht potentiele kopers weg. „Acht miljoen is wat weinig, over veertien miljoen valt te praten", meldt de manager dus, bekend met de mores in het transfercircuit. Intussen is Ploegsma al volop bezig met versterkingen voor het team. Tom Sier van Volendam moet 600.000 gulden kosten, die transfer zou spoedig rond kun nen komen. Voor Jan Heintze, tegen Porto na enkele reserve beurten weer eens in de basis, is inmiddels ontslag aangevraagd. Hetzelfde geldt voor Kalusha en de verhuurde Veldman en De Jong. Voor Juul Ellerman wordt geen ontslag aangevraagd, hoe wel het de frêle Rotterdammer niet ontgaat dat PSV op zoek is naar een nieuwe aanvallende middenvelder. b onderwater. 0 VP De glorie van Katwijk Wv at een voetbaltalent zit er toch in zo'n plaatsje als Katwijk! Twee ploegen telt het die samen op stoom liggen voor het kampioenschap in de hoogste kJasse van het zaterdag voetbal. Het seizoen belooft een fascinerende finale op te leveren tussen Katwijk en Quick Bon's. Wat een talent en ook wat een geldals het mij vergund is dat laatste op te merken. Want wie daarover wil praten stuit bij bestuursleden van beide clubs louter op schichtigheid. !k heb het er wel een enkele keer over met Bert de Vries van Quick Boys en die roept dan steevast op ongemak kelijke toon: "Geld, geld, wie praat er nou over geld? We zijn gezond, dat is alles". Het is vermakelijk. Ik zou wel eens willen weten hoe veel de haring- en au tohandel in die ploegen pompen. Maar zij niet alleen, hoor. Er zijn ook horden sponsors van wat bescheidener portuur die hun steentje aan het voetbalbedrijf in sdorp bijdragen. Ik denk wel Katwijks bedrijf dat niet op de een of andere manier bijdraagt aan de voetbalglorie ter plaatse wordt daar nau welijks nog voor vol aangezien. Hoe ar metierig steekt daarbij de voetballerij af in het veel grotere Leiden! Als aan het slot van de competitie Kat- wijk-Quick Boys de beslissing moet d00r brengen dan zal het terrein van Katwijk JD PAAUW absoluut te klein zijn om alle belangstel lenden een plaatsje te geven. Afgelopen zaterdag bij Katwijk-Excelsior M was het al vol (4000 toeschouwers), maar voor de derby verwacht ik er nog zeker een paar duizend bij. Ook uit andere plaatsen zullen velen dit spektakel willen bijwonen. l iet bestuur van Katwijk mag nu al in conclaaf gaan om dat in goe de banen te leiden. Wie van de twee zal het worden? Katwijk heeft de beste kansen en maakte tot dusver ook een iets betere in druk. In de slotfase speelt ook (en vooral) de sterkte van de zewnuwen een rol en daarvan ben ik bij Katwijk nog niet geheel overtuigd. In de afgelopen seizoenen ston den de oranjehemden er ook goed voor (zij het lang niet zo mooi als nu) en lieten ze het in de eindsprint nogal afweten. Wat Quick Boys betreft: het gaat niet zo soepel als vorig seizoen, maar voor het derde achtereenvolgende jaar tellen de blauwwitten volledig mee in de strijd om het kampioenschap. Dat is iets waar je je petje voor kunt afnemen. Niet zelden zie je een ploeg na een titel teke nen van verzadiging vertonen (en daarmee mindere prestaties), bij Quick Boys is daarvan, na notabene twee kampioenschappen, nog weinig te merken. Oegstgeest Vroeger zag je op foto's van kampioensteams zelden meer dan dertien, keurig geordende personen staan: het elftal plus een reserve in regenjas en de trainer in een net burgermans costuum. De voorhoede geknield voorop, de rest er staand omheen, de doelman in het midden. Ze blikten meestal waardig in de richting van de fotograaf. Plaatjesalbums vol heb ik van dat soort elftallen. De tijden zijn danig veranderd. Trainers kregen op ze ker moment het recht wisselspelers in te zetten. Door het hardere spel deden zich steeds meer blessures voor. De selectie moest dus wel worden uigebreid. Kam pioensfoto's tellen nu ook aanzienlijk meer figuren dan in de dagen van Olim. En eerlijk gezegd: zo oer degelijk als vroeger hoeven spelers voor mij zeker niet te pose- Maar de foto van het kampioensteam van Oegstgeest in de krant van gisteren is weer het andere uiterste. En er staan maar liefst twintig personen op. Twintig! Dus bij na twee elftallen. Mag het voortaan een onsje minder? Maar laat ik nou niet zuur doen bij deze prettige ge beurtenis: proficiat Oegstgeest en het allerbeste toege wenst in de derde klasse. Telstar Als het een ploeg slecht gaat in de competitie, zie je het op het persoonlijke vlak aan alle kanten gaan sissen, piepen en knarsen. Meestal wordt dan de trainer op straat gezet, want als bestuur moet je toch wat. Het elf tal kun je moeilijk de vereniging uitgooien, nietwaar, hoewel het daar bij ADO Den Haag al aardig op gaat lij ken. We zijn op dit gebied al heel wat gewend. Maar zo zout als het bij Telstar is toegegaan, heb ik het toch nog niet gegeten. Een keeper en een verdediger die na afloop van Telstar-Zwolle met elkaar op de vuist gaan. een an dere verdediger die er door zijn optreden van wordt verdacht de punten aan de tegenpartij te hebben gege ven en dan ook nog eens (volgens geruchten) fysiek ge weld in de kleedkamer. Nou, nou, nou. Vechtlust op de verkeerde momenten en met de verkeerde middelen. De trainer van Telstar, Niels Overweg, inmiddels opge stapt, zat afgelopen week in het programma 'Barend en Van Dorp' om een en ander uit te leggen. Voortdurend taart etend met Van Dorp (ter ere van de 17de verjaar dag van Ajacied Seedorf die ook in het programma voorkwam) nam hij de materie losjes tussen de hapjes door. Het tafereel zal wel leuk bedoeld zijn, maar ik werd door treurigheid overvallen. Veel wijzer werden we ook niet. Dat taartgedoe zal stellig een 'vondst' van de program mamakers zijn geweest, maar je hoeft je daarvoor toch niet te lenen. Je kunt toch zeggen: ik wil mijn verhaal op een normale manier doen en anders hoeft het niet. De voorstelling waartoe hij zich nu liet verlagen, was stuitend. Het gedonder bij Telstar aan hem toeschrij ven, zou onjuist zijn. Anderzijds wekte hij ook geen moment de indruk een dergelijke crisis redelijk aan te kunnen. Maar over het niveau van sommige trainers heb ik het al eens eerder gehad. SCOREBORD SPORT OP TV BASKETBAL Chicago Bulls - Boston Celtics 101-89. Cleveland Cavaliers - New Jersey Nets 105-99. Phoenix Suns - Indiana Pacers 110-100. Denver Nuggets - Minnesota Timberwolves 120-94. Miami Heat - Orlan do Magic 124-106, Philadelphia 76ers - Sacramento Kings 112-102, New York Knicks - San Antonio Spurs 108-103 na TENNIS s (Ned) Javer(GBr) 6-4 7-5 WIELRENNEN (Ned), 7 Jaermann (Zwi). 8 Garcia (Spa). 9 Maier(Oos). 10 Zbcrg (Zwi), 11 Cor des. 24 Dekker. 41 Bnuwmans, 4b Breu kink, 70. Van Orsouw. 81 Wijoands, 10b van Aert. 112 Mulders. 142 N.jboer 1 31. 152 Kokkelkoren 3 22. 153 Har- melmg 19 27 6 (XT 18 00EURO Tenor »t US Masters!oernoc van ronj aar 1700 17 15 O'd 2 Snort Meute 7.10 Dtfl 1 Sportïchau-Tete- 18 00 19 00EUR0 Eurogoais 19 30-20 00 BRT l Sport 22 00-23 00 EURO Boksen Eerste ronde: Siemerink (Ned/11) - Pesco- VOETBAL 1 0001 30EURO Sportnieuw» 09 00 10 00 EURO f ENGELAND-, Norwich

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21