Bedje lijkt gespreid voor de beste 'jonge kok van Nederland' 'Soms mag je het niet oplossen Helaas, deze snip knispert niet Het Gesprek van de Dag 'Verplicht pensioen, wat is dat eigenlijk?' DINSDAG 6 APRIL 1993 19 Wilfred Tegelaar: uitgekookte carrièreplanner Wilfred Tegelaar: „Uiteindelijk wil ik een eigen zaak beginnen". foto hielco kuipers Roggebrood met varkensvet Voor de oorlog reikten de goudgele akkers en groene u •ei- den 's zomers nog tot aan de horizon i<an het Sallandsc boerenland. Hier en daar onderbroken dooreen berken bosje. een rafelige kraag in een i<erder strak landschap. Toch was het voorde kinderen geen zonnig feest temidden van de lammetjes en kalfjes. Tijd om lekker te poedelen in een van de kleine kolken, ven netjes, was er nauwelijks. De jeugd werd op de boerderij in dat jaargetijde ondenvorpen aan een knellende discipline. Hoe jong ze óok waren, kinderen hadden geen vakantie nodig. Zij moesten helpen op het land. Vroeg uit bed. een ontbijtje pannekoeken zonder beleg en dan de akker op. Aard appels rooien, rogge binden en haver. Zwaar werk dat met gestrekte benen uitgevoerd diende te worden en niet gezeten op de knieen. Dat was niet flink en dus uit den boze. „Hebt mugg'n ok rugg'n?" was wat dat betreft het credo van de boer. Hebben muggen, kleine kinde ren. ook een rug waarvan ze last kunnen hebben? Rugklachten of niet, de arbeid was al energieverslindend genoeg. Dus spoedden de stoffige lijven en lijfjes zich tussen de middagsnel huiswaarts voorde warme maaltijd. Die zonder uitzondering zon der franje was. Op het bruine zeil van de tafel stond meestal een for se pan aardappelen metspek te dampen. Of bruine- en witte bonen, erwten, uien. rode- of witte kool, en af en toe wat sla. Calvijn was keukenmeester. Pure luxe gaf dus geen pas. Zat er zand in het eten. dan klonk het uit ouderlijke mond „Zand schoert de mage. "Zand schuurt de maag. 's Avonds na de arbeid volgde nog een simpel maaltje roggebrood. Roggebrood zonder boter, maar met het wittige, smakeloze varkens vet. Het veel gelere rundervet was veel harder en dus moeilijker te smeren. Alleen op zondag kregen de kinderen een stukje wittebrood, met slechts een dun laagje suiker. Want „dubbel zo dik is net zo lek ker. En dus was een enkel laagje voldoende. Later op de avond kreeg men dan nog wel eens pap van roggemeel voorgezet, ofkarne- melksepap met bloem. Toch kende het kinderleven nog ivel een aantal bescheiden, gastro nomische hoogtepunten. Elke zaterdag kregen de kinderen het dun ne reepje chocola te verdelen dat bij de boodschappen zat. Boven dien zat er op kerstavond spek op de pannekoeken. En de keren dat er visite was, werd een Edammertje uit de kast gehaald, met een ro de 'schil'. Dan. maar alleen dan. kon er wel een boterham met kaas vanaf. Als kind hoorden we die verhalen vaak genoeg wanneer we onze schoolvakantie in Sallanddoorbrachten. We konden nauwelijks ge loven dat de vertellers toch tevreden terugblikten op wat zij noem den 'een fijne jeugd'. Ze denken er nog steeds hetzelfde over, ook nu het oude Sallandsc boerenleven aan het verdwijnen is. Eén groot pluspunt zien de boeren wel, de echte armoe is verdwenen. Hun kin deren hebben het beter. Daaraan moet ik denken bij het tv-verslag van de CDA - bijeen koms t in Woerden. Een somber ogende Lubbers zegt tot zijn gehoor „Er is voor ons land alle reden terug te keren naar de boterham met tevre denheid. Niet dat extra plakje kaas willen hebben. Een boterham met tevredenheid is een eufemisme voor roggebrood met varkensvet. En die kun je niemand meer met goed fatsoen voor- HERMAN JOUSTRA DE GAVE Soms denkt Carry Tegelaar, de moeder van Wilfred Tegelaar, een eenvoudige maaltijd op ta fel te zetten. Gewoon een stukje kabeljauw koken in de oven en wat knoflooksaus uit een flesje. ..Dan stapt Wilfred de keuken binnen en stelt voor er iets an ders van te maken. Met wat uit jes, paprika en kruidenazijn be reidt hij in een vloek en een zucht een compleet ander ge recht." Carry Tegelaar heeft er wel eens aan gedacht de keuken uit te lo pen. „Maar dan leer ik er niks van". Haar zoon Wilfred is vori ge week uitgeroepen tot de bes te jonge kok van Nederland (on der 23 jaar) en werkt bij het meest gerenommeerde restau rant van Nederland, De Bokke doorns in Overveen. Wilfred Tegelaar won afgelopen donderdag in Utrecht de finale van de jonge-kokwedstrijden in de Jaarbeurs in Utrecht. Met overmacht. Hij behaalde 177 punten, de concurrentie eindig de met 148 en 149 punten op straatlengte achterstand. Door dit resultaat mag hij in juni drie weken naar Taiwan om mee te doen aan de wereldkampioen schappen. Al voor de wedstrijd in Utrecht dacht de Leidenaar een goede kans te maken. Al weken voor de finale was hij met niets an ders bezig geweest. In de vrije uurtjes in De Bokkendooms oe fende hij met het menu, dat te voren was opgegeven. Ook liet hij de chef-kok Lucas Rive zijn gerechten proeven. „Toen de jury de uitslag voorlas, begreep ik het eigenlijk al. De jury vertel de dat bij de nummer 2 bepaal de gerechten niet helemaal gaar waren. Ik wist dat ik zelf geen grote fouten had gemaakt en daarom wel als eerste zou eindi gen". Tegelaar besloot al na de lagere school het koksvak in te gaan. Hij volgde op de lts de keuken opleiding. Daarna ging hij naar de streekschool voor de oplei ding tot restaurantkok. Dat be tekende een dag in de week naar school en vier dagen aan het werk in een restaurant. De Leidenaar had al snel zijn zinnen gezet op het werken bij een toprestaurant en plande zijn stageplaatsen dan ook met zorg. Na een jaartje Allemans- geest naar Hotel des Indes in Den Haag, daarna naar de Beu- kehof in Oegstgeest en tot slot van zijn opleiding werkt hij nu bij het vermaarde De Bokke doorns in Overveen. Dat restau rant is in bezit van twee Miche- lin-sterren. „Ik vind het leuk om met bij zondere gerechten te werken, zoals kreeft en kaviaar. Bij een middenklasse-restaurant komt O, lieve snip, gaat heen en ver menigvuldigt u! O, kostbare vo gel, broedt honderden, duizen den kinders uit en wij zullen uw hele gezin liefdevol verzorgen. Want is het met z'n allen niet heerlijk nestelen in een warme, zachte portemonnee van soepel leer? Wij leren uw kroost wel vliegen over de toonbanken van meubeltoonzalen, makelaars kantoren en garages. Ach ja, het is toch wat. De Ne derlandse valsemunter heeft de kleurenkopieermachine ont dekt. Waarom allerlei ingewik kelde toeren uithalen als het ook simpel kan? Eén riks in het apparaat en er rolt weer zo n guitig fladderaartje uit. Of een vrolijk knipogend vuurtorentje. Zo eenvoudig is het, een kind kan de was doen. We dwalen dus hoopvol van het rechte pad af en stappen naar Printer Copyservice BV in de Morsstraat. Of er een kleuren kopie gemaakt kan wordén? Na tuurlijk, geen probleem, volgens het meisje achter de toonbank. Tegelijkterijd twee kanten ko piëren? Nee, dat kan niet, alleen eenzijdig. lammer, maar we kunnen de twee plaatjes na tuurlijk altijd nog op elkaar plakken. Waar het voor is? Ze tertrekt geen spier bij de uitleg. Ze bedient de machine, die vlak naast de toonbank staat, zelf. Het lijkt warempel wel of ze ons niet vertrouwt. Even later spuugt het apparaat een vers flapje uit. De voorkant van een honderdje. Hmm, beetje donker deze snip. En de bruin-gele 6treep aan de onderkant van het het niet voor dat je de telefoon pakt om 20 kreeften te bestel len. Dat betekent dat je bij een toprestaurant terecht komt. En het voordeel daarvan is dat er topchefs werken, waarvan je ontzetten veel kan leren", zegt Tegelaar. Ook de sfeer bij die restaurants spreekt hem aan. „Er heerst een flinke spanning in de keuken. Mensen hebben maanden ge- biljet staat er niet op. En waar is de naam van drukker Joh. En schedé? Nog maar een keer gekopieerd. Dit exemplaar lijkt er meer op. Behoorlijk goed zelfs. Alleen het papier is veel te glad, het knis pert niet lekker tussen de vin gers. Maar toch, deze snip schreeuwt om een achterkant. Het meisje kijkt wat sip. „Even vragen", zegt ze en ze beent naar achteren. Een oud vrouw tje stoot ons aan en nodigt zich- spaard om eens in zo'n restau rant te eten, dan wil je aan dat verwachtingspatroon voldoen. Keuken en bediening moeten daarom altijd een topprestatie leveren." Met de uitverkiezing tot 'jonge kok van het jaar' lijkt het bedje voor Wilfred Tegelaar gespreid. „Er zullen misschien aanbiedin gen komen van andere restau rants. Uiteindelijk wil ik een ei- zelf brutaal uit. „Als je het gaat uitgeven, loop ik met je mee." Aha, mevrouw heeft interesse in valsemunterij? „Eèh, nou eigen lijk toch niet. Met z'n tweeën in de bak zitten, lijkt me geen pretje." Dan komt het meisje weer binnen met een ontnuch terende mededeling. „Nee, het mag niet. De baas zegt dat ik de voorkant trouwens ook al niet had mogen kopiëren." Drukkerij Sparta in de Heren straat. Helaas geen kleurenkopi- gen zaak beginnen, tussen nu en vijf jaar. Ik wil niet meteen met een toprestaurant starten, daarvoor heb je zo verschrikke lijk veel geld nodig, alleen be stek en servies kosten al kapita len. Ik denk zelf aan een zaak, die wel chique is, bijvoorbeeld een brasserie waar je een goede brunch kan krijgen." WILLEM SPIERDIJK eermachine. Wel zwart-wit, eventueel met een steunkleur. Een blauwe snip? Daar trapt na tuurlijk niemand in. Teleurge steld dribbelen we naar Copy- shop, ook in de Herenstraat. Hier staat wèl een kleurenkopi eermachine, maar achter de toonbank. Geen mogelijkheid dus om op eigen houtje te knoeien. We halen onze liefste glimlach tevoorschijn. Gunt u ons alstublieft een achterkantje, mevrouw! „Nee, geld, legitima tiebewijzen en dergelijke ko piëren wij niet. Dan zijn we strafbaar. We letten goed op wat we kopiëren. Of er geen fraude mee mogelijk is." Multicopy dan, in de Sint Joris- steeg. Ook hier staat de poten tiële geldspuwer te blinken ach ter de toonbank. Kijk eens wat een lief snipje mevrouw, zij wil graag gezelschap! „Daar doen we niet aan. Er komen hier wel eens mensen met parkeerkaar- ten en OV-kaarten. Tja, dan we ten wij natuurlijk wel wat hun bedoeling is. Als we meewerken zijn we strafbaar." O, lieve snip, onze droom is uit eengespat. U geen kindertjes en wij geen poen. Aan de andere kant is dat toch ook wel een rustig idee. Want stelt u zich eens voor dat u op een dag in de krant zou lezen: 'De 36-jarige valsemunter H.J. hoorde negen jaar tegen zich eisen'. Wie zou er dan voor u moeten zorgen, o snip? HERMAN JOUSTRA „Pensioen? Pensioen? Wat is dat? Ik ga door met werken tot de dood! Een verplicht pen sioen? Dat kan toch van z'n le- Rijnsburger C. Leeuwenburg is nq 74 jaar en werkt nog net zo hard als vroeger. Hij is het hele maal eens met de uitspraak die WD-fractievoorzitter Bolke- stein zaterdag deed op een par- tijberaad over het ouderenbe leid. Volgens Bolkestein moet de overheid de regels afschaffen die ouderen nu nog belemme ren hun baan te houden na de pensioengerechtigde leeftijd. Leeuwenburg heeft zijn bloe mengroothandel zo'n tien jaar geleden overgedaan aan zijn zoons, maar hij is eigenlijk nooit met pensioen gegaan. Hij werkt nog steeds. „Van 's och tends vroeg tot 's avonds laat. Ik zit al 61 jaar in de bloemenhan del, maar het werken is voor mij een zegen. Dat heb ik meege kregen van degene die mij ge maakt heeft. Ik ben het hele maal eens met Bolkestein. Je kan iemand toch niet verplich ten te stoppen met werken," zegt hij resoluut. H. Beenhakker van de Protes tants Christelijke Ouderenbond in Leiden sluit zich bij Leeu wenburg aan. Hij had graag ge zien dat Bolkestein vijf jaar eer der met zijn uitspraak was ge komen. „Als ik vijf jaar geleden, toen ik 65 was. diep in mijn hart had gekeken en het was moge lijk geweest, dan was ik blijven werken." Negenendertig en een half jaar heeft Beenhakker gewerkt als groepsleider/constructeur bij de NEM in Leiden. Volgens de toen geldende regels moest hij stop pen met werken, hoewel hij niet wilde. „Toen ik vijfenzestig werd heb ik er toch maar een punt achter gezet. Maar ja, je hebt het er al die tijd naar je zin Paragnosten, waarzeggers, handlezers. Veel mensen wil len meer weten over dit soort 'bovennatuurlijke' gaven. In een korte wekelijkse serie be steedt Het Gesprek van de Dag aandacht aan 'De Gave'. Is er leven na de dood? Ja, zegt het Spiritisch Genootschap Lei den al 57 jaar. Sterker nog, je kunt het nodige horen van de herborenen. Ook gisteravond weer, in het vrolijke gebouwtje van speeltuinvereniging ,Mor- schkwartier'. Zo'n dertig belangstellenden hebben foto's en sieraden mee genomen, zoals gevraagd in de krante-advertentie. Voor de Amsterdamse mevrouw Vroegop kan gaan 'waarnemen', is er eerst een soort paasdienst met psalmen en preken over het optrekken van de laatste ziel tot het eeuwige licht'. Volgens de voorzitter willen de leden, afkomstig uit verschillen de christelijke en niet-christelij- ke hoeken, dat zo. De vele geïn teresseerde 'buurvrouwen' lij ken echter voor wat anders ge komen. Ze willen oplossingen voor hun problemen. En als ze het hier niet krijgen, zoeken ze het wel bij paragnosten of 'hoe heette die knakker van vorige week ook al weer?'. De waarneemster, die de ene keer een voorwerp vastpakt en de andere keer zo een bood schap doorkrijgt, doet wat ze kan. Zo krijgt de moeder van een gespannen kind te horen dat dat kind maar eens aan yo ga moet doen. En de moeder moet wat afstandelijker worden. Ze mag wel meeleven, maar niet meelijden met het kind op de neergelegde Foto. Een ander hoort slechts dat een man met een a-klank ('zal wel Johan zijn') blij is dat hij is 'overgegaan': dat zijn ziel een nieuw mensenlichaam heeft ge vonden. „Want hij vond dat hij geen leven meer had. Aan een ander, waar hij zeer op gesteld was, wil hij de groeten doen." En wat te denken als je herbo ren moeder bloemen wil geven aan de man die zo van septem ber houdt? De dochter In de zaal weet het niet, maar volgens de waarneemster weet ze het morgen om deze tijd wèl. Zweverig en algemeen? De Am sterdamse psychometriste. want zo heet dat waarnemen, doet er alles aan om gewoon te lijken. In haar grijze mantelpak je ziet ze eruit als een gezellige tante Pollewop. Ze praat de taal van het volk in de zaal en scha tert het soms uit. Dan moet ze doorgeven dat een oude oma "een fijne meid' of zingt ze 'Oh. m'n lieve Matilde, ik wou dat ik wist wat ik wilde' voor een kind dat niet kan kie- gehad dus heb ik later nog wel eens een paar weekjes bij de NEM gewerkt, op de momenten dat ze erg omhoog zaten met personeel. Dat doe je dan na tuurlijk graag", zegt hij. „En het werk dat ik nu bij de bond doe, is best wel een goede vervan ging voor mijn oude baan. Ik ben niet het type dat in een hoekje duimen gaat zitten draaien." Het is de vraag of er meer men sen zijn als Beenhakker en Leeuwenburg, die vijf jaar gele den nog lang geen zin hadden om met pensioen te gaan. Maar het is moeilijk na te gaan wie graag door zouden willen gaan met werken na de pensioenge rechtigde leeftijd. Veel vakbon den en andere organisaties zijn heel strikt met de privacy van hun leden. Meneer Spui van de Kostersbond CNV in Leiden wil er wel wat over zeggen. „Er zijn geen kosters die ouder zijn dan 65 jaar. Daar is het een veel te zwaar beroep voor. Van kosters die na hun vijfenzestigste nog door zouden willen gaan heb ik nog nooit gehoord." Hannie van Dijk. directrice van de I>eidse Vrouw en Werkwin kel, kent ook geen 65 plussers die door willen gaan met wer ken. „Bij ons komen wel vrou wen die bijvoorbeeld 59 zijn, en nog willen werken. Maar vrou wen die vijfenzestig of ouder zijn, die hebben we hier nog nooit gehad. Het wordt nu nog algemeen aanvaard dat je na je pensioengerechtigde leeftijd lekker gaat uitrusten en genie ten van je welverdiende rust. Er moet eerst een hele omslag plaatsvinden in het denken van mensen, voordat het gewoon wordt dat iemand door gaat met werken na z'n vijfenzestig ste." VALERIE LEENHEER zen. Kort daarop ontvangt ze de pijnen en mankementen van mensen voor hun dood en her rijzenis of zegt ze, wrijvend over haar kin: 'Ik voel een baard'. Voor alle duidelijkheid: de waarneemster zoekt niet zelf contact met geesten. Ze merkt wel wie er in haar 'voelherse- nen' komen. Alleen die termen.. Zo heet een levende 'iemand in de stof. 'Iemand die zo ver nog niet is', is wel dood maar zoekt nog een lichaam voor zijn do lende geest. Op de vraag of het publiek de woorden kan plaatsen, klinkt keer op keer een snel en gretig 'ja'. Slechts een toehoorder waagt te zeggen dat het wel al lemaal wat algemeen is. Een vrouw die tijdens de voorstel - ling ronduit twijfelt, komt na af loop snel op de journalist af. Ze legt uit dat ze op het verkeerde been was gezet doordat ze het neergelegde kettinkje van een man had gekregen en niet van een vrouw, zoals de waarneem ster dacht. Maar na afloop her innert ze zich dat er wel degelijk Anderen blijven zoekende. Wat moeten ze met hun problemen? Een toehoorster denkt dat ze geduld moeten hebben. „Soms mag je het nog niet oplossen", zegt ze. „Dan moet je eerst lou teren". Een paar jaar geleden merkte ze dat zelf. Avond na avond legde ze voorwerpen neer bij mensen met gaven, ho pend op een oplossing voor haar probleem. Toen ze de op lossing gevonden had, kwam ook de waarneemster er mee. En toen wist ze dat ze op de goede weg was. Voor de dolenden is er de 26-s(e een bloemenseance in het club gebouw. waarbij mensen bloe men kunnen meenemen die een dag bij een foto. voorwerp of lichaam hebben gestaan. Ho pelijk komt dan iedereen aan bod. Nu kreeg de waarneemster halverwege de voorwerpen een waarschuwende hoofdpijn, pre cies na het uur dat de voorzitter had voorspeld. PAUL VAN DER KOOU Moeder snip en twee kleintjes. Alleen, wie is de moeder? foto jan holvast

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19