Kledingketen H&M bouwt in Roomburg VERBIJSTEREND 'DNA-test haalt hele leven overhoop' Centocor klimt uit dal Randstad Haringstand stabiel Belgen reageren lauw op advertentie universiteit Spoedoverleg bouw Sylvius DINSDAG 6 APRIL 1993 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-161440. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER K i uitverkocht m t*. Directeur Lex Keijser van Hennes Mauritz Nederland op het terrein waar het nieuwe distributiecentrum van zijn bedrijf moet verrijzen. hoog tempo nieuwe zaken ge opend. Zo telt Den Haag inmid dels twee H M-vestigingen en Amsterdam drie. Het Zweedse bedrijf wil uiteindelijk met foto hielco kuipers in de buurt van de Haarlem merstraat. Inmiddels lijkt er wat schot in de zaak te komen. Keij ser zegt nu twee panden op het oog te hebben. „Afhankelijk van tig filialen in vrijwel alle steden de vergunningverlening door de van enige betekenis zijn verte- gemeente zullen we voor een genwoordigd. Leiden ontbreekt vooralsnog in de rij. Hier is H M vooral bekend van reclames op zuilen en bij bushokjes. Probleem voor de start van een Leids filiaal was het vinden van een geschikte locatie, liefst kiezen." Knelpunt daarbij is volgens Keijser de mogelijkheid ook de eerste ver dieping in gebruijc te nemen. Een voorkeur die naar zijn zeg gen botst met het gemeentebe leid om het wonen boven win kels te stimuleren. De haringstand op de Noordzee is nog steeds stabiel. Een beper king van de vangst is volgend jaar niet nodig. Dat concludeert A. Korten, bioloog van het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (RIVO) in IJmuiden. Hij is net terug van een internationaal con gres waar is gesproken over de haringstand. Echte aanbevelingen over de te vangen hoeveelheid haring doen de biologen niet meer. Korten: „Al eerder is besloten dat de biologen dat niet meer doen. Het vaststellen van de quota is puur een politieke zaak geworden. Geen ideale situatie, omdat politici te veel naar de korte termijn kijken. Dit jaar is al hetzelf de quotum vastgesteld als vorig jaar en de kans is groot dat het volgend jaar idem dito wordt. Dat kan een probleem worden als de haringstand afneemt. Maar op dit moment is daar geen aan wijzing voor. Het ziet er nog vrij stabiel uit." Zijn collega K. Weber kan nog niets zeggen over de kwaliteit van de nieuwe haring. „Begin mei wordt vanuit Denemarken de eerste proefvangst gedaan en dan valt over kwaliteit iets te zeg gen. Daar is het nu nog te vroeg voor." De eerste (Hollandse) haring komt pas in de tweede helft van mei op de markt. Handgeknoopte Marokkaanse Idris berber van zuiver scheer wol met wolmerk. Zonder franje. In naturel en ecru. Uit voorraad leverbaar in 8 maten. Op bestelling, met of zonder franje, in elke gewenste maat. Levertijd ca. 12 we ken. Prijs per m? Van 185.- Nu 150.- Ca. 160x230 cm. Van 629.- Nu 499.- Gü. 190x240 cm. Van 799.- Nu 629.- Ca. 215x215 cm. Van 799.* Nu 629- Ca. 215 cm. 0 Van 799.- Nu 629.- Ga. 190x290 cm. Van 949.- Nu 749.- Ca. 235x235 cm van 949- Nu 749.- Co. 240x340 cm. van 1399.- Nu 1099.- Co. 290x390 cm. van 1899- Nu 1499.- ■Topijten' deBijenkorf De zekerheid dat iemand geen drager is van het gen dat de ziekte van Hunting ton veroorzaakt, wordt niet altijd als de verwachte opluchting ervaren. Deze op merkelijke bevinding deed psycholoog A. Tibben in een onderzoek waarop hij de ze week cum laude aan de Erasmusuni- versiteit promoveerde. De ziekte van Huntington heeft het leven van de 73 mensen die hij bij het Leids Klinisch Ge netisch Centrum onderzocht, volledig beheerst. De ziekte van Huntington, ook wel 'Katwijkse ziekte' genoemd, omdat de aandoening daar relatief veel voorkomt, is een erfelijke kwaal die zich kenmerkt door onwillekeurige bewegingen, per soonlijkheidsveranderingen en demen tie. Nadat de ziekte zich heeft geopen baard, heeft de patiënt gemiddeld nog zo'n zestien jaar te leven. Behandeling van de ziekte is nog niet mogelijk. Kinde ren van een getroffen ouder - risicodra gers genoemd - hebben vijftig procent kans de ziekte te erven. Het zijn deze kinderen die vaak hun leven lang gekweld worden door onze kerheid. Heb ik het ziekmakende gen of niet? Zekerheid daarover kan worden verkregen door een voorspellende DNA- test te ondergaan in het Klinisch Gene tisch Centrum in Leiden. Voor een groot deel van de deelnemers aan de test was de onzekerheid ondraag lijk geworden. Voor zo'n 60 procent was bovendien de gezinsplanning een reden om de voorspellende test te ondergaan. Mensen die hoorden dat zij tot de gen- dragers behoorden, herstelden zich bin nen een week na de uitslag van de schok. Maar na zes maanden hadden zij wel minder greep op de toekomst dan zij voordien hadden verwacht. Ook de part ners hadden het niet gemakkelijk en misten vaak de steun van anderen. Geen opluchting De geruststelling voor de niet-gendra- gers bracht opmerkelijk genoeg voor ve len niet de verwachte opluchting. Tibbên vergelijkt deze waarneming met de neer slachtige reacties op de bevrijding bij mensen die tijdens de Tweede Wereld oorlog in Duitse en Japanse concentra tiekampen hadden gezeten. „Het leek alsof zij de vrijheid niet aankonden", al dus Tibben. Hetzelfde zag hij bij mensen die hoor den dat zij geen Huntington zullen krij gen. „Hun hele leven had tot dat mo ment in het teken daarvan gestaan. Dat is een dreiging die als een zwarte wolk boven hen hing. Hun relaties werden daardoor beïnvloed. Sommigen hadden een geringe zelfwaardering en vroegen zich af of anderen een relatie met hen aan wilden gaan." Vele risicodragers zijn dagelijks bezig met de Huntingtonziekte. „Wanneer zij bijvoorbeeld iets laten vallen of ergens tegenaan lopen, dan kan dat wel eens een eerste aanwijzing zijn van de ziekte. Als dat allemaal opeens wegvalt, vallen die mensen als het .ware in een gat. Hun toekomst is nooit gericht geweest op een goede afloop." De mogelijkheden om erfelijke ziekten met de DNA-test te voorspellen nemen nog steeds toe. zoals bijvoorbeeld erfelij ke borst- en darmkankers en familiaire hart- en vaatziekten. Het is echter de vraag of mensen met een dergelijke test wel gelukkiger worden. Een half jaar na het onderzoek bleek volgens Tibben nog niemand echt spijt te hebben van de test. „Onderzoek op lange termijn lijkt echter aan te raden, want schadelijke ef fecten van de test kunnen dan alsnog opduiken." Weinig Volgens Tibben zijn maar er weinig risi codragers uit Katwijk die zich voor de test aanmelden. „Ik denk dat dat komt door de sterke gebondenheid en sociale controle in Katwijk zegt Tibben die en kele jaren in het Katwijkse verpleegte huis Overduin heeft gewerkt. „Genera ties lang hebben Huntington-families manieren gevonden om met die dreiging te leven. Als je dan de test doet ben je een pionier die de vertrouwde omgangs- wijze aan het wankelen brengt. Daarmee kun je de dreiging van de ziekte meer bewust maken bij de overige familiele den. Maar natuurlijk kunnen ook reli gieuze motieven meespelen." Leidse scholen hekelen Wallage Leidse scholen voor Speciaal Voortgezet Onderwijs (SVO) hebben een stabiel aantal leer lingen en een goede door stroom naar de reguliere scho len voor voortgezet onderwijs. Zij reageren hiermee op de uit spraak die staatssecretaris Wal lage donderdag deed. Wallage maakt zich zorgen over het groeiend aantal leerlingen dat naar SVO-scholen gaat. Wallage heeft een aantal oor zaken genoemd voor deze groei. De scheiding tussen gewoon en speciaal onderwijs is te strikt en leidt dus tot een kloof in de ma nier van lesgeven op gewone en speciale scholen voor voortge zet onderwijs. De staatssecreta ris denkt dat als een kind een maal in het speciaal onderwijs terecht is gekomen, het moeilijk is om over te stappen naar het gewone onderwijs. De Leidse schooldirecteuren zijn het hele maal niet eens met de uitspra ken van Wallage. Ik vind de stijging verras send, want het leerlingtal op onze school is al een lange tijd stabiel," vertelt H.Tegelaar, ad junct directeur van de Prof. Vliegenthartschool voor VSO. „En zo is het volgens mij in de hele regio. Ook denk ik dat de kloof tussen onze school en het gewone voortgezet onderwijs niet te groot is. Het reguliere voortgezet onderwijs heeft wel degelijk de deskundigheid om moeilijk lerende kinderen goed te begeleiden. Maar deskundig heid is natuurlijk niet de enige vereiste. De school moet ook over een grote dosis enthousias me beschikken." Ook K. Bakxs van de Praktijk school heeft niets van de groei gemerkt. „Wij hebben niet meer leerlingen gekregen de afgelo pen jaren," zegt hij. „En ook de samenwerking tussen de gewo ne scholen en de speciale scho len verloopt juist heel goed.". Het samenwerkingsverband VO en VSO-scholen is 1,5 jaar geleden door de School Begelei dingsdienst Rijnland opgezet. Bij het samenwerkingsverband zijn 15 scholen aangesloten, zes scholen voor gewoon onderwijs en 9 scholen voor speciaal on derwijs. Het streven van deze scholen is om kinderen gewoon voortgezet onderwijs te laten volgen. Als de kinderen dit niet aankunnen krijgen zij eerst een periode speciaal onderwijs. Het einddoel is de kinderen te laten doorstromen naar het gewoon onderwijs. J. de Bil. directeur van de School Begeleidingsdienst Rijn land, hoopt dat het experimen tele samenwerkingsverband wordt omgezet in een vast ver band. „Het project is succesvol. En ik denk dat er bij het minis terie achter de schermen aan gewerkt wordt om het experi ment inderdaad vast in te stel len. Dan is er dus een structure le oplossing", zegt hij. „Het is en blijft toch ons streven om zo veel mogelijk kinderen gewoon onderwijs te laten volgen." Het Amerikaanse biotechnologiebedrijf Centocor, waarvan de Europese vestiging in Leiden is geves tigd, heeft in 1992 een verlies geleden van 194.1 miljoen dollar. In 1991 bedroeg dat verlies 195,6 miljoen dollar. Centocor had het afgelopen jaar een forse te genvaller doordat het middel Centoxin, ter be strijding van bloedvergiftiging, al vrij snel na de introductie van de markt moest worden geno men. Het bedrijf verwacht niettemin volgend jaar uit de aanloopkosten te zijn, zodat er een einde komt aan de verliezen. Centocor behaalde in 1992 een omzet van 58,4 miljoen dollar, tegen 44,3 miljoen in 1991. Het vierde kwartaal van vorig jaar was de omzet 9 miljoen dollar tegen 14 miljoen in 1991. Die te rugval wordt voor een deel verklaard doordat voor 2,5 miljoen dollar aan Centoxin moest wor den teruggenomen. Het vierde kwartaal van 1992 werd een verlies geleden van 89,7 miljoen dollar. Als een reservering om de problemen rond Centoxin op te vangen niet wordt meegeteld, be draagt dat verlies 30 miljoen dollar. Voor de pro blemen met Centoxin is vorig jaar in totaal 64,9 miljoen dollar gereserveerd. In 1991 moest in het vierde kwartaal 44,2 miljoen dollar worden bijge legd. Naar verwachting bedraagt het verlies in het eerste kwartaal van 1993 25 miljoen dollar. David P. Holveck, bestuursvoorzitter van Centocor, wijst dan ook op het geleidelijk dalen van de aanloop verliezen. Onderzoek naar kinderen van ouders met ziekte van Huntington Tien miljoen kledingstukken per jaar worden vanaf de komende herfst door kleding-keten Hennes Mauritz (H M) vanuit Leiden gedistribueerd. Dat gebeurt dan vanuit het gloednieuwe distributiecentrum waarvoor gis teren de eerste paal werd geslagen op het bedrijfsterrein Roomburg. Bij het distributiecentrum komt ook het Ne derlandse hoofdkantoor van dit oorspronkelijk Zweedse kledingconcern. Dat zit nu nog in Den Haag. H&M heeft nu geen eigen dis tributiecentrum in Nederland, vertelt directeur L. Keijser van de Nederlandse vestiging. In principe wordt alle kleding voor de 22 Nederlandse winkels en die in Vlaanderen betrokken van een verdeelcentrum in Hamburg. Met de groei van de keten in Nederland en België nam ook de behoefte toe aan een eigen verdeelcentrum. Nu is er alleen een kleiner magazijn in Katwijk. Daar werken twaalf mensen. Dat verhuist met de opening van het nieuwe cen trum, waarschijnlijk in septem ber, ook naar Leiden. In het nieuwe centrum ko men naar schatting zestig men sen te werken. Twintig mensen afkomstig van het huidige hoofdkantoor in Den Haag naar Leiden en daarnaast komen er ongeveer veertig arbeidsplaat sen in het distributiecentrum. Met de gemeente Leiden is overleg gaande over de werving van nieuwe mensen uit doel groepen als langdurige werklo zen, herintredende vrouwen en minderheden. Geen last Directeur Keijser zegt dat H M dergelijke afspraken niet als een last ziet. „Zolang we ten- miste mensen kunnen aanne men die binnen ons bedrijf pas sen". Volgens De Keijser heeft H M absoluut geen probleem met het werven van personeel. „Als we een nieuwe winkel ope nen melden zich spontaan al snel zo'n driehonderd mensen terwijl we er dan tussen de twintig en dertig nodig hebben. Dat heeft ook te maken met de sfeer in de zaken. Ons personeel laat blijken er graag te werken en dat straalt af op het publiek." Het nieuwe gebouw op Roomburg vergt een investering van 14 miljoen gulden. Geld, dat H M er niet zelf insteekt. „Wij handelen in kleding en niet in gebouwen", zegt direc teur Keijser. Het pand wordt dan ook neergezet door project ontwikkelaar Bruil-Sanders en vervolgens gehuurd door H M. De keus voor Leiden werd ingegeven door de ligging langs de snelweg. Alle goederen wor den namelijk per vrachtwagen aan- en afgevoerd en de nabij heid van Amsterdam en Den Haag. In die twee steden wordt nu de grootste omzet behaald, bovendien is de verplaatsting van het hoofdkantoor vereen voudigd. Leids filiaal Het Zweedse H M is nog maar vier jaar actief in Nederland en heeft sindsdien een stormachti ge groei doorgemaakt in een periode dat in de textielbranche steen en been wordt geklaagd over dalende bestedingen. H M begon indertijd met de over name van elf winkels van de Fooks-keten. Nadien werden in LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Een advertentie van de Leidse vakgroepen niet-westerse ta len in een Belgisch dagblad heeft ongeveer veertig reacties opgeleverd. „Dat is niet zo veel", reageert I. Koornstra van het faculteitsbureau letter en. „Maar als het mond-tot- mond gaat. komen er wellicht nog wat reacties bij." De Bel gen uit Vlaanderen hebben met een bon kenbaar gemaakt dat ze meer informatie willen over studiemogelijkheden in Leiden voor niet-westerse ta len. De advertentie van de Leidse Rijksuniversiteit stond half maart in een Belgische krant. Volgens prof. L. van Rom- pay, verbonden aan de vak groep Hebreeuwse. Aramese en Ugaritische Talen en Cultu ren, hebben bepaalde studie richtingen te kampen met hele kleine studentenaantallen. „Vooral de oude dode talen zoals van het midden-oosten en ook Indologie, Indonesisch, Egyptisch, Afrikaans trekken niet veel studenten. Daardoor wordt het voor de vakgroepen ook moeilijk om de besten te selecteren voor een eventueel assistentschap. En dat is jam mer want er is toch extra geïn vesteerd in de niet-westerse talen." „Binnen de faculteit is om die reden het idee geopperd om eens te kijken of mensen in België geïnteresseerd ziin in deze studies. Vlamingen heb ben geen taalprobleem in Ne derland en in België zijn de mogelijkheiden voor deze niet-westerse studies boven dien niet zo groot als in Lei den." Volgens Van Rompay die net afscheid heeft genomen als decaan van de letterenfaculteit ligt het minder voor de hand om Belgische studenten te werven voor studies als ge schiedenis of de westerse ta len. „Daarbij zouden we ons wat minder prettig voelen om dat je dan iets van concurren tie krijgt. In België kunnen stu denten net zo goed geschiede nis en westerse talen studeren als in Leiden. Werving vanuit Leiden zou om die reden bij onze Belgische collega's ge voelig liggen." Deze week buigt het facul teitsbestuur zich over de vraag of de advertentie in België eenmalig was of dat de cam pagne de komende jaren wordt herhaald. De arbitragecommissie voor bouwzaken buigt zich deze week in een spoedzitting over de problemen rond het Sylvius- laboratorium. De universiteit verwacht hiervan duidelijkheid, maar het belang van deze sessie lijkt beperkt. Als een van beide partijen niet tevreden is met de uitspraak, kan deze zich tot de rechter wenden. Ook de be staande procedures lopen ge woon door. Inmiddels kunnen Fibomij en ABS hun rekeningen niet eens meer betalen omdat op al hun bezittingen beslag is gelegd. Dat is gedaan door een advocaat van een van de onderaanne mers die door De Kempen (de hoofdaannemer) zijn ingescha keld. De Kempen kon hen niet meer betalen omdat ABS en Fi bomij niet over de brug kwa men. Inmiddels is De Kempen bezig samen met andere gedu peerde bedrijven het faillisse ment aan te vragen van zowel Fibomij als ABS. Beide bedrijven hebben een twijfelachtige reputatie in de bouwwereld. Zo werd enkele dagen geleden bekend dat de FIOD (Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst) en justitie een onderzoek instellen naar onder meer BTW-fraude. Tus sen ABS en Fibomij bestaan hechte banden. Zo was Fibo- mij-directeur .P. van Konings veld tevens enige tijd directeur van ABS. Daarnaast staat Fibo mij garant voor ABS. Fibomij staat bij de Kamer van Koophandel voor Eemland ingeschreven als 'financierings- en ontwikkelingsmaatschappij'. Geld om zelf het project te fi nancieren had Fibomij kenne lijk niet, omdat het daarvoor naar de bank stapte. De vraag waarom de universiteit dat niet zelfheeft gedaan blijft onbeant woord. Directeur P. van Ko ningsveld van Fibomij wil geen commentaar geven. „Belt u mijn advocaat maar." Eigenaar en directeur van ABS is A. van Meijeren, die het bedrijf op 25 mei 1990 opricht te. Op dat moment was Van Meijeren al enkele maanden meervoudig failliet. Niet alleen zijn architectenbureau, maar ook Van Meijeren in persoon en zijn echtgenote werden failliet verklaard. Wegens gebrek aan baten werd het faillissement op 29 januari van het vorig jaar op geheven. Nog voor die tijd, op 20 januari, sloot hij een miljoe nencontract voor de bouw. Van Meijeren is al wekenlang voor commentaaronbereikbaar. De stilgelegde nieuwbouw van het Sylvius laboratorium in Leiden. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18