'We zijn voor de leeuwen gegooid' I 'Mag ik af en toe moe zijn op mijn leeftijd?' t Leiden Regio Duinen 'topje' kleiner '0 .:^C HET DERDE LEVEN DINSDAG 6 APRIL 1993 noordwijk» In drie dagen tijd hebben bulldozers ervoor ge zorgd dat bezoekers van Hotel Oranje en het Boulevard Hotel weer kunnen genieten van vrij uitzicht op de branding. De duinenrij voor de beide hotels is grondig afgeschoven. „Per jaar groeit het duin wel 70 tot 80 centimeter", vertelt direc teur Ch. de Boer van het Bou levard Hotel. „Wij zien dit als extra service aan onze gasten. Die komen tenslotte niet om naar de duinen te kijken. Dat kunnen ze op andere plekken veel beter doen. De mensen houden ervan de branding te Zien." FOTO» DICK HOGEWONING l V» v-v.- •- s - Telefonistes stadhuis overbelast door nieuw nummer en centrale De nieuwe telefooncentrale en het nieuwe telefoonnum mer van de gemeente Leiden zorgden gisteren voor veel problemen. De centrale was de hele dag druk bezet, waardoor het stadhuis slecht bereikbaar was. In de mid daguren waren er ook nog eens storingen. leiden erna straatsma De centrale op het stadhuis werd massaal gebeld, omdat de 900 doorkiesnummers nog bij na bij niemand bekend zijn. Bo vendien zijn alle ambtenaren, tegelijk met de invoering van het nieuwe nummer, anders in gedeeld als gevolg van een grootscheepse reorganisatie. „Het is hier verschrikkelijk druk", zegt een van de drie tele fonistes. „Geen enkel toestel- buiten het stadhuis Drempels in Glenn Millerstraat leiden De Glenn Millerstraat in de Leidse nieuwbouwwijk De Coebel krijgt binnenkort twee zogeheten verhoogde kruisings- vlakken. Deze ophogingen (ter hoogte van de Tommy Dorseyka- de en de Noachstraat) zijn bedoeld om de snelheid van het ver keer in de straat te remmen. Voorts zullen aan weerszijden van de straat aparte stroken worden gemaakt voor fietsers. De ge meente leiden neemt deze maatregelen omdat voorlopig geen bussen door de Glenn Millerstraat zullen rijden. Er is geen geld om het openbaar vervoer uit te breiden naar De Coebel. Daarom kan de gemeente aan de wens van bewoners tegemoet komen om het hardrijden in de straat tegen te gaan. Werkstukken over sprookjes leiden In de Zijlwijkschool in de Merenwijk wordt vanavond een kijkavond gehouden. Ouders en belangstellenden kunnen er komen kijken naar de werkstukken die de leerlingen de afgelo pen weken hebben gemaakt over sprookjes. De werkstukken van de kinderen zijn te bezichtigen tussen half zeven en acht uur in het schoolgebouw aan het Schaduwpad 1-3. Vier tips over verkrachting en» Bij de Leidse politie zijn vier tips binnengekomen naar aanleiding van een krantebericht over een 18-jarige vrouw die vorige week op het parkeerterrein van zwembad de Vliet is ver kracht. Politiewoordvoerder D. Graveland spreekt over 'heel bruikbare informatie'. De tips komen van vier vrouwen die vermoedelijk door dezelfde man zijn benaderd als het 18-jarige slachtoffer. Drie van hen zijn op straat benaderd door een man die voldoet aan het signale ment. Een vierde vrouw is augustus vorig jaar verkracht in Noordwijkerhout. Mishandeling Dierenmishandeling is een zaak die door het Leidse kantonge recht hoog wordt opgenomen. Dat ondervond een Leidenaar die tot zijn niet geringe verbijs tering met een week gevange nisstraf naar huis werd gestuurd vanwege de verwaarlozing van een geitje. Het geitje was door de Leide naar op zijn volkstuin in een hok gezet. Het dier kreeg geen voeding of stro, nauwelijks wa ter en verkeerde na drie weken in een deerniswekkende toe stand. Het vertwijfelde gemek ker trok de aandacht van de an dere volkstuinders, die de geit bevrijdden en naar het dieren asiel overbrachten. Daar werd het dier gevoed en kreeg het medicijnen, maar het mocht niet meer baten. Het geitje, dat nog maar vijf kilo woog, over leed na twee dagen. „De geit was al niet gezond tóen ik haar kocht. Bovendien had ik weinig tijd voor het beest. De buren waren niet bereid om mij een handje te helpen", aldus de verontwaardigde verdachte. De kantonrechter was niet on der de indruk van deze argu menten. „Als u niet voor een dier kunt zorgen moet u geen NAGERECHT dier aanschaffen." Officier van justitie mevrouw T. Hesselink was geschokt door de gang van zaken. Nederland is Engeland niet, waar de dierenliefde wel eens bizarre vormen aanneemt, maar ook hier zijn de rechten van het weerloze dier in de wet vastgelegd. „Dit is heel ernstig. Ik eis 750 gulden boete of 15 da gen hechtenis, en daarbij een voorwaardelijkegevangenisstraf van twee weken. Dit mag niet meer voorkomen", aldus Hesse link. De verdachte, zelf kennelijk ook een crepeergeval, gaf aan dat hij de boete met geen mogelijkheid kon betalen. „Ik krijg 1200 gul den per maand van de sociale dienst. Misschien als ik 20 gul den per maand mag betalen", probeerde hij. Van Leeuwen nam daar geen genoegen mee. „Dat schiet natuurlijk niet op. Ik denk dat ik er beter aan doe óm u gevangenisstraf op te leggen in plaats van een boete. Een week gevangenisstraf onvoor waardelijk, en een week voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar". De Leidenaar was duidelijk aan geslagen door de wending die de zaak nam. Celstraf voor een dode geit, dat was hem wat al te dol. Wanhopig trachtte hij on der het vonnis uit te komen. „Ja, maar als ik nu toch betaal", begon hij. „We staan hier niet op de markt mijnheer. Ik heb het vonnis uitgesproken en het is onherroepelijk", stelde Van Leeuwen onverbiddelijk, „ja maar. ik mag niet in de gevan genis, ik ben ziek", hield de ver dachte vol. „U kunt in hoger be roep. En nu wil ik verder met de volgende zaak", zei Van Leeu wen, waarna de Leidenaar met zachte hand door de bode werd weggevoerd, strompelend alsof hij zojuist een doodvonnis te horen had gekregen. Autowrak Een ander crepeergeval bleek afkomstig uit Katwijk. De auto waarmee hij had gereden was een duidelijk wrak. In de bestu ring zat zoveel speling dat de wielen pas na geruime tijd op het stuur reageerden, de rem men waren zo slecht dat de remweg oneindig was gewor den en de bodem bleek dusda nig te zijn doorgeroest dat je er met gemak doorheen kon trap pen. Waarna je dus, op de ma nier van Fred Flintstone, de wa gen nog met de voeten zou kunnen aandrijven. Maar de Katwijkse politie zag er de hu mor niet van in. Die nam de wagen in beslag nadat de be stuurder in eerste instantie voor bekend en wij hebben ook nog geen complete lijst. De nieuwe namen van diensten zijn ook onbekend. Zo heet 'ruimtelijke ordening' vanaf nu 'bouwen en wonen'." De slechte bereikbaarheid verti het stadhuis leidde tot veel klachten van bellers. „Tja, we krijgen natuurlijk klachten van mensen die al tijden gepro beerd hebben ons te bereiken, maar daar is niets aan te doen. Wij zijn hier ook maar voor de leeuwen gegooid. We hebben rijden onder invloed was aange houden. Volgens de Katwijker was hem een kat in de zak verkocht. „Die auto was APK-gekeurd. Dan mag je er toch van uitgaan dat hij goed is. Wat heeft die keu ring voor zin, als er nog zo veel een aan auto blijkt te manke ren?" Volgens kantonrechter Van Leeuwen had de Katwijker zelf kunnen constateren dat de auto, die maar 500 gulden had gekost, niet deugde. Volgens de Katwijker leek de auto perfect in orde. „Met stuurbekrachtiging merk je niet dat er bij het sturen wat loos is. En gaten kun je heel handigdichtstoppen." Voor het rijden onder invloed was de verdachte reeds veroor deeld. De officier van justitie eiste nog eens 200 gulden boete voor het voortbewegen van het wrak. Dat kwam de Katwijker slecht uit. „Ik ben invalide door een bedrijfsongeval. Ik kan mijn arm amper gebruiken. Altijd pijn in mijn hand. Bovendien zit ik moeilijk vanwege een echtscheiding. "Kantonrechter Van Leeuwen vond de eis al re latief laag was en hield het op 200 gulden. frank buurman ook een een nieuw systei heel computergestuurd werkt anders en we 1 maar één dagje een cur volgd over het nieuwe s] Zeker weten dat dat te w geweest. Maar laten we sprek kort houden, want dupeert u een heleboel bellers." Het algemene telefoc mer van de gemeente i gisteren gewijzigd in Ook de gemeentelijke 1 bank (167777), de stichti zijn (167799), woonruii deling (167888) en muse Lakenhal (165361) kregei re nummers. De telefoc mers van reinigingsdien! ale dienst, afdeling belaf stadskabei en afdeling recreatie zijn niet verand AGENDA DINSDAG 6 APRIL Alphen Dialezing bi] Aquarium- en te vereniging'De natuur aan hu buurtcentrum Elckerlyc, Hav aanvang 20.00 uur. Leiden Tentoonstelling werkstukken wijkschool-leerlmgen n.a.v. I ject 'Sprookjes'. Schaduwpa -Joegoslavië, Eerste B gracht 22. aanvang 20.00 ui Noordwijkerhout Alan Burke Tim Potts van Hours, org. The Folkclub, in Schelft, zaal open 20.00 uui vang2Ö.30 uur. Voorschoten Schrijfavond van Amnesty In nal in de Dorpskerk aan het I plein, aanvang 20.00 uur. Warmond Klaverjassen in het Meerpun vang 20.00 uur. WOENSDAG 7 APRIL Leiden Sporten voor mensen met Cf een fysiotherapeut in gymza; Brug, Wassenaarseweg, van tot 17.00 uur. Informatiepunt Gemeenscha Wonen, Gerestraat 20, van 2 21.00 uur. Noordwijkerhout Theatergroep Kaspar in 'Leoi Lena' in De Schelft, aanvang Iedereen wil oud worden, niemand wil het zijn. Bejaarden van tegenwoordig noemen zich liever 'senior1, dat klinkt een stuk vitaler. In 'het jaar van de ouderen' wordt hard gewerkt aan de emancipatie van de oudste generaties. Ze zijn niet allemaal sukkelend, afhankelijk en ongelukkig. Integendeel, veel ouderen beginnen, nadat ze gestopt zijn met werken en als de kinderen uit huis zijn, aan een 'derde leven'. Een serie van zes artikelen over de ouderen in Leiden. Deze week de vierde aflevering, over vrijwilligerswerk. dat ik krakkemikkig wordt en het misschien niet meer zo kan. Lukt het niet meer dan zal ik het toch thuis moeten zoeken. Of mis schien beland ik wel in een verzorgingshuis, want ik zou mijn kinderen niet tot last willen zijn. Thuis zou ik het ook wel redden. Ik kan teren op wat ik gehad heb. Ik heb m'n leven redelijk ingevuld, denk ik. Als ik gas zou moe ten terugnemen zou ik me voldaan voelen." „Kijk, het voordeel van dat vrijwilligers werk is - behalve dat het een zinvolle tijdsbe steding is - dat je contact houdt met andere mensen. Ik heb wel kinderen, maar die lei den hun eigen leven." „Ik was 49 toen ik weduwe werd. Mijn man is aan kanker gestorven. Heel erg om zo jong al je man te verliezen, maar je moet dat ac cepteren. Stel je voor, anders had ik nu al achttien jaar in de misère gezeten. Toen hij net was overleden had ik er wel moeite mee als ik oudere echtparen op straat zag lopen. Dan werd ik kwaad, dacht ik: waarom zij wel en ik niet. Maar nu ben ik dankbaar voor wat ik heb." Janny Witteman: "Vooral ouderen die hun partner verliezen moeten veel buitenshuis doen, anders vereenzamen ze." foto hielco kuipers erna straatsma #jk Is je alle vrijwilligers boven 55 jaar naar huis stuurt stort alles A. JL.ni. Dat besef is er niet. Het werk wat je doet wordt niet altijd op de juiste waarde geschat. Maar er is echt een schat aan vrijwilligers. Door bezuinigingen wordt meer en meer op onbetaalde krachten ge leund. Als het zo doorgaat kan dat wel eens verkeerd uitpakken." lanny Witteman. 67 jaar. Weduwe. Als vrij willigster actief in het ouderenwerk. Lid van de activiteitencommissie voor ouderen en bestuurslid van het buurthuis in de Stevens hof, stuwende kracht van een 'telefooncirkel', een van de organisatoren van het Volkshuis project '55+'. Buiten het ouderenwerk werk zaam als onbezoldigd zwemlerares bij de Watervrienden. „Zaterdag en zondag probeer ik vrij te hou den, om een beetje bij te komen. Normaliter ben ik elke werkdag bezet. Vergaderingen, zwemles geven, enzovoorts. Daarnaast zit ik ook nog in een zangkoor, doe ik aan volks dansen en aan gymnastiek voor ouderen. O ja, ik zit ook nog in de Studiekring, want ik wil m'n geest een beetje levendig houden. Ken je dat, de Studiekring? Dat is een groep ouderen die wekelijks bij elkaar komt en dan een bepaald thema behandelt." Breien „Nee, ik zou al die bezigheden niet kunnen missen, ik zie het al voor me: 's ochtends vroeg om tien uur beginnen met brèien en 's avonds om tien uur stoppen. Dat is niks voor mij." „Ik hoop dat ik het op deze manier nog heel lang kan volhouden. Tot er een tijd komt Stimuleren „Ik probeer andere ouderen te stimuleren aan activiteiten mee te doen. Vooral als ze hun partner verliezen moeten ze veel bui tenshuis doen. anders vereenzamen ze. Ze moeten hun huis uit komen als ze zich een zaam voelen, maar vaak zijn ze bang om er gens naartoe te gaan. Sommigen zijn nooit lid van een vereniging geweest." „Tot m'n trouwen was ik kostuumnaaister en heb ik als zwemlerares gewerkt. Toen ik trouwde ben ik met werken gestopt. Nu denk ik 'stom', maar dat was toen nou eenmaal zo. Nog denk ik wel eens 'wat heb ik gedaan in die tijd?' „Later ben ik weer als zwemlerares aan de slag gegaan. Toen ik hier in de Ste venshof kwam wonen ben ik eerst lid gewor den van het zangkoor en ben ik in het buurt huis gaan volksdansen. Via de contacten daar werd ik gevraagd voor de activiteitencom missie. En zo rolde ik er verder in. Op zich wel een bezwaar hoon als je ergens in zit word je overal voor gevraagd. Nu heb ik zo veel te doen dat ik blij ben als het zomer is en alles zes weken gesloten is. Dat vind ik dan wel weer lekker." „Ik ben van de generatie die weinig oplei ding heeft. Ik kon wel goed leren, maar ben toch naar de huishoudschool gegaan. M'n moeder zei: ga jij maar een vak leren. Nu heb ik toch het idee dat ik wat wil inhalen." Telefooncirkel „Die telefooncirkel waar ik aan meedoe is be doeld om te controleren of er in huis niet iets met je is gebeurd. Het werkt heel simpel. Elke ochtend om half negen bel ik iemand die ver volgens weer een ander belt. Uiteindelijk belt de laatste mij weer terug. Ik begin en eindig en moet in noodgevallen in actie komen. Goddank is er nog nooit wat gebeurd." „Het is voor veel oudere mensen een pret tig idee dat ze elke dag door iemand worden gebeld. Ia, je kan 's nachts natuurlijk zo maar dood gaan als je een hartinfarct krijgt. Daar is dan niets aan te doen. Maar bij zo'n telefoon cirkel zal het niet gebeuren dat iemand vier dagen dood in bed ligt, voordat hij of zij wordt ontdekt. En je kunt in huis je been bre ken en dan niet meer bij de teiefoon komen. Als iemand dan om half negen niet opneemt kom ik in actie. Als je eraan meedoet moet je dus wel altijd om half negen thuis zijn." is ge- einig is dit ge- anders andere s sinds 165165. crediet- ng wel- ntever- ium De a ande- innum- >t, soci- ivanZijl- d 1-3, Vter De 3l De 1600 100 tot 14.00 Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. In het ouderenwerk zetten zich grote aantallen, vaak oudere, vrijwilligers in. De Stichting Ouderenwerk houdt het op zo'n 1.000 tot 1.500 vrijwilligers die onder meer werken in bejaardensozen/ verzorgings- en verpleeghuizen, kerkelijke organisaties en de Stichting Ouderenwerk. Bij de Stichting Ouderenwerk zijn ongeveer 500 vrijwilligers in dienst. Een groot deel van deze groep (150 personen) is werkzaam bij Tafeltje Dek Je, een organisatie die maaltijden verzorgt voor ouderen die zelfstandig wonen. Ook in de verschillende dienstencentra werken veel vrijwilligers (115 personen) als gastvrouw/heer. Op de derde plaats komen de activiteitencommissies voor ouderen, met in totaal 74 vrijwilligers. Ongeveer tien procent v.an alle vrijwilligers zet zich in voor meer dan één activiteit. Het komt vaak voor dat leden van een ouderencommissie ook 'bezoekwerk' doen, een 'telefooncirkel' leiden en gastvrouw/heer zijn in dienstencentra. Sinds de oprichting van de stichting (1968) hebben vrijwilligers een belangrijke rol gespeeld in praktisch alle vormen van dienstverlening. Enerzijds maken bezuinigingen van de overheid het'niet mogelijk overal beroepskrachten voor in te schakelen, anderzijds beschikken oudere vrijwilligers over veel ervaring, waardoor ze na het stoppen met betaald werk nog steeds een relevante rol kunnen vervullen in de maatschappij'. „Behalve die controle is zo'n telefoontje ook voor veel mensen een goede gelegenheid om een praatje te maken. Er zijn mensen heel kort van stof, maar er zijn er ook die hele gesprekken met je voeren. Zelf ben ik nogal een kwek, dus ik praat meestal wel." „Ik heb voorlopig helemaal niet het idee dat ik 67 ben. Soms denk ik wel eens: ik zou 45 kunnen zijn. Al ben ik 's avonds wel eens moe hoor. Maar dan denk ik ook: mag ik als jeblieft eens moe zijn op deze leeftijd?"

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16