'Busbaan enige oplossing' Politici mogelijk weg uit gemeentehuis Oegstgeest willen krachten bundelen Zoeterwoudse fanfares Regio Brandweer Voorschoten vorig jaar vaak op pad 'Een heleboel leden gaan nooit naar de voetbal, maar wat maakt dat uit?' DINSDAG 6 APRIL 1993 Indringer verstoort middagdutje wassenaar Een bewoner van een flatgebouw aan de Stoeplaan in Wassenaar werd gistermiddag in zijn middagdutje gestoord. Hij hoorde gestommel in zijn huis en zag plotseling iemand zijn slaapkamer binnenkomen. De indringer op zijn beurt schrok ook en maakte rechtsomkeert. Na zijn vertrek miste de bewoner uit de huiskamer twee briefjes van honderd gulden. De inbreker was binnengekomen door het slot van de voordeur open te bre ken. Natuurwandeling over Oud Poelgeest oegstceestNatuurliefhebbers kunnen zaterdag 10 april meelo pen met een natuurwandeling over het landgoed 'Oud Poel geest' in Oegstgeest. Het thema van de rondleiding is: 'Stinzen- planten en Voorjaarsbloeiers'. De wandeling begint om 14.00 uur en duurt ongeveer twee uur. Verzamelpunt is het toegangs hek aan de Poelgeesterweg. Deelnemers wordt aangeraden zo veel mogelijk op de fiets te komen, omdat er niet veel parkeerge legenheid is. voorschoten kees van kuilenburg De vrijwillige brandweer van Voorschoten is vorig jaar veel meer in touw geweest dan in 1991. Vo/ig jaar rukten de spuit gasten 102 keer uit en het jaar ervoor was dat 88 keer het ge val. Vorig jaar bedroeg de scha de door branden anderhalf mil joen gulden. Een jaar eerder was dat bijna 620.000 gulden. Dat blijkt uit het jaarverslag over de jaren 1991 en 1992. Een spectaculaire klus waar bij ook de grootste schade viel te noteren was de brand op eer ste kerstdag 1992 in een trein stel van de intercity die op weg was naar Amsterdam. Ter hoog te van Voorschoten moest de trein een noodstop maken. Dankzij snel optreden van de Voorschotense brandweer brandde slechts een klein deel van de trein uit. Daarnaast moest het korps nog 76 keer op treden bij brandjes in het dorp. Vorig jaar werd ook nog eens 25 keer hulp verleend, zoals,bij wa teroverlast, gaslekkage, olie op het wegdek en hulp aan men sen die in nood verkeerden. Volgens het jaarverslag is het korps ook vaak het slachtoffer van loos alarm. Vorig jaar was dat twintig keer het geval en in 1991 veertien keer. Toch bete kent dat niet altijd dat er sprake is van kwaadwilligheid. Vaak wordt via de zogenoemde rook melders alarm geslagen. Veelal blijkt het dan om kleinigheidjes te gaan. Meestal bij braden, bakken of stomen reageert de melder op de rookontwikkeling. Is er in een dergelijk geval spra ke van nalatigheid dan krijgt de eigenaar de rekening gepresen teerd. Voor het eerst in de geschie denis van de Voorschotense brandweer staan er vrouwen op de personeelslast. Behalve met drie vrouwen werd het korps ook versterkt met vier mannen, in 1991 en 1992 haakten er drie spuitgasten af. Op 1 januari van dit jaar bestond het korps uit 33 leden. Hiervan wonen er 27 bin nen een straal van 1300 meter van de brandweerkazerne. De uitruksnelheid is daardoor bij zonder hoog, aldus het jaarver slag. Meerburgers tennissen voor Ronald McDonald zoeterwoude De jeugd van de Zoeter- woudse tennisvereniging Meerburg heeft in het afgelo pen weekeinde een toernooi - tje gespeeld voor een goed doel, de stichting Ronald Mc Donald. Tweeëntwintig le den tussen de 8 en 14 jaar hebben met elkaar 887,15 gulden bij elkaar getennist wat door de vereniging is aangevuld tot het ronde be dragvan 1000 gulden. „We hadden gehoord over het Ronald McDonaldhuis in Leiden", zegt Rob Jaspers, een van de initiatiefnemers. ,,We hebben toen folders en informatie gevraagd en ie dereen was enthousiast om hiervoor te tennissen. Alle deelnemers hadden zelf voor een sponsor gezorgd die voor elke gewonnen game een be drag moest betalen." Andere sponsors waren de plaatselij ke supermarkt en slager die voor broodjes en hambur gers zorgde. En het was een groot succes, er was veel belang stelling van het publiek", zegt Rob. „Het was een hart stikke leuk toernooi want ie dereen was verkleed en ge schminkt als clown." In de loop van deze week wordt het geld overhandigd aan de stichting. Eieren zoeken in Warmond warmond Kinderen tot 6 jaar kunnen op maandag 12 april eieren zoeken bij Kommunicatie Warmond. Vanaf 12.00 uur kunnen ze te recht in 't Meerpunt aan de He renweg. Niet-leden betalen 3 gulden. Buschauffeurs zien niets in nieuwe plannen Rijksstraatweg Buschauffeurs zien niets in de nieuwe plannen om de doorstroming op de Rijks straatweg in Wassenaar te verbeteren. Echte tijdwinst wordt alleen geboekt als er een aparte busbaan langs de weg komt, aldus de chauffeurs. wassenaar monique lange De gemeente Wassenaar voelt niets voor een vrije busbaan omdat daarvoor veel waarde volle bomen langs de Rijks straatweg moeten verdwijnen. Andere maatregelen, zoals een betere afstelling van de ver keerslichten en busstroken langs de weg, zouden evenveel tijdwinst opleveren. Als deze plannen doorgaan duurt een busrit tussen Leiden en Den Haag ook 15 minuten korter. Deze nieuwste voorstellen gaan het rijk 30 miljoen gulden kosten. De gemeente Wasse naar hoeft geen geld op te hoes ten voor de maatregelen. Aan de aanleg van een vrije busbaan zou de gemeente Wassenaar wel moeten meebetalen. De buschauffeurs zien weinig heil in de nieuwste voorstellen. 'Geld over de balk smijten', vin den ze het. Een van de chauf feurs, die met buslijn 43 vanuit Leiden naar Den Haag rijdt, zegt: „Ik vraag me af of de ver binding sneller wordt. Door de files op de Rijksstraatweg lopen zelfs de bussen die deze weg niet gebruiken vertraging op. Daar ligt het probleem, dus daar moeten ze het ook aanpak ken." In de kantine voor buschauf feurs op het centraal station in Den Haag wordt ook niet erg enthousiast gereageerd op de plannen. „Die Rijksstraatweg zal wel altijd een ramp blijven Filevorming is een dagelijks terugkerend probleem op de Wassenaarse Rijksstraatweg. Het busvervoer ondervindt daar veel hinder van. Volgens de buschauffeurs die zich dagelijks door deze file moeten heen wurmen, is een aparte busbaan de beste oplossing. foto henk bouwman als er niet een aparte busbaan wordt aangelegd", roept een chauffeur. Zijn collega's knik ken. „Als je wilt dat automobi listen op de bus overstappen moet je trouwens ook eerst de kaartjes goedkoper maken", voegt een buschauffeur eraan toe. De eerdere voorstellen van de NZH voor een aparte buslijn over de Rijksstraatweg vindt bij de buschauffeurs meer gehoor. „Ik vind dit wel een erg duur al ternatief', zegt een Haagse bus chauffeur. „Ze kunnen beter die bomen kappen." Districtsmanager B. Leeu- wenburgh van busmaatschappij NZH vindt de nieuwste voor stellen voor een betere door stroming op de Rijksstraatweg echter wel een goede oplossing. Hij verwacht een verdubbeling van het aantal passagiers als de bus er in de toekomst een kwar tier korter over doet om van Leiden naar Den Haag te rijden. „De afgelopen twee tot drie jaar zijn we zo'n 20 tot 30 procent van het aantal passagiers kwijt geraakt. Die pakten weer de au to omdat ze dan sluiproutes door Wassenaar konden ne men. Zo waren ze sneller in Den Haag dan de bus die wel in de file vast zat. Deze groep mensen verwachten we nu weer terug in de bus", aldus Leeuwenburgh. Herenhuizen Poelmeer in trek bij kopers oegstgeest Ruim een maand na het begin van de verkoop zijn al 26 van de 58 herenhuizen achter het Oegstgeester zwembad Poel meer verkocht. Het Projectont wikkelingsbureau voor Bouw nijverheid (POB) wil met de bouw van de luxe panden be ginnen wanneer zestig procent is verkocht, naar verwachting in mei. Volgens makelaar Max Se- delaar bevestigt de snelle ver koop dat in de regio een grote behoefte is aan huizen van rond de half miljoen gulden. De he renhuizen achter het zwembad, in de Overveerpolder, moeten tussen de 546.000 en 660.000 gulden opbrengen. Het grootste deel van de 26 kopers komt uit de Leidse regio, vooral uit Lei den (Merenwijk) én uit Oegst geest. Minder boze buren in de Morsebel oegstgeest Bewoners van de Oegstgees ter nieuwbouwwijk de Mor sebel kiezen hun eigen bu ren. In de nieuwe wijk ko men zeven twee-onder-één- kap woningen die de bewo ners zelf bouwen. Door de gegadigden in koppels te la ten inschrijven, wil de ge meente voorkomen dat de nieuwe buren elkaar al in de haren vliegen vóór de huizen bestaan. De geïnteresseerden moe ten van tevoren weten of ze een plat dak of een puntdak willen en of ze willen bou wen met een houtskelet of met gewoon ouderwetsé baksteentjes. Bovendien moet al voor de inschrijving goed duidelijk zijn wat het pandje mag kosten. De gega digde zoekt vervolgens een aanstaande buurman die een vergelijkbaar droomhuis en budget heeft en het duo schrijft zich in bij de ge meente. De gemeente be paalt de volgorde van toewij zing van de huizen. Die is af hankelijk van het huur- of koophuis dat wordt achter gelaten en de binding die de toekomstige Morsebelbewo ner met Oegstgeest heeft. Ambtenaren kunnen vergaderruimten gebruiken Daar stond -ie dan: de president-c saris van Menken Holding, de grootste werkgever van Wassenaar, gestoken in voetbalshirt Gehuldigd omdat hij toevallig het 150-ste lid van de 'Club van 100' van de plaatselijke voetbalclub Blauw Zwart bleek te zijn. Gewillig liet Ad Menken de huldi ging gisteravond over zich heengaan. Van tevoren wist de man achter de be kende pakken melk niet wat hem zou over komen. „Ik ben gewoon gevraagd te ko men, en als een man als Overdevest (welbe spraakt raadslid, bollenkweker en Club van 100-voorzitter, red.) je dat vraagt, dan doe je dat gewoon." Overdevest is dolblij met deze mijlpaal. Want: in het uiterst chique Wassenaar is men. op z'n zachtst gezegd, niet zo voetbal- minded. De wat beter gefortuneerde bewo ner van het villadorp associeert zich liever met het veel elitairdere hockey. Blauw Zwart is er voor 'de gewone man', zoals Overdevest het simpelweg stelt. Het kost dus nogal wat moeite om Was- senaarders te vinden die bereid zijn elk jaar 100 gulden te doneren om Blauw Zwart van extra voorzieningen ajs een lichtinstallatie, afrastering en dergelijke te voorzien. Daar komt volgens Overdevest bij dat Wassenaar nauwelijks industrie heeft. Over devest: „Een plaats als Katwijk bijvoorbeeld krijgt veel makkelijker sponsors. Wat heb ben wij nou: Duinrell, Menken, dan houdt het wel op. Kort en goed: de Vriendenclub' telde tien jaar geleden, toen Overdevest aantrad als voorzitter, slechts zeven leden. Maar met een hoop gepraat wist de kweker de af gelopen jaren nog 143 andere Wassenaar- ders zo gek te krijgen om zich bij het klup- pie aan te sluiten. „Daar zit van alles bij en inderdaad: een heleboel leden gaan nooit naar de voetbal, maar wat maakt dat uit? Het gaat erom dat je de activiteiten binnen dit chique dorp een warm hart toedraagt! Nee, de burgemeester is er nog niet bij, maar dat begrijp ik best, dhar kan die man niet aan beginnen." Taak De 15.000 gulden die het clubje jaarlijks bij eenbrengt vormt een welkome aanvulling op het budget van de voetbalvereniging. Meldt Overdevest: „Het bedrag dat we de afgelopen jaren hebben geschonken, over schrijdt de 100.000 gulden. Maar dat is Blauw Zwart ook waard. Het is een vereni ging waar ze bijvoorbeeld in Leiden een voorbeeld aan kunnen nemen, er wordt zo veel zelf gedaan door de leden. Er zijn 125 vrijwilligers die wekelijks een taak hebben. De leden regelen alles zelf. Waar vind je dat?" Overdevest blijft ook na het binnenhalen van het 150-ste lid actief werven, belooft hij. Want: zo'n Menken moet eigenlijk wel iets dieper in de beurs tasten dan die 100 piek per jaar. Desgevraagd laat de grote baas van de melkfabriek op voorhand via de krant weten sinds zijn pensionering, twee jaar ge leden, niets meer zelf te kunnen beslissen. „Dat is nu aan de huidige directeuren. Maar ik wil natuurlijk wel een goed woordje voor Blauw Zwart doen, want ik vind het wel belangrijk goede relaties met bijvoor beeld de raadsleden te onderhouden." zoeterwoude gerrv repel De besturen van twee van de drie fanfares in de gemeente Zoeterwoude zien in de toe komst wel iets in de oprichting van een stichting of een andere vorm van samenwerking „Het doel achter zo'n samenwerking is de inwoners van Zoeterwou de meer mnziekminded te ma ken", zegt Wim Bakens, een van de makers van een discussieno titie. In de notitie, opgesteld door de besturen van de St. Jans-fanfare en de Rijntam boers, wordt ingegaan op het advies van de commissie wel zijn en cultuur aan de gemeen te om de subsidiebijdrage aan fanfares te veranderen. De ge meente wijkt hiermee af van het landelijke systeem. Dat houdt in dat de hoogte van de subsi die afhankelijk is van het aantal leden en de klasse waarin de fanfare speelt. De gemeente Zoeterwoude wil van elke subsidie een deel inhouden en dat in één pot stoppen. Aan het eind van het jaar bekijkt de gemeente wie het meest heeft opgetreden voor 'het nut van het algemeen' en afhankelijk daarvan wordt het gespaarde geld aan de drie verenigingen uitgekeerd. Bij die verdeling tellen niet de optredens mee van de verschil lende fanfares buiten de ge meente Zoeterwoude. En dat is zuur voor de Rijntamboers die dit jaar weer aan een groot eve nement meedoet, het Wereld Muziek Concours in Kerkrade. Deelname zou volgens de nieu we normen niet meetellen voor die extra subsidie. regels van de ge meente hebben er toe bijgedra gen om de boel eens kritisch te bekijken. Wellicht kan een stichting, waarin ook bijvoor beeld zangkoren en de muziek school zouden deelnemen, de onderlinge samenwerking be vorderen. Het kan de doorstro ming bevorderen van muziek scholen naar muziekverenigin gen en ook kan een stichting namens aangesloten verenigin gen als gesprekspartner optre den bij diverse instanties. „Maar net is voorlopig nog maar een plan", zegt Bakens. „Er ziin nog geen verenigingen benaderd voor dit initiatief." Vanavond komt dit onder werp ter sprake in de vergade ring van de commissie Welzijn en Burgerij van de gemeente Zoeterwoude. Ad Menken, de grote man achter de gelijknamige Wassenaarse zuivelfabriek, kon er gisteravond niet onderuit: hij moest en zou poseren in een shirt van voetbalvereniging Blauw Zwart. Naast hem Club van 100-voorzitter Overdevest. foto loek zuyderduin Menken is 150-ste lid sponsorclub Blauw Zwart Wassenaar oegstgeest liesbeth buitink De gemeenteraadsvergadering en de commissievergaderingen moeten tijdelijk niet meer in het Oegstgeester raadhuis worden gehouden. De vergaderruimten in het gebouw aan het Wilhel- minapark kunnen dan worden gebruikt door ambtenaren. Volgens wethouder T. Kohl- beck (personeel) zou dat een oplossing zijn voor het nijpende ruimtegebrek van de ambtena ren. „Misschien moeten we de raadsvergaderingen opofferen en die tijdelijk laten uitwijken. We moeten eens kijken naar de kosten van zo'n oplossing. En in een andere ruimte moet wel een behoorlijke publieke tribu ne zijn om de vergaderingen democratisch te houden." Kohlbeck draagt de suggestie aan nadat vorige week de ar beidsinspectie een kritisch on derzoek had overhandigd. Maar liefst 28 punten moeten in het raadhuis en de dependances binnen een half jaar grondig verbeteren. Daarbij gaat het vooral om de verlichting, de ventilatie en de geluidsisolatie. Ook het meubilair, de plaatsen waar aan beeldschermen wordt gewerkt en de vluchtwegen to nen grote gebreken. Bovendien moet het raadhuis een kantine hebben. De wethouder erkent dat de omstandigheden in het ge meentehuis veel te wensen over laten. „Ik vind dat wii ons per soneel de afgelopen jaren wel uitzonderlijk mager hebben be diend. We hebben jarenlang ons water opgehouden, omdat we in de discussie over de amb telijke huisvesting zaten. Nu kan het niet langer meer, er zijn vitale grenzen overschreden." Helemaal volgens de regels kan het huidige raadhuis niet worden, verwacht Kohlbeck. „Een aantal zaken kan niet voor honderd procent worden gere geld, zoals bijvoorbeeld de ge luidsoverlast. En het ruimtege brek blijft. De kantine is niet voor niets helemaal dichtge slibd als we van die ruimte weer een echte kantine maken krijgen we weer allemaal andere problemen. We komen hier nooit tot een oplossing voor het capaciteitsprobleem." In een brandbrief aan het col lege heeft de medezeggen - schapscommissie kenbaar ge maakt dat de ambtenaren niet langer middenin voortdurende verbouwingen willen werken. „We kunnen in de toekomst minder gemakkelijk op de elas ticiteit van ons personeel reke nen", weet Kohlbeck. De gemeente moet enkele tonnen op tafel leggen om de mankementen te verbeteren die de arbeidsinspectie signaleerde. „We moeten bekijken hoe veel van de verbeteringen structu reel zijn. Maar ik verwacht dat een groot deel van de investe ringen kosten op een sterfhuis zijn. Want de kans dat we na het raadhuisdebat nog steeds de dependances houden is klein en aan die panden moet heel veel gebeuren." Kohlbeck deelt de bezorgd heid van de ambtenaren dat een definitieve oplossing voor de ambtelijke huisvesting wordt uitgesteld tot na de volgende gemeenteraadsverkiezingen in maart volgend jaar. „Ik begrijp die angst aat het grote uitstellen weer is begonnen. Het is de op dracht van de politiek om het niet zover te laten komen, maar ik erken zeker dat het risico van uitstel bestaat. Het is slecht om een oplossing over te laten aan de volgende raad, maar ik ben wel bang dat het die kant op gaat."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15