'Pinksterwake in ere herstellen' Kerk Samenleving Zuurdesem verbrand DINSDAG 6 APRIL 1993 KORTWEG Dinner-meeting Dc Volle Evangelie Zaken lieden vieren het paasfeest tijdens een zogenaamde dinner-meeting op 20 april in motel De Gouden Leeuw in Voorschoten. Gastspre ker is de judoka en chauf feur Jack Nugter uit Kat wijk, die vertelt hoe zijn le ven veranderde door het geloof' in Jezus Christus. Voor het muzikale gedeelte is het duo Harry en Marijke Govers uitgenodigd. Inclu sief het diner kost de deel name aan deze avond 25 gulden (aanvang 19.30 uur). De toegang is gratis voor degenen die de maaltijd overslaan (aanvang 20.30 uur). Deelnemers kunnen zich opgeven bij mevr. Hoksbergen (01751-17027) of bij het secretariaat (01751-17026). Paasjuhel De kerken van Lisse organi seren op eerste paasdag een samenzang op het parkeer terrein van Tuincentrum Overvecht (de borden wij zen de weg) in Lisse. Deze paasjubel begint al om 06.45 uur. Bij slecht weer wordt het evenement bin nen gehouden. Rommelmarkt De hervormde gemeente Koudekerk aan den Rijn/Hazerswoude (Rijn dijk) houdt de jaarlijkse rommelmarkt op zaterdag 17 april in kerkelijk cen trum 'Onder Dak' aan de Dorpsstraat 57 in Koude kerk. Iedereen is welkom. De opbrengst van de markt komt ten goede aan het jeugdwerk en de restauratie van het orgel. De markt be gint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Moker In de radio-uitzending van Moker (het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek) gaat het morgen (7 april) 'met woord en muziek op weg naar Pasen'. De uitzending duurt van 16.30 tot 17.00 uur en is te ontvangen via de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88.1. Paasappèldienst Het Vox Jubilans jeugdkoor uit Waddinxveen werkt op tweede paasdag mee aan de appèldienst in de her vormde Sionskerk aan de Meteoorlaan 2 in Alphen aan den Rijn. De meditatie wordt gehouden door do minee W. Markus uit Klun- dert en het thema van de dienst, die begint om 10.00 uur, is 'Opgewekt leven'. Job De acteur Henk van Ulsen speelt morgenavond (7 april) in de Groene of Willi- brordkerk in Oegstgeest het verhaal van Job. Dit bijbel verhaal van de rijk gezegen de oosterling die opeens al les verliest, heeft een actue le vorm meegekregen door gebruik te maken van de hoofdpersoon uit Abel Her- zbergs novelle 'Drie rode rozen'. Daarin schrijft kleer maker Salomon Zeilscheck drie brieven aan de oudtes tamentische Job. De vraag naar het schuldloos lijden en de betrokkenheid van God komen indringend aan de orde. De voorstelling duurt ongeveer vijf kwartier en wordt zonder pauze ge speeld. De toegang is gratis. Wel wordt de bezoekers na afloop een bijdrage in de kosten gevraagd. MOER PLAS. 071-161421 Conciliair proces verankerd in kerkelijk jaar Het conciliair proces moet liturgisch verankerd worden in het kerkelijk jaar. De stuurgroep conciliair proces van de Raad van Kerken denkt daarbij aan de vooravond van Pinksteren. Amersfoort ANP feest. In dat jaar publiceerde de Raad van Kerken een pinkster- boodschap. De Europese Oecu menische Assemblee in Bazel werd geopend op tweede pink sterdag 1989. Op die bijeen komst werd voor het eerst de In haar eindverslag aan de Raad van Kerken houdt zij een pleidooi om voor dit doel de Pinksterwake, een in onbruik geraakte traditie, in ere te her stellen. Sinds 1988 wordt er een verband gelegd tussen het con ciliair proces en het pinkster- mogelijkheid geopperd om in Europees verband rond Pinkste ren aandacht te geven aan het KFAR HABAD Een orthodoxe jood en zijn dochtertje lezen een gebed tijdens het verbranden van het zuurdesem dat tijdens het schoonmaken van hun huis Is aangetroffen. Aan de vooravond van het feest van de 'ongedesemde broden' verwijderen de joden alle kruimels wèl gedesemd brood, waarna het op rituele wijze wordt verbrand. Het feest van de ongedesemde broden was van oorsprong een lentefeest van de landbouwers. Bij het broodbakken werd doorgaans een oud - verzuurd - stukje deeg gebruikt om het brood te laten rijzen. Aan het begin van de lente begon men als het ware opnieuw en werd brood gebak eeen oud deeg (zuurdesem) werd toegevoegd. FOTO EPA Oproep tot kapittel: nog geen namen voor opvolging Bar rotterdam anp proces van vrede, gerechtigheid en heelheid van de schepping. De tweede fase van het conci liair proces werd ingeluid met de pinksterboodschap van 1990. Het thema van de assemblee van de Wereldraad van Kerken in 1991 in Canberra, 'Kom, Hei lige Geest, vernieuw de hele schepping', is ontleend aan één van de oude Pinksterpsalmen van de westerse liturgie. Dit zou volgens de stuurgroep ook een geschikt motto zijn voor de Pinksterwake. Twintig pastores uit het bis dom Rotterdam hebben het kapittel gevraagd nog geen na men voor de opvolging van mgr. Bar te noemen. Eerst moet er een landelijke herbe zinning komen op het bestuur in de Rooms-Katholieke Kerk, aldus de open brief. Het kapittel, dat gistermid dag bijeenkwam, moet een drietal van mogelijke opvol gers samenstellen. Volgens het kerkelijk wetboek moet dat ge beuren binnen een maand na dat de bisschopszetel vacant is gekomen. Bisschop Bar trad op 13 maart af. Het kapittel moet volgens de briefschrijvers ook de bis schoppen trachten te winnen voor het idee dat er voorlopig geen nieuwe bisschoppen worden benoemd. Tijdens een speciale zitting van het Lande lijk Pastoraal Overleg LPO zou eerst de hele bestuurlijke situ atie goed moeten worden doorgenomen. Ruim een week geleden heeft de Acht Mei Beweging de bisschoppen opgeroepen tot een 'bestuurlijke herbezin ning'. Deze is volgens de AMB noodzakelijk nu de bisschop pen door hun wijze van bestu ren in een geïsoleerde positie zijn terecht gekomen. Oude graftomben ontdekt bij nieuwbouw Wereldraad van Kerken geneve»epd Bij de nieuwbouw voor de We reldraad van Kerken zijn in Ge- nève veertig graftomben uit de vroege Middeleeuwen (5e tot 8e eeuw) gevonden. Daarbij wer den nog geheel intacte skeletten gevonden, waarvan sommige ongeveer 1500 jaar oud zijn. Het gaat hier volgens archeo logen van het kanton Vaud om een belangrijke vondst uit de bloeitijd van het gebied rond het Meer van Genève. Zij hopen dat onderzoek van de graftom ben opheldering over die perio de zal brengen. In alle graftom ben werden meerdere skeletten gevonden. Nadat de archeologen hun werk hadden gedaan, werden de skeletten door een bulldozer opgeruimd en kon het werk aan de nieuwbouw worden voortge zet. In verband met de hoge hu ren in Genève laat de Wereld raad vlak bij het oecumenisch centrum een flat bouwen waar in personeelsleden kunnen wo- Christelijke drankbestrijders berispen Nederlandse Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen beroepen zich soms ten onrech te op de vervoersplicht ten aan zien van voetbalsupporters. „Niet alleen hebben de NS die in dit geval niet, er bestaat zelfs een vervoersverbod." Dit zei voorzitter N. Scheps van de Christelijke bewegihg voor drankbestrijding tijdens de jaar vergadering in Apeldoorn: De CBD wil zich gaan richten op de pastorale zorg aan ver slaafden. Binnenkort geeft de vereniging een brochure uit die niet gaat over wat verslaafden moeten doen maar wat de ge meente van Christus voor hen moet zijn. Hier ligt volgens Scheps een kans om te laten zien wat de christelijke ge heelonthouding voor de mede mens kan betekenen. De kerken hebben overigens niet zoveel aandacht voor onze beweging, een oude klacht, aldus Scheps. Zuidafrikaanse kerken willen einde maken aan corruptie JOHANNESBURG Kerkelijke leiders in Zuid-Afrika hebben de regering opgeroepen een einde te maken aan de cor ruptie 'die onze samenleving doordringt'. Op hetzelfde mo ment echter hebben de kerken een eigen organisatie voor de terugkeer van ballingen moeten sluiten wegens fraude en cor ruptie. De NCCR, die inmiddels 16.000 ballingen hielp bij hun terugkeer naar Zuid-Afrika, wordt al geruime tijd geplaagd door beschuldigingen over mis bruik van financiële middelen. De organisatie is in 1991 opge richt door drie bevrijdingsbewe gingen en de Zuidafrikaanse raad van kerken (SACC), de rk bisschoppenconferentie en de WCRP, die joden, moslims en hindoes vertegenwoordigt. Frank Chikane, secretaris-gene raal van de SACC, zei desge vraagd dat de organisatie ten minste 180.000 gulden heeft verduisterd, waarvan inmiddels weer tweederde deel terecht is. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Goudriaan en Ottoland: J.H. Gijsbertsen te Rijssen; te Delft: J.H. van Daalen te Ede. Aangenomen: naar Raamsdonk (toez.): G. van der Linden, kandidaat te Werkendam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Diever: drs. K.J. van der Sloot te Oosternijkerk. Aangenomen: naar Borger (part-ti me): drs. W. van der Wel te Wetsinge- Sauwerd. Beroepbaarstelling: mevr. S. van der Hoek, D. Greidnerstraat 127,1019 CS Amsterdam. NED. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Nijverdal: drs. J. Dek ker, kandidaat te Nunspeet. Bedankt: voor Utrecht: J.C. Schaeffer te Apeldoorn. Prins Mauritserf 69, 8071 NJ Nun speet. tel. 03412-61671. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Klaaswaal: E. Venema te El speet. Aangenomen: naar Waarde: Th. van Stuijvenbergte Middelburg-Centrum. Bedankt: voor Aalst en voor Oud Bei'j- erland: B. van der Heiden te Hardinx- veld-Giessendam; voor Haarlem: C.A. van Dieren te Stolwijk. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt: voor Kampen: J. van Veen te Amsterdam-Zuid. OUD GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Stavenisse: T. Klokte Kinderdijk. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen: te Coevorden (part-time): drs. P.J. Lalleman, kandidaat te Apel- HET WEER ROB GROENLAND Grillige aprilmaand voorjaarsdagen van de afgelopen weken. Zo werden we gisteren weer aan de herfst herinnerd met in de middag flink wat regen en een harde zuidenwind. Maar het kan erger. Vandaag 23 jaar geleden op 6 april 1970 sneeuwde het zeer langdurig in Nederland, waarbij in het noorden een sneeuwdek van vijf centimeter werd gevormd. De laatste Deze actieve depressie, die maandag bij Ierland tot 960 millibar uitdiepte en ter plekke enige tijd een flinke storm ver- koerst vandaag langzaam ver zwakkend over de Noordzee naar het oosten. In de onstabiele lucht kunnen nog enkele buien ontstaan maar morger pa. Deze luchtmassa bereikt o nacht van woensdag op donderdag, be geleid door een nieuwe regenzone. De aanloop naar Pasen lijkt dus wat zachter te gaan verlopen bij maxima van circ2 veertien graden. We blijven binnen bereik van nieuwe oceaanfronten die van tijd tot tijd een bui afleveren. Toch laat de zon zich af en toe zien en omdat de wind na woensdag minder sterk wordt, voelt het niet zo guur aan als in de afgelopen dagen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: In het noorden opklarin gen, m het zuiden meest bewolkt en voornamelijk vandaag af en toe regen. Morgen aan de oostflank bergen be- gedeelte c ma ongeveer 6 graden, in het noorden kouder met maxima tussen 0 en plus 4 graden. Zweden: In het noorden vandaag nog opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Overigens veel bewolking en nu en dan sneeuw, in het zuiden regen. België en Luxemburg: In het algemeen veel be wolking en af en toe re gen. Middagtemperatuur vandaag 12. morgen 14 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het algemeen veel bewolking en voor al vandaag perioden met regen. Middag- temperatuur vandaag 14, morgen onge veer 17 graden. Aan de westkust op bei de dagen maxima van 12 graden. Portugal en Madeira: Portugal: Flinke perioden met .zon en droog. Maxima van 20 graden'aan de Costa Verde tot 23 in het zuiden. Madei ra: Wolkenvelden afgewisseld door pe rioden met zon. Droog. Maxima ca. 20 Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Droog en zonnig, in het noorden ook enkele wolkenbanken. Maxima aan de Golf van Biskaje 20 graden, aan de Costa Brava 22 graden en in het zuiden 23 tot 27 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Maxi ma van 22 graden aan de noordkant van Marokko en Tunesië: Marokko: Droog en zonnig, morgen ook enkele wolkenvelden. Maxima langs de westkust bij wind van zee ongeveer 20 graden, landinwaarts veel warmer. Tu nesië: Zonnig, vandaag mogelijk enkele wolkenbanken. Droog. Maxima van 22 graden langs de noordkust tot 26 langs de oostkust. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden en plaatselijk wat regen. Morgen meer zon en overwegend droog. Maxima van 15 graden op het Massif Central tot 23 in het uiterste zuiden. In de franse Alpen meest bewolkt en perio den met regen, sneeuwgrens stijgend tot boven 2000 meter. Mallorca en Ibiza: Droog en zonnig, vandaag mogelijk e Italië, Corsica en Sardinië: Perioden met zon en droog, maar in het zuiden van Italië vooral vandaag nog kans op een bui. Maxima vandaag 18, morgen 20graden. Griekenland en Kreta: Vandaag half tot zwaar bewolkt en enke le buien, mogelijk met onweer. Morgen meer zon en vrijwel overal droog. Maxi ma vandaag 15 graden, morgen enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse westkust veranderlijk be wolkt en vooral vandaag enkele buien, mogelijk met onweer. Langs de Turkse zuidkust ten oosten van Antalya en op Cyprus meer zon en overwegend droog. Maxima tussen 15 en 18 graden. Duitsland: In het noorden half tot zwaar bewolkt en enkele buien. In het zuiden in het alge meen veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperaturen vandaag van 11 graden in het noorden tot 15 in het zuiden, morgen iets hoger. Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp. Wind WOENSDAG 7 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 06.59 Zon onder 20.20 Weerrapporten 6 apr 8 u 8ordeewx Cyprus InnsOruck regen Las Palmas half be Luxemburg licht bew. Madrid onbew. Malaga onbew. Mallorca grondmist

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14