Leiden Bankroet K O op nippertje afgewend 165 165 Auto Peter 07M34700 Ondernemers vinden T i a. i stadswacht overbodig LBC blijft TOlSSChlGIl toch OpGIl Eilandbewoner slechter af dan m is ■1 Gewijzigd telefoonnummer gemeente Leiden Leiden JINSDAG 6 APRIL 1993 cert visser. plv -chef aad rietveld. 071-161417 'Kans bestaat dat we alsnog naar de knoppen gaan Blauw Zwart Daar stond hij: de I 3 president-commis saris van Menken, de grootste werkgever van Wassenaar, in het shirt van Blauw Zwart Week cel A d D'erenmishandeling I wordt door de kan tonrechter hoog opgeno men. Een geit mishandelerr levert een week cel op Automatisch "7 De deur van het I openbare toilet op de Vest in Alphen gaat au tomatisch open voor het geval er iemand onwel wordt Jonge kok A Q Het bedie ''jkt §e~ I spreid voor Leide- naar Wilfred Tegelaar die beste 'jonge kok van Ne derland' werd De dreiging van een faillissement van de Leidse volksuni versiteit K O is voorlopig afgewend. Burgemeester en wethouders hebben besloten het tekort van 50.000 gul den van de instelling eenmalig voor rekening van de ge meente te laten komen. Directeur T. Weber van K O haalt opgelucht adem, maar blijft bezorgd over de toe komst. voor K O niet veel meer bete kent dan een nul-situatie. Toch is dat een beter uitgangspunt om orde op zaken te stellen." K O helpt de stad aan con certen, opera, theater, ballet, schoolvoorstellingen en lezin gen. Ook biedt de volksuniversi teit een uitgebreid cursuspak ket. Bij K O werken tien men- Cultuurwethouder H. Koek (PvdA) noemt de oplossing van het nijpende probleem 'niet mooi'. „Maar K O moet voor de stad behouden blijven en dat is nu even het enige dat belang rijk is. Ik ben me ervan bewust dat het besluit van het college sen. Directeur Weber wil in geen geval op het personeelsbe stand bezuinigen. „Het wer kaanbod groeit alleen maar en iedereen werkt enorm over." K O kampt al jaren met geldproblemen. De gemeente lijke subsidie is de afgelopen ja ren in fasen teruggebracht van zes naar vier ton. De instelling beschikte over een eigen kapi taaltje, maar dat is inmiddels helemaal 'opgesoupeerd', aldus Weber. „We hebben dus steeds minder geld, maar ondertussen is alles duurder geworden." Weber windt er geen doekjes om. Zonder het besluit van bur gemeester en wethouders was K O failliet gegaan. „Toch be staat de kans dat we dit jaar als nog naar de knoppen gaan. Er zijn veel dingen die we niet in eigen hand hebben, maar waar van we er voor het gemak maar even vanuit zijn gegaan dat ze op hetzelfde peil blijven als vo rig jaar. Het bezoek aan concer ten bij voorbeeld. Als dat soort zaken niet afneemt, is er een ge rede kans dat we het einde van dit jaar halen." Om de vooruitzichten op wat langere termijn te verbeteren, moet er flink worden bezuinigd, zegt de directeur. Zo zal er min der geld aan concerten worden besteed. Ook moeten de prijzen voor de cursussen omhoog en komt er in het maandblad meer ruimte voor advertenties. Posterdieven lopen tegen de lamp lij),pen,Twee Leidenaars van 20 en 21 jaar zijn vannacht betrapt bij het stelen van posters uit mupi'.s. Het ging om foto's van half naakte vrouwen, waarmee reclame wordt gemaakt voor de spij kerbroeken van een modebedrijf. Het tweetal was bezig met het openen van een'mupi op de Korevaarstraat. Toen de pqjitie arri veerde, vluchtte het duo richting Hooigracht. De agenten hiel den de dieven aan in de Watersteeg. Het tweetal was in het bezit van twee posters, die op.de Lammenschansweg waren gestolen. Graffiti-spuiters aangehouden leiden Twee graffitispuiters zijn vannacht aangehouden op het Stationsplein. Het tweetal bleek in het bezit van een rugzak vol verfspuitbussen. Daarmee was de fietserstunnel van het viaduct aan de Plesmanlaan beklad. Het duo weigerde zijn identiteit prijs te geven en is ingesloten. Insluiper betrapt leiden Een 25-jarige man is gistermiddag om half vier de Zijl- wijkschool aan het Schaduwpad binnengedrongen. Hij door zocht daar de tas van een 36-jarige vrouw en stal haar portemo- nee. Een 42-jarige Rijnsburger had de man in de gaten, waar schuwde de politie en hield de man aan de praat totdat de poli tie kwam. De Leidse Beton Centrale aan de Zoeterwoudseweg hoeft waarschijnlijk niet dicht voordat de verhuizing naar het Wemink-terrein rond is. FOTO HICLCO KUIPERS leiden evelvne lammerping Voorzitter L. Palm van het Sa menwerkingsverband Onderne mers Leiden (SOL) ziet niets in het plan van het Overleg Ge handicaptenbeleid Leiden (OGL) om, net als in Dordrecht, stadswachten de straat op te sturen. De stadswachten moe ten ervoor zorgen dat de trot toirs worden vrijgemaakt van hinderlijke obstakels zoals re clameborden, uitstallingen, fiet sen en auto's. Vooral rolstoelge bruikers en blinden hebben daar last van, aldus het OGL. Palm vindt dat de beveili gingsdienst maar moet opletten dat de trottoirs in de winkelstra ten begaanbaar blijven. De be veiligingsmensen zouden die taak er wel bij kunnen nemen. Stadswachten zijn volgens hem overbodig. „Dan krijg je er weer zo'n organisatie bij. je loopt de kans dat ze langs elkaar heen gaan werken." Volgens voorzitter J. van Kleef voorkomen, ondanks eerdere het Overleg Gehandicapten pogingen de werkzaamheden leiden erna straatsma De kans bestaat dat de Leidse Beton Centrale (LBC) aan de Zoeterwoudseweg mag open blijven tot de verhuizing naar het Wemink-terrein. De provin- wil sluiting van het bedrijf delen niet alle middenstanders de mening van Palm. Op 1 april stuurde het OGL bij wijze van demonstratie voor één keer stadswachten de straat op. „Daar hebben wij van winke liers en het winkelend publiek heel veel positieve reacties op gekregen." Het OGL denkt in juni of september een forum discussie over stadswachten te houden. op de huidige plek zo snel mo gelijk te beëindigen. Milieugedeputeerde H. van der Vlist (PvdA) heeft 15 april een gesprek met de Leidse wet houder van ruimtelijke orde ning T. van Rij (PvdA) over de toekomst van de LBC. Ook ver tegenwoordigers van omwo nenden zijn voor het gesprek uitgenodigd. De hinderwetvergunning van Leidse studentes leren veel van reis naar Kroatisch eiland Brac leiden aad rietveld Voedsel hoeft Leiden niet meer te verzamelen voor de vluchte lingen op het Kroatische eiland Brac: De Bosniërs, Kroaten en Serviërs die er het oorlogsge weld zijn ontvlucht zullen van de honger niet omkomen. Eer der lijden zij na anderhalf jaar in vluchtelingschap onder ver driet, heimwëe en- verveling. Dat ontdekten Marinkë van Dijk en Franca Sindilj bij hun bezoek aan de vroegere toeristische trekpleister. De Leidse studen tes praten vanavond met het actiecomité Leiden helpt Brac over het vervolg op de eerste hulpactie. Buurthuizen, scholen en par ticulieren zamelden in de eerste maanden van dit jaar voedsel en speelgoed in voor de 3500 vluchtelingen op het eiland Brac. Marinke van Dijk en Fran ca Sindilj begeleidden het trans port naar het eiland onder Split en praatten er met vluchtelin gen en vertegenwoordigers van hulporganisaties. „De hulp erg welkom", zegt Van Dijk. „Maar voedsel is daar niet meer zo'n probleem. Daar zorgen het Rode Kruis en andere hulporga nisaties voor." Zowel Van Dijk als Sindilj voelen zich erg betrokken bij de dramatische gebeurtenissen in het voormalig Joegoslavië. Fran ca Sindilj. geboren in Limburg, heeft een Bosnische vader en een Sloveense moeder en komt al haar hele leven elk jaar in het geboorteland van haar ouders. En als er geen hulptransport uit Leiden was gestuurd, was zij ondanks de oorlog ook dit jaar weer gegaan. Marinke van Dijk groeide op in het Westland, waar zo'n twintig jaar geleden al veel Joegoslaven bij de tuinders werkten. „Voor mij hadden dat Nederlanders kunnen zijn." Warme ontvangst De warme ontvangst op het ei land heeft de twee vrouwen ver baasd en ontroerd. „Die vrien delijkheid. Van die paar centen die 7C hebben kopen ze nog De Leidse studente Franca Sindilj in gesprek met vluchtelingen in Sulivan op het eiland Brac. koffie voor je", zegt Sindilj. En Van Dijk: „Ze hebben niets, maar doen alles om je warm te ontvangen. En als je hoort wat die mensen allemaal hebben meegemaakt word je wel heel stil." De vluchtelingen waren blij met de aandacht. „Die mensen raken steeds meer in de psycho logische problemen. Ze waren heel blij dat er iemand van bui ten was om naar ze te luiste-* ren", zegt Franca Sindilj. „Want aan elkaar kunnen ze hun ver haal niet kwijt. Iedereen heeft genoeg aan z'n eigen zorgen en z'n eigen leed. En ik spreek de taal dus ik was het haasje. Elke keer kreeg ik weer het verhaal over hoe de aanval was gegaan en hoe de vlucht was verlopen." In plaats van aan voedsel hebben de vluchtelingen vooral behoefte aan medicijnen, kle ding en schoenen. Van Dijk: „En wat heel hard nodig is is so ciaal werk. De situatie waarin die mensen leven is ontmoedi gend en ontwrichtend. De vluchtelingen zijn vooral kinde ren en oudere mensen. De meesten komen nauwelijks hun hotelkamer af. Er is één sociaal werkster op het hele eiland. Maar dat is niet genoeg voor die schare. De mensen klampen zich vast aan de hoop dat de oorlog morgen afgelopen is en dat ze terug kunnen naar huis. Maar ze weten ook wel dat dat niet reëel is." Hotels De oorspronkelijke bewoners van Brac moeten vooral niet vergeten worden bij de hulpac ties, vindt Franca Sindilj. Zij hebben het materieel vaak slechter dan de vluchtelingen, die zowel door hulporgansaties als door de Kroatische overheid worden gesteund. De bewoners van Brac leefden voor de oorlog vooral van het toerisme. Maar de hptels zitten nu vol met vluchtelingen. Het eiland, waar 13.000 mensen wonen, telt in middels al tweedüizend werklo zen. Sindilj: „Misschien kunnen we iets bedenken om dc econo mie daar te stimuleren." Het is niet bepaald zo dat Lei den met de actie voor Brac geld het bedrijf is op 1 januari van dit jaar ingetrokken. Een beroep tegen deze provinciale beslis sing is in februari door de Raad van State verworpen. De pro vincie kan met deze uitspraak in de hand overgaan tot sluiting van de LBC. Een woordvoerder zegt, dat de provincie er rekening mee wil houden dat de LBC 'geen kant op kan' als de vestiging aan de Zoeterwoudseweg dicht moet. De bouw van een nieuw bedrijf op het Wemink-terrein kan voorlopig nog niet begin nen. „Leiden heeft nog steeds geen bouwvergunning afgege ven", weet de woordvoerder van de provincie. De provincie Zuid-Holland wilde eerder geen rekening houden met de moeilijke situa tie waarin de LBC verkeert. Dat de verhuizing van de LBC zo lang op zich laat wachten zou, aldus de provincie, mede te wij ten zijn aan het bedrijf zelf. Een woordvoerder van de ge meente Leiden zegt dat de bouwvergunning naar verwacht in juni wordt afgegeven. Vlietpark na kort geding weer open E.j.M. van Veen, die in de buurt van de huidige betoncen- trale woont, blijft hopen dat het bedrijf aan de Zoeterwoudse weg snel dicht gaat. De omwo nenden hebben al jaren last van stof, herrie en af en aan rijden de vrachtwagens. „Wij zijn er van overtuigd dat dit ding dicht moet en wjllen de sluiting be spoedigen." De buurtbewoners denken dat de betoncentrale tijdelijk kan worden ondergebracht bij een andere centrale in de buurt. Als we moeten wachten tot het bedrijf kan verhuizen naar het Wemink-terrein, zitten we hier nog ruim anderhalf jaar met de betoncentrale. Zo lang willen wij niet wachten. De gemeente is laks geweest in het afgeven van een bouwvergunning voor de nieuwe locatie. Die vergun ning had in september vorig jaar al klaar moeten zijn." FOTO PR heeft weggegooid en onnodige moeite heeft gedaan, vinden de twee Leidsen. „Maar laten we ook verder kijken", zegt Franca Sindilj. „Op het vasteland van Dalmatië (de kunstprovincie van Kroatië waar ook Brac bij hoort, red.) zijn vluchtelingen kampen waar de mensen het slechter hebben." Sindilj en Van Dijk zullen niet ophouden actie te voeren voor de mensen in voormalig Joego slavië. „Het raakt me wat daar gebeurt", zegt Marinke van Dijk. „En van het gebrek aan daden van dc politiek krijg ik plaatsvervangende schaamte. Ik kan daar in ieder geval iets doen." De eigenaar van het Vliet park. T. L^ken, moet de toe gang tot zijn recreatie-terrein aan de Vlietweg onmiddellijk vrijmaken. Rechtbankpresi dent Bodewes heeft dit in kort geding bepaald. Op overtreding van de uitspraak staat een dwangsom van 70.000 gulden. Het kort geding is aange spannen door een ruime meerderheid van de 93 huur ders op het Vlietpark. Zij konden de afgelopen weken hun huisjes moeilijk berei ken, omdat de toegangsweg van het Vlietpark was geblok keerd door Lakens auto. Laken en zijn huurders lig gen al geruime tijd met el kaar overhoop. Zij zijn het oneens over de huurverho ging, het energieverbruik, de Vuilafvoer en de kosten van riolering. Vanaf 5 april is het algemene telefoonnummer van de gemeente Leiden gewijzigd. Het nieuwe nummer is: 165 165. Daarmee zijn alle nummers die begonnen met 254vervallen. Enkele belangrijke nummers: Kredietbank 16 77 77 Woonruimteverdeling 16 78 88 Museum de Lakenhal 16 53 61 Stichting Welzijn 16 77 99 De telefoonnummers van de Reiniging (25 20 91); de Sociale Dienst (25 13 13); de afdelingen Belastingen (16 27 77) en Stadskabcl (16 27 27) en van Sport Recreatie (31 56 01) blijven ongewijzigd. Bel voor informatie: 165 165 MET PASEN LEKKER TOEREN St. Aagtenftraaf 18 Leiden YAMAHA XT 600E HONDA VT 600 HONDA HAWK

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13