Leiden 'Tijdbom' markt onldaar gemaakt 'We zijn niet van de VW, blazen wijfie' Zijl en Vliet en CWV 'regionaal' Ravage op De Sitterlaan Brand in Parmentier-complex MAANDAG 5 APRIL 1993 971 7 Ploegen 9 Voor de zoveelste keer ligt de Van Poelgeest laan in Leiderdorp open en moeten de bewoners door het zand ploegen CHEF* GERT VISSER, P Rechter >i De eigenaar van I U snackbar Komeet sleept de gemeente voor de rechter. Leiden had be loofd hem te helpen, zegt hij Uniek Rijnwoude heeft I I een unieke verza meling aan zijn neus voor bij laten gaan, zegt ama teur-historicus Cees Kroon LEIDEN/VOORSCHOTEN ERNA STRAATSMA Voor het eerst in deze regio gaan twee corporaties uit ver schillende gemeenten samen. Vooruitlopend op een regionale woningtoewijzing hebben Zijl en Vliet uit Leiden en de Chris telijke Woningbouwvereniging Voorschoten (CWV) besloten per 1 januari 1994 de krachten te bundelen. „In het westen van Nederland is dat uitzonderlijk, maar in Limburg en het noor den van het land heel gewoon", zegt voorzitter J. Duivesteijn van Zijl en Vliet. Zijl en Vliet is een splinter nieuwe organisatie die het re sultaat is van een fusie van De Goede Woning en De Een dracht. De nieuwe corporatie beheert sinds begin dit jaar cir ca 3800 woningen. Duivesteijn: „We zaten dus niet te wachten op een nieuwe fusiepartner. We zijn nog volop bezig het werk apparaat en het bestuur te stroomlijnen." Maar toen de nieuwe fusie partner zich meldde, bleek het bij Zijl en Vliet niet op onover komelijke bezwaren te stuiten de kleine Voorschotense organi satie 'erbij te nemen'. „De CWV heeft geen beroepskrachten in dienst, dus bij een fusie hoeven we geen verschillende werkap paraten in elkaar te schuiven." De CWV, die 450 woningen beheert, heeft eerder gepro beerd aansluiting te vinden bij de Algemene Woningbouwvere niging Voorschoten (met onge veer 350 woningen) en de ge meente Voorschoten (met on geveer 1100 woningen). Maar de onderhandelingen mislukten en de CWV klopte bij Zijl en Vliet aan. Zijl en Vliet heeft voorlopig geen baat bij een fusie met de Voorschotense organisatie, maar Duivesteijn is er zeker van dat de woningtoewijzing over een tijdje regionaal wordt gere geld. „Daar ben ik heilig van overtuigd. Het klimaat is ernaar. Rijk en provincie stimuleren re giovorming. Zolang die regiona le woningtoewijzing er nog niet is, zullen we wat moeilijker ope reren, maar daarna is het een voordeel." Geld speelt volgens Duives teijn geen rol bij de fusie. „De CWV heeft gemiddeld meer geld per woning dan wij, maar dat zegt niet zo veel. Misschien is er wel veel achterstallig on derhoud." Mocht na onderzoek blijken dat er in Voorschoten veel achterstallig onderhoud is, dan kan Zijl en Vliet alsnog van een fusie afzien. „De financiële haalbaarheid is de enige ont bindende voorwaarde. Mocht de in Voorschoten als enige overgebleven algemene woningbouwvereniging nog willen 'aansluiten', dan kan dat volgens Duivesteijn. Ook de ge meente Voorschoten, die op grond van nieuwe wetgeving verplicht is haar woningbestand te privatiseren, mag meedoen. „Als zij nog op de rijdende trein willen springen kan dat." De Voorschotense WD-wet- houder J.W.E. van de Poel (volkshuisvesting) neemt die opmerking niet echt serieus. Hij voelt weinig voor een fusie. „Ik betreur het heel erg dat de CWV is afgehaakt bij de fusiebespre kingen die de drie Voorschoten se organisaties hadden. Het is niet zo dat ik tegen regionale corporaties ben, maar als we eerst in Voorschoten waren ge fuseerd, hadden we als één gro te fusiepartner een sterkere uit gangspositie gehad op de regio nale markt. Het lijkt me teveel gevraagd nu nog achter de CWV en Zijl en Vliet aan te hobbe len." De gemeente Voorschoten en de Algemene Woningbouwvere- ning Voorschoten praten nog over hun fusie. Van de Poel: Als wij onze huizen aan de ver eniging overdragen is het nog de vraag of de nieuwe organisa tie, met 1450 woningen, zelf standig kan blijven bestaan. Dat moeten we nog onderzoeken." LEIDEN» stuur. Hij knalde op een gepar- Twee auto's totaal vernield. Dat keerde auto, die op zijn beurt was het resultaat van de aanrij- weer tegen zijn voorganger ding gisteravond op de De Sit- knalde. De Leidenaar, die 80 ki- terlaan. Een 29-jarige Leidenaar lometer per uur reed, verklaarde verloor in de bocht bij de Fran- tegenover de politie dat hij ge- chimontlaan de macht over het dronken had. leiden Een deel van het Parmentier-complex aan de Lammermarkt is zaterdagochtend vroeg in vlammen opgegaan. Een uitslaande brand verniel de de begane grond en eerste verdieping van het hoekpand. De brandweer gaat er vanuit dat de brand is aangestoken. Het hoekpand staat op de nominatie te worden gesloopt. De sloopwerk zaamheden zijn eind vorige week al begonnen, na dat krakers op last van de rechter het gebouw had den verlaten. foto hielcó kuipers Nieuwe elektrische installatie voor openlucht-detaillisten Dat de afgelopen twintig jaar op de Leidse markt nie mand is geëlektrokuteerd mag een wonder heten. De ou de elektrische installatie die de marktkooplieden ge bruikten, voldeed aan geen enkele veiligheidseis. Jan en alleman plugde in met zelfgemaakte stekkertjes, levens gevaarlijke schakelingen en aan elkaar vastgeknoopte draadjes. Pas afgelopen zaterdag werd deze 'tijdbom' on schadelijk gemaakt. leiden wim koevoet Veel Leidenaars die langs de marktenroute wonen of werken, tapten bovendien illegaal stroom af. „Lang niet alle dra den kwamen op kramen uit", grijnst een marktkoopman. „Er hebben hele marktdagen lang deuren op een kier gestaan, als je begrijpt wat ik bedoel." Als het regende waren de kooplui niet alleen bang dat het publiek massaal huiswaarts zou keren, maar ook dat de volhouders on der stroom kwamen te staan. Nog nooit heeft iemand echt z'n mond opengedaan. Wethouder J. Walenkamp (CDA), voorzitter C. Verplancke van de vereniging voor ambu lante handel, gemeente-ambte naren en een ploeg van EWR- functionarissen kwamen zater dag bijeen om de nieuwe elek trische installatie te vieren. De nieuwe apparatuur bestaat uit 37 simpele kastjes en heeft een Vier gewonden op Plesmanlaan Bij een verkeersongeval op de Plesmanlaan, bij de krui sing met de afrit van de A44, zijn vrijdagavond vier perso nen gewond geraakt. De beide bestuurders en twee inzittenden moesten voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis Lei den. De verwondingen vari eerden van schouder- tot knieletsel, maar waren niet ernstig van aard. Politie heeft gein bij nachtelijke operatie leiden wim koevoet Met vijfenveertig kilometer per uur heeft de Leidschendammer op de motorfiets de maximum snelheid van honderd kilometer per uur overtreden. De oficier van jusititie eist daar in het gun stigste geval 45 keer een tientje voor. De man op de motor is echter allesbehalve aangesla gen. Of de politieman van de al gemene verkeersdienst wil zien, hoe hij kan steigeren. Waarom niet? De Leidschendammer geeft vol gas en rijdt op zijn achter wiel een rondje over de carpool plaats bij de oprit van de A4, op de grens van Leiden en Zoeter- woude-Rijndijk. Het felle licht van de schijnwerpers in de hoogwerker is op hem gericht. Alsof er filmopnamen worden gemaakt. Easy Rider II. De politie applaudiseert. Deert die 450 gulden boete deze motorfreak dan helemaal niet? „Welnee, man. Ik verdien-1100 per week. Dat krijgen jullie niet hé, met al die blauwe bekkies in de kou. Ik rij bloemen op Duits land, kwam net terug van een rit en had nog even zin in m'n motor. Dit hoort er gewoon bij. Ik had het koud en dacht: als ik harder rijd, moet ik beter oplet ten. Dan krijg ik het weer warm." Het is zaterdagavond, kwart voor elf. De uitgebreide ver keerscontrole door manschap pen van de Algemene Verkeers dienst, bijgestaan door douane functionarissen, specialisten op het gebied van de motorrijtui genbelasting en mensen van de Leids/Voorschotense politie is Met 168 kilometer per uur over A4 Van de 5175 voertuigen waarvan de Algemene Verkeersdienst van de rijkspolitie zaterdagavond de snelheid heeft gemeten bij de afslag Zoeterwoude van rijksweg 4 reden er 326 te hard. Hon derd van deze snelheidsduivels zijn aangehouden en naar de carpoolplaats gebracht. De hoogst gemeten snelheid was 168 ki lometer per uur. Toegestaan is maximaal honderd kilometer per uur. Verder zijn er 217 automobilisten op alcoholgebruik gecon troleerd. In vier gevallen is proces-verbaal opgemaakt. Ook is de politie door de grootscheepse verkeerscontrole op het spoor ge komen van een vermoedelijk gestolen auto. De Algemene Verkeersdienst werd zaterdag tijdens«en grote verkeerscontrole op de A4 bijgestaan door dou ane-functionarissen, specialisten op het gebied van de motorrijtuigenbelasting en mensen van de Leids- /Voorschotense politie. foto peter veenstra zo'n anderhalf uur aan de gang. En het is alleen nog maar gezel lig geweest. De dertig contro leurs gaan door tot vier uur in de ochtend. Ze willen zo'n 700 800 voertuigen controleren. Het verkeer kan op twee manieren op de carpoolplaats terechtko men. Of doordat het daar naar toe is gedirigeerd door de poli tie, of doordat de radar op de A4 een snelheidsovertreding signa leert. De snelheidsduivels krij gen direct een politie-Porsche of motoragent achter zich aan. Ze worden vervolgens naar de carpoolplaats begeleid. K. Kos, is projectleider. Hij vindt de aarduiding 'verkeers controle' ontoereikend voor de operatie op de carpoolplaats. 'Project' komt meer in de buurt. Er wordt immers niet alleen naar snelheid gekeken, maar ook naar alcohol, kenteken- en rijbewijzen, brandstoffen, tech nische mankementen, onbe taalde boetes en misschien wor den er (nog wel drugs onder schept. „Bij projecten als deze komt er een enorme hoeveel heid hoogst waardevolle infor matie vrij." Achter de projectleider hurkt een groepje jongeren, hoorbaar afkomstig uit Amsterdam, voor een groepsfoto. Agenten en douane-beambten staan op de achtergrond rond hun auto. Bij een luidruchtige knaap steken aan weerszijden bierblikjes uit z'n broekzakken. Hij rijdt niet dus kan hij drinken. De chauf feur moet blazen. „En?", vraagt hij na zijn krachtige ademstoot, „hoeveel decibellen?" De agent schiet in de lach. Een eindje verderop gooit een blond, kauwgom kauwend meisje haar aantrekkelijke ver schijning in de strijd. Of ze even uitgelegd kan krijgen welke afrit ze moet hebben voor Noord- wijk. Een enorme landkaart be dekt de motorkap. „We zijn niet van de VW, eerst blazen wijfie." Van de automobilisten die de mensen van Kos bij rijkswegen laten blazen, heeft gemiddeld een anderhalf procent te veel gedronken. „Dat percentage is in de stad en op provinciale we gen meestal hoger." Projectleider Kos verbaast zich niet over de gemoedelijk heid op de carpoolplaats. „Mensen willen ook wel eens laten zien en bewijzen dat ze miljoen gulden gekost. De wet houder: „Dat zie je er niet aan af als je over de markt loopt." Voor iedere marktkoopman is er een eigen aansluiting. In de verschillende toespra ken stonden niet de mogelijk heden van de nieuwe spullen centraal. Ook dat de consument en de wetgever steeds hogere eisen aan koeling in verband met ziektes door bedorven waar, werd alleen terloops op gemerkt. De sprekers hadden het er voornamelijk over hoe gevaarlijk het altijd is geweest. Verklaringen over het Rus sisch roulette op de Leidse marktenroute werden nauwe lijks geleverd. Verplancke liet wel doorschemeren dat er veel gehakketak is geweest over de vraag wie de installatie moest betalen. De marktkooplieden hebben wat dat betreft aan het kortste eind getrokken. De ge meente heeft bij de bank een kredietgarantie verzorgd. Verplancke: „De Leidse marktkooplieden moeten alles zelf betalen. Er zijn steden waar de gemeente de schoonmaak kosten voor haar rekening neemt. Leiden hoort daar niet bij." Toch is Verplancke blij met de nieuwe installatie. „We zijn begonnen als marskramers. De laatste jaren zijn we geëvo lueerd tot marktkooplui. En met spullen als deze erbij mogen we ons gerust openlucht-detaillis- Ambtenaar A. van Paridon kan zich herinneren dat het energiebedrijf de gemeente een keer nadrukkelijk heeft ge vraagd of zij de verantwoorde lijkheid wilde nemen voor de si tuatie op de markt. „Ons ant woord was een luid en duidelijk 'nee'. Als ik het me goed herin ner, is de stroom toen afgeslo ten, maar niet lang daarna weer aangesloten. Zonder stroom is er geen markt en wie wil daar voor de verantwoordelijkheid op zich nemen?" Een andere oorzaak is volgens Van Paridon de lang aanhou dende onduidelijkheid over de marktenroute. De marktennota van vorig najaar schept duide lijkheid. „Sindsdien weten we waar de kastjes moeten staan en hoe de leidingen moeten lo pen." niet hebben gedronken, niet te hard rijden en dat hun auto in orde is. Het komt op het publiek ook raar over als je aanhoudt omdat er twee kilometer per uur te hard is gereden en verder nergens naar Itijkt." Zijn mensen hebben het ook reuze naar hun zin. Er wordt veel gelachen en gegeind. Hoe wel de medewerkers in een groot aantal gevallen vreemden voor eikaar zijn, verloopt de sa menwerking geolied. Ook de ve le apparatuur functioneert, al zal in de evaluatie ongetwijfeld het gebrek aan sanitaire voor zieningen worden aangekaart Er valt geen onvertogen woord. Behalve op het moment dat de auto van 'meneer de Bruin', die te hard heeft gere den, de carpoolplaats oprijdt. Over de radio is de komst van 'meneer de Bruin' al aangekon digd en de motorrijder die hem vóór gaat de carpoolplaats op doet de grap nog eens dunne tjes. 'Meneer de Bruin' blijkt een aanduiding voor de vier in zittenden, allen kleurlingen. Een kronke lend pad aan de achterkant van het Leidse station. Gele gen tussen Terweepark en de nieuwe hoofdingang van het AZL, parallel aan het spoor. Voor het grootste deel is deze voetgangersdoorgang langs de oude en nieuwe zie kenhuisgebouwen overkapt en hier en daar verlicht. Dat steegje draagt de naam Theo van Seg- gelenstraat, Medisch Hoofd loodgieter 1967-1983'. De straatnaamgever legt zelf uit waarom: „In 1967 ben ik hier gekomen. Ik werkte voor de firma Van der Linden en werd op een goede dag naar het ziekenhuis ge stuurd voor een karwei. Hoewel ik uiteindelijk nooit meer ben weggegaan, ben ik nooit in dienst geweest van het AZL. Toen ik in juni van 1983 met pensioen ging, hebben de jon gens van de schilderwerkplaats dat bordje gemaakt. Ze hebben het stiekem opgehangen. Daar na ging er een laken overheen EIGEN WEG Sommige kleine straatjes, poorten, stegen of pleintjes hebben geen officiële naam. En toch hangen er blauwe straatnaambordjes. Daar hoort een bijzonder verhaal bij- en heb ik het officieel mo gen openen. Binnenkort gaat dit ge bouw weg omdat er nieuwbouw komt. en dan houdt 't op. Dan neem ik het bordje „De bijn huis." 'medisch hoofd loodgieter' is een grap. Ik heb niet eens de benodigde papie ren. Het vak heb ik mezelf aan geleerd. Onder het ziekenhuis neb je namelijk enorme tunnels die van gebouw naar gebouw lopen. Daar komen allemaal enorme leidingen in uit. Daar was het altijd snikheet en op het laatst was ik een van de weini gen die overal de weg wist. Die tunnels zijn nu afgesloten van wege het asbest. Ik heb daar ze ventien jaar in gewerkt, maar ik heb er gelukkig tot op de dag van vandaag nog geen nare ge volgen van gehad.' Loman L**fnum, TH C

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7