Legerleiding Suriname pikt nieuwe baas niet Buitenland Red Hot porno voortaan voor Britten verboden NAVO wil Nederlandse straaljagers naar Bosnië sturen voor VN-opdracht Parijs wil landbouw opnieuw bespreken Haider stapt mogelijk op als leider Oostenrijkse FPÖ Wij willen werk Leve de kleine kompel Boris Jeltsin wil meer geld van Amerikaanse staatshoofd Rwandese vluchtelingen leiden onmenselijk bestaan ZATERDAG 3 APRIL 1993 Prwse ANP Algemeen Nederiamfe Persbureau AP Asscoated P*r« DPA Deutsctie Presse Agentur CPD*Cemeenschappe >rPfvJ>enst Ezel komt drugskoerier te hulp rabat» In Marokko is een van drugshandel verdachte man op \Tije voeten gesteld omdat de ezel waarmee hij zijn illegale goed vervoerde de bewijslast had opgegeten. Volgens een Marokkaan se krant werd de man bij de noordelijke stad Al-Hoceima aange houden. Terwijl de politie op een wagen wachtte om de arres tant naar het bureau te brengen, verorberde de ezel waarschijn lijk alle hasj die de man bij zich had. „Toen de politiewagen arri veerde, zagen ze de ezel in coma op de grond liggen en was van de hasjiesj geen spoor meer te vinden", aldus het dagblad Al- MouwatineAssiasi. Vrouwelijke rode generaals moskou Het Russische leger krijgt voor het eerst in zijn ge schiedenis vrouwelijke generaals. Binnenkort worden in het mi litaire district St. Petersburg elf vrouwen tot deze functie bevor derd. Dat liet de minister van defensie tijdens een bezoek aan de stad weten, zo meldde het persbureau ITAR-TASS. Fundamentalisten gegrepen Cairo» De Egyptische politie heeft de afgelopen weken 700 mili tante fundamentalisten aangehouden. Dat is gisteren vernomen uit veiligheidsbronnen. Fundamentalisten worden verantwoor delijk gehouden voor de gewelddaden van de laatste tijd. Presi dent Mubarak wijt de onlusten in zijn land aan Iran en Sudan. Iran betaalt de militanten en Sudan verzorgt opleidingen voor hen, zo zei Mubarak gisteren. Duitsland goed voor vluchtelingen bonn» In het eerste kwartaal van 1993 zijn in Duitsland 118.064 asielzoekers aangekomen, ruim 21.000 meer dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Dat heeft het ministerie van binnenlandse za ken in Bonn gisteren gemeld. Het grootste aantal vluchtelingen, bijna 44.000, arriveerde in maart. Het merendeel kwam uit Roe menië en het voormalige Joegoslavië. Als de trend aanhoudt zal het recordaantal asielzoekers over heel 1992 438.000 wor den overschreden. Weer ongeluk bij Hoechst frankfurt» Bij de chemiefabrieken van Hoechst AG in Frankfurt is gisteren de bijtende stof oleum ontsnapt. Het was het negende ongeluk in de fabriek sinds 22 februari. Wolken oleum, ook be kend als „rokend zwavelzuur", raakten verspreid over de wijken Schwanheim en Kelsterbach. De bewoners werd aangeraden binnen te blijven. Volgens een woordvoerder van Hoechst ont snapte 7 tot 8 ton oleum. Het ongeval zou zijn ontstaan doordat een leiding het begaf. Volgens de politie werden snel de nodige ventielen dichtgedraaid, maar daardoor kon niet worden verhin derd dat een grote hoeveelheid van de schadelijke stof vrijkwam. Geen Vietnamese bootvluchters meer Hanoi De stroom bootvluchtelingen die met tienduizenden het communistische Vietnam ontvluchtten, is opgedroogd en velen van hen keren vanuit Aziatische kampen terug naar hun land. Dit heeft het Internationaal Programma van de Europese Ge meenschap (ECIP) gisteren meegedeeld. Maar het ECIP, dat helpt bij de terugkeer naar Vietnam, zei dat het nog onderzoekt waarom dit jaar minder Vietnamezen weer naar hun land gaan. Amerikanen blijven in Somalia Washington Een groep van ongeveer 4.000 Amerikanase solda ten zal tot 1994 in Somalia blijven om de voedseldistributie vei lig te stellen. Dat heeft de voorzitter van de Amerikaanse genera le staf, generaal Colin Powell, gezegd. Op dit moment bevinden zich ongeveer 10.000 Amerikaanse manschappen in Somalia. De 4.000 militairen die achterblijven zullen zonodig worden ge steund door een snel inzetbare eenheid van 1.000 man die voor de kust paraat blijft. Politie India vindt springstof bombay De politie van India heeft gisteren bij Bombay 2.300 ki lo explosieven gevonden, genoeg om 200 krachtige bommen te maken. De explosieven lagen in een kreek ten noorden van de stad en leken qua samenstelling op de bommen die 12 maart werden gebruikt bij de bloedige aanslagen in Bombay waardoor 300 doden vielen.*Enkele dagen geleden ontdekte de politie in een leegstaande woning in Thane, niet ver van Bombay, 1.500 kilo explosieven. De Europese Commissie heeft gisteren de maatregelen goed gekeurd die de Britse regering wil nemen om een eind te ma ken aan de verspreiding van het Nederlandse pomokanaal Red Hot Television. De Britse regering sloot giste ren de verplichte raadpleging af die door de EG wordt voorge schreven om te proberen tot een vergelijk te komen. Deze consultaties hebben echter niets opgeleverd, aldus een woordvoerder van de Britse re gering. Londen heeft nu van de EG-Commissie toestemming gekregen om de verkoop van decoders, advertentiemateriaal en het werk van ondersteunen de diensten illegaal te verklaren. Overtreding levert volgens de Britse wet een gevangenisstraf op van maximaal een half jaar en/of een boete. Red Hot Television is een En gelstalig programma dat wordt verzorgd door Continental TV BV in Hilversum. Volgens een woordvoerder van Continental wordt het programma voorna melijk verspreid in Duitsland, de Scandinavische landen, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Italië. President kampt met weerbarstige militairen De Surinaamse legerleiding accepteert niet dat Arthy Gorré de nieuwe legerleider wordt. Officieren en onder officieren hebben gisteren het overleg met president Ve- netiaan en minister van defensie Gilds afgebroken en zijn boos weggelopen. In een verklaring, die mede is onderte kend door waarnemend bevelhebber Graanoogst, staat dat de voordracht van Gorré onaanvaardbaar is. Het was de bedoeling dat presi dent Venetiaan gisteren de nieuwe bevelhebber in de Memre Boekoe-kazerne zou voorstellen aan de officieren, onderofficieren, manschappen en het burgerpersoneel. Dan moest ook de feitelijke over dracht plaatshebben, die. don derdag werd aangekondigd. Dit is nog altijd niet gebeurd. Een groep officieren en on derofficieren brak vanochtend het door haar gevraagde spoed overleg met de president af. On der het uiten van allerlei kracht termen verlieten ze de verga derzaal van de ministerraad. In de verklaring zegt de leger top „diep geschokt en beledigd" te zijn en niet van plan te zijn Gorré te accepteren. Volgens hen is Gorré een burger die niet voorkomt in de hiërarchie van het leger en geen kwaliteiten heeft om een leger te leiden. Bovendien merkte stafchef Si- tal op dat president Venetiaan een ernstige fout heeft gemaakt door over de benoeming geen overleg te voeren met de leger top. „Ook in een democratie hebben militairen het recht hun mening te uiten, aldus Sital. President Venetiaan beraadt5 zich met onder meer Gilds en Gorré, die adviseur is van de minister van defensie, over de situatie. Ex-bevelhebber Bou- terse, moenteel voorzitter van de aan het leger geliëerde oppo sitiepartij NDP, heeft aangekon digd later op de dag een „ont moeting te zullen hebben met enkele journalisten". Gorré, die in 1986 het leger verliet uit teleurstelling over de corruptie bij de strijdkrachten, heeft zich in het verleden laat dunkend uitgelaten over de hui dige commandanten. Tegen over het weekblad Vrij Neder land verklaarde hij dat Mijnals een ex-sergeantje-brandblusser is en Sital een telegrafïstje. „Die twee zijn helemaal geen militai ren, dat zijn politieke jongens. Zolang zij en plaatsvervangend bevelhebber Graanoogst op hun post zitten, kun je alle plannen die op het ministerie van defen sie worden gemaakt wel verge ten. Als zij hun groene pakje moeten uittrekken, blijft er niets van hen over. Dus houden ze alles tegen wat het leger een beetje normaal kan maken", al dus Gorré, november vorig jaar. De NAVO heeft gisteren besloten vliegtui gen, waaronder Amerikaanse, Britse, Franse en Nederlandse, te zenden om het vliegver bod van de Verenigde Naties boven Bosnië af te dwingen. Secretaris-generaal Wörner noemde na afloop van een zitting van de NAVO-raad op het niveau van ambassadeurs geen na men van landen die deelnemen. Maar uit bronnen van het bondgenootschap werd vernomen dat een militaire commissie van de NAVO eerder op de dag er in beginsel mee had ingestemd dat er Amerikaanse, Britse, Franse en Nederlandse toestellen zullen worden gebruikt. Nederland bood in een eerder stadium al 18 F-16-gevechtsvliegtuigen aan om deel te nemen aan de operatie. Klein-Joegoslavië heeft op de tweede dag van de zitting van het Internationaal Ge rechtshof in Den Haag de aanval gekozen door de veertien rechters te verzoeken de Bosnische Serviërs bescherming te bieden tegen oorlogsmisdaden van moslims. „Zij zijn net zo goed slachtoffers van de oorlog", zei zaakgelastigde Zivkovic. „Het lijkt er soms op dat de levens en de mensenrech ten van Bosnische Serviërs minder waarde hebben dan die van de andere bevolkings groepen". Een dag eerder had Bosnië het hof ge vraagd een einde te maken aan de geweld dadigheden van Serviërs in Bosnië. Daarbij werden de Serviërs beschuldigd van syste matische uitroeiing van de moslimbevol king. De Bosnische delegatie vergeleek de Servische oorlogsmisdaden met die van Hitier-Duitsland. De Noorse minister van buitenlandse za ken, Thorvald Stoltenberg, volgt Cyrus Van ce op als mede-voorzitter van de Joegosla- vië-conferentie van de Verenigde Naties. Dit is gisteren officieel meegedeeld in Oslo. Op buitenlandse zaken wordt Stoltenberg opgevolgd door lohan Jörgen Holst, die mi nister van defensie is in het kabinet van premier Gro Harlem Brundtland. Het Duitse constitutionele hof, het Bun- desverfassungsgericht, zal hoogstwaar schijnlijk midden volgende week al een uit spraak doen in het kort geding dat de libe rale regeringsfractie FDP heeft aangespan nen tegen de CDU van kanselier Kohl. De liberalen stapten gistermiddag naar de hoogste rechters nadat de christen-demo cratische meerderheid in het kabinet had gestemd voor Duitse deelname aan de mili taire controle van het vliegverbod boven Bosnië. De FDP, die niet tegen een dergelijke operatie met Duitse deelname is, stemde tegen, omdat gevreesd wordt dat zo'n stap in strijd is met de grondwet. De christen democraten menen dat de Grondwet de in zet van eenheden niet nadrukkelijk ver biedt. Nieuwe regering zit tamelijk klem parus hans gertsen correspondent De nieuwe Franse regering van premier Balladur zal op korte termijn kleur moeten bekennen over het omstreden landbouw akkoord tussen de Verenigde Staten en de Europese Gemeen schap. Balladur lijkt aan te stu ren op nieuwe onderhandelin gen over het (vooral in Frank rijk) gehate akkoord. De Vere nigde Staten hebben echter al laten weten dat ze onder geen voorwaarde weer willen onder handelen. Het akkoord wordt al maan denlang fel aangevochten door de overgrote meerderheid van de Franse boeren. Die vinden dat ze, na de ook al pijnlijke hervorming van het Europees landbouwbeleid, een veel te zware prijs moeten betalen in de vorm van extra produktiebe- perkingen. Tijdens de verkie zingscampagne beloofde oppo sitieleider Chirac herhaaldelijk dat de nieuwe Franse regering het huidige akkoord niet zal ac cepteren. De nieuwe regering zit daar door tussen twee vuren: toege ven aan de Amerikaanse en Eu ropese druk om het akkoord te accepteren leidt vrijwel zeker tot heftige en gewelddadige op standen van boze boeren: toe geven aan het machtige 'groene front' leidt echter vrijwel zeker tot een handelsoorlog tussen de EG en de Verenigde Staten en een Frans isolement binnen de EG. Bovendien zet de Franse re gering daarmee de Frans-Duitse vriendschapsbanden, vitaal voor de Franse economie en de motor achter de Europese een wording. op het spel. Hoewel de Franse regering gisteren bij monde van de nieu we minister van buitenlandse zaken, Juppé, aan haar partners tijd heeft gevraagd om het ex plosieve dossier zorgvuldig te kunnen bestuderen, lijkt Bal ladur aan te sturen op nieuwe onderhandelingen. Balladur kan de Franse boeren onmogelijk laten vallen zonder onderhan deld te hebben. Hij heeft alle betrokken ministers gevraagd snel met voorstellen te komen om de al jaren slepende onder handelingen tot een goed einde te brengen. „Veruit het meest urgente dossier op economisch gebied", aldus Balladur. wenen ppa De omstreden leider van de Oostenrijkse FPÖ, Jörg Haider, denkt erover de politiek vaarwel te zeggen. De FPÖ heeft de laatste maanden tegenslagen moeten incasseren en Haider zal daaruit de consequenties trekken als hij meent dat zijn leiderschap de partij nadeel be rokkent. Tegenstellingen in de partij leidden er eerder dit jaar toe dat een groot deel van de liberale vleugel zich onder leiding van vice-voorzitter Schmidt af scheidde. Dit gebeurde na een op initiatief van Haider gehou den volkspetitie waarin werd gevraagd om maatregelen tegen buitenlanders. Voor de petitie had Haider gezegd dat hij erop rekende dat zeker 750.000 Oos tenrijkers de petitie zouden on dertekenen. Het werden er slechts 417.278, wel genoeg om het parlement te verplichten zich over de voorgestelde maat - regelen te buigen, maar toch een tegenvaller voor Haider. Half mei worden in de deel staat Neder-Oostenrijk verkie zingen gehouden en mogelijk laat Haider zijn definitieve be sluit daarvan afhangen. rome» Getooid met vlaggen demonstreerden gisteren enkele duizenden Italianen tegen de werkloosheid in Europa. Ze hadden pech, want het hoosde van de lucht. Vandaar dat diverse betogers maar bescherming zochten onder hun dundoeken. foto Rtrluciano mellace barnsley In het graafschap Yorkshire gooide de een kom pel gisteren zijn zoontje in de lucht Britse mijnwerkers de monstreerden voor behoud van hun werk. foto •Rtr» bob collier Top begint vandaag in Canadese stad Vancouver vancouver gpd De Russische president, Boris Jeltsin, vindt de twee miljard gulden aan hulp die zijn Ameri kaanse collega Bill Clinton hem dit weekeinde op hun top in het Canadese Vancouver zal toe zeggen, niet genoeg. Voor zijn vertrek uit Moskou wees Jeltsin gisteren op de 200 miljard gul den die alleen Duitsland al in Rusland en Oost-Europa heeft geïnvesteerd. „Dat is de prijs", zei hij. Maar meer dan de twee mil jard zit er in Vancouver voor Jeltsin niet in. Wel zullen de VS hun graanleveranties aan Rus land hervatten. Die waren vorig jaar opgeschort, omdat Moskou een miljard gulden achter is met betalingen. Clinton heeft nu besloten een gebaar te ma ken, dat overigens ook de Ame rikaanse graanboeren goed uit komt. Canada zal het Ameri kaanse voorbeeld volgen. Jeltsin zei gisteren dat hij niet bang is dat de conservatieven in Moskou van zijn afwezigheid misbruik zullen maken. Hij staat in constant contact met Moskou en de legerleiding. „Ik heb een telefoon die, net als de atoomknop, altijd bij mij is", zei nairobi-kigali frans van den houdt Jeltsin. Er is ook geen afspraak over het tijdelijk overdragen van de macht aan premier Roetskoi, een opponent van Jelstin. Clinton sprak gisteren telefo nisch met Jeltsin over de agen da van de top, die vandaag be gint en morgenmiddag wordt beëindigd. Clinton neemt be halve minister van buitenlandse zaken Christopher ook minister van financiën Lloyd Bentsen mee, een ongebruikelijke stap voor een top. Maar werden zul ke toppen vroeger beheerst door veiligheidskwesties, nu gaat het om de centen. „Hoe deze Rwandese vluchtelingen in hun eigen land moeten leven, is bene den ieder menselijk peil. Veel mensen zijn er zo slecht aan toe dat ze, als ze diarree krijgen, binnen 24 uur dood ziin. In sommige kampen gaan iedere dag tussen de twintig en dertig mensen dood door uitputting en ziekte". Jan de Bekker is al zeventien jaar werk zaam in Rwanda en nauw betrokken bij de opvang van de miljoen vluchtelingen die het land inmidels kent. De Rwandese regering, die 80 procent van haar geld in het leger stopt, doet helemaal niets aan de opvang van deze burgers. Alle hulp moet daarom uit het Westen komen en zoals meestal het geval is komt de internationale hulp ook hier weer veel te laat. „In de meeste kampen is nu wel iets te eten, al is het niet veel", zegt De Bekker. Het voedsel wordt uitgedeeld door het Internationale Rode Kruis, terwijl ook in stanties als Caritas, Artsen zonder Gren zen en Mensen in Nood hulp bieden. „Maar er is veel meer nodig om het le ven van honderdduizenden mensen te redden. De reactie van het Westen is heel traag, öp onze noodkreet van vorig jaar november wordt nu pas gereageerd. Dat is drie maanden te laat". De meeste vluchtelingen die nu in kampen in het westen en zuiden van Rwanda verblijven, behoren tot de Hutu- stam en zijn afkomstig uit het noorden. Daar begon het voornamelijk uit Tutsi's bestaande Rwandees Patriottisch Front (RPF) uit onvrede over de onderdrukking van de Tutsi-minderheid, in oktober 1990 een gewapende opstand. De lokale bevolking, veelal Hutu's, werd gedwon gen op de vlucht te slaan. Ze kwamen in overvolle en armzalige opvangkampen terecht. Volgens De Bekker is de situatie het ernstigst in een kamp bij de hoofdstad Kigali, waar ruim honderdduizend uitge putte vluchtelingen verblijven. „Hier sterven iedere dag 20 tot 30 doordat ze vlak bij een moeras wonen dat vol maJariamuskieten zit, en doordat ze allerlei darminfecties oplopen door vuil water. De meeste kinderen hebben schurft en een cholera-epidemie staat op uitbreken. En de mensen hebben last van aanpassingsverschijnselen, ze ko men uit een koude streek en moeten nu in een zeer warme omgeving leven". De vluchtelingenkwestie heeft volgens De Bekker een series probleem gecre- eerd voor Rwanda. „Het hebben van een eigen thuis behoort toch ook tot de rech ten van de mens. Deze gevluchte burgers waren niet rijk maar hadden wel alle maal familie, een eigen huis en een stuk je land waarop ze voedsel konden ver bouwen. Nu hebben ze niks meer. Veel kinderen zijn al drie jaar niet meer naar school geweest, terwijl vóór de rebellie 70 procent ten minste naar de lagere school ging. Het land loopt hierdoor een enorme achterstand op". Dat het Westen haar hulp aan Rwanda drastisch opvoert en meer voedsel, tent zeilen, dekens, kleding en geneesmidde len stuurt, is onontbeerlijk. Maar de kern van het Rwandese probleem, de burger oorlog, wordt daar niet mee opgelost. Daarvoor zou de regering van president Juvenal Habyarimana gedwongen moet worden concessies te doen en een ak koord te sluiten met het RPF. De onlangs opnieuw afgekondigde wa penstilstand lijkt te houden, maar nie mand kan voorspellen of dat zal leiden tot een vredesakkoord. De Bekker: „De hoge pieten die 17 jaar de macht in han den hebben gehad en daardoor verblind zijn geraakt, gaan natuurlqk niet graag door de knieën. Maar wte ztjfn belangrij ker zij of de één miljoen mensen die een onmenselijk bestaan Hjdéh eft héftrtiaal niks meer hebben? De leiders moeten beseffen dat als er nu weer niks uit het vredesoverleg komt en de oorlog weer oplaait, dit land binnen een mum van tijci failliet is en de afgrond in stort I >.m is een tweede Liberia of Somalia onver mijdelijk".

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7