Gekift tast kwaliteit politie aan De trein stopt nu voor nog meer deuren. Werkstress? We verwend Binnenland In het ei al verstoten Geweigerde Filipijn Sison naar Raad van State Abonnees massaal weg bij rk-blad Dief levert portemonnee na 64 jaar in bij politie ZATERDAG 3 APRIL 1993 au CPD Gemccnschappdijk Storing treft Postbank in Arnhem arnhem» Door een technische storing bij de Postbank in Arn hem ligt de verwerking van ingekomen opdrachten stil. Klanten zullen daardoor hun dagafschriften met vertraging ontvangen. De storing ontstond in de nacht van woensdag op donderdag toen een klant een verkeerde tape aanleverde, waardoor het sys teem vastliep. De Postbank verwacht de storing dit weekeinde op te lossen. Informatielijn ANWB over reizen den haag» Vanaf 7 april kunnen reizigers dag en nacht naar de ANWB bellen voor informatie over reisformaliteiten. Alle Eu ropese en ruim dertig veelbezochte landen in de rest van de we reld zijn in het systeem opgenomen. Via de telefoonlijn wordt onder meer informatie gegeven over visumbepalingen, accepta tie van betaalmiddelen en vaccinaties die nodig zijn. Sterke stijging aantal hypotheken voorburg» Vorig jaar werden door particulieren 241.000 hypo theken afgesloten. In totaal was daarmee 35,4 miljard gulden ge moeid, een stijging van 19,7 procent ten opzichte van 1991. Toen werden 208.000 hypotheken voor woningen afgesloten voor een totaalbedrag van 29,6 miljard gulden. Dit blijkt uit cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De gemid delde rente van de hypotheken op woonhuis/bedrijfspand daal de, van 9,23 procent in 1991 tot 8,84 procent in 1992 en is in middels nog verder gezakt. Vragen over succes belastingtelefoon den haag» Het WD-kamerlid Van Rey ergert zich aan het feit dat staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) zich zo enthousiast heeft uitgelaten over het toenemende gebruik van de belasting telefoon door particulieren. Het succes van de belastingtelefoon zou (ie bewindsman juist tot nadenken moeten stemmen. Hij zou zich moeten afvragen of het aangiftebiljet nog steeds te in gewikkeld is. Van Rey stelt dit in schriftelijke vragen aan Van Amelsvoort. Het aantal bellers naar de belastingtelefoon is van 850.000 in 1992 gestegen naar meer dan een miljoen dit jaar. Rotterdam Tegenwoordig gaat het wel goed met deze vier weken oude zwartvoet-pinguin, maar het begon allemaal nogal moeizaam. Niet zodra had de moeder-pinguin haar ei gelegd of zij en de vader wilden er niets meer van weten. Dankzij een broedmachine waggelt nu echter alsnog een jonge bewoner rond in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp. foto reuter» jerry lampen utrecht. anp De Filipijn Jose Maria Sison stapt naar dé Raad van State om zijn dreigende uit zetting uit Nederland tegen te gaan. Staatssecretaris Kosto (justitie) wees ivdinsdag Sisons verzoek tot erkenning als pcllitiek vluchteling af, onder meer we gens vermeende terroristische contac- Sison ontkent deze contacten en vreest voor zijn leven als hij terug moet naar de Filipijnen, zo heeft hij gisteren meegedeeld. Sison is aangesloten bij het Nationaal Democratisch Front, de groot ste verzetsbeweging op de Filipijnen, dat onder meer een kantoor heeft in Utrecht. Justitie meent dat Sison verantwoor delijk kan worden gesteld voor misdrij ven van de Filipijnse communistische partij (CPP) tegep de menselijkheid en voor geweld. Uit gegevens van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) zou verder blijken dat Sison voorzitter en lei der van de inmiddels gelegaliseerde CPP is geweest. De BVD constateert dat Sison ook persoonlijk contacten onderhoudt met terroristische organisaties over de hele wereld. „Belachelijk", reageert Sison. Hij stelt dat hij tijdens de tijdstippen van de ver meende misdrijven ofwel politiek gevan gene was ofwel in het buitenland ver bleef. Ook ontkent hij zijn voorzitter schap van de CPP. Verder bestrijdt hij dat hij veilig naar de Filipijnen terugkan, zoals Justitie heeft gemeld. Zo zou nog een prijs pp zijn hoofd staan. Eerder al had de staatssecretaris Sisons verzoek in eerste aanleg afgewezen, maar de Raad van State vernietigde dat besluit eind vorig jaar. Volgens de raad ontbrak een goede reden om Sison als vluchteling te weigeren. Sison zal nu op nieuw naar de Raad van State stappen. De Internationale Arbeidsor ganisatie (IAO) meldde on langs dat stress door de toe nemende werkdruk op we reldschaal dreigt uit te groei en tot een ware epidemie. Maar is stress wel een ziekte? Of is het vooral een vergaar bak van alles wat niet deugt? En:'wordt er misschien wat al te veel gehuilebalkt? jjtrecht» PATRICIA VAN DER ZALM Een van de meest uitgeholde yuilnisbak-begrippen van de moderne tijd. Een vergaarbak ,van alles wat niet deugt. Een begrip bovendien dat op lek ker veel verschijnselen kan worden geplakt: spanning, on genoegen, overbelasting, over spanning, jeuk en een zekere matevan gekte. Professor dr. J. Winnubst, hoogleraar in de psychologie van gezondheid en ziekte aan de Utrechtse universiteit, wordt wat ver moeid van wat hij aanduidt als „dat gehuilébalk" over stress. „Stress, ach ja". Niet dat hij het verschijnsel niet serieus neemt. Maar op een congres dat hij onlangs bezocht waren de deelnemers wel wat erg zwaar op de hand. „Ér werd over stress gepraat alsof het AIDS betrof. Ik zeg niet dat er geen problemen zijn maar laten we het elkaar ook vooral niet aanpraten." De Internationale Arbeids organisatie, onderdeel van de Verenigde Naties, kwam re centelijk met een nogal alar merend rapport over stress als gevolg van werk. Een wereld wijd probleem dat door toene mende industrialisering, bu reaucratie en werkdruk haast epidemische vormen aan neemt. Een verschijnsel dat niet meer alleen geldt voor kantoorpersoneel in de indus trielanden, maar voor alle ran gen en standen, ook in de Der de Wereld. In 1985 bedroeg volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) het aantal ver zuimgevallen bij de werkende mannen 2,1 miljoen (waarvan ruim 70.000 in de categorie 'overige psychische stoornis sen', zoals stress). Bij de vrou wen ging het in 1985 om 1,3 miljoen verzuimgevallen; ruim 62.000 wegens 'overige psychi sche stoornissen'. In 1990 la gen de cijfers voor mannen en vrouwen respectievelijk op 2,6 miljoen (85.805 'psychische stoornissen') en 1,7 miljoen (88.000 'psychische stoornis- Japan is wat deze problema tiek betreft een waar tranen dal. De economie bloeit er als een tierelier, maar het arbeids- - in hoeverre de werknemer tijd ethos is ër zo doorgeslagen dat en werkzaamheden zelf kan in- het met enige regelmaat voor komt dat iemand zich letterlijk doodwerkt. Karoshi heet dat: dood door te veel werk. De Ja panse overheid doet nu verwoe de pogingen het werktempo tot menselijker proporties terug te dringen, maar dat wil er bij de gemiddelde werknemer nog niet in. In de VS, zo meldt het IAO- rapport, is het aantal schade claims van werknemers met stress in tien jaar tijds verdrie voudigd. Prof. Winnubst: „Ik zie dat in Nederland ook komen. Schadeclaims als werknemers denken dat hun arbeidssituatie echt aanleiding geeft tot over spannenheid of chronische stress. Als je kunt aantonen dat de organisatie slecht is, de werkdruk en het verloop groot en je al de vierde bent die in de zelfde functie om die redenen ontslag neemt, biedt dat juri disch wel mogelijkheden." Daarvoor is zelfs door specia listen in arbeidsomstandighe den een soort meetlat ontwik keld. 'Welzijn bij de Arbeid' heet die. Het is een checklist, waar mee deskundigen functies in bedrijven doorlichten. Gekeken wordt hoe eentonig het werk is, delen, of er medezeggenschap is of dat alles van hogerhand wordt opgedragen. Onderzoeker John Klein Hes- selink: „Het gebeurt niet vaak dat bedrijven uit zichzelf zo n functie laten doorlichten". Zijn ervaring is dan ook dat bedrij ven nog niet veel met het ver schijnsel stress doen. „Er is nog niet over nagedacht, of er is nog geen beleid. We hebben net sa men met Riaggs een cursus stressvermindering en -preven tie ontwikkeld en die bij vier be drijven toegepast. De gegevens worden nog verzameld, conclu sies zijn er nog niet. Maar op vallend was wel dat twee van de vier bedrijven zeiden: de stress van de mensen komt door privéproblemen, daar kunnen wij niets aan doen." Stress is de toestand waarin volgens Van Dales Groot Woor denboek, 'het evenwicht van de biofysiologische functies in het lichaam is verstoord door te grote lichamelijke of geestelijke spanning en die bepaalde af weermechanismen in werking doet komen'. Maar wat is even wicht, wat is verstoring, wat is te grote lichamelijke of geestelijke spanning? Het is allemaal nogal vaag. Stress hoort erbij. Zon der stress zou het een saaie boel worden. Maar na drei ging, druk of spanning moet op zeker moment de rust weerkeren. Daar begint bij stressy types de ellende. Ze kunnen hun stressknopje niet meer terugdraaien en ontwik kelen chronische stress. Het eindprodukt van chronische stress is overspannenheid. Deskundigen leggen volgens Winnubst echter ten onrechte een oorzakelijk verband tus sen stress en het ontstaan van bijvoorbeeld kanker, hart- en vaatziekten, maagkwalen. „Dat is nog maar de vraag. Mensen worden óók ouder, slijten dus meer, takelen ge woon af. Ja, misschien gaan ze door chronische stress sneller achteruit. Maar daar weten we nog te weinig van. We weten wel dat relativering ontzettend belangrijk is.. Het grote pro bleem is volgens de psycho therapeut Albert Ellis dat men sen denken dat ze perfect moeten zijn, geen foutjes mo gen maken. Eén grote, zelfge maakte dwang." „Maar", erkent Winnubst, „als de IAO zegt dat mensen meer last van stress krijgen als ze op het werk weinig te ver tellen hebben, saai, monotoon werk doen in een opgelegd tempo, dan is dat zo. Toch ook hier weer een kanttekening. Een aantal mensen vindt mo notoon werk zonder veel zeg genschap prima. Die zouden juist stress krijgen als ze meer verantwoordelijkheid kregen. Je kunt dus niet zeggen: veran der alle functies in fabrieken en kantoren." Een stressvrije werkorgani satie is een onzinnige gedach- 'te, vindt de Utrechtse hoogle raar. „Moderne organisatie psychologen propageren graag de platte organisatie, waarin de hiërarchie minder strikt is en meer op gelijk niveau wordt gewerkt. Mensen zou den zich daar prettiger in voe len. Dat is zeer de vraag, met al die territoriumgevechten, voortdurend geknok voor de eigen functie, voortdurend overleg en verandering. Zo'n organisatie is flexibeler, maar ook bedreigender en onrusti ger." Eigenlijk zijn we verwend, vindt Winnubst. „De arbeids omstandigheden zijn glorieus, vergeleken met vijftig jaar ge leden. We willen op alle gebied het onderste uit de kan en zijn minder gereid om stress te ac cepteren. Als we niet op onze wenken worden bediend, wor den we kwaad. Of schieten we in de stress." DEN BOSCH«ANP Het Katholiek Nieuwsblad, dat als eerste krant meldde dat mgr. Bar niet zou terugkeren als bis schop van Rotterdam, heeft „enkele honderden" abonnees verloren als gevolg van de affai re-Bar. Dit heeft directeur Cools van de tweemaal per week ver schijnende krant gezegd. Het KN heeft ongeveer 17.000 abon nees. Hoofdredacteur ad interim G. de Rouw schreef gisteren in zijn commentaar dat „ook het Ka tholiek Nieuwsblad niet ont komt aan de averij die het schip van de kerk in Nederland de laatste weken heeft opgelopen". Op de dag dat bisschop Bar af trad, zei kardinaal Simonis voor de KRO/RKK-TV het „schande lijk" te vinden wat het KN had gedaan. Simonis sprak van het „bewust killen van twee bis schoppen". Twee dagen na het vertrek van Bar naar het klooster in Bel gië had de krant geschreven dat nu feitelijk vier bisschopszetels vacant waren: Breda (Ernst), Roermond (Gijsen), Rotterdam en Groningen. Op dat moment had Bar zijn ontslagbrief nog niet geschreven en was bis schop Möller van Groningen herstellende van een operatie. Möller woonde begin deze week weer de bisschoppenvergade- ring bij. Ex-burgemeester Alkmaar neemt waar in Almere ALMERE GPD-ANP PvdA'er C. Roozemond (66) is benoemd tot waarnemend bur gemeester van Almere. Een woordvoerder van de provincie Flevoland heeft dat laten weten. Tot een nieuwe burgemeester is aangewezen, vult Roozemond tijdelijk het gat op dat de afge treden burgemeester C. de Cloe heeft achtergelaten. Rooze mond was eerder onder meer burgemeester van Alkmaar en waarnemend burgemeester in het Friese Smallingerland. De Almeerse burgemeester De Cloe legde onlangs zijn functie neer nadat vier van de vijf wethouders het vertrouwen in hem hadden opgezegd. De Cloe had volgens de wethou ders gedurende zijn zevenjarige ambtsperiode in Almere ten on rechte onkosten gedeclareerd voor auto, telefoon en verhui zingen. Jonge homo's vrijen te vaak zonder condoom utrecht «anp Onbeschermde anale seks komt nog steeds veel voor onder jon ge Amsterdamse homo's. Pre ventie onder Jonge homo's is hard nodig, omdat het AIDS-vi- rus zich ook onder deze groep mensen verspreidt. Dat blijkt uit een recent onderzoek van de GG&GD in Amsterdam en van de Werkgroep Homostudies van de Universiteit Utrecht. De onderzoekers ondervroe gen een groep van 154 mannen tussen 18 en 30 jaar met homo seksuele contacten. Alle betrok kenen werd bloed afgenomen. In de onderzochte groep bleek 4,5 procent besmet met HIV. Ook bleek 22 procent antistof fen in het bloed te hebben te gen hepatitis B. Dat is een lever ziekte die ook door onbe schermde anale seks kan wor den overgedragen. Van de groep heeft 43 procent het laatste jaar onbeschermde anale seks gehad. Maar ook in contac ten met losse partners worden niet altijd condooms gebruikt. Slechts zestig procent van de mannen, die met losse partners anale seks hebben, zegt conse quent condooms te gebruiken. Scherpe kritiek op kwaliteit korpsen: De politiekorpsen zeggen dat ze streven naar meer kwali teit en meer veiligheid, maar hun beleid is daar nog niet op gericht. De politie werkt nog altijd niet planmatig en doordat afdelingen en medewerkers elkaar vliegen afvan gen en soms regelrechte loopgravenoorlogen uitvechten, komt van de mooie voornemens weinig terecht. Dr. J. Hom, leider van het project 'Politie en Veiligheid' van het bureau reorganisatie politie, verklaart dat deze week in het Algemeen Politieblad. zeer effectief gebleken. In sa menwerking met bewoners, winkeliers en instellingen wer den maatregelen getroffen ter voorkoming van inbraak in wo ningen, zakkenrollen, diefstal uit ziekenhuizen en roofover vallen. De omvorming van de 145 korpsen van rijks- en gemeente politie naar 25 regiokorpsen en het korps landelijke politiedien sten heeft volgens Hom alleen nog maar de voorwaarden ge schapen voor een doelmatiger politie apparaat. „Nu zijn de re giokorpsen aan zet", meent hij. ,,Er zal beter moeten worden bestuurd en gecommuniceerd. Korpschefs zijn er in het verle den zelden in geslaagd hun or ganisatie aan te zetten daad werkelijk zaken aan te pakken. Er is te weinig werkvoorberei ding en de aanpak die werd be dacht was gebrekkig, oppervlak kig en weinig creatief." De politie zit volgens Hom op dood spoor. Er wordt te veel af gewacht. De politie rent van brand naar brand en blust zo goed mogelijk, maar gaat dan zitten wachten op de volgende melding. Willen de korpsen positief uit de bus komen minister Dales van binnenlandse zaken heeft opdracht gegeven een systeem te ontwerpen om kwaliteit te meten dan moet volgens Hom het roer om. „In plaats van af te wachten wat er te ge beuren staat of doelloos rond te rijden in de hoop daarmee cri minelen af te schrikken, moeten de problemen worden aange pakt die ten grondslag liggen aan de criminaliteit", meent hij. Die aanpak is volgens Hom bij de projecten van het inmid dels opgeheven landelijk bu reau Voorkoming Misdrijven ENSCHEDE GPD Omdat hij al 64 jaar werd ge plaagd door een knagend ge weten en daar een einde aan wilde maken, leverde een 76- jarige man uit Enschede giste ren bij de politie een porte monnee in die hij in 1929 op de toenmalige dinsdagmarkt had gestolen. De man liep als elfjarige met zijn vriendjes op de markt en zag bij een vis kraam een vrouw met een open eiermand lopen met daarin een portemonnee. Hij griste de beurs weg en ver braste het voor die tijd hoge bedrag van tien gulden met zijn vriendjes. Hij kreeg al meteen wroe ging, maar durfde de porte monnee niet bij de politie in te leveren omdat hij het tientje niet kon terugbetalen. Giste ren trok hij eindelijk de stoute schoenen aan en leverde de knip in. Hij heeft rekening ge houden met geldontwaarding en ér honderd gulden inge stopt. Volgens de politie is de man vervolgens als een geluk kig mens, met zuiver geweten, weer in de taxi gestapt. Sinds 1 april is de Treintaxi-service uitgebreid naar 81 stations. Dat betekent dat nu maar liefst 500 plaatsen in Nederland eenvoudig en goedkoop te bereiken zijn. Voor maar f 5,- brengt de Treintaxi u van het station naar de plaats van bestemming. Ook kan de Treintaxi u naar het station brengen. Dan moet u van tevoren even bellen. Een welkome aanvulling op het comfort van de treinreis. Om welke nieuwe stations en plaatsen het precies gaat, leest u in de Treintaxi-folder die bij het station en post kantoor verkrijgbaar is. Nog meer Treintaxi-steden, nog makkelijker reizen.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5