iPwc :s Witte fraude in Rotterdam enorm Inkrimping veestapel is inzet van laatste ronde in mestgevecht Ter Veld: Kinderbijslag voor 1994 bevriezen Binnenland Verbouwing kost wethouder van Maastricht de kop VN-commissie maant Staat tot betaling van smartegeld Zeeland wil zwerfvuil met zakjes te lijf gaan Ooievaars nestelen in bovenleiding Vóór werk en tégen racisme Kabinet voelt weinig voor aftrek onderhoud ZATERDAG 3 APRIL 1993 Algrmew NederWyS Pmtxjr**u CPO Omcfmchapf*l<jke Ptnd«mt hof Noordeinde DEN HAAG GPD Volgens premier Lubbers heeft de hofhouding van paleis Noordeinde niet gediscrimi neerd. Volgens de FNV-Horeca- bond zop het hoofd van de hof houding van paleis Noordeinde vorig jaar aan een cateringbe drijfhebben gemeld dat men al leen blank personeel wilde. Dat is onjuist, aldus de minister president gisteravond na afloop van het kabinetsberaad. Groen Links-kamerlid Rosen- möller had, nadat de beschuldi ging in de pers was geuit, deze week vragen gesteld. De Rijks voorlichtingsdienst (RVD) had in eerste instantie ook al ont kend dat gekleurd personeel niet welkom zou zijn bij de hof houding. De uitspraken van de FNV-bond komen „voor eigen rekening", aldus de premier. den haag «kees pijnappels De noodwet van minister Alders om de veehouders in verzuurde gebie den nog enige respijt te geven ten spijt, gaat het er nu echt om span nen. Met hun notitie Mest- en Am moniakbeleid Derde Fase mikken Alders en zijn collega Bukman van landbouw op niets minder dan in krimping van de veestapel. Recht te genover zich vinden ze het Land bouwschap, dat daarvan onder geen beding wil horen. Maar gezien de toestand van bos en bodem lijkt de tijd voor halve maatregelen voorbij. Nederland telt circa 400.000 hectare landbouwgrond (tien procent van het land), die is verzadigd met fosfaten. Daarnaast zijn grote stukken bos doodziek als gevolg van verzuring, verdroging en achterstallig onder houd. Verder worden drinkwaterput ten op de zandgronden bedreigd door nitraatvervuiling. Al deze zaken zijn in meer of mindere mate toe te schrijven aan de veehouderij. Tegelijkertijd is de sector econo misch van zwaarwegend belang. Aan vee, vlees, melk en eieren ging vorig jaar voor 20 miljard de grens over. Volgens het Landbouwschap hangt één op de vijf arbeidsplaatsen in Ne derland - direct of indirect - samen met de veehouderij. Het mestprobleem is pas in de ja ren tachtig onderkend. Dat leidde in 1984 tot een mislukte poging de veestapel te bevriezen. In 1987 werd de eerste fase van het mestbeleid in gang gezet, waarbij elke veehouder een mestquotum kreeg toegewezen. In 1991 ging de tweede fase van start. In deze periode werd en wordt de hoeveelheid mest die op het land mag worden uitgereden geleidelijk ver minderd. In 1995 moet de derde en laatste fase van start gaan. Die duurt tot het jaar 2000. Dan moet het mest probleem zijn opgelost. Uiteindelijk doel is dat er niet méér mest wordt uitgereden dan gras, maïs, aardappe len en bieten kunnen opnemen. Daarnaast moet de uitstoot van am moniak met 70 procent zijn terugge bracht om bos en natuur te redden van de verzuring. Het beleid voor de derde fase is momenteel inzet van de discussie. De ministers Alders van milieu en Buk man van landbouw enerzijds en het Landbouwschap anderzijds slaan el kaar met cijfers om de oren. Omdat de bouw van de mestfabrieken maar niet van de grond wil komen, resteert er volgens Alders en Bukman in 1995 een overschot van 14 miljoen kilo fos faat. Het Landbouwschap ziet het al lemaal veel minder somber in en komt uit op 1,5 miljoen kilo. Daar komt bij dat Bukman en Al ders de uitrijnormen in 1995 willen aanscherpen, zodat het mestover schot met nog eens acht miljoen kilo fosfaat toeneemt. Het totaal komt daarmee op 22 miljoen kilo. Deze hoeveelheid kan de veehouderij met de beste wil van de wereld niet weg werken. Daarmee hebben de be windslieden een argument in handen de veestapel in te krimpen. Aangespoord door een morrende achterban heeft het Landbouwschap het vuur daarom geopend op de vloed aan milieuwetten. De Haagse regels zijn onuitvoerbaar en hebben ze de hele veehouderij op slot gedraaid. Uit angst voor steeds weer nieuwe regels wachten de boeren wel om (milieu- Jinvesteringen te doen. Om die reden eist het Land bouwschap een ommezwaai. De alge mene normen en regels moeten het veld ruimen. In plaats daarvan moet de individuele veehouder verant woordelijk worden gesteid voor zijn eigen mestoverschot. Dan weet de be treffende boer waar hij aan toe is en kan hij actie kan ondernemen. Het Landbouwschap heeft die ge dachte concreet vertaald in de zoge heten mineralenboekhouding. Hier mee kan een varkensboer precies be rekenen hoeveel mineralen zijn be drijf binnenkomen in de vorm van voer. en weer verlaten in de vorm van mest en vlees. Door op het overschot een heffing op de zetten, wordt de boer Financieel geprikkeld dat terug te dringen. Hoe hij dat doet, moet hij zelf weten. Alders en Bukman zien wel wat in het plan, maar vinden dat het te lang gaat duren om het in te voeren. Ze vinden verder dat de uitstoot van am moniak in 2010 met 80 procent moet zijn verminderd om de stervende bos sen kans op herstel te geven. Dit bete kent dat de veestallen technisch moe veehouders het veld moet r Bij zoveel geschilpunten Is Mét de vraag of het Landbouwschap en de ministers Bukman en Alders er in sla gen het eens te worden. De sfeer in de landbouw is momenteel gespannen, vanwege de slechte economische si tuatie. Maar tegelijkertijd biedt de slechte staal van bot en MtUUT gM ruimte voor uitstel. Eis vier jaar voor verkrachting middelburg» Tegen een 29-jarige man uit het Zeeuwse Domburg is gisteren vier jaar cel geëist wegens het verkrachten van een 15-jarig meisje. De man mishandelde en verkrachtte op 15 au gustus vorig jaar het toevallig passerende meisje na het gebruik van grote hoeveelheden alcohol en drugs. Naar eigen zeggen was de man op die dag een „wandelende bom". Aantal vacatures naar dieptepunt voorburg Bij particuliere bedrijven en instellingen stonden eind december 45.000 vacatures open. Een jaar eerder waren dat er nog 78.000 en het jaar daarvoor 98.000, aldus het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Eind maart 1990 stond nog een record aantal van 134.000 vacatures open. Inmiddels is het aantal ge daald tot een niveau dat sinds de periode 1981-1984 niet meer zo laag is geweest. Het aantal vacatures nam in alle bedrijfstak ken af. Leeuwarder agent schoot uit noodweer Leeuwarden De 35-jarige Leeuwarder hoofdagent die eind vorig jaar een dodelijk schot afvuurde op een 27-jarige man uit die stad, handelde uit noodweer, zo heeft de rijksrecherche vastge steld. De politieman werd in de bewuste nacht naar een familie ruzie geroepen. Een vrouw zou door haar zoon zijn gestoken met een mes. Toen de politie arriveerde, was de man verdwe nen. Tijdens het buurtonderzoek dat daarop volgde, dook de man echter vlak voor de hoofdagent op en bedreigde deze met twee messen. De agent trok zijn dienstwapen en schoot zijn be lager in de buik. Deze overleed korte tijd later in het ziekenhuis. Fusie Bols en Wessanen definitief Amstelveen De fusie tussen Bols en Wessanen is definitief. Gis teren maakten de twee bekend dat op het omwisselingsbod van Wessanen bij de sluiting van de aanmeldingstermijn ruim 95 procent van de (certificaten van) aandelen Bols was aangemeld. Begin vorige maand maakten de twee fusiepartners bekend vo rig jaar met elkaar 5 miljard gulden te hebben omgezet. De geza menlijke netto-winst kwam uit op 285 miljoen gulden na 216 miljoen in 1991. 'Discriminatie Marokkaan niet aangepakt' WD-wethouder stelde betaling aannemer uit Voor de tweede keer in zeer korte tijd is in Maastricht een wethouder afgetreden. Na CDA'er In de Braekt kondigde gisteren WD-wethouder Neus zijn aftreden aan nadat hij deze week op het stadhuis door een rechercheur van -de fiscale re cherche (FIOD) is gehoord. De FIOD kwam langs vanwe ge een verbouwing aan Neus' huis in 1991. Hij kwam met de aannemer overeen dat hij de re kening later zou voldoen, om dat hij financiële problemen had. „Ik heb destijds niet beseft dat deze handelwijze proble men zou kunnen opleveren", schrijft Neus nu in een verkla ring. De bewuste aannemer voert regelmatig werken uit voor de gemeente Maastricht, Neus heeft onder meer het aan bestedingsbeleid in zijn porte feuille. Neus schrijft dat hem sinds woensdag steeds duidelijker is geworden dat hij deze afspraak wel als persoon had kunnen maken, maar niet als wethou der. „Ik ben dan ook tot het be sluit gekomen dat het voor mij en het beeld van het bestuur en de politiek beter is om af te tre den". Neus is de tweede wethouder die opstapt in dit college. Vlak voor carnaval maakte wethou der In de Braekt van publieke werken bekend dat hij aftrad. In de Braekt wordt verdacht van het aannemen van steekpen ningen van een wegenbouwer. Onbekend is of ook tegen Neus een strafrechtelijk vooronder zoek is gestart. Volgens WD-fractievoorzitter Devilee heeft Neus de schijn ge wekt dat er mogelijk sprake kan zijn van een bevoordeling. „Dat is niet te tolereren in deze tijd, waarin de druk op bestuurders om zuiver op te treden zo groot is." Maastricht» „Europa behoort niet alleen aan de bedrijven, maar net zo goed aan de werknemers en de bur gers. Het economisch roer moet om zodat mensen weer toekomst krijgen. We zijn al bijna aan de 18 miljoen werklozen. Laten we er tevens voor waken dat buitenlanders als zondebok worden aangewezen. Net alsof zij er iets aan kunnen doen." Zo sloot FNV-voorzitter Stekelenburg gisteren de Europese Actiedag in Maastricht af. Naar schatting 15.000 mensen uit Nederland, België, Duitsland, Spanje, Hongarije, Groot-Brittannië, Tsje chië en Slowakije lieten daar een krachtig protest horen tegen werkloosheid en racisme. FOTO» ANP» FRANS VANDERLINDE De Nederlandse Staat heeft een geval van discriminatie door een aantal bewoners in de Utrechtse Beton wijk onvol doende onderzocht. Dit heeft de CERD, een anti-discrimina tiecommissie van de Verenigde Naties, gisteren beslist. De com missie vindt dat de Staat het slachtoffer schadeloos moet stellen. In augustus 1992 kreeg een Utrechter van Marokkaanse herkomst een woning toegewe zen in de Ruychaverstraat. Op het moment dat hij de woning wilde inspecteren, kreeg hij van een groepje bewoners te horen dat hij de woning maar beter niet kon accepteren. De man werd bedreigd en kreeg racistische opmerkingen te horen. Kort daarna stelden de buurtbewoners een handteke ningenlijst op met de kop 'Wordt niet geaccepteerd we gens armoede. Gaarne een an der huis voor deze familie'. Ondanks een aangifte wegens bedreiging en discriminatie be sloot het Openbaar Ministerie in Utrecht de bewoners niet te vervolgen omdat het bewijs moeilijk te leveren zou zijn. De Marokkaan spande vervolgens een procedure aan bij het ge rechtshof in Amsterdam om zo justitie te dwingen tot een straf rechtelijke vervolging. Het hof kwam echter tot het oordeel dat de handtekeningenlijst niet valt aan te merken als een geschrift dat aanzet tot discriminatie. Over de bedreigingen merkte het hof op dat de bewoners niet als groep voor de bedreigingen aansprakelijk kunnen worden gesteld. In december 1991 stapte raadsman Duinhof van de Marokkaan naar de Committee on the Elimination of Racial Discrimination (CERD) van het VN-Mensenrechtenbureau in Genéve. Zijn klacht werd deze week gehonoreerd. De commis sie vond dat de bedreigingen te gen de Marokkaan en de geuite beledigingen vallen onder arti kel vier van de Internationale Conventie voor het uitbannen van alle vormen van rassendis criminatie, dat ook door Neder land is ondertekend. De CERD meent dat het politie-onder- zoek en het vervolg onderzoek van justitie onvoldoende zijn geweest. 'Geld komt toch terecht bij hogere inkomens' Bezoekers van Zeeuwse stranden en oevers krijgen de komende zomer zakjes uitgereikt waarin ze het eigen afval mee terug naar huis of vakantie-adres kunnen nemen. Hiermee hoopt de pro vincie Zeeland het 'irritante probleem' van zwerfvuil terug te dringen. De actie is in overleg met de stichting Nederland Schoon be dacht om recreanten op hun verantwoordelijkheid te wijzen. Volgens de stichting is uit ervaring gebleken dat het uitdelen van zakjes een betere aanpak is dan steeds meer afvalbakken plaat sen. De Zeeiand-schoonzakken worden uitgereikt bij onder meer campings, strandtenten en jachthavens. Staatssecretaris Ter Veld van so ciale zaken wil de kinderbijslag met ingang van volgend jaar be- Lubbers: Geen discriminatie vriezen in plaats van verhogen met de vier procent die in de kabinetsplannen staat. Op die manier kan ze in 1994 al 240 miljoen gulden besparen. Ter Veld vindt bevriezing gerecht vaardigd omdat driekwart toch terecht komt bij mensen met hogere inkomens. De staatssecretaris ziet niets in een alternatief van het CDA om de hoogte van de bijslag voor kinderen in het buitenland af te stemmen op de kosten van levensonderhoud aldaar (het woonlandbeginsel). Het CDA denkt daarmee 350 miljoen gul den op de bijslag te kunnen be zuinigen. Ter Veld stelt dat Jiet EG- recht woonlandbeginsel blok keert. Dat bleek overigens al eerder. Begin 1988 wilde het tweede kabinet-Lubbers het al invoeren, maar stuitte op juridi sche problemen. Ook in een CDA-idee om de kinderbijslag inkomensafhankelijk te maken ziet Ter Veld weinig. Dat heeft te grote inkomenseffecten, meent zij. In het CDA-plan zou de kinderbijslag wel omhoog gaan, maar vervolgens belast worden. Dat houdt in dat naar mate iemand een hoger inko men heeft, er via de belasting meer van de bijslag af gaat. Het idee om de kinderbijslag te bevriezen maakt onderdeel uit van een reeds eerder bekend geworden voorstel van minister De Vries van sociale zaken aan het kabinet. De bewindsman wil naast de kinderbijslag ook de uitkeringen, het minimum loon en de salarissen van amb tenaren en trendvolgers op 1 ja nuari 1994 niet verhogen. Vice-premier en PvdA-leider Kok heeft gisteren zijn collega ministers niet warm weten te krijgen voor het plan van de PvdA om woningonderhoud fis caal aftrekbaar te maken. Premier Lubbers zei na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad dat er geen groot enthou siasme is voor het idee, dat de PvdA-fractie volgende week als wetsvoorstel wil indienen. De minister-president voegde er aan toe dat het kabinet nog geen definitief oordeel heeft ge veld. Dat zal gebeuren in het kader van de besprekingen over de Miljoenennota voor 1994. De PvdA wil het arbeidsloon van onderhoud aan de eigen woning aftrekbaar maken tot 15.000 gulden per jaar. De eer ste duizend gulden zouden niet aftrekbaar moeten zijn. De be doeling is de werkgelegenheid in de bouwsector in stand te houden. Kok is voorstander van het plan, maar het CDA ziet er niets in omdat het huurwaarde- forfait, een belasting voor huis eigenaren, als gevolg van het plan zou moeten stijgen. Eén op tien bijstandsontvangers verdient 'wit' bij Tenminste één op de tien uitkeringsgerechtigden in Rot terdam maakt zich schuldig aan witte fraude, het ver zwijgen van inkomsten voor de sociale dienst uit werk waarover ze wel gewoon belastingen en premies hebben betaald. Dat is gebleken na een jaar intensief speurwerk van de sociale recherche. Een jaar geleden schatte direc teur Laman van de sociale dienst het aantal 'witte' frau deurs nog op vijf procent (op een totaal van 65.000 bijstands ontvangers). De dienst zette toen 25 extra sociaal recher cheurs in om aanwijzingen van fraude na te trekken die tevoor schijn kwamen na koppeling van het informatiebestand van de sociale dienst met dat van de fiscus. „Het blijkt doodgewoon veel erger dan we vorig jaar nog dachten", aldus hoofd Polet van de sociale recherche. Hoeveel uitkeringsgerechtigden zich schuldig maken aan fraude door zwart bij te verdienen of op te geven dat ze alleen wonen terwijl ze samenwonen, weet de sociale dienst niet. De afgelopen vier jaar heeft de sociale recherche voor 60 miljoen gulden fraude boven water gehaald, waarvan 20,3 miljoen vorig jaar. In dat bedrag zit ook fraude door zwartwer ken en samenlevingsfraude. Omdat de laatste twee vormen moeilijk zijn te bewijzen, weet de dienst nog steeds niet of het achterhaalde bedrag slecht het topje van de ijsberg vormt. Op grond van de laatste be lastinggegevens heeft de dienst over 1992 tegen 26.000 cliënten, ruwweg een derde van het be stand, verdenkingen van fraude. Die worden dé komende maan den nageplozen. Om witte frau de sneller aan te kunnen pak ken, werkt de dienst aan een koppeling met de bestanden van het ziekenfonds en het Ge meenschappelijk Administratie Kantoor. Die moet nog dit jaar haar beslag krijgen. Overigens is de afgelopen ja ren het aantal strafzaken tegen cliënten flink toegenomen. In 1989 deed de dienst nog 161 aangiftes bij justitie. In 1992 wa ren dat er 430. In alle gevallen ging het om fraudeurs die de bijstand oplichtten voor bedra gen van meer dan vijfduizend gulden. Rotterdam Het is een vreemde plaats, maar blijkbaar hebben deze ooievaars geen last van de herrie. Ze hebben hun nest gebouwd op een bovenleidingsmast van de spoorwegen in Rotterdam op de lijn Rotter dam-Utrecht. FOTO DIJKSTRA WILLEM TEN VELDHUYS

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3