'Ik ben de man van het voorjaar' Sport ZATERDAG 3 APRIL 1993 1 PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 0 Mark Rasch paart werklust aan koersinzicht SPORT OP TV Hij is pas 23, maar de routine druipt van hem af. Mark Rasch fungeert in zijn tweede jaar bij Casba als boeg beeld van de Zoeterwoudse wielerploeg. In zijn eentje vergaarde hij al 44 punten in de topcompetitie. ,,In mijn amateurtijd heb ik er al zo'n 300 bij elkaar gefietst. Ik denk niet dat mijn ploeggenoot Niels Boogaard mij dat kan nazeggen", aldus Rasch aan de vooravond van de Ronde van Drenthe. ZOETERWOUDE. TIM BROUWER DE KONING Met Boogaard noemt 'meester knecht' Rasch precies de 'kop man' van wie wielerminnend Leiden en omstreken zulke ho ge verwachtingen koesteren. De nieuwkomer uit Hoorn moet voor Casba het werk afmaken, dat Rasch en companen gedu rende de koers voorbereiden. „Maar tot nu toe is het steeds anders gelopen", zegt Rasch. „Ik bleef het langst over van al lemaal. Vandaar mijn hoge klas seringen in de Ronde van Zuid- Holland (elfde), de Wouden Omloop (tiende) en de Omloop van de Baronie (negende). Ik ben op het ogenblik in vorm. Bovendien liggen met name de Hollandse klassiekers me. Hard trappen tegen de wind op lange polderwegen, ik doe niets lie- Het enige wat Rasch nog mist, is assistentie in de finale. „Nu moet ik steeds afwachten wat er gebeurt. Met een ploeg genoot in de kopgroep zou ik, ook al ben ik geen rassprinter, in de top vijf moeten kunnen eindigen. Ik heb het voordeel dat ik voel, wanneer de slag valt. Als ik merk dat de sterke cou reurs wegrijden, trap ik net zo lang door tot ik erbij zit. Helaas loopt zo'n ontsnapping nog wel eens op niets uit, zoals in de Ronde van Zuid-Holland. Toen heb ik mij toch nog in de mas sa-sprint gèmengd." Hoe lang zijn topvorm stand houdt, durft Rasch niet te voor spellen. „Ik heb de afgelopen winter veel minder gereden dan andere jaren. Door een blessure WW geeft Tonegido goed partij VOLLEYBALMEDEWERKER Het de volleybalvereniging WW fungeerde in de kam pioenswedstrijd van Tone- gido/Voorburg 5 als tegen stander. De ploeg uit Was senaar verdedigde zich in Voorburg naar behoren, maar kon niet voorkomen dat Tonegido via een 3-1 overwinning de titel ver overde. WW, een middenmoter in de eerste klasse A van het district, was al blij met de winst in de tweede set (8- 15). Want meestal klaart de koploper het karwei in thuiswedstrijden in slechts drie sets. De overige spelde len eindigden in 15-10, 15-8 en 15-7. In de thuiswed strijd overigens had WW ook al goed gepresteerd te gen Tonegido (2-3 verlies). In de hoogste klasse van het rayon won het vrou wenteam van LUSV de stu dentenderby tegen SKC met 3-0. Setstanden: 15-11, 15-13 en 15-8. LUSV kan de tweede plaats, die recht geeft op het spelen van op- vulwedstrijden, nu niet meer ontgaan. De vrouwen van InUpGo stegen door een 3-0 zege op Valken een plaats op de ranglijst. Het team uit Roelofarendsveen staat nu derde van onderen, met een punt meer dan Blok '77. Zowel InUpGo als Valken trad nogal gehavend aan. De volgende setstanden verschenen op de borden: 16-14, 15-12 en 15-4. Bij de mannen stonden in de rayoncompetitie DVO en Leython 3 tegenover elkaar. DVO, veel hoger geklas seerd, leek in eerste instan tie rechtstreeks op de winst af te stevenen (15-9, 15-12). Daarna haperde de pass echter, waarvan Leython profiteerde: 12-15 en 12-15. Een 2-2 eindstand derhal- die ik in oktober op de ijsbaan opliep, raakte ik achterop. Zo heb ik dit jaar niet aan zes daagsen deelgenomen. Pas in februari kwam er schot in, toen ik met een deel van de ploeg naar een trainingskamp in Spanje ben afgereisd. We heb ben er beestachtig hard ge traind. Maar ik was wel de enige bij wie dat goed uitpakte." „Ik ben de man van het voor jaar, van het koude weer. Als ik dan de vorm heb, dan probeer ik die niet uit te stellen tot de zomer. Bij het Nederlands kam pioenschap ben ik meestal op gebrand. Trouwens, zo lang het in Meerssen wordt gehouden, doe ik daaraan niet meer mee. Ook al kwalificeer ik mij er tien keer voor. Die heuvels zijn niets voor mij. Vorig jaar zat ik negen ronden te sterven voor ik af stapte. Laat een klimmer als Niels van Stralen of Fernand Warmerdam mijn plaats daar Rasch, die in 1991 van Dextro naar Casba verkaste, weet in middels precies wat hij wel en niet kan. Wis ik ooit een natio nale titel wil pakken, moet ik dat op de baan doen. De kop- pelkoers lijkt mij wel wat. Kam pioen worden met mijn broer Patrick, want hij is op dit mo ment de enige met wie ik dat zou kunnen. Zo'n kam pioenstrui en dan het volkslied, dat lijkt mij prachtig. Baanwiel- rennen vind ik het mooiste wat er is. Een keer of twee per week in Alkmaar. Vooral 's winters is het gunstig, want dan kun je 's avonds tenminste wat doen." MTS-diploma De uit de kluiten gewassen cou reur uit Uitgeest - op twee kilo meter van de kust - richt zijn le ven momenteel in naar het wielrennen. „In maatschappe lijk opzicht heb ik mijn MTS-di- ploma achter de hand. Maar op het ogenblik werk ik halve da gen als zwembad-assistent in Beverwijk. Daardoor kan ik 20 tot 25 uur per week trainen. Mijn top heb ik nog niet bereikt. Ik wil nog zeven jaar doorgaan. Ook volgend seizoen rijd ik, als ik zo goed blijf fietsen, nog in de topcompetitie. Pas als ik bij voorbeeld, zoals mijn broer nu, een huis koop, komt het wiel rennen wellicht op een lager pitje te staan. Verkijk je overi gens niet op Patrick, want die heeft nu het 's avonds langer licht is de training weer opge voerd." „De ambities om beroepsren ner te worden heb ik wel gehad, maar inmiddels opgegeven. Toen ik bij de amateurs hard ging fietsen, drong het tot mij door dat het bij de profs alle maal nog veel sneller gaat. Bo vendien blink ik op geen enkel onderdeel uit. Alleen hele sterke sprinters, klimmers of tijdrijders redden het in het profpeloton." Rasch heeft inmiddels bij de amateurs een reputatie opge bouwd. „Ik heb ontzettend veel klassiekers gereden. Ik heb een aanvallende stijl en wil altijd werken. Daarom laten ze mij er in een waaier ook altijd tussen. Je kunt wel stellen dat ik een ge waardeerde renner in het pelo ton ben. Een bijkomend voor deel van al die klassiekers is, dat ik nu vrijwel alle wegen in Ne derland ken. Als ik zo'n par cours één keer heb gereden, vergeet ik het nooit meer. Ik zie ook alles onderweg. Vaak zit ik tijdens een koers te genieten op de fiets." Op de Ronde van Drenthe, met kasseien en een onvoor spelbaar verloop, verheugt hij zich daarentegen minder. „Die wedstrijd ligt me niet. Als ik morgen de slag mis, moet ik mij maar verdienstelijk maken voor de ploeg. Dan regel ik dingen en 17.00-17.20 Did 3 Sport .n 19.15-19 45 Old 1 Sportsch desiiga-voetbai 19 30-20.00 BRT 1. Sport. 20.15-20.30 BBC 2 Sport 22 00-22.20 BBC 1 Sport 22 00-23.20 Did 2 Dasahtu 22 00-00.00 EURO Boksen 22 30-23 00 BRT 1 Sport op u 23 00-00 15 BBC 1 Match old 00 00-02 00 EURO E 06 00-08.25 Did 1 Sport ei ATP-toemooi m Osaka (Japa 500 ci Grand Mark Rasch: Je kunt wel stellen dat ik een gewaardeerde renner in het peloton ben." foto geef ik informatie door aan Jan Rasch, mag voor de wielersport saai en verlaten") hem ooit (Zwaan, ploegleider, red.), die niet verloren gaan. Als de gaan vervelen, heeft hij zijn vol- hij vanuit de auto niet kan krij- Noordhollandse trainingsrond- gende plan al klaar. „Zo'n baan- gen." jes naar Medemblik en Den Oe- tje als ploegleider, dat lijkt me Zijn koersinzicht, beseft ver („Sommige wegen zijn zo ook wel wat." 09 00-11 00 EURO 11 00-13 00 EURO 11.30-13.00 Ned 2. TV sport magaziro 12 30-13.15 BRT 1 Sportmiddag 12 45-15 00 BBC 1 Match o( the day de FA Cup halve (male Arsenal-Tottenha Hotspur vanuit Wembley. 13 00-13.20 EURO f> Pnxvan Maieisievoor 500 c< 13 00-15.00RTL4 RTLS| 13 20-14 00 EURO: W.elren 13.20-17 30 BRT 2; Sport ei Sponsor ploeg Kuiper stopt DEN HAAG GPD Hennie Kuiper moet na dit sei zoen op zoek naar een andere werkgever. Motorola stopt aan het einde van dit jaar met spon soring van de wielerploeg. De mededeling van de directie van het Amerikaanse bedrijf in tele- communicatie-apparatuur kwam als een klap. Phil Anderson, Andy Hamp- sten en Lance Armstrong zijn de bekendste renners van Mo torola. Steve Bauer, die dit jaar niet meer in aanmerking kwam voor een contract, zal de ploeg voor een maand versterken. DE GELIJKENIS LEIDEN TIM BROUWER DE KONING Het breekpunt in zijn sportieve carrière lag bij Axel Hermans op zijn achttiende jaar. Vóór de voetbaltraining reed hij, zonder dat iemand het wist, op de gele sportfiets van zijn vader van Katwijk naar Scheveningen en weer terug. „En die trainer van KRV snapte maar niet, waarom ik op de training plotseling zo traag was. Want doorgaans liep ik met de voorsten mee." Axel Hermans, 31 jaar inmid dels, heeft geen spijt van zijn keuze. „Toen ik eindexamen had gedaan, mocht ik van mijn ouders kiezen: een brommer of een racefiets. Het werd natuur lijk de fiets. Alleen duurde het nog een jaar voor ik mij aan meldde bij Swift, de Leidse wie lervereniging. Bij de wielerron de van Rijnsburg was ik zo ge schrokken van de snelheid waarmee de renners reden, dat ik eerst nog een jaartje voor me zelf ging trainen." Hermans' liefde voor de voet bal bekoelde ondertussen. Daardoor werd het contact met broer Yvan, in die tijd één van de pijlers van de Katwijkse Rijn Vogels (KRV), vanzelfsprekend minder. „Voor mij was voetbal de sport", zegt Yvan (34). „En dat is altijd zo gebleven. Ik wist op een bepaalde leeftijd werke lijk alles van voetbal af. Zelfs de namen van de spelers uit de tweede divisie. Ik stond als kind te springen op mijn bed. Noem het maar liefde voor de sport." Bij het katholieke KRV groei den de import-Katwijkers („On ze ouders komen uit het Zui den") steeds verder uit elkaar. „Geen wonder", zegt Yvan, „want hij werd altijd met zijn oudere broer vergeleken, die net iets beter kon voetballen." Volgens Axel had die verwijde ring nog een andere oorzaak. „Ik was niet zo'n feestnummer. Als na de wedstrijd de kratten bier op tafel kwamen, deed ik niet mee." Dat sociale gedeelte de derde helft sprqk zijn broer juist wel aan. Yvan: „Een voet balwedstrijd hield voor mij niet op bij het laatste fluitsignaal. Ook alles er omheen boeide me. Misschien ben ik doordat ik het bij KRV zo naar mijn zin had,, wel te laat overgestapt naar Noordwijk. Axel: „Zeker weten, hij had het veel eerder hogerop moeten zoeken." Yvan weer: „Maar ik ben nu eenmaal niet zo eerzuchtig als hij. Axel is veel competitiever. Ik had ook nooit Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In deze aflevering aandacht voor de broers Hermans. Yvan verbond zijn lot aan voetbalvereniging Noordwijk, waar hij als oud-speler momenteel het eerste elftal begeleidt Zijn jongere broer Axel trad bewust niet in de voetsporen van Yvan. Als wieleramateur vergaarde hij meer roem dan hij als voetballer had kunnen oogsten. Yvan (links) en Axel Hermans: „Wij hebben totaal verschillende karakters.' de drang om het betaalde voet bal in te gaan." De jongste zocht daarentegen doelbewust een tak van sport waarin hij kon uitblinken. „Ik denk dat ik met wielrennen de goede sport heb gekozen. Even tueel had ik ook kunnen gaan hardlopen. Mijn belangstelling voor wielrennen werd gewekt door TV-uitzendingen. Het voetballen heb ik nooit meer gemist, al moet ik toegeven dat de trainingen leuker waren. Bo vendien bleek ik jaren later bij een reünie van KRV beter te voetballen dan ik ooit had ge daan. Waarschijnlijk speelde ik soberder en efficiënter door een grotere innerlijke rust en mijn opleiding voor gymnastiekle- Hoewel de broers de deur bij elkaar niet platlopen („Wij heb ben totaal verschillende karak ters"), verloren zij elkaar nooit helemaal uit het oog. „Ik heb respect voor wat hij allemaal presteert", zegt Yvan, die zijn broer als chauffeur naar menig wielerkoers bracht. „Axel had toen nog geen rijbewijs, van daar." Op zijn beurt bezocht die geen énkele wedstrijd van zijn broer in het eerste elftal van Noordwijk. „Daarvoor had ik door het wielrennen geen tijd." Wel nam Axel zijn oudere broer, op de racefiets, één keer op sleeptouw naar het Kopje van Bloemendaal. „De heenweg ging prima", aldus Yvan. „Maar terug heeft hij mij constant moeten duwen. Dat was dus In zijn huidige woonplaats Noordwijk beleefde Yvan meer lol aan de wekelijkse voetbal wedstrijden van de plaatselijke trots. „Al vind ik wel jammer dat ik met Noordwijk nooit kampioen ben geworden. We streden elk jaar mee om de titel, maar waren misschien niet fa natiek genoeg. Er waren er te weinig die over lijken gingen. Aan de andere kant was ik ge- char erd alles het etbal heen. De gezelligheid hij Noordwijk bev iel mij net zo foto loek zuyderduin als bij KRV. Daarom zit ik er nu nog als begeleider. Ik ben geen verlengstuk van de trainer, maar sta juist dicht bij de spe lers." Axel, die zijn eigen fanatisme niet onder stoelen of banken steekt („Ik rijd nog altijd om te winnen"), bewondert de sociale en communicatieve vaardighe den van zijn broer. „Daardoor kan hij het volgens mij ver schoppen." Van Yvan hoeft dat niet zo nodig. „Ook op mijn werk in de automatisering ont leen ik mijn inzet vooral aan het plezier waarmee ik werk. Dat heb ik altijd gezocht. Van de zes kinderen bij ons thuis was ik de enige die. tot ergernis van miin 13 25-18 00 Ne<J 3 Studio sport met wielrennen (De ronde van Vlaanderen) en WK IJshockey (Nederland-Polen) 14 00-16 00 EURO Tennis toernooi van 15 05-17 00 Did 1Soort extra motorspor' (Grand Pr.x van Maie-ve vanu.t Shah Aiam) en wielrennen iDe ronoe van Vlaanderen) 15 30-16 00 TV 5 Montagne bergsport 16 00-17 00 EURO Wielrennen-Ronde 16 30-17 00 Super Sports spec.ai 17 00-18 00 EURO Motorsport G'ote Pri|S van Maleisië voor 500 cc-motoren 17.10-18 15 Did 2 Die Sport-Reportage 18 00-19 00 EURO Schoonspr.ngen Eu- 18 10-18 35 Ned 3: Studio Italia, ttaiiaar 18 10-18 40 Did 1 Sportschau 18 10-19 10 BBC 2 Rugby special magi voorlaagste ronde van het Couiage Clubs Championship en n,eu«s over de kwarttmi 18 45-19 05 Did 3 Sport .m Westen 18 45-20 00 Ned 3 Studio sport met o a 1*9 00°22 00 EURO. Tenn.s. toernooi van OsakaJKobe. kwartfinales en tenms (toer- 19 30-19 45 BRT 1 Sport 19 50-19 58 Did 1 Sportscnau-Teie- 20 00-20 40 BBC 2 Match of me day T- daag samenvatting van de FA Cup halve f >- Did 2 Spo ■enix (Arizo 22.35-22 45 BRT 1 Sport 22 55-23 55 RTL 4 Sport v en Engelse competitie 00 00-01 30 EURO Motorsc moeder, wel eens naar de disco ging" Ondertussen wisselde de eer zuchtige Axel studie en training met elkaar af. „Toen ik klaar was met mijn opleiding, heb ik één jaar alles opzij gezet voor het wielrennen. Op 23 mei 1985 won ik meteeen mijn eerste grote wedstrijd: de Omloop van de Veenkoloniën. Toch ontdek te ik bij mezelf te weinig kwali teiten om beroepsrenner te worden. Ik ben liever een goede amateur dan een slechte prof. Toen dg gelegenheid zich voor deed heb ik gekozen voor een baan als gymleraar. Dit is abso luut mijn laatste jaar bij de A- amateurs. Mijn gezin slokt veel tijd op. Ik kan het tegenover mezelf en mijn omgeving niet meer verkopen om nog langer zo veel te trainen. Maar ik wil voorkomen dat ik straks in een zwart gat val. Daarom ben ik nu heel bewust met mijn laatste seizoen bezig. Dat stimuleert me, want ik train fanatieker en rijd momenteel (voor De Spar taan uit Rijswijk, red.) beter dan andere jaren." Yvan staakte zijn sportieve loopbaan al eerder om een ge heel andere reden. Een ernstige knieblessure maakte het hem onmogelijk om op het hoogste amateurniveau te blijven voet ballen. „Mijn mooiste sportieve prestatie heb ik trouwens tij dens de revalidatie geleverd. Met slechts 600 kilometer trai ning in de benen bracht ik de wielertoertocht Luik-Bastena ken-Luik tot een geod einde. Nooit eerder was ik zo kapot en was ik na afloop zo voldaan." Die duurprestatie leverde hij in de anonimiteit. Net zoals hij tijdens zijn actieve voetbalcar rière het goedkeurend oog van zijn vader (ex-Helmond) moest ontberen. Diens belangstelling voor het voetbal in de Bollen streek ontlook pas toen Yvan als oud-voetballer voetbalverslagen voor de Leidse Courant schreef, „lammer dat hij nooit naar mij is komen kijken, toen ik nog bij Noordwijk voetbalde." Axel: „Met mij is hij wel eens meege- weest. Ik heb hem dat nooit ge zegd ik ben nogal introvert maar daar ben ik hem dank baar voor. Weet je nog, die ene keer toen hij naar de radio zat te luisteren. Eerst Noordwijk, met Yvan Hermans, en vervolgens over naar het wielrennen met Axel Hermans. Dat heeft hij vast heel leuk gevonden. Mike Tyson: solist in de gevangenis INDIANAPOLIS Reuter Twee keer per week leest Mi ke Tyson in de Koran. Hij verhandelt vet gevangenis- voedsel voor fruit en tonijn in blik, om op gewicht te blij ven. Geregeld krijgt hij hoog bezoek: van Whitney Hous ton tot Spike Lee. Voor me degevangenen sluit hij zich af. De vroegere wereldkam pioen boksen bij de profs in het zwaargewicht heeft één van de zes jaar gevangenis uitgezeten in Indianapolis. Hij werd schuldig bevonden aan verkrachting van een 19- jarige schoonheidskoningin. Sinds zijn opsluiting had hij drie keer problemen met be wakers, hetgeen zijn vrijla ting met tenminste 45 dagen opschort, tot 9 mei 1995. Dat is de dag dat hij, een maand voor zijn 29ste verjaardag, vrij kan komen als hij zich verder goed gedraagt. Tyson mijdt medegevan genen. In plaats daarvan ont vangt hij gerenommeerde Amerikanen uit zang- en filmwereld: Whitney Hous ton en echtgenoot Bobby Brown, zangeres Dionne Warwick, MC Hammer, bjuesartiest BB King, filmma ker Spike Lee. Tyson draagt door de ge vangenis verstrekte spijker- kledingen hij houdt lange te lefoongesprekken. Bewakers hoorden hem onlangs telefo nisch een Lamborghini sportwagen bestellen van ruim 200.000 gulden. Ooit de jongste en, volgens velen, de hevigste wereld kampioen aller tijden, ver diende hij miljoenen dollars voor zijn gevechten. Tegen woordig zit hij voor 65 dol larcent per dag achter een ta fel. terwijl hij basketballen of andere attributen voor de gymzaal uitreikt. Volgens de bewaarders is Tyson afgevallen van een kleine 135 kilogram tot zijn ideale gewicht als bokser, 110 kilo. Hij verhandelt de vette gevangenismaaltijden en eet in plaats daarvan fruit en tonijn. De 26-jarige Tyson, die in 1988 door de zwarte domi nee Jesse Jackson werd ge doopt, bezoekt diensten van verschillende religieuze ge nootschappen, waaronder is lamitische. Zijn 'geestelijk adviseur' is Muhammed Si- deeq, leraar aan de high school van Indianapolis. Twee keer in de week geeft de moslim onderricht uit de Koran aan Tyson en andere gevangenen. Bovendien pro beert hij Tyson op andere ge bieden het high schóól-ni veau lui to brengen Sideeq ontkent berichten van manager Don King en de Amerikaanse pers, als zou Tyson zich laten bekeren tot de islam en zich binnenkort Malik Abdul Aziz laten noe-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23