'We zijn minder aantrekkelijk voor overvallers' 'Ach meneer, ik rook liever dan dat ik ruik' 165 165 Het Gesprek van de Dag 'Vrouwen praten over kinderen... Gewijzigd telefoonnummer gemeente Leiden Leiden ZATERDAG 3 APRIL 1993 17 CHEF* WILLEM Creditcard vrijwel overal geaccepteerd Bijna alle winkelramen zijn er mee dichtgeplakt: de stickers die aangeven dat de creditcard ook hier wordt geaccepteerd. Ze nemen de American Express, de Eurocard, Diners Club, de Visa kaart en ga zo maar door. De klanten hoeven geen zware por- temonee meer met zich mee te zeulen om aankopen te doen. Behalve als je naar Blokker gaat, want die accepteert alleen cash. De dames die hun kleding bij De Witt aan de Vijf Meilaan ko pen, kunnen op vertoon van hun pasje alles meenemen wat hun hartje begeert. Het hele jaar door, totdat de bankrekening het niet meer toelaat. Toch pro beert De Witt zijn klanten met geld te laten betalen. De Witt: ,,Dat scheelt, hè. Drie en een half procent moet ik afstaan aan de cardmaatschappij. Dus het is niet alleen maar voordelig als je creditcards accepteert. Maar ja, ik ben er eenmaal aan begon nen. Trouwens, sinds dé invoe ring van de betaalautomaat wordt het gebruik van de credit card iets minder. Het is wel een voordeel dat het minder aan trekkelijk voor overvallers is om bij ons te komen, want we heb ben niet zoveel in de kassa. En mensen doen meer impulsaan kopen als ze die kaart bij zich hebben. Zo van ,Dat pikken we nog even mee'. En daar verdie nen wij aan." Een woordvoerder van Vroom en Dreesmann in Leiden klaagt over het extra administratieve werk dat het systeem met zich meebrengt. Er moeten nu aller lei extra formulieren heen en weer worden gestuurd terwijl vroeger de kas werd opgemaakt en het geld naar de bank kon. Maar toch vindt hij het wel fijn dat het geld sneller wordt over geschreven. Juwelier de Goudmijn accep teert de creditcard eveneens. De Goudmijn vindt het net als De Witt een veilig idee dat er min der geld in de kassa zit en een woordvoerder zegt tot nu toe geen last te hebben gehad van fraudeurs die met gestolen kaarten op de proppen komen. Als de klant bij de juwelier voor meer dan vijfhonderdvijftig gul den wil besteden, moet de ju welier autorisatie (akkoord met maatschappij) aan de card maatschappij vragen. 'Double check'. Je hebt mensen die niet voor het geluk in de wieg zijn gelegd en soms de raarste dingen meemaken: pechvogels dus. Het Gesprek van de Dag roept elke week een regiogenoot uit tot 'Pechvogel van de week'. Het Leidsch Dagblad verrast de uitverkorene met een mooie slagroomtaart van banketbakkerij Van Dam. Vindt u dat uzelf voor deze eervolle vermelding in aanmerking komt, twijfel dan niet om met ons contact op te nemen. Ook mag u familieleden, vrienden of buren voor deze prijs nomineren. U kunt bellen tijdens de werkdagen van 8.30 tot 16.30 uur op het nummer 071-161352. Ook kunt u schrijven: Leidsch Dagblad, t.a.v. Het Gesprek van de Dag, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Robin Termijn uit Sassenheim heeft iets met zijn vervoermid delen. Hij heeft nog niet een nieuwe fiets of brommer onder zijn kont of hij kan alweer naar de plaatselijke rijwielhandelaar. „De fietsenmaker van ons wordt van Robin schatrijk", zegt moederTermijn. De ellende begon twee jaar ge leden. Van zijn zuur verdiende centen, bijeen vergaard met het rondbrengen van deze krant, kocht hij een fiets. Daarmee kon hij zich dagelijks naar de KTS in Voorhout vervoeren, waar hij op de afdeling con sumptief zit. Maar na een paar maanden was de fiets gestolen. Gelukkig was daar nog de verze kering die zorgde voor een nieuwe. Een paar maanden later was Robin na een bezoek van een feest van de korfbalvereniging zijn gloednieuwe spijkerjack kwijt. Hij was echter die avond niet de enige slachtoffer van de jassendief. Iemand van de ver eniging werd dat gejat zo zat dat hij zich voornam om de eer ste de beste die nu nog tussen de jassen rommelde een pak slaag te geven. Nu was Robin net op zoek naar zijn jack... Afijn, schrale troost was dat de opgewonden man later nog wel zijn excuses heeft aangeboden voor de rake klappen die hij toen uitdeelde. Precies een jaar geleden werd Robin zestien en kocht hij een brommer, een spiksplinternieu we Puch. Hij betaalde het vehi kel van geld dat hij had ver diend door elke zaterdag bij de slager in de winkel te helpen. Maar ja, toen werd het 3 okto ber en bezocht Robin de feesten in Leiden. Gelachen dat hij heeft. Hij wilde aan het eind van de avond naar huis en zag dat van zijn brommer nog slechts een rokend puinhoopje restte. Een feestvierder had zijn brom mer in de fik gestoken. ♦.Tja, een duur avondje", merkt Robin droog op. De verzekering dekte deze scha de niet en dus kocht Robin van geleend geld maar weer een nieuwe brommer. Maar veel ge luk daarmee had hij niet. In fe bruari kreeg hij daarmee een aanrijding met een fietser. „Ik reed op een voorrangsweg en die kerel kwam zo van een woonerf afzetten. Het lijkt mij dat ik niet de schuldige ben." De Puch lag aardig in de prak: de schade bedroeg 500 gulden. Nu is de verzekering van de fiet ser niet van plan dit te vergoe den, omdat die Robin als schul dige van het ongeval aanwijst. Voorlopig heeft de Sassenhei- mer zijn brommer provisorisch opgelapt met plakband, zodat hij weer rijdt. „Wanneer de volgende pech komt weet ik niet", zegt Robin die vandaag 17 wordt „Ik hoop dat deze taart eigenlijk een beetje-de ommekeer brengt." MEINDERT VAN DER KAAU Op drukke winkeldagen kan de lijn wel eens bezet zijn. De kaart moet dan wel drie keer door het apparaat worden gehaald, voor dat er contact is met de card maatschappij. Het systeem werkt namelijk als volgt: De klant koopt een artikel van honderd gulden en toont zijn of haar creditcard. De verkoper haalt deze door een apparaat dat via een telefoonlijntje in verbinding met, bijvoorbeeld, American Express staat. Daar worden de gegevens van de kaart gecontroleerd en die ver schijnen op een schermpje dat voor de neus van de verkoper staat. Als iemand zijn of haar creditcard heeft verloren, ver schijnt dat onmiddellijk in beeld. De verkoper weet nu dat hij deze kaart niet mag aanne men en er zelfs de schaar in moet zetten. Zo wordt fraude voorkomen. Weinig winkels klagen dan ook over fraudeurs. Alleen pomp houders schijnen vertrouwd te zijn met oplichters. Benzinesta tion D. van Delft aan de Lam- menschansweg heeft dit jaar twee keer achter elkaar een 'klant' betrapt op een gestolen kaart. De pompbediende kwam erachter toen hij autorisatie wil de aanvragen. De klant hoefde opeens geen sigaretten meer. Tankstation Total Stevenshof gaat preventief te werk: er mo gen geen artikelen worden ge kocht zonder dat er wordt ge tankt. De oplichters zetten hun auto meestal ergens anders neer, zodat het kenteken niet kan worden genoteerd na de oplichting. Met de kaart worden dan de artikelen afgerekend. Maar ook als er is getankt, wil het nog wel eens mis gaan. Vooral als het erg druk is. Dan is er geen tijd om handtekeningen te controleren, de gegevens worden niet altijd opgevraagd door de kaart door het apparaat heen te halen en voor een op lichter is het dan een koud kunstje om een gestolen kaart te laten zien en te claimen dat die van hem is. Betaling met de pin-code lijkt de enige uitweg voor de pomp houders. EVELYNE LAMMERDING Robin Termijn: „Ik hoop dat deze taart eigenlijk een beetje de ommekeer brengt." foto •hielco kuipers Amerikanen willen sigaret op straat verbieden De roker is de melaatse van de ze tijd. Ik voorspel u: het zal niet lang meer duren of wij, halfzwa- re jongens en meisjes, worden per veewagon afgevoerd naar een afgrijselijk gezond verban ningsoord ergens in de noorde lijke provincies. Maar in Amerika is het hele maal erg. Daar wil men nu ook al het roken in de nabijheid van openbare gebouwen gaan ver bieden. Op Kennedy Airport stijgen dagelijks honderden vliegtuigen op die hun kerosi- nedampen over land en zee uit stoten, op de velden van Viet nam wil nog steeds geen bloempje bloeien door de fall out, maar dat geeft allemaal niks. Nee, de roker, de man of vrouw die genoegen schept in zo'n onschuldig neuswarmertje, moet worden aangepakt. Ach, waar is de tijd gebleven dat Humphrey Bogart met die eeu wige sigaret in zijn mondhoek 'Keep the homefire burning' meezong? In Leiden en omgeving is het gelukkig nog niet zo erg. Bij mijn weten paft burgemeester Goekoop er ook lustig op los, dus zo'n verordening zal van hem niet zijn te verwachten. Als het niet zo is, moet-ie het maar zeggen. Wanneer ik van de Witte Singel naar het einde van de Haarlem merstraat loop, kom ik nog heel wat rokers tegen. Evenals de niet-rokers die ik op deze route aanspreek, vinden zij het Ame rikaanse plan onzinnig. „Niet roken in de nabijheid van open bare gebouwen?", zegt meneer Van Rossum. „Ik zal u vertellen, meneer, als ik doodnerveus uit het gebouw van de sociale dienst kom omdat ze weer eens zoveel op mijn uitkering heb ben gekort, móet ik gewoon wel een peukie opsteken. Het is nog de laatste strohalm waaraan ik me kan vastklampen. Het is toch te gek voor woorden dat wij zo worden gediscrimineerd. Straks krijgen die milieuvereni gingen het nog zover dat je in je eigen huté geen wind meer mag laten. Wat een onzin allemaal." Ter hoogte van de Hema, waar de geur van warme worst naar buiten luiert, treffen we een jongedame aan die rookt. Ze vindt toestanden als in Amerika echt overdreven. Terwijl we staan te praten, mengt zich een wat oudere dame in het ge sprek. Ze heeft ook gerookt maar zou dat nooit, zoals haar seksegenote, op straat hebben gedaan. „Ik hoop niet dat ik u beledig maar dat vind ik echt ordinair. Als je vroeger op straat rookte, was je meteen een hoer." Er flitst agressie op in het oog van de jongedame bij het horen van dat laatste woord. „En waarom mogen mannen dan wél op straat roken? En waarom mag een vrouw wel roken als ze op een terrasje zit? Dus lopend roken buiten mag niet en zit tend roken wel? Ik zie de logica er niet van in, mevrouw!" „Dat is üw mening, mevrouw", zegt de wat oudere dame. „Maar een vrouw die rookt op straat dat is gewoon tegen de etiquette. Ik vind dat vrouwen ook best topless op het strand mogen liggen. Maar ze moeten wel blijven liggen en niet gaan lopen met die bungelende han del. Dat is met roken net zo. Ik zal ook nooit een kledingwinkel binnengaan met een sigaret. Je verschroeit zomaar een mooie jurk. En als de verkoopsters in die winkel roken, ruik je dat ge woon aan de kleding. In dat soort zaken koop ik dus niet." Vrijheid Op het trottoir in de Haarlem merstraat begin ik peuken te tellen. Ondoenlijk. Bij de hon derdste peuk hou ik het voor gezien. Er zijn trouwens opval lend weinig peuken bij met lip penstift eraan. Maar dat zegt niet zoveel: sommige vrouwen gebruiken die make-up nu een maal niet. Vanuit een portiek bestudeer ik hoe mensen hun peuken kwijt raken. Sommige rokers vermor zelen het brandende eindje met een beweging die mij aan de 'twist', die door Chubby Chec ker geïntroduceerde dans doet denken. Aan de beweging die hij daarbij met zijn rechtervoet maakte. Andere rokers schieten de peuken achteloos weg. Is dat nou niet slecht voor het mileu? „Nee hoor", zegt een roker, „het is allemaal organisch materiaal, het verteert." O ja, en de filters dan? Daarop heeft de roker geen antwoord. Maar na een kort en schuldig stilzwijgen. „Nou ja, dan moeten ze maar asbakken voor ons op straat zet ten." Bij het tentje dat Vietnamese loempia's verkoopt, zit een ou dere man op een bankje. Zijn kleding heeft duidelijk betere tijden gekend. Sjaak Barends, zo heet hij, houdt zijn sigaret op een heel aparte manier vast. Hij klemt het eindje waaraan hij moet trekken tussen zijn wijs vinger, zijn middelvinger en zijn duim. Het brandende puntje schroeit bijna zijn handpalm. „Roken is nog het enige wat ik heb, meneer. Ik ben er zwaar op tegen dat ze dat op straat gaan verbieden. Dat druist in tegen alle principes van de menselijke vrijheid. Voor die vrijheid heb ik hard gevochten, meneer. Zowel bij de Partizanen als in Spanje. Ik zie dat u kijkt naar de manier waarop ik rook. Dat heb ik over gehouden aan de oorlog. In de loopgraven kon je niet zomaar open en bloot een sigaret roken, nee, je moest hem in je hand palm houden, zodat de vijand het gloeiende puntje niet kon zien. We moesten in die tijd nogal eens op wacht staan. Je was doodmoe en kon zomaar in slaap sukkelen. Weet u wat we toen deden? We staken een si garetje op en hielden dat tussen de pink en de ringvinger vast. Al hangt je hand ook nog zo ont spannen langs je lichaam, dat sigaretje kan er dan nooit meer vanzelf tussenuit vallen. Viel je tijdens je wacht even staande in slaap, dan was dat sigaretje je wekker. Op het moment dat je je vingers brandde, werd je wakker. Nee meneer, een siga retje roken is onschuldig. Al dat gedoe van die Amerikanen. De mensen willen elkaar altijd van alles verbieden. De ziel van de mens stinkt als een Camembert. Ik zeg altijd maar: ik rook liever dan dat ik ruik, als u voelt wat ik bedoel." CEES VAN HOORE In het Elisabeth Ziekenhuis komen gemengde zalen, maar patiënten mogen zelf kiezen. foto hielco kuipers Gedwongen wordt niemand. Maar als mannen en vrouwen het willen kunnen ze nog dit voorjaar kamers delen in het Leiderdorpse Rijnlandzieken huis St. Elisabeth. Vraag is al leen: willen ze het? We vroegen het gisteren aan wat patiënten en ex-patiënten in het restau rant van het ziekenhuis. En steeds maar weer ging het over hèt gesprek, dè grapjes en dè geintjes. Kunnen mannen wel met vrouwen praten? Nieuwkoper G. Bos vindt van niet: „Mannen onder elkaar maken enorm veel lol met el kaar. Met vrouwen erbij kan dat ook wel, maar is het toch an ders. Moet je je toch wat inhou den". Waar moeten ze het ook over hebben? Zit een man te wach ten op verhalen over breiwerk jes? En een vrouw heeft toch niets met auto's, racefietsen en voetbal? Zijn vrouw is het roe rend met hem eens. Keer op keer begint ze over een 'ouwe tut' die in een zaaltje naast hem lag: „Je zult die maar bij je op de kamer hebben". Haar man knikt: „Ik heb twee weken plat op mijn rug gelegen. En dan is gezelschap heel be langrijk". Sterker nog: onder de vijf-medemannen op zijn zaal tje zitten zijn nieuwste kennis- De Enkhuizense de Jong-Mourik, ook een vijfti ger, verwacht juist betere ge sprekken door het 'gemengde liggen': „Dan hoor je weer eens wat anders dan die vrouwen praatjes. Het gaat altijd maar over kinderen, kleinkinderen, een man die is overleden en een zussie die dit of dat had". Haar man werpt tegen dat niet alleen vrouwen kwebbelen, maar de ex-patiënte blijft erbij dat vrouwen meestal op hun fa milie zijn gericht. En zij wil méér. Zij wil haar blik verrui men: mannen maken via hun werk het nodige mee en hebben vaak andere kijk op dingen. Ze heeft één voorwaarde: de he ren moeten intelligent zijn en ergens voor staan in het leven. Naast lamlendige profiteurs wil ze geen moment liggen, zegt ze draaiend aan haar ingepakte voet:Als ze het over voetbal willen hebben, zonder ik me ge- Een tafeltje verder zitten moe der (93) en dochter Rodewijk uit Roelofarendsveen. De dochter begint kritisch. „Is dit een be zuiniging?", wil ze weten van de meegekomen voorlichtster van het ziekenhuis. Niet echt, ant woordt die. Wel kan het de planning makkelijker maken en wachtlijsten inkorten. Moeder kinkt instemmend. Toen zij twee weken in het zie kenhuis lag voor het verwijde ren van een galsteen uit haar darmen, verbaasde ze zich er over dat er soms maar een en keling lag op 6-persoonszalen. „Dat is toch zonde, met al die wachtlijsten". Als ze kan 'meehelpen' door met mannelijke patiënten te hokken, aarzelt ze geen mo ment. „Ik ben daar heel makke lijk in", klinkt het ferm. En: „Ik ben toch wel een beetje mo dern, ook al ben ik oud". Ze heeft ook niets tegen mannen- gezelschap. Integendeel, ze zor gen voor 'wisseling van ge sprek': „Vrouwen hebben het toch vooral over hun kinderen". En bij de verzorging gaat er toch zeker een gordijn rond het bed of krijgt men een aparte wasge legenheid? De voorlichtster van het ziekenhuis knikt. En daar mee lijkt ook dit probleem van de baan. Maar dan het snurken? Doen mannen dat niet harder dan vrouwen? „Ze hebben wel eens gezegd dat ik zelf ook snurk", zegt de hoogbejaarde. „Ach, dan neem je toch gewoon een slaaptabletje". En de jaloezie? Is de thuisblij vende partner niet bang voor concurrentie in de ziekenboeg? „Jaloezie komt bij ons niet voor", zegt Enkhuizenaar De Jong. „Mijn man heeft dertig jaar op de weg gezworven en dan leer je jaloezie wel af', zegt de Nieuwkoopse mevrouw Bos. PAUL VAN DER KOOU Vanaf 5 april is hèt algemene telefoonnummer van de gemeente Leiden gewijzigd. Het nieuwe nummer is: 165 165. Daarmee zijn alle nummers die begonnen met 254vervallen. •Enkele belangrijke nieuwe nummers: Kredietbank 16 77 77 Woonruimteverdeling 16 78 88 Museum de Lakenhal 16 53 61 Stichting Welzijn 16 77 99 De telefoonnummers van de Reiniging (25 20 91); de Sociale Dienst (25 13 13); de afdeliHgen Belastingen (16 27 77) en Stadskabei (16 27 27) en van Sport Recreatie (31 56 01) blijven ongewijzigd. Bel voor informatie: 165 165

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17