'Problemen nu opgelost' 'Den Haag schuwt geen enkel middel' Seksueel geweld in klinieken steeds groter probleem Randstad BOUWPLANNEN? ZATERDAG 3 APRIL 1993 chef willem spierdijk. o Bedrijven Contact Dagen regio/den haag De Bedrijven Contact Dagen voor de Leids/Alp- hense regio worden dit jaar op zes en zeven april gehouden in hèUSiederlands Congresgebouw in Den Haag. De beurs is ge- opencivan 14.00 tot 22.00 uur en heeft als doel bedrijven uit de regio met elkaar kennis te laten maken. Dit jaar wordt de beurs in 18 regio's in Nederland georganiseerd. In 1992 trok de beurs in Den Haag ruim 4500 bezoekers en 184 deelnemers. De bezoe kers vertegenwoordigden voor 22 procent bedrijven met meer dan 100 werknemers. De dagen zijn georganiseerd door Bureau ExpoCare uit Leusden (fel. 033-944700) Onderzoek naar milieu-opleidingen Dordrecht» Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben aan de gemeente Dordrecht 28.800 gulden toegekend ten behoeve van een haalbaarheidsstudie vooreen Nationaal Instituut Milieuopleidingen in Dordrecht. In de visie van Dordrecht moe ten de overheden en bedrijfsleven nauwer samenwerken bij aanbod van milieu-opleidingen. Vanuit de sectoren milieu en onderwijs wordt het initiatief van Dordrecht in eerste instantie positief beoordeeld. 'Kinderpostzegels' sluit drama af Stichting Kinderpostzegels Nederland (SKN) - gevestigd in Leiden - hoopt met de verzending van zo'n 30.000 brieven de laatste loodjes te hebben gelegd voor de Kin derpostzegelactie van vorig jaar. De brieven zijn met een blanco acceptgirokaart verstuurd aan mensen, die de postzegels besteld hebben, maar waarvan een onjuist of geen giro- of bankrekeningnummer bekend was. leiden annet v De kinderpostzegelactie van vo rig jaar mondde uit in een lang slepend drama, nadat de stich ting een nieuw geautomatiseerd systeem voor de verwerking van de bestellingen had ingevoerd. De schoolkinderen die elk jaar garant staan voor de bezorging van de zegels, hoefden door het nieuwe systeem niet meer met geld over straat. In plaats daar van moesten de kopers een be stelformulier invullen waaraoor automatische incasso mogelijk werd. Door verkeerd ingevulde formulieren en fouten in het computerprogramma ontstond echtereen enorme chaos. „We hebben nogal wat her stelwerk moeten verrichten", zegt woordvoerster S. Gerwer van SKN. „Maar met het verstu ren van de brieven hopen we dat we de actie van vorig jaar kunnen afronden." Overigens is bij de Stichting niet bekend of alle mensen die de brief hebben gekregen, ook daadwerkelijk kinderzegels heb ben ontvangen. Mensen die de zegels niet hebben gekregen, maar nog wel willen ontvangen, wordt daarom aangeraden via het het klachtennummer - 06- 8212349 - opnieuw een bestel ling te plaatsen. Naar de speciale klachtentele foon - waarvoor in januari door SKN extra telefonisten werden aangetrokken - hebben volgens Gerwers dertigduizend mensen gebeld, één procent van het to taal aantal bestellers. Veelal hadden zij klachten over ver keerde of onterechte afschrij vingen. SKN had de incasso van de opdrachten uitgesteld tot eind vorig jaar vanwege de cha os in het verwerkingssysteem. 'Eerst moést geprobeerd worden alle drie miljoen bestellingen op de juiste plaats bezorgd te krij gen. SKN is van plan bij de nieuwe Kinderpostzegelactie, die in ok tober begint, opnieuw gebruikt te maken van de computer en automatische incasso bij de ver werking van de bestellingen. Meubelbedrijf Hulshoff vertraagt nieuwbouw Haags stadhuis voorschoten/den haag paul van der koou Als een soort Robin Hood haalt meubelman H. Hulshoff de pers. In zijn eentje heeft hij het oprukkende Haagse stadhuis mooi even halt laten houden op het hoekje waar nu nog zijn zaak zit. Hulshof wil pas verhui zen als zijn nieuwe onderko men in een ander deel van het stadhuis helemaal klaar is. De rechter was het met hem eens. De eis van de gemeente om binnen 24 uur te verhuizen, ging deze week resoluut de prullenmand in. Bij stapels tegelijk komt de fanmail binnen aan het Haagse Spui en het hoofdkantoor in Voorschoten. 'Ga door!' 'Geef de strijd niet op!' „Blijkbaar spreekt 2o'n strijd tegen de overheid tot de verbeelding", meldt direc teur Hulshoff fijntjes. Hij heeft zelfs twee instanties tegenover zich. De gemeente Den Haag, die graag in het ver ouderde stadhuis verruilt voor de witte stadhuis-/bibliotheek- combinatie tussen Spui, Kalver- straat en het muziek- en dans theater. Én het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds (ABP), de opdrachtgever en financier van het complex. Dit ABP moet het complex 1 januari 1995 aan de gemeente opleveren en klaagt dat iedere maand vertraging 3,6 miljoen gulden kost. Het zou weieens kunnen neerkomen op 12 miljoen, aan gezien het ABP Hulshoff half fe- bruari wilde laten verkassen en de rechter de meubelzaak tot 1 juni de tijd geeft, drie maanden na de oplevering. Een korte rondleiding maakt duidelijk waarom. In de hoek van het muziektheater ontbreken hele gevelplaten en lekt het. De brandtrappen zijn nog steeds open en zo kan de directeur nog wel even doorgaan. „Maar ach, TNO heeft het in januari al aardig verwoord", zegt hij bladerend in een rap port uit die tijd. Volgens het ABP was het pand tóen officieel opgeleverd, volgens Hulshoff en TNO-Bouw kon daar geen spra ke van zijn in een pand met doorslaande muren en pla fonds, losse gevelbeplating en ontbrekende ruiten. „En geloof me", zegt de directeur, „Veel is er sindsdien niet gedaan. Men bouwt in ambtelijk tempo door". „De brandweer en de dienst bouwen en wonen zullen er dus nooit akkoord mee gaan als ik nu verhuis", meldt Hulshoff dan ook triomfantelijk. Ook bui Directeur H. Hulshoff voor zijn oude pand (links op de foto) en zijn nieuwe pand, dat rechts uit de nieuw bouw steekt. Op de plek van het oude gebouw komt de cilindervormige bibliotheek met panorama-restau rant op de bovenste étage. foto hielco kuipers ten blijft het een rommeltje: links van de ingang begint het centrale plein dat zich achter de winkel als een immense bouw put ontvouwt. En dat terwijl Hulshoff in 1989 keurig met de gemeente regelde dat zijn pand 'rondom royaal toegankelijk is' wanneer het er in, let wel, 1991 zou staan. Geen wonder dat de directeur geen moment vreest dat hij moet opdraaien voor de miljoe- nenschade die de vertraging zou opleveren. Sterker nog, hij betwijfelt of de schade echt zo fors is als de opdrachtgever be weert: „De bouwer heeft nog steeds geen berekening ge maakt. Nee, ik denk dat men het voor de rechter heeft opge klopt". En eerlijk gezegd kijkt hij daar nauwelijks meer van op van dergelijke tactieken. „Wei nig middelen zijn geschuwd", zegt hij, zonder dat verder te willen toelichten. Het begon in 1987, toen het Hulshoff begon zaak in Leiden Eigenlijk is Hulshoff vanuit Leiden begonnen. In textiel zaak 'De Kleine Winst' aan het Gangetje verdienden 'opa' Heinrich Hulshoff, ge vlucht uit Westfalen, en com pagnon Esselman eind vori ge eeuw hun geld. En ze slie pen, heel goedkoop, achter de toonbank. In 1891 begonnen ze op de plek van de huidige Haagse vestiging, in enkele kleine winkelpandjes. Al snel waren die te klein, maar nieuw- bouwplannen verdwenen steeds in de ijskast omdat de gemeente Den Haag al in het begin van de eeuw plannen had voor een stadhuis op die plek. In 1932 gingen die plannen van tafel. En in 1934 was er de nieuwbouw van Kropholler, de architect die in Leiden de Petruskerk en omgeving en in Leidschen- dam het gemeentehuis ont wierp. In de jaren '60 en '70 volg den vestigingen in Rijswijk, Leiden, Rotterdam, Leids- chendam, Zwolle en Hilver sum. Aan de Voorschotense Veurseweg kwam het hoofd kantoor, annex distributie- en productiecentrum. Huls hoff heeft 80 personeelsle den. Eenderde daarvan werkt in Den Haag. Hulshoff was die wilde bouwen. Omdat zijn winkelpand be schermd stadsgezicht was, viel over sloop toen niet te praten. Hij kreeg zijn bouwvergunning voor een uitbreiding aan de achterkant, maar kort voor de aanbesteding bedacht het ge meentebestuur dat het hele ge bied de ideale plek was voor een nieuw stadhuis met bibliotheek. Problemen rezen al snel. Zo lag het werk in 1991 driekwart jaar stil omdat financier ABP het niet eens kon worden over de prijs met de uitverkoren aan nemerscombinatie. Kort voor het hele plan zou afketsen, sprong bouwer Wilma in het gat. Behalve het tijdstip van ople vering, lpvert Hulshof ook strijd over de gevelreclame op zijn nieuwe huisvesting. Het meu belbedrijf wil drie kobaltblauwe borden met zijn firmanaam aan de witte buitenmuren schroe ven, de architect en de gemeen telijke welstandscommissie we ten dat al twee jaar tegen te houden. De directeur: „Men is bang dat het stadhuis niet de volle aandacht meer krijgt, maar in een mooi wit pand al leen kan ik mijn geld niet ver dienen". De Raad van State moet er nu over oordelen, maar dat kan nog wel een tijdje op zich laten wachten: „En dus heb ik voorlo pig de enige winkelpui in Ne derland waar niet de naam van het winkelpand op staat". Universiteit mikt op studenten uit België De vakgroepen niet-wester- se talenstudies van de Leid- se universiteit werven sinds kort Belgische studenten en assistenten in opleiding, zo geheten aio's. Inmiddels zijn advertenties geplaatst in dagbladen in het Vlaam se deel van België. Door een bon op te sturen, kunnen Belgen hun belangstelling voor Leidse niet-westerse talenstudies kenbaar ma- ken. Volgens een woordvoer der van de Leidse universi teit kunnen de kleine vak groepen nieuwe studenten en aio's goed gebruiken. „Het gaat om studies zoals bijvoorbeeld Chinees, Ja pans, Egyptologie, Indone sisch. Leiden neemt een unieke plaats in op het ge bied van niet westerse ta lenstudies. Er is bovendien veel geld in geïnvesteerd: ook daarom zijn meer stu denten en aio's welkom." Voor het Vlaamse deel van België is gekozen om dat het relatief dichtbij Lei den is en de Vlamingen bo vendien de Nederlandse taal beheersen. In Vlaande ren zou bovendien de mo gelijkheid ontbreken om niet-westerse talen aan een universiteit te studeren. Binnen enkele weken ver wachten de Leidse vakgroe pen de eerste reacties uit België. Ook de Universiteit van Amsterdam (UvA) wil bui tenlanders - in dit geval Duitsers - gaan werven voor een aantal teruglopende studies zoals biologie, wis kunde en informatica. Eind van deze maand moeten de eerste advertenties van de UvA in Duitse dagbladen staan. Duitsers zijn volgens de UvA een interessante doel groep omdat zij te kampen zouden hebben met over volle collegezalen in eigen land en deze situatie zou den willen verruilen voor de Nederlandse rust. De UvA houdt rekening met de aan melding van ongeveer der tig Duitse studenten. Zij kunnen met korting een cursus Nederlands kunnen volgen. Ook in psychiatrische inrichtingen in regio verkrachtingen en ongewenste intimiteiten Seksueel geweld en ongewenste intimiteiten tussen patiënten vormen een steeds groter pro bleem binnen de psychiatrische klinieken. Dat zegt Ingrid Pe ters, beleidsmedewerkster van het Bureau van de Landelijke Patiënten- en Bewonersraden in de geestelijke gezondheidszorg. Ook binnen de psychiatrische inrichtingen in de regio hebben zich in de afgelopen jaren een aantal gevallen van verkrachting en poging tot verkrachting voorgedaan. Een woordvoerster van de psychiatrische inrichting Endegeest in Oegstgeest: „Bij verkrachting wordt aangifte ge daan bij de politie. Het gaat meestal niet om seksueel ge weld binnen de behandelafde ling maar om geweld door pa tiënten die zich vrijelijk moch ten bewegen. Als er binnen de behandelafdeling seksueel ge weld optreedt, wordt er door de hulpverleners meteen corrige rend opgetreden." Vanuit de patiëntenraden be reikten Ingrid Peters steeds va ker verhalen over seksueel ge weld binnen psychiatrische in richtingen. Zij legde een zwart boek aan van die gevallen. Zelf noemt ze het een informa tiemap. „Opvallend is dat deze ongewenste intimiteiten en seksuele intimidaties niet wor den geregistreerd. Ik had het ei genlijk al een jaar geleden naar buiten willen brengen, want het is al heel lang aan de gang. Het lijkt soms wel of de patiënt die wordt verpleegd voor. zijn onge remde seksuele gedrag een vrij brief heeft om te doen en laten wat hij wil. Het lijkt er op alsof de psychiatrische patiënt in het algemeen al bij voorbaat is ge ëxcuseerd. Ik vind dat niet goed. Dat deze seksuele gewelddaden en intimidaties worden verzwe gen door de hulpverleners is slecht. Een en ander moet be spreekbaar worden gemaakt." Peters noemt de gevallen die haar via de patiëntenraden heb ben bereikt nog maar „het topje van de ijsberg." Ze vindt dat er een protocol moet komen waar in precies staat wat er moet ge beuren als er zich een geval van seksueel geweld voordoet. Hulpverleners zien het seksuele geweld en de ongewenste inti miteiten waarvan sommige pa tiënten het slachtoffer worden vaak als een bijkomend pro bleem. Peters: „Ze denken: het gaat nu eenmaal om psychiatri sche patiënten en dan kun je zoiets verwachten. Maar die houding is niet goed. Willen we dit probleem uit de wereld hel pen, dan moet er een mentali teitsverandering komen. Endegeest De woordvoerster van de psy chiatrische inrichting Endegeest beaamt dat zich ook in Ende geest van tijd tot tijd gevallen van seksueel geweld voordoen. „Het gaat dan meestal om on gewenste intimiteiten of pogin gen tot verkrachting buiten de afdelingen, op het terrein. Bin nen de groep patiënten die zich vrijelijk mogen bewegen. Maar er hebben zich ook in de afgelo pen jaren gevallen van ver krachting voorgedaan. Dan wordt er meteen aangifte ge daan bij de politie." „Ook binnen de behandelaf delingen komt seksueel geweld voor. Maar dan wordt corrige rend opgetreden door de hulp verleners. Aangifte wordt er in zo'n geval niet gedaan. Ik moet eerlijk zeggen dat het me nog meevalt hoe vaak seksueel ge weld voorkomt. Net zoals in de 'gewone' maatschappij heb je hier bepaalde krachtenvelden tussen de seksen. Wat die onge Een van de gebouwen van Endegeest. archifffoto loek zuyderduin wenste intimiteiten betreft het is vaak moeilijk om daar een goed zicht op te krijgen. De ene keer vindt een patiënte het fijn als een patiënt een arm om haar heen slaat, de andere keer is zij er niet van gediend." Dr. A.J. Lameijn, directeur Pa tiëntenzorg van Endegeest, er kent dat er soms seksueel ge weld voorkomt. „Ik denk dat handtastelijkheden wel voorko men, ja. En er is onlangs door een patiënte van ons bij de poli tie aangifte gedaan van ver krachting. Ze is vorig jaar na een cafébezoek door iemand van buiten verkracht en wilde geen aangifte doen. Allerlei traumatische aspecten speelden een rol, maar na lang overleg en doorpraten met ons heeft ze nu dan toch aangifte gedaan. En in 1986 is een bewoonster door een andere bewoner verkracht. De man kon niet worden be recht en is hier teruggekomen. Zijn slachtoffer is toen overge plaatst naar een andere inrich ting." „Mijns inziens zijn psychiatri sche patiënten buiten de inrich ting op het gebied van seksueel geweld niet beter af dan binnen de inrichting. Het is onze taak om ongewenste seksuele con tacten te voorkomen en dat doen we dan ook. Maar de pa tiënten zijn natuurlijk wel vrije burgers. In de nota Rechtsposi tie Psychiatrische Patiënten uit 1982 komt die vrijheid uitdruk kelijk aan de orde en daar han delen wij naar. Wij zijn van me ning dat het seksuele leven en de seksuele contacten van psy chiatrische patiënten niet in de taboesfeer mogen blijven. Vroe ger kon er niks en mocht er niks. Naar die tijd wil niemand terug. Je moet het seksuele le ven van langdurig opgenomen bewoners niet onnodig proble matiseren. Natuurlijk ontstaan er af en toe verhoudingen en daar moeten die mensen dan vrijelijk plezier aan kunnen be leven. Ik verdedig me met hand en tand tegen de opvatting dat alle patiënten Lulletjes Rozewa- Ters zijn die je voortdurend moet betuttelen. Maar door die grotere vrijheid gaat er natuur lijk ook wel eens iets mis." Driftleven Bert Wolters is eerste genees kundige van de BAVO, het cen trum voor psychiatrie in Noord- wijkerhout. „Een jaar of wat ge leden heeft zich bij ons een ver krachting voorgedaan. Er is aangifte gedaan bij de politie, maar later trok de vrouw haar klacht in zodat de man niet is berecht. Wij vonden het in ieder geval niet meer verstandig om de man bij ons te houden en hebben hem ontslagen. Hij is naar een andere hulpverlenen de instantie toe gegaan en voor zover ik weet gaat het nu goed." „Net zoals in de gewone maatschappij bloeien er in de inrichting allerlei relaties op. Ook psychiatrische patiënten hebben hun driftleven. Wat moet je er aan doen als een man en een vrouw de afdeling verlaten en iets in de bosjes gaan doen en de vrouw nader hand verklaart dat ze het niet prettig heeft gevonden? Er is dan natuurlijk één verschil met de maatschappij: in de kliniek zijn hulpverleners aanwezig die de mensen kunnen helpen, ze inzicht kunnen geven in hun problematiek. Ach, een echt groot probleem vind ik het niet. Ik zou zeker niet willen stellen dat de psychiatrische kliniek onveilig is. Maar wat is nog echt veilig tegenwoordig? U moet mij in de maatschappij eens een echt veilige plek aanwij- i Soest is voorzitter van de patiëntenraad van de Robert-Fleury Stichting, de psy chiatrische kliniek in Wassenaar en Leidschendam. Ook daar krijgt men te maken met seksu eel geweld. Van Soest: „Het gaat om zo'n tien gevalleri per jaar. Meestal op dé afdelingen voor chronische patiënten. In zo'n kleine setting zijn het vrijwel ook altijd dezelfde mannen en vrouwen die erbij betrokken zijn. Om pure verkrachting gaat het bijna nooit. Vaak is het zo dat de vrouw al wel een relatie heeft met de man, maar op dat moment even niet heeft gewild. Dat heb je binnen een huwe lijkssituatie in de maatschappij natuurlijk ook wel. Als het om echt psychotische vrouwen gaat, weten ze vaak niet goed wat ze zeggen. En als je dan maatregelen tegen zo'n man wilt nemen, zeggen ze: 'Nee, doe maar niet, hij is toch mijn vriend'." „Laatst hadden we het in een commissie over seksueel over draagbare aandoeningen. Som mige mensen vroegen zich af of informatie daarover nu wel zo noodzakelijk was en of er eigen lijk wel seksuele contacten voorkwamen. Ik kreeg het be wijs meteen geleverd. Tijdens die vergadering zat ik met mijn gezicht naar het raam. Ik zag hoe een vrouw zich op het gras veld elegant uitkleedde. In het gras lag een man in een Fellini- achtige houding op haar te wachten. Het leek wel alsof het was geënsceneerd maar nee. dit was puur toeval. De vrouw was psychotisch. Als je haar de vol gende dag zou hebben gevraagd wat ze daar had gedaan, zou ze het niet meer weten.'" „Al komt het voor, het valt met dat seksuele geweld wel mee. Een groter probleem is dat sommige psychotische vrouwen door buitenstaanders worden OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck I Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. I Kom gewoon eens alles op uw i gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. MJBI Acn_ \m riivcvi Fabriek en showroom: De Lasso 60. Roelofarendsveen, tel. 01713-15361 - telefax 01713-15202 misbruikt. Dan komt er hier een man het terrein op en die knoopt een praatje aan met een patiënte. Ze gaan koffie drinken in de kantine en de man zegt te gen haar: 'Heb je zin in een ritje naar Scheveningen?' Sommige vrouwen vinden dat natuurlijk best leuk. En dan worden ze verkracht. Dat is al zo'n keer of tien twaalf voorgekomen. In sa menwerking met de directie en de terreinbewaking hebben wij alle maatregelen genomen om dit tot het minimum te beper ken. Kijk, dit is natuurlijk een veel ernstiger probleem. Want als de politie de man niet op he terdaad betrapt is de verkrach ting erg moeilijk te bewijzen. Ook heb je hier in de buurt be paalde café's waar vrouwen die bij ons zitten een klein geldbe drag krijgen als ze met een man meegaan. Er wordt misbruik geL maakt van hun weerloosheid."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16