Zwarte runderen in Zeegersloot 'Een minuut kan al fataal zijn' Rijn- en Veenstreek Mammoetfusie in Alphens onderwijs Boottocht over plassen voor hulp aan Bulgarije Reconstructie van Noordeinde wordt mogelijk uitgesteld ZATERDAG 3 APRIL 1993 L-15 Onderscheiding voor Alphense jen aan den rijn» M. Reintjes-te Kaat uit AJphen heeft gisteren door loco-burgemeester G. Brussen-Leerdam een onderschei ding verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver opge speld gekregen. Zij heeft 30 jaar gewerkt bij VUGA BV, Uitgeverij en Handelmaatschappij. Daarvoor heeft zij bij diverse andere drukkerijen gewerkt. Ze is afgelopen donderdag gestopt met haar werk vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Ook is zij actief geweest voor de plaatselijke carnavals vereniging De Cascarvieten. Zwemclub -krijgt extra subsidie roelofarendsveenDe zwem- en poloclub Alkemade krijgt van de gemeente dit jaar eén extra subsidie van 43.000 gulden. De vereniging krijgt het geld om de huur van het nieuwe zwembad De Tweesprong te kunnen betalen. Dit jaar verwacht de club zo'n 600 uur gebruik te maken van het bad. Daarvoor moet 63.000 gulden op tafel worden gelegd. Hoewel er meer leden zijn i de contributie is verhoogd, gaat dat de draagkracht van de vem- en poloclub te boven. Behalve het extraatje krijgt de club ook nog de normale subsidie van 13.000 gulden. Desondanks is er voor dit jaar nog een 'gat' van 10.000 gulden. De gemeente Alkemade vindt dat de vereniging dat probleem zelf moet oplos- 4 run/hazerswoude gerry redel Vijf scholen van de Stichting voor Christelijk Voortgezet On derwijs in Alphen, vier scholen in Alphen en een in Hazerswou- de, rgaan per 1 augustus 1994 een"fusie aan. Het bestuur van de stichting heeft op 30 maart een principe-besluit genomen, dat nu bij de medezeggen schapsraden ligt ter beoorde- ling. Door deze fusie ontstaat een grote scholengemeenschap voor IVBO en VBO (beroepson derwijs), MAVO, HAVO en VWO met zo'n 3300 leerlingen. De scholen waarom het gaat zijn: scholengemeenschap Bospark, het Christelijk Lyceum, de Ich- thus Mavo en de Immanuel Mavo, alle in Alphen en de Ha- duard Mavo in Hazerswoude. Leerlingen die van de basis school komen, kunnen op de nieuwe scholengemeenschap beginnen op vijf verschillende niveaus. Er komen klassen voor het individueel voorbereidend beroepsonderwijs, voor de combinatie voorbereidend be- roepsonderwijs/MAVO, MAVO- /HAVO, HAVO/VWO en er zijn aparte klassen voor VWO-leer- lingen. Door deze combinaties kunnen leerlingen gedurende de eerste twee jaren gemakke lijk overschakelen naar een an dere opleiding. Na het tweede schooljaar wordt de definitieve keuze be paald. „Dan moeten de leerlin gen op het juiste adres zitten", aldus een woordvoerder van de stichting. In het gebouw van de Ha- duard-mavo komen klassen voor VBO/MAVO eri MAVO- /HAVO. Na de eerste twee lesja- ren kunnen alleen de MAVO- leerlingen in Hazerswoude blij ven! De andere schoolgebou wen blijven ook gehandhaafd. De fusie was voor de MAVO in Hazerswoude een noodzaak, omdat deze school nog maar 150 leerlingen telt. Volgens de moet een school op z'n minst 240 leerlin gen hebben. Voor de Alphense scholen was de fusie 'een wens', aldus de woordvoerder. Want door de fusie ontstaan meer mogelijkheden om de leerlin gen iets extra's te bieden. Zo kunnen meer leerkrachten wor den aangetrokken die leerlingen helpen bij het wegwerken van achterstanden, aldus de stich ting. Begin juni hoopt het bestuur van de Stichting voor Christelijk Voortgezet Onderwijs, na goed keuring door de Medezeggen schapsraden, het principe-be sluit voor de fusie om te zetten in een definitief besluit. Huurder hoeft huis niet uit Een 47-jarige Roelofarendsveen hoeft niet uit zijn huis aan de Nieuw- straat. Dat heeft de vice-presi dent van de Haagse recht bank, mr. R. Portheine. be paald. De woningbouwvereni ging Alkemade had ontrui ming van het pand geëist, om dat er klachten over de huur der waren. De man, die al zijn hele leven in het pand woont, zou te veel herrie maken. De buren van de huurder hadden daarover geklaagd. Dat deden zij vorig jaar ook al toen de bouwvereniging zelf werd gedagvaard. De boze bu- dat t zettingsprocedure tegen hun 'plaaggeest' zou begini Alkemade weigerde dat t omdat er volgens de verc ging niet meer aan de hand zou zijn dan een 'ordinaire burenruzie'. Volgens rechter Portheine heeft de woningbouwvereni ging niet duidelijk gemaakt waarom zij haar standpunt i: middels heeft gewijzigd, waren onvoldoende bewijzen die er op wezen dat het niet al leen om een burenruzie ging, maar om algemene overlast, vond de rechter. De rechter vond 'dat er wel een enkel aanknopingspunt is te vinden' voor de beschuldi- gingen tegen de gedaagde huurder. De man beweert dat hij slachtoffer is van een hetze. De buren verdenken hem er van dat hij hun illegale auto- opknapbedrijfje heeft aange geven. Begrazingsproject maakt Alphens recreatiegebied natuurlijker hazerswoude-runduk Een vier uur durende boottocht met een salonboot van Avifauna over de plassen in Zuid-Hol land. Inclusief een diner dansant. Dat evenement orga niseert de Stichting Voedselhulp Bulgarije-Vama uit Hazerswou de om de kas te spekken. De stichting zet zich al jaren in om de bevolking van deze Bulgaar se stad te steunen. Dit keer is het geld bestemd voor kindertehuizen in Varna en Stara Zagora. Ook wordt geld gegeven aan landbouw- en vee- teeitprojecten. Daarnaast is er behoefte aan schrijfpapier, pot loden en pennen voor de jeugd sport- en spelmateriaal. Ve der i t het plaatselijke ziekenhuis'in Varna voor losse injectienaalden, in jectiespuiten en pijnstillers. Informatie over de boottocht geven Maria van Rijn, telefoon 01714-iu hi, Heiuiy Groen, 01714-16272 of 01714-13841 of Theo Wesselingh, telefoon 01714-12927. Opgeven voor de tocht tot uiterlijk 14 april. roelofarendsveen henk van tol correspondent De kans bestaat dat de opknap beurt van de Veense winkel straat het Noordeinde wordt uitgesteld tot september. Alleen als de commissie ruimtelijke or dening akkoord gaat met het plan zoals dat er nu ligt en het niet nodig vindt dat de raad er zich eind april over buigt, kan het werk volgende week nog be ginnen. Moet de raad wel het eindoordeel geven, dan kan het werk pas op z'n vroegst in sep tember beginnen. „We willen namelijk niet dat de winkel straat open ligt in het hoofdsei zoen van de winkeliers", vertelt directeur A. Peters van openba re werken. Het werk neemt naar verwachting zo'n twee maan den in beslag. De raad van Alkemade heeft eind vorig jaar al ruim een half miljoen gulden beschikbaar ge steld voor de reconstructie van het Noordeinde. Daarbij komt de groenstrook die nu nog langs de weg ligt, te vervallen. Aan weerszijden van de weg komt een fietsstrook van een meter breed, uitgevoerd in rood asfalt. Het werk wordt gegund aan de laagste inschrijver: de firma Ho- geboom uit Rijpwetering. Met deze aannemer is Alkemade overeengekomen dat de grond die vrijkomt wordt afgevoerd naar het voormalige fietscross- terrein aan de Sotaweg. Daar wordt de grond onderzocht op eventuele verontreiniging. Na dat een schone grondverklaring is ontvangen, moet de aanne mer de grond weer vervoeren naar een legale stortplaats. Hoewel Hogeboom van de zes aannemers het laagst zat met zijn prijs, was die toch nog zo hoog dat er nog geen geld beschikbaar is om het trottoir aan de winkelzijde van sierbe strating en sierverlichting te voorzien. Deze wens van de winkeliersvereniging Raak zou alleen mogelijk kunnen worden als de raad besluit om meer geld voor het project uit te trek ken. Voordat met het werk wordt begonnen, houdt de ge meente een informatie-avond voor de bewoners en de mid denstand. schieten. Zo ontstaat een ruig, maar gevarieerd, aantrekkelijk en natuurlijk aandoend land- Het Alphense recreatiegebied Zeegersloot wordt nu nog met de hark en de schoffel onderhouden. Nog voor de zomer nemen de Galloways het be heer over. foto ben de bruyn r woest en imposant uit, maar hebben een rustig en onverstoor- schap waar de afdeling groen voorziening weinig aan hoeft te doen." Het recreatiegebied Zeeger sloot bestaat uit hoger en lager gelegen delen. De hogere delen lenen zich voor bos, struikge was en weide, terwijl de lagere delen moerassig kunnen wor den. Hierdoor kunnen planten en dieren, die allemaal andere eisen stellen aan hun natuurlij ke omgeving, zich gemakkelijk vestigen. De afdeling groen voorziening van de gemeente helpt dit proces een handje door in de lagere delen twee poelen uit te graven waar kik kers en salamanders een goed heenkomen kunnen vinden. Normaal onderhoud De gemeente blijft de paden, de speelweide en de voetbalvelden normaal onderhouden, zodat bezoekers er zonder problemen kunnen recreëren. Rijvereniging 'De Alphense ruiters' heeft geen bezwaar tegen het extensieve onderhoud: ook de stichting Al phense Ooievaars, het IVN en de daar aanwezige kinderboer derij staan positief tegenover het project. De Jong benadrukt dat het ex tensieve beheer 'geen georgani seerde vorm van verwaarlozing' is: „Als er dingen gebeuren die ons niet bevallen, grijpen we in." Als blijkt dat ouders het on prettig vinden dat kun kinderen tussen de runderen spelen, is de gemeente bereid om de speel weide te verplaatsen of te om heinen. Ruiterpaden die drei gen dicht te groeien, houdt de gemeente open. De gemeente brengt in het najaar ook haar snoeihout naar het terrein. De Jong: „De tak kenbossen bieden onderdak aan insecten, vlinders, knaag dieren en vogels. Andere dieren prpfiteren daar ook weer van. Samen met de veranderingen die de Galloways teweeg bren gen, verwachten we op termijn mollen, uilen, bunzingen, to renvalken en allerlei soorten zangvogels als fitissen, woud aapjes en nachtegalen." Het ou de snoeihout, dat in drie jaar volledig is verteerd, verrijkt de bodem. Niet te koop Nu moet de gemeente alleen de Galloways nog zien te krijgen. Deze runderen zijn op dit mo ment bijna niet te koop. De Jong: „De meeste komen uit Engeland, maar daarvandaan mogen we nu niet importeren in verband met een besmettelij ke ziekte. We zijn nog op zoek naar goede leveranciers. Als aankoop op korte termijn niet lukt, kunnen we altijd nog 'lea sen'. We hebben al aanbiedin gen gehad." zorgd en kunnen het hele jaar door vrij rondlopen. Wel komt er een kraal, waarin de verzor gers de runderen eens per jaar bijeendrijven voor eventuele behandeling en inentingen. Ge meenteambtenaren stellen de kudde zo samen, dat er ook met de dieren kan worden gefokt. Wethouder W. de Jong van milieu en recreatie verwacht veel van het begrazingsproject. „De Galloways hebben een heel eigen dieet. Ze eten bepaalde grassoorten wel en andere niet; daardoor krijgen allerlei krui den, struiken en bomen een kans om in het gebied op te Zes halfwilde runderen, zogeheten Galloways, grazen nog voor de zomer op 22 hectare van het Alphense recre atiegebied Zeegersloot. De dieren moeten zorgen voor een natuurlijke, ecologische ontwikkeling van het gebied. Het onderhoud wordt per jaar 34.000 gulden goedkoper en de gemeente verwacht dat de runderen publiek trek ken. ters of honden. Voor het ge bruik van het recreatiegebied maakt de komst van de runde ren geen verschil. De dieren, die een woest en imposant uiterlijk hebben, hoe ven bijna niet te worden ver- De gemeente heeft voor Gallo ways gekozen omdat het rusti ge, sterke dieren zijn die niet schrikken van kinderen, spor- Reizigers reageren woedend en gelaten op vertragingen alphen aan den rijn/leiden wilfred simons Het is bijna 6.44 uur. De trein naar Alphen staat klaar op het perron van het Leidse station. Exact op het moment dat de se condewijzer op de twaalf staat, blaast de conducteur op zijn fluitje. Even later boemelt de nog vrijwel lege trein door de polders. Een dichte grondmist doet de boerderijen zachtjes zweven. Even na 7.00 uur komt de trein in Alphen aan. Keurig op tijd, precies zoals het hoort. Zou je denken. Vertragingen op de lijn Al phen aan den Rijn Leiden zijn aan de orde van de dag. Als het onderwerp op de perrons ter sprake komt, reageren .vrij wel alle reizigers met een men geling van woede en gelaten heid. Toch blijkt uit een kort onderzoek dat niet iedereen in gelijke mate onder de luimen van de NS lijden heeft. Globaal gezien zijn er twee soorten reizigers. De eerste groep, die het vroegst met de trein meegaat, lijdt het meest onder de vertragingen. Deze reizigers stappen in Leiden over om naar verdergelegen bestem mingen te reizen. Deze groep moet niet alleen in Alphen wachten, maar ook in Leiden. Door de vertraging missen de Geen treinen, maar bussen alphen aan den run» Ook dit weekeinde ondervin den reizigers tussen Alphen en Leiden weer de nodige problemen. Vanaf 22.20 za terdagavond tot zondagmor gen 07.20 uur is er tussen beide gemeenten helemaal geen treinverkeer mogelijk. Passagiers worden geduren de die tijd met bussen ver voerd. De NS verwachten dat reizigers 15 tot 30 minuten vertraging zullen hebben in die periode. Dat er tussen zaterdag avond tien uur en zondag morgen tien uur geen treinen tussen Alphen en Leiden is het gevolg van werkzaamhe den bij de spoorwegovergang aan de Gemeneweg in Ha- zerswoude-Rijndijk. Tijdens de werkzaamheden is de overgang afgesloten voor al het verkeer. forensen hun aansluiting. De tweede groep vertrekt la ter. Hier gaat het om mensen die in Alphen wonen en in Lei den werken. Dat zijn er zeer veel: rond 7.30 uur is de trein zo vol, dat heel wat reizigers in de halletjes en in de gangpaden moeten staan. Als de trein in AJ phen vijf, tien of vijftien minu ten vertraagd is, betekent dit dat de forensen even zovele minu ten te laat op hun werk komen. Dat is volgens de meeste reizi gers wel vervelend, maar te Tentamen Twee HBO-studenten staan in de ochtendschemering met el kaar te praten. Ze reizen dage lijks met de trein en zijn dan ook precies op de hoogte van de ongemakken die de NS hen aandoen. „We moeten naar Overveen. Normaal gesproken nemen we een trein later, maar nu hebben we tentamenweek, dus gaan we vroeger. Dan we ten we tenminste zeker dat we op tijd komen. Als de trein in Alphen is vertraagd, missen we in Leiden onze aansluiting. Af gelopen maandag kwamen we twintig minuten te laat op ons tentamen." Hoe vaak is de trein vertraagd? „Zeker eenderde van het totaal aantal keren." Een grijze heer die naar Den Haag moet, zegt: „De trein is zeker een keer per week flink vertraagd." Een mevrouw valt hem bij: „Je mist je aansluiting: daardoor ben ik regelmatig een half uur te laat op m'n werk. Ik moet die uren inhalen en daar door ben ik 's avonds ook nog eens een half uur later thuis." Maar waarom houdt u er dan niet mee op? „Ik heb een riante reiskostenvergoeding voor de trein. Als ik met de auto zou gaan, kreeg ik lang zoveel geld niet. Ik heb er dus wel wat ver traging voor over." Studeren Het is opvallend hoeveel foren sen zo 's morgens vroeg in de trein in slaap vallen. Monden hangen open, neuzen bieden niet langer weerstand aan afglij dende brillen. Geen aantrekke lijk gezicht, zodat de meeste an dere reizigers strak op hun krant of boek kijken. Er wordt in treinen dus ook heel wat gele zen en zelfs gestudeerd. Hebt u ook last van vertraging? „Ja, maar ik moet nü studeren, dus liever geen vragen!" Een andere student, die naar Utrecht moet, weet niet of hij last heeft van vertragingen. „Ik stap gewoon in en als ik in Utrecht ben, stap ik weer uit. Zolang-ie maar rijdt, is het mij best." Voorlichter Kees Nieuwen- broek van de NS legt uit waar om de treinen op het traject Utrecht-Leiden zo vaak ver Het station van Alphen a ochtends in de halletjes n den Rijn in de ochtendspits. Het boemeltje tussen Lelden e i de gangpaden van de trein moeten staan. in Utrecht aan het spoor in'het kader van 'Rail 21'. Dat betekent oponthoud aan beide uiteinden van de lijn. Een deel van het werk doen we 's nachts, maar ook overdag." Dit betekent dat veel treinen niet op tijd kunnen vertrekken, omdat het spoor niet vrij is. De vertragingen worden nog verergerd, omdat de lijn te wei nig capaciteit heeft. Vertraagde treinen moeten al snel wachten op andere treinen, zodat ze zich uiteindelijk als in een soort file voortbewegen. „Een minuut kan al fataal zijn", zegt Nieu- wenbroek. Maar het wordt be ter, verzekert hij: „In 1996 is de infrastructuur in het westen van het land weer op orde. Dan hebben we ook meer treinstel len. We vragen de reizigers om met ons mee te lijden.'

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 15