Scriptiehandel vrijwel onmogelijk in Leiden Stemming Leiden Regio Beboete Katwijker heeft geen geheimen Japanse deelname aan 46ste bloemencorso Vrouwenprotest c De Bosniëweek ingeluid met discussie-avond Onwillige ambtenaren worden hard aangepakt Extra spoedcursussen Nederlands bij K O ZATERDAG 3 APRIL 1993 katwijk peter van der hulst De Katwijker die onlangs een boete van 50.000 gulden kreeg omdat hij twee woningen ille gaal verhuurde, dringt bij bur gemeester en wethouders van Katwijk aan op openbare be handeling van het geschil. Aan vankelijk was de man door de rechter gesommeerd een boete van 120.000 gulden te betalen, maar uiteindelijk stemden B en W in met een schikking die 70.000 gulden lager lag. Toen T. janssens van Groen Links tij dens de laatste raadsvergade ring uitleg vroeg, werd hem door burgemeester W. van Montfrans het woord ontno men. ,,Het college voelde zich enigszins overvallen door de vragen van Janssens en was bang dat de naam van de Kat wijker zou worden genoemd", gaf wethouder W. van der Plas later als toelichting. Inmiddels heeft de Katwijker aangedrongen op behandeling van het geschil in een openbare commissievergadering. Daarin kan hij dan zijn standpunt toe lichten. De man kocht kocht twee woningen in de Pierson- flat. Hij kreeg van de gemeente ontheffing om de appartemen ten door zijn kinderen te laten bewonen. Vanwege de jeugdige leeftijd van zijn kinderen ver huurde de man de woningen tijdelijk aan anderen en dat was in strijd met de verkoopvoor waarden. De Katwijker werd voor de rechter gedaagd en kreeg een boete van 120.000 gulden. Dat de boete fors lager uitvalt, vindt de man niet vreemd. De 120.000 gulden was volgens hem niet een reële boete, maar eerder een vingerwijzing van de rechter dat hij de Katwijker ook inderdaad schuldig achtte. „Als de gemeente een miljoen had geëist, had de rechter daar waarschijnlijk ook mee inge stemd. Het precieze bedrag deed tijdens de rechtszitting niet ter zake." Volgens de man is zijn advocaat destijds ook niet op de hoogte van de boete inge gaan, maar slechts op de argu menten van de gemeente. duin- en bollenstreek Het Tokyo College of Com merce zorgt dit jaar voor een noviteit tijdens de 46ste editie van het bloemencorso van de Bollenstreek. Honderd veertig studenten van de Japanse uni versiteit verzorgen de eerste buitenlandse inzending sinds het ontstaan van het corso. Naast de Japanse bloemenkar, vormen nog achttien praalwa gens en twintig versierde luxe auto's de stoet die op 24 april weer van Haarlem naar Noordwijk trekt. Corsovoorzitter J. Penriings meent niet dat de Japanse deelname een trend voor de toekomst betekent. „Dat de Ja panners een praalwagen heb ben gekocht, is een eenmalig iets. De universiteit heeft een samenwerkingsband met het Florens College in Aalsmeer en wil daar publiciteit aan ge ven." De studenten van de Ja panse universiteit bedekken in de dagen voorafgaand aan het corso zelf de praalwagen met duizenden hyacinten en ande re bloemen. Niet alleen de buitenlandse deelname is nieuw voor het corso. De politie doet dit jaar meer dan de 2,5 kilometer lan ge stoet begeleiden. Met drie kleine inzendingen, die verle den, heden en toekomst van de Hermandad uitbeelden, speelt het nieuw gevormde korps Hollands Midden in op het thema van het corso 'Le- ven op aarde, van prehistorie tot heden'. De dagen voorafgaand aan het corso zijn de praalwagens en luxe auto's traditiegetrouw te bezichtigen in de Hobaho- hallen. Het muziekfestival dat Lions Bollenstreek, Rotary en Rotaract gelijktijdig in de vei linghallen organiseren, krijgt dit jaar een andere opzet. Op donderdag 22 april kan nog onbekend zangtalent zich aan het publiek presenteren tij dens het Bloemencorso zang festival. De avond daarop tre den zoals gebruikelijk landelijk bekende artiesten op. Dit jaar zijn dat Grant Forsyth en het duo Chess. leiden Omstuwd door vrouwen met protest- dat mensen met een bijstandsuitkering ver borden moest wethouder H. de la Mar (Groen moedelijk aan het einde van dit jaar niet vier. Links/sociale zaken) gistermiddag op het maar zeven weken op hun geld moeten Stadhuisplein overheidsbeleid uitleggen. Niet wachten. De uitkering wordt vanaf dat mo- dat van de gemeente Leiden, maar dat van ment niet meer aan het begin, het rijk. Een bezuinigingsoperatie leidt ertoe, derdaad in december gebeurt, zitten mensen met een bijstandsuitkering juist tijdens de feestdagen op zwart zaad. Of zij moeten een dure overbruggingsregeling aangaan. Dat kan zo niet, zei het comité Vrouwen in de Bij einde van de maand uitgekeerd. En als dat in- stand. foto henk bouwman „Help! ik moet een scriptie schrijven, heeft iemand er één voor me in de kast liggen?" Dergelijke noodkreten van Leidse studenten in het universiteitsblad Mare wor den heel af en toe opgemerkt door Herbert Dalhuisen. Dalhuisen is een van de drie drijvende krachten achter de Leidse Tentamenbank, een service voor studenten. Maar volgens Dalhuisen wordt er in Leiden hoogst zel den gefraudeerd met doctoraalscripties. „Dat is hier ook erg moeilijk." bank. Die tijd wordt bespaard door tentamens, uittreksels en college-aantekeningen te ko piëren. In Rotterdam is dat anders, zo bleek gisteren. Economiestu denten van de Erasmusuniver- siteit zouden medestudenten in andere universiteitssteden voor leiden. caroline v De tentamenbank, door studen ten opgezet om de studie te ver gemakkelijken, houdt zich in elk geval verre van handel in docto raalscripties, aldus Dalhuisen. Maar 'studie versus tijd', is wel het motto van de Tentamen duizend gulden helpen aan doctoraalscripties. Deze penne- vruchten, meestal het resultaat van enkele maanden noeste studie-arbeid, zouden met en kele aanpassingen helpen bij het halen vanuit de vrije stoel van de begeerde bul. Ene 'Henk' zou in twee jaar zeven scripties hebben verkocht. „Dat is toch niet veel", rea geert Dalhuisen. „Met econo miescripties is frauderen mis schien wel mogelijk, bij andere studies is dat veel moeilijker. Rechten bijvoorbeeld is wel een massale studie, maar de scrip tie-onderwerpen liggen vaak vast of worden in nauw overleg bepaald met de docent. Ook bij andere, minder massale studies is frauderen erg moeilijk." „Zeker bij ldeinere vakgroe pen is er veel begeleiding, dus dan moet je toch steeds iets la ten zien. Neem je een bestaan de scriptie, dan ben je toch veel tijd kwijt met aanpassen. Dan kan je hem toch net zo goed ge woon zelf schrijven?" Dalhuisen blijft zich met zijn Tentamenbank gewoon richten op tentamens, uittreksels en college-aantekeningen. Hoe de universiteit daar tegenover staat? „Ach, de ene vakgroep vindt het vervelend, de andere juist prima. En de tentamens zijn gewoon openbaar. We wor den gedoogd, men vindt het wel best zo." POLITIEKE RUBRIEK Met veel verbaal geweld was het debat aangekondigd. D66 zou wethouder S. de Vreeze eens flink de oren wassen. Hij leidt Leiden naar het bankroet, zei democraat P. Langenberg. Maar terwijl de voorman van D66 met de hand losjes in de zak en een vriendeljke glimlach op het gezicht zijn ondoorgrondelijke betoog afstak, liep de raadszaal De directeur van de Groenoordhallen, André de Jong, moet zich vrijdagavond 16 april beschikbaar houden, met de sleutels van de steenpuist aan de Willem de Zwijgerlaan bin nen handbereik. De Leidse PvdA houdt die avond tussen acht en elf uur een 'stadsconfe- rentie'. Weliswaar heeft partij daarvoor reeds het Volkshuis aan de Apothekersdijk afge huurd, maar op de gastenlijst staan maar liefst 150 organisa ties en tal van andere 'losse' be langstellenden. Als die allemaal gehoor geven aan de uitnodi ging is het Volkshuis hoe treffend de naam van het ge bouw in dit verband ook moge zijn veel te klein. En met de geringe parkeercapaciteit in de directe omgeving staat de hele avond straks in het teken van de parkeerproblematiek in de stad. Een belangrijk onderwerp, daar niet van. maar de PvdA heeft de stadsconfentie bedoeld als een Pex Langenberg in een 'heftig' politiek debat. De vonken zouden er vanaf springen, maar zó zag het eruit. brede oriëntatie op wat er alle maal leeft in het Leidse. Volgens fractievoorzitter Hans Baaijens heeft de Leidse PvdA zich nog nooit zo breed geori ënteerd alvorens tot het schrij ven van het verkiezingspro gramma over te gaan. Hij ont kent dat het een wanhoopspo ging is om zieltjes te winnen voor de partij, die in de polls dieptepunt na dieptepunt be reikt. „Als de PvdA veel organi saties benadert, gaat heus niet iedereen PvdA stemmen. Nee, goede verkiezingsresultaten moeten met andere middelen worden bereikt. Met een verkie zingsprogramma bij voorbeeld. Maar het schrijven daarvan blijft een partij-aangelegen heid." Hebben Baaijens en zijn kor nuiten dan een mega-event no dig om aan de weet te komen wat er in de stad leeft? Als het goed is weet de nu nog mach tigste partij van de stad toch ze ker wel wat er allemaal mis is en goed gaat? „Natuurlijk", zegt Baaijens. „maar we willen een totale afweging kunnen maken met zo veel mogelijk invalshoe ken." Een helse klus, dat PvdA-pro- gramma. Na de totale afweging in het Volkshuis kan de pro gramcommissie aan het werk. Bij de Wiardi Beckmanstichting zijn ze al druk doende met de ontwikkeling van een uiterst verfijnd computerprogramma waarmee alles totaal kan wor den afgewogen. Vervolgens gaat de ledenvergadering er nog even overheen met wat amen dementen en tekstuele aanpas singen. En pas dan kan de partij er de boer mee op; Wij van de Stemming moeten ineens denken aan de 1200 be zwaarschriften tegen de nieuw- bouwplannen in de Merenwijk, de velé andere bezwaarschriften tegen andere woontorens in de stad en de almaar hoger wor dende stapel protestbrieven te gen de plannen om de polders in deze regio te verstedelijken. Al deze pennevruchten zijn na foto hielco kuipers totale afwegingen en hemels brede oriëntaties van de PvdA- wethouders in de papierver snipperaar gestopt. Maar zie. nu wordt de stem des volks toch belangrijk. Het glas water op het spreekgestoelte werd nog eens goed gevuld. De raadsleden zetten zich schrap. Notulisten en jour nalisten klemden hun pennen vast en sperden de oren. Wet houder Steven de Vreeze van fi nanciën peuterde nerveus aan zijn neus. Zijn collega's aan de lange tafel gaven hem nog een chef gert visser, plv.-chef aad rietveld, 071-161417 leiden. De onderwerpen zijn het vluchtelingenprobleem, vluch telingenkampen in Nederland en Bosnië, mogelijke oplossin gen en de mogelijkheid van ge wapend ingrijpen. Iedereen die belangstelling heeft is welkom. De voertaal bij de discussie is Engels. In de mensa van LISC wordt op 6, 7 en 8 april Bosnisch ge kookt. Op dezelfde data is er een tentoonstelling over de oor log in ex-Joegoslavië. Naast een historisch overzicht van de oor log, is er onder meer een fotore portage over vluchtelingenkam pen in Bosnië-Herzegovina. De Bosnische band Zlatni Ljiljani uit Haarlem verzorgt op 8 april een optreden. Zlati Ljiljani speelt hedendaagse en folkloris tische muziek. Het optreden be gint om tien uur, de toegangs prijs bedraagt 3,50 gulden. Oorlogsgeweld in ex-Joegosla vië. Dat is dinsdag 6 april het onderwerp van gesprek bij het begin van de Bosnische week van Leiden International Stu dent's Club (LISC) aan de le Binnenvestgracht 22. De Bosni sche 'week' duurt van 6 tot en met 8 april. De discussie op dinsdag gaat vooral over de menselijk aspecten van de pro blemen die in ex-Joegoslavië spelen. De forumleden zijn drs. W. Vermeer, medewerker aan de Slavische faculteit en gespeciali seerd in de geschiedenis van de Balkan, A. Smits, directrice van het vluchtelingenkamp in Haar lem en dr. R. Siekmann, een vertegenwoordiger van Vluchte lingenwerk Nederland die veel weet over VN-hulpacties. zelfs tegenwerken, zal dat wel gevolgen hebben. Ze moeten dan de consequenties trekken. Anders doen wij dat wel", aldus Van der Sluijs. Bij enkele raadsleden leeft de angst dat onwillige ambtenaren zich drlikken tot de interim manager weer weg is, om ver volgens op de oude voet verder te gaan. De burgemeester is daar niet bang voor. „De inte rim-manager zal iedereen bij de les halen en niemand de kans bieden zich gedeisd te houden", aldus Van der Sluijs. Hij is er trouwens van overtuigd dat de Noordwijkse ambtenaren zeker bereid zijn de situatie te verbe teren. Overigens moet de gemeente Noordwijk diep in de buidel tasten voor de interim-mana ger. De tijdelijke topman kost 3000 gulden per dag, inclusief BTW en reis- en verblijfkosten. Aangezien Noordwijk ervan uit gaat dat hij 80 dagen nodig heeft, kost de operatie de bad plaats een slordige 240.000 gul den. „Een bedrag waar ik me te barsten van ben geschrokken", zegt C. Voorham (PvdA). Maar met al haar collega-fractievoor zitters is zij van de noodzaak van de kapitale uitgave over tuigd. noordwuk paul de vueger Ambtenaren die weigeren mee te werken om de sfeer en de sa menwerking binnen het Noord wijkse gemeentehuis te verbete ren, kunnen rekenen op sanc ties. In dat geval wordt ook ont slag niet uitgesloten. Duidelijk is dat het vooral in de top van de Noordwijkse ambtenarij, met name op het gebied van de onderlinge samenwerking, niet goed zit. Zoals twee weken gele den al door burgemeester J. van der Sluijs tijdens een persconfe rentie werd bekendgemaakt, stelt Noordwijk een interim manager aan om in die situatie verandering te brengen. De interim-manager moet uitdrukkelijk niet worden ge zien als de sterke man die even flink de bezem door het raad huis haalt en koppen gaat snel len, aldus de burgemeester. „We willen een communicator. Maar tegelijk wel iemand die op een bepaald moment zegt; en zó doen we het." Van der Sluijs blijft bij zijn al eerder geuite standpunt, dat er geen ontslagen nodig zijn om de situatie in het Noordwijkse gemeentehuis te verbeteren. „Maar als er ambtenaren zijn die niet willen meewerken, of bemoedigende wenk. Plechtig trad Pex Langenberg naar voren. De fractievoorzitter van D66 ging nu de aanval ope nen op het financieel beleid van De Vreeze. Een debat was aan gekondigd waarvan de vonken zouden afvliegen. Hij had per soonlijk de plaatselijke media vooraf gewaarschuwd. De Leid se burger moest het namelijk ook weten; D66 zou een einde maken aan het gerommel met de belastingcenten op het stad huis. Pex Langenberg zuchtte diep, nam één slokje water, en open de zijn mond. Daar stond de lei- def van de democraten, de man die vast van plan was met ver baal geweld en heftige gebaren de bedeesde PvdA-wethouder aan het kruis te nagelen. Dit po litieke debat zou geschiedenis maken. Het draaiboek van dit politieke drama stak goed in elkaar. Lan genberg had een uitstekend moment gekozen om de kloof met de kiezers te verkleinen. Natuurlijk zou D66 daarvan profiteren bij de verkiezingen. En in gedachten was Pex ook al een jaar verder. Hij zag zichzelf zitten op de plek van De Vreeze, als de nieuw? wethouder van fi nanciën. Maar na vijf minuten praten sloeg de gespannen sfeer om. En drastisch ook. Het beetje pu bliek op de tribune wist niet hoe snel de raadszaal te verlaten. Raadsleden zochten rap hun vertier in de koffiekamer. Jour nalisten en notulisten keken verbaasd op en staken hun pen nen terug in de binnenzak. Maar Langenberg had dat niet eens door. Die ging helemaal op in zijn ingewikkelde en volstrekt oninteressante betoog. Hij zaagde maar door over 'concern controllers', 'meerjarige per spectieven' en 'egalisatiefond sen' op een toon waarin elke emotie en waarvoor elke be- langstellingontbrak. Hand losjes in de broekzak, vriendelijke glimlach op het ge zicht, niemand in de zaal die luistert. En zo denkt Pex Lan genberg de kiezer naar de stem bus te lokken? Wim Koevoet en Hans Koenekoop Gezien de steeds groter wordende vraag naar cursussen Neder lands begint de Volksuniversiteit K O op 13 april extra spoedcur sussen voor buitenlanders. K O heeft tot de inhaalslag besloten, om te voorkomen dat de wachtlijsten te lang worden. De cursus bestaat uit vijftien lessen van drie uur. Twee maal per week worden de lessen gegeven. Normaal bestaat een talencursus uit vijfentwintig lessen van anderhalf uur die eens per week worden gegeven. Belangstellenden kunnen zich laten inschrijven op het bureau van K O in Leiden aan de Oude Vest 45. Het cursusgeld 125 gulden. AGENDA ZATERDAG 3 APRIL Alphen Palmpaasoptocht georganiseerd door buurtcentrum Elckerlyc naar verzor gingshuis Oudshoorn, aanvang 14.00 Filmvoorstelling 'Peter en Elliot de draak' bij speeltuin- en buurtvereni ging Vreugdeoord in clubgebouw De Vierhoek, Vorselenburgstraat, aan vang 14.00 uur. Koudekerk Het leven van de boerin staat centraal in de Oudheidkamer aan de Dorps straat, van 10.00 tot 12.00 uur. Leiden Duikbeurs in de Groenoordhallen, org. International Diving Association, met demonstraties en presentaties, van 10.00 tot 22.00 uur. Voorjaarsbazar in verzorgingshuis 'Rijn en Vliet', Aaltje Noorderwier- laan.van 10.30 tot 15.30. Antiquarische boekenbeurs in de Pie terskerk. van 11.00 tot 18.00 uur. Rommelmarkt en bazar in Huize Groenhoven, Witte Rozenstraat 21, van 14.00 tot 17.00 uur. Informatiemarkt voor 55-plussers in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33, aanvang 15.00 uur. Paasklaverjas- en sjoelavond bij Mu ziek- en Showband Concordia in het verenigingsgebouw, Langegracht 61, aanvang 20.00 uur. Lisse Country-dansavond met live muziek, org. North-Hill Country Dancers, in Tapperij 'De Gewoonste Zaak'. Schoolstraat 11aanvang 21.00 uur. Noordwijk Fancy Fair t.b.v. Doe-Feest, Join Cen trum, Weteringkade, van 13.30 tot 16.30 uur. Griezelavond voor jongeren 13-20 jr) van de Noordwijkse Reddings brigade in het Materialengebouw NRB, Bosweg, aanvang 19.30 uur. Opvoering van 'Fatale Druppels' door toneetverenigingHTIOS, Dorpshuis De Kuip, Zeestraat, aanvang 20.00 Warmond Natuurwandeling met als thema 'voorjaarsbloemen' olv gidsen over landgoed 't Huys te Warmont, start bij de ingang Herenweg 139, c 14.00 uur. Blijspel 'Drie is teveel' van Johan 20.15 u ZONDAG 4 APRIL Leiden Lezing over bezoek aan Egypte door Karin Schaedtler bij werkgemeen schap De Ratel, Caeciliastraat 18, aanvang 10.30 uur. Antiquarische boekenbeurs in de Pie terskerk, van 11.00 tot 17.00 uur. Koffieconcert door Muziek- en Show band Concordia in het verenigingsge bouw, Langegracht 61, aanvang zwemmend redden vi org. Leidse Reddingsbrigade, in zwembad De Zijl, aanvang 12.00 uu Archeologisch spreekuur in de Taf- feh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. van van 10.00 tot 17.00u Bingomiddag bij De Spoorbumpers in buurthuis 't Spoortje. Bernhardkade 40. zaal open 13.30 uur, aanvang buik dansen, hypnose en Brazilia dans, Oude Singel 56, aanvang 14.00 uur Jongerenavond, org. De Pink Puppies (jongerenafdeling Leidse Werkgroep Homoseksualiteit) met optreden van de Leidse rockband Plusminus, ge bouw LWH, Langegracht 65. zaal open 20 00 uur, aanvang 20.30 uur. Noordwijk Natuurwandeling in de Amsterdamse Waterleidingduinen olv natuurgidsen. vertrek vanaf ingang Oase. Vogelen- zangseweg, om 13.00 uur. Jazz-concert door Pia Beck in Het Hof van Holland, Voorstraat, aanvang 16.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 14