'Wij willen geen schisma' Kerk Samenleving HAGGADA ZATERDAG 3 APRIL 1993 UIT DE KERKBLADEN Pepermunt (1 Met onderscheid tussen de Gereformeerde Kerk (syno- daalj en de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt staat cen traal in de column van Fre derick Lunshof in het Öegst- geester Kerkblad Oke. „Mijn oma was zich altijd zeer be wust van haar eindigheid. De laatste twintig jaar van haar leven vroeg ze zich, staande voor de etalage van een damesmodezaak, stee vast af of een aanschaf nog wel de moeite waard zou zijn. Zij sprak dan de voor ons gevleugelde woorden 'Zol ik t nog wel doun?', waarop mijn moeder haar toch weer wist over te halen en oma een stemmige man tel met dito hoedje kocht. Het ene jaar een donkerblau we, het jaar daarop donker grijs. En zo ging oma dan 'noar kerk'. Naar de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt wel te verstaan." Pepermunt (2) „Ik herinner me dat ze een keer bij ons logeerde", ver volgt Lunshof, "en ik met haar mee mocht naar 'haar' kerk. Voor de preek stopte ze me tot mijn verrassing een mentosje toe. In mijn kin derogen was dat een hele verbetering vergeleken met het bekende kringetje waar mee ik gewoonlijk een Gere formeerd Synodale preek moest uitzitten. Ik heb lang gedacht dat er tussen die twee kerken slechts een ver schil in pepermunt bestond. De schokkende ontdekking dat er ook kerken waren waar in het geheel geen pe permuntjes verstrekt werden, deed ik pas later." Pepermunt (3) Schokkender was echter de ontdekking dat de bereidheid om naar eikaars kerk te gaan 'bij oma en mij' niet geheel wederzijds was. „Ik heb dat lange tijd niet begrepen. Ik bedoel, als je kleinkind ge doopt wordt, en die kerk is aan de overkant van de straat. Ze kon het niet op brengen, de drempel was haar te hoog. Ik zou dat graag toeschrijven aan de tijdgeest van toen. de vijftiger jaren. Maar als ik nu langs de Ltjtweg fiets (waar de 'vrijge- maakten' in Oegstgeest ker ken red.), vraag ik me met spijt af of er sindsdien we zenlijk iets veranderd is." Herdershond Uil de notulen van de paro chievergadering van de St. Jan's Onthoofding in Zoeter- woude-Dorp: „De pastoor deelde mee dat hij graag van dingen en gebeurtenissen op- de hoogte wordt gesteld. Hij zei dat hij wel herder is, maar geen herdershond. Hij kan de dingen niet ruiken." Graffiti Het mededelingenblad van de St. Martinus-parochie in Hillegom ('Met Martinus on derweg') citeert met instem ming een tekst van F. de Lange. Onder het kopje 'Ter Overweging' staat: „'Jezus redt' aangevuld tot 'Jezus redt het niet', en dat weer tot 'Jezus redt het niet alleen' is geloofsleer in graffi ti (geschilderd op een muur). De tekst weerspiegelt zowel in zijn wisselende inhoud als in zijn wordingsgeschiedenis het trinitarische van respec tievelijk Kerst, Goede Vrijdag en Pinksteren." REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -161421 Hedwig Wasser voorspelt opmars van de Acht Mei Beweging Met enige stemverheffing zegt voorzitter Hedwig Wasser dat de Acht Mei Beweging absoluut niet uit is op een schisma. „In de geschiedenis is wel gebleken dat dit ook niets oplevert. Ik vind het nog altijd jammer dat destijds de Reformatie is doorgezet. Dat was helemaal niet nodig geweest, als de paus toen niet zo strak aan de leer had vastgehouden en meer had geluisterd naar de onvrede van mensen. Je ziet nu weer precies hetzelfde." Bosch meer bezoekers zal trek ken dan in het afgelopen jaar (zo'n twaalfduizend), gezien de recente ontwikkelingen in de rooms-katholieke kerk. De AMB neemt geen officieel standpunt in, zolang de zaak Bar blijft hangen in de stroom van geruchten. Maar Wasser beseft terdege dat nu hun twee bisschoppelijke fans Bar en Ernst zijn weggevallen, de ge sprekken met de overige verte genwoordigers van het episco paat wel op een heel laag pitje zijn komen te staan. Wasser wacht met belangstelling af of één van de bisschoppen dit jaar aanwezig zal zijn op de mani festatie. „We moeten ook niet vergeten dat ze ons waarschijn lijk liever kwijt dan rijk zijn." Jammer, vindt ze. „Maar wij gaan wel door. We zijn niet af hankelijk van de bisschoppen." De rooms-katholieken zijn mondige mensen geworden, met allemaal een mening. „Dat wil niet zeggen dat onze me- Wasser, sinds het begin van dit jaar voorzitter van de Acht Mei Beweging (AMB), stelt nog maar eens heel duidelijk wie de aan hangers dan wel de sympathi santen zijn van deze in 1985 op gerichte groepering. „Het zijn mensen die alie problemen in de samenleving ook bij het ge loof willen betrekken. Het zijn dus echt geëngageerde katho lieken." Dat zijn er volgens haar heel wat en dat zal zonder meer nog eens worden geaccentueerd op de jaarlijkse AMB-manifestatie, die dit jaar wel heel toepasselijk op 8 mei in de Brabanthallen in Den Bosch wordt gehouden en bovendien ook nog op een za terdag valt. Het thema op deze dag luidt 'Met hart en ziel', dat volgens Wasser wil uitdrukken dat 'wij de maatschappelijke problemen niet los zien van on ze spiritualiteit'. Ze sluit niet uit dat de manifestatie in Den Hedwig Wassen „Wij zijn niet afhankelijk van de bisschoppen." ning de ware is. Maar het gaat vooral om de dialoog. En die is er nog steeds niet. En dan die hiërarchie en het feit dat het al lemaal mannen zijn die menen ook over ons leven te kunnen heersen. Want zo was het toch in het verleden. En dan ook nog eens celibataire mannen. Het blijkt toch telkens in de praktijk dat dit niet meer reëel is." Het katholieke geloof wordt volgens Wasser absoluut niet aangetast wanneer vrouwen ook topfuncties binnen de rk kerk zouden bekleden. „De helft van de mensheid bestaat uit vrouwen." Het celibaat hoeft voor Wasser ni^t te verdwijnen, maar de verplichting moet wel plaats maken voor de vrijwillig heid. Wasser ('en ik niet alleen') be speurt nog altijd bij veel bis schoppen een houding van su perioriteit, bisschoppen die neerkijken op de leken-gelovi- gen. Als je priester wordt sta je direct al op een voetstuk. Het lijkt wel alsof dat in hun bloed zit. Dat neerkijken op mensen willen we niet meer, dat is uit de tijd." Woorden die wegen De Valkenburgse predikant dr. C. Vermeulen heeft met 'Woorden die wegen' een inleiding in de bijbelse bood schap geschreven. Hij behandelt acht trefwoorden, te beginnen met de grote feesten Kersfeest, Pasen en Pinksteren. Vervolgens gaat hij in op bekering, gebed, vrede, verwondering en aarde. „Het is geen boek voor en door theologen", zegt Vermeulen zelf over deze uit gave in 'Kerkewerk', het gezamenlijke kerkblad van de Gereformeerde Kerk en de hervormde gemeente in Val kenburg. „Ik heb het voor de gemeente geschreven en er staan dingen in die ook in de prediking gezegd zijn." De predikant probeert vooral antwoord te geven op de vraag wat geloven vandaag waard is. De meeste hoofdstukken heeft hij met zijn gemeenteleden doorge nomen in gesprekskringen, niet alleen in zijn huidige standplaats Valkenburg, maar ook in vorige gemeenten als Grijpskerke en Zevenhuizen. Vermeulen, behalve dominee ook redacteur van het Hervormd Weekblad, gaat als gids de lezer voor in 'de schatkamer van de Bijbel'. „Hier liggen vele kostbaar heden, want God is rijk. Gaat u mee naar binnen?" Zijn grote verdienste is dat hij met een vlotte schrijf stijl de aandacht van de 'bezoeker' weet vast te houden. Hij licht de thema's in het boek niet alleen toe door het verklaren van bijbelteksten, maar maakt ook gebruik van anekdotes en persoonlijke ervaringen. Vermeulen zelf noemt de uitgave geschikt voor persoonlijke medi tatieve lezing maar, als iemand de moeite neemt om de opgegeven teksten op te zoeken, ook voor bijbelstudie, bespreking in kringen of als materiaal voor inleidingen en spreekbeurten. De keuze van zijn onderwerpen is een willekeurige en door het ontbreken van een rode draad kan iedereen in principe zijn eigen volgorde samenstellen. Wie het de komende week nog aanschaft, begint gewoon op pa gina 22 met Pasen. Woorden die wegen C. Vermeulen. - KampenKok, 1993.104 p. ISBN 90-242-6690-4. Prijs 18,50 gulden. Haggada De uittocht van het joodse volk uit Egypte staat centraal in de Haggada, de vertelling op Sederavond, aan het begin van Pesach. Behalve de historische bevrijding vieren de Joden met dit feest de 'verlossing uit de greep van de winter' en meer algemeen het loslaten van afgo derij en slavernij. In de familiekring of binnen de ge meenschap behoort de Sederavond tot een hoogtepunt in het joodse leven. De Hagada dient als basis voor vra gen en antwoorden, uitleg en commentaar. Even ken merkend is verder de feestelijk gedekte tafel met de se- derschotel, samengesteld uit bijzondere gerechten die hun oorsprong vinden in de geschiedenis van het jood se volk. Van de Haggada zijn sinds de uitvinding van de boekdrukkunst al vele duizenden uitgaven verschenen. Ten Have in Baarn zet die traditie voort met een nieu we Nederlandse vertaling. Die klus is geklaard door R.G. Musaph-Andriesse, voorzitter van het loods Historisch Museum in Amsterdam, en E. van Voolen, conservator BOEKBESPREKING 1 IET PESACIIVERHAAL opnieuw vertaa ld, ingeleid en va n commentaar voorzien door R.C. Musaph-Andriesse en E.vanVoolen Ten Have liaam van dat museum en tevens rabbijn van de Liberaal Joodse Gemeente. Zij hebben zich zoveel mogelijk ge houden aan de klassieke grondtekst in liet Hebreeuws en Aramees. Er is naar gestreefd om deze basis om te zetten in zo eenvoudig mogelijk Nederlands. Bijzonder waardevol, zeker voor degenen die niet zo vertrouwd zijn met het Pesachfeest, is het bijgevoegde commentaar van de schrijvers en de praktische toelich ting bij de gebruikte rituelen. Na de inleiding moet de lezer met het verhaal beginnen op wat in het Neder lands normaal de laatste bladzijde zou zijn en vervol gens van achteren naar voren lezen. Op de rechterpagi na staat steeds de oorspronkelijke grondtekst, praktisch voor wie het Hebreeuws beheerst, met op de linker bladzijde de Nederlandse vertaling. Aan de onderkant van de pagina's volgen waar nodig de voetnoten en de toelichting van de vertalers. Haggada hel Pesachverhaal R.C. Musaph-Andriesse en E. van Voolen. - Baarn Ten Have, 1993. 120 blz. ISBN 90-259-4514-7. Prijs 29,50 gulden. De hondewacht Dichter/dominee Guillaume van der Graft geeft ergens in zijn nieuwste bundel 'De hondewacht' een dringen de raad aan beginnende poëten. Eén van zijn adviezen luidt: Laat je niet in met de faculteit der letteren, je raakt er je onschuld kwijt. Ingewikkeld als een antieke farao blijf je gebalsemd steken in dynastieke verwikkelingen. En je verleert er psalmen te zingen. Zelf heeft Van der Graft de relatie tussen het dichter schap en het ambt van predikant altijd levend gehou den, gedreven door de roeping van de taal en het Woord. Inmiddels de zeventig gepasseerd lijkt de waar dering voor zijn werk alleen maar toe te nemen. Als deelnemer aan de Dertiende Nacht van de Poëzie, afge lopen zaterdag in Amsterdam, werd hij geïntroduceerd als 'grand-seigneur in onze letteren'. Behalve met ge dichten hield Van der Graft zich bezig met het schrijven van liederen en poëtisch en essayistisch proza, het be rijmen van psalmen en geldt hij als een kenner en ver nieuwer van de liturgie. Het christelijke karakter van zijn werk heeft hem wel licht niet het publiek bezorgd waarop hij, gelet op de kwaliteit ervan, recht zou hebben. Bij Van der Graft is het brengen van de Boodschap doorgaans niet ten kos te gegaan van zijn dichterlijke bezieling. Dat wordt in 'De Hondewacht' misschien wel het best geïllustreerd met het gedicht 'Tussen het zingende kerkvolk': Soms, als ze hun longen te boven zingen, het dak staat bol van geluid, kijk ik mijn ogen uit: alles verandert, de dingen staan stil te dansen, het altaar haast swingende, pinkstertongen worden de kaarsen en de gezichten van de gewoonste stervelingen glanzen van licht. Ik verwonder mij tot ik versta: zonder die tranen in mijn ogen had zich de wereld niet bewogen gingen de dingen niet opgetogen al dat geloven achterna. De hondewacht Guillaume van der Graft. - Baarn De Prom, 1993.64 p. ISBN 90-6801-359-9. Prijs 22,50 gulden. DICK VAN DER PLAS' HET WEER ROB GROENLAND Groot in het kleine April is de maand waarin het conti nent de gelegenheid krijgt om tot ruim boven de zeewatertempera tuur op te warmen. We krijgen dan een situatie waarin we een warm land naast een koude zee aantref fen. De koude lucht boven zee is zwaarder dan de warme lucht op land en vaak zien we dan ook tij dens een warmtegolf in april het verschijnsel zeewind ontstaan, waarbij aanzienlijk koudere lucht ons kustgebied binnendringt. Der gelijke circulaties komen ook op grote schaal tot ontwikkeling en dan noemen we dit een moesson. De meest krachtige moesson op aarde komt voor in India. Daar be leeft men een halfjaarlijkse cyclus van zee- en landwinden, die overi gens een grote invloed heeft op het bestaan van de mensen. De krach tige opwarming van het vasteland van India rond deze tijd, naast een relatief koud blijvende Indische zee, geeft een drastische wijziging in de luchtdrukverdeling. Boven het hete land, waar alle lucht snel opstijgt, blijft een luchttekort ach ter dat zich manifesteert in de vorm van een lagedrukgebied. Bo ven zee ontwikkelt zich in de loop van het voorjaar in de koude zware lucht een hogedrukgebied. Na eni ge tijd begint de zeelucht het con tinent op te stromen en vangt het regenseizoen aan. Het vertragen van een moesson, dat wel eens ge beurt, heeft meestal grote gevolgen voor de oogst aldaar. Naast India kent Europa in het voorjaar soms ook een moesson achtige circulatie (we spreken niet echt van een moesson), waarbij lange tijd winden van de Noordzee ons doen vervelen. In een dergelij ke stroming beleeft vooral het noordelijk kustgebied een sombere koele periode. Een positieve uit zondering hierop vormt het kustge bied van Bretagne tot aan Zeeland. Die strook valt, tijdens een noord westelijke stroming, precies in de schaduw van Engeland. In deze schaduw vormt zich meestal weinig bewolking met als gevolg een zeer zonnig kustgebied. Dit weekeinde is er in zijn geheel geen sprake van een moessonef fect. Vandaag is het weer zelfs goed te noemen onder een rug van hogedruk. Morgen en de dagen daarna wordt ons een onbestendig weertype voorgeschoteld, met van tijd tot tijd regen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. droog. Middagtempera- tuur ongeveer 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag half tot zwaar be- i perio bewolking, in Ierland en het westen van Engeland gevolgd door regen. Maxi ma tussen 9 en 12 gra- België en Luxemburg: vrijwel overal droog. Zon dag bewolkt en perioden regen. Maxima tussen illgra Noord- Midden-Frank- In het algemeen bewolkt en nu en dan regen, vooral in het westen. Zondag ook =en enkele opklaring. Maxima van 10 in het noorden tot 14 graden in het mid den. Portugal en Madeira: Portugal: Perioden met zon en droog. Maxima van 15 graden aan de Costa Verde tot 20 graden in de Algarve, zon dag enkele graden hoger. Madeira-. Pe rioden met zon en droog. Op zondag eerst wolkenvelden en mogelijk een spatje regen, later opklaringen. Maxima ongeveer 20 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Op zaterdag meest zonnig, voor al langs de zuidelijke costa's ten zuiden van Benidorm. Zondag in het noorden en midden wolkenvelden en in de buurt van Barcelona, kans op een bui, elders droog en zonnig. Maxima 16' graden in het noordwesten, elders 19 tot 23 gra den. Zondag in het zuiden iets warmer. Canarische Eilanden: Perioden met zon, vooral aan de zuidstranden. Droog. Maxima van 20 graden aan de noord kant van de eilanden tot 24 aan de zuidstranden. Marokko en Tunesië: Marokko: Overwegend zonnig. Middag- temperaturen langs de westkust tussen 18 en 24 graden. Tunesie: Wisselvallig en vooral in het noorden enkele regen- of onweersbuien. In de loop van zondag afnemende buienkans. Maxima van 18 graden langs de noordkust tot 22 langs de oostkust, zondag enkele graden ho ger. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, maar in het oosten en langs de Rivièra meer bewolking en kans op enkele buien. In het Rhonedal neemt in de loop van zaterdag de Mistral af. Maxima tussen 14 en 17 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Zaterdag half t Ie regen- of van zondag afnemende Maxima tussen 15 en 18 graden. Griekenland an Kreta: Griekenland: Veranderlijke bewolking en een enkele bui, mogelijk met onweer. Maxima tussen 15 en 18 graden, zon dag iets warmer. Kreta: Af en toe zon en vooral op zondag kans op een bui. Maxi ma ongeveer 18 graden. Turkije en Cyprus: Langs de kusten perioden met zon en vrijwel overal droog. Elders wolkenvel den en vooral op zondag kans op een bui. Middagtemperatuur langs de west kust rond 16 graden, langs de kust oost van Antalya en op Cyprus ongeveer 19 Duitsland: Zaterdag eerst kans op mist, 's middags nu en dan zon en vrijwel overal droog. Zondag in de loop van de dag van het n tot de avond droog. Maxima tussen 9 en 13 graden, zondag iets hoger. Zwitserland: Zaterdag vrijwel droog en af en toe zon. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. ZONDAG 4 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.06 Zon onder 20.15 Maan op 17.33 Maan onder05.38 Waterstanden Katwijk Hoogwater 1.48 en 14.13 Laag water 10.01 en 22.45 MAANDAG 5 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.03 Zon onder 20.16 Maan op 19.00 Maan onder05.00 Waterstanden Katwijk Hoogwater 2.43 en 14.58 Laag water 10.51 en 23.05 Weerrapporten 2 apr 20 u Viissmgen onbe*. Budapest Brussel Cyprus

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12