Leiden 'Nieuwe horeca in Steenstraat taboe' Horeca naast en in de Zijlpoort Mislukking Leids Ei: Leiden terug bij af 'Regionale sportkrant voorziet in behoefte' Walenkamp: rechters in ombudscommissie Laatste kraker verlaat Parmentier TE HUUR TE KOOP Fkk Makelaardij ZATERDAG 3 APRIL 1993 11 gert visser. plv -chef aao rietveld. 0 Aan sportversiagen hebben de Leidse lezers van kranten en tijdschriften geen behoefte. Maar aan voorbeschouwin gen, interviews, standen, ach tergronden en columns des te meer, beweert W. Landesber- gen. Hij is uitgever van een nieuwe regionale krant die binnenkort het licht ziet: Sport Landesbergen houdt nog een slag om de arm. „Ik weet nog niet precies wanneer het eerste exemplaar van de pers rolt. Niet alle financiële zaken zijn rond", zegt hij voorzichtig. Maar hij weet al bij voorbaat dat zijn sportkrant een succes wordt. „Aan lezers geen ge brek. De geluiden uit de stad zijn heel positief. Bovendien is er een peiling gedaan. Die wees uit dat we bij verkoop van de' krant al op 10.000 abonnees kunnen rekenen." Maar daar is nog niet eens sprake van. De krant wordt namelijk gratis huis aan huis verspreid. Sport op Vrijdag zal 16 pagina's tellen en de accen ten liggen bij voetbal, tennis en wielrennen. Voor het ma ken van de krant heeft initia tiefnemer Landesbergen sa men met R. Chaudron en R. van den Broek een uitgeverij opgezet. „We willen aan nie mand gebonden zijn." Het drietal vormt ook de re dactie van Sport op Vrijdag. „We hebben geen van drieën een journalistieke achter grond, maar weten wel waar we over praten. We hebben verstand van vele sporten. Hoewel we natuurlijk wel ge bruik maken van een groepje medewerkers. Je kunt met drie man niet alles behappen." Sport op Vrijdag beoogt een leemte te vullen. Landesber gen: „In de dagbladen wordt summier aandacht besteed aan serieuze achtergronden en voorbeschouwingen van be langrijke regionale sportwed strijden. In dat gat willen we springen. We zijn dus niet zo zeer een concurrent, maar meer een aanvulling." Door de taak van de inspraak commissie uit te breiden en er enige rechters bij te sloppen, kan Leiden op vrij eenvoudige wijze én op korte termijn een ombudscommissie krijgen. Dit plan van CDA-wethouder J. Walenkamp (bestuurlijke ver nieuwing) valt in goede aarde bij de gemeenteraad. Ook bij D66, dat eerder een initiatief voorstel voor een ombudscom missie indiende. De democraten en Walen kamp vochten enige tijd gele den een stevig robbertje uit over het plan. Volgens D66 maakte Walenkamp zich schuldig aan vertragingsacties. Walenkamp gaf toe niet veel trek te hebben in nóg een instelling voor rechtshulp in Leiden. Een tot een ombudscommis sie omgevormde inspraakcom missie is dan ook een compro- leiden loman leefmans Op het huidige speelplaatsje naast de Zijlpoort moet een ou de stadswal herrijzen, net als aan de overkant in het Anker park. Die stadswal wordt vervol gens hol gemaakt en daar komt een grand-café of een restau rant in. De ondernemer die de nieuwe horeca-vestiging van de gemeente mag gaan exploiteren krijgt ook het gebruik van de grote ruimte in de Zijlpoort. Dat idee oppert wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening). Nadat de gemeente de poort vorig jaar voor een symbolisch bedrag overnam van de Belgi sche zakenman Melkert dacht met name burgemeester C. Goekoop van de poort een nieuwe, officiële ontvangst ruimte te maken. „Maar de ge meente heeft voor ontvangsten genoeg aan de Burgerzaal in het stadhuis", vindt Van Rij. Nu is er een nieuw plan, af komstig van onder meer de ver eniging Oud Leiden en chef-ka binet van de gemeente H. van Woerden. Op de plaats waar nu NS breken vannacht spoor 8 af Spoor 8 op het Leidse station wordt vannacht afgebroken. Op die plek wordt een perron aangelegd. De treinen naar Den Haag ma ken vanaf maandag 5 april gebruik van het nieuwe spoor 9, hele maal aan de zijde van het academisch ziekenhuis. De werkzaamheden zijn onderdeel van de grote renovatie van het Leidse station. Hoewel het werk aan de hal en voetgangerstun nels voorlopig stilligt, gaan de NS wel door met de verbreding van de sporen. De verschuiving van de perrons is nodig om een straks' een extra spoor te kunnen aanleggen tussen de sporen 6 en 7. De treinen naar Den Haag stoppen dit weekeinde allemaal op spoor 7. Reizigers moeten daar dus goed rekening mée houden. Voorts kunnen de treinen enige vertraging oplopen. Maandagoch tend is het brede perron klaar. Ramp /|ODe TGV en de ver- I J bredingvandeA4 zijn voor sommige Leider dorpers een ramp. Zij ra ken hun huis niet meer kwijt Scriptie 1 /I "He'P' m°eteen I scriptie schrijven!" Het is een veel gehoorde kreet onder studenten. En kopen kun je ze niet Maaien /t r Grazende runderen I D in recreatiegebied sparen Alphen veel geld uit. De gemeente hoeft niet meer te maaien Een groep van 18 winkeliers en horeca-ondememers keert zich tegen de komst van een nieuwe horeca-vesti ging aan de Steenstraat. Volgens de ondernemers mag het niet zo zijn dat de gemeente maatregelen bedenkt om de overdaad aan shoarmazaken terug te dringen, om vervolgens in een pand dat eigendom van de gemeente is horeca toe te staan. Dat schrijven de middenstanders in een brief aan burgemeester en wethouders. centrum geworden. Dagzaken verdwenen en daarvoor in de plaats kwamen snackbars en shoarmazaken. De gemeente probeert deze ontwikkeling in leiden loman leefmans De afgelopen jaren is de Steen straat van een winkelstraat steeds meer een klein uitgaans- een van de belangrijkste aan looproutes van de binnenstad een halt toe te roepen. Zo wordt bijvoorbeeld in een bestemmingsplan aangegeven in welke panden horeca mag komen. Eetgelegenheden die nu in een pand zitten waar volgens dat plan geen horeca in mag worden gedoogd, maar moeten uiteindelijk verdwijnen. Een andere manier om aan de ongewenste situatie iets te doen, is dat de gemeente zelf panden opkoopt en weer ver huurt aan dagzaken. Zo denkt de gemeente de verhouding tussen winkels en avondhoreca weer gelijk te trekken. Dat ge beurde op de huisnummers 5 en 7. Maar volgens de onderne mers in de Steenstraat, raakt de gemeente die lege winkelruimte aan de straatstenen niet kwijt. Leiden zou zelfs het plan heb ben er horeca in toe te laten. De winkeliers hebben sterke aan wijzingen dat het om een filiaal van Menuet gaat. De dagwinkeliers en de buurtvereniging zijn het daar niet mee eens, omdat de ge meente had toegezegd het aan tal eetgelegenheden op z'n minst te bevriezen. De horeca ondernemers zijn er op tegen, omdat ze nqg meer concurren tie vrezen. „Wij vinden zulke plannen onacceptabel", laten ze gezamenlijk in de brief we ten. De gemeente bevestigt dat het Indisch restaurant Menuet in de markt is voor de Steen straat. Voor de afdeling econo mische zaken is het afhaalres- taurant acceptabel. „Het gaat in feite om een verhuizing van mis. Er komt immers geen rechtshulp-organisatie bij en de noodzakelijke onafhankelijk heid, waarop D66 hamert, is ge waarborgd door een aantal rechters in het gezelschap op te De inspraakcommissie in haar huidige vorm houdt zich bezig met klachten van burgers over de inspraakprocedures bij gemeentelijke plannen. De om budscommissie die D66 wil, is bedoeld voor burgers met klachten over de wijze waarop ambtenaren of gemeentebe stuurders hen hebben behan deld. Volgens Walenkamp is de inspraakcommissie het meest geschikt om de ombudsfunctie erbij te nemen. De wethouder is optimistisch over de bereidheid van rechters om mee te doen. Hij denkt vooral in kringen van oud raadsleden mensen te kunnen nog een geasfalteerd parkje is, moet de grond met aarde wor den opgehoogd en die wal wordt met gras afgedekt. Door uitholling volgens een techniek van de Koreaanse kun stenaar Keunbyung Yook ont staat een ruimte 'aan het water' waar een ondergondse horeca zaak mogelijk is, met terras óp de wal. Bij de gemeente gaat een pro jectgroep de haalbaarheid van dit plan bekijken. De architec ten Taco Mulder en Hans Bik hebben enkele voorlopige schetsen gemaakt. Mocht het idee doorgaan en wordt er een exploitant voor gevonden, dan mag deze ook een verdieping van de Zijlpoort pachten waar grotere bijeenkomsten kunnen worden gehouden. „Op oude stadsprenten van rond 1750 zie je dat de poort aan beide kanten aansluit op een stadswal en niet, zoals nu, geheel los staat. Er moet zoveel gebeuren wil je met die poort wat kunnen doen. Uiteindelijk is toen dit plan ontstaan", aldus Van Woerden. leiden» De laatste Engelse kraker verlaat het Parmentiergebouw aan de Lammer markt. Met plunjezak en rugtas wandelt hij regelrecht naar het jeugdhotel in de buurt Vervolgens konden politie, reiniging en werknemers van aannemer Van der Plas naar binnen om de schade op te nemen. Op de bemodderde binnenplaats liggen tussen het bouwafval nog een paar schoe nen, in stukken gehakte slaapbanken, fietsonderdelen en gasflessen. Het zijn de stille getuigen van wat tot voor gisteren anderhalfjaar lang een Engelse enclave in Leiden was. Op last van de rechter moes ten de resterende krakers uit het Parmen- tier-complex aan de Lammermarkt en door tussenkomst van wijkagent M. Spaan ge beurde dat op tijd en zonder verzet. Nadat de gemeentereiniging enkele wa gens vol met achtergelaten gebruiksvoor werpen, puin en afval had opgeruimd, konden de manschappen van bouwbedrijf De Lange/Van der Plas uit Katwijk aan de slag. Gewapend met koevoeten werden de platen van het dak gehaald en de eerste sloopwerkzaamheden verricht. Dezelfde firma is ook de uitvoerder van de de bouw van een flatgebouw waarin appartementen en winkels op die plaats komen. Daarachter moet een geluiddichte bunker komen waarin de Koets-0-theek zich zal gaan vestigen. Vooral tegen de komst van deze disco theek liepen de omwonenden te hoop. Maar de verschillende rechtzaken en pro cedures zijn achter de rug en nu mag het complex tegen de grond. De stichting In dustrieel Erfgoed Leiden (Stiel), die de pan den liefst behouden en opgeknapt ziet richtte gistermiddag in een brief nog een laatste noodkreet aan burgemeester en wethouders om de sloopvergunning in te trekken. „Het monumentale pand heeft nooit een 'eerlijke kans' gehad", schrijft Stiel. FOTO HENK BOUWMAN leiden erna straatsma Na maanden van overleg en voorbereidingen is er in de Turkse en Marokkaanse ge meenschap flinke weerstand ontstaan tegen het voornemen een aparte beginnersschool voor allochtone kinderen op te richten. Er moet dus iets anders worden bedacht om de vorming van 'zwarte scholen' te voorko men en de taalachterstand van allochtone leerlingen weg te werken. Vooralsnog weet nie mand hoe het verder moet. De bedenkers van het 'Leidse Ei' zijn terug bij af. Onderwijswethouder H. Koek (PvdA) valt de mislukking van het 'Leidse Ei', volgens alle frac ties behalve de Socialistiese Par tij (SP), niet te verwijten. Nadat de schoolbesturen en politieke partijen het eind vorig jaar eens waren geworden over het 'Leidse Ei' kwam er vanuit de allochtone organisaties on verwachte forse kritiek richting gemeente: zij zagen helemaal niets in het 'Leidse Ei'. Geschei den onderwijs op jeugdige leef tijd zou niet bevorderlijk zijn voor de integratie van Neder landers en migranten. De SP vindt dat de wethouder een steekje heeft laten vallen door de migrantenorganisaties niet Vraag vrijblijvend een folder met een compleet overzicht van onze: KANTOREN WINKELS BEDRIJFSRUIMTE Tel. 01718 - 51414 DÉ RAAD BOUW BV a SH sn sus 1"til sus vanaf het begin bij de planvor ming te betrekken. Fractieleider C. Vergeer: „De wethouder heeft steeds gezegd dat het moeilijk was om allochtonen te raadplegen omdat ze niet goed georganiseerd zijn. Maar dat vind ik een slap argument. Als je een beetje je best doet moet het toch mogelijk zijn een paar sleutelfiguren binnen de Turkse en Marokkaanse gemeenschap te pakken te krijgen. Was dat eerder gebeurd dan had dit de bacle misschien voorkomen kunnen worden." Ingestemd De andere fracties delen die kri tiek niet. De ouders op de be trokken scholen in Leiden- Noord zouden in eerste instan tie met het plan hebben inge stemd. De fracties verbazen zich er juist over dat de kritiek uit de Turkse en Marokkaanse gemeenschap de laatste maan den is toegenomen. Voor CDA- voorman P. Kluck is de storm van kritiek 'onverklaarbaar'. D'66-er F.. Snelders spreekt over kritiek die meer 'emotioneel dan rationeel van aard is'. „Het is misschien een beetje taar om een 'zwarte school' te formalise ren, terwijl je daar juist tegen bent. Maar nu zitten veel kinde ren acht jaar 'apart'. Met het 'Leidse Ei' had je dat kunnen doorbreken. Dan hadden al lochtone kinderen maximaal drie jaar apart gezeten en waren ze daarna naar een andere, ge mengde school verhuisd." Alternatieven voor het 'Leidse Ei' hebben de fracties niet direct voor handen. PvdA'er H. Baaijens kan zich voorstellen dat op verschiilende scholen speciale klassen komen voor al lochtone leerlingen die een taal achterstand hebhen. „De scho len die aan zo'n project mee doen zouden zoiets gezamenlijk moeten aanpakken." CDA en WD denken dat dat financieel niet haalbaar is. Snelders: „De vraag is bovendien of je met zo n plan de vorming van zwar te en witte scholen tegen houdt." Geldsmijterij WD-fractievoorzitter A. Geert- sema denkt dat het principe van het 'Leidse Ei' misschien gered kan worden door de duur van dit gescheiden onderwijs terug te brengen naar een jaar. „In Enschede schijnt een begin nersschool te zijn waar de taal achterstand van leerlingen in een jaar wordt weggewerkt. Als dat goed werkt begrijp ik niet waarom het in Leiden drie jaar moet duren." Snelders (D66) zegt 'eerlijk niet te weten' wat er voor het 'Leids Ei' in de plaats moet ko men. „Alleen met een hoop geldsmijterij en personeel zie ik mogelijkheden." Ook de SP heeft geen 'pasklare oplossin gen' in gedachten. Vergeer „Misschien kun je een of andere vorm van spreidingsbeleid be denken." Het CDA en Groen Links wil len de voorstellen van een on langs opgerichte werkgroep af wachten. Van Schreven (Groen Links): „Voor ons is het belang rijk dat het bijzonder en open baar onderwijs bliift samenwer ken om de taalachterstand van allochtone leerlingen weg te werken. Wij zullen zelf niet met alternatieven voor het 'I-eids Ei' komen. We wachten de voor stellen van de werkgroep af en hebben er alle vertrouwen in dat daar Iets goeds uitkomt." Menuet, dat het pand aan het Stationsplein moet verlaten. Het zou aan de Steenstraat een puur afhaal restaurant worden, er bestaat geen mogelijkheid ter plaatse iets te drinken of te eten. Menuet zou als een door snee winkel ook de deuren om 18.30 uur moeten sluiten. Naar ons idee doet een restaurantbe drijf met zo'n formule geen af breuk aan de Steenstraat. Het past zelfs heel goed in de aan looproute tussen binnenstad en station", stelt J. van Iersel van economische zaken. Parabeurs nu new-age beurs Veertig stands met paragnosten, helderzienden en handopleg gers staan morgen in het zalen centrum Antonius. F. Mensingh en R. Oldhof uit Amsterdam zijn de organisatoren. Zij produce ren ook de CD's met new-age- muziek die zondag zijn te ver krijgen. Mensingh en Oldhof staan voor het vijfde achtereenvol gende jaar met hun beurs in Leiden. Voorheen noemden zij het de parabeurs. Maar volgens Oldhof is deze term verouderd. „Er staan tegenwoordig ook mensen sieraden te verkopen en wij verkopen new-age mu ziek. Bij een parabeurs had je dat soort dingen niet, want dat hoorde er niet bij. De term new age beurs dekt de lading beter." aldus Oldhof. Zelf is hij geen helderziende, paragnost of handoplegger „Nee, niets van dat al", zegt hij. „Ik heb het wel eens ondergaan. Ik had een paar dagen last van hoofdpijn en dat kwam niet door de drank. Aspirines hiel pen niet en toen dacht ik: mis schien helpt een handoplegging wel. En het hielp." In het dagelijks leven runt Mensingh zijn drukkerij en Old hof werkt voor een groot incas sobureau. „Want van het orga niseren van beurzen kan je niet leven." Twee keer per jaar houdt het tweetal in Leiden een beurs. Verder staan ze in Haarlem. Amsterdam en Breda. Mensen die niet door hun huisarts kun nen worden geholpen bezoeken vaak de beurs, zegt Oldhof. Ook mensen die nieuwsgierig zijn naar wat de toekomst brengt zijn in groten getale aanwezig. En mensen die op zoek zijn naar een partner hebben be hoefte aan een gesprek met een helderziende, vertelt Oldhof De zaal gaat om elf uur 's ochtends open. Er zijn stands waar sieraden en genezende stenen te koop zijn en om twee uur wordt er een lezing over acupunctuur gegeven. Huis zoeken? opent deurei de juiste ren voor u! B3 071-12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11