Leidsch Dagblad Huizen langs A4 veel minder waard 1 i IfiHI c f :1 x 11 r r I 3ÉH B i X I 1 r X- ill I 4 91-fÉ 3 1 1 HET GOEDE NIEUWS DUURT NOG EEN DAG. Clinton steunt Boris Jeltsin vooral moreel 'Basisverzekering met kostbare voorzieningen' Grap CDA-kamerlid „een beetje dom Huizen wijken voor Schiphol Gorré bevelhebber Surinaamse leger Bij aankoop van 2 flessen l .5 liter Coca-Cola de 3e gratis! AOtzina ft GOED NIEUWS VRIJDAG 2 APRIL 1993 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40122 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Alternatief De Kam/Nypels voor plan-Simons leiden/groningen Een basisverzekering naar draagkracht met daarnaast een standaardpakket waar voor iedereen dezelfde pre mie betaalt. Dat is volgens Flip de Kam, hoogleraar openbare financiën in Gro ningen en Frans Nypels, hoofdredacteur van deze krant, hèt alternatief voor het in hun ogen mislukte plan van staatssecretaris Simons (volksgezondheid) om het stelsel van ziektekostenverze keringen te veranderen. In de basisverzekering, die de huidige Algemene wet bij zondere ziektekosten (AWBZ) kan vervangen, zouden De Kam en Nypels onder meer het verblijf in verpleeghuizen en zwakzinnigeninrichtingen, de verpleging in ziekenhuizen en de hulp van medisch spe cialisten willen onderbren gen. Kostbare voorzieningen, die door de verzekerden nau welijks zijn te beïnvloeden. Dat is het verschil met bij voorbeeld medicijnen die, sinds ze in de AWBZ zitten, in veel grotere mate worden af genomen, waardoor de kos ten omhoog vliegen. Voor de basisverzekering moet naar draagkracht wor den betaald. Daarbij moet de premieheffing niet, zoals nu in de AWBZ het geval is, be perkt blijven tot de eerste 43.000 gulden, de eerste be lastingschijf. Door die beper king worden mensen met de lagere inkomens volgens De Kam en Nypels in verhouding veel zwaarder belast dan an deren. In een standaardpakket moeten onder andere de kos ten voor huisarts, medicijnen, hulpmiddelen, gezinsverzor ging en het kruiswerk worden ondergebracht. Voor alle voorzieningen uit dit pakket geldt een eigen bijdrage van tien procent. Dat bedrag is bedoeld als 'remgeld' om ver zekerden tot zuiniger gebruik van voorzieningen te dwin gen. Voor niet noodzakelijke uitgaven als plastische chirur gie en geboortebeperking moeten mensen zich bijverze keren. Met dit plan blijft de ge zondheidszorg volgens De Kam en Nypels voor iedereen betaalbaar, omdat de uitga ven beter kunnen worden ge controleerd. Staatssecretaris Simons ziet evenwel niets in het alterna tief. In zijn ogen is het voor stel „volstrekt onwerkbaar". Burgemeester 2D66 is er voor, de WD blijft tegen, het CDA twijfelt en de PvdA komt meteen compromis: De gekozen burgemeester. I Regiotreintaxi Er komt voorlopig jL geen rijkssubsidie voor een grootschalig ex periment met de regionale treintaxi. Kampioensvlag klaar Q A's Ter en Z «7 Oegstgeest morgen winnen en de concurrentie meehelpt, kan de kam pioensvlag uit. Het CDA-kamerlid Frans-Josef van der Heijden heeft gisteren bij wijze van 1 april-grap voorge steld de Nederlandse vlag te veranderen. Het rood-wit-blauw zou plaats moeten maken voor oranje-blanje-bleu, omdat er alteveel rood-wi|- blauw in de Europese vlaggen zit, zo zei hij voor de KRO-radio. D. Barnouw, medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD), betitelt de uit spraken van Van der Heijden als „een beetje dom van het kamerlid". Oranje-blanje-bleu (oranje- wit-blauw) was in de jaren '30 de vlag van de NSB, die wilde dat ook de nationale vlag hiermee zou worden getooid. „In Nederland moet je kun nen weten hoe gevoelig dat kan liggen, zeker nu we weer tegen mei aangaan." Oranje-blanje-bleu was in een ver verleden de vlag die op een aantal Nederlandse schepen wap perde. Sinds 1795 wordt echter alom het rood- wit-blauw gebruikt. In 1949 kreeg deze driekleur een wettelijke status. Overigens heeft ook de AR van Abraham Kuyper al eens voorgesteld het rood-wit-blauw door oranje-blanje-bleu te ver vangen. Van der Heijden was onbereikbaar voor com mentaar. Gemeente Leiderdoip schiet er 20 mille bij in De prijzen van woningen langs de A4 zijn minder geste gen dan die van de andere huizen in Leiderdorp. Dit is een gevolg van de plannen tot verbreding van de rijksweg en voor de flitstrein TGV. leiderdorp rov klopper Bij een hertaxatie is de gemeen te gebleken dat de koop- en huurhuizen in Kerkwijk "en Oranjewijk in totaal 7,5 miljoen gulden minder waard zijn dan op grond van de gemiddelde prijsstijging kan worden ver wacht. Naar schatting staan in de 25 straten in de buurt van de rijksweg ongeveer duizend wo ningen. Voor de bewoners van de hui zen betekent de lagere schatting van de gemeente dat zij de ko mende jaren minder onroerend goedbelasting hoeven te beta len. De gemeente Leiderdorp schiet er hierdoor 20 mille bij in. Leiderdorp stelt Rijkswater staat aansprakelijk voor het geld dat ze misloopt door de waar- 'Iran stookt radicale moslims in Egypte op' Iran en Sudan zitten achter het geweld van militante moslim fundamentalisten in Egypte. Die beschuldiging uit de Egypti sche president Mubarak van daag in een interview met het Britse dagblad The Times. Vol gens Mubarak willen de mili tanten zijn gematigde, pro-wes terse regering„de voornaam ste pijler van vredé in deTegio" aan het wankelen brengen. Hij waarschuwde dat Egypte niet zal afwachten als Iran het zuidelijke buurland Sudan ge bruikt als uitvalsbasis voor mili taire operaties. Volgens Mubarak zijn „de mi litanten die tegen ons worden ingezet onschuldig. Ze worden gehersenspoeld en krijgen te horen dat de regering-Mubarak niet moslims is. Hah! Wij zijn betere moslims dan de Ira- niërs." devermindering van de wonin gen. De gemeente heeft vorig jaar een taxatiebureau in de arm genomen om de waarde van allë woningen in Leider dorp opnieuw vast te stellen. Dit gebeurt elke vijf jaar. Aan de hand van de taxatiewaarde wordt de hoogte van de onroe- rend-goedbelastingvastgesteld. Toen de woningen in de Oranje- en Kerkwijk werden be oordeeld, werd in eerste instan tie geen rekening gehouden met de plannen voor de A4 en de TGV. Maar nadat kadaster en notarissen begin dit jaar nadere gegevens hadden verstrekt over tegenvallende opbrengsten bij woningverkopen, besloot de ge meente de taxatie opnieuw te laten uitvoeren. Dit gebeurde in 25 straten in de Oranje- en Ker kwijk. Toen in de schatting re kening werd gehouden met de TGV- en A4-perikelen, bleek de totale waarde van alle woningen 7,5 miljoen gulden lager uit te vallen dan bij de eerdere bere keningen. Vooral huizen in de Van Geerstraat (5,8 procent), Marijkestraat (4,5 procent), Margrietstraat (4,3 procent) en Groenendijkstraat (9,2 procent) stegen amper in waarde ten op zichte van de laatste taxatie in 1987. Ter vergelijking: de ge middelde stijging in de andere Leiderdorpse wijken bedraagt 19 procent voor systeembouw en 25 procent voor individuele bouw. Woordvoerder D. Mac Gilla- vry van de bewonersgroepering 'Belangenvereniging A4' wil nog geen conclusies verbinden aan de cijfers. „Zeven miljoen gul den is natuurlijk een totaalbe drag. Ik kan pas een oordeel vel len als ik weet hoeveel de waar devermindering per woning be draagt." paramaribo anp Arthy Gorré wordt de nieuwe bevelhebber van het Surinaam se leger. Dit heeft de woord voerder van de regering in Para maribo bekendgemaakt. De be noeming van Gorré, die gisteren door de Raad van Ministers werd goedgekeurd, gaat van daag in. Gorré krijgt als bijzon dere taken de herstructurering van het leger en 'transformatie van het nationaal leger naar let ter en geest van de gewijzigde Grondwet'. Gorré (43) is sinds mei vorig jaar beleidsadviseur van minister Gilds (defensie). De nieuwe bevelhebber onder houdt goede contacten met de militaire attachées van Neder land en de Verenigde Staten. Hij staat bekend als voorstander van afslanking van het militaire apparaat. In februari 1980 behoorde Gorré tot de 'Groep van Zes tien', de onderofficieren die een staatsgreep pleegden. Hij bleef tot 1987 actief in het leger en maakte deel uit van het 'militair gezag'. Van de huidige legerlei ding heeft hij nooit een hoge pet op gehad. Over zijn voor ganger, Desi Bouterse, heeft hij in de openbaarheid nooit veel gezegd. Bouterse nam half november ontslag, nadat hem voor de tweede maal was verboden po litieke verklaringen af te leggen. De ex-bevelhebber is inmiddels voorzitter van de aan het leger gelieerde oppositiepartij NDP. De Nederlandse regering heeft 'met voldoening en ver trouwen' kennis genomen van de benoeming van Gorré, aldus een verklaring van het ministe rie van buitenlandse zaken. |f- - :éê.v- :«s«Bn-.v Z j -é i-w mmm JM - - - Rijnsburgse fracties sluiten ontslag niet uit runsburg «dorith rozenburg Langzaamaan breidt Schiphol zijn territorium steeds verder uit. Eind jaren vijftig kon het dorpje Rijk van de landkaart worden weggeveegd. Wat rest is slechts een naambordje voor het industrieterrein dat tegen de zin van de luchthaven Schiphol Rijk is genoemd ter herinnering aan vervlogen tijden. En nu is het de beurt aan het buurtschap Rozenburg onder de rook van de Kaagbaan. Een voor een worden de huizen langs de Kruisweg, de S21 tussen Hoofddorp en Aalsmeer, opgekocht door het rijk waarna de panden ten prooi val len aan de sloophamer. Binnenkort rest slechts gras of een nieuw gebouw voor een of ander bedrijf. FOTO FOTOPERSBUREAU DIJKSTRA Geen enkele Rijnsburgse raads fractie wil gedwongen ontslagen bij de gemeente uitsluiten. Dat bleek gisteravond tijdens de raadsvergadering. De ontslagen dreigen door een reorganisatie, die het armlastige Rijnsburg wil doorvoeren. De gemeente over weegt daarbij een aantal taken af te stoten. Medewerkers van de buiten dienst hebben hierover onlangs hun verontrusting uitgespro ken. Ze vrezen als eersten op straat te staan. De medezeggen schapscommissie heeft vorige week de gemeenteraad in een brief gevraagd om gedwongen ontslagen zoveel mogelijk te vermijden. Die noodkreet ver anderde voor de raadsleden niets aan de noodzaak van de operatie. „Heilige huisjes zijn er niet meer. Alle taken staan ter discussie", benadrukte burge meester F. Jonkman. Op 23 de cember neemt de raad een defi nitief besluit over de reorgani satie. Groninger bouwt zelf zonnemobiel onstwedde/veldhoven gpd De Groningse ingenieur Anne Brakke is als eerste Nederlander bezig met de bouw van een zonne-auto, een lichtgewicht mobiel dat alleen door energie van zonnecellen wordt aange dreven. Brakke wil volgend jaar meedoen aan een wedstrijd voor zonne-auto's, waarvan het parcours van Duitsland via Bel gië naar Nederland zou moeten lopen. Brakke studeerde ruim drie maanden geleden af aan de Technische Universiteit Twente op het onderwerp zonne-ener- gie en auto's. Voor hem is een zonne-auto geen droom maar toekomst. Hij verwacht dat het zogenaamde lichtgewicht elek- tro mobiel (LEM), waarvan reeds een prototype van een Zwitserse fabrikant op de markt is. toekomstperspectief heeft. Het LEM is milieuvriendelijker dan de gewone elektro-auto, omdat de elektriciteit eerst via zonnecellen wordt opgewekt. Brakke heeft op dit moment de carrosserie van zijn wed strijdauto af. De totale kosten van de auto worden geraamd op zo'n 60.000. Geldig i/m 3 april- Alleen vancouver hans de bruijn correspondent vs Zijn tegenstanders hebben het de laatste weken al herhaalde lijk gezegd: het idee dat Boris Jeltsin als een bedelaar bij Bill Clinton zijn hand gaat ophou den, is vernederend. Rusland is met zijn rijkdom aan olie, gas en goud geen arme sloeber die op zijn blote knieën om een aal moes hoeft te vragen. Maar het is niet anders. Jelt sin komt dit weekend naar Van couver met de pet in de hand. Clinton kan met een gul gebaar de vroegere vijand voor eeuwig aan zich verplichten en vooral: Rusland een duw geven op de hobbelige weg naar de demo cratie. Maar vooralsnog lijkt Clinton meer de miljonair die de bedelaar een dubbeltje toe werpt. Clintons beurs bevat meer beloften dan geld. Jeltsin zal Canada met hooguit een paar honderd miljoen dollar en vooral veel morele steun verla ten. Twee dagen voor de top heeft Clinton een campagne ingezet om zijn landgenoten te overtui gen van de noodzaak Rusland te helpen. De wereld kan zich geen tweede Joegoslavië veroor loven „in een land dat elf tijdzo nes omspant en over een groot arsenaal kernwapens beschikt", zei hij gisteren. Clinton verge leek ae noodzaak van hulp aan Rusland met de Amerikaanse steun aan Duitsland en Japan na de Tweede Wereldoorlog, die volgens hem ruimte had ge schapen voor de wereldecono mie van vbndaag en de Ameri kaanse industrie ongekende af zetmogelijkheden had opgele verd. „Het is geen kwestie van weldoenerij", aldus Clinton. Maar de president zal nog moeite genoeg hebben zijn volk te overtuigen dat vele dollars naar Rusland moeten stromen, terwijl de Amerikanen thuis zelf de broekriem moeten aanhalen. „We hebben zeker zoveel hulp nodig in Worcester en Fall River als de mensen in Minsk en Kiev", zegt de Republikeinse af gevaardigde Peter Blute. met één oog op zijn kiesdistrict in Massachussets. „Mijn kiezers vinden dat liefdadigheid thuis begint", stelt zijn Democrati sche collega Peter Visclosky uit Indiana onomwonden. Clintons hulppakket komt dit jaar niet uit boven het miljard dollar: 425 miljoen voor hulp bij het privatiseren van overheidsbe drijven: •f 95 miljoen voor het opzetten van nieuwe kleine ondernemin gen; 66 miljoen voor het verbéte ren van de Russische energie voorziening: enkele honderden miljoenen voor huizen voor tienduizenden militairen die uit de Baltische staten en Oost-Europa naar Rusland moeten terugkeren; enkele honderden miljoenen voor voedselhulp en medicij- Daarnaast krijgt Rusland 1,3 miljard gulden aan graankredie- ten, die weliswaar nu even hon gerende Russen helpen, maar Moskou opzadelt met weer een nieuwe schuld. Over verdere, miljarden ver gende hulpplannen moet wor den beslist door de Groep van Zeven (rijkste industrielanden), het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank. Maar de vooruitzichten zijn niet hoopgevend. Dat hebben de Russen deels aan zichzelf te wijten. In 1992 Bauer skeelers CAMPINGHUIS Lange Mare 104 Leiden tel 123827 Kopermolen 19 Leiden tel. 217332 Stevensbloem 31 Leiden tel 763135 HET WOORD IS AAN Vauvenargues Wij herkennen in anderen wat wij voor onszelf verbergen. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Gesprek van de dag - Info Programma's15 Randstad22 Regio17,19,20,21 RTV Show - Sport- Stand van zaken Vrije Tijd VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 9 HET WEER Perioden met zon Vannacht weinig bewolking en plaatselijk mist Minimumtempera tuur omstreeks 3 graden. Overdag perioden met zon en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 11 gra den. Weinig wind. Achtjarig meisje in brand gestoken huthum gpd Een achtjarig meisje uit het Duitse Hüthum, vlak bij de Ne derlandse grens, is in brand ge stoken door twee jongens. Het meisje speelde op een braaklig gend terrein, waar ze door de twee jongens (vermoedelijk in de leeftijd van 16 tot 20 jaar) on de grond werd geduwd. Vervol gens werd een broekspijp van het meisje in brand gestoken. Het kind is met erstige brand wonden overgebracht naar het ziekenhuis in Emmerik. Leadsch *^Dagjblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ja, dat is goed nieuws. Dus neem ik nu een abonnement. Voorletters:. Adrev Postcode: PU*s: heeft het Westen 45 miljard gul den toegezegd, maar daarvan is slechts weinig betaald, omdat Moskou nauwelijks ernst heeft gemaakt met economische her vormingen. De buitenlandse schuld is enorm, de inflatie niet meer bij te houden, de econo mische chaos compleet. Het IMF houdt de hand op de knin en de Russen lossen hun schul den allang niet meer af. Duitsland zegt al honderd miljard D-mark in Rusland en de andere voormalige Sovjet-re publieken te hebben geïnves teerd, naast het minstens zo grote bedrag dat de hereniging van de Duitslanden heeft opge slokt Tegen die vrijgevigheid (uit zakelijk eigenbelang, maar toch) steken de bijdragen van de rest van de wereld maar ma gertjes af. j Tri. ,1 m hrmrpngi Na de eerste 2 weken betaal ik mijn abonnement: 0 Per maand, automatisch 28.75) Q Per kwartaal Q via acceptgiro 82.85) i 0 automatisch (ƒ82.85 I Nr. bank/giro: Handtekening

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 1