Leiden 'De club bloedt dood als lampen niet aan mogen' Commercie en cultuur redden Lakenfeesten Leidse (18) verkracht bij zwembad 'De Vliet' Parmentier-complex volledig ontruimd Leiden in de race voor Europees bureau medicijnen Plan botenmetro over enkele weken klaar VRIJDAG 2 APRIL 1993 Hop hop 1 Q 'HoP' ^°P' R'in'ar|ds I -7 zet 'm op' klonk het bij het songfestival van de drie Rijnlandse lycea; een band uit Oegstgeest won GERT VISSER. PLV -CHEF AAO RIETVELD. 071-161417 Misverstand Dooreen misver- Z I stand kan de Wou- brugse politie niet verhui zen naar het pand van ge meentewerken. Het ge bouw is al verhuurd 1 april-grappen De 1 april-grappen Z. J in Leiden en omge ving zijn volgens de be denkers allemaal t Afgeslankt A Een reorganisatie a la DAF moet me taalbedrijf Evers Staalcon structies Hillegom bv red den van het faillissement De subsidie kan nog weieens een probleem worden. Want voor experimenten met vervoer over de weg is wel subsidie be schikbaar, voor proeven met vervoer over water is veel moei lijker geld los te peuteren, weet P. de Boer van rederij Naco uit ervaring. Maar de manager van de rederij van busmaatschappij NZH ziet desondanks brood in het plan voor een botenmetro. Binnen twee maanden ligt er een uitgewerkt voorstel op tafel, hebben Naco en NZH afgespro ken met wethouder J. Walen kamp (CDA/verkeer). En als het aan De Boer ligt is dat plan er al eerder. Naco moet nog tal van gege vens verzamelen over mogelijke routes en verwachte reizigers stromen, maar De Boer heeft al op voorhand 'een goed gevoel' over de Leidse botenmetro. „De infrastructuur is in grote lijnen aanwezig en je hoeft er ook geen bruggen voor op te krikken LEIDEN ERNA STRAATSMA Een 18-jarige Leidse heeft gis teravond aangifte gedaan van verkrachting. Ze is door een au tomobilist meegevoerd naar het parkeerterrein van zwembad De Vliet aan de Voorschoterweg. Daar heeft de man zich vergre pen aan de vrouw. Het slachtoffer liep omstreeks middernacht op de Vondellaan, op weg naar huis. Vlakbij een bushalte bij de kruising met de Lage Morsweg werd ze aange sproken door een ongeveer 21- jarige bestuurder van een don kergroene auto, vermoedelijk een oud type Golf. De man of zo. Het vereist geen wereld- schpkkende investeringen. En voor Leiden kan het een aardige aanvulling op het openbaar ver voer betekenen." Naco heeft wat ervaring met openbaar vervoer over water. bood de vrouw een lift aan. De vrouw sloeg dat aanbod af, waama ze door de man werd vastgegrepen en in de auto ge zet. De automobilist reed ver volgens naar de Voorschoter weg. Na de verkrachting lukte het de vrouw te ontglippen en in een woning aan de Diamant laan de politie te alarmeren. De politie is op zoek naar getuigen die rond middernacht hebben gezien dat het slachtoffer op de Vondellaan in de auto is getrok ken. De dader was gekleed in een groen, glimmend trainings- NOG NOOIT WAS ZO N NOTEBOOK ZO GOEDKOOP INTRA NOTEBOOK, 386sx/ 20Mhz, 1MB RAM, 60MB harddisk, compleet 0.1950,- Beperkte voorraad Alcatel PC, 386sx/20Mhz, 1MB RAM, 40MB harddisk, 3,5" floppy drive, SVGA kleurenmonitor, toetsenbord, DOS 5.0, Windows 3.0 fl.1695,- Gebruikte IBM PC, XT, 5,25" floppy drive, 20MB harddisk, compleet fl. 425,- Connor IDE harddisk, 17 ms, 85MB n. 360,- IBM ProPrinler, 24-nlds n. 585,- Star kleurenprinter, 9-nlds n. 422,- SVGA-kaart, 512 KB n. 81,- MS-Windows 3.1 NL n. 10638 Alle genoemde prijzen zijn excl. BTW. Aanbiedingen geldig zolang de voor raad strekt. Op PC's en printers min. 3 mnd. garantie. RESTART COMPUTERS Lichtmasten tennisbaan inzet conflict in Merenwijk Eén keer hebben ze aan gestaan, de zes nieuwe lichtmas ten van de tennisclub Merenwijk. En direct klopte de po litie aan. Dat was een week geleden. Zondag wordt het geheel gerenoveerde tennispark tussen de Donken en de Wallenbuurt officieel en feestelijk in gebruik genomen. ,,Dat gebeurt gelukkig overdag. Dan hoeven de lampen niet aan", verzucht voorzitter G. Hietkamp. Het bestuur vecht dezer dagen een robbertje met omwonen den en met milieu-ambtenaren. De omwonenden klagen over ongewenst licht in hun huizen en de ambtenaren menen dat de tennissers met hun lichtmas ten hinderwetplichtigzijn. Bij beide beweringen hebben Hietkamp, vice-voorzitter W. Willems zo hun twijfels. Ze hou den vol dat sportclubs buiten de nieuwe Wet milieubeheer val len. De klachten van de omwo nenden kunnen ze ook niet thuisbrengen. Als de masten aan staan is daar in de huiska mer niets van te merken, bewe ren ze. Op de hoger gelegen slaapkamers wel, al blijft de hin der beperkt tot 'reflectielicht'. „De lampen zijn heel zorgvuldig op de banen gericht. En dat re flectielicht, ach, gordijnen dicht en weg is het." De tennissers wijzen er verder op dat zij er eerder waren dan de bewoners. „De grond waar de huizen staan had vroeger zelfs de bestemming sport. De klachten komen gewoon voort uit de frustratie dat ze naast een tennisbaan wonen. De gemeente heeft voor de lichtmasten een bouwvergun ning verstrekt. Omwonenden hebben daar tot aan de Raad van State tegen geprotesteerd, maar dit rechtscollege heeft de tennissers in het gelijk gesteld. Volgens voorzitter Hietkamp heeft de gemeente pas eind 1992 duidelijk gemaakt, dat er voor de masten een speciale vergunning nodig is. Adviseurs van de club in de Merenwijk be strijden dat, maar op verzoeken aan de gemeente om hierover van gedachten te wisselen is niet gereageerd. „Ineens begint de gemeente het hard te spelen en dropt ze een dwangbrief. Dat bevreemdt ons. De gemeente heeft zelf ook geld in de op knapbeurt van ons complex ge stoken. Nu gaat de ene groep ambtenaren fle ander voor de voeten lopen." De lichtmasten hebben de vereniging 40.000 gulden ge kost. Voorzitter Hietkamp bena drukt het grote belang van de lichtmasten voor de vereniging, die 700 leden telt. Met de licht masten, die maximaal 200 uur per jaar moeten schijnen, kon het ledental verder worden op geschroefd. Mede uit de leden- aanwas is de renovatie bekos tigd. „Als de lampen niet aarr mogen, bloedt de club dood". Milieu-ambtenaar G. in 't Veld stelt vast dat de tennissers bewust het risico hebben geno men vooruitlopend op de hin derwetprocedures de lichtmas ten te bouwen. Hij is optimis tisch over een goede afloop van de zaak. „Met wat aanpassingen en een betere bundeling van de lichtstralen moet dit probleem te verhelpen zijn." De tennis sers twijfelen 'daar aan. „De schijnwerpers zijn al optimaal afgesteld", zeggen zij. zes boosdoeners in beeld. De lichtmasten bij de tennisbanen in de Merenwijk zijn inzet v i tand tegen de 'overbelichting'. Slechts één kraker hield zich vanochtend nog op in het Par mentier-complex aan de Lam mermarkt. Hij overlegde zijn paspoort aan de politie om ver volgens met zijn slaapspullen onder de arm richting ieugdho- tel te vertrekken. Aan de ontrui ming van het complex na een jarenlange bezetting van En gelstalige krakers kwam om ne gen uur een eind. Vertegen woordigers van politie, gemeen te en projectontwikkelaar Van der Plas konden voor het eerst in lange tijd officieel de vervuil de gebouwen betreden. Voordat de sloop begint, houdt eerst de gemeentereini ging pen grote schoonmaakac tie. Zo werd in de panden een complete, geïmproviseerde fiet senmakerij aangetroffen met tientallen wrakken. Als de voor malige fabriekspanden eenmaal tegen de grond liggen, wordt vóór de bouw eerst de mate van bodemvervuiling onderzocht. Pas daarna kan worden begon nen met de bouw van onder meer de nieuwe Koets-O-theek en een flatgebouw met apparte menten en winkels. Een aantal van de krakers is verhuisd naar de oude centrale Van de PTT aan de Konings straat. Valse bommelding Rembrandt-College Ook al was het 1 april, de Leidse politie nam een bommelding over het Rembrandt-College gisteren heel serieus. De school werd direct na de melding, om streeks kwart voor twaalf, ont ruimd. Zo'n 300 tot 400 leerlin gen moesten het gebouw direct verlaten, omdat om twaalf uur precies de bom zou afgaan. Na twee uur konden de lessen weer doorgaan. In het gebouw werd geen bom aangetroffen. De politie gaat er van uit, dat het een 1-april grap betrof. Voorlichter D. Graveland: „Toen de melding binnenkwam, heb ben we ons heel goed gereali seerd dat het 1 april was. Maar bij zoiets kun je geen risico's nemen. De melding werd bo vendien heel serieus in het En gels gedaan. Er werd gesproken over de IRA. Omdat er geen bom is afgegaan, denken we dat het een grap was. Maar wat ons betreft was het geen leuke Het Europese bureau voor onderzoek naar geneesmid delen en biotechnologische produkten EMA moet in Lei den worden gevestigd. De ge meente heeft de stad daartoe in ieder geval kandidaat ge steld. Om de Europese Com missie en de Nederlandse re gering ervan te overtuigen dat Leiden de beste vestigings plaats is, heeft de gemeente het onderzoeksbureau McK- insey een rapport laten op stellen. Het boekwerk wordt aan staande woensdag aangebo den aan de staatssecretaris seri Y. van Rooy (economi sche zaken) en H. Simons (volksgezondheid). Voor die tijd wil wethouder J. Walen kamp (economische zaken) nog niets naar buiten brengen over de inhoud ervan. Wel blijkt uit zijn woorden dat Leiden niet alleen McKinsey heeft ingeschakeld om de stad aan te prijzen, maar ook steun heeft gezocht in Den Haag. Het EMA is in 1990 opge richt om in Europees verband de toelating te onderzoeken van nieuwe geneesmiddelen en biotechnologische produk ten. Het bureau is een van de grote Europese instellingen die de komende tijd over de lidstaten worden verdeeld. Leiden is overigens niet de enige Nederlandse stad die hoopt op de vestiging van zo'n instelling, die naar ver wachting veel hoogwaardige werkgelegenheid met zich meebrengt. Zo heeft Den Haag zien kandidaat gesteld voor de vestiging van het Eu ropees Merkenbureau en het politiesamenwerkingsver- band Europol. Bij de voordracht van Lei den als kandidaat voor de vestiging van het EMA is on getwijfeld de aanwezigheid van de universiteit met haar medische faculteit en Acade misch Ziekenhuis van belang. Bovendien herbergt Leiden op het Bioscience Park een flink aantal bedrijven dat zich met biotechnologie bezighou den. LEIDEN LOMAN LEEFMANS Een nieuwe sponsor die 80.000 gulden betaalt en een nieuwe, meer commerciële opzet zorgen ervoor dat het culturele gedeelte van de Leidse Lakenfeesten nieuw leven wordt ingeblazen. Het resultaat voor de editie van 1993 is een boordevol avond programma met opera's, klas sieke concerten en open-lucht spektakels, maar ook met een speciale bijeenkomst voor het bedrijfsleven, waar de verdere toekomst van de Lakenfeesten aan de orde komt. De Lakenfeesten hebben al tijd gesteund op drie poten. Op de eerste plaats de horeca-eve- nementen waarbij de organisa toren morden dat de gemeente tegenwerkte met verplichte ver gunningen en precarioheffin- gen. Dan de door de gemeente georganiseerde warenmarkten en als laatste de tak kunst cul tuur waarbij gemeente, WV en Leids Evenementenfonds be trokken waren. Het laatste on derdeel bleek de afgelopen ja ren vooral financieel en organi satorisch het ondergeschoven kindje. Er ontstonden zelfs te korten. Een nieuwe club, de Stichting Cultureel Programma Leidse Lakenfeesten (SCP), wil daar verandering in aanbrengen. Door een actieve rol van het be drijfsleven moet het culturele evenement een zeker bestaan krijgen. „Een cultureel evene ment, daar moet altijd geld bij. Daarvoor zijn sponsors nodig. Je kan de toegangskaarten wel duurder maken, maar dan is een concert niet langer voor ie dereen bereikbaar", aldus K. de Vink, directeur van bedrijfsa- viesbureau Orap en bestuurslid van de nieuwe stichting. De tijd dat sponsors belange loos sommen geld beschikbaar stelden is voorbij. Er moet wat tegenover staan. Daarom wil de SCP de mogelijkheid aan bedrij ven bieden om zich aan de. Leidse Lakenfeesten te binden zodat cultuur en commercie hand-in-hand kunnen gaan. En om die contacten te leggen, komt er een culturele bijeen komst in de Pieterskerk. „De American Business Club uit Den Haag komt en enkele bur gemeesters en wethouders uit Leiden en de regio zijn uitgeno digd, met wat prominenten. Het is niet zo dat we bedrijven dom weg om geld gaan vragen. Maar misschien vinden ze het leuk om een bepaald deelevenement te adopteren. Op die manier wordt de toekomst van de fees ten gegarandeerd", aldus De Vink. Dat het bedrijfsleven bereid is geld te steken in de Lakenfees ten blijkt bijvoorbeeld al door de komst van VSB-Bank, voor heen de bank met de S, als hoofdsponsor. „Het gaat ons natuurlijk om de naamsbekend heid, maar op deze manier dra gen we ook aan het maatschap pelijk leven een steentje bij en helpen zo ook Leiden", aldus M. Haak, directeur van de Leid se vestiging. Met de 80.000 gulden van de bank en de 25.000 gulden die de gemeente heeft toegezegd, heeft de SCP voor het eerste jaar al alle tien de avonden van de Lakenfeesten gevuld. In de Hooglandse Kerk heersen een week lang de opera's. 'Die Zau- berflöte' en 'Bastiene en Bas- tienne' van Mozart en 'la Fedel- t3 Premiata' van Haydn. Het Radio Philharmonisch Orkest is een van de uitvoerende. Verder zijn er elf kleinere muziekvoor- stellingen in de Hortus, de Taf- fehzaal (RMO) en de Burgerzaal (stadhuis). Een saxofoon-kwartet geeft in de tuin van museum Boerhaave een concert Dergelijke voorstellingen ontbreken ook op de komende Lakenfeesten niet FOTO HIELCO KUIPERS De commerciële structuur die de Lakenfeesten kunnen wor- het zomerfestijn. „Daar hebben landelijke allure. Maar laten we de SCP wil aanbrengen, zou vol- den ingevoerd. Dan ontstaat zo- we wel ideeën over. Het zou eerst bekijken hoe het dit jaar gens De Vink in de toekomst iets als een 3-October Vereeni- toch mooi zijn als we in Leiden loopt. Zie het maar als een over- ook voor de andere takken van ging maar dan toegespitst op een 10-daags feest hebben met gangsregeling", zegt De Vink. baan willen. Tijdens de cursus wordt vooral aandacht besteed aari het omzetten van onbe taald werk in betaald werk. Een uitgebreide scholing wordt niet gegeven. De cursus duurt onge veer zeven maanden. Iedere vrouw die zich aan meldt voor de cursus krijgt een zogenaamd 'intake-gesprek waarbij wordt gekeken naar ge schiktheid en motivatie. „Er is plaats voor vijftien cursistes". zegt directrice H. van Dijk van Vrouw en Werkwinkel. Volgens Van Dijk is er steeds meer behoefte aan herintreden de vrouwen, omdat die in be paalde functies beter zouden zijn dan jongere vrouwen. Zij noemt de detailhandel en de gezondheidszorg. Oudere vrou wen zijn volgens Van Dijk zeer loyaal en goed gemotiveerd. Hun kinderen zijn zelfstandiger, waardoor zij makkelijker inzet baar zijn. Daarbij beschikken de 45-plussers over een brok le venservaring en organisatieta lent die jongere vrouwen mis sen. Ze kunnen sneller inspelen op de wensen en behoeften van cliënten, aldus Van Dijk. Daar naast spelen demografische ge gevens een rol. „Er zijn meer oudere dan jongere vrouwen. Ie mag niet meer op grond van leeftijd mensen een Daan wei geren, dus deze vrouwen kun nen aan het werk. Het is de bedoeling dat de vijftien vrouwen die in het na jaar beginnen aan het einde van de cursus ieder een baan vin den. Rederij Naco stort zich op stadsvervoer Zo verzorgt de rederij een dienst tussen Enkhuizen en Sta voren, een pendelbootdienst tussen Amsterdam Centraal Station en de Zwarte Markt in Beverwijk en is er bij wijze van experiment een bootverbinding tussen Zaandam en Amster dam. „Openbaar vervoer in een stad is nieuw voor ons", vertelt De Boer. „Maar dat is sowieso een nieuw gegeven. We hebben kleinere boten nodig. Maar we gaan rekenen." Voorwaarde voor het slagen is volgens de Naco-manager, dat de bootjes door de Leidse sin gels met een grote frequentie varen. En er moet subsidie ko men. „Je zult het niet financieel kostendekkend krijgen. Maar dat is geen enkele vorm van openbaar vervoer." De Boer zal er bij zijn berekeningen van uit gaan, dat de Leidse stadsdien sten met milieuvriendelijke bo ten gevaren zullen worden. Project voor 45+ vrouwen LEIDEN Vrouw, en Werkwinkel Rijn streek ontvangt dit jaar van het ministerie van WVC subsidie om een nieuw project voor vrouwen van 45 jaar en ouder te starten. Dit najaar worden cur sussen gegeven aan oudere vrouwen die weer een betaalde

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17