NAVO: Vliegverbod afdwingen China dreigt Londen weer over Hong Kong Buitenland India gaat damproject na ajwijzen Wereldbank zelf betalen Vietnamezen op de vlucht Gedeporteerde Palestijnen zinnen op volgende stap Geweld hoog op agenda gesprekken Zuid-Afrika Buthelezi voltooit speech van 18 dagen ulundiOnder een vurig applaus van de parlementariërs van Kwazulu heeft Mangosuthu Buthelezi gisteren zijn jaarlijkse troonrede voltooid. Hij begon de toespraak, die op papier 427 pagina's telt, op 12 maart. Achttien dagen later was hij er mee klaar. Buthelezi, tevens leider van de Inkatha Vrijheispartij, sprak alleen op werkdagen. Tijdens het voorlezen werden belangrijke passages van het Engels in het Zulu vertaald en vice versa, wat het tempo drukte. Ondergang Cubaanse economie nabij Washington De economie van Cuba zal binnen acht maanden compleet zijn verwoest als aan de huidige verslechtering geen einde komt. Dat staat in een vertrouwelijk, voor de Cubaanse president Fidel Castro opgesteld rapport waarmee een in de Ver enigde Staten gevestigde oppositiegroep naar buiten is getreden. Gebrek aan financiering uit het buitenland vormt h£t grootste struikelblok voor Havana om de het tij te keren. Mokhehle premier van Lesotho maseru De voormalige banneling Ntsu Mokhehle (75) is giste ren benoemd tot premier van Lesotho. Zijn partij, de Basotho Congrespartij, haalde bij de zaterdag gehouden verkiezingen 63 van de 65 parlementszetels. Ook in 1970 kwam de Basotho Con grespartij als winnaar uit de bus. De toenmalige premier echter verklaarde de uitslag ongeldig, toen bleek dat zijn partij, de Basotho Nationale Partij, had verloren. Schoonmaak van Mount Everest Barcelona Een groep van negen bergbeklimmers is gisteren uit Barcelona naar Nepal vertrokken om de Mount Everest schoon te maken. De Spaanse expeditie, die op het dak van de wereld hulp krijgt van 20 sherpa's, is van plan ongeveer tien ton vuilnis op te ruimen die diverse ploegen alpinisten hebben achtergela ten, sinds de Nieuwzeelander Sir Edmund Hillary in 1953 de vlag op de top plantte. Homo's: waarnemersstatus bij VN new vork Aan de Internationale Vereniging van Homo's en Lesbiennes (ILGA) heeft de officiële status van VN-waarnemer gekregen. Dat betekent dat de organisatie schriftelijke verklarin gen kan indienen bij vergaderingen van de Ecosoc, de Economi sche en Sociale Raad van de VN. Muiters Ivoorkust geven bezetting op abidjan Soldaten van de Republikeinse elitetroepen van Ivoor kust hebben gisteren na twee dagen de bezetting van het presi dentiële paleis in Abidjan opgeheven. Militaire officieren ter plaatse zeiden dat president Houphouet-Boigny in een gesprek met hun vertegenwoordigers aan hun eisen tegemoet is geko men. Speciale VN-gezant naar Oost-Timor new york» Een speciale afgezant van VN-secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali gaat komende week naar Oost-Timor om onderzoek te doen naar de situatie van de mensenrechten. Boutros-Ghali praat op 20 april met de ministers van buiten landse zaken van Indonesië en Portugal over de situatie op het door Jakarta bezette Oost-Timor. Shell loopt gevaar bij voortduren conjlict Algemeen Nederiands Persbore. OPA Deutsche Pres se Agentur Gemeenschappe*|Le Persd-enst new delhi Rtr India gaat het enorme damproject in de Narmada-rivier verder zelf financieren. Dit omdat de Wereldbank volgens New Delhi te lang treuzelt en te veel voor waarden stelt aan het project. India overweegt obligaties uit te geven om de financiering rond te krijgen, aldus de minister Vidya Char an Shukla (water). Het zal voor India echter moeilijk zijn om de naar verwacvhting benodigde 5 miljard gulden binnen te halen. De Indiase regering had dinsdag al aangekondigd dat zij geen prijs meer stelde op verdere hulp van de Wereld bank bij het project, dat de bouw be helst van een serie dammen langs de Narmada-rivier, die door de staten Madhya Pradesh, Gujarat en Maha- rastra stroomt. „De Wereldbank stelde dwaze zaken aan de orde zoals men senrechten. Er worden geen mensen rechten geschonden in dit project", be toogde de minister. Mensenrechtengroeperingen hebben het omstreden project eerder echter een ecologische ramp genoemd. De Amerikaanse mensenrechtenorganisa tie Asia Watch beschuldigt de drie sta ten waar de dam gebouwd wordt van buitensporig gebruik van geweld tegen de tegenstanders van het project die al jaren een campagne van burgerlijke on gehoorzaamheid voeren. Alleen al de bouw van de Sardar Saro- var-dam, die onderdeel uitmaakt van het project, leidt ertoe dat 248 steden en dorpen onder water verdwijnen. Er is ook veel kritiek op de de manier waarop de Indiase autoriteiten de ver huizing regelen van de ruim 300.000 mensen die voor het project moeten wijken. De Indiase regering verdedigt zich door erop ie wijzen dat als het dam- menstelsel eenmaal voltooid is, er een semi-woestijnachtig gebied geïrrigeerd wordt, 30 miljoen mensen van drinkwa ter verzekerd zijn en er goedkope ener gie beschikbaar komt. De Wereldbank had oorspronkelijk 1 miljard gulden uitgetrokken voor de 30 grote dammen, 135 middelgrote en 3.000 kleine dammetjes in de rivier. Van dat geld is zo'n 700 miljoen gulden al toegekend. Evacuatie Bosnische moslims voorlopig gestopt Kroaten en Serviër* werden het gisteren eens over een staakt-het-vuren van minimaal een week langs hun frontlijn in Kroatië, die vanaf de Adriatische havenstad Zadar het binnen land in loopt. Dat hebben waarnemers van de Europese Gemeenschap gezegd. Deze Ser- De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft van nacht na weken overleg en drie uitgestelde stemmingen eindelijk bepaald dat NAVO-vliegtuigen het recht hebben Servische toestellen neer te schieten die het VN-vliegver- bod boven Bosnië-Hercegovina negeren. Maar aanvallen op andere Servische doelen worden in de resolutie na drukkelijk uitgesloten. viër nam nog het zekere voor het onzekere en speurde in de omgeving van Slunj naar mo gelijke tegenstanders. foto DONDERDAG 1 APRIL 1993 PEKING Rtr-UPI China heeft gisteren opnieuw gezegd dat Britse economische belangen schade kunnen on dervinden als gevolg van het ge schil over Hong Kong. Premier Li Peng liet echter weten dat Pe king bereid is tot nieuw overleg, maar dat het initiatief daartoe van de Britten moet uitgaan. Li sprak tijdens een perscon ferentie na afloop van de jaar lijkse bijeenkomst van het Na tionale Volkscongres, het Chi nese parlement. Het Volkscon gres ging eerder op de dag ak koord met het opzetten van een werkgroep die de overdracht van Hong Kong aan China in 1997 moet voorbereiden. Met deze werkgroep zou Chi na druk willen uitoefenen op de gouverneur van Hong Kong, Chris Patten. Peking zou Patten ertoe willen bewegen zijn voor stellen voor democratische her vormingen in de kolonie terug te nemen. China is fel gekant tegen de plannen van de gou verneur die de inwoners van Hong Kong vóór de machts overdracht meer zeggenschap in het bestuur van de kolonie geeft. De Chinese premier herhaal de dat de Britse handelsbelan gen en investeringen gevaar zouden kunnen lopen indien het geschil voortduurt, maar dat hij hoopte dat dat niet zo ver zou komen. Li haalde het enor me project van de Nederlands- Britse oliemaatschappij Shell in de provincie Guangdong aan als voorbeeld van de manier waar op Britse bedrijven op dit mo ment profiteren van^ China's economische groei. Het parlement ging woensdag ook akkoord met een „Basis wet" voor Macau, de Portugese kolonie die in 1999 opnieuw in Chinese handen komt. Voor Hong Kong bestaat reeds zo'n mini-grondwet die in werking treedt na de terugkeer van de kolonie onder Chinees gezag. NEW YORK HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Dat laatste is een concessie aan Rusland. Moskou wil niet dat NAVO-vliegtuigen aanvallen doen op Servische vliegvelden of de kanonnen waarmee al maanden Bosnische steden worden beschoten. De NAVO- vliegtuigen, waaronder waar schijnlijk ook Nederlandse, zul len alleen in actie komen in het Bosnische luchtruim. Rusland hield de stemming in de Veiligheidsraad lang op uit vrees voor problemen voor pre sident Jeltsin. Diens tegenstan ders in eigen land willen geen harde aanpak van Servië, een oude bondgenoot van Moskou. De resolutie wordt over een week van kracht, zodat er tijd is om extra VN-eenheden naar Bosnië te sturen. NAVO-vlieg tuigen patrouilleren al boven de Adratische Zee. Nederland heeft zich al eerder bereid verklaard F-16s te leve ren voor het afdwingen van het vliegverbod, en dat aanbod geldt volgens minister van bui tenlandse zaken Kooijmans nog steeds. In de VN-resolutie worden ook scherpere economische sancties tegen Servië aangekon digd. Daarmee hoopt de Veilig heidsraad druk uit te oefenen op Servië en Montenegro om, als laatste, het door de bemid delaars Owen (EG) en Vance (VN) opgestelde vredesplan voor Bosnië te tekenen. Acht van de negen partijen hebben dat al gedaan, maar Belgrado blijft dwarsliggen. Onze correspondent in Oost- Europa, Runa Hellinga, voegt daar aan toe dat de VN-vluchte lingenorganisatie Unhcr voorlo pig is gestopt met evacuatie van mensep uit de belegerde Bosni sche stad Srebrenica. Dat is ge beurd nadat gisteren zes men sen, onder wie twee kinderen, in het gedrang om het leven wa ren gekomen. De hulporganisa tie wil het transport van vluch telingen pas hervatten als er JOHANNESBURG P. VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Het geweld in het land zal hoog op de agenda staan van de con ferentie over de toekomst van Zuid-Afrika, die vandaag en morgen in het World Trade Centre bij Johannesburg wordt gehouden. Aan de conferentie die de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel weer op gang moet brengen, nemen 26 partijen deel. Deze onder handelingen, het Codesa-over- Icg, zijn bijna een jaar geleden, in mei 1991, vastgelopen. De regering wil eerst de kwes tie van het geweld afhandelen, voordat andere zaken aan de orde kunnen komen. Pretoria staat op het standpunt dat al leen partijen die het geweld hebben afgezworen, kunnen deelnemen aan de onderhande lingen en hoopt op een veroor deling van het PAC, dat sinds kort aan de onderhandelingen deelneemt. Of zij daarin zal slagen, zal vooral afhangen van de opstel- meer VN-medewerkers ter plaatse zijn die voor een gere gelder vertrek kunnen zorgen. Van moslimzijde wordt de evacuatie van Srebrenica met gemengde gevoelens bezien. De Serviërs laten alleen vrouwen en kinderen vertrekken, maar voor de achtergebleven mannen wordt de situatie daarmee al leen maar gevaarlijker. De mos lims hebben de VN zelfs verwe ten mee te werken aan etnische zuiveringen. VN - medewerkers noemen het een dilemma: niet evacueren betekent namelijk dat duizenden verhongerende mensen aan hun lot worden overgelaten. ling van het ANC. Naar verluidt zou de grootste zwarte opposi tiebeweging er weinig voor voe len om de conferentie te laten beheersen door een discussie die weinig zal opleveren. Het ANC wil politiek-inhoudelijk spijkers met koppen slaan aan om de weg vrij te maken voor de eerste non-raciale verkiezin gen die volgend voorjaar gehou den moeten worden. Voor het zover komt zullen de nieuwe deelnemers aan de on derhandelingen, zoals de reac tionaire blanke Konservatieve Partij (KP) en het PAC. maar ook de Zulu-partij Inkatha, er van overtuigd moeten worden de besluiten van eerdere onder handelingsronden te aanvaar den. Zuidafrikaanse troepen heb ben gisteren het in naam onaf hankelijke thuisland Transkei omsingeld. Dit om, zoals minis ter Kotze (wet en orde) uitlegde, een einde te maken aan de aan slagen op blanken door leden van APLA (Azania Volksbevrij dingsleger) vanuit Transkei. Opperrechter wil Thatcher en Major horen londen AFP-Rtr De Britse premier Major, zijn voorganger Thatcher en oud- minister van defensie Clark moeten getuigen over de leve ring van militaire apparatuur aan Irak in een tijd dat de Britse regering daar tegen was. In be ginsel moeten de premier en zijn voorgangster in een open bare zitting verschijnen. Dit heeft opperrechter Scott giste ren gezegd. Alleen als Major en Thatcher aannemelijk kunnen maken dat een openbaar optreden slecht is voor het staatsbelang wil de Lord Justice erover denken hen achter gesloten deuren te ho ren. De hoorzitting begint waar schijnlijk op 4 mei en gaat een paar maanden duren. Vorig jaar begon het proces tegen toplieden van ingenieurs bureau Matrix Churchill, dat het wapenembargo tegen Irak zou hebben geschonden. De zaak liep echter vast toen Clark ver klaarde dat zijn ministerie in de jaren tachtig de verkoop van be paalde militaire goederen aan Irak had aangemoedigd. Een eventueel proces tegen Clark zou de Conservatieve re gering ongelegen komen omdat de Labour-oppositie haar ervan heeft beticht dat ze Irak aan wa pens hielp in strijd met haar ei gen richtlijnen. Franse premier Balladur houdt ministers kort PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT De nieuwe Franse premier, Bal ladur, is opvallend begonnen met bezuinigen. Hijzelf en zijn 29 ministers moeten als eersten de broekriem aanhalen. De dinsdag benoemde bewindslie den krijgen om te beginnen voorlopig geen nieuwe dienst auto's. Balladur heeft boven dien het budget voor ministe riële vliegreizen met dertig pro cent verlaagd. Hij riep zijn col lega's op hun ministeriële le vensstijl van onnodige franje te ontdoen. Met deze maatregelen wil Bal ladur kennenlijk 'goodwill' kwe ken voor het omvangrijke en ongetwijfeld pijnlijke pakket be zuinigingen dat de Franse bur gers te wachten staat. De nieu we Franse premier wil op korte termijn 20 miljard franc (bijna zeven miljard gulden) bezuini gen. Met dat geld wil hij de in het slop geraakte bouwsector weer op gang helpen. Balladur heeft intussen dui delijk zijn prioriteiten aangege ven: bestrijding van werkloos heid, onveiligheid en illegale immigratie. Om de Europese gezindheid van zijn kabinet te onderstrepen, wil Balladur snel een ontmoeting met de Duitse regeringsleider, Kohl. PHNOM PENH AP Meer dan 3.000 etnische Vietna mezen zijn de afgelopen dagen op de vlucht geslagen uit Cam bodja als reactie op een reeks gewelddadige aanslagen op Vietnamezen. Een konvooi van 500 bootjes zakte dinsdag de ri vier Tonle Sap af, die in Viet nam uitmondt. In Phnom Penh stapten veel Vietnamezen uit om bezittingen te verkopen en het benodigde geld te verzame len om de reis te kunnen voort zetten. Veel Vietnamezen zeiden dat ze zich in de stad veiliger voelen dan op het platteland. Toch werd ook de Cambodjaanse hoofdstad maandagnacht opge schrikt door aanslagen die zeer waarschijnlijk tegen Vietname zen waren gericht. Bij geweld dadigheden tegen de Vietna mese minderheid in Cambodja zijn dit jaar meer dn 80 mm sen gedood. Eenenveertig daar van vielen in de laatste drie we ken. De Rode Khmer, die tijdens het schrikbewind in de jaren ze ventig veel etnische Vietname zen doodde, krijgt de schuld van de aanslagen. De Rode Kh mer eist het vertrek van alle et nische Vietnamezen uit Cam bodja. Pas dan is zij bereid uit voering te geven aan het VN- vredesplan voor Cambodja. Bij een aanval op een dorp in centraal Cambodja zijn afgelo pen nacht 27 mensen omgeko men. Volgens de eerste berich ten zijn de vermoorde dorpelin gen etnische Cambodj.mrn MARJ AL-ZOHOUR ROBERT FISK THE INDEPENDENT Het doek voor de ingang van de tent be woog plotseling en een gedeporteerde Palestijn in een rood trainingspak kroop over het grondzeil in onze richting, een transistorradio tegen zijn oor gedrukt. „Zij hebben twee politieagenten neerge schoten twee Israëli's zijn dood", schreeuwde hij. Van opwinding, vreugde of wanhoop? „Zij zeiden dat onze depor tatie bedoeld was om een einde te ma ken aan het geweld en zie wat ze hebben gekregen meer verzet dan ooit." Het bericht deed snel de ronde in de vochtige warmte van de lente in het kamp in Marj al-Zohour. De Israëli's hadden de Westelijke Jordaanoever afge sloten. Palestijnse jongeren in de Gaza- strook waren door Israëlisch geweervuur gewond geraakt. Het was alsof de door Israël bezette gebieden net achter de vol gende heuvel lagen, wat natuurlijk ook Vanaf hun frontlinie aan Libanese kant en vanuit het oosten vanaf de Golan- hoogte, waar de sneeuw aan het smelten is, kunnen de Israëli's de 396 Palestijnen in de'gaten houden. Zij bewegen zich heen een weer tussen de tenten, niet meer in de ijskoude buitenlucht en tus sen de rotsen, maar omgeven door bo men in bloesem. Marj al-Zohour Ara bisch voor 'veld van bloemen' wordt nu echt omgeven door een kleed van paarse en gele bloesems. De rivier de Hasbani kronkelt donkerblauw door de bedding beneden langs de tenten. Maar 103 dagen hebben hun tol geëist. De Arabische landen zijn van plan de ge deporteerden toch nog te verraden en op 20 april in Washington de vredesbespre kingen over het Midden-Oosten bij te wonen. Zo luidt althans het minst popu laire gerucht. Onmiddellijk gevolgd door een tweede bericht, eveneens onbeves tigd maar evenzeer geloofwaardig. De gedeporteerden, zo kan in het kamp worden vernomen, krijgen toestemming binnen een maand uit Libanon te ver trekken om een pelgrimstocht te ma ken naar Mekka. Saudi-Arabië zal de he le zaak organiseren, en de Palestijnen op eigen kosten onderdak bieden voor een onbepaalde periode. Daarmee zijn zowel Israël als Libanon van hun aanwe zigheid verlost. „Persoonlijk zou het me niet kunnen schelen", merkt dr. Abdullah al-Awaissi op met iets dat in de buurt komt van ver moeidheid. „Ik ben nog nooit op bede vaart naar Mekka geweest. Maar het is duidelijk een middel om ons uit de weg te krijgen er zou geen verschil van mening tussen de Amerikanen en de Saudi's over bestaan. Koning Fahd is Amerika's vriend." De ongeveer 50 mannen van de Islami tische Jihad in het kamp Marj al-Zohour hebben begrepen waar het om gaat en weigeren een reis naar Saudi-Arabië als uitweg uit de impasse te overwegen. Sjeik Abdullah Shami, woordvoerder van de groep, hield staande dat hij en zijn collega's alleen maar zouden vertrekken om terug te keren naar de bezette gebie den. Hij is niet meer op Saudi-Arabië gesteld dan op Egypte, waarvan hij de regering nu regelmatig kapittelt vanwege de ma nier waarop de el-Gamaat el-lslamiya (de Islamitische Groep) wordt behan deld, die tegenwoordig zowel toeristen als Egyptische politiemannen aanvalt. Sjeik Shami's afwijzing heeft de woede gewekt van de meeste andere gedepor- teerden, die sympathiek staan tegenover de minder fundamentalistische Hamas- beweging. En dus heeft zich in Marj al-Zohour voorgedaan wat alle samenlevingen die traditioneel eenheid zweren tot in de dood als het meest pijnlijke van alle ver schijnselen treft: De Breuk. Harnas heeft met de Islamitische Jihad een felle woor denwisseling gevoerd over Egypte. Egyp- tes steun voor de gedeporteerden is dankbaar in ontvangst genomen door AbdulAziz Rantisi, woordvoerder van Harnas. De twee groepen betwisten el kaar het recht om persverklaringen af te leggen. Rantisi vindt dat de gedeporteer den niet betrokken moeten raken bij in terne Arabische ruzies. Naarmate het weer warmer wordt, zullen we, tot tevredenheid van de Israëli's, on getwijfeld meer horen over De Breuk. Al le 396 gedeporteerden weten dat als zij inderdaad naar Saudi-Arabië worden ge stuurd, het nog maanden kan duren voordat zij naar huis kunnen en zelfs dan in kleine aantallen om Israël niet in verlegenheid te brengen. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 7