april Gemeenteraad kiest de burgemeester Landbouwschap tegen aanscherping mestbeleid Binnenland Geregistreerd samenwonenden krijgen niet automatisch recht op pensioen Grote schoonmaak dikbil lil l i t Nog meer Treintaxi-steden, nog makkelijker reizen. FNV: 'Hofhouding Noordeinde weigerde gekleurd personeel' Schuwe vogeltjes worden weerbare dames DONDERDAG 1 APRIL 1993 5 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Gemeenschap pet ke Persdienst Alternatieve aanpak winkeldiefjes Amsterdam Amsterdamse jongeren die vanaf vandaag in de kraag worden gevat na een winkeldiefstal, lopen kans te moeten werken in de winkel waar zij het misdrijf pleegden. Als zij hun taak naar behoren uitvoeren en eventueel aangerichte schade vergoeden, zal de officier van justitie afzien van vervolging. De proef vindt plaats in Amsterdam Zuidoost en het centrum. Twintig Haagse pensions dicht den haag De gemeente Den Haag heeft de afgelopen maanden twintig pensions helemaal of gedeeltelijk gesloten omdat de brandveiligheid onvoldoende was. Ruim veertig bewoners kwa men hierdoor op straat te staan. Zij zijn elders ondergebracht. Na de brand in pension Vogel waarbij vorig jaar september elf mensen omkwamen, hebben gemeente en brandweer versneld 1400 pensions, kamerverhuurbedrijven en hotels gecontroleerd. Benzine morgen cent duurder Rotterdam Benzine wordt morgen een cent per liter duurder. Superplus loodvrij gaat 1,84 gulden kosten, euroloodvrij 1,80 en super met lood 1,96 gulden. De dieselprijs blijft gelijk. den haag gpd Het is voor de pensioenfondsen nog lang geen uitgemaakte zaak dat mensen die sa menwonen en dat bij de burgerlijke stand van hun gemeente laten registreren, auto matisch recht krijgen op een nabestaan denpensioen. De pensioenfondsen zijn niet van plan uit te keren aan alle 'paren' die zich als samenwonenden bij de burgerlijke stand laten registreren. Het kabinet liet eerder deze week weten een wet in voorbereiding te hebben die ge meentelijke registratie van samenwonen den mogelijk maakt. Samenwonenden kun nen daarmee dezelfde rechten krijgen als gehuwden. De regeling is vooral bedoeld voor liefdesparen van het zelfde geslacht, maar geldt in principe ook voor samenwo nende broers en/of zussen en (groot)ouders en (klein)kinderen. Het zijn echter de pensioenfondsen die bepalen wie aanspraak kan maken op een nabestaandenpensioen. Lange tijd heeft zich dat beperkt tot weduwen. Allengs zijn er in veel reglementen ook weduwnaars pensioenen opgenomen. Voor samenwonenden kent een toene mend aantal pensioenfondsen een partner pensioen. Dat geldt echter alléén wanneer er een samenlevingscontract is waarin de met name genoemde partner voor het pen sioen is aangewezen. Dergelijke contracten kunnen door iedereen worden gesloten. Voor zo n 70 procent van de leden van de Vereniging van Bedrijfspensioenfondsen (VB) bestaat de mogelijkheid van een part nerpensioen voor samenwonende paren. Het komt in veel gevallen overeen met het weduwen/weduwnaarspensioen. In de fondsen waarbij de resterende 30 procent is verzekerd, ontbreekt het partnerpensioen tot dusver. Bij de VB zijn pensioenfondsen van de metaal, het bankwezen, de bouw en het PGGM (onder meer gezondheidszorg) aangesloten. Het ambtenarenpensioen- fonds ABP is nog geen lid maar w erkt er wel mee samen. Een apart samenlevingscon tract voor het pensioen zal straks in elk ge val nodig blijven voor paren die uit een man en een vrouw bestaan. De gemeente lijke registratie die het kabinet voorbereidt, betreft alleen samenwonende mensen voor wie een huwelijk onmogelijk is. Verdeeld advies commissie-Van Thijn: Eis van vier weken tegen arts voor fatale prik De burgemeester zou in het vervolg moeten worden ge kozen door de gemeenteraad. Dat is het advies van de meerderheid van een commissie onder leiding van de Amsterdamse burgemeester Van Thijn, dat gisteren aan kamervoorzitter Deetman is aangeboden. den haag gpd Twee van de vier leden waren het op dit punt met elkaar eens: Van Thijn (PvdA) en Klink (CDA). Het D66-lid Apotheker wil liever een door de bevolking rechtstreeks gekozen burge meester, maar heeft zich bij de andere twee aangesloten. Het vierde lid, de WD'er Remkes, vindt dat de huidige situatie - een door het kabinet benoemde burgemeester - niet moet wor den veranderd. Weinig interesse medici om naar Bosnië te gaan amsterdam anp De hulporganisatie Artsen zon der Grenzen heeft moeite met het vinden van medisch ge schoolde mensen die naar Bos- nië-Hercegovina willen. Velen die ervoor in aanmerking ko men, voelen er niets voor, zo merkt de hulporganisatie dage lijks. Het programma van Art sen zonder Grenzen in Bosnië loopt hierdoor vertraging op. Artsen zonder Grenzen is al sinds het begin van de vijandig heden in het voormalige Joego slavië aanwezig. Momenteel werken elf medewerkers aan het distributieprogramma in Bos nië. Vier van hen zijn medici. Een aantal van hen zit er sinds december, anderen zijn er al een jaar of langer. Dat medische uitzendkrach ten in Nederland moeilijk zijn te vinden, komt volgens een woordvoerster van Artsen zon der Grenzen onder meer door de strenge selectie-criteria. „Er is een extreme veiligheidssitua tie, mensen lopen er risico's. Ze moeten dan ook voldoende er varing hebben, stressbestendig en stabiel zijn en langere tijd beschikbaar zijn." United Parts wil schadeclaim op FNV verhalen roermond gpd United Parts in Roermond gaat de schadeclaim die is ingediend door de directie van NedCar in Bom, verhalen op de Industrie bond FNV. Bij het Roermondse toeleveringsbedrijf is zes dagen gestaakt, waardoor de produktie van auto's bij NedCar in het ge drang kwam. NedCar heeft in verband met de staking vijf dagen het werk moeten neerleggen. Hierdoor is een produktie-achterstand op gelopen van 2000 auto's. Om aan de orders te kunnen vol doen, wordt de hele maand op volle toeren gedraaid. Over de hoogte van de claim wil NedCar niets kwijt. Ingewijden spreken over een schade van ten minste zes miljoen gulden. Volgens de Industriebond FNV in Amsterdam is de claim nog niet binnengekomen. Het komt vaker voor dat de vakbond aansprakelijk wordt gesteld voor de schade die wordt gele den door stakingen. „Als de claim daadwerkelijk wordt inge diend, kan het wel eens een lan ge juridische procedure wor den." Unaniem is de commissie over het feit dat de gemeente raad het recht van aanbeveling moet krijgen als de huidige si tuatie gehandhaafd blijft. Nu nog adviseert een vertrouwens commissie uit de gemeenteraad de Commissaris van de Konin gin over de beste kandidaat. Dat advies wordt in de meeste ge vallen gevolgd. De commissie wil de positie van de burgemeester verster ken. Daarvoor heeft zij een aan tal varianten ontwikkeld. De den haag «gpd Minister Ter Beek van defensie gaat in beroep tegen een vonnis van de ambtenarenrechter waarin hij wordt gesommeerd om aan ten minste 34 Suri naamse militairen miljoenen guldens achterstallig loon uit te betalen. Op 1 maart oordeelde de Ambtenarenrechter in Den Haag dat Ter Beek ten onrechte de loonaanvulling van de Suri naamse militairen kort na de decembermoorden in 1982 had stopgezet. De schattingen van meest vergaande is dat de bur gemeester in het uiterste geval het recht krijgt wethouders op bepaalde beleidsterreinen 'aan wijzingen' te geven, wat neer komt opeen bevel. In de Tweede Kamer is ver deeld gereageerd op het advies van de commissie. De PvdA steunt het, maar merkt op dat het niet sterk afwijkt van het minderheidsstandpunt van Remkes. Als de gemeenteraad het recht van voordracht heeft, zal dat in het algemeen worden opgevolgd en is feitelijk bijna sprake van een door de ge meenteraad gekozen burge meester. De WD schaart zich achter Remkes. Het CDA wilde nog niet reageren. het nog uit te betalen loon lo pen uiteen van 8 tot 45 miljoen gulden. De militairen gingen na de onafhankelijkheid van Surina me in 1975 over van de Neder landse naar de Surinaamse krijgsmacht. Omdat het Surin- aanse leger aanzienlijk minder betaalde, kregen de militairen van Ter Beek een aanvulling op hun loon. De aanvulling werd in 1982 stopgezet en in 1987 trok de regering de regeling met te rugwerkende kracht helemaal den bosch «anp Wegens het toedienen van een fatale ruggeprik bij een patiënt is tegen een 46-jarige neuroloog uit Den Dungen gisteren voor het gerechtshof in Den Bosch vier weken voorwaardelijke ge vangenisstraf geëist. De arts in jecteerde in september 1991 in het Groot Ziekengasthuis in Den Bosch een patiënt met de verkeerde vloeistof. De patiënt, die slechts voor onderzoek in het ziekenhuis was, overleed kort daarna. De rechtbank legde de neuro loog vorig jaar net als de labo rante „dood door schuld" op. De arts werd echter niet ge straft. De neuroloog ging in be roep omdat ze het niet eens was met het vonnis van de rechter. De procureur-generaal meende gisteren dat de rechtbank vorig jaar een juiste conclusie trok door de arts schuldig te bevin den. Wel vond ze dat ten on rechte was besloten geen straf op te leggen. Daarom eiste zij vier weken, zij het voorwaarde lijk. met een proeftijd van twee jaar. Uitspraak 14 april. den haag anp Het Landbouwschap vindt de voorgenomen aanscherping van het mestbeleid onacceptabel. Dat zei voorzitter Mares gister avond na overleg met de minis ters Bukman (landbouw) en Al ders (milieu). De beide be windslieden vinden de aan scherping noodzakelijk om het mestprobleem op te lossen. Uit de concept-notitie Mest en Ammoniakbeleid Derde Fase blijkt dat Bukman en Alders de volgende maatregelen willen een korting van 25 procent op de mestquota die vanaf 1 ja nuari 1994 worden verhandeld. schorsing van de mestquota die sinds 1986 niet zijn gebruikt. jaarlijkse vermindering van de hoeveelheid mest die op het land mag worden uitgereden. Het plan 'Mineraal Centraal' van het landbouwbedrijfsleven stelt dat iedere boer verant woordelijk is voor het eigen mestoverschot en het dus ook zelf moet oplossen. Daarom be pleiten het Landbouwschap en een aantal produktschappen een snelle verplichte invoering van een mineralenboekhou- ding. Op die manier kan een boer precies berekenen met hoeveel stikstof en fosfaat hij het milieu belast. Door aan de mineralenboekhouding heffin gen te koppelen, wordt de vee houder financieel geprikkeld de milieubelasting te verminderen. Het plan gaat er verder vanuit dat iedere veehouder zijn mest overschot in 1995 verplicht met een kwart vermindert, met be hulp van technische maatrege len. Het Landbouwschap wil in 1995 starten met een verplichte mineralenboekhouding voor ie dere veehouder, gekoppeld aan een stelsel van heffingen. Daar mee komt de verantwoording voor de oplossing van het mest probleem bij de individuele boer te liggen. Bukman en Al ders onderschrijven dat plan, maar zien geen kans de minera lenboekhouding voor 1997 in te voeren. Het Landbouwschap is het daar niet mee eens en be schouwt 1995 nog steeds als haalbaar. Het overleg over de aanscher ping van het mestbeleid wordt komende weck voortgezet. Primeur DSM: dendrimeren geleen gpp DSM Research in Geleen claimt een wereldprimeur door de ont wikkeling van een nuttig, nieu we soort kunststof. Het gaat om zogenoemde dendrimeren die voor het eerst op grote schaal kunnen worden geproduceerd. Dendrimeren zijn kunststof fen die zijn opgebouwd uit ster ke vertakte bolvormige molecu len. Het bijzondere van het ma teriaal is dat zich aan de buiten kant van de bolletjes talloze uit einden bevinden die zich goed lenen als aanhechtingspunten voor nieuwe verbindingen. Ze worden onder meer gebruikt om de eigenschappen van smeeroliën te verbeteren en de verwerkbaarheid van kunststof fen te vergroten. 'Leerkrachten omscholen voor basisvorming' den haag gpd Negenhonderd leerkrachten in het voortgezet onderwijs zullen tot en met 1996 worden omge schoold voor het vak verzor ging. Het gaat daarbij om onder anderen leraren biologie. Staatssecretaris Wallage (onder wijs) heeft dit gisteren de Twee de Kamer laten weten. Het vak verzorging wordt het komende schooljaar ingevoerd als een van de vijftien vakken in de basisvorming. Dat is het nieuwe onderwijs voor alle leer lingen in de eerste jaren van het voortgezet onderwijs. Uit een onderzoek is gebleken dat de voorbereiding van de ba sisvorming goed verloopt, op het vak verzorging na. Dertig procent van de scholen heeft nog geen docent aangewezen. Alleen docenten huishoud- en gezondheidskunde zijn bevoegd het nieuwe vak te geven en lang niet alle scholen hebben die in huis. Defensie gaat in beroep tegen uitbetaling Surinaamse soldaten schapen Een veehouder maakt veel werk van het schoonmaken van het achterwerk van een zogenoemde dikbil. De dieren moesten er gisteren in het Noordhollandse Schagen piekfijn en brandschoon uitzien. Daar werd namelijk de honderdste paasveetentoonstelling gehouden. FOTO ANP FRANS VANDERLINDE 1, De uitbreiding van de Treintaxi-service naar 81 stations betekent dat nu maar liefst 500 plaatsen in Nederland een voudig en goedkoop te bereiken zijn. Per 1 april, echt waar. Voor maar f 5,- brengt de Trein taxi u van het station naar de plaats van bestemming. Ook kan de Treintaxi u naar het station brengen. Dan moet u van tevoren even bellen. Een welkome aanvulling op het comfort van de treinreis. Om welke nieuwe stations en bestemmingen het precies gaat, leest u in de nieuwe Treintaxi-folder die bij het station en postkantoor verkrijgbaar is. Haal de folder bij het station of postkantoor. Het hoofd van de Hof houding van paleis Noordeinde heeft vorig jaar een cateringbedrijf verboden om gekleurd personeel te sturen, zo heeft bestuurder Gast- kemper van de FNV- Horecabond onthuld. De FNV'er wil naar het Haags Meld- en Regi- stratiepunt voor Discri minatiezaken stappen om te overleggen wat te doen. Groen Links heeft gisteren minister Dales van binnenland se zaken om ophelde- Gastkemper zegt zich bewust te zijn dat hij „een zware be schuldiging uit". Vol gens hem is het „on derscheid van rassen" gemaakt toen gesteld werd dat er alleen blank personeel via het cateringbedrijf in het paleis mocht werken. Die situatie heeft zich volgens hem vorig jaar enkele maanden lang voorgedaan. Toen het bedrijf een keer een ge kleurd iemand stuurde, werd die echter ge woon toegelaten. „Ik zie het als discrimina tie. Dat is goed ge maakt door weer ie mand toe te laten", al dus Gastkemper. Er is volgens hem geen re den opgegeven waar om alleen blanken wel kom zouden zijn ge- De Rijksvoorlich tingsdienst ontkent de beschuldiging. „Het is gewoon niet waar, iets dergelijks heeft zich niet voorgedaan. Ook bij de hofhouding en het huishoudelijk per soneel lopen gekleurde rond. Enige Nederlandse meisjes-MAVO bestaat 75 jaar den haag ankie frantzen Ik een fietsdynamo uit elkaar halen? Dat doet mijn broer thuis altijd. Je broer is er nu niet, doe het zelf maar. Een voorbeeld uit een natuurkundeles op de enige meisjes- MAVO in Nederland. „Wij zijn niet tegen mannen, we proberen alleen meisjes weer baarder te maken en ze te wijzen op het be staande rollenpatroon dat moet worden doorbroken", legt directeur A. Broekhuisen uit.Als in een lesboek een plaatje staat van een vrouw achter het aanrecht en een man onder de auto, wijzen wij onze leerlingen daarop en lokken een discussie uit. Want waarom kan een vrouw geen auto repare ren?" Op de Johanna Westermanschool in Den Haag leren meisjes hun eigen capaciteiten kennen en voor hun eigen belangen opko men. „In de puberteit is het goed om meis jes bij elkaar te zetten. Ze zijn op deze school geen concurrentes van elkaar want ze hoeven niet op te vallen voor die leuke jongen die vijf banken verder zit", aldus Broekhuisen. Na tien jaar op een gemengde school les te hebben gegeven, kwam hij in 1980 op de meisjes-MAVO om natuur- en scheikunde te geven. Vier jaar later werd hij directeur en sindsdien geeft hij lessen informatica op de school, die 75 jaar geleden werd opge richt door Johanna Westerman. Zij was het tweede vrouwelijke kamerlid in Nederland en „sprong toen al voor vrouwen in de bres", zoals de huidige directeur uitlegt. „Als man kan ik onaardige dingen zeggen over jongens zonder ongeloofwaardig over te komen op de leerlingen", verklaart Broekhuisen. Zichzelf verdedigend vervolgt hij: „Ik wil het mannelijk aspect ook niet helemaal uitbannen. Mannen worden hier niet geweerd. Op disco-avonden mogen de vriendjes van onze leerlingen ook meeko men. Een meisjesschool is juist een manier om effectief iets aan emancipatie te doen." De school kan volgens Broekhuisen dan ook niet worden vergeleken met de vroege re Middelbare Meisjes School. „Op de MMS had je meisjesscheikunde. hier moeten de meisjes aan de normale MAVO-eisen vol doen." „Er wordt veel aandacht besteed aan de studie. Dat kan ook, omdat de aandacht van de meisjes niet hoeft te worden ver deeld tussen lesstof en jongens. Meisjes doen heel wat om bij jongens in het gevlei te komen, daar geven 7jc zelfs een vriendin voor op", vertelt Broekhuisen. „Meisjes zijn ook veel gemener onder elkaar dan jongens. Die gemene sfeer wordt aangewakkerd als jongens in de buurt zijn. want dan moeien meisjes zich waarmaken. Hier is dc sfeer beter." Twintig procent van de 266 leerlingen is allochtoon. „Maar dit is geen aparte al lochtone meisjesschool, want daar zit nie mand op te wachten", denkt de directeur. .Allochtone meisjes willen juist graag inte greren. Met een aparte school komt daar niks van terecht. Wij richten de aandacht op het ontwikkelen van de weerbaarheid van de leerlingen. Hier komen meisjes vaak binnen als schuwe vogeltjes. Maar in vier jaar tijd veranderen die verlegen, timide meisjes in jonge, weerbare, dames."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5