'Produktie nederwiet floreert' HET GOEDE NIEUWS DUURT NOG 2 DAGEN. PTT: reparatie van WAO en loonsverhoging Berbers van Perez Dat zijn pas Berbers 5tDUtBnbEEh uiooncentrum Binnenland Vergeten Bombardement Britse jongeren vaak beroofd Bij aankoop van 2 flessen 1.5 liter Coca-Cola de 3e gratis! CPB-topman: Alleen loonmatiging kan ons redden het ultieme wonen HOL ANDMAAND 'Vliegramp Kathmandu was fout van vliegers' DONDERDAG 1 APRIL 1993 Algemeen Nederiands Persbureau GPD Gemeenschappenke Persdmst Politie pakt supporters op Rotterdam* De Rotterdamse politie heeft gisteren rond de be kerwedstrijd Feyenoord-Ajax 41 arrestaties verricht. De meeste Politie gaat lichte misdrijven beboeten i met het den haag De Tweede Kamer is gisteren akkoord aftiandelen door de politie in plaats van door de reenter van eenvoudige misdrijven zoals vernielingen en het voor de eerste keer plegen van een winkeldiefstal. De politie mag een maxima le boete opleggen van vijfhonderd gulden. Het 'lik-op-stuk'-be- leid is onder meer in Leiden getest. Meer cellen voor de Maasstad Rotterdam» Na Amsterdam dat er dit jaar tweehonderd extra cellen bijkreeg, krijgt nu ook Rotterdam er 96 nieuwe gevange niscellen bij. De cellen komen nog voor het einde van dit jaar in het Huis van Bewaring aan de Noordsingel dat dan over 425 cel len beschikt. ANP-nieuws: twee minuten stilte Hilversum De luisteraars van Radio 2 en Radio 3 kregen gister avond als gevolg van een technische storing om zeven uur een bijzonder nieuwsbulletin van het ANP voorgeschoteld. Zij kre gen precies twee minuten stilte te horen. Beschoten chauffeur was directeur Amsterdam De identiteit van de 46-jarige man uit Huizen op wie dinsdagavond is geschoten op de snelweg A2 is bekend. Het slachtoffer dat kort na de moordaanslag aan zijn verwondingen bezweek, was directeur van een Ford-garage in Amsterdam. Twee weken geleden is brand uitgebroken in de garage van het slachtoffer aan de lohan Muyskenweg in Amsterdam. Of de brand en de schietpartij met elkaar te maken hebben, wordt on derzocht. ROTTERDAM. Premier Lubbers heeft gisteren in het Rotterdamse Cijsing- macht die in plaats van de werf Wilton-Fijenoord (voor de Duitsers erg waren veel (ex-fwijkbewoners en slachtoffers en hun familieleden aan- plantsoen een monument onthuld ter nagedachtenis aan de 32e bur- belangrijk) de wijk Bospolder-Tussendijken bombardeerde. Tot gisteren wezig. Het vijftigste ooriogsmonument in Rotterdam Is het resultaat gers die daar precies vijftig jaar geleden om het leven zijn gekomen. Zij werd gesproken over het Vergeten Bombardement. Bij de onthulling van twee jaar inspanningen van de werkgroep Het Vergeten Bombarde- werden het slachtoffer van een vergissing van de Amerikaanse lucht- van het monument 'Bombardement van 1943' van Mathieu Ficheroux ment. foto ros c croesnieuw anifo Onderzoeker: Hasjteelt in Nederland veel groter dan recherche denkt De Nederlandse produktie van marihuana is zeker twee keer zo groot als de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) denkt. Dat concludeert onderzoeker Jansen van de Universiteit van Amsterdam na een eigen onderzoek on der kwekers en koffieshops. ton, zo schrijft hij in het econo- menblad ESB van deze week. Een mogelijke verklaring is dat de CRI het verschijnsel van de teelt binnenshuis onderschat, schrijft Jansen. Jansen baseert zijn bevindin gen op een enquête uit 1991 in DEN HAAG «ANP De Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) kwam in een vertrouwelijke analyse van juli 1992 tot een produktie van twintig ton nederwiet per jaar. Jansen komt echter op veertig Amsterdam, Rotterdam, Gro ningen, Den Haag en Eindho ven. Jansen deed daarnaast veldwerk, zoals talrijke gesprek ken met kwekers en bezoek aan koffieshops. De innovaties in de teelt van binnenlandse cannabisplanten zijn in de afgelopen tien jaar over elkaar heen gebuiteld, con stateert de onderzoeker. De kwaliteit is aanzienlijk verbe terd, met als resultaat een ver dubbeling van de detailhandels- prijs. De produktiviteit per vier kante meter is aanzienlijk geste gen. De opkomst van winkels voor 'gespecialiseerde tuinders benodigdheden' in diverse gro te steden was van doorslagge vend belang. De meeste van die winkels hebben als ware tuin- bouwconsulenten gefungeerd, constateert Jansen. In alle delen van het land wordt marihuana gekweekt, maar het accent valt op de drie westelijke provincies, de „bakermat" van de moderne marihuanateelt. Het Nederlandse beleid dat marihuanateelt weliswaar is verboden maar nauwelijks wordt tegengewerkt, heeft ge leid tot een betrekkelijk crimi- naliteitsvrije economische sec tor, meent Jansen. Verharding van het beleid zou dat waar schijnlijk veranderen, stelt hij. Doorgaan met het bestrijden van grootschalige 'excessen' en gedogen van kleinschalige pro duktie kan maar beter worden gehandhaafd, concludeert Jan sen. De jeugdige Britse vrijgezel die een uitstapje maakt naar Am sterdam, moet oppassen. Onge huwde mannelijke toeristen die met vrienden of kennissen op vakantie zijn in ons land en een bezoek brengen aan Amster dam, worden relatief vaak het slachtoffer van een misdrijf, vooral zakkenrollerij/straatroof en aanval /bedreiging. Vooral de Britse toerist is dikwijls de dupe, zo blijkt uit een onderzoek over toerisme en onveiligheid dat is uitgevoerd in opdracht van de Stichting Maatschappij en Poli- De bonden hebben gisteren stemming bereikt met de PTT over een tweejarige CAO. Bij de PTT werken on geveer 100.000 mensen, waarmee het de grootste particuliere werkgever is. Het WAO-gat wordt volledig gerepareerd en de PTT betaalt daaraan mee. Verder krij gen de werknemers er dit jaar 2,25 pro cent bij en volgend jaar 2,5 procent. De onderhandelingen begonnen op 16 maart. De besprekingen liepen echter twee dagen later vast op de WAO. De PTT wilde niet verder gaan dan een niet- verplichte reparatie van het WAO-gat voor rekening van de werknemers. Na dreiging met harde acties kwam de PTT op dat laatste terug. Het bedrijf betaalt nu deels mee aan de reparatie van het WAO-gat. De WAO-reparatie kost naar schatting 1,1 procent van de loonsom. Een deel van die kosten wordt 'terugverdiend' door de aanvulling tot honderd procent van het laatsverdiende loon in het eerste jaar arbeidsongeschiktheid te verlagen tot negentig procent in het eerste half jaar en tachtig procent in het tweede half jaar. Daarnaast levert de PTT een bijdra ge, waardoor de uiteindelijke premie voor de werknemers neerkomt op 0,55 procent van het bruto-loon. Behalve bij de PTT werd gisteren ook een CAO afgesloten voor de 30.000 werk nemers in schilders- en afwerkingsbe- drijven. Zij krijgen prijscompensatie plus een half procent, zowel dit jaar als vol gend jaar. Ook hier wordt de WAO gere pareerd, waarbij werkgevers en werkne mers de kosten delen. In de horeca gaan werkgevers en werk- reparatie van het WAO-gat „nader bestuderen". Volgens CNV-be- stuurder Toxopeus zijn de werkgevers bereid een collectieve regeling af te spre ken, rnaar woordvoerder Schoormans van de werkgevers ontkent dit. De werk gevers willen geen collectieve reparatie omdat ruim de helft van de 150.000 ho- reca-werknemers parttime werkt. WAO- reparatie heeft voor hen geen zin omdat ze nauwelijks in inkomen achteruit gaan als ze arbeidsongeschikt worden. De on derhandelingen worden volgende week voortgezet. n bij de deelnemende winkelt. Zolang de wi tie. De onderzoekers ondervroe gen in het hoogseizoen op uit eenlopende pleldcen in het land ruim achthonderd toeristen. Negen procent zei tijdens het slachtoffer te zijn geworden van een misdrijf. Ruim 65 procent van de misdrijven vond plaats in Amsterdam. Van de groep die geen grote steden bezocht, werd slechts twee procent be stolen of bedreigd. De kans dat 1 een toerist slachtoffer wordt, loopt nogal uiteen voor de diverse nationa liteiten. Maar liefst zeventien procent van de ondervraagde Britten is het slachtoffer gewor den van een misdrijf. Daarop volgen de Italianen (twaalf pro cent) de Amerikanen (elf pro cent), de Duitsers (vier procent). Voor dertien procent van de ge dupeerden is het incident reden niet meer terug te komen in Ne derland. Van de Nederlanders werd drie procent het slachtof fer van een misdrijf Dat vooral jonge toeristen kans lopen op een misdrijf, komt overeen met kenmerken van slachtoffers onder de Ne derlandse bevolking. Jongeren tot dertig jaar worden in het al gemeen twee keer zo vaak slachtoffer dan 50-plussers. Zij begeven zich in tegenstelling tot ouderen vaak 's nachts in de uitgaanscentra. 200 x150 cm 345,- 240 x 170 cm 469,- 250 x200 cm 575,- 300 x200 cm 690,- 300 x250 cm 862,- 350 x 250 cm 1.006,- 400 x300 cm 1.380,- Kom kijken en let u vooral op de wolkwaliteiten en prijzen. Perez import eert ze rechtstreeks uit Marokko. Dus beter en voordeliger kan het niet! Utrecht rkhof2-4, 030-315771. DEN HAAG CAREL GOSELING „De vraag is of wij van de lessen uit de jaren '70 en '80 voldoende hebben geleerd, of dat wij weer op herhaling moeten". Directeur Gerrit Zalm van het Centraal planbureau is er niet gerust op. De economie staat er slecht voor, zo blijkt uit het gisteren ver schenen Centraal Economisch Plan voor 1993. „Het algemene beeld is doormodde ren. We zullen niet snel fraaie resultaten zien", vat hij de bevindingen samen. Het meest verontrustend noemt Zalm de sterke teruggang van de bedrijfswinsten. Hij verwijst naar de jaren zeventig, toen door sterk stijgende loonkosten plus de twee oliecrises hetzelfde gebeurde. Een explosief groeiende werkloosheid was begin jaren tachtig het gevolg. De koopkracht daalde vijf jaar achtereen met in totaal zo'n 13 pro cent Jaren van loonmatiging leidden, even eens op termijn, tot verbetering. Nu dreigt een herhaling van de jaren zeventig, stelt Zalm. „Vanaf 1990 zijn de loonkosten met zeven procent gestegen. De helft van de winst uit de jaren '80 is daarmee ongedaan gemaakt. En wat zien we? Vanaf 1991 wordt lomische groei van 3 procent. Loonmatiging is eigenlijk het enige dat echt soelaas kan bieden, denkt Zalm. De DEN HAAG»GPD kans daarop acht hij in 1994 vrij groot, c dat vooral later dit jaar nog duidelijker zal worden hoe slecht het gaat met het be de groei van de werkgelegenheid jaarlijks minder. In 1992 is het aantal werkloos heidsuitkeringen weer gaan stijgen. Dit jaar dalen de investeringen voor het eerst sinds 1984". Voor komend jaar ziet Zalm geen verbe tering, ook al blijft de loonstijging achter bij de inflatie en begint de economie dit najaar aan te trekken. De werkgelegenheid daalt verder en de werkloosheid loopt op. Voor de jaren 1995-1998 voorziet Zalm slechts mondjesmaat verbetering, zelfs bij een eco- drijfsleven. Volgens Zalm hebben de bedrij ven de eigen positie verzwakt door vorig jaar ten koste van de winst nog een banen groei te realiseren terwijl er economisch ge zien juist banen weg moesten. Die klap werkt nu extra door. Blijft de vraag wat de rijksoverheid kan doen. Lagere lasten en een betere infra structuur kunnen het bedrijfsleven helpen, meent Zalm. Daar is echter geld voor nodig. Lastenverhoging is uit den boze, dus zal er bezuinigd moeten worden op andere uitga ven om daarvoor geld vrij te maken. De ka binetsplannen om komend jaar 7,5 miljard gulden te korten, noemt Zalm 'fors'. Vol gens hem zullen financieringstekort en las tendruk erdoor omlaag kunnen. Aan verlies aan koopkracht tilt hij niet zo zwaar. Zalm: „Aan het begin van de jaren '80 ging de koopkracht over de hele linie met 3 procent per jaar terug zonder veel gevolgen. Maar dat zijn wij kennelijk al vergeten". Alleen loonkosten onderhoud aan eigen huis aftrekbaar dat er dus meer premies en be lastingen worden afgedragen. Omdat nog niet zeker is of er op grote schaal gebruik wordt ge maakt van deze nieuwe aftrek, houdt Melkert ook nog een an dere dekking van het plan ach ter de hand. Omdat de huizen de afgelo pen jaren sterk in waarde zijn gestegen, betalen veel huiseige naren op grond van een 'oude' taxatie nu te weinig huurwaar deforfait (de belasting voor huiseigenaren). Door vaker te taxeren, kan de opbrengst van het huurwaardeforfait gelijke tred houden met die waardestij ging van het huis. Extra taxaties leveren 200 miljoen extra belas ting op. Huiseigenaren die hun huis door een erkende aannemer la ten opknappen, mogen alleen de loonkosten van de belasting aftrekken. Er moet minimaal duizend en er mag maximaal vijftienduizend gulden worden afgetrokken. Dat zal komen te staan in het wetsvoorstel dat de PvdA nog moet maken. PvdA- Kamerlid Melkert diende giste ren in de Tweede Kamer een ru we schets van de wet in. Melkert wil de aftrekregeling met terugwerkende kracht in voeren vanaf 1 januari dit jaar tot 1 januari 1996. Volgens hem leidt de regeling ertoe dat er minder vaak 'zwart' en meer 'wit' wordt gewerkt. Voordeel is Stoutenbeek wonen zet de top van de Nederlandse meubelontwerpers in het lentelicht van de aprilmaand. Stoutenbeek is synoniem aan 'hel ultieme wonen'. De uitgebreide exdusieve collectie is hel neusje san de zalm. Van chique klassiek tot gewaagd modern. De uitstraling zal u aangenaam treffen. Onze service, informatie en kwaliteit zijn spraakmakend voor de gehele meubelbranche. U bent van harte welkom in Beverwijk of Leiderdorp. vens wordt gebruik gemaakt van speciale kaarten. De com missie adviseert die te vereen voudigen en vindt verder dat de (radar)apparatuur op het vlieg veld van Kathmandu moet wor den verbeterd. In het geval van de verongelukte Airbus was er, zo staat in het onderzoeksrap port. sprake van ingewikkelde en rommelige landingsprocedu res. Ook schoten de training en de briefing (de voor aanvang van de vlucht gegeven informa tie) van de bemanning te kort. De definitieve versie van het rapport wordt in Juni gepubli ceerd. Het ongeluk in september 1992 bij Kathmandu (Nepal) met een Airbus A300 is waarschijnlijk te wijten aan een verkeerde uitleg van landingskaarten door de pi loot of piloten. Dat staat in het aprilnummer van het gezagheb bende luchtvaartblad Flight In ternational Bij het ongeluk met het toestel van Pakistan Inter national Airlines (PIA) kwamen 167 mensen om het leven, on der wie veertien Nederlanders. Het blad baseert zich op het voorlopige rapport van een on derzoekscommissie. Bij het naderen van luchtha-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3