Balkanoorlog gaat naar Vredespaleis De Schipbreuk van het Plan Simons Hoe breed wordt de basisverzekering? Feiten &Meningen Massatoerisme maakt eind aan paradijs Goa DONDERDAG 1 APRIL 1993 - LONDEN DAVID NICHOLSON-LORD THE INDEPENDENT De teksten en de beeldspraak zijn verleidelijk: daarin wordt gesproken over droomvakan ties, een vriendelijke plaatselijke bevolking en een onbedorven paradijs onder de palmen. Maar de realiteit is anders: drugmis: bruik, prostitutie door kinderen en uitgebreide vernietiging van het, milieu. Van de Indiase kust staat Goa kan worden geleerd hoe massatoerisme naar „exoti sche" plaatsen helemaal ver keerd kan gaan. Volgens een Britse actiegroep, Tourism Concern, richten wes terse reisorganisaties grote schade aan, maar weigeren zij daarvoorverantwoordelijkheid te nemen. Zij sturen hun klan ten naar hotel Cidade de Goa, dat in een poging om de plaatselij ke bevolking de toegang te ont zeggen een twee- enhalve meter hoge muur heeft gebouwd rond een openbaar strand. Het hotel is nu door de rechter gedwon gen het strand via een pad open te stellen. Milieugroepen beschuldigen het hotel ervan te lozen op een riool dat direct op het strand uitkomt. Nieuwe complexen als het vakantiedorp Taj en de bad plaats Fort Aguada hebben 24 uur per dag gegarandeerd wa ter. De waterleiding die voor de toevoer zorgt loopt langs dor pen die hebben verzocht de lei ding een of twee uur per dag te mogen gebruiken. Maar dat is hen geweigerd. De dorpsbewo ners zijn nog afhankelijk van waterputten. De hotels die door de westerse reisorganisaties worden ge bruikt, hebben volgens de Britse actiegroep ook bestemmings plannen en milieuwetten over treden. Zij hebben waterputten gegraven om de tuinen te be sproeien, terwijl er grote drink- watertekorten zijn in Goa, die gedeeltelijk worden veroorzaakt door het toerisme. Zij hebben ook hotels direkt aan het strand gebouwd om de gasten een on belemmerd uitzicht te geven op de zee. Daarmee is schade toe gebracht aan de duinen. Boven dien hebben zij omheiningen van prikkeldraad neergezet om het strand af te sluiten. Goa werd een toeristisché be stemming voor westerlingen, nadat de hippies het land in de jaren zestig hadden ontdekt. Hoewel de brochures beschrij vingen geven als „puur plezier" en een „onbedorven paradijs" worden er nu LSD-party's en wilde feesten gehouden en neemt de kinderprostitutie toe. Toeristenbussen zijn met rotte vis en kceiemest bekogeld en de politie treedt op tegen wester lingen die drugs gebruiken. Goanen klagen dat traditioneel voedsel als vis onbetaalbaar is geworden door het toerisme. Vrouwen protesteren tegen de manier waarop ze in de toeristi sche literatuur worden gepor tretteerd en tegen hoe „zij en eve nementen als het plaatselijke car navallen koste van hun waardig heid en cultuur tot handelsartikel worden ver klaard". Kinderen spijbelen van school om bij westerse toeristen met drugs te leuren. Diezelfde toeristen kwetsen de zedelijke gevoelens van de dorpelingen door naakt in de zon te liggen. Plaatselijke groeperingen ma ken zich ook kwaad over de speciale behandeling die toeris ten krijgen. De hotels, vaak in buitenlandse handen zijn, krij gen gesubsidieerd water en elektriciteit. Een vijfsterrenhotel verbruikt net zoveel water als vijf dorpen en een „vijfsterren- toerist" verbruikt per dag 28 keer meer elektriciteit dan een Goaan. Volgens de Britse actiegroep weigeren reisorganisaties hun „enorme invloed" bij het plaat selijke bestuur van Goa aan te wenden. „Totdat we bewijzen zien dat ze bereid zijn zich met deze kwesties te bemoeien, kunnen we niet echt geloven dat het zogenaamde 'groene toerisme' iets anders is dan een verkooptruc." Hotels direct aan het strand geven gasten uitzicht op zee Een nieuwe stap in de pro- paganda-oorlog. Zo om schrijft een deskundige de aanklacht waarmee Bos- nië-Hercegovina het be wind in Belgrado voor het Internationaal Hof van Jus titie sleept. Vandaag begin nen de hoorzittingen in de spectaculaire zaak waarin Bosnië zijn buurland klein- Joegoslavië beschuldigt van een lange reeks vergrij pen. Tot de gruwelijkheden behoren onder meer vol- kenmoord, verkrachting, vernietiging van steden en etnische zuivering. DEN HAAG THIEU VAESSEN ANP De Bosnische regering van moslims en Kroaten krijgt een moeilijke taak om haar recht te halen in het Vredespaleis in Den Haag, waar het Hof zetelt. Een cruciale vraag is of de hoogste juridische instantie van de Verenigde Naties wel be voegd is. Het Hof oordeelt zelf over die vraag en kan zich daar bij niet laten leiden door morele verontwaardiging over de gru welen in Bosnië. De rechters fnoeten zich base ren op volkenrechtelijke regels en die stellen dat landen de be voegdheid van het Hof expliciet moeten hebben erkend. Het ou de, communistische Joegoslavië heeft nooit een zogenoemde fa cultatieve verklaring gedepo neerd, waarin de rechtsmacht van het Hof wordt onderschre ven. Klein-Joegoslavië heeft dat evenmin gedaan. Op basis van die wetenschap zouden de vijf tien rechters moeten volstaan met een simpele verklaring van 'jammer maar helaas' aan het adres van de regering in Saraje- Bij het ontbreken van de facul tatieve verklaring, baseert Bos nië zijn aanklacht dan ook op de Conventie tegen Genocide, die in 1951 door het Joegoslavië van maarschalk Tito werd on dertekend. In geval van me ningsverschillen voorziet artikel negen van deze conventie in optreden van het Internationaal Gerechtshof. De vraag is vervolgens of het Hof de federatie van Servië en Een kerkhof in Sarajevo. Het is volledig ontdaan van bomen. Ze zijn gekapt om plaats te maken voor graven en Montenegro zal beschouwen als opvolger van het oude Joegosla vië. Het is volgens deskundigen onwaarschijnlijk dat het Hof tot een bevestigend oordeel komt, aangezien de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties eerder wei gerden klein-Joegoslavië te er kennen als opvolgerstaat van het oude Joegoslavië. Als het Hof die mening deelt, is Belgra do geen partij bij de Conventie tegen Genocide en is het Hof niet bevoegd te oordelen over de aanklacht van Bosnië. De regering in Belgrado zal van daag acte de presence geven in het Vredespaleis, zo wordt ver wacht. Zaakgelastigde Zivkovic, die Belgrado vertegenwoordigt, laat echter direct weten dat deelname van Belgrado aan de hoorzittingen niet betekent dat Joegoslavië de rechtsmacht van het Hof ook erkent. Bosnië-Hercegovina laat zich vertegenwoordigen doorzijn ambassadeur bij de Verenigde Naties, Sacirbey, die onder meer wordt bijgestaan door Boyle, een vermaard deskundi ge op het gebied van het vol kenrecht. Met een verwijzing naar de evidente urgentie vraagt Sacirbeys regering om zoge noemde voorlopige maatrege len, vergelijkbaar met een kort geding in Nederland. Indien de Joegoslavische delegatie in de hoorzitting vandaag de be voegdheid van het Hof niet ex pliciet aanvecht, kunnen de rechters al binnen vier tot zes weken een uitspraak doen. Het lange verzoekschrift dat Bosnië heeft ingediend, valt in twee delen uiteen. Ten eerste moeten Servië en Montenegro afzien van nieuw geweld tegen Bosnië-Hercegovina en schade vergoeding betalen voor de slachtoffers die al zijn gevallen. Ambassadeur Sacirbey moet dan vandaag aantonen dat Ser vië en Montenegro direct be trokken zijn bij de burgeroorlog in Bosnië. De Bosnische regering zal rap porten en verslagen van oogge- om huizen mee te verwarmen. tuigen moeten overleggen waaruit blijkt dat Belgrado bij voorbeeld het vliegverbod bo ven Bosnië schendt en hand- en spandiensten verleent aan Ser vische milities die zich aan de andere kant van de grens te bui ten gaan aan wreedheden. Bel grado zelf ontkent elke betrok kenheid en wijst erop dat het fe derale Joegoslavische leger al lang is teruggetrokken uit de in middels zelfstandige republiek. In de aanklacht eist Sarajevo te vens dat Bosnië wordt gevrij waard van het wapenembargo dat de Veiligheidsraad heeft af gekondigd tegen het hele voor malige Joegoslavië. Dat lijkt een onhaalbare kaart. Honorering FOTO REUTER CHRIS HELCREN van de Bosnische eis zou im mers betekenen dat het Inter nationaal Gerechtshof ingaat te gen een resolutie van de Veilig heidsraad. Daarvoor is het Hof vorig jaar al eens terugge schrokken. In een door Libië aangespannen zaak verwierpen de rechters de eis dat Washing ton en Londen moesten afzien van stappen om Libië te dwin gen tot uitlevering van twee ver dachten in de Lockerbie-ramp. Bindende resoluties van de Vei ligheidsraad gaven de Westerse landen dat recht wel en in zijn uitspraak liet het Hof die resolu ties duidelijk prevaleren boven internationale verdragen ling, tenzij consumenten zich voor dergelijke voorzieningen vrijwillig aanvullend verzekeren, of bereid zijn diep in de eigen beurs te tasten. Zouden de minimalisten het voor het zeggen krijgen, dan zal de overheid een tamelijk korte lijst publiceren waarop alle zorg staat waarop mensen in de ba sisverzekering recht hebben. De rest is voor de markt in aanvul lende verzekeringen. De Ameri kaanse staat Oregon kan als voorbeeld dienen. Daar is vorig jaar een uit financiële nood ge boren plan opgesteld om de collectief gefinancierde zorg te rantsoeneren. Eerst heeft een commissie een lijst opgesteld met ruim zevenhonderd gang bare medische verrichtingen. Gelet op de beschikbare middë- len besloot de wetgéver dat slechts 587 van die verrichtin gen voortaan voor vergoeding in aanmerking kwamen. De zo bereikte besparing maakte het mogelijk ruim honderdduizend, onverzekerde inwoners alsnog aanspraak op het uitgedunde pakket te geven. Ook in Nederland onderzocht een commissie de grenzen van het zorgpakket. Dat was de commissie-Dunning die in 1991 rapport uitbracht. In de beste Nederlandse traditie durf de de commissie het niet aan om heldere keuzen in de zorg te maken. Er kwam geen lijst met concrete voorzieningen die uit de collectieve verzekeringen moeten. Bij de discussie over dit rapport heeft de Tweede Kamer weliswaar in algemene zin er kend dat er grenzen zijn aan de zorg, maar ook daar durfde nie mand een lijn te trekken. De staatssecretaris zelf is inmid dels al een stapje verder. Die vroeg zich onlangs in het open baar af of Nederlanders niet te veel waarde hechten aan een eindeloos gerekt leven. Onze gekozen politici verschuilen zich voorlopig liever achter een brede maatschappelijke discus sie over het rapport-Dunning, waarvoor de overheid ruim vier miljoen gulden heeft uitgetrok ken. door Flip de Kam Frans Nypels Aflevering 1, 2 en 3 van deze vijfdelige serie stonden in de krant van respectie velijk 29, 30 en 31 maart. De ambitieuze plan nen van staatssecre taris Simons lopen op alle fronten vast. Met nog tweederde van de stelselherzie ning voor de boeg, komen er steeds meer aanwijzingen dat de beoogde kostenbeheersing niet langs deze weg kan worden bereikt. De Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten wordt de spil van het nieuwe stelsel, maar zodra voorzieningen naar de AWBZ zijn overgeheveld schieten de kosten daarvan om hoog, omdat er geen rem op het gebruik zit. Bovendien dreigt de procentue le AWBZ-premie de belasting en premiedruk voor lager be taalden tot boven de vijftig pro cent op te stuwen. Gaat de pro centuele premie minder om hoog, dan zullen de nominale premies (die voor iedereen even hoog zijn) torenhoog oplopen. Dit maakt sommige zorgvoor zieningen voor mensen met la ge inkomens in de toekomst mogelijk onbereikbaar. Een in Nederland vrijwel una niem gedeeld uitgangspunt is dat de zorg toegankelijk moet zijn en blijven voor iedereen, ongeacht inkomen en gezond heidstoestand. Maar over de vraag wie voor de nationale zorgrekening moeten opdraai en, bestaat veel meningsver schil. Het ene uiterste is de zorg geheel aan de markt over te la ten. Iedereen met een gelijk ge zondheidsrisico betaalt dan in guldens dëzelfde premie. Om dat de kosten van de zorg nu al 55 miljard bedragen en Neder land 5,5 miljoen huishoudens telt, betekent dit per gezin een gemiddelde jaarpremie van tienduizend gulden. Zo'n laste- nomslag is sociaal onaanvaard baar, omdat een gezin op het minimum dan de helft van zijn netto jaarinkomen van 20,000 gulden aan de ziektekostenver zekeraar kwijt zou zijn. Rusland Het andere uiterste is dat de overheid de produktie en de fi nanciering van de zorg in eigen handen neemt. Dat systeem be staat in Rusland. Heeft de over heid alle touwtjes in handen, dan bepaalt niet de markt maar de politiek hoe de lasten wor den verdeeld. Dat kan een eco nomie grote schade berokke nen. Het Nederlandse stelsel ligt tussen beide uitersten in. Het zorgaanbod is grotendeels in particuliere handen. Medisch specialisten, huisartsen en apo thekers werken meestal voor ei gen rekening; ziekenhuizen, verpleeginrichtingen en bejaar denoorden worden doorgaans geexploiteerd door niet winst- -beogende instellingen. Bij de financiering, dus de las tenverdeling over huishoudens, heeft de Nederlandse overheid evenwel een dikke vinger in de pap. Van de 55 miljard aan zorgkosten wordt 43 miljard ge financierd uit sociale premies danwel via bijdragen uit de schatkist. De resterende twaalf miljard bestaat uit particuliere premies en eigen betalingen van verzekerden. Hët grote voordeel van verplicht gestelde sociale premies (voor AWBZ en ziekenfonds) is dat de overheid de premie afhankelijk kan stellen van het inkomen. Dit dwingt mensen met een hoog inkomen tot solidariteit met de anderen, omdat de soci ale premie geen verband houdt met gezondheid en gezinsom vang, maar is afgestemd op de draagkracht van de premiebeta ler. Aan sociale premies kleven ech ter ook twee grote bezwaren. Omdat het een collectieve hef fing is, hebben de burgers het gevoel dat ze iets wordt afge pakt. Zij zien de premie niet als prijs voor de genoten zorg. Daarom proberen de premiebe talers hun verplichtingen te ontgaan, bijvoorbeeld door zwart te werken. Je betaalt dan minder premie, maar houdt recht op het gehele zorgpakket. Burgers kunnen daarnaast pro beren de premie op anderen af te wentelen. Lukt dat, dan gaan kostenstijgingen in de zorgsec tor niet ten laste van de eigen koopkracht, maar hollen zij de bedrijfswinsten uit. Op den duur kost dat honderdduizen den banen, zo leert de bittere ervaring van de eerste helft van de jaren tachtig. Geen rem Tweede bezwaar: indien de ge hele zorg wordt gefinancierd uit inkomensafhankelijke premies, zit er geen rem op het individu ele gebruik. Is de premie een maal voldaan, dan lijkt de zorg 'gratis'. Een te sociaal stelsel kan dus economisch onaan vaardbare gevolgen hebben, in de vorm van te hoge loonkosten en uit de hand lopend gebruik. Elke verandering van een stelsel van ziektekostenverzekeringen leidt tot een andere lastenver deling. Meer nadruk op het marktmechanisme gaat door gaans ten koste van de sociaal zwakkeren. Te veel nadruk op herverdeling tast de financiële gezondheid van de hoger be taalden aan. Het plan-Simons schippert tussen markt en over heid. De inkomensafhankelijke AWBZ-premie is het sociale ele ment; nominale premies en ei gen bijdragen zijn bedoeld om zorggebruikers meer kostenbe wust te maken, ook al treffen zulke eigen betalingen de minst bemiddelden het zwaarste. In het kielzog van Simons kiest het kabinet enerzijds voor meer solidariteit. Vooral tweeverdie ners offeren voor bejaarden en kleine zelfstandigen. Anderzijds gaan mensen met lage inko mens meer nominale premies betalen. Zowel nu als straks wordt iets meer dan tachtig procent van de totale zorgkos ten inkomensafhankelijk gefi nancierd. De beoogde nieuwe basisverze kering dreigt op de klippen te lopen. Dat vooruitzicht brengt de discussie over de stelselher ziening in een maatschappelijke stroomversnelling. Een stroming blijft pleiten voor een heel brede basisverzeke ring, die ten minste negentig procent van de bestaande zorg omvat. De staatssecretaris en een grote meerderheid van de Tweede Kamer wiebelen voor alsnog op deze lijn. In de Kamer was bijvoorbeeld onlangs geen steun te vinden voor een plan om homeopathische genees- middelen, waarvan de werking door veel deskundigen in twijfel wordt getrokken, uit het basis pakket te slopen. Minimalisten De andere stroming omvat de minimalisten. Zij willen een aanzienlijk smaller pakket voor zieningen in de basisverzeke ring onderbrengen. Minder noodzakelijk geachte medische consumptie moeten mensen maar voor eigen rekening ne men. Genoemd worden dan: voorbehoedmiddelen, plasti sche chirurgie, gebitsregulatie, reageerbuisbaby's, enzovoort. Het wordt stil in de spreekka mer van de orthodontist en bij de kliniek voor geboorterege-

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2