Ajax ontleedt Feyenoord tot op het bot Engeland klaar voor Oranje ,Dit maak je zelden mee' Sport Van Gaal boos op KNVB 'Rode kaart overdreven' Gestuntel Fortuna en Groningen DONDERDAG 1 APRIL 1993 25 A. PLV -CHEF R08 ONDERWATER. 0 Van Loen wil medische hulp Rotterdam John van Loen wil nog deze week overleg met zowel de medische als de technische staf van Feyenoord om te probe ren een oplossing te vinden voor zijn fysieke problemen. Van Loen zegt niet langer door te willen sukkelen. „Zoals het nu gaat, kan het niet langer. Ik heb gewoon behoorlijke fysieke klachten. Ik ben kapot, doodmoe. Op deze manier heeft Feyenoord niets aan mij." Heese opvolger Stepanovic frankfurt» Horst Heese is bij Eintracht Frankfurt benoemd als opvolger van de dinsdag opgestapte Dragoslav Stepanovic. Heese (49) kreeg een contract tot het einde van het seizoen. Ein tracht Frankfurt had zich voor de komende voetbaljaargang al verzekerd van de komst van Klaus Toppmöller, die momenteel nog werkzaam is bij Waldhof Mannheim. Stepanovic stapte dinsdagavond direct op na de bekemederlaag van zijn club te gen zijn toekomstige werkgever Leverkusen (0-3). Zijn opvolger Heese was eerder werkzaam als bondscoach van Malta en speel de in het verleden voor Eintracht. Boksprofs willen zelfstandigheid nieuwegein Het komt voorlopig nog niet tot een scheiding tus sen de profs en amateurs in de Nederlandse Boks Bond. Van de krijgshaftige taal van de Zandvoortse bokspromotor Ruhling bleef gisteravond tijdens een bijeenkomst in Nieuwegein weinig over. In plaats van de door Ruhling voorspelde directe afschei ding werd een negen leden tellende werkcommissie gevormd die een aantal mogelijkheden gaat bestuderen. Oud-prof John Emmen, die als woordvoerder optrad: „Het zou een hele slechte zaak zijn wanneer wij als een rebellenclub de NBB verlaten. Wij staan een goede band met de bond voor. Wij moeten alleen nog overleggen in wat voor vorm." Amsterdammers richten zich op in bekerwedstrijd rotterdam gpd Louis van Gaal wil nog wel eens flink uitvaren. Bij een slecht resul taat zijn de direct betrokkenen vaak het slachtoffer. Gisteravond straalde de technisch directeur na de bekertriomf op Feyenoord van genot. Dit keer wekte het beleid van de KNVB echter zijn toorn. Van Gaal betichtte de bond er zelfs van de kampioenskansen van zijn club te verknallen. De KNVB heeft nog altijd geen antwoord gegeven op de vraag wat er met de competitiewedstrijd Ajax - Feyenoord op 18 april moet gebeuren. De topper, wellicht beslissend in de race om de ti tel, staat voor die dag op het programma in het Olympisch Stadion. Op het Stadionplein wordt echter in dat weekeinde een kermis ge houden. Ajax heeft vervolgens 19 mei als speeldatum voorgesteld. De club wacht nog steeds op antwoord. „De KNVB doet een poging om ons niet kampioen te laten wor den", brieste Van Gaal gisteravond. „We zijn het hele seizoen al het slachtoffer. We spelen in een bepaalde periode zo maar drie keer in de week. Straks, na Den Bosch, kunnen we zo maar vier weken op vakantie." Ook de wedstrijd tegen Volendam moet nog worden ingehaald. Voor dit duel is eveneens nog geen datum gevonden. Je moet er maar opkomen. De voetballers van Feyenoord renden zich rot. Het was al 0-3 en er zouden deze mid dag nog meer goals vallen. Ergens diep weggescholen tussen de 43.000 geslagen kwam een supporter op een onzalig idee. Een paar tellen later werden 'we' dus maar massaal vocaal kampioen. rotterdam vpe minkema gpd-verslaggever Ajax was bezig het onthutsende Feyenoord te ontleden, tot op het bot. Het mes sneed diep door hart en ziel van voetballer en supporter. Ajax zette de doelpuntenteller stil bij 0-5. We worden kampioen', zong De Kuip. Onvoorstelbaar. De KNVB-beker zullen de Rotter dammers in ieder geval niet voor de derde achtereenvolgen de keer winnen. Die is na de eenrichtingstopper van gister middag - ongelukken in de Fina le voorbehouden - toch voor Ajax. Zijn eerste vierde de kleine Edgar Davids nog met zijn ploegmakkers. Bij het tweede doelpunt van de 'kleine pi ranha' betrok hij ook de bank in de feestvreugde. Maar na zijn derde goal, een schitterend pro- dukt, was er geen houden meer aan. De middenvelder sprintte naar de zijlijn en dook in de ar men van Louis van Gaal. Het was ook een enerverende mid dag geweest. De andere twee goals waren van Dennis Berg kamp. Hij stak twee keer zijn hand op. Hij had ook een leuke middag. Waar is de logica? Dit jaar ging Ajax twee keer als toren hoog favoriet de confrontatie aan met PSV. De Amsterdam mers verloren beide duels. Feyenoord zou de grote rivaal vorig najaar de genadeklap ge ven. Het draaide niet in Amster dam en Rotterdam kon niet meer kapot. Eventjes dan. Uit gerekend in die rol lijkt Ajax op te veren en Feyenoord zich on gelukkig te voelen. Je kunt in dit vreemde voet balland maar beter niet aan een wedstrijd beginnen die je niet kunt verliezen. Dat gaat dus fout, keer op keer. Ajax kent maar één rol, die van de win naar. Het werkt soms een be paalde gemakzucht in de hand; het superioriteitsgevoel. PSV trok zich daar twee keer aan op. Feyenoord zag dat gebeuren. En had er een wijze les uit moeten trekken. In de competitie (0-3) ging het al hopeloos mis. Deze week maakte Willem van Hanegem, met een half le ven ervaring in het spel met de bal, een onvergeeflijke fout. De Feyenoord-trainer vroeg zich zelfs af wat er van de Amster dammers terecht zou komen als ze door zijn voetballers zouden worden uitgeschakeld. Het ging inderdaad niet best in De Meer. Maar Van Hanegem ging te ver. Ajax eiste een hoge prijs voor de Rotterdamse overmoed. Van Hanegem wilde gisteren zijn zonden ruim overdenken. Het hoekje van de dug out in het verlaten stadion was een toepasselijke plaats. Bovendien kon hij zich een tijdje schuil houden voor de gehate rivaal Louis van Gaal. Beide trainers liggen elkaar niet zo. Van Hane gem vindt zijn tegenvoeter maar een arrogant en dus ver velend mens. Hij had geen keus. Gisteren moest hij, zij het indi rect, toch zijn complimenten overbrengen. „Over de hele li nie", gaf Van Hanegem mok kend toe, „heeft Ajax meer kwa liteit. Dat is duidelijk. Iedereen denkt natuurlijk dat wij nu in el kaar storten. We zullen moeten bewijzen dat dat niet zo is." „We hebben de wedstrijd in drie minuten verloren", mop perde Van Hanegem. Alsof de trainer wilde aangeven dat Feyenoord de resterende 87 mi nuten kansrijk was geweest. De werkelijkheid was harder dan Edgar Davids wordt onder zijn medespelers bedolven als hij 0-3 voor Ajax op het scorebord heeft gebracht. de Rotterdammers voor moge lijk hadden gehouden. Feye noord kreeg niet meer dan één miezerig kansje. John van Loen miste. Natuurlijk. Bij Ajax waren op dat moment vijf goals geval len. Een ongekende score. Maar als Dennis Bergkamp, na zijn blessure weer in de basis, iets meer van zijn scherpte terug had, was een recordscore bin nen handbereik geweest. De ko- ningsschutter mocht het zes keer proberen tegenover doel man De Goey. Vier keer ging het mis. Feyenoord kon Ajax geen mo ment bijhouden. In de tactische sfeer had Van Hanegem bij het begin zijn eerste nederlaag al te pakken. Van Gaal dwong Feye noord het hoofd van John van Loen te zoeken. Die was bij Ajax nog bekend. „Ik wist dat Frank de Boer het van hem zou win nen", kraaide Van Gaal victorie. John van Loen was Feyenoord - Ajax. Op de trainingen in Am sterdam gedold en geduizeld, na zijn transfer in Rotterdam zelfs vaste kracht. Dat kon Ajax normaal gesproken niet verlie- Feyenoord wilde niet denken, het wilde doen. Gewoon voet ballen, de mouwen opstropen, in de handen spugen en gaan. Na vijf minuten gaf Feyenoord het spelletje mastermind op. Voordat de twee snelste voet ballers - Van Gobbel en Over- mars - aan hun wedren konden beginnen, had Van Gaal het spul al door elkaar gegooid. Het plan was listig. De tegenstander wist het niet meer. Ajax kon doen wat het wilde. Met Clarence Seedorf, hij wordt vandaag zeventien, weer in een schitterende rol. De tiener is zo jong al zo volwassen, dat iedere aankoop volgend seizoen in de rol van Jonk vrijwel zeker op de bank terecht zal komen. Zoals dat past in de traditie van Ajax. Ook de goals pasten bij de club. Ze waren van een wonderbaar lijke schoonheid. De eerste van Davids, na een schitterend passje van Petters- son, werd overtroffen door de goocheltruc van Bergkamp. En wat te denken van de vijfde, van Davids weer. De kleine voetbal ler was doorgebroken, zocht een medespeler, vond alleen Feyenoorders en haalde toen maar uit. Het gaatje was klein, de goal dus prachtig. Feyenoord: De Goey; Van Gobbel. Metgod. Overmars, Petlfcrsson (69. Hansen). Ro- rotterdam gpd Voor de tweede maal binnen veertien dagen mocht UIrich vap Gobbel voortijdig de kleed kamer opzoeken. De verdediger van Feyenoord kon zich in Mos kóu nog enigszins verzoener met de straf van de Franse arbi ter na een handgemeen een Rus. Voor de rode kaart van scheidsrechter John Blanken stein had Van Gobbel geen woord over. „Ik vond het over dreven. Het was een duel om de bal met Kreek, dat ik won. Ik kon het gewoon niet geloven toen hij op me afkwam en mij wegstuurde. Nee, het had wei nig zin om te protesteren. Dat had in Moskou geen nut en zou nu ook niet hebben geholpen. Ik heb nog nooit een scheids rechter gezien die de rode kaart weer ongedaan maakte." Willem van Hanegem vond de beslissing van Blankenstein zelfs erger dan de drie doelpun ten die zijn ploeg na rust nog moest incasseren. „Blanken stein moet beter uit zijn ogen kijken. Kreek maakte de eerste overtreding, die greep Van Gob bel bij zijn broek. Blankenstein wekte veel agressie bij ons op." Havard vindt Tuur te gemeen rotterdam gpd Floyd Havard trekt zich terug als officiële uitdager van Euro pees bokskampioen Regilio Tuur. Dennie Mancini, de al leenvertegenwoordiger van de Welshman in Europa, heeft de British Board of Control giste ren gevraagd Havards kandida tuur ongedaan te maken. Havard. of liever zijn Londen- se agent Dennie Mancini, voelt niets meer voor een duel met Tuur sinds hij kennis heeft ge nomen van uitlatingen van de in New York woonachtige su- pervedergewicht in Vrij Neder land van deze week. De num mer 1 van de wereldranglijst be schrijft daarin enkele van de 'dirty tricks', die hij zich in de Verenigde Staten heeft aange leerd. Verboden en niet verbo den handelingen, die erop zijn gericht de tegenstander uit te schakelen dan wel verwondin gen toe te brengen. rotterdam marcel van der kraan 'iitt John Barnes (links) heeft de bal, terwijl de Turk Mehmet Dilek (midden) over de knie gaat bij Eddy Simon. fot den haag anp Engeland, Denemarken, Ierland en Grie kenland hebben een belangrijke stap gezet op weg naar de eindronde van het wereld kampioenschap voetbal, volgend jaar in de Verenigde Staten. België leek daar al haast „gearriveerd", maar werd voor het eerst in de voorronde gedwongen pas op de plaats te maken. Wales zorgde daar in Cardiff voor: 2-0. Het Engelse voetbalelftal, klaar voor Oranje op Wembley (28 april), nestelde zich door in Izmir met 2-0 van Turkije te winnen weer vóór Nederland en naast Noorwegen in de WK-kwalificatiegroep 2. De Engelsen, die al bij de warming-up werden getrac- teerd op een regen van projectielen, kregen de 60.000 heetgebakerde toeschouwers ra- zensnel stil. Al in de zevende minuut kopte aanvoer der Platt raak na een vrije trap van Bames. De beslissing viel in de blessuretijd van de eerste helft. Doelman Hayrettin, net inge vallen voor de aan de arm geblesseerde En- gin, was kansloos op een welgemikte kop stoot van Lazio-ster Gascoigne. Ierland Ierland versloeg Noord-Ierland, altijd een beladen duel, met 3-0 tot grote opluchting van coach Jacky Charlton. Halverwege de eerste helft scoorden Townsend, Quinn en Staunton binnen acht minuten. De onge slagen Ieren naderden Spanje in groep 3. Denemarken zorgde voor extra spanning in deze groep door Spanje de eerste neder laag toe te brengen. De Denen hadden in Kopenhagen aan een treffer van oud-PSV'er Flemming Povlsen genoeg. De zege was verdiend. De Denen hadden bijna voortdu rend het intitiatief. De schotloosheid van de Europees kam pioen blijft echter opvallend. Het doelpunt van Povlsen, die in de 20ste minuut zijn Spaanse bewaker op het verkeerde been zetten en doelman Zubizarreta voor het eerst na zes wedstrijden kansloos liet, was pas de tweede in vier kwalificatieduels. Spanje dat twee keer vaker in actie is ge weest bleef lijstaanvoerder, maar Ierland en Denemarken liggen sinds gisteravond ge vaarlijker op de loer. De Spaanse coach Javier Clemente wist na afioop wel waaraan (hij bedoelde aan wie) dat lag: de scheidsrechter, in dit geval de Hagenaar Mario van der Ende. „Wij had den de wedstrijd vrijwel onder controle", zei Clemente, „maar de scheidsrechter stond aan de kant van Denemarken." Griekenland Het Griekse voetbalelftal, in het verleden zo vaak hulpeloos als het er op aankwam, steeg andermaal boven zichzelf uit. Nu ver sloegen de Grieken Hongarije in' Budapest met 1-0 en staan groep 5 met negen uit vijf trots bovenaan. Alleen de Russen lijken voorlopig nog een concurrent, terwijl twee landen zich plaatsen. De enige treffer kwam uit een strafschop van Apostolakis na een handsbal van Telek, die daarmee een doelpunt van de net inge vallen Antoniou voorkwam. Feyenoorder Kiprich, in het Hongaarse team vaste keus in tegenstelling tot in Rotterdam, was een kwartier voor tijd dichtbij de gelijkmaker. Zijn inzet werd gekeerd door de uitblinken de doelman Minou. België België leed op weg naar de eindronde na zes overwinningen de eerste nederlaag. Dat gebeurde in Cardiff tegen Wales, 0-2. De verrassende eindstand was al bij rust be reikt vooral dankzij het Welsh opportunis me. De negentienjarige debutant Giggs, die bij Manchester United al wordt vergeleken met George Best, opende de score in de achttiende minuut uit een vrije trap. lan Rush zorgde in de 39ste minuut voor 2-0. Het was zijn 24ste doelpunt voor Wales, een nationaal record. Zwitserland heeft in groep 1 van het WK- kwalificatietoemooi Italië op doelsaldo weer even verdrongen van de eerste plaats. Daarvoor volstond een gelijkspel tegen het zeer defensief ingestelde Portugal: 1-1. Cha- puisat zorgde in de 39ste minuut met een snoekduik voor 1-0. De Portugese uitblinker Semedo herstelde het evenwicht nog voor rust. Dat zou in de tweede helft niet meer worden verstoord. Knupp maakte die niet mee. De speler van VfB Stuttgart viel uit met een gebroken jukbeen. gpd-verslaggever Piet Keizer stond ooit zelf aan de basis van grote successen met Ajax. Tegenwoordig be klimt hij in de vaderlandse sta dions de perstribune. Op het moment dat Ed de Goey gister avond nummer vijf achter zijn oren kreeg en de Kuip werd om gedoopt in een diep tranendal, bekeek de voormalige topvoet- baller hoofdschuddend de Rot terdamse ellende en zei: „Zo'n ploeg mag natuurlijk ook geen kampioen worden. Dat zou een beetje triest zijn." De woorden van Keizer waren niet meer dan logisch na twee keer drie kwartier gespartel van eerst elf en later tien Feyenoor ders, die hun status als 'cup- fighter' na bijna drie seizoenen kwijtraakten, maar die in de competitie nog altijd de rang lijst aanvoeren. Toch moet er in Amsterdam en Eindhoven, zo lieten de vol gelingen van Van Hanegem en Meijer later enigszins geprik keld weten, niet te vroeg wor den gejuicht. In Rotterdam-zuid zijn ze de laatste jaren vaker in een hoek geslagen om er vervol gens sterker uit te komen. „Ie dereen die denkt dat Feyenoord nu als een kaartenhuis in elkaar zal storten, heeft het helemaal mis. Daarvoor hebben we in het verleden te veel meegemaakt. Natuurlijk was dit dramatisch. We hebben vreselijk op ons donder gehad. Dit maak je zel den mee. Maar het wil niet zeg gen dat we er opeens helemaal niets meer van kunnen," koos John Metgod na afioop voor de tegenaanval. Maar een klein, donker Am sterdams opdondertje, die op de laatste dag van maart de wedstrijd van zijn leven speelde en met drie doelpunten Ajax bijna in z'n eentje naar de finale van het bekertoernooi schoot, maakte een eindje verderop in de catacomben van het Feye noord-stadion duidelijk dat Metgod en zijn kornuiten er in derdaad niet zoveel van kun nen. Edgard Davids: „Een schande durf ik het nog net niet te noemen, maar wij moeten wel heel kwaad op ons zelf zijn als we aan het eind van de rit de landstitel toevallig aan Feye noord zouden verspelen." Bluf De Amsterdamse bluf vierde vanzelfsprekend hoogtij. Davids had alle recht boven de anderen uit te kraaien. Al had hij in zijn stoutste dromen niet durven hopen dat er zo'n bekerstunt zou uitrollen. Louis van Gaal, natuurlijk, weer wel. Die had Davids nota bene voorspeld dat hij ging scoren. „Dat kon ik niet geloven. Van Gaal wilde zelfs wedden dat ik er een paar ging maken. Ik scoorde al een tijdje niet veel meer, dus daarom leek me dat zeker in een volle Kuip erg onwaarschijnlijk. Maar de trainer heeft het goed aange voeld," lachte de 20-jarige ME- AO-scholier, die zijn school dit jaar door zijn drukke voetballe ven tijdelijk moest opgeven. Edgar Davids stond versteld van het gemak waarmee Aiax over de doorgaans zeer vecht lustige Rotterdamse ploeg kon denderen., „In de rust," aldus Davids, „wisten we al dat het gebeurd was. Feyenoord han teerde van de eerste tot tic laatste minuut de lange bal. Dat kan wel als er voortdurend mid denvelders achter de spitsen opduiken, maar die waren er helemaal niet." Davids kon na de pauze volop profiteren van de ruimte die er door de Feyenoord-defensie werd geboden. ,,Als je dan ook de vorm van ie leven te pakken hebt, gaat alles vanzelf. Dit is het zwaarste seizoen van de zes jaar die ik bij Ajax achter de rug heb, maar als je zo kan scoren voel je geen pijn of vermoeid heid meer." Met Looyen als trainer voetbalt FC Groningen geen snars beter dan met de ontslagen voorgan ger Verbeek. De inhaalwedstrijd bij Fortuna Sittard, waarin geen fatsoenlijke combinatie was te zien en het onbehouwen wegrammen van de bal favorie te bezigheid was, eindigde in 1 - 1. Looyen moest Groningen in het slot van het verlorert seizoen nieuw elan geven, zodat de club en zijn fans in ieder geval enigszins vrolijk gestemd de nieuwe jaargang tegemoet kon den zien. Maar in vijf duels on der Looyen behaalde de ploeg vier punten, gelardeerd met drie doelpunten. Het voetbal bleef belabberd. Misschien dat de be leving beter is, maar het elftal mist creativiteit, telt teveel spe lers die hun beste tijd al hebben gehad. Bij Fortuna mocht trainer Dekker ondanks de ondermaat se eerste seizoenhelft blijven. Sinds enige weken boekt hij zelfs voorzichtig succes. Fortu na behaalde zes punten uit de laatste vier duels en ziet weer kans de nacompetitie met clubs uit de eerste divisie, waartoe de nummers zestien en zeventien van de hoogste klasse verplicht zijn, te ontlopen. In punten kwamen de Sittardenaren giste ren gelijk met de buren van Roda uit Kerkrade. met Don Bosch en Dordrecht onder zich. Geklungel De doelpunten vielen logischer wijs. gezien het onwaardige ge klungel. uit vrije trappen, een directe en een met een tussen station. Olde Riekcrink nam de eerste, vlak buiten het straf schopgebied, na ruim een half uur. Doelman Hesp. die zich te gen RKC eens voor het muurtje opstelde, ging nu bij de vijfme- terlijn staan. (ïroningens aan voerder draaide de bal simpel in de hoek. Even later, aan de an dere kant, legde Driessen de bal perfect op het hoofd van Szalma: 1-1. De Hongaar had eerder de buitenkant van de paal geraakt. De tweede helft was mogelijk nog slechter dan de eerste Voor het vijfde seizoen op rij eindig de Fortuna - Groningen gelijk. DuiLsland et een overwinning van 2-1 op tweede-ligaclub Chcmnitzer FC hebben de amateurs van Hertha BSC Berlin een nieuw hoofdstuk geschreven in de toch al turbu lente geschiedenis van het Duit se bekervoetbal. De elf niet-be- taalde voetballers treden als ge volg daarvan op 12 iuni in net Benijnse Olympisch stadion aan voor de finale tegen Lever- kusen. De Bundesligaclub won dinsdag met 3-0 bij Eintracht Frankfurt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25