wao on vtm a College oudere aan Leidse universiteit 'Afschuiven van schuld is er niet meer bij' SieMatic Randstad Actie Verto- werknemers over water Woordenboek Nederlandsche Taal vliegt over de toonbank L>— i leen in onze showroom krijst u een goed I.D. van uw keuken. 'IzzrflJ DONDERDAG! APRIL 1993 Een vrouw in pyjama zwaait, voorbijgangers groeten, een marktkoopman gooit een si naasappel, een collega van hem maakt een obsceen get zijn kruis. Twee boten met sta kende werknemers van de Lei- derdorpse staalkabelfabriek Verto varen door de Leidse wa teren om actie te voeren voor een goede CAO. De opvarenden roepen elkaar enthousiast toe. De buitenwereld reageert ogen schijnlijk vooral met onwetend heid of onbegrip. Verto Leiderdorp was gisteren een van de bedrijven waar de Industriebond FNV een 24 uurs-estafette staking hield. De directie heeft de dag tevoren in tern laten weten de stakers geen strobreed in de weg te leggen. Werkwi'lig personeel is ge vraagd provocaties te vermij den. De inschrijving van de stakers, die 85 gulden per dag krijgen uitgekeerd van de bond, ge beurt dan ook probleemloos op het bedrijfsterrein. Slechts een enkele werkwillige passeert in de tussentijd. Onder hen ook bondsleden. „Het is voor iedereen een per soonlijke afweging om wel of niet mee te doen", zegt FNV- bestuurder Gé Frieling. Een Turkse werknemer spreekt later zijn verbazing uit over dit staal tje van Hollandse verdraag zaamheid. „Bij een staking in Istanboel is dat ondenkbaar. Ook de directie kan zich daar beter niet laten zien." Traditie Verto is door de Industriebond FNV uitgekozen omdat het be drijf een 'stakingstraditie' zou hebben. Bovendien is 84 pro-, cent van het personeel lid van de bond. Twee jaar geleden werd er ook gestaakt. Een van de werknemers relativeert dat. „Ik werk hier twaalf jaar en dit is misschien de derde of vierde Speciale cursussen beginnen in het najaar Mensen van 50 jaar en ouder kunnen dit najaar speciale cursussen volgen bij Hoger Onderwijs voor Ouderen (HOVO) een nieuwe onderwijsvorm aan de Leidse uni versiteit. HOVO houdt zoveel mogelijk rekening met de interesse en ervaring van de oudere deelnemers. De Leidse universiteit heeft het 'groene licht' gegeven voor dit plan dat nop wordt uitgewerkt. Nog niet bekend is in welk universiteitsgebouw HOVO onderdak krijgt. Een werknemer van Verto luistert op het Stadhuisplein naar de toespraak van bondsbestuurder Hans van Winkel. ;3§lt - «I iS h~ - - leiden* caroline v FOTO HENK BOUWMAN keer. Dat noem ik geen tradi tie." Voor Frieling daarentegen geeft die opmerking vooral weer hoe relatief weinig er wordt ge staakt in Nederland. De bondsbestuurders die deze dagen van bedrijf naar bedrijf trekken voor stakingsacties vin den de bereidheid bij Verto, dat middenin de saneringen zit, op vallend. „Het geeft aan hoe be langrijk ook voor deze mensen een goede CAO is." De werkne mers zijn bovendien zelf met het idee gekomen een manifes tatie te houden. Per boot, voor zien van actiespandoeken en - petjes is het de bedoeling langs andere metaalbedrijven te gaan om uiteindelijk bij het Stadhuis plein aan te komen. Maar het enthousiasme daar over is niet overal even groot. Zo schiet door tijdgebrek een bezoekje aan scheepswerf Aker boom aan de Rijndijk er bij in. „Maar daar hadden ze eigenlijk ook weinig zin om ons te ont vangen", geeft een bondsbe stuurder toe. Groter is de animo bij de NEM aan de Vrijheids laan, het enige bedrijf dat daad werkelijk wordt aangedaan. Daar wachten rond tien over half tien een kleine twintig per soneelsleden de schommelende actieboten op. „Om negen uur stonden we hier met een veel grotere groep, maar na twintig minuten zijn we maar weer aan het werk gegaan". Het bezoek blijft beperkt want juist deze ochtend wordt een enorme ke tel op een schuit gehesen en dat kan moeilijk worden onderbro ken. Aangekomen bij het stadhuis spreekt FNV-districtshoofd Hans van Winkel vanaf het bor des het overigens dunbevolkte plein toe. Hij herinnert er aan dat Leiden ooit een metaalstad bij uitstek was. „Namen als de Grofsmederij, de Kettingfabriek en, verspreekt hij zich, NEM en Verto zijn nu alleen nog in boe ken terug te vinden." Hij herin nert aan de problemen bij Verto en spreekt zijn waardering uit voor de bereidheid toch in actie te komen. „Het is toch heel wat anders dan een Verolme of Wil ton Feijenoord waar je maar hoeft te fluiten en iedereen ver zamelt zich." Zo ongeveer op het moment dat hij die woorden uitspreekt wordt die ochtend bekend dat de bonden en de werkgevers weer aan tafel gaan voor een zo veelste nieuwe poging een CAO te sluiten. Verschillende universiteiten en hogescholen in Nederland heb ben HOVO, de Leidse universi teit liet nog verstek gaan. HOVO is enorm populair: in Rotterdam staan dit studiejaar 1500 oude ren ingeschreven voor de cur sussen, volgens de Erasmus Universiteit een stijging van 100 procent. De Leidse initiatiefneemster Mienke van Noort van het Leid se Volkshuis is een groot voor stander van een aparte onder wijsvorm voor ouderen op uni versiteitsniveau. „Cursussen waar ouderen zónder vooroplei ding toch kunnen studeren, zijn ideaal voor deze leeftijdsgroep. Mensen kunnen dan toch op academisch niveau kennis op doen, zonder het vereiste vwo- diploma of een toelatingsexa men zoals voor een studie aan de universiteit nodig is." 'Studeren la carte' aan de Leidse universiteit is ook een mogelijkheid voor ouderen om de studiedraad weer op te pak ken. A la carte-studenten zijn van alle leeftijden en kunnen te gen een bepaald bedrag als toe hoorder een serie colleges over een bepaald onderwerp bijwo nen. Dit betekent dat men sa men met de 'gewone' studenten in de collegebanken zit. Voor la carte' is geen vooropleiding nodig. Na de collegereeks krijgt de deelnemer een certificaat. Van Noort verkiest voor ou deren HOVO boven 'studeren a la carte'. „Het is toch een' be paalde leeftijdsgroep die het ook leuk vindt om tijdens de colleges contact met elkaar te leggen. Ouderen willen boven dien dieper op de dingen in gaan en napraten: ook daarom is een aparte onderwijsvorm goed vpor hen. Ze moeten zich niet schuldig voelen als ze een vraagstellen." Van Noort signaleert tijdens haar werk in het Volkshuis dat veel ouderen belangstelling hebben om weer een studie op te pakken. „Of ze zijn er tijdens hun leven niet aan toe geko men, of ze hebben de kans ge mist om andere redenen. Voor veel ouderen zijn de cursussen van het Volkshuis prima, maar er zijn er ook die meer in hun mars hebben. Daarom kwam ik op het idee om HOVO-onder- wijs bij de Leidse universiteit aan te kaarten." Inmiddels is contact gezocht met een verscheidene emeritus hoogleraren die meewerken aan de voorbereiding van HOVO. Verder moet er een coördinator worden aangesteld die het HO- VO-onderwijs in goede banen moet leiden. Vrijwilligers heb ben zich volgens Van Noort al aangemeld om een deel van het werk op zich te nemen. Van Noort: „We streven er naar om dit najaar met ongeveer drie cursussen te beginnen, ook om dat dit het Europese jaar van de ouderen is." 'Leids' 37-delig woordenboek uitverkocht den haag/leiden binnen een mum van tijd uit verkocht. Uitgever SDU was Het 37-delige Woordenboek der binnen twee dagen na verschij- Nederlandsche Taal (WNT) is ning vorige maand door de eer- Geld voor vereniging voormalig verzet leiden De provincie Zuid-Holland geeft eenmalig 5000 gulden subsidie aan de vereniging Voormalig Verzet Zuid-Holland. Met de gift kan de vereniging in elk geval in 1993 nog blijven bestaan. De inkomsten van Voormalig Verzet lopen sterk terug doordat steeds meer leden en donateurs overlijden. De vereniging Voormalig Verzet organiseert in de provincie de dodenherdenking en de viering van' bevrijdingsdag en geeft voorlichting over de Tweede Wereldoorlog. Veel academici .werkloos leiden/regio Afgestudeerde en werkloze academici in de Rijn streek nemen de derde plaats in van een landelijke werklozen- toptien van academici. Deze ranglijst is verdeeld in tien regio's en samengesteld door het studentenblad Sum. Het landelijk ge middelde van werkloze academici bedraagt volgens de cijfers van de Arbeidsvoorziening 5,6 procent: in de Rijnstreek is 9,9 procent van de academici werkloos. Alleen in de regio West-Utrecht 13,5 procent en Nijmegen- /Rivierenland 12,4 procent zijn er meer academici werk loos. Forum over Rusland leiden De huidige situatie in Rusland komt aan de orde in een forum van de Leidse universiteit vanavond 19.30 tot 22.00 uur. De videogroep Efir en het Documentatiebureau voor Oosteuro pees Recht organiseren de bijeenkomst. Een aantal Russsisch-talige tv-beelden uit de crisisperiode voor president Boris Jeltsin, tussen 20 en 31 maart, wordt tijdens het forum vertoond. Sprekers zijn: de historicus Henk Kern, de jurist Ger van den Berg, en de politicoloog John Löwenhardt. Het forum wordt ge houden in faciliteitengebouw van de universiteit aan de Cleve- ringaplaats 1, in zaal 127. Belastingdienst onderging drie jaar geleden mammoetoperatie leiden meindert van der k Zo'n 80.000 tot 90.000 uit Leiden en 19 omliggende ge meenten hebben afgelopen maand hun aangifteformulier voor de belastingen ingeleverd. De belastingdienst schat dat er naar schatting nog 25.000 bin nen moeten komen. Zo'n 180 belastingambtenaren gaan er mee aan de slag om de aangif tes voor 1 december van dit jaar af te handelen. Drie jaar geleden startte een mammoetoperatie om de belas tingdienst in Leiden om te tur nen naar een efficient werkende organisatie. „Het algemene beeld van een trage, bureaucra tische en autoritaire belasting dienst dat bij onderzoeken naar voren kwam, moest verdwij nen", aldus K. Moed, directeur particuliere belastingen in Lei den. Bij het aantreden van de directeur stond voorop dat de werkwijze klantvriendelijker moest worden. De belastingdienst leed vol gens hem aan het euvel waar zoveel instanties aan lijden. Burgers belden op, werden ein deloos doorverwezen omdat het dossier onvindbaar was, met het resultaat dat het probleem niet werd opgelost. Dat kwam door de wijze waarop de teams was georganiseerd. Taken zoals inboeken van de aangifte, con troleren, verwerking bezwaar schriften: alles gebeurde op ge scheiden afdelingen. Nu zijn er zes teams die elk een deel van het alfabet heb ben. Binnen zo'n team wordt alles van begin tot eind gedaan. „Wanneer nu iemand opbelt kan hij direct te horen krijgen hoe de zaak ervoor staat. Het dossier ligt bij die dienst im mers onder handbereik", aldus Moed. Maar daarnaast is de manier van werken ook aanzienlijk ge wijzigd. „Vroeger maakte ik mee dat medewerkers de tele foon soms gewoon lieten rinke len. Nu wordt die onmiddellijk opgenomen en hebben bellers na één doorverbinding de goe de persoon te pakken." Maar de belastingdienst stelde ook an dere eisen. Zo moeten de men sen die belasting terugvorderen, voor 1 december hun geld heb ben. Bezwaarschriften moeten binnen drie maanden zijn afge rond. „Er is nu duidelijk een grotere verantwoordelijkheid voor een aangifte dan vroeger", zegt 0 een Individueel Design. Een compleet keukenvoorslel dal in alle opzichten rekening houdl met uw persoonlijke wensen en omstandig- GOEDHART «^BOUWHUIS Hoorn 126a (t.o. Avifauna) Alphen a/d Rijn tel. 01720-22100 Openingstijden: ma. t/m vrij. 8.30-12.30,13.30-17.30 uur. vrij. tot 21.00 uur, zat. 10.00-16.00 uur. Sie^ltcde meeste mogelijkheden voor een werkelijk individueel, speciaal voor u ontworpen keuken In 18 prijsgroepen Een aantal c< in hel ruim 180 pagina's dikke SieMatic keukemdeeënboek. dat voor u klaar ligt 'l Llelsl een SieMatic. Individueel Design Moed. „Er zaten soms afdelin gen op elkaar te wachten. Ja, dat lag natuurljk altijd aan de andere afdeling. Dat afschuiven van schuld is er nu niet meer bij. Geen verwijsgedrag meer. Enkele uitzonderingen daarge laten moeten aangiften binnen een jaar zijn verwerkt." Het kostte Moed de nodige moeite zijn medewerkers van de jioodzaak van de cultuurom slag te overtuigen. „Zij vonden dat zij hard werkten. Nou, dat betwistte ik niet. Maar de klant vraagt niet om hard werken, die wil goed geholpen worden. Wij hebben daarom doelstellingen geformuleerd met jaarplannen. Ook individuele afspraken, bij voorbeeld een vaste hoeveel heid minuten die de verwerking van een aangifte mag kosten." De plannen veroorzaakte de nodige onrust bij het personeel. Iedereen kreeg immers ander werk, op een andere plek met andere collega's. Tegelijkertijd onderging het gebouw aan het Stationsplein een grondige ver bouwing en moesten sommigen op de gang verder werken. De organisatie werd ontdaan van een groot aantal leidinggevende functies zoals chefs', sous-chefs, bureauhoofden. Er verdwenen maar liefst vijf hoofden van teams. „Dit veroorzaakte veel onzekerheid en ik heb dus in het eerste jaar de nodige brand jes moeten blussen". Het is volgens Moed belang rijk dat burgers goed aangifte leren doen en ambtenaren dus weinig hoeven te 'repareren'. Want een foute aangifte kost naar schatting drie keer zoveel tijd dan een goede. „Die fouten zijn niet altijd bewust gemaakt. Het is veelal onwetendheid. Daarom besteden wij veel meer dan in het verleden aandacht aan informatie. Er zijn folders, tv-spots, 06-nummers en als mensen het helemaal niet meer weten, kunnen zij hier hun for mulier laten invullen door een ambtenaar. Dit jaar zijn hier 3000 mensen langs geweest. Kun je nagaan, in 1977 moch ten wij helemaal niemand hel pen." De zakelijke instelling moet uiteindelijk ook leiden tot een betere controle. „Vorig jaar werd achttien procent van de aangiften van particulieren ge ste druk (oplage 1300 stuks) heen, zo heeft een woordvoer der laten weten. De uitgever be raadt zich over het uitbrengen van een tweede druk. De lijvige pil beslaat in totaal zo'n 42.000 pagina's. Voor een gebonden editie moest 2295 gulden worden neergeteld. De uitvoering in paperback kostte 1795 gulden. De maker van het WNT is het Leidse Instituut voor Lexicologie, onder leiding van professor P. van Sterken- burg. Aan het boekwerk is ruim 140 jaar gewerkt en er moeten nog drie delen de letters x, y en z verschijnen. Het standaard werk beschrijft de betekenis en de herkomst van Nederlandse woorden vanaf 1500 tot het jaar 1978. Taailiefhebbers Belangstellenden voor het WNT konden vanaf medio vorig jaar intekenen op het boek. „De toe loop was verbazingwekkend groot", aldus de woordvoerder. Onder de kopers bevonden zich vooral veel lezers van het blad Onze Taal, „pure taalliefheb bers dus." Daarnaast waren er veel leraren, dominees en een aantal colum nisten onder het koperspubliek. Tweede druk Er hebben zich nu al enkele honderden gegadigden gemeld voor een eventuele tweede druk. Volgens de SDU-WOOrd voerder is het zeer waarschijn lijk dat die er ook zal komen, maar daarover wordt in mei een beslissing genomen. „In ieder geval zal het uitsluitend bij een gebonden editie blijven, want daar ging bij de eerste druk ook de meeste belangstelling naar corrigeerd. Dat was vroeger het volgende jaar hun formulier maar tien procent. „Daaruit beter invullen. Op de lange ter- blijkt al een rendementsverbe- mijn moet het gevolg zijn dat tering aan onze kant. Maar ook het aantal correcties zo laag denken wij dat burgers hierdoor mogelijkwordt." Professor Van Sterken burg ver blijft in het buitenland en was vandaag niet bereikbaar voor commentaar op het succes van 'zijn' woordenboek. Kiezen uit 30.000 boeken op cassette? Bel de NLBB. 070-3 211 211

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23