Alkemade is blij met installatie Mariaschool: interesse voor tuinbouw kweken Geen dode dieren in bebouwde kom Rijn- en Veenstreek Problemen LOA voorbij 'Regels nadeel bedrijfsleven' DONDERDAG 1 APRIL 1993 GERT VISSER. 071-161417. PlV -CHI roelofarendsveen. kees van kuilenburg Public relations voor het tuinbouwonderwijs. Zo omschrijft directeur Cas Juffermans van de Ma- riabasisschool in Roelofarendsveen de tuin bij de school aan het Noordeinde. Morgen nemen de leerlingen een nieuwe kas op het terrein in ge bruik genomen. Volgens Juffermans heeft het tuinbouwonder wijs de laatste jaren een te negatief imago gekre gen. „Alle aandacht is op de MAVO en andere vormen van hoger onderwijs gericht. In het verle den ging eenderde van onze leerlingen naar het beroepsonderwijs. Nu hoor je dat eerst gekozen wordt voor het algemeen onderwijs, daarna zien ze wel weer. Een fout uitgangspunt naar mijn stellige overtuiging", merkt Juffermans op. „Als basisschool willen wij ons dan ook inspannen om het tuinbouwonderwijs meer in de belangstelling te krijgen. Een-goede schooltuin is daarbij onmis baar." De zienswijze is hem niet ingegeven door het tuinbouwonderwijs in Alphen aan den Rijn en Aalsmeer. „We hebben het zelf gesignaleerd. In het tuinbouwonderwijs zijn tal van mogelijkhe den om verder te leren. In het vak is een goede boterham te verdienen. Bovendien heb je als school ook verplichtingen ten opzichte van de ge meenschap. In het dorp zijn veel tuinbouwbedrij ven. Je moet er als school rekening mee houden, dat zij niet in de problemen komen." Enthousiasme De school heeft al zon dikke 20 jaar een school tuin. „Vooral dank zij de inspanningen van onze collega Cees Meeuwissen. Die heeft in 1969 de aanzet gegeven. Eerst enkele stukjes langs de ou de St. Mariaschool en later achter de Lourdesgrot bij het oude zusterklooster. Na de fusie van de jongens- en meisjeschool in de jaren tachtig zijn de tuintjes achter de Mariaschool aangelegd. Compleet met 20 zogenaamde lage ramen om onder glas te kweken. Ook al weer het werk van Meeuwissen. Die staat soms 's morgens om zes uur al te spitten. Een enthousiasme dat hij ook over weet te brengen op de jongens en meisjes." Sinds kort beschikt de schooltuin ook over een kas van ongeveer 40 vierkante meter. „Die heb ben we van een kweker gekregen. Samen met en kele ouders en leerling Johan van Klink is de kas in negen zaterdagen weer opgebouwd. Compleet met betonnen fundering, verlichting, een sproei- installatie en een mechanisme om de ramen au tomatisch te openen en te sluiten. Ook de grond ter plaatse is tegelijkertijd verbeterd. Een kas waarin op bijna professionele wijze kan worden gewerkt", legt Juffermans uit. „Ik wil niet ten koste van alles leerlingen naar het Florens College in Aalsmeer of de tuin bouwschool in Alphen sturen. Een kind moet on derwijs volgen waar hij of zij plezier in heeft. Als een kind duidelijk te kennen geeft dat hij naar de tuinbouwschool wil en een ouder vraagt vervol gens of hoger onderwijs niet beter is, word ik wit heet. Dan handel je niet in het belang van het kind. Dat geldt ook voor de school. Er mag geen competitie zijn welke school het meeste leerlin gen richting gymnasium of andere opleiding stuurt." Directeur P. Visch van de chr. Lagere Agrari sche School in Alphen juicht de inspanningen van de Veense schooldirecteur toe. „juffermans heeft goede notie genomen van wat het tuin bouwonderwijs biedt. Overigens is hij gelukkig niet de enige." Vervolg voorpagi na Wethouder Nugteren (CDA/ruimtelijke ordening, milieu zaken) van Alkemade is ingenomen met het nieuwe plan voor een compostinstallatie van de firma Alcom. „Wij staan volledig achter deze locatie. We willen dan ook alle medewerking verlenen om de bouw van de installatie daar zo snel mogelijk te realiseren zegt hij in een eerste reactie. Het provinciale afvalverwer kingsbedrijf Proav vormt samen met Westwoude Management uit Alphen, Agry Systems uit Rotterdam en Groen Recycling uit Rijpwetering de initiatiefne mer tot de bouw van een com- posteringsinstallatie. Met zijn vieren vormen zij de firma Al- De provincie Zuid-Holland heeft eerder een plan voor de bouw van een compostfabriek in Rijpwetering afgewezen. Pro jectleider Kramer van de Proav: „De composteringshal zou te hoog worden. Bovendien zou den er te veel bomen verloren gaan. In ons nieuwe plan heb ben wij daar rekening mee ge houden: de hal wordt nu maar zes meter hoog. En voor de bo men die voor de installatie moeten wijken, planten wij ver vangend groen." Omdat Alcom nu volledig te gemoet komt aan de bezwaren van de provincie, verwacht Kra mer nu wel instemming. Dins dag nemen Gedeputeerde Sta ten een besluit. Na de goedkeuring door de provincie gaat Alcom een aan vraag voor een afvalstoffenwet vergunning indienen. Zolang die vergunning er niet is, hoopt Alcom dat de provincie de zaak wil gedogen. Kramer: „De pro vincie kan immers het huidige aanbod van het groente-, fruit-, en tuinafval nauwelijks aan. Het is dus erg belangrijk dat we zo snel mogelijk met de bouw kun nen beginnen." Als alles meezit, verwacht Kramer dat er binnen twee maanden met de bouw van de installatie kan worden begonnen. De bouw neemt naar verwachting vier tot zes VRIJE TUD Palmpasen Het Alphens buurtcentrum Elc- kerlyc houdt zaterdag 3 april een palmpaasoptocht naar ver zorgingshuis Oudshoorn. Kin deren die mee wille doen kun nen op woensdag 31 maart een houten kruis meenemen naar het buurtcentrum aan de Ha- vixhorst, om het daar te versie- Locatie al eens eerder in beeld alkemade Het terrein van Groen Recy cling, waar nu alleen groen afval wordt gecomposteerd, is al eens eerder naar voren gekomen als geschikt terrein voor een compostfabriek. De gemeente Alkemade stemde hiermee in. GS wezen het plan af omdat het een te gro te inbreuk zou betekenen op het polderlandschap. Vervol gens heeft de firma Alcom een optie gelegd op de Rui ten Troef-hallen in Roelo farendsveen. Deze locatie, te gen de bebouwde kom, was zeer omstreden. Na hevige protesten wees de raad deze plek af. De firma Alcom is te gen dit besluit in beroep ge gaan bij de Raad van State. Het kan nog een half jaar du ren voordat hij de zaak in be handeling neemt. Intussen is Alcom op zoek gegaan naar andere oplos singen. Daarbij kwam op nieuw het terrein van een van de initiatiefnemers, Groen Recycling, weer in beeld. Als dit plan uit te voe ren Is. trekt Alcom het be roep in. maanden in beslag. Aan hoeveel mensen de in stallatie werk zal bieden is nog niet bekend. Kramer verwacht dat dat er maximaal tien zullen zijn. ren. Aanvang twee uur. De kos ten bedragen 1,50 gulden. Bingo In buurthuis VVesterhaven aan de Emmalaan 45 in Alphen wordt vrijdag 2 april een bingo gehouden. Om 19.30 uur gaat de zaal open en een half uur la ter gaan ae balletjes rollen Vrouw op bromfiets gewond hazerswoude-runduk» Een 28-jarige vrouw uit Bodegraven is gis teren gewond geraakt bij een botsing op het fietspad langs de Rijndijk in Hazerswoude. Zij haalde twee fietsers in van wie er plotseling een uitweek. De bromfietsster viel en werd met ernsti ge verwondingen aan het gezicht naar het Academisch Zieken huis Leiden gebracht. Meisje in buik geschopt alphen aan den run» Een bromfietser heeft zonder dat daar aan leiding toe was een zesjarig meisje uit Alphen in haar buik ge schopt. Het kind was achter de woning aan de Akkerwinde aan het spelen toen de bromfietser haar schopte. De huisarts consta teerde dat het kind enkele gekneude ribben aan de trap had overgehouden. Alphenaar mishandeld alphen aan den run» Een 25-jarige Alpenaar heeft van een onbe kende, zonder enige aanleiding, zo'n harde klap op zijn achter hoofd gekregen, dat hij er een gekneusde gehooringang aan overhield. De man stapte in de Van Nesstraat op zijn fiets toen hij de tik op het hoofd kreeg. alphen aan den run De Lokale Omroep Alphen (LOA) zit weer op het goede spoor. De bestuurscrisis lijkt voorbij nu drie nieuwe leden voor het dagelijks bestuur zijn benoemd. Het zijn Alphenaar H. Jacobs, Leiderdorper C. Jans sen en Alphense S. Plantinga. Het college van B en W heeft ook besloten om subsidie be schikbaar te stellen voor de LOA. Voor dit jaar en vorig jaar krijgt de omroep totaal 32.000 gulden. Het is wel de bedoeling dat de omroep zichzelf in de toekomst financieel kan redden, onder meer door inkomsten uit recla me, aldus het gemeentebestuur. Volgens voorzitter K. Wagenaar van de LOA kunnen, 'nu de or ganisatie weer op orde is' de onderhandelingen met het be drijfsleven over een paar maan den beginnen. Piet Verhoef ereburger Ter Aar Nederland moet behoedzamer omspringen met zijn bedrijfsleven. „Ons land is over- en over ge regeld. Er is geen land in de wereld waar zoveel beleidsterreinen en -velden zijn uitgevonden en waar ze zo gecompliceerd zijn", was de waar schuwing waarmee burgemeester P. Verhoef - de directeur van de bv Ter Aar - gisteren af scheid nam van zijn gemeente. 'Lange en kostenverslindende procedures' be tekenen een verdere vervreemding van de bur ger met de politiek, vermindering van concur rentiekracht en werkgelegenheid onder het be drijfsleven, hield de scheidende burgemeester de gemeenteraad voor. 'Herbezin u en zoek naar vereenvoudiging', was zijn boodschap aan de achterblijvers. Tijdens de speciale raadsvergadering werd Piet Verhoef - Ter Aars' zevende burgemeester sinds de eerste in 1793 zijn intrede deed - door de raad uitgeroepen tot ereburger van Ter Aar. Zijn bijnaam de 'directeur van de bv Ter Aar' slaat op de grote band van Verhoef met het be drijfsleven. De gemeente Ter Aar beschouwde hij als een bedrijf. Regels als: 'Vandaag bestellen en gisteren brengen' en 'waar het eenvoudig kan, moet het ook eenvoudig' trachtte hij ook de ambtenaren en de politiek bij te brengen. Verhoef mocht een eigen wijze van werken hebben, de waardering over hetgeen hij heeft gepresteerd was groot, zo bleek uit de toespra ken van diverse sprekers. Zo heeft hij destijds zelf alle kamerleden individueel afgelopen ze duidelijk te maken dat Ter Aar niet moest worden samengevoegd met Nieuwveen en Ze venhoven. Wat geen enkele burgemeester in een her in te delen gemeente lukte, lukte Ver hoef wel: Ter Aar ontsnapte op het nippertje aan de herindeling. Het vinden van een geschikt afscheidscadeau voor Verhoef heeft de raad wel enige moeite ge kost. „Een fiets wilde hij niet", merkte loco-bur gemeester P. van Rijn op. „Die had hij nog en dat zou dus alleen maar tot kapitaalsvernieti ging leiden." De nimmer stilzittende Verhoef kreeg uiteindelijk twee zonnestoelen. Totdat Ter Aar een nieuwe burgemeester heeft, neemt Van Rijn waar. Volgens voorzitter K. Heijers van de vertrouwenscommissie verke ren de gesprekken over de aanwijzing van een nieuwe burgemeester in een vergevorderd sta dium. De vertrouwenscommissie heeft een una niem advies uitgebracht. Minister Dales hoeft alleen nog maar 'ja' te zeggen en het is rond. Na sluiting kadaverhok Hazerswoude Elf mijden om besmetting te voorkomen Je zal als moeder met een kin derwagen op het trottoir lopen en het pad wordt ineens ver sperd door een dode koe. Der gelijke situaties moeten na de sluiting van het kadaverhok in Hazerswoude-dorp op 1 mei, worden voorkomen, vinden de landbouworganisaties in Rijn- woude. Door de sluiting van het hok moeten de boeren de kadavers 'buiten leggen' opdat ze door het destructiebedrijf kunnen worden opgehaald. In de bui tengebieden is dat niet zo'n groot probleem, dat in tegen stelling tot binnen de bebouw de kom. De landbouworganisa ties vinden dat de kadavers hier op het erf moeten worden ge legd. De wagen van het destruc tiebedrijf moet dan een eindje het erf oprijden om de dode dieren op te halen. Binnenkort wordt een inventarisatie ge maakt van de bedrijven waar dat moet gebeuren. Ook voor boeren die aan de Rijndijk wonen, moet een spe ciale regeling worden gemaakt omdat het gevaarlijk is voor de vrachtwagen om op het fietspad of op de druk bereden weg te stoppen. Het aan de Gemeneweg in de bebouwde kom van Hazers woude-Dorp gevestigde depot voor dode dieren sluit als gevolg van klachten uit de omgeving. Vooral 's zomers was de stank onhoudbaar. Buiten zitten was een ramp. Gewassen kleding hoefde je al helemaal niet bui ten te hangen en de maden lie pen soms de huizen binnen. Zelfs kamerlid Blauw die vorig jaar ter plekke poolshoogte kwam nemen, keerde hevig ge schrokken over dergelijke 'voor oorlogse toestanden' weer huis waarts. Met ingang van 1 mei Er komt een eind aan de stank voor omwonenden van het kadaverhok aan de Gemeneweg. Vanaf 1 mei kunnen hier geen dode beesten meer wor- aldus Bredius den aangeleverd. foto ben de bruyn Cebeson bv is het enige be drijf dal dode beesten op haalt in Zuid-Holland, Bra bant, Limburg, Zeeland, Utrecht en Gelderland. In sommige gemeenten, zoals in I lazerswoude. gaan de ka davers naar een depot terwijl ze in andere gemeenten naar het slachthuis worden ge bracht. Voor 1986 kon het kadaver nog onopvallend op het erf worden bewaard. In dat jaar heeft Cebeson samen met de veterinaire inspectie echter bepaald, dat de beesten voortaan aan de Weg moeten worden neergelegd. Volgens Bredius waren daar drie re denen voor. Ten eerste moet ontsmettingsgevaar worden voorkomen. Bredius: „Wa gens die van het ene erf het andere oprijden, kunnen makkelijk infecties overbren gen." Als tweede reden noemt hij de vaak krappe ruimte op het erf, waardoor er snel iets kapot kan worden gereden. Een derde reden is de tijdsbesparing voor het destructiebedrijf. Bredius herinnert zich nog dat de instelling van die maatregel destijds ook om streden was. „Maar nu zijn de boeren er wel aan gewend en vinden ze het wel prettig dat het gevaar voor besmet ting hiermee is verminderd gaat het destructiebedrijf Cebe son de dode dieren bij de boe ren dus ophalen. De boeren wilden het liefst dat de gemeente Rijnwoude een ge meenschappelijk depot in het buitengebied zou aanleggen. De gemeente gaat daar om finan ciële redenen echter niet mee akkoord. WLTO-bestuurslid J. Kerkvliet vindt dat bijzonder jammer: „Als we een dood beest hebben, brengen we het het liefst meteen weg", merkt hij op. „Het is een naar gezicht en bepaald geen reclame voor het bedrijf. In de nieuwe regeling kan het zelfs gebeuren dat een dier vrijdagmiddag dood gaat, maar pas dinsdag wordt opge haald. Al die tijd ligt het maar op het erf. Kleinvee zoals lam metjes en biggen worden alleen maar op donderdag opge haald." Ook wijst hij op de kosten waarmee boeren in de nieuwe ophaalregeling worden gecon- frontèerd. „Misschien worden we verplicht om een kadaver- bak ie kopen, een omgekeerde badkuip waaronder we dode dieren bewaren zegt Kerkvliet. „Dat kost ook al snel zo tussen de vier- en vijfhonderd gulden. Vijf liter anti-stankmiddel kost 100 gulden. Het kost ons dus handenvol geld." Ook bestaat de kans dat boeren in de toe komst moeten betalen voor het ophalen van kadavers. H. Bredi us van Cebeson beaamt dat er een nieuwe destructiewet in de maak is, die boeren verplicht om te betalen voor ieder dood dier dat wordt gehaald. Wethouder M. Vorenkamp van Rijnwoude wijst weliswaar een depot in het buitengebied af. maar ze zegt wel toe dat als er een voorstel van bijvoorbeeld landbouworganisaties komt over de realisering van een in terregionaal depot, ze dat seri eus in behandeling zal nemen. De leerlingen van de Mariaschool doen hun best om de tuin er piekfijn uit te laten zien bij het in gebruik foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21