Leiden fietst veel Van den Berghstichting is in voorjaar ook hotel Boddaertcentrum Leiden te ver voor Bollenstreek PALENSaelleg 29?5 Leiden Regio SS HftVWP. LABRUYERE Te weinig speciaal onderwijs in Duin en Bollenstreek 'Quint' wil Minervaan voor de rechter slepen DONDERDAG 1 APRIL 1993 CHEF GERT VISSER, P NOORDWUK De Van den Berghstichting in Noordwijk verstrekt in het voor jaar niet alleen maaltijden aan toeristen, maar biedt gasten ook logies. Een woonflat van 30 ka mers op het terrein van de stichting wordt voor dit doel ge bruikt. De VW van Katwijk draagt de gasten aan als de ho tels in de kustplaats vol zitten. Het gaat vooral om Duitsers die in het voorjaar de bollenvelden komen bekijken. Volgens hoofd civiele dienst van de Van den Berghstichting, S. Bal, is er met de hotelactivi teiten van de Van den Bergh stichting niets nieuws onder de zon. „Vroeger gebeurde het ook wel. Dan zat Noordwijk in de drukke tijd helemaal vol en bel de de VW of wij soms nog ruimte hadden. Tegenwoordig pakken we het wat commercië ler en professioneler aan." Een flat aan de rand van het Van den Bergh-terrein is drie maanden in het 'bussenseizoen' als hotel in gebruik. Het gebouw doet normaal gesproken dienst als personeelsflat of wordt ver huurd aan personeel of stagia- res van Estec. Bal: „In het voor jaar hebben we de ruimte en wordt het gebouw voor toeristi sche doeleinden gebruikt. De volksgezondheid is in beweging, dus ook commercieel. Wij ver dienen aan deze activiteit, daar is toch niets mis mee?" Noordwijk en de afdeling Ho reca van de Noordwijkse On dernemersvereniging (NOV) hebben hun bedenkingen bij de hotelactiviteiten van de stich ting. Zij veronderstellen dat die niet toegestaan zijn. Burge meester Van der Sluijs: „Ik moet dit nog goed onderzoeken en ga daarvoor eerst eens in gesprek met de directrie van de Van den Berghstichting en de Kamer van Koophandel. Wat ik me afvraag is of dit niet een vorm van on eerlijke concurrentie is." H. Stokman, voorzitter van de afdeling horeca van de NOV heeft ook zo zijn twijfels. „We wisten dat er bij de Van den Berghstichting maaltijden wer den verstrekt. Maar dat er com plete logies met ontbijt en toe ristenmenu's aan de man wor den gebracht heeft ons ver baasd. Hebben ze een vergun ning volgens de drank- en hore- cawet? Wordt er toeristenbelas ting betaald? Die vragen willen wij graag beantwoord zien." „Maar misschien is er niks aan de hand, hoor", vervolgt Stokman. „Dan hebben we er gewoon een hotel bij en wens ik ze veel succes. Hoewel ik het een vreemde zaak blijf vinden als gesubsidieerde instellingen ineens op de commerciële toer gaan." Bal begrijpt niets van de op hef. „We zijn lid van de Katwijk- se VW, ingeschreven bij de Ka mer van Koophandel, lid van het Bedrijfsschap Horeca. We voldoen aan alle eisen. En de hotelactiviteit past prima in ons streven de Van den Berghleef- gemeenschap te laten integre ren in de gemeenten Noordwijk en Katwijk." LEIDEN/DUIN EN BOLLENSTREEK MONIQUE LANGE Het Boddaertcentrum, een or ganisatie die jongeren opvangt na schooltijd, hoopt deze zo mer een onderzoek af te ron den naar een nieuwe afdeling in de Duin en Bollenstreek. Ouders die hun kinderen naar het centrum in Leiden moeten brengen, zijn dikwijls langer dan een uur onderweg. Daar bij komt dat het openbaar ver voer vanuit de Duin en Bollen streek naar Leiden niet voor alle gemeenten optimaal gere geld is. Het het Boddaertcentrum op dit mo ment een groot probleem. Het centrum dat kinderen met op voedingsmoeilijkheden op vangt na schooltijd, hoopt in de Duin en Bollenstreek een bestemming te kunnen vinden voor een nieuw centrum. Dit centrum zou voor ouders uit Rijnsburg, Katwijk, Noordwijk en Noord wij kerhout beter be reikbaar moeten zijn. Op dit moment vangt het Boddaertcentrum negen kin deren op uit de Duin en Bol lenstreek. „Sommige ouders, vooral uit Noordwijkerhout af komstig, zijn een uur onder weg, zegt Agaath Hogervorst, coördinatrice bij het centrum. „Kinderen die in Leiden wo nen, worden door hun ouders weggebracht. Voor kinderen die van verder moeten komen levert dat nog wel eens proble men op. Zij. zijn vaak nog te jong om zelf met de bus te ko men en als ouders de kinderen weg brengen, moeten zij vaak voor de broertjes en zusjes een oppas regelen, licht de coördi natrice toe. Het Boddaert centrum is er om ouders te ontlasten van problemen die zij hebben met de opvoeding van hun kind. De slechte bereikbaarheid van het céhtrum draagt dan ook niet echt bij tot het {Joel van de organisatie. Maatschappelijk werkster voor het centrum, Marja Krie- ger, onderstreept nog eens het belang van een stichting als Boddaert. „Kinderen die op een bepaalde manier in de knel zijn geraakt in hun thuis situatie of op school krijgen hier een goede opvang en eventueel een behandeling, vertelt Krieger. „Als ouders er echt niet meer uitkomen en de rest van het gezin beheerst wordt door de problemen rond het kind, dan is het tijd om over een Boddaertcen trum na te gaan denken. Het Boddaertcentrum is nu op zoek naar vrijwilligers die in het bezit zijn van een auto om de kinderen te halen en brengen. Van deze vrijwilligers wordt wel verwacht dat ze goed met kinderen om kun nen gaan, en overwicht heb ben als de jongens en meisjes af en toe wat luidruchtig zijn. Er wordt een kilometer- en vrijwilligersvergoeding gebo den. Inlichtingen zijn te ver krijgen bij het Boddaertcen trum, Terweepark 5 in Leiden. Telefonisch bereikbaar onder nummers: 071- 174578/173779. i/ predikaat bij: fietsstad. Veertig procent van 'interne rittenop tweewieler En weer heeft Leiden er een titel bij. De Sleutelstad al vluchtelingenstad, waterstad en Rembrandtstad en nu ook fietsstad. Volgens G. Aletrino, hoofd van de afdeling verkeer en vervoer, wordt liefst veertig procent van de 'interne ritten' met de fiets afgelegd. Ter vergelijking: Maastricht komt niet verder dan 25 procent. LEIDEN WIM KOEVOET Aletrino heeft meer cijfers waar uit blijkt dat 'Leiden' vaak op de fiets stapt. Het woon-werkver- keer in Leiden bestaat voor 60 procent uit fietsers. In Haarlem bij voorbeeld, bedraagt dat per centage 40. Aletrino maakte de cijfers gis teren bekend in de raadscom missie economie, verkeer en bestuurlijke vernieuwing. De ambtenaar kondige een ver scherping van het 'fietsbeïeid' aan. Zo verschijnt er binnenkort een nota over een 'fietsvriende- lijker afstelling' van de verkeers lichten op hoofdfietsroutes. Volgens Aletrino groeit het gebruik van de fiets in Leiden niet verder. Hij legt dat echter positief uit: „In Maastricht ge beurt dat wel, maar daar heb ben ze een achterstand goed te maken. Wij zitten al op zo'n hoog niveau." De vele fietskilometers die in Leiden worden gemaakt, ken nen echter ook een keerzijde. Het aantal ongelukken waarbij tweewielers zijn betrokken is in Leiden relatief erg hoog. Vol gens Aletrino is bij 25 procent van het totaal aantal ongeluk ken een fietser betrokken. Zes- Jawel, het is weer 1 april. Wat ooit begon met 'hé joh, je schoenveter zit los' en andere grappenmakerij, is uitgegroeid tot de dag van de verheven meligheid. En af en toe zit er zelfs een heel aardige tussen. D Zijn familie, B vri en d en en H kennissen weten het al. Voor practical jokes moet je bij Peter Labruyère zijn. De Leidse winkelier, bekend van de zaak in rage- en legerartikelen aan de Haarlemmerstraat, houdt wel van een geintje en hij kijkt daarbij niet op een paar centen. Ook dit jaar heeft hij het weer geflikt. Een uitgekookte 1 aprilgrap waarvan bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend is hoeveel mensen er zijn ingestonken. Maar gezien de parkeerproblematiek in deze stad zouden er dat wel eens heel wat kunnen zijn. DeP Labruyère adverteerde gisteren in deze krant met bovenstaande aankondiging. Hij had zoge naamd beslag weten te leggen op een nieuw apparaat dat bij aanschaf aan alle Leidse par keerperikelen een eind zou ma ken. De Palensneller. Een ronde beugel met handvat dat ver- keerspaaltjes met enige kracht bij de wortel afsnijdt en waarna de auto gewoon op de stoep kan worden gezet. Wat er met de afgehakte paal verder moet gebeuren, wordt niet vermeld. Veel Leidse automobilisten zou den waarschijnlijk wensen dat zo'n ingenieus apparaatje echt zou bestaan. Maar het is 1 april. De toevoeging 'altijd van u af draaien', geleend van de populi- are tv-serie 'Kreatief met kurk', verraadde al een beetje dat er een addertje onder het gras zat. Maar wat zullen de mensen de pé in hebben als zij het affiche zien op het raam van de winkel, waarin de grap wordt uitgelegd. Morgenavond is het burge meester Cees Goekoop per soonlijk die de beste Leidse 1 aprilgrap, een actie van de Leid se Communicatie Salon met een trofee zal belonen. Labruyè re maakt in ieder geval kans op een eervolle vermelding. (LL) De M (van mooi) Naast winkelcentrum de Koper molen in de Merenwijk komt een grote flat te staan. Een stad als Leiden met naar schatting 10.000 woningzoekenden heeft ruimte nodig en als dat niet in de breedte gaat dan maar in de hoogte, dachten ze op het stadsbouwhuis. Eventuele be zwaren van omwonenden had den simpel maar doeltreffend kunnen worden gepareerd: 'Sor ry lui, 't is jammer. Het is niet de fraaiste oplossing maar er zijn nog zo veel mensen die naar een huis op zoek zijn, dus we moeten wel', of iets van die strekking. Maar nee, de gemeente gaat de bezwaarmakers ook nog eens proberen te overtuigen dat een torenflat mooi is. Hier volgens een paar van de gebruikte argu menten en let op het verbloe mend taalgebruik: 'De toren ver betert de sociale veiligheid en geeft een archtectonische im puls'. 'De toevoeging van een mooie woontoren voegt kwaliteit toe in die ruimte, die m.a.w. die ruimte vormt'. 'De geprojecteer de woontoren is weliswaar hoog (50m) maar niet plomp, doordat Stel nu paal en perk aan uw parkeerproblemen met de handige Palensneller. Geen automobilist kan nog zonder! De procedure is bijzonder simpel: Laat de kraag van de sneller(A-B) om de door u te verwijderen paal zakken. Vergrendel de kraag met de klip en draai deze twee maal rond(C). LET OPI Altijd van af draalen. De paal is los en uw parkeerplaats vrij! De PALEN-SNELLER is CL Haarlemmerstraat 25, 071-120983 hij smal is vormgegeven'. Wij zijn van mening dat de woon omgeving erop vooruit gaat waardoor de waarde van de om geving stijgt'. Het is waarschijnlijk te laat om nog een schriftelijk protest in te dienen. Maar als de boven staande opmerkingen eerder bekend waren geweest, had de gemeente er donder op kunnen zeggen dat het aantal bezwaar makers was verdubbeld. Dat een architect in zijn eigen jar gon, zijn eigen plan probeert te verkopen, aickoord, z'n goed recht. Maar een gemeente hoeft zich naar haar eigen burgers toe DeT „Prins Willem Alexander is ook uitgenodigd. Het is tenslotte onze buurman", vertelt Sandra Volkers-Springer, de nieuwe ex- ploitante van theehuis/lun chroom aan de rand van het Van der Werfpark. De prinselij ke woning aan het Rapenburg ligt inderdaad op een steen worp afstand van het theehuis. Er is een speciale relatie ont staan met de prins, omdat een Duitse televisieploeg vorige week vanuit het theehuis opna men maakte van het huis van de toekomstige koning van Ne derland. Ook werden vragen ge steld aan bezoekers over het Nederlandse koningshuis. Of dat voldoende garantie geeft voor de komst van de kroon prins is niet zeker, maar wel licht daagt hij toch op en kan vervolgens het predikaat 'ko ninklijk theehuis' uit de kast worden gehaald. Vrijdag openen in ieder geval de vier kinderen van Sandra Vol kers per rijtuig officieel de lun chroom, die inmiddels alweer een maand onder het nieuwe bewind draait. Het theehuis is overgenorpen van de vorige ex ploitant, J. Korenhof, die er een flinke kater aan overhield. Hij mocht er geen alcohol verkopen en bovendien moest het glazen pandje direct na de bouw wor den verplaatst omdat het op een hogedruk gasleiding stond. Een speciaal gemaakt frame en een enorme hijskraan moesten er aan te pas komen om de car rousel, een ontwerp van de Leidse architect Wim Hofman, enkele meters te verplaatsen. Dergelijke hoop oplopende conflicten heeft de nieuwe ex- ploitante in ieder geval niet met de gemeente. „Ik verkoop hier thee, koffie en limonade, Itali aans ijs van Florentia uit Den Haag, waar mijn man ook V BOLLENSTREEK Er is een nijpend gebrek aan speciaal onderwijs in de Duin en Bollenstreek. Bij de Don Bos- coschool in Lisse bestaat een wachtlijst met bijna vijftig kin deren en de Zonnebloemschool in Katwijk heeft inmiddels uit eigen middelen twee extra groe pen geformeerd. De schoolbe sturen hebben allebei officiële aanvragen voor geld voor spe ciaal onderwijs ingediend. De Duin- en Bollenstreek is mondjesmaat bedeeld met spe ciaal onderwijs. Landelijk gaat vijf procent van de basisschool leerlingen naar een vorm van speciaal onderwijs, in de Bol lenstreek minder dan de helft. „Ik denk niet dat in de Bollen streek allemaal zulke slimme kinderen wonen. De scholen hebben in het verleden gewoon weinig leerlingen verwezen", verklaart C. du Puy, directeur van de Don Boscoschool. De laatste tijd groeit het aan tal leerlingen dat een beroep doet op het speciaal onderwijs in de Bollenstreek. Extra plaat sen krijgen de scholen niet, om dat het rijk probeert de groei van het speciaal onderwijs in te dammen. Daarvoor werden de afgelopen tijd overal in het land samenwerkingsverbanden ge sloten tussen basisscholen en scholen voor speciaal onder wijs. Zo werd in augustus 1992 het Samenwerkingsverband Weer Samen naar School Duin- en Bollenstreek (SWD) opgericht. Daarbij zijn 59 scholen der de drie scholen voor spe ciaal onderwijs in de Duin- en Bollenstreek, aangesloten. Be doeling is onder andere met rijksgelden leerkrachten bij te scholen zodat leerlingen langer in het basisonderwijs kunnen blijven. Dat project staat nog in de kinderschoenen. Uitbreiding van het speciaal onderwijs is ondertussen praktisch taboe. Reden voor de schoolbesturen van de Zonnebloem- en de Don Boscoschool om aan de bel te trekken. Zo wil de Lissese school in het nieuwe schooljaar een extra groep om de wachtlijst te ver minderen. Binnenkort wordt de kwestie voorgelegd aan de on- derwijsinspecteur. Mocht de school voor de periode augus- tus-december geen geld krijgen dan wordt uit het eigen budget geld vrijgemaakt. Voor 1994 wordt dan opnieuw» een aan vraag gedaan. Du Puy: „We kunnen geen kinderen in de wachtkamer laten zitten. We beseffen dat deze aanvraag he lemaal tegen de wens van het ministerie is maar de nood is hoog." Volgens Du Puy worden de scholen in de Duin- en Bol lenstreek gestraft voor hun goe de gedrag in het verleden. De acties van de schoolbestu ren worden ondersteund door het bestuur van de SWB. Daar bestaat heel duidelijk het besef dat het nog wel een paar jaar duurt voordat de leerkrachten in het reguliere basisonderwijs voldoende bijgeschoold zijn'om leerlingen op te vangen. enzeventig procent daarvan be treft ongevallen mét letsel. Bij ongelukken waarbij geen fiet sers zijn betrokken, gaat 'maar' 20 procent met letsel gepaard. Aletrino heeft uitgerekend dat als Leiden al zijn 'bjack spots' zou wegwerken dat zijn plek ken waar minstens zes ongeval len met letsel in drie jaar gebeu ren het aantal ongelukken met fietsers maar met twaalf procent zou worden terugge drongen. Fietsende verkeers slachtoffers vallen namelijk ver spreid door de hele stad. Meer effect zou volgens Aletrino dan ook de invoering van de 30 kilo meterregeling in de wijken heb ben. Ook zouden fietsers meer aan hun eigen veiligheid moe ten denken. Menig Leidenaar verplaatst zich op een slechte fiets en rijdt na zonsondergang onverlicht rond. „Maar aan ge dragsbeïnvloeding is geen be ginnen." Fotowedstrijd voor ouderen Het comité 'Europees jaar van de Ouderen' in Leiden houdt een fotowedstrijd voor alle in woners van Leiden van 50 jaar en ouder. Het motto van de wedstrijd is: 'Hoezo oud? Mag ik u eens iets laten zien'. Het is de bedoeling het motto op zo orgineel mogelijke wijze uit te beelden. De sluitingsda tum van de wedstrijd is 1 sep tember. Het comité organiseert dan een tentoonstelling met een selectie van de ingezonden foto's. Informatie over de wed strijd staat in een folder, die ver krijgbaar is dè buurthuizen of bij de Stichting Ouderenwerk. doodsbang, dus ik heb ver schrikkelijk geschreeuwd. De Minervanen probeerden mij tot stilte te manen door nog meer klappen te geven en de hele tijd 'sst' te roepen. Mijn kleren wa ren helemaal gescheurd en ik heb grote blauwe plekken óp mijn keel. Kijk, als ze mij netjes gevraagd hadden weg te gaan had ik dat wel gedaan. Dan hoeft zo'n feest voor mij toch niet meer." De Minervaan was niet be schikbaar voor commentaar. Volgens een woordvoerdster van de studentenvereniging heeft hij alleen maar zijn taak uitgevoerd. „Hij is president van de commissie, dat wil dus zeggen dat hij verantwoordelijk is voor de orde in de zaal. Hij vond dat het Quintus-lid te veel had gedronken en zich raar ge droeg en wilde hem buiten zet ten. Het Quintus-lid was juist degene die agressief begon te doen in plaats van andersom. De commissieleden wilden hem alleen maar tot bedaren bren gen. Ze hebben hem verder niks LEIDEN «VALERIE LEENHEER Een 23-jarige rechtenstudent en lid van de studentenvereniging Quintus wil een lid van de stu dentenvereniging Minerva voor de rechter slepen wegens mis handeling. De rechtenstudent zegt dat de Minervaan hem vrij dagnacht tijdens een 'broers en zussenfeest' bij Minerva mis handeld heeft, alleen maar om dat hij een 'Quint' is. Minerva-leden ontkennen de mishandeling. Zij verklaren dat de rechtenstudent alleen maar buiten de deur is gezet, omdat hij zich misdroeg en te veel ge dronken had. Ook is het ge bouw van Minerva aan de Bree- straat volgens Minervanen ver boden terrein voor leden van Quintus. „Ik weet nog steeds niet hoe het heeft kunnen gebeuren", vertelt de rechtenstudent. „Ik was door mijn zusje uitgeno digd voor dat feest. Ik was daar als haar broer, niet als een lid van Quintus. Ik stond gewoon aan de bar een pilsje te drinken en ineens werd ik bij mijn kraag gegrepen door de president van de commissie van Minerva. Vier andere commissieleden be moeiden zich ermee. Het enige wat ze zeiden was 'daar heb zo'n rotquint'. Ik kreeg klappen in mijn gezicht en werd heel snel naar buiten gesleept, de Vrouwensteeg in In de steeg ging de mishande ling, zegt de rechtenstudent, nog een tijdje door. „Ik werd ge slagen, geschopt en bij mijn keel gegrepen. Ik was echt De rechtenstudent heeft aan gifte gedaan en wil dat de presi dent van de commissie straf rechterlijk en civielrechterlijk wordt vervolgd. De politie heeft de zaak in behandeling geno men. „De Minervaan en getui gen zullen verhoord worden en daarna wordt de zaak voorge legd aan de officier van justitie. Die bepaalt of er tot vervolging wordt overgegaan", aldus woordvoerder D.Graveland. AGENDA DONDERDAG 1 APRIL Leiden Spreekuur (voor leden en niet-leden) door het info-team van het FNV in Wi|kgebouw Irene, Driftstraat 49/a, Optreden van Cardinal Griff in/Belgra- ve School Swing Band, Golden Tulip Beach Hotel, Kon. Wilhelmina Boule vard, aanvang 19.30 uur. Vergadering van de Oranjevereniging Noordwijk-binnen, daarna bingo, Ho- tel Restaurant Royal, Voorstraat, aan vang 20.00 uur. Ruilavond.org. RuilverenigingKo- ningskerk, in buurthuis 't Spoortje, Bernhardkade 40, van 19.00 tot 22.00 uur. Klaverjassen iswijkgebouw'De Lin de", Herenstraat 64, aanvang 20.00 van Bruggepad 2, aanvang 20.15 Kaartavond bij HSV De Sportvisse het clubgebouw aan de Bosweg, a vang 20.00 uur. Duo Gotterdëmmerung mmv Drs. P. en Paul Prenen in De Ran! ianvang20.15 uur. Golf- dbij Postzegelvereniging w :st in 't Groot Profijt, Boer- haaveplein, aanvang 19.00 uur. Palmpaasoptocht georganiseerd door buurtcentrum EICkerlyc naar verzor gingshuis Oudshoorn, aanvang 14.00 Filmvoorstelling 'Peter en Elliot de draak' bij speeltuin- en buurtvereni- BingVreugdeoord in het clubgebouw De Vierhoek aan de Vorselenburg- straat. aanvang 14.00 uur. Koudekerka/dRijn Het leven van de boerin staat centraal in de Oudheidkamer aan de Dorps straat, van 10.00 tot 12.00 uur. Leiden Duikbeurs in de Groenoordhallen, org. International Diving Association, met demonstraties en presentaties, 'Rijn en Vliet', Aaltje Noorderwier- laan, van 10.30 tot 15.30. Antiquarische boekenbeurs in de Pie terskerk, van 11.00 tot 18.00 uur. Rommelmarkten bazar in Huize Groenhoven, Witte Rozenstraat 21, van 14.00 tot 17.00 uur. Informatiemarkt voor 55-plussers in het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33, aanvang 15.00 uur. Paasklaverjas- en sjoelavond bij Mu ziek- en Showband Concordia, in het verenigingsgebouw, Langegracht 61, aanvang 20.00 uur. Lisse Country-dansavond met live muziek, org. North-Hill Country Dancers, in Tapperij 'De Gewoonste Zaak', Schoolstraat 11aanvang 21.00 uur. Noordwijk Fancy Fair t.b.v. Doe-Feest, Join Cen trum, Weteringkade, van 13.30 tot 16.30 uur. Griezelavond voor jongeren 13-20 e Noordwijkse Reddings- ing 19.30 u Opvoering van 'Fatale Druppels' door toneelvereniging HTIOS, Dorpshuis De Kuip, Zeestraat, aanvang 20.00 Warmond Natuurwandeling 'Reigers en voor- jaarsbloeiers' in het Bos van Krantz, start bij de ingang van het landgoed Huis te Warmont aan de Herenweg om 14.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20