Tunnels in Wassenaar een utopie Volksuniversiteit wil intrekken bij Sjelter Ooievaars bouwen nest op villa Regio Wethouder praat met omwonenden Sierafor Firma Mepaco tart gemeente Leiderdorp DONDERDAG 1 APRIL 1993 7. plv -chef janet van dijk. 071-161443 Bestelbus vol gereedschap gestolen leiderdorp» Van het terrein bij garage Kamsteeg aan de Van der Valkboumanweg in Leiderdorp is gisteren een Volkswagen ge stolen. Vanaf het parkeerterrein bij de flats aan de Dennen schans is gisteren eveneens een auto gestolen. Dit betrof een be- drijfsbestelbusje waarin voor ongeveer 15.000 gulden aan ge reedschap lag. Voordeur weerstaat inbrekers oegstgeest Onbekenden hebben gistermiddag getracht in te breken in een woning aan de Oegstgeester Asterlaan. De bewo ners troffen bij thuiskomst een beschadigde voordeur en deur post aan. Volgens de politie zijn de daders niet binnen geweest. Wassenaarder onderscheiden wassenaar W.F.K. Bischoff van Heemskerck uit Wassenaar is gisteren benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nas sau. Van Heemskerck (75) kreeg de onderscheiding bij zijn af scheid als president van de Oorlogsgraven Stichting. De versier selen werden opgespeld door staatssecretaris De Graaff-Nauta van Binnenlandse Zaken. De Oegstgeester wethouder H. Rijks gaat zich persoonlijk op de hoogte stellen van de verkeers situatie op de Oude Rijnsbur- gerweg. Hij gaat praten met omwonenden van het teeltbe- drijf Sierafor en met de direc teur van dit bedrijf F. Keijzer. De wethouder knoopt de ge sprekken aan omdat de buurt klaagt over de hoge snelheden van vrachtwagens. Rijks wil nog geen concrete afspraken maken over maatre gelen op de smalle weg. Hij meldt nadrukkelijk dat de ge sprekken alleen informatief zijn. Pas na de bijeenkomsten zullen B en W zich over de verkeerssi tuatie bij Sierafor buigen. Keijzer heeft inmiddels aan geboden op zijn kosten ver keersdrempels en -borden aan te brengen. „Maar voor de aan leg van drempels en het plaat sen van borden is wel toestem ming van de gemeenteraad no dig", zegt Rijks nadrukkelijk. „Zonder raadsbesluit hebben zulke maatregelen helemaal geen rechtsgeldigheid. -Als ie mand daar dan wordt aange houden omdat hij die regels schendt, wijst een slimme advo caat daar meteen op." Een raadsbesluit over de ver keersmaatregelen betekent niet automatisch dat de gemeente de kosten ook moet dragen, zegt de wethouder. „Dat is niet gezegd. Maar daarover wil ik eerst met Sierafor praten." Omwonenden van het teelt- bedrijf willen dat de gemeente voor de reconstructie van de weg betaalt. Zij klagen over ge vaarlijke verkeerssituaties en geluidsoverlast. In de tussentijd maant Keijzer zijn chauffeurs niet harder dan dertig kilometer per uur te rijden. De firma Mepaco aan de Lei- derdorpse Zijldijk riskeert een uitzettingsprocdure vanwege het niet op tijd indienen van een saneringsplan. De firma heeft tot vandaag de tijd gehad om aan te geven hoe ze de vervuilde grond wil verwijde ren, maar heeft het ultimatum laten verstrijken. De gemeente Leiderdorp stuurt een deze dagen haar advocaat naar de firma om te onderzoeken waarom het plan nog niet is ingediend en of dat spoedig alsnog gebeurt. Als dit niets oplevert, stapt de ge meente naar de rechter om ontbinding van het huurcon tract met Mepaco te eisen we genswanprestatie. Het metaalwarenbedrijf zit al sinds het begin van de jaren zestig aan de Zijldijk. Onlangs bleek uit een bodemonder zoek dat de grond rond het bedrijf ernstig is vervuild. De gemeente gaat ervan uit dat Mepaco de vervuiler is en eist sanering op eigen kosten. Daar heeft de onderneming weinig zin in. De directie meent dat de gemeente eerst maar eens moet aantonen dat Mepaco verantwoordelijk is voor de vervuiling. Na enig heen en weer-geschrijf tussen advocaten van beide partijen, stelde de gemeente de firma een ultimatum: voor 1 april een saneringsplan indienen, anders wordt de rechter ge vraagd het huurcontract voor het bedrijfsterrein van Mepaco te ontbinden vanwege wan prestatie. Dan laat de gemeen te de sanering uitvoeren op kosten van het bedrijf. Navraag leert dat op het ge meentehuis nog. niets is bin nengekomen dat lijkt op een schoonmaakplan. Volgens di recteur K. Plomp van Mepaco klopt dat. „We moeten eerst nog overleggen met onze ad vocaat. Binnen enkele weken weten we meer." Plomp maakt zich niet zo druk over het overschrijden van het ul timatum. „Ik denk dat het al lemaal zo'n vaart niet loopt." VRUETIJD Ruilavond Postzegelvereniging Oegstgeest houdt morgen, vrijdag 2 april, een ruilavond in 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein in Oegstgeest. Aanvang 19.00 uur. Natuurwandeling 'Reigers en voorjaarsbloeiers' is het thema van een natuurwan deling op zaterdag 3 april in het 'Bos van Krantz' in Warmond. De wandeling (kosten 1 gulden) over hel landgoed van 'Huis te Warmont' duurt ongeveer 2 uur en begint om 14.00 uur. Verza melplaats: het toegangshek aan de Herenweg. Er is weinig par keergelegenheid. Cursus volleybal In de l^iderdorpsc sportzaal Op Dreef start op 8 april een begin nerscursus volleybal, georgani seerd door de Dienst Sport en Recreatie van de gemeente lei den. Tijdens de (gemengde) cursus worden de basisbeginse len van de volleybalsport uitge legd. De bijeenkomsten worden gehouden op donderdagen van 21.00 tot 22.30 uur. Opgave bij de Dienst Sport en Recreatie tussen 8.00 en 9.30 uur. tel: 071 -ai 5601. LEIDERDORP ROY KLOPPER De Stichting Leiderdorpse Volksuniversiteit (SLV) wil graag haar intrek nemen in het ge bouw van de Sjelter aan de Heemraadlaan. Als dit gebeurt, wordt een aantal activiteiten van beide instellingen gecombi neerd. De universiteit heeft zelfs een voorstel gedaan om de fu seren, maar dat is afgewezen door het sociaal cultureel cen trum. De volksuniversiteit kampt met huisvestingsproblemen. Per 1 juli moet ze het gebouw van de voormalige basisschool Zijlkwartier aan de Splinterlaan verlaten en er is nog geen alter natief geregeld. Het bestuur be vestigt zijn belangstelling voor de Sjelter, maar wil verder nog geen commentaar geven. „We verwachten eind april meer dui delijkheid te hebben", aldus voorzitter A. Kromhout. Coördinator H. Edink van de Sjelter is openhartiger. Hij meldt sinds een maand bespre kingen te voeren met de volks universiteit. Daarbij is zelfs een fusie aan de orde geweest. „De SVL wilde één bestuur voor de twee instellingen, maar daar voelen wij niets voor." Wel pra ten Sjelter en de Volksuniversi teit over het op elkaar afstem men van hun programma's. „Nu zijn er activiteiten die door beide instellingen worden geor ganiseerd. Als ie in hetzelfde ge bouw komt. kun je dat soort dingen beter op elkaar afstem- Ook Edink verwacht binnen een paar weken duidelijkheid over de verhuizing. Volgens hem ligt de kwestie gecompli ceerd, vooral omdat de komst van de instelling voor volwasse nenonderwijs een enorm beslag legt op de ruimte. Edink heeft uitgerekend dat de SLV 600 ac tiviteiten per jaar in de Sjelter zou hebben, wat neerkomt op veertig per week. „We weten niet of we daar wel de ruimte voorhebben." Verder stelt de komst van de volksuniversiteit nogal wat ei sen aan de inrichting van de lo kalen. Edink: „Nu hebben we een ruimte die alleen voor lim- mercursussen wordt gebruikt Daar kun je rustig een keer liet zaagsel laten liggen. Als de SLV zo'n ruimte gaat gebruiken, kun je de mensen niet %tussen de troep laten zitten Dit pro bleem wordt nog eens vergroot door het gebrek aan opslag ruimte waarmee de Sjelter kampt. De zaak is dus zeker nog niet op een oor na gevild. Edink: „De volksuniversiteit wil heel graag, maar wij willen eerst nog wel eens wat zaken uitzoeken voordat we met deze instelling in zee gaan." Ook VROM heeft geen interesse Ondertunneling van de Rijksstraatweg in Wassenaar staat op losse schroeven nu het rijk geen enkele belang stelling blijkt te hebben. Nadat Rijkswaterstaat al eerder had laten weten geen geld te willen uittrekken voor een onderzoek naar de haalbaarheid van de ondertunneling, weigert ook het ministerie van VROM daarvoor geld op tafel te leggen. De ongeïnteresseerde houding van beide instanties betekent dat ze vermoedelijk niet zullen meebetalen aan de bouw van de tunnels. De gemeente Was senaar is niet in staat de aanleg van de tunnels geschat op zeker 250 miljoen gulden zelf te bekostigen. De twee tun nels in de Rijksstraatweg een idee van de gemeente Wasse naar zouden moeten komen bij Den Deyl en bij Kerkehout. Door de tunnels bij deze twee kruispunten zou het verkeer op de drukke Rijksstraatweg sneller kunnen doorstromen. „Er is nooit één toezegging gedaan en er is ook geen enkele reden waarom VROM aan een onderzoek naar de bouw van de tunnels zou meebetalen", zei een woordvoerder van het mi nisterie van VROM gisteren. Al eerder weigerde Rijkswaterstaat, waarvan Wassenaar een bijdra ge van 60.000 gulden hoopte te krijgen voor het onderzoek, om mee te doen. Voor Rijkswater staat heeft een ondertunnel ingsproject in Wassenaar geen enkele prioriteit. Waarom dan meewerken aan een studie naar de haalbaarheid?, werd gerede neerd. De weigering van Rijkswater staat is een van de redenen waarom ook VROM niet mee wil doen. „Het is toch moeilijk voor te stellen dat de ene rijks overheid zich terugtrekt en de andere rijksoverheid zich ver volgens wel om het project gaat bekommeren", aldus de woord voerder. Alleen al het onderzoek kost circa twee ton. De gemeente Wassenaar wil daarvoor 50.000 gulden op tafel leggen en vol gens wethouder M. van Rij zou ook een ingenieursbureau een halve ton willen bijdragen. De kans wordt kJein geacht dat Wassenaar het onderzoek door zet nu het rijk het laat afweten. De Wassenaarse verkeerswet houder M. van Rij was vanmor gen niet voor commentaar be reikbaar. Vogels kiezen voor schoorsteen aan Wassenaarse Van Bommellaan St. Elisabeth verblijfafdeling *- Trafohuisje wekt spanningen op bij Oegstgeestenaar Het Sint Elisabethziekenhuis in Leiderdorp krijgt binnen kort een kort-verblijfafdeling, waar patiënten met niet-em- stige aandoeningen voor twee tot vijf dagen worden opgenomen. In het weekein- de en op feestdagen is de af deling gesloten. Op maandag wordt de grootste drukte ver wacht. Kinderen en kraam vrouwen kunnen ej- niet te recht. Op 13 april komen de eer ste patiënten op deze afde ling. Er zijn voorlopig 32 bed den beschikbaar. Ook de an dere vestiging van het zie kenhuis, het Rijnoord in Al phen aan den Rijn, krijgt bin nenkort zo'n kort-verblijfaf- deling. De nieuwe afdeling heeft voor zowel het ziekenhuis als voor de patiënten een aantal voordelen. Voor de patiënten is het prettig om niet tussen mensen met ernstige kwalen te liggen. Bovendien duurt de opname één dag korter dan gewoonlijk omdat de zo genaamde pre-operatieve handelingen verricht worden voordat de patiënt opgeno men wordt. Dit scheelt hem of haar zo'n 700 gulden. Voor het ziekenhuis zelf le vert de nieuwe afdeling een besparing van enkele tonnen per jaar op, omdat hij in het weekeinde gesloten is. Er hoeven dan geen extra toe slagen aan het personeel be taald te worden en er zijn geen half gevulde zalen meer in het weekeinde. Patiënten die toch langer moeten blij ven, verhuizen naar een an dere afdeling. In andere zie kenhuizen in Nederland is al geëxperimenteerd met kort- verblijfafdelingen en deze blijken goed te bevallen. Een woordvoerster van het ziekenhuis verwacht dat kor te opnamen in de toekomst steeds belangrijker gaan wor den, vanwege veranderende technieken en een andere or ganisatie. Het ziekenhuis heeft bijvoorbeeld ook al een afdeling dagverpleging, waar de patiënten 's morgens wor den opgenomen en 's avonds weer naar huis gaan. De woordvoerster verwacht dat in de toekomst zo'n 40 pro cent van de totale opnamen voor rekening komt van de dagverpleging en de kort- verblijfafdelingsamen. Sinds enige dagen spelen zich complete liefdestaferelen af bo ven het hoofd van H. Verheij, bewoner van de Van Bommel laan in Wassenaar. Een ooie- vaarspaar is neergestreken op het dak van zijn huis en bouwt er een nest. De vogels maakten aanvanke lijk deel uit van een groepje van vijf ooievaars. „Ze zweefden hier steeds in de buurt. Uitein delijk bleven er twee over, die mijn schoorsteen uitkozen. De andere drie vogels heb ik daar na niet meer gezien", aldus de Wassenaarder. Verheij vindt het allemaal prachtig. Probleem is echter dat hij zijn open haard niet meer kan gebruiken. Ook het ventila tiesysteem werkt njet goed meer, omdat de afvoer ervan uitkomt in de schoorsteen. Verheij nam hierover contact op met de Haagse Vogelbe scherming, die nu een verhoogd nest boven de schoorsteen gaat aanleggen. Volgende week wordt begonnen met de werk zaamheden. Ongeveer dertig centimeter boven de schoor steen wordt een plateau ge maakt met opstaande randen, waarin nestmateriaal wordt ge legd. De gemeente Wassenaar draagt een steentje bij door een hoogwerker ter beschikking te stellen. Optimistisch Ondertussen gaan de ooievaars dagelijks door met het bouwen van het nest. „Ze vliegen af en aan, met stokken en mos. Het is zo leuk, als ze even weg zijn, ko men er snel kauwen op het nest en die pikken het mos weg voor hun eigen nest", aldus Verheij. Hij hoopt van harte dat de ooie vaars zullen blijven als ze straks een nieuw nest krijgen. De Was senaarder is optimistisch sinds hij zijn licht heeft opgestoken bij vogeldeskundigen. „Volgens hen is de kans groot dat de ooi evaars blijven." Van alle kanten is Verheij de afgelopen dagen benaderd door vogelliefhebbers. Laatst vertelde een deskundige hem waar de dieren vandaan komen. „Met een telescoop heeft die man de voge.ls staan te bekijken. Aan de hand van de ringen die ze dra gen, kon hij van alles vertellen." Verheij pakt het rapport van de deskundige erbij, waaruit blijkt dat het mannetje twee jaar gele den werd gehoren in het beken- Tweeduizend gulden moet Oegstgeestenaar A. de Bruin be talen om een transformator huisje uit zijn zijtuin te zien ver dwijnen. De bewoner van de Carel Fabritiuslaan, wiens huis op de hoek met de Van Gog- hlaan staat, werd enkele weken geleden onaangenaam verrast toen voor zijn zijraam het huisje werd geplaatst. Het kastje staat welliswaar op het trottoir, maar zo dicht tegen zijn tuin aan dat het verborgen staat in de rod- ondendrons en de hulst. De Bruin vroeg om verplaatsing, maar kreeg van een ambtenaar te horen dat hij daarvoor zelf geld op tafel moet leggen. „Het is nu een krankjorum gezicht. De ambtenaar vond dat de kast in mijn tuin mooi ge- cammoufleerd staat. Maar mijn overburen moeten er tegenaan kijken. Het zit nu al onder de graffiti en het is gewoon een urinoir geworden, vooral voor honden. Bovendien lopen schoolgaande kinderen erop te trommelen", klaagt hij. Op de Van Goghlaan zijn genoeg plaatsen waar het huisje kan staan zonder dat iemand er last van heeft, vindt De Bruin. Een van de ooievaars rust even uit op het nest in aanbouw. De schoorsteen van de villa aan de Wassenaarse Van Bommellaan wordt volgende week voorzien van een nest op een plateau. foto hielco kuipers de ooievaarsdorp het Liesveld, bracht. Ih juni 1991 werd ze Bommellaan is niet het enige in Het vrouwtje is zes jaar oud en vrijgelaten. Vorig jaar werd ze Wassenaar. Bij het voormalige komt uit Herwijnen, waar ze gesignaleerd in Groot-Ammers. dierenpark huist ook een aantal met de hand werd grootge- Het ooievaarsnest aan de Van ooievaars. Hij voelt zich extra gedupeerd omdat hij net de zijtuin had la ten opknappen. „Voor 2750 gul den en de rest van de tuin moet nog gebeuren. Maar zo'n kast in je tuin ontneemt je de lust om verder nog wat aan de tuin te doen." De Oegstgeestenaar heeft zelf aangeboden om mee te betalen aan de verplaatsing van het trafohuisje. „Ik was ten einde raad. Ik heb er wel dui zend gulden voor over om dat rotding uit mijn tuin te krijgen. De ambtenaar zei toen dat ver plaatsing me 2000 gulden zou kosten. Oegstgeest is kennelijk een armlastige gemeente dat Een trafohuisje in zijn zijtuin is de Oegstgeestenaar A. de Bruin een doom in het oog. „Het zit nu al onder de graffiti en het is gewoon een urinoir geworden", klaagt hij. foto wim diikman burgers aan dat soort dingen moeten meebetalen", spot hij. Volgens een gemeentewoord voerder was De Bruin wel op de hoogte gesteld van de komst van het trafohuisje. „Sterker nog, hij is akkoord gegaan met de plaats, zij het morrend." De Bruin ontkent dat ten stelligste. „Dat zijn smoesjes. Er kwam een ambtenaar kijken en we kregen ruzie. Ik ben toen weg gelopen met de mededeling dat ik niet akkoord ging. Heb ik dan toestemming gegeven, omdat ik me niet liet verleiden op de vuist te gaan?" De gemeente wil het huisje niet zomaar verplaatsen, omdat het na klachten van omwonen den juist was verwijderd uit het plantsoen aan de Van Gog hlaan. Wanneer de Oegstgeeste naar het geld zelf op tafel wil leggen, zijn er wel mogelijkhe den. „Maar verplaatsing zou in dat geval alleen kunnen in over leg met zijn buren. Want we kunnen meneer De Bruin wel tegemoet komen, maar dan moeten we wel weten dat we niet vijf anderen op de stoep krijgen met klachten."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19