Meer bevoegdheid voor bisdomraad Kerk Samenleving EfcEPING 'Van het mopperen op wegblijvers wordt de kerk niet aantrekkelijker' DONDERDAG 1 APRIL 1993 DICK VAN DER PI UIT DE KERKBLADEN Belastingtip (1) Dominee T. Zoutman uit Bo degraven gebruikt de rubriek Terzijde in de Rijnlandse Kerkbode (het officieel or gaan van de Gereformeerde Kerken in de classis Alphen aan den Rijn) voor het geven van een belastingtip. Handig, zo vlak voor april, als de bekende blauwe envelop moet worden ingestuurd. Zoutman begint zijn lezers te paaien met de mededeling dat het invullen van de aan gifte geen prettig werk is, maar voor heel wat burgers onontkoombaar. Vervolgens komt hij direct ter zake: „En dan is daar onder meer de aftrekpost 'giften': de Neder landse staatspenningmeester is zo vriendelijk u en mij te stimuleren tot het geven van giften, tot dat wat je meer dan één procent van je jaar- - 'inkomen weggeeft niet te re- Kenen tot je belastbaar inko men. Dus van die meer dan één procent (tot maximaal tien procent) betaalt de over heid zeg 35 tot 50 procent Denkt u dan ook aan die bijbeltekst '...laat uw linker hand niet weten wat uw rechter doet' (Mattheüs 6:3)? Belastingtip (2) Daar gaat Zoutman nog even op door, „In het verband van Mattheüs 6 gaat het in drie gedeeltes over aalmoezen, bidden en vasten. Over de houding tegenover j tegenover God noodzakelijke houding daarbij. Vasten 'als houding van ongebonden heid, zodat je aalmoezen ge ven en ook bidden kunt. Zit je vast aan het materiële dan kiui je niet geven, en kun je niet op Gods weg komen (bidden)." Wal staat er hierover bij voorbeeld in Mattheüs 6, vers 2? „Wanneer gij dan aal moezen geeft, laat het niet voor u uitbazuinen, zoals de huichelaars doen in de syna gogen en op de straten, om door de mensen geroemd te worden. Voorwaar, Ik zeg u, zij hebben hun loon reeds. Maar Iaat, als gij aalmoezen geeft, uw linkerhand niet we ten wat uw rechter doet, op dat uw aalmoes in het ver borgene zjj, en uw Vader, die in het verborgene ziet, zal het u vergelden.," Belastingtip (3) Geven in stilte en onopval lend, benadrukt de predikant nog maar eens. „Royaal zijn in giften mag je niet verlei den tot een openheid daar over die menseneer oproept. Soms gaan er akties waarbij aJlereerst de grote gift van bedrijf X of de enorme bij drage van firma IJ in beeld verschijnt. Of erger nog (dit kun je nog sponsoring noe men, reclame eigenlijk) de intekenlijst met bovenaan de gulle gevers uit de kring der notabelen... Is dat dan toch meer waard dan het pen ningske van de weduwe? Belastingtip (4) Nog een tip van dominee Zoutman: „Als je wat de be tasting meebetaalt aan jouw giften (wat je aan belasting uitspaart) alsnog eens extra weggeeft, en als het je nou niet gaat om de eer in de ogen van de anonieme belas tingambtenaar (met zwijg plicht), valt het denk ik met de 'huichelarij' nogal mee en zijn diverse goede doelen (en mensen daarachter!) er goed mee." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ootmarsum (beiden part-time): H. van Schoonhoven en mevr. H.M. van Schoonhoven-van 't Kruis, beiden kandidaat te Kollum. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Utrecht (t.b.v. het werk in verpleeghuis 'Tamarinde') (Richard Hoogland Stichting): G.L. Kruizinga, l.l. pred. van de Unie van Bapt. Ge meenten. reeds werkzaam als geeste lijk verzorger in 'Tamarinde', die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Vlissingen: C. Sonnevelt te Krimpen aan de IJssel. Bedankt: voor Beekbergen: C.A. van Dieren te Stolwijk; voor Werkendam: B. van der Heiden te Hardmxveld- Giessendam. Het aartsbisdom Utrecht krijgt een andere structuur, die erop is gericht de communicatie tussen top en basis te verbeteren. Een belangrijke rol is daarbij weggelegd voor de bisdomraad, een nieuw bestuurscollege dat in oktober van de grond komt. Deze raad is een mengvorm van de huidige bisdomstaf, de benoemingenbegeleidingscom missie (BBC) en de algemene Dekensvergadering. maatregel wordt ingegeven door het feit dat komende zo mer elf van de 23 dekenaten va cant zullen zijn. Het is steeds moeilijker voldoende priesters te vinden die in staat en bereid zijn de taak van deken op zich UTRECHT GPD In de nieuwe structuur zijn de dekens de schakelfiguren tussen parochies en bisschop. Zij kun nen het bisdombeleid mede be palen en aan de basis uitleggen; andersom kunnen zij het geluid van de parochies in de bisdom raad brengen. Het aantal dekenaten in het aartsbisdom wordt terugge bracht van 23 naar negen. Deze De negen dekenaten worden bestuurd door een full-time de ken. In de regio Overijssel zul len drie van de zeven dekenaten overblijven. In de overige re gio's (West- en Oost-Gelderland en Utrecht) komen twee de kenaten. De bisdomstaf nodigt de de kenale besturen uit 'onverwijld met elkaar en met hun paro chies in gesprek te gaan' om voor 1 juli de definitieve inde ling van de dekenaten te kun nen vaststellen. Dit is deze week in een brief aan de dekens, de kenale besturen, pastores en parochies meegedeeld. De vaststelling van een nieuw dekenaat betekent niet dat de interne omvorming onmiddel lijk moet gebeuren, zo schrijft vicaris-generaal Vermeulen die in augustus met emeritaat gaat. Als streefdatum daarvoor wordt 15 juni 1995 genoemd. Verheldering rond aftreden Bar op komende Acht Mei-manifestatie De Acht Mei Beweging (AMB) heeft op haar manifestatie van 8 mei in Den Bosch een program- ma-onderdeel ingelast onder de titel 'Actualiteit in de Acht Mei Beweging'. In dit onderdeel ko men het aftreden van bisschop Bar en de reactie van het Vati- caan op de Nederlandse eutha nasieregeling ter sprake. Dat maakte Henk Baars, alge meen coordinator van de mani festatie, gisteren in Utrecht be kend. Maartje van Weegen, pre sentatrice van de manifestatie, gaat in gesprek met drie 'wel denkende' katholieken. Daar naast wordt op 6 mei, eveneens in Den Bosch, een Acht Mei Be raad gehouden onder de titel 'Kerk-macht en seksuele mo raal'. Tijdens deze bijeenkomst worden twee, problemen in de Rooms-Katholieke Kerk aan de orde gesteld, die volgens de be weging 'aan de wortels liggen van het drama rond bisschop Bar: de gesloten machtsstruc tuur en de dodelijke obsessie met betrekking tot seksualiteits beleving' van de Rooms-Katho- lieke Kerk. DE Wat beweegt iemand om te kiezen voor een loopbaan in dienst van de kerk? John Gillisen (39) uit Noordwijkerhout begon destijds zijn studie theologie zonder dat hij voor ogen had wat hij er precies mee wilde. Eén ding stond voor hem echter vast: hij zou nooit gaan werken in een parochie. Maar niets is veranderlijker dan een mens. Gillisen is momenteel als pastoraal werker drieënhalf jaar verbonden aan de rooms- katholieke Pancratius- parochie in Sassenheim. Daarvoor was hij in dienst van een samenwerkingsverband van drie parochies in Noordwijkerhout en De Zilk. SASSENHEIM DICK VAN DER PLAS „De kerk zit voor mij in een overgangsperiode. Er is een steeds grotere groep mensen die zich afkeert van de traditio nele vieringen in het weekein de, maar die wel behoefte heeft aan nieuwe vormen van kerk- zijn. Vraag me dan niet welke van die vormen toekomst heb ben. Dat is een zoektocht die we gezamenlijk moeten doorma ken. En we staan in feite nog maar aan het begin. Ais parochiegemeenschap moeten we ook de zin van het loslaten durven verstaan. Het aantal betrokkenen bij de weke lijkse vieringen loopt steeds ver der terug. Dat doet pijn voor diegenen die vertrouwd zijn met deze vieringen. Het wordt steeds leger om hen heen. Maar van het mopperen op de weg blijvers worden wij als kerk niet aantrekkelijker. We moeten ac cepteren dat de huidige vorm van vieren en kerk-zijn aan ver anderingen onderhevig is. En dan moeten we op zoek naar het nieuwe. In mijn werk ervaar ik dat mensen het aantrekkelijk vin den om bijeen te komen in een kleinere kring, waarbij de na druk ligt op het uitwisselen en het delen van ervaringen, op het hebben van een eigen inbreng. Er is behoefte aan meer com municatie. Sinds enkele jaren hebben we hier in Sassenheim bijvoorbeeld een bijbelge spreksgroep. Voor katholieken is het betrekkelijk nieuw om met elkaar te lezen en te ver woorden wat je in een verhaal John Gillisen: „Als parochiegemeenschap moeten we ook de zin van het loslaten dun/en verstaan." DICK HOGEWONING herkent. Dat vinden de deelne mers heel inspirerend omdat de bijbelvertelling vaak een blik opener is voor hun eigen ver haal. Daarmee zeg ik niet dat de vieringen in het weekeinde vol ledig hun waarde zullen verlie zen. Er zullen alleen andere vor men bijkomen. Van de mensen die binnen het kerkelijk bedrijf actief zijn vraagt dat enorm veel tijd en energie. Het aantal pas tores wordt alleen maar minder en dat juist in een tijd waarin we volop moeten werken aan vernieuwing en het zoeken naar andere manieren van kerk-zijn. Maar ook aan dat tekort aan professionele krachten kun je een positieve draai geven. De leken nemen steeds meer taken op zich en kijk eens wat dat soms voor inspirerende vierin gen oplevert. Ook de komst van de pastoraal werker naast de ge wijde priester vind ik een posi tief uitvloeisel van het priester tekort. Het biedt gehuwde man nen en, nog belangrijker, ook vrouwen de mogelijkheid om binnen de kerk te werken. Mijn studie in Heerlen aan wat toen nog de Hogeschool voor Theologie en Pastoraat heette, ben ik destijds begon nen zonder een specifiek doel voor ogen. Ik was geïnteres seerd in levensvragen. Geleide lijk kwam ik op het spoor dat de bijbel ook zo'n verhalenboek is waarin mensen zich vragen stel len als: hoe kom ik vooruit, hoe houd ik het vuur brandende? En besefte ik dat ik vanuit de theo logie, vanuit de bijbel en binnen de kerk bezig zou kunnen zijn met deze vraagstukken. Mijn aanvankelijke tegenzin om in een parochie te werken verdween na een stageperiode bij het industriepastoraat in het Europoort-gebied. Hier hebben de schoorstenen van de multi nationals de plek van de kerkto rens ingenomen. Daar zit ook heel veel symboliek in. Om in een periode van grote werkloos heid in zo'n gebied als pastor actief te zijn, heb ik ervaren als één van de moeilijkste vormen van kerkewerk. Het terugkeren naar de collegebanken was ver volgens ook enorm groot omdat je aan den lijve hebt ondervon den hoe ver de theorie af staat van de praktijk. Het instituut kerk produceert teveel docu menten en brieven. Ik heb niet het idee dat mensen daarop zit ten te wachten. De kerk moet weer leren luisteren. Mensen willen hun verhaal kwijt om het vlammetje brandende te hou den. Na de stageperiode in het Eu ropoort-gebied leek het mij ver standig mijn loopbaan te begin nen op een plek waar het geloof nog redelijk vanzelfsprekend aanwezig is. In de parochie, dus. Als pastoraal werker ben ik op precies dezelfde manier op geleid als een gewijde priester. Maar als het aankomt op be voegdheden en erkenning, zijn de verschillen nog groot. Op de werkplek-ervaar ik dat niet zo zeer, maar wel in de manier waarop de kerklefding met de pastoraal werkers omgaat. Je zou toch mogen verwachten dat een instituut dat van je eist dat je je volledig bekwaamt met een studie van acht jaar en dat er vanuit gaat dat je zware taken oppakt, je ook een duidelijke plek in de organisatie geeft? Daar kan ik weieens boos en bitter om worden. Ik houd me maar vast aan de overtuiging dat dat op den duur gaat veranderen. Maar dat kost tijd. De kerk is een log instituut dat niet van vandaag op mor gen haar standpunten bijstelt. In de tussentijd moet ik probe ren het op een zo gezond moge lijke manier vol te houden. Door veel energie te steken in zaken waarvoor ik wel de ruim te krijg." ze« mam.. E€T4rJ fÖKk o tOiii Y/...ZAL IK JE EVEN HELPE V V MET PE N\eew wzzwe g colofon DIRECTIE J de Vries, G.P. Arnold (adj), ma.-vnj. van 08.00-1700 uur Telefoon: 071-161400. rubrieksadvertenties HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) ma-vri) van 8 30-17 00 uur (Sleutelt/es) Tele<oon071-143545 Witte Singel 1,2311 BG Leiden reg1okantoren614<w Tel 071 128030 biivooruitbet fmc pe- kwartaal (post) Tel 02521-19353, Fax: 02521-19610. postadressen Postbus 54,2300 AB Leiden. Pen-w' P€r maand (Automatische incasso) kuchten bezorging Leiden advertenties 071-143480 Leiden fam. berichten 071-161385. zaMO 00-12.00 uiir het weer ROB GROENLAND Maart extreem droog De maand maart was in onze re gio uitzonderlijk droog, met op diverse meetposten maar 10 tot 15 liter water per vierkante me ter. Gisteren, de laatste dag van maart, bracht een koufrontje on verwacht regen in ons land. Het voorste regenscherm kwam al in de nanacht het kustgebied bin nen, waarna het zich overdag ge leidelijk naar het oosten toe uit breidde. Aan de voorzijde van dit koufront werd vanuit België war me en vochtige lucht naar het noorden getransporteerd. Om 15.00 uur was het op Terschelling nog maar 8 graden, terwijl Bra bant en Limburg een volle 18 graden Celsius scoorden. De echt warme lucht kon niet tot onze re gio doordringen, omdat wij ons te dicht bij het koufront bevon den. In de avonduren werd op di verse regenposten in vooral Zuid-Holland 2 tot 4 liter water per vierkante meter opgevangen, echter deze hoeveelheid kon een droogte-record niet meer verhin deren. In het algemeen werden dan ook de laagste neerslaghoe veelheden sinds maart 1929 op gevangen. De komende dagen projecteren de computerkaarten over Neder lands grondgebied een over gangszone van hoge- en lage- druk. In dit soort geoieden is net maken van een weersverwach ting een extra moeilijk taak. Het het weertype kan in dergelijke mosferische randsituaties tu< het oosten en westen van land aanzienlijk verschillen. Daarbij is het ook belangrijk je te realiseren dat de uitkomst van computerberekeningen altijd fouten bevatten, die groter wor den naarmate de verwachtings termijn toeneemt. Eigenlijk mo de ïrkunae verwachting, gen spreken dat hier onzekerheid in verwerkt zit. Het Europeesch weercen- trum, gevestigd in Reading (vlak bij Londen), geeft tegenwoordig bij iedere serie computerbereke ningen een betrouwbaarheidsin dex uit, die wordt verzonden naar alle lidstaten: Met deze in dex kan de meteoroloog veel be ter inschatten hoe betrouwbaar de bijbehorende serie berekenin gen is voor een bepaald aantal dagen vooruit. In Nederland wordt op dit moment nog niet operationeel gewerkt met deze index, maar het is te verwachten dat deze binnen een aantal jaren dagelijks gebruikt gaat worden. Ons weerbeeld wordt morgen en overmorgen bepaald door een stuk niemandsland in de lucht drukverdeling, wat resulteert in weinig wind uit uiteenlopende richtingen. Ondanks de wolken velden blijft de neerslag beperkt tot een enkele bui. het weer in europa KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: In het noorden enkele op klaringen, in het zuiden bewolkt en van tijd tot tijd regen. Maxima van 8 gra den in het fjordengebied tot rond 4 graden langs de grens met Zweden, 's Nachts geleidelijk minder koud met temperaturen rond het vriespunt. Wolkenvelden, vooral in het zuiden ook regelmatig zon. Droog. Maxima van nul graden in Lapland tot 7 graden in het zuiden. In de nacht in Lapland eerst nog strenge vorst, elders licht tot matig. Denemarken: Nu en dan zon, vooral in het westen ook wolkenvel den. Droog. Middagtem- peratuur ongeveer 7 gra- Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag enkele buien. Morgen van het wes ten uit toenemende bewolking, in Ier land gevolgd door regen. Maxima tussen 9 en 12 graden. België en Luxemburg: Wolkenvelden en vandSag enige tijd buiige regen. Morgen vanuit het westen iets meer zon. Maxima vandaag rond 14 graden, morgen iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en vandaag vanuit het westen enkele buien. Morgen met name in Bretagne en Normandië perioden met zon. Middagtemperaturen in het westen rond 11 graden, in de Vo gezen en Jura vandaag circa 16 graden, morgen flink lager. Portugal en Madeira: Portugal: Vrij zonnig, maar vandaag in het noorden mogelijk enkele wolkenvel den. Maxima van 15 graden aan de Cos ta Verde tot 19 graden in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden, afgewisseld door perioden met zon. Droog. Middag- temperatuur ongeveer 19 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: Vrij zonnig met maxima aan de zuidelijke costa's rond 22 graden. In het noorden wat meer bewolking, plaatselijk een regen- of onweersbui en maxima cir ca 17 graden; in het noordwesten maxi ma rond 13 graden. Canarische Eilan den: Droog weer. Aan de noordzijde van den aan de noordkant van de e tot 25 aan de zuidstranden. Marokko en Tunesië: Marokko: Zonnig. Middagtemperaturen van 20 graden rond Tanger tot circa 26 graden rond Agadir. Tunesië: vandaag nog zonnig weer met middagtemperatu ren rond 23 graden. Morgen meer be wolking, toenemende kans op enkele re gen- of onweersbuien en in het noorden Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buiige regen. Morgen in de loop van de dag langs de Atlantische Kust meer op klaringen en in het Rhonedal een aan trekkende Mistral. Middagtemperaturen vandaag circa 15 graden, morgen enke le graden lager. Mallorca enlbiza: Geleidelijk minder zonnig en vooral mor gen kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur eerst rond 18 gra den, morgen iets lager. Italië, Corsica en Sardinië: Vandaag nog flinke perioden met zon, morgen wisselvallig weer met enkele re gen- of onweersbuien. Maxima vandaag rond 17 graden, morgen met name op Corsica en Sardinië flink lager. Griekenlanden Kreta: Vandaag flinke perioden met zon en droog. Morgen meer wolken en in het westen kans op een regen of onweers bui. Maxima rond 15 graden, vandaag op de meeste plaatsen iets warmer. Duitsland: Wolkenvelden, vandaag ook hier en daar flink wat zon. Droog. '1 I f i 8 bewolkt Spa, onweer regen sneeuw öpk'arlngen hage, zonnig 19 temperatuur TC'n Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. VRIJDAG 2 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.10 Zon onder 20.11 Maan op 14.44 Maan onder04.49 Waterstanden Katwijk Hoogwater 12.09 Laag water 7.11 en 20.31 Weerrapporten 31 mrt 20 uur: slation weer wind temp neersl Amsterdam zwaar bew. ozo5 13 8 1 De Bilt regen ozo3 15 7 1 Deelen zwaar bew. zzo4 17 7 2 Twenthe Vlissingen Maastricht Bordeaux Genève Innsbruck Mallorca- Malta Moskou wnw3 10 -5 0,1 Bangkok half bew. Buenos Aires half bew. Casablanca zwaar bew. Johannesburg onbew. Ibob

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18