Leiden Studie naar alternatief 'Leidse Ei' Lakenfeesten verzekerd van grote evenementen Quintus vindt PTT-pand ideaal DUIZEND GULDEN (t 1000,-1 19: Een neus voor stijl. 9 Walenkamp moet plannen uitvoeren9 Jan Klaassen en Katrijn op de milieutoer —DONDERDAG 1 APRIL 1993 I LEIDEN: Auto-Home B.V., I Sintjacobsgracht 10-18, Tel. 071-12 15 60 Gemeente komt horeca-ondememers tegemoet Het doorgaan van een aantal traditionele evenementen tij dens de Lakenfeesten heeft aan een zijden draad gehangen. Maar wethouder J. Walenkamp (CDA/toerisme) komt tegemoet aan een aantal wensen van een club van 17 horeca-ondeme mers. Het doorgaan van bij voorbeeld Leiden Culinair en verschillende muziekfestivals lijkt hierdoor voor 1993 verze kerd. De problemen waar de on dernemers een oplossing voor zochten, hebben te maken met de houding van de gemeente ten opzichte van de feesten. De gemeente zou eerder tegen- dan meewerken aan het tot stand komen van horeca-evene- menten. De ondernemers moe ten diverse vergunningen aan vragen, dranghekken, toiletwa gens en podia huren, het mate riaal onderwerpen aan techni sche controles en precariorech ten afdragen. De club van 17 vindt dat dat soepeler kan. In november stuurden de on dernemers een lijst met eisen aan de gemeente. Daar werd tot nu toe niet op gereageerd en voor de organisatie van welk evenement dan ook is nu nog maar een dikke drie maanden over. „Mocht u niet reageren op een voor ons aanvaardbare wij ze dan zijn wij, tot onze grote spijt, genoodzaakt af te zien van onze activiteiten tijdens de Leidse Lakenfeesten", schrijven de horeca ondernemers in een gezamenlijke brief. Als het zo ver was gekomen dan was het gedaan met Leiden Culinair, het Middeleeuws Spijs- en Drankenfeest, de No- parties op het Arsenaalplein, en verschillende muziekfestivals op onder andere de Beesten markt, het waterpodium en bij Pieterskerk-, Vrouwenkerk-, Morspoort- en Arsenaalplein. In feite zou vrijwel de hele horeca- poot onder de Lakenfeesten vandaan worden gezaagd. Desgevraagd laat Walenkamp weten dat hij op een aantal van de punten positief zal reageren. „Ze hebben Relijk dat ons ant woord wat lang op zich heeft la ten wacht. Volgende week is het er. De horeca heeft onmisken baar een grote rol in de Laken- Einde voor feest Vrouwenkerkplein Zelfs als de 17 horecaonder nemers en de gemeente tot een vergelijk komen, is het bij de komende Lakenfeesten gedaan met de evenementen op het Vrouwenkerkplein. De nieuwbouw is in aantocht. „Zoals het er nu naar uitziet, wordt in juni met de bouw op het plein begonnen", al dus ambtenaar E. Pouw. „En het ziet er niet naar uit dat de lopende procedures worden vertraagd of versneld. Maar als de bouwvergunning vlak voor de bouwvak wordt afge ven. is er een kans dat liet werk pas na de zomer be gint". aldus Pouw. Maar die gok kan Ruud Lorrier niet nemen. De eige naar van het Praethuys orga niseerde tijdens voorgaande Lakenfeesten het evenement Middeleeuws Spijs- en Dran kenfeest en de kunstmanifes tatie Moritmartre op het plein. Omdat het nog ondui delijk is wanneer precies de bouw op het plein begint, moet lorrier daar dit jaar van af zien. feesten en dat verdient een be tere benadering. Ik kan niet al hun wensen honoreren, dat we ten ze, maar wel een aantal daarvan. WèOce? Dat moei II nog bekijken", aldus Walen kamp, die de details volgende week donderdag aan de club van 17 laat weten. Open voor-inschrijving 3-Oktober Festiviteiten Doe mee, schrijf U in en win de opbouw van de 3-oktoberkermis op en rond de Beestenmarkt, zullen alle 95 verkeerspalen ('Leidenaartjes') voor de duur van de kermis worden verwijderd. In het kader van de gezamelijke aanpak van de binnenstad, worden alle Leidse ingezetenen uitgenodigd om te helpen bij het verwijderen van de palen. Voor de eerlijke vinder ligt onder één van de 'Leidenaartjes' een cheque t.w.v. 1000,-. U kunt zich inschrijven voor dit 3-oktober festijn d.m.v. telefonische aanmelding bij de Stichting 3-Oktober Festiviteiten, tel. 071 - 14 23 43. Gemeente-ambtenaren zijn uitgesloten van deelneming. Tunnels i De aanleg van tun- nels onder de Rijks straatweg staat op losse schroeven nu het rijk er geen cent voor op tafel wil leggen Ongekend a Leiden is een fiets- Z U stad. Zestig procent van het woon-werkver- keer gaat op de fiets en dat is ongekend veel Verhoef A y« Nederland moet het Z I aantal regels voor het bedrijfsleven vermin deren, betoogde Piet Ver hoef bij zijn afscheid van Ter Aar Alleen al door z'n nieuwe grille onderscheidt de Rover 400 zich stijlvol van andere middenklasse sedans. Maar ook in motoriek en uitrusting biedt hij standaard vele extra's. Geen wonder dat de Rover 400 door velen wordt begeerdDaarom is een Rover 400 ook standaard voorzien van anti-diefstal alarm. 'J AA r Rover 400 vanaf -3ZJ>3 Baby in ademnood leiden Voor een baby in nood rukten politie en ambulance gis termiddag met spoed uit naar de Oude Singel. De 30-jarige moeder was in paniek omdat haar 15 maanden oude kindje on wel was geworden en niet meer ademde. Agenten beukten de deur open en moeder en kind werden snel met de ziekenwagen naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. De actie bleek uitein delijk niet meer dan een goede oefening, want de baby was uit zichzelf alweer gaan ademen. Terreur via telefoon leiden Bewoners van de Rijnsburgersingel worden de afgelo pen dagen met regelmaat telefonisch lastig gevallen door een man die seksistsche vragen stelt. De man geeft zich uit voor een medewerker van de VPRO. De bewoners hebben gisteren de po litie ingeschakeld. De politie vermoedt dat het om dezelfde man gaat die een paar maanden geleden ook al terreur via de tele foon in Leiden. De oprichting van een aparte beginnersschool voor al lochtone kinderen gaat mogelijk niet door. PvdA-wet- houder H. Koek (onderwijs) acht het niet uitgesloten dat er een alternatief komt voor dit plan om de taalachter stand van jonge Turkse en Marokkaanse leerlingen in vier jaar weg te werken: Het Leidse Ei. ,,Er is zó veel weer stand tegen het plan, dat kun je niet negeren", zei Koek gisteravond tijdens een discussie over minderheden in het Antonius Zalencentrum. Hoewel de politiek en de be trokken schoolbesturen uit Lei- den-Noord al akkoord zijn ge gaan met 'Het Leidse Ei' is een werkgroep bezig met het be denken van alternatieven. De werkgroep is opgericht, omdat van Turkse en Marokkaanse zij de veel kritiek is geuit op het voorstel een beginnersschool op te richten voor allochtone kin deren van 3 tot 7 jaar. Hun ou ders vinden dat zo'n aparte school de integratie niet bevor dert. Nu blijkt dat de doelgroepen weinig heil zien in 'Het Leidse Ei' heeft Koek hen de vraag voorgelegd 'wat ze dan wel wil len'. „Je kunt natuurlijk niet om die kritiek heen. Zo n begin nersschool is voor Turkse en Marokkaanse kinderen bedoeld en juist uit die kringen komt de kritiek:" Koek gaf gisteravond toe dat de gemeente wat lang gewacht heeft met het raadplegen van allochtone organisaties. „Maar beter laat dan nooit. Er wordt met Turkse en Marokkaanse groepen druk overlegd over hoe het nu verder moet." De beginnersschool zou oor spronkelijk dit jaar van start gaan in Leiden-Noord, waar door het grote aantal migranten zogenaamde 'zwarte scholen' zijn ontstaan. 'Witte ouders' ha len hun kinderen vaak van school als de hoeveelheid Turk se en Marokkaanse leerlingen 'Het Leids Ei' is bedacht om de vorming van meer zwarte scholen tegen te gaan. Gedu rende vier jaar krijgen buiten landse kinderen apart les, waar na ze naar een 'gemengde school' verhuizen. De gemeente hoopte het aantal allochtone leerlingen daardoor beter te spreiden over de scholen. Briefkaarten tegen vertrek klusjesmensen De wijkgroep sociale vernieu wing oostelijke binnenstad is een briefkaartenactie begonnen tegen de opheffing van de ploeg klusjesmensen (omgevingsvak lieden) onder het motto 'Wij willen onze jongens behouden.' Een protestbriefkaart met foto van de omgevingsvaklieden en groeten uit de oostelijke bin nenstad kan naar het Leidse ge meentebestuur worden verzon den. De kaarten zijn in de wij ken Pancras-Oost en Noord-Rij- nevest verspreid. De klusjes mensen verrichten onder houdswerkzaamheden: zij zet ten palen recht, houden groen bij, verwijderen zwerfvuil, kortom, houden de wijk netjes. De ploeg, oorspronkelijk een werklozen project, wordt per 1 januari 1994 opgeheven omdat de gemeente wijkgericht wil gaan werken. De wijkgroep vreest dat dit negatief uitwerkt. Tijdens de raadscommisie soci ale vernieuwing op 6 april wor den de politici over de zaak be naderd. leiden 'Jan Klaassen en Katrijn vinden een vieze sloot niet fijn.' De kleuters van de rooms katholieke basisschool 't Klankbord zingen uit volle borst mee met de hoofdrolspelers uit de 'milieupoppenkast'. De school aan de Antoinette Kleynstraat in de Stevenshof is twee weken bezig met een milieuproject. De school heeft het project opgezet om de kinderen wat bewuster te maken van de natuur om zich heen. „Je ziet in alle klassen dat de kinde ren vaak hun rotzooi zomaar ergens weggooien", vertelt directrice Betsie Ruiter. „Wij proberen hun houding ten opzichte van het milieu iets te veranderen. Zo hebben wij vorige week mensen van de reinigingsdienst op bezoek gehad en komt er vrijdag iemand van Greenpeace langs." Vrijdag na schooltijd kunnen de ouders van de kinderen en andere belangstellenden de maaksels van de leerlingen bewonderen. toto IAN HOLVAST Raad ongeduldig over autoluwe binnenstad De autoluwe binnenstad dreigt te verworden tot een 'papieren operatie' Tot de gemeente raadsverkiezingen van volgend jaar zijn er nauwelijks concrete maatregelen te verwachten. Verantwoordelijk wethouder J. Walenkamp (CDA/economie en verkeer) moet eens ophouden met nota's afscheiden en tot daadwerkelijke uitvoering over gaan. Die kritiek kreeg Walenkamp gisteravond in de raadscommis sie van vooral D66 en SP. Ook PvdA en CDA beginnen wat on geduldig te worden. De woord voerders van deze fracties ko zen voor wat mildere bewoor dingen. WD'er G. Bakker hoopt dat de autoluwe binnenstad 'een papieren exercitie blijft'. Zoals bekend zijn de Leidse li beralen tegen de plannen. Toch vindt ook Bakker dat 'uit be stuurlijk oogpunt' niet veel lan ger met de uitvoering van de plannen kan worden gewacht. „Een raadsmeerderheid heeft zich nu eenmaal voor de plan nen uitgesproken." Wethouder Walenkamp toon de zich zeer geïrriteerd over de kritiek. „Ik laat me niet zeggen dat ik met een papieren opera tie bezig ben", brieste hij. „Dat is lariekoek. Er wordt vanavond onnodige paniek gezaaid. Voor we tot concrete maatregelen overgaan, moeten we Joch eerst de consequenties kennen. Deze gemeenteraad bepaalt het ka rakter van de stad voor de 20ste eeuw. Daarbij kunnen we niet over één nacht ijs gaan." Walenkamp zette uiteen dat voor de autoluwe binnenstad 20 deelprojecten moeten worden uitgevoerd, zoals het stadsdis tributiecentrum, parkeergarages en verkeersmaatregelen. „Er wordt aan van alles tegelijk werkt. Het zijn allemaal tand- wieltjes die in elkaar grijpen. Het is een gigantische klus, maar we zijn al op drie-vierde van het proces. Laat u alstu blieft verzoeken om tussenrap portages achterwege. Dat is zonde van de tijd." D66'er T. de Graaf en D. Sloos van de SP waren niet onder de indruk van de verontwaardigde reactie van Walenkamp. Zij hadden met veel gepuf en ge steun het verhaal aangehoord over een 'integraal conceptrap port' over de autoluwe binnen stad. dat nog tot medio dit jaar op zich laat wachten. Dan wor den de inspraakreacties ver werkt en volgt een definitieve nota. „Een gigantische ver- keersbureaucratie met meters papier", aldus De Graaf. De Graaf en Sloos vrezen dat het maatschappelijk draagvlak voor de plannen als sneeuw voor de zon verdwijnt als het publiek niet op korte termijn iets merkt van de autoluwe bin nenstad. Studenten beslissen voor de zomer over verhuizing Leden van de studentenvereniging Quintus vergaapten zich gisteren a judith bilsen/medewerker „Zo, wat klinkt het hier hol, het lijkt wel een zwembad!" De leden van de studentenvere niging Quintus zijn zichtbaar onder de in druk van het enorme gebouw aan de Boommarkt dat misschien hun niéliwe on derkomen wordt. „lammer dat ér geen dak terras gemaakt mag worden. Dat zou het helemaal perfect zijn", vindt een groepje op de stoep. De studenten zijn het huidige pand aan de Korte Mare ontgroeid en zijn sinds kort in onderhandeling met de PTT over de aan koop van de oude telefooncentrale aan de Boommarkt. De leden konden gistermiddag het voormalig PTT-gebouw bezichtigen. Via de dienstingang stromen de studen ten binnen. „Kijk, hier komt het centrale trappenhuis, daar de lift. En hier de hoofd ingang." Bestuurslid Olaf van Haperen ziet het al helemaal voor zich. Met grootse ge baren licht hij de bouwplannen toe. Overal hangen tekeningen die de leden een idee moeten geven van hoe het er uit gaat zien. Het bestuurslid gaat een aantal nieuws gierigen voor in de catacomben van het ge bouw. Behalve de verwarmingsinstallatie zijn er een aantal kleinere i peren: „Het mooie van dit pand zijn de ge- luiddichte ruimten zoals deze. De muren zijn hier van zestig centimeter dik beton. Daarom denken we in dit zaaltje aan een oefenruimte voor een band." Ook de leden verzinnen er op los. Een goede ruimte voor een disco, vindt de een. Nee. een squash- zaal. vindt een ander. Op de eerste verdieping is de grote bor relzaal gepland. Dat is de zaal waar het grootste gedeelte van het verenigingsleven zich afspeelt. De leden vergapen zich aan de enorme zaal met hoge ramen aan de Breestraat. Om alvast te wennen hebben de studenten er een tap neergezet. Onder hel genot van een drankje speculeren ze volop over de inrichting van het gebouw. De meesten zijn van mening dat het drie verdiepingen tellende gebouw wel erg groot is. Maar volgens Van Haperen is een pand nooit te groot voor de vereniging. „Als je de borrelzalen maar intiem houdt", vindt hij. Bovendien is het vloeroppervlak volgens hem niet eens zoveel groter dan het huidige pand. Het probleem van de monumentale Kanden aan de Korte Mare is alleen dat de innenmuren moeten blijven staan. Van Haperen: „Daardoor krijg je allemaal klei nere zaaltjes in plaats van de grotere, die we met zo'n 1400 leden nodig hebben." „Ideaal", is ook de mening van Arno Ia cobs, een ander bestuurslid. Vooral over de dikke betonnen muren en de stalen deuren is hij zeer tevreden. „Op de Korte Mare hebben we heel wat problemen gehad om de geluidshinder van vertrekkende studen ten binnen de perken te houden. Als de koop van dit pand doorgaat zijn we einde lijk van die problemen verlost Het huidige trappenhuis vormt het enige directe contact met de buren. Maar dat wordt afgesloten. Volgens lacobs wordt het alleen in noodgevallen gebruikt. Aan de Breestraat komen de bestuursruimten, zo dat ook daar geen geluidshinder ontstaat Op de stoep maken de studenten kennis met hun toekomstige buren. De fietsenhan delaar een eindje verderop vindt het prima als de studenten het gebouw betrekken. De studenten houden 14 april een boot zitting over de voor- en nadelen van de ver huizing. De ledenvergadering moet de uit 'iihleli|kr beslissing nemen. De <<>mmiss|r die zich bezighoudt met de koop en de ver bouwing van het nieuwe pand hoopt voor juni zaken te kunnen doen. De vereniging zou het nieuwe gebouw dan rond januari 1994 kunnen betrekken.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 17