'Niet gillen, dames!' Antiquarische boekenbeurs in Pieterskerk Cultuur&Kunst Expositie: in de ban van het anker 'Hele nacht dansen, is dat ritueel of niet?' Japan in de bibliotheek Exposities in de regio DONDERDAG 1 APRIL 1993 CHEF ANNEMIEK RUYGROK.071-1 Maskerade speelt 'Patricia' lisse Toneelvereniging Maskerade speelt op 2 en 3 april het blij spel Patricia' van Dick van Maasland. In het stuk draait alles om kousenfabrikanten Dekker en Donkers, wiens zaken niet zo best gaan. Het blijspel wordt gespeeld in De Kleine Engel aan de Heereweg 459 in Lisse. De zaal is open om 19.30 uur en de aan vang van het stuk om 20.00 uur. Groninger toneel en verrassingspakket leiden/alphen aan den run In dienstencentrum Westerhove in Al phen, aan de Anna van Burenlaan 147, brengt toneelgroep Kunst na Arbeid morgen het blijspel 'Het verrassingspakket' (aanvang: 19.30 uur). In de Bedrijfstechnische School aan de Vondellaan in Leiden is op zaterdag 3 april vanaf 19.30 uur een Groninger To neelavond waar het stuk 'De verkeerde rubriek' wordt opge voerd in Gronings dialect. Concert over Europese eenwording den haag Sander van Marion geeft zaterdag 3 april een orgel concert in de Evangelisch-Lutherse Kerk in Den Haag. Hij speelt onder meer werken van Bach, en Dubois.-Daarnaast improvi seert de organist op het thema Europese eenwording. Het con cert begint om 20.15 uur aan de Lutherse Burgwal 7. Ierse avond hazerswoude Het Dorpshuis in Hazerswoude Dorp staat zater dag 3 april in het teken van de Ierse folkmuziek. De Ierse band Afterhours is te horen, de Nederlandse zanger Bert Haasjes treedt op en de Nederlands-Britse band Flexibility speelt. De op tredens beginnen om 20.30 uur. De avond is georganiseerd door de werkgroep Hulp Noord-Ierland Rijnwoude en de folkstichting Zuid-Holland. Folk en Zuid-Amerikaanse muziek leiden Het Tuya-lokaal in de Kaasmarktschool aan de Koppen- hinksteeg in Leiden staat 4 april, vanaf 14.30 uur, open voor ie dereen die Zuidamerikaanse muziek wil maken en wil horen. In café Sus Antigoon aan de Oude Vest 81 speelt vanaf 18.30 uur Kees Ouwejan met zijn Makkers Ierse folk en het Nederlandse lied. Lentedansdag in Muzenhof leiderdorp» Het Kreatief Danscentrum viert zondag 25 april de lente met een dansdag in Muzenhof in Leiderdorp. Vanaf 9.00 uur zijn er workshops voor gevorderde balletleerlingen. Om 18.45 uur dansen studenten van de Rotterdamse Dansacademie de kindervoorstelling 'De geheimzinnige zolder'. alphen aan den run jan rusdam In tegenstelling tot wat de naam doet vermoeden heeft het An kermuseum in Alphen aan den Rijn gewoonlijk niets van doen met scheepsankers. In het mu seum wordt architectuur in mi niatuur bedreven met de in vroeger jaren zo populaire 'An- ker-steenbouwdozen'. Tot 27 juni is evenwel een expositie te zien van scheepsankers afkom stig uit de collectie Mijndert An ker. Onder de titel 'Anker's an kers anders' toont de Leiderdor per in het Ankermuseum een kleine maar interressante greep uit zijn unieke verzameling. Hoe Mijndert Anker er toe ge komen is om ankers te gaan verzamelen laat zich raden. Er is natuurlijk verwantschap in de naam, maar Anker is ook af komstig uit een gezin waarin de scheepvaart een belangrijke rol speelde. „Drie broers van mij hebben gevaren en een andere broer is werkzaam in de scheepsbouw," vertelt de Lei derdorper. Geen wonder dus dat Mijndert Anker in de ban raakte van het anker. De verzameling van Anker omvat alles wat op de één of an dere manier betrekking heeft op het thema anker. En dat is, ge tuige de collectie in het Anker museum, heel wat. Te zien zijn onder meer: miniatuur ankers, speldjes, marine-artikelen, kno pen, postzegels, serviesgoed, peper- en zoutstelletjes, kurke- trekkers en allerhande raritei- Zo'n 20 jaar geleden kreeg Mijndert Anker voor het eerst 'Exultate Deovoert Matthaüs Passion van Telemann uit BarrrrabamV klinkt het uit de honderdvijftien kelen van de Chr. Oratorium Vereniging 'Exultate Deo'. Dirigent Sander van Marion is niet tevreden: „Zingt u het maar alsof u er zelfbij was," zegt hij droog. Even later zingt het koor de evangelietekst „Sein Blut komme iiber uns und uns're Kinderf' Opnieuw grijpt Van Marion in: „Kunt u het niet wat schijnheiliger zingen?" Het zal duidelijk zijn: de lijdenstijd komt eraan. Heel wat toonkunstkoren in de Leidse regio zwoegen deze weken op een groot oratori um. voorschoten wilfred simons De meeste koren kiezen het mooiste, het grootste en het meest ambitieuze passiestuk dat er bestaat: de Matthaüs Pas sion van J.S. Bach. Toch zijn er altijd koren die eens iets anders wallen; zo ook het Voorschoten- se Exultate Deo. Dit koor heeft een speciale band met één van de 46 passies van G.Ph. Tele mann: zijn Matthaüs Passion uit 1730. Bestuurslid Onno van Bameveld: „Van Marion heeft ooit eens een variant van deze passie opgediept uit een Zwit serse bibliotheek en dat aan ons koor voorgelegd. Sindsdien hebben wij het altijd op ons re pertoire gehouden. We zingen het voor ons eigen plezier en niet omdat we andere koren de loef willen afsteken." De Matthaüs Passion van Te lemann is korter en eenvoudi ger dan die van Bach. Dat is be langrijk, zegt voorzitter Kees Prudhomme van Reine: „Wij hebben in het najaar altijd een groot concert en pal daarop moeten we alweer iets voor kerstmis instuderen. In de eer ste week van januari beginnen we dan meteen met ons pro gramma voor pasen. We heb ben hooguit drie maanden om zo'n passie in te studeren en er zijn toch altijd tamelijk veel nieuwe leden die het stuk niet kennen. Het is dan prettig als het niet te lang en niet te moei lijk is." Onbetaalbaar Voor de uitvoering op 6 april in de Leidse Pieterkerk heeft Exul tate Deo het Hilversumse orkest 'l'Estro Armonico' gecontrac teerd. Dat moet al twee jaar van te voren gebeuren, weet Prud homme: „In de lijdenstijd geven zóveel koren een concert, dat je er echt vroeg bij moet zijn. Als je te laat bent, moet je een or kest van gelegenheidsmusici sa menstellen en die willen alle maal 500 gulden voor een avond. Terecht natuurlijk, maar voor ons onbetaalbaar." Exultate Deo kan de 'Matt haüs' niet ieder jaar uitvoeren, want dat kan de vereniging niet financieren. Prudhomme wil geen bedragen noemen, maar zegt wel dat zijn vereniging er per concert 10.000 gulden op toelegt: „Tussen de vorige uit voering en deze ligt vijf jaar. In die tijd hebben we voor een uit voering als deze gespaard. Het geld komt uit rommelmarkten, inzamelingen van oud papier en de verkoop van eigenge maakte stroopwafels. Over heidssubsidies krijgen we te genwoordig nauwelijks nog, zo dat we zijn aangewezen op sponsors." Tnzinggeluiden' Vlak voor de repetitie hangt in 'De Werf, een zaaltje naast de Gereformeerde Kerk in Voor schoten, een licht gespannen sfeer. De uitvoering is op dat moment over twee weken en de koorleden moeten de 'Matt haüs' dus al goed kennen. Rond 20.00 uur klinken de eerste 'in- zinggeluiden', een soort gym nastiek voor de stem. Dan kijkt Van Marion, die het koor al meer dan dertig jaar dirigeert, streng over de rijen en heft zijn handen hoog op. Het propvolle zaaltje is één en al aandacht. Dan klinkt de muziek van Tele mann: eerst nog wat dun en stroef als het hoog moet („Niet gillen, dames!" zegt Van Marion streng) maar naarmate de repe titie vordert, steeds warmer en soepeler. Volgens bestuurslid M. van Leeuwen gaat het nu alleen nog om de afwerking: „Wanneer het hard moet of zacht. En we be steden veel aandacht aan de juiste articulatie en aan inter pretatie. Van Marion heeft een heel eigen visie op deze muziek en die wil hij overbrengen. Hij zoekt naar bepaalde accenten." Telemann was in zijn tijd be roemder dan Bach, maar tegen woordig taalt nauwelijks nog ie mand naar zijn muziek. Waar het deze passie betreft, is dat niet terecht, vindt bestuurslid M. van Leeuwen. „Het stuk is vrolijker, nu ja, veel minder treürig dan dat van Bach en het eindigt ook niet met de dood aan het kruis. Het laatste koraal is gewijd aan de opstanding van Christus en dat is een positieve boodschap." Dirigent Sander van Marion: „Zingt u het maar alsof u er zelf bij was." foto loek zuyderduin Test Department onderzoekt dansmuziek een miniatuur anker voor zijn verjaardag. Het was het begin van zijn uitgebreide ankercol lectie. Anker durft nauwelijks een schatting te maken van het aantal voorwerpen dat hij door de jaren heen heeft verzameld: „Ik heb alleen al een 6 a 700 an- kerknopen, en tussen de 300 en 400 speldjes. Als ik al dat soort dingen ga tellen loopt het in de duizenden objecten. Maar ik heb natuurlijk ook groter spul, zoals echte scheepsankers. Er ligt er één van 850 kilogram in mijn voortuin. Zoets neemt veel ruimte in. Ik heb mijn vrouw dan ook beloofd dat grote spul niet meer mee naar huis te sle pen." Het leuke van de Alphense tentoonstelling vindt Mijndert Anker dat- het geen doorsnee verzameling is. Zelf is hij nog nooit iemand tegengekomen die ook ankers verzamelt. Wel overlapt een deel van zijn col lectie andere verzamelingen, zoals die van munten en post zegels. Anker bezit ook stapels plak boeken vol met foto's en knip sels. En een boekenkast vol boe ken over ankers. Voor de ten toonstelling is een representa tief deel van de verzameling verhuist naar het Alphense mu seum. „Maar", zegt Anker, „hier bij mij thuis zie je nauwelijks dat-er iets weg is." 'Anker's Ankers Anders' is tot 27 juni (behalve van 5 t/m 13 juni) te zien in het Ankermuse um, Opaalstraat 2-4, Alphen aan den Rijn. Het museum is zaterdags en zondags van 10.30-16.30 uur geopend. den haag «jacob haagsma Op dwaaltocht door een Gro ninger parkeergarage, met rub beren laarzen door een waterige Frieslandhal, in het stoffige pluche van een schouwburg: wie in het verleden Test Depart ment aan het werk wou zien, moest wegen bewandelen die voor een gemiddelde rockgroep niet nodig zijn. Met staal tegen staal en theatrale middelen, ge leend van totalitaire staten spie gelde het Britse gezelschap zich aan het tijdpark Thatcher. Nu zij van het toneel verdwenen is, zoekt Test Department het in relatief conventionele rock- clubs, en onderzoekt het revolu tionaire potentieel van de nieu we dansmuziek. Vier april staat Test Department op de planken van het Paard in Den Haag. Zo vanaf 1981 weert Test De partment zich. In woede over de ellende en onderdrukking in het algemeen en Margaret Thatcher in het bijzonder. Niet met normale rock-instrumen- ten, maar met metalen voor werpen in allerlei soorten en maten, en niet gehinderd door veel muzikale kennis. Die deed het collectief gaandeweg op, terwijl de muzikale en theatrale produkties gaandeweg meer pretenties lieten zien. Maar recht uit het hart was het altijd, of men zich nu enga geerde met de stakende Britse mijnwerkers ('Shoulder To Shoulder' uit 1984) of zich be moeide met een oeroude Wels- he sage ('Gododdin' het samen werkingsproject met theater groep Brith Gof, dat in 1989 duizenden Friezen naar de Frieslandhal trok). Toen Marga ret Thatcher eenmaal van het toneel verdwenen was, baarde de groep eindelijk 'Pax Brittani- ca': een buitengewoon ambi tieuze plaat, waarop het Scot- tisch Chamber Orchestra en een majestueus koor de ijzerwinkel van de groep aanvullen. Die plaat markeerde in meer dere opzichten het einde van een tijdperk. ,,'Pax Brittanica' is een soort documentatie van de thema's waarmee we ons de tien jaar daarvoor hebben be ziggehouden", zegt Tony Cud- lip. „We zijn er jaren mee bezig geweest, en toen hij klaar was, was Thatcher ook vertrokken. Een vreemd toeval." Ritmes Eigenlijk hebben ritmes altijd al ten grondslag gelegen aan de muziek van Test Department: van oorsprong een slagwerk groep tenslQtte, zij het dan met industriële inslag. Het is dus niet zo vreemd dat de groep nu aansluiting zoekt bij de nieuwe dansmuziek. „Er zitten erg veel rituele ele menten in de hele dans-scene", zo verklaart Cudlip zijn interes se in de dansmuziek. Compaan Paul Jamrozy: „Je kunt het na tuurlijk als iets commercieels leiden Test Department: „Een aantal mensen die samenkomen, gaan dansen, XTC of wat dan ook innemen, in tran ce raken: dat gebeurt in de jungle ook." foto cpd zien, maar rituele muziek en ze ker op het lichaam gerichte mu ziek is in heel veel culturen al tijd heel belangrijk geweest. Al leen in de westerse samenleving is dat aspect verwaterd, maar dankzij de computertechnolo gie komt het weer terug." „Een hele nacht dansen, tot ver na het ochtendgloren, is dat ritueel of niet?", vraagt Cudlip retorisch. „Het hele idee van een aantal mensen die op een bepaalde plek samenkomen, gaan dansen, XTC of wat dan ook innemen, in trance raken: dat gebeurt in de jungle ook. Maar voor West-Europa is het een revolutie." Boem, boem, boem En dan zijn we weer bij het ge- dachtengoed van -Test Depart ment zoals wij dat kennen. De tijd dat men de goede bedoelin gen van het podium schreeuw de, is voorbij. Zaken doen via de dansvloer. „Tegenwoordig zijn de meeste mensen zich wel be wust van het een en ander, en dan zeggen ze: okee, er zit wat in, maar kunnen we nu wat goede muziek horen? Maar er is een connectie met dansmuziek. Er is meer gaande achter dat boem boem boem boem. Dat mensen op een gegeven mo ment horen: hee, dat komt ei genlijk uit Afrika, zoiets. Dan komt het samen. Party-organi satoren krijgen momenteel lang niet de 'credits' die ze verdie nen. Op die feesten worden enorm veel spanningen afgerea geerd. Als dat niet zou gebeu ren, zou er veel meer stront aan dcknikkerzijn." leiden De Bond van Handelaren in Oude Boeken houdt komend weekeinde zijn Antiquarische Boekenbeurs in de Pieterskerk in Leiden. Aan de beurs nemen 32 antiquariaten uit zowel Lei den en omgeving als de rest van Nederland deel. Tijdens de beurs zal bovendien een exposi tie over het werk van J.R.R. Tol kien te zien zijn. De Engelse schrijver Tolkien is een van de meest gelezen au teurs in de wereld. Hij werd we reldberoemd met zijn schep ping van de fictieve wereld Mid den-aarde in werken als The Hobbit' en 'In de ban van de ring'. Op de tentoonstelling wordt een overzicht gegeven van het werk van Tolkien en zijn invloed op kunstenaars. Er zijn schilderijen te zien van drie Nederlandse kunstenaars waar in Midden-aardse scènes wor den verbeeld. Ook wordt aan dacht besteedt aan het Tolkien- f;enootschap 'Unquendor', een iteraire vereniging rond de schepper van Midden-aarde. De tentoonstelling is samen gesteld door de voorzitter van het Tolkiengenootschap. drs. R.J. van Rossenberg. Hij was ook verantwoordelijk voor de grote Tolkiententoonstelling 'Hobbits in Holland' waarmee de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag vorig jaar Tolkiens honderdste geboortedag vierde. Van Rossenberg zal op de beurs aanwezig zijn om de tentoon stelling toe te lichten, vragen te beantwoorden en om Tolkien- materiaal te taxeren. De boekenbeurs is geopend op vrijdag 2 april (15.00-21.00 uur), zaterdag 3 april (11.00- 18.00 uur) en zondag 4 april (11.00-17.00 uur). De Leidse centrale bibliotheek staat deze maand in het teken van Japan. Centraal slaan de boeken over dat land, een ge schenk van Christiaan Uhlen- beck wegens het tweede lus trum van zijn winkel Ukiyo-e Books. In het Heerenlogement is van 4 t/m 29 april een tentoonstel ling ingericht 'Japanse fotogra fie rond de eeuwwisseling'. Naar aanleiding van deze ten toonstelling verzorgt Guita Win kel komende zondag een lezing over dit onderwerp. Die begint om twee uur 's middags in de Koolzaal. Op die dag - van 12.00-15.00 uur - geeft Tjon Sie fat ook een demonstratie Japan se calligrafie. In het leescafé van de biblio theek is van 4 t/m 25 april werk te zien van de Japanse kunste- naresse Norika Nakamura. Zij beoefent katazome. een Japanse verftechniek op textiel. Een col lectie bonsai is van 2 t/m 8 april in de bibliotheek te bewonde ren. Gedurende de hele maand zijn in de vitrines schilderijen, haiku en kyudo van de Leidse kunstenaar Kees Buurman ten toongesteld, alsmede materia len uit het Rijksherharium en het Natuurhistorisch museum. Op zondagen zijn deze maand nog demonstraties te verwach ten van het go-spel, origami en boogschieten. In bibliotheek de Aarlezer in Ter Aar zijn de natuurfoto's te zien van de 1 er Aarder Pe ter Verwoerd. Bij de stichting Verzorging, verpleging en re validatie in Zoetermeer ex poseren tot 1 mei Anouchka Beusekamp met oliepastel krijttekeningen en Mira Ijs met beschilderde eieren. In de bibliotheek aan de Thor beckestraat in Alplien is tot 1 mei werk te dn van de Ila zerswoudse schilderes Mari anne Vetter en de Leidse boetseerder P. Stolker. In het restaurant van St. Klisabeth- zickenhuis in Leiderdorp hangen tot 17 mei de colla ges van kunstenares An ja Sterile, in it- Q lende M phen exposeren Magda Knap en haar dochter Annemieke Aerssens met hun schilderij en en mono-prints In het cultureel centrum Warenar in Wassenaar hangt tot 19 april werk van Alexander en Paula Rodrigues Dias. Mijndert Anker in zijn voortuin: 850 kilogram scheepsanker. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 13