'Het is belangrijk over jezelf na te denken' Stephen King op andere toer Cultuur&Kunst Aandacht, aandacht, aandacht bij Bodifée Grillig machtsspel in bizar hotel Zuurkoolsocialisten hunkeren naar troost DONDERDAG 1 APRIL 1993 Missionaris als doelwit Aan het begin van deze eeuw bestond in katholieke kring gro te bewondering voor missiona rissen. Ze golden als een soort katholieke helden die met ge vaar voor eigen leven de Ware Godsdienst verspreidden in barbaarse streken met vreselijke klimaten. Vooral in Nederland was de belangstelling om mis sionaris te worden groot; 'Neer- landia docet' (Nederland onder wijst') was een gevleugelde ka tholiekeuitspraak. Eén van deze jonge missiona rissen was Alwin Goossens. Van 1894 tot 1905 en van 1911 tot 1921 werkte hij in het vicariaat Buiten-Mongolië. Hij vergat het 'thuisfront' echter niet; regel matig schreef hij brieven aan zijn familie, waarin hij verslag deed van zijn ervaringen. Deze brieven zijn nu uitgegeven en van een heldere toelichting voorzien. Een missionaris had om streeks 1900 de keuze tussen China en Afrika. Goossens koos voor China, omdat de hoge ou de cultuur hem boeide. Maar als het er op aankomt, moest Goossens van de Chinese be schaving nu ook weer niet zó veel hebben: de Westerse kijk op de wereld bleef toch de bes te! De brieven geven een boei end beeld van het leven in Bui- ten-Mongolië. Het leven was er hard. zeker voor een missiona ris. De Chinese overheid had weinig op met de katholieke kerk. Als het toezicht van de im perialistische machten ook maar enigszins verslapte, leidde dat meteen tot felle christenver volging. Missionarissen waren gewilde doelwitten, zoals Goos sens tot zijn nadeel moest on dervinden. Hij maakt dan ook regelmatig gewag van revolvers, karabijne en jachtgeweren. Hoewel hij 2 blijkbaar niet nodig heeft g< had, was hij zeker bereid om te schieten wanneer dat nodig was: „Ik had mijn karabijn al in de hand en de haan reeds over gehaald; nog gauw maakte ik Missionaris Goossens. foto pr een kruisteken (een christen mens mag toch, dunkt mij, wel een kruisteken maken alvorens zijn naaste omver te schieten? Gelukkig werd hij in dit geval niet bedreigd door een gemene Chinees, maar door een demon die ijlings voor het kruisteken op de loop ging. Alwin Goossens, Brieven uit Oost-Mongolië, 1900-1921. Uitg L.J. Veen, 1993. Prijs 29,90 gul den. WILFRED SIMONS René Diekstra, schrijver van psychologische bestsellers: Het kort geleden in Neder landse vertaling uitgekomen Huurhuis in Berlijn van Irina Liebmann is een boek vol per soonlijk leed dat het licht wel heeft mogen zien in de 'Arbeiter und Bauernstaat'. De schrijfster heeft zich aan de inhoud van dit boek kennelijk geen ideologi sche buil kunnen vallen, al vraag ik me af of de interviews ook afzonderlijk in Oostduitse kranten hebben gestaan. Haar methode is die van het 'new journalism', wat zoveel wil zeg gen dat feiten via een paar lite raire trucs getransformeerd worden tot Fictie, die doordat ze zo dicht bij de realiteit blijft een enorme zeggingskracht krijgt. De vorm van dit boek is voor journalistieke begrippen even eenvoudig als subtiel. Lieb mann koos een vooroorlogs huurhuis met één- en anderhal- Decennia van zuurkoolsocialisme It op. ve kamer-appartementen in de Berlijnse wijk Prenzlauer Berg en interviewde vervolgens de bewoners. De bewerkte ge sprekken rangschikte ze vervol gens naar verdieping, waardoor we de doorsnede van een gigan tisch poppenhuis te zien krij gen, dat bevolkt wordt door uit eenlopende mensen met elk een bijzondere geschiedenis. Hun verhalen gaan over de oor log, honger, bombardementen, tegenslag en in zijn algemeen heid over de overleving in het verleden, bij de jongeren over 'de economische en sociale uit zichtloosheid van huwelijk, scheiding en werk aan het begin van de jaren tachtig. 'erde Otto Normaalverbruiker een ur In dit zeer Duitse scala van menselijke tragiek klinkt af en toe ook die onverwisselbare Berlijnse humoristische toon. Neem Bruno C. die herinnerin gen ophaalt aan de inflatietijd: er kwam een dag dat een haring een miljard mark kostte. Ze waren allemaal al miljonair, maar ja: hij was liever schilder geworden'. Of Manfred M. van vier hoog, die Goering nog op jacht heeft gezien met zijn dikke buik en Lederhosen: oom Gustaf zei dat hij niet kon schie ten, er moest altijd iemand ach ter hem helpen mikken'. Het is jammer dat Huurhuis in Berlijn een beetje als mosterd ek autootje en een hoop defaitisme foto dirk ketting na de maaltijd komt. Maar de DDR mag dan ter ziele zijn, de treurige toestanden die in het boek beschreven worden heb ben nog steeds niets aan actua liteit ingeboet. Decennia van zuurkoolsocialisme hebben bo vendien een 'type mens' opge leverd dat nu de grootste moei te heeft om zich van de inge kankerde angst, berusting, schaamte, minderwaardigeheid en wat al.niet te ontdoen. Irina Liebmann schetst dat 'tyfie' nog in de oude hem opgedrongen habitat. Wie haar goed leest, ziet tussen de regels van deze zo voortreffelijk opgeschreven ver halen ook zijn immense behoef te aan troost. RECENSIE SJAAK SMAKMAN Gerard 8odifée Het vreemde van de aar de, prijs 34,50 Aandacht en aanwezig heid. prijs 24,50 Uitgeverij Wereldbi- Het vooruitgangsgeloof bestaat nog. Alles wordt beter, zo is de rotsvaste overtuiging van de Belgische natuurkundige en es sayist Gerard Bodifée. „Honger, ziekte en onrecht zijn de braak liggende plekken in een schep ping die nog onvoltooid is. De initiatieven die voortvloeien uit de ervaring van het kwade brengen uiteindelijk het goede voort", schrijft hij in zijn essay- Uitgeverij Wereldbibliotheek heeft de gelukkige gedachte ge had om gelijk met de essaybun del ook Het vreemde van de aar de uit te geven, een eerder boek van Bodifée. De twee boeken sluiten namelijk uitstekend op elkaar aan. In Het vreemde van de aarde beschrijft Bodifée hoe op onze planeet het leven kon ontstaan en uiteindelijk het aanzien van de aarde volledig kon veranderen. Hij doet dat op een ongemeen boeiende ma nier. Bovendien ontwikkelt Bo difée aan het eind van het boek de prikkelende gedachte dat de evolutie geen blind mechanis me is, maar een doelgericht streven naar vrijheid. Waarom, zo vraagt hij zich af, schrijven we aan alle leven om ons heen toch zo'n hersenloze wetmatig heid toe terwijl we in alles wat we zelf doen doelbewustheid en vrije wil ervaren? In Aandacht en aanwezigheid werkt hij zijn gedachten verder uit, immer nauwkeurig en vaak fraai formulerend. Aandacht is het sleutelwoord. De mens er vaart, los van de ordening die hij zelf in de wereld aanbrengt, ordening in de dingen buiten hem. De onvolmaaktheid van de wereld ziet Bodifée als uitno diging van God aan de mens om de schepping te vervolma ken. Als zodanig is de mens een verlengstuk van God. Het klinkt mooi, maar zijn verhaal roept ook vragen op. Waarom bijvoorbeeld is er leed in de wereld. „Honger, ziekte en onrecht zijn de braakliggende plekken in een schepping die nog onvoltooid is", zegt hij wel erg gemakkelijk. Want Bodifée stelt namelijk óók vast dat het leed in de wereld komt door de manier waarop de natuur in el kaar zit: eten of gegeten wor den. Dat we dat kunnen veran deren met wat aandacht en goede wil, lijkt wel erg optimis tisch. Hoe komt het dat iemand is zoals hij is? En hoe ver kun je komen in het veranderen van je persoonlijkheid, als je dat wilt? „Niet ver en dat is meestal ver genoeg", is de conclusie van René Diekstra, hoogleraar in* de klinische gezondheidspsychologie in Leiden. LITERATUUR RECENSIE ROB VOOREN Kristien Hemmerechts, Wit zand. Uitg. At las, Amsterdam/Antwerpen Prijs 29,90. De zwartgallige kijk op het leven drukt de laatste jaren een al maar zwaarder stempel op de Nederlandse en ook de Vlaamse literatuur. Met vooraanstaande vertegenwoordigers van de laatste kan men nog wel lachen - ik denk vooral aan Herman Brusselmans en Tom Lanoye - maar dan wel wrang, want vlak onder het oppervlak loert de wanhoop. De Vlaamse schrijf ster Kristien Hemmerechts laat elke schijn van optimisme al helemaal achterwege. In haar nieuwe roman Wit zand is intermenselijke on macht troef. Van de personages in het boek is vooral Elizabeth, een eigenzinnige vrouw van middelbare leeftijd, de spil waaromheen een stoet van minnaars, verwanten en ken nissen een machteloze ronde dans uitvoeren. Zoon Marius kan niet van zijn moeder losko men en zoekt desnoods, als zij geen gehoor geeft, zijn heil bij andere vrouwen veel ouder dan hij. Dochter Stella kan zonder haar moeder haar balletspullen niet terugvinden. Vader Appelmans slonst zich door het bestaan, dat alleen door Elizabeth kan worden op gepoetst. Minnaar Paul schrijft haar wanhopige brieven, waar op ze niet reageert. Alleen min naar Jakob weet zich lachend en onafhankelijk van haar almacht. Zo lijkt het leven ordelijk en overzichtelijk voor Elizabeth, die zich onbelemmerd aan sombere bespiegelingen en neurotische herinneringen kan overgeven. Toch schuilen er adders on der het gras van deze ogen schijnlijk simpele betrekkingen. Elizabeth speelt onwillig en gril lig met haar macht. Marius zoekt compensatie bij de oude re Paula, wordt weg gepest door haar dochtertjes, veroorzaakt op zijn vlucht een dodelijk ongeluk en komt uiteindelijk terecht in het bizarre hotel-restaurant 'Le Bateau Guizzantois'. Tegen dit eigenaardige decor spelen de meeste verwikkelin gen zich af. Omdat machteloos heid en noodlot in Wit zand in nig verboden zijn, moet er een slachtoffer vallen om de status quo te doorbreken. Pas als dat er is - of er sprake is van moord, doet eigenlijk niet ter zake - zorgt de auteur na een nogal kunstmatige apotheose voor nieuwe verbindingen en een herschikking. De hoofdrolspe lers kunnen weer alle kanten op. Ondanks de rommelige uit werking en het verwarrende perspectief - als de aandacht van de lezer verslapt, raakt hij het spoor bijster in het doolhof van personages - is Wit zand vooral een krachtig geschreven roman. De dialogen zijn sterk en ter zake, het decor is kleur rijk en de sombere thematiek overtuigend. Dat laatste geldt minder voor de' onderliggende emoties. Die komen, behalve bij Elizabeth, zelden geheel uit de verf omdat geen van de karakters wordt uit gediept. Het te veel aan perso nages lijkt daar debet aan, ter wijl ook neven-motieven (dis criminatie, seksualiteit) niet worden uitgewerkt en er als los se eindjes doelloos bij bunge len. Maar wat wezenlijk telt, is dat Kristien Hemmerechts een verhaal kan vertellen. Een goed verhaal. LEIDEN CHRISTA CARBO Eén op de zes a zeven volwasse nen lijdt aan een duidelijke per- soonlijkheisstoornis, maar ook aan de meeste anderen is wel een klein steekje los. Wie heeft er geen lastige eigenschappen en hardnekkige (onhebbelijk heden? Hoe kom je eraan en vooral: hoe kom je ervan af? In zijn laatste boek Persoonlijk on derhoud. Zakboek voor zelfanaly segaal Diekstra hier op in. „De meeste mensen brengen meer tijd door voor de spiegel, met hun haar en hun make-up, dan dat ze bezig zijn met hun in nerlijk", vertelt Diekstra. „Daar komen ze niet aan toe. Geen tijd, zeggen ze. Ik zeg: tijd is prioriteit. Het is belangrijk om over jezelf na te denken, de dialoog met je zelf aan te gaan. Je af te vragen wie je bent en wie je zou willen zijn. Aandacht besteden aan dit soort zaken is van leven-belang. Dat belang is bewezen. Mensen die nooit emotionele gesprekken over zichzelf voeren, of die nog nooit een dagboek hebben bijge houden en die daarmee begin nen, zijn al na enkele weken fy siek gezonder". In Persoonlijk onderhoud geeft Diekstra een groot aantal tips om tot een beter inzicht in jezelf te komen. „De persoonlijkheid waarmee mensen hun volwassen leven beginnen, is het resultaat van erfelijkheid en opvoeding. Het heeft geen enkele zin om ie mand bij voorbeeld zijn verle genheid, zwijgzaamheid of ach- RECENSIE KOOS POST Stephen King, Dolores Claiborne Uitgeverij Luitingh-Sijt- hoff Prijs 29,90 Het staat met grote letters op de buiten kant. We moeten het dus wel geloven. Maar het valt desondanks niet mee om te accep teren dat Stephen King inderdaad Dolores Claiborne heeft geschreven. Door de jaren heen is Stephen King namelijk meer gewor den dan alleen de naam van een zeer suc cesvol Amerikaans auteur. Stephen King werd een begrip. Een soort soortnaam. De benaming van een griezelgenre. De lezer, die een Stephen King ter hand nam, wist dat hij van alles en nog wat kon verwachten. Soms vreemde en wrede we zens, die het hadden gemunt op weerloze slachtoffers. Dan weer waren het personen met buitennatuurlijke begaafdheden. Of dieren die in bloeddorstige monsters veran derden. In zijn verhalen werd gespot met het ge wone, het alledaagse, het menselijke. Voor Stephen King bestonden geen grenzen, die voor boeren, burgers en buitenlui het dage lijkse bestaan beperken. De auteur gleed daar steeds met soepel gemak overheen in zijn ogenschijnlijk 'eeuwig' streven naar huiveren en griezelen. Hij bouwde zo een mythe om zich heen. Zoals Alfred Hitchcock in het verleden de meester van de filmspanning werd en Cecil B. DeMille de koning van de massa-regie, zo werd Stephen King de exponent van het griezelboek. De schrijver, bij wie achter elke deur een gruwelijk of griezelig wezen kon worden verwacht. Maar Stephen King lijkt nu van zijn 'ge loof te zijn getuimeld. Dat viel vorig jaar al op, toen hij in De spelbreker voor zover ik mij kan herinneren voor de eerste maal een heel boek lang de grenzen van de werkelijk heid keurig respecteerde. Het verhaal was spannend genoeg. Op geraffineerde wijze beschreef King de strijd op leven en dood, die een eenzame, aan een bed gekluisterde vrouw met haar situatie,"haar emoties en de haar omringende schimmen moest voeren. Beklemmend, maar wel heel reëel. En dat geldt eigenlijk nog meer voor Stephen Kings jongste boek Dolores Clai borne. Zo heet de vertellende vrouw in een diep menselijk relaas. De vrouw wordt ver hoord na de dood van haar werkgeefster. Die heeft haar hulp in de huishouding vele jaren lang tot het uiterste getergd, gegriefd en getreiterd. Maar dat alles heeft Dolores niet tot moord kunnen brengen, al heeft het soms weinig gescheeld. Dolores is ook niet brandschoon. Beslist niet. Ze legt handel en wandel door de jaren heen uit in een ellenlange monoloog op het politiebureau. Een erg boeiende biecht, waarin enige bijzonder levensechte figuren haarscherp worden neergezet. De liefde- haat verhouding tussen de tergende werk geefster en de tot een bepaald punt slaafse hulp in de huishouding komt al even over tuigend naar boven als de slopende haat die het huwelijk van die laatste vrouw tot een hellegang maakt. Maar er komt geen enkel buitennatuurlijk element aan te pas. Ner gens. Een Stephen King dus zonder welk grie zeleffect dan ook. Het is even wennen. Maar ik vind het geen verlies. Integendeel zelfs. Voor mij mag King met zulke puur menselijke thrillers doorgaan. Yvonne Keuls beschrijft een wereld v met elkaar omgaan. Utopia voor het gezin Vlotte, vrolijke verhaaltjes met een damesbladen-luchtje. Dat is de kortste omschrijving van Die kat van dat mens van Yvon ne Keuls. Keuls heeft een heer lijk Haags huis met drie doch ters erin, een vaag, traditioneel soort man (werkt altijd) katten, kinderen, een hond en een par kiet. Dat veroorzaakt veel druk te en klein leed, maar Keuls kan toch altijd de zon in het water zien schijnen. Wat moet je daar nu mee? Je kunt schamperen over zoveel onwaarachtigheid: dat huis zit natuurlijk onder de katten- en hondenharen en een vrij los- vliegende parkiet, nou, reken maar dat die wel eens iets laat vallen liefst op je mooiste lampekap natuurlijk. Die kinde ren maken vast de hele dag ru zie en ik kan me niet voorstellen dat Keuls dan geen héle losse handen heeft. Maar aan de andere kant: heerlijk, zo'n 'andere wereld' waar nooit eens iets fout gaat, waar de mensen redelijk en geestig met elkaar omgaan en waar twee trouwe hondenogen je smeltend aankijken. En zo'n parkiet, die Duitse 'rijtjes' op kan zeggen en gezellig op je schouder zit; hè ja, dat wil ik ook! Zo bekeken is Die kat van dat mens een soort literaire pendant van comedyseries als Who's the Boss of Growing Pains Een ideaal, een utopie voor het hele gezin. Als je van dat laatste uitgaat, is Die kat van dat mens uitste kend amusement. Ieder ver haaltje wekt op z'n minst een glimlach. Het verhaaltje Ge kookt en dan dood..., een ge- j sprek dat Keuls heeft opgete- kend uit de mond van haar j dochters, is zelfs absoluut hila risch en geweldig geschreven. Wel is ieder verhaaltje een een dagsvlieg: zo gelezen, zo verge ten. Maar wat geeft dat. Dan lees je het nog maar 'ns een keer. Yvonne Keuls, Die kat van dat mens. Uitg. Novella, 1993. Prijs 14,90 gulden. WILFRED SIMONS terdochtigheid te verwijten. Zul ke eigenschappen zijn een gege- ven, je krijgt ze mee". Levensgemak Maar er is nog een troost. Men sen die lijden onder hun raritei ten, of die erdoor in conflict ra ken met hun omgeving, kunnen wel degelijk iets doen. Diekstra: „Daarvoor heb je niet altijd een deskundige nodig, een psycho loog of een psychiater. Je kunt heel veel zelf. Het belangrijkste is dat je de eerste stap zet: je bereid verklaren jezelf in de gaten te houden en daar ook tijd in te ste ken". Hij benadrukt dat 'werken aan jezelf alleen zin heeft voor wie zijn doelen bescheiden en realis tisch stelt. „Vergelijk de persoon lijkheid met een huis. Als het niet bevalt, hoef je het niet helemaal af te breken en opnieuw op te bouwen. Een kleine aanpassing kan al heel veel schelen in ter men van levensgemak. Zo is het ook met de persoonlijkheid. Het maakt al een enorm verschil als iemand die nooit tegen een an der zegt: 'het spijt me', zover komt dat hij dat eens in de twee maanden zegt". Een aantal 'problematische' persoonlijkheden zal geneigd zijn zelf hulp te zoeken voor zijn of haar problemen. Voor anderen geldt dat niet. Dat zijn de men sen die door hun eigenaardighe den anderen soms veel last bezorgen, maar die met zichzelf niet zoveel problemen hebben. Diekstra richt zich i"n het boek In de korte geschiedenis van de DDR heeft de aan handen en voeten geketende journalistiek de krantenlezer niet veel aan 'human interest' kunnen bie den. Altijd zat er wel ergens een wandluis verborgen, stond er een verdacht uitziende Lada aan de overkant of viel het ver haal dat Otto Normaalverbrui ker had te vertellen eenvoudig onder de noemer van 'defaitis me', een door hogerhand ver boden gemoedsaandoening. foto loek zuyderduin schrijf het ook ergens in het boek: 'wot begrepen is, bestaat minder'. Dat geldt voor je eigen eigenaardigheden, maar ook voor die van de mensen met wie je leeft." René Diekstra, Persoonlijk onderhoud. Zakboek voor zelf analyse. Uitg. A.W. Bruna. Prijs 29,90. nadrukkelijk tot degenen die met zulke mensen samenleven. „Het is heel belangrijk dat de partners van bij voorbeeld een paranoïde of een schizoïde (extreem ge voelsarme) persoon begrijpen wat er met hun man of vrouw loos is." „Een voorbeeld: ik krijg in mijn praktijk soms mensen die hier komen vanuit onvrede met hun relatie. Als ik zo'n vrouw het zijn vaak vrouwen dan hoor praten, vermoed ik vaak al dat de man met wie zij leeft schizoïde trekken vertoont. Als ik de man leer kennen en inderdaad tot die conclusie kom, dan is het heel belangrijk dat uit te leggen. De partner moet in zo'n geval weten dat die man gewoon slecht in staat is tot emotionele warmte. Als je bereid bent dat in te zien, kun je voor jezelf de keuze ma ken of en hoe je met deze partner verder kunt." „Mensen lijden vaak niet zo zeer aan de realiteit in hun rela tie, maar aan het verschil tussen de realiteit en hun ideaalbeeld. Inzien dat deze partner nooit aan dat ideaalbeeld zal voldoen, kan al een grote opluchting geven. Ik „De meeste mensen besteden meer tijd aan hun kapsel dan aan hun innerlijk", vindt René Diekstra. net uit

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 12