'Ik heb 't risico genomen, daar had ik zin in' Cultuur&Kunst Film Tractoren tegen kapitalisme Komedie De Zevende Hemel is zo plat als een dubbeltje I: v vyy-sr; t Jungle Boek kan nog honderd jaar mee DONDERDAG 1 APRIL 1993 FILMS IN LEIDEN Urbanus en Renée Soutendijk niet op hun plaats OVERZICHT LETTY STAM Absurdistisch filmfestival in LAK-önema. LVC en X in Leiden van 1 tot 8 apnl Eén april, kikker in je bil. Ter ere van de dag dat je iedereen een loer mag draaien, zijn in drie Leidse Filmhuizen een week lang maffe films te zien. Onder de noemer absurdistisch film festival opent LVC vandaag met Voorwaarts, Soujet en Entoe- ziazm van Dziga Vertov. De films zijn. respectievelijk, in 1926 en 1931 gemaakt, de bloei tijd van de arbeidersstaat. Ver tov maakte twee lofliederen op de noeste werker vol glimmen de tractoren en rokende fa briekspijpen. Vrijdag is het grinnekend griezelen in LVC met de Rocky Horror Picture Show. Een bur germansechtpaar komt terecht in het kasteel van Dr. Frank No Further. Hij is een travestiet af komstig uit Transylvanië en be- Drowning by Numbers woensdga zig met het ontwikkelen van de perfecte mens, Rocky Horror. Andere bewoners zijn de gebo chelde knecht Riff Raff en de in cestueuze zuster van Dr. Ma genta. Alsof dat nog niet inge wikkeld genoeg is, duikt ook Dr. Scott op die zijn vermiste debie le neefje annex motorrijder zoekt. Zaterdag draait in LVC Stran ger than paradise, de eerste speelfilm van Jim Jarmusch. Hij laat twee jongens en een meisje op zoek gaan naar het paradijs. De alledaagse werkelijkheid hindert de drie daarbij ernstig. Zondag neemt de X het even over met Safety Last. In deze stomme film doet winkelbe diende Harold Lloyd alsof hij chef is in een warenhuis om zijn nieuwe geliefde te imponeren. Om zijn armzalige salaris wat op te krikken beldimt hij tegen beloning de gevel van de win kel. Pianist Ivo Verschoor bege leidt klimgeit Lloyd met live muziek. In LVC draait 's avonds Uccel- lacci e Uccellini van Pier Pasoli- ni. In deze film volgt een kraai een wandelende vader met zijn zoon. De vogel roept tot gek wordens toe links-intellectuele teksten totdat de wandelaars hem in zijn kladden grijpen. LAK-cinema zet maandag het festival voort met A night at the opera. De broertjes Marx staan hierin een verliefde jongeling bij. Met succes want van achter grondzanger groeit de man uit tot ster van de opera. Diezelfde avond is in LAK Fel- lini's E la nave va. In een zee van plastic laat de regisseur een boot rondvaren met een nogal gemengd gezelschap vlak voor het uitbreken van de Eerste We reldoorlog. Het ruim is gevuld met vluchtelingen uit Servië-Kroatië. Boven hun hoofd danst de Europese aristocratie. Dins dag draait LAK Cry baby van John Wa ters. De film vertelt het verhaal van niet deugende jongen die op braaf meisje valt. De tweede film van die avond is Prépa- rez vos mouchoirs. Een vrouw heeft al leen nog maar inte resse in haar breiwerk. Haar wanhopige echtgenoot denkt dat een baby het eind van alle problemen is en probeert haar met de hulp van een willekeuri ge restaurantganger zwanger te krijgen. De X sluit woensdag het festival af met Drowning by numbers van Peter Greenaway. Oma, moeder en dochter, alle drie Cissie geheten, verdrinken hun echtgenoot in een film vol nummers en wiskundige getal len. En om in de getallen te blij ven: Frank Zappa's 200 Motels is de tweede en laatste film. Ringo Starr speelt Frank Zappa, Keith Moon is een non en Dick Bar ber doet een industriële stofzui ger na. Wie de verhaallijn mist, kan zich troosten met veel mu ziek en veel kleuren. BIOSCOPEN ALFA 1 Leidseplein tel. 6278806 Daens 12 j., dag. 13. 15.45, 18.45, 21.30 ALFA 2 The crying game 16 j., dag. 13.30, 16,19.30,22 ALFA 3 Glen Garry Glen Ross a.l„ dag. 16, 19.30, 22, do vr ma di ook 13.30 ALFA 4 Jungle Book a,l„ dag. 13, 15.45, 18.45 Indichine 12 j.. dag. 20.45 ALHAMBRA 1 Weteringschans tel. 6233192 10 Festival van de fantastische film, dag. 15. 18.30, 20.30,22.30- ALHAMBRA 2 10e Festival van de fantastische film, dag 15. 18.30, 20.30,22.30 BELLEVUE CINERAMA Marnixstraat 400 tel. 6234876 De 7e hemel a l., dag. 13.15. 16. 18.45. 21.30, za zo 14.30, 16.45, 18 45,21.30 CINERAMA 2 Dracula 12 j., dag. 13.15,16. 18.45.21.30 CALYPSO 1 Marnixstraat 402 tel. 6234876 Scent of a woman a.l., dag. 13.15, 16.45.20.30 CALYPSO 2 The last of the mohicans 12 j., dag. 13.15, 16. 19.15,22 CINECENTER-CINEMA CORALINE Lijnbaansgracht 236 tel. 6236615 L. 627 16 j dag 14.30. 19,22 CINECENTER-CINEMA PEPPE-NAPPA 11 ladrodi Bambini a.l., dag. 14.30, 17, 19.30,22.15 CINECENTER-PIERROT Les nuits fauves 16 j., dag. 14, 16.45, 19.30, 22.15 CINECENTER-CINEMA JEAN VIGO Of mice and men a.l., dag. 14.30, 17,19.30,22 CINEMA 1 INTERNATIONAL August Allebèplein 4 tel. 6151243 The distinguished gentleman a I dag. 19. 21.45, zazo ook 13.15, 16. wo ook 13.30 CINEMA 2 INTERNATIONAL De kleine blonde dood a.l., dag. 18.45,21.30 CITY 1 Leidseplein tel. 6234579 The distinguished gentleman a.l., dag. 13.15, 16. 18.45,21.30 CITY 2 City of joy 12 j., dag. 13.15, 16. 18 45,21.30 CITY 4 Body of evidence 16 j., dag. 13.15, 16. 18.45.21.30 CITY 5 Sister Acta I 18.45.21.30. dovr madiook 13.15,16 CITY 6 Under Siege 16 j., dag. 13.15, 16. 18 45.21.30 CITY 7 Bodyguard a I., dag. 13.15,16, 21.45,Z0 14.15 Kamen ma t/m wo 20 Bitter Moon do t/m zo 19.15 C'est arrivé prés de chez vous dag 21.15 Late night movie dag. 23, zo 16.30 Gay Cinema za24 KRITERION 1 Roetersstraat 170 tel. 6231708 Urgadag. 17.45 The crying game dag. 20. 22.15, di alleen 20 Sneak Preview di 22.15 KRITERION 2 The long day closes dag. 17.30. 21.45 Die Blechtrommel ma 19 30 The story of Qiu Yu dag. 19.30 RIALTO 1 Ceintuurbaan 338 tel. 6623488 Les nuits fauves dag. 19.30, 22, zo ook 15 Pink Narcissus dag. 18 RIALTO 2 De Nederlandse documentaire: Vier muren/Omdat mijn fiets daar stond- De tijd geest dag 18 Poison dag. 20 Swoon dag. 22 THE MOVIES 1 Haarlemmerdijk 161 tel. 6386016 Indochinedag. 21.15. za zo ook 14.30 Orlando dag. 17.30, 19.30, zazo ook 15 THE MOVIES 2 The crying game dag. 17.30, 19.45, 22,. k 15 ook THE MOVIES 3 Of mice and men dag. 17.15, 22 Howards end dag. 19.30, 14.30 THE MOVIES 4 Vals licht dag. 17.30, vr za ook 00.15 Raise the red lantern dag. 19.30 De Noorderlingen dag. 22 TUSCHINSKI1 Reguliersbreestraat tel. 6262633 De kleine blonde dood a.l., 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 2 Sneakers a.l., dag. 13.15, 16, 18.45,21.30, wo alleen 13.15, 16 TUSCHINSKI 3 A few good men a.l., dag. 13.15, 16, 18.45.21.30 TUSCHINSKI 4 Dracula 12 dag. 18.45, 21.30, do vr ma di ook 13.15. 16 TUSCHINSKI 5 Death becomes her. dag. 13.15, 16. 18.45,21.30 TUSCHINSKI 6 Lorenzo'soil a.l.. dag. 18.45, 21.30, dovr madiook 13.15. 16 TUSCHINSKI CINEAC King Ralph a doorlopende voorstel ling vanaf 11laatste 21 DE UITKIJK Prinsengracht 452 tel 6237460 The story of Qui Ju dag. 18.20. 22. zo ook 15 RECENSIE OOS DE PUTTER De Zevende Hemel. Te zien: Lido 1. Lei den; Euro 2. Alphen, Cineac Buitenhof 1 en Odeon 1Den Haag Pakweg tien jaar geleden waren zowel Urbanus als Renée Sou tendijk, de hoofdrolspelers uit de groot uitgebrachte komedie De Zevende Hemel, echte belof tes. Over Soutendijk schreef het gezaghebbende filmtijdschrift Variety in die dagen dat ze het beste was dat Holland had voortgebracht sinds een bekend biermerk. Tezelfdertijd gold Ur banus als het grappigste man netje van België, dat overal lak aan had en wegens zijn anar chistische spotternijen meer dan eens in de clinch lag met kerk en gezag. In een decennium is veel ver anderd: Renée Soutendijks be oogde Hollywoodcarrière werd een flop. Ze kreeg hooguit rol len in matige actiefilms, waar geen plaats was voor het dra matisch talent dat ze ooit ten toon spreidde in films als Het meisje met het rode haar, Van de koele meren des doods en De vierde man. Met Urbanus ging het commercieel gezien heel wat beter, maar het enorme succes van zijn stripboeken en films als Hector en Koko Flanel bezorgden hem wel de reputa tie van iemand die zijn artistie ke kwaliteiten grif had ingeruild tegen klinkende munt. Urbanus maakte nog slecht^ flauwekul, de bijtende nonsens en dave rende satire van vroeger waren ver te zoeken. Deze twee gedeukte sterren treffen elkaar nu in een poging tot een amoureuze komedie, onder regie van de Franse sce narist en (debuterend) filmma ker Jean - Paul Lilienfeld. Een prettig treffen is het voor de toe- Urbanus met Renée Soutendijk in De Zevende Hemel: „Als je je publiek wilt binden dan moet je er jaren achter elkaar met een pletwals overheen en niet met een klein hitje." schouwer zeker niet geworden, vallen: zijn sterke punt is de ti- blijft er weinig anders ovet dan tende omstandigheid voor het Urbanus is in een zodanig ge- ming die bij het theater hoort, een tamelijk irritante ijdeltuit. tweetal worden aangevoerd dat structureerd verhaal veel min- bij grappen en sketches, wan- En Renée Soutendijk is ook al het verhaal van De Zevende He- der op z'n plaats dan in een neer hij een rol moet spelen die niet op haar gemak als come- mei kant noch wal raakt. Ene aaneenschakeling van losse in- een zekere ontwikkeling vereist dienne. Nu moet als verzach- Samuel (Urbanus) besluit uit liefdesverdriet en andere misère een eind aan z'n leven te ma ken. Juist op dat moment redt hij toevallig z'n knappe buur vrouw Charlyne (Soutendijk). die zich ook al wil opknopen. Om dat te voorkomen vertelt Samuel haar dat hij een engel is. gezonden om haar drie dagen te laten kennismaken met de goeie kanten van het leven. Knullig Nu staat of valt zo'n komedie met de geloofwaardigheid van die uitgangssituatie, en die wordt in De Zevende Hemel der mate knullig gepresenteerd dat iedere mogelijke charme meteen van de baan is. Charly ne herkent immers gewoon haar bovenbuurman, maar die weet haar met wat onzin van zijn missie te overtuigen. Iedere engel is seksloos, verzekert Sa muel Charlyne, en daar draait het dan natuurlijk om in het vervolg. Tekenend voor het niveau van De Zevende Hemel is de wij ze waarop Charlyne Samuels gevoel voor passie onderzoekt: ze draait haar tong eens in z'n oor en vertelt hem dat de laatste man bij wie ze dat deed 'een ka- z'n broek kreeg waarmee hij door een kleerkast heen kon schieten'. Volop hemeltergende humor uit de oude doos derhal ve, in een ook visueel erg flauwe film (zoals wanneer Samuel een pompbediende omkoopt om Charlyne te doen geloven dat ze onzichtbaar is. Ook de uiteinde lijke clou van de film, die tot het noodzakelijk happy end voert, is zo plat dat we ons afvragen hoe dit ooit met deze acteurs kon gebeuren. Urbanus was voorbereid op kinderziektes regisseur ENSCHEDE PETER DE ZWAAN Hij is zo aardig en zo ontwapenend eerlijk dat je bijna ge neigd bent om hem of te remmen als hij zegt wat hij echt van zijn nieuwste film De Zevende Hemel denkt: „Het is toch iets te weinig Urbanus geworden. Ik weet ook wel dat er beeldovergangen niet kloppen. Ik ben artiest ge noeg om alles van timing af te weten en hier en daar heb ik bij de montage ook ingegrepen. Maar ik had vantevo- ren gezegd: Jean-Paul Lilienfeld is de regisseur. Hij neemt de beslissingen, hij heeft het laatste woord. En daar heb ik niet op terugwillen komen." soort films zou kunnen maken. Elke keer Urbanus als de dorps gek die er met het meisje van de held vandoor gaat. Ik weet pre cies hoe ik dat moet doen. Dus zocht ik iets anders." Iets heel anders, mogen we wel zeggen. Urbanus ging in zee met een beginnende Franse re gisseur, die geen woord Vlaams sprak en hoopte dat alles goed zou komen: „Het werken met Stijn Coninx was op voet van gelijkwaardigheid. We begon nen met een leeg vel papier en vulden dan samen de rollen en de grappen in. Dat ging fantas tisch, maar we hebben wel vier jaar lang tegen eikaars gezicht aan zitten staren. Spiritueel ge „Ik heb risico genomen. Daar had ik zin in. Ik heb vijftien jaar als Urbanus in.het theater ge staan en ik wist dat ik er nog wel zestien jaar succes zou kun nen hébben, maar ik voelde me als iemand die aan een ketting was gelegd. Ik ben overgestapt op de film en ik heb samen met Stijn Coninx Hector gemaakt. Dat was een toevalstreffer, zei den recensenten, dus ik dacht: oké, een toevalstreffer, dan doe ik het nog een keer over. Dan zal ik ze laten zien dat ik het kan zo vaak ik wil. Koko Flanel werd ook een succes en ik wist dat ik nog zeventien van dat zien raak je op elkaar uitgeke ken. Met popgroepen gaat het net zo, die splitten ook na een tijdje." „Ik kreeg een scenario in han den dat in het Frans was ge schreven. Ik las het en ik vond er mijn soort humor in terug en het soort grappen dat ik ook maak. Het verhaal was geschre ven door Jean-Paul Lilienfeld en hij zei: 'Je mag het hebben, maar ik wil het zelf regisseren.' Hij had alleen nog maar een korte film gemaakt dus ik wist dat ik begon met een regisseur die last van kinderziektes zou hebben. Het leek me een leuk avontuur." „Ik heb het script vertaald in het Nederlands en de grappen eruit gehaald die ik niet wilde gebruiken. Daarna heb ik het verhaal weer omgezet in het Frans zodat Jean-Paul kon zien wat er was overgebleven en hij zou begrijpen wat wij aan het zeggen waren, op de set. Of we de goede teksten zeiden wist hij niet. Wat hem betrof hadden we woorden achterstevoren uit kunnen spreken. Het enige wat hij kon bekijken was of onze mimiek hem beviel en of we op de goede plaats stonden. Daar spraken we dan over in een soort kleuterfrans, want als je de finesses en nuances van het vak doorneemt dan kijk je niet op een taalfout." „Het was wel wennen, net zoals het wennen was dat de populariteit van Renée en van mij op hem geen indruk maak te. Lilienfeld is een Parijzenaar, hij wist niet veel van Belgische komieken. Hij was de regisseur, de baas. Ik was de acteur en ik had te doen wat hij zei. Ik vond het wel vreemd, maar Renée zei: Je bent verwend, jij. Ik heb mijn hele leven al te maken met regisseurs die alles beter we ten." Slapstick De slapstickelementen zijn in De Zevende Hemel veel minder duidelijk aanwezig dan in Hec tor en Koko Flanel. Het is zeer de vraag of het grote publiek dat zal waarderen. „Vrouwen vin den de film wel leuk, denk ik. Zo'n grote vent, een beetje te der en lief, een soort teddybeer, daar houden ze wel van. Man nen zullen meer moeite hebben met het anti-macho gedoe. We hebben er bewust voor gekozen om ons in te houden. Ik heb da genlang onder het spelen lopen denken: niet van die breeds- moelblikken trekken, gewoon doen, klein houden. Misschien is het te klein geworden. Het publiek lacht als ik met mijn bolle ogen draai en als ik kop pen trek. Ik heb te veel weggela ten, maar daar heb ik veel door geleerd." „Bij alles wat ik doe moet ik iets te winnen hebben. Als je je publiek wilt binden dan moet je er jaren achter elkaar met een pletwals overheen en niet met een klein hitje. Na Hectoren Ko ko wist ik hoe het moest met het spelen van de komieke dorpsgek, maar ik wist nog niet hoe het was om onder een re gisseur te werken. Dat weet ik nu wel en ik weet ook dat ik nu ver genoeg ben om zelf te gaan regisseren. Het is de droom van iedere acteur om een keer zelf een film te maken en dat is pre cies wat ik ga doen. Door De Ze vende Hemel heb ik geleerd hoe ik met acteurs moet omgaan. Ik ben niet iemand die zijn zin met geweld doordrijft, maar meer iemand die overlegt. Ik weet nu hoe dat behoor aan te pakken. Zo gauw ik kan begin ik ermee." Ook als De Zevende Hemel flopt? „Ook dan. Met deze film heb ik mijn fans op de proef gesteld. De film is niet voor kinderen, denk ik, maar misschien is hij wel iets voor mensen die mijn vorige films niets vonden. Zo boor ik nieuw publiek aan. En als dat nieuwe publiek uitblijft dan ga ik toch doen wat ik zelf wil, want dat heb ik altijd ge daan. Let maar op: Urbanus gaat terugkomen. De echte Ur banus, de komiek. Een film re gisseren is moeilijk en ik zal het al zwaar genoeg hebben met opletten of iedereen doet wat hij moet doen. Daar kan niet een type bij dat anders is dan ik zelf ben. Voor De Zevende He mel ben ik in de huid van een ander gekropen, maar voor mijn eigen film word ik weer de Urbanus van het podium." Nieuwe Nederlandse versie van laatste film Walt Disney Mowgli met Baloo de Beer. ic 2 en Metropole 2. Den Haag Je hebt van die films die niet ka pot te krijgen zijn. Die een soort eeuwigheidswaarde hebben en daarom om de zoveel jaar steeds opnieuw kunnen worden uitgebracht. Films als Sneeuw witje, Bambi, Dumbo, of Pinoc- chio, allemaal al meer dan vijftig jaar oud en die nog wel hon derd jaar meekunnen. Een uniek fenomeen en tekenend voor het talent van Walt Disney, de grondlegger van het fameuze Disney-imperium dat naast een indrukwekkende reeks teken films ook natuurdocumentaires. speelfilms en zelfs pretparken heeft opgeleverd. De erfgenamen van de Dis- ney-collectie gaan erg zuinig om met de geesteskinderen van Walter Elias, zoals de volledige voornaam van Disney luidde. Om de zoveel tijd duikt men het archief om een van die filmju welen weer wat op te poetsen, te voorzien van een nieuwe soundtrack en opnieuw in rou latie te brengen. Zo konden we de afgelopen twee jaar opnieuw kennismaken met Assefjoester, Sneeuwwitje en Peter Pan en ditmaal is het de beurt aan Jungle Boek uit 1967, de laatste film waarbij Disney zelf nog een vinger in de pap heeft gehad, en na Sneeuwwitje een van de meest bekeken films uit de Dis ney Studio's. In dit geval gaat het om de Nederlandse versie uit 1978, die voorzien werd van een nieuwe stereo-geluidsband, met daarop onder meer de stemmen van Michiel Geelen (Mowgli), Coen Flink (Baloo), loan Remmelts (Bagheera), Willem Duyn (Ko ning Lowietje), Paul Haenen (Dizzy) en Lex Goudsmit (Kolo nel fiathij. Geen slechte 'cast' en daarom ook nog niet aan vervanging toe. Wel heeft de distributeur ervoor gezorgd dat de film nu zo geprojecteerd wordt dat het hele oorspronke lijke filmbeeld te zien is, en er aan de bovenkant en aan de on derkant geen stukken van het beeld worden afgesneden. Zoals bekend is Jungle Boek gebaseerd op de al uit het eind van de vorige eeuw daterende Mowgli-verhalen van Rudyard Kipling. Centraal in de film staat Mowgli. een mensenjong dat wordt opgevoed door een wol- venfamilie. totdat zijn leven in de jungle in gevaar komt door de onbetrouwbare tijger Shere Khan. Vergezeld door de panter Bagheera gaat Mowgli op reis naar het mensendorp, waarbij hij onderweg van het ene in het andere avontuur terecht komt en onder meer goeie vrienden wordt met de levensgenieter Baloo de beer. Jungle Boek is min of meer te beschouwen als Walt Disney's requiem. Hij overleed een jaar voor de film uitkwam, maar heeft zelf nog voor een groot deel de basis gelegd voor deze produktie, die vervolgens werd uitgevoerd door de zogenoem de 'nine old men', de animato ren die al sinds het midden van de jaren dertig met Disney sa menwerkten. Tot hen behoorde ook Wolfgang Reithcrman, een veteraan die bijna vijftig jaar bij de Disney Studio's heeft ge werkt, en die de regie heeft ge daan van vele Disney-films, waaronder ook Jungle Boek En die er dus mede voor gezorgd heeft dat de naam Disney een begrip is geworden in de teken- filmindustrie. Met een pakket films dat beter dan welk film genre ook de tand des tijds weet te doorstaan en de verwende te levisiekinderen uit de jaren ne gentig net zo weet te boeien en te amuseren als de bioscoopbe zoekers uit de jaren dertig of veertig. En dat is zonder meer een unicum.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 11