Dehaene redt zijn kabinet Nieuw kabinet Frankrijk is jong en pro-Europees Buitenland Levende cementmolens Volkspartij Jamaica wint verkiezingen Politieke moorden in burgeroorlog Moldova Italiaanse premier vraagt ontslag aan Doodstraf voor Serviërs V-raad: Macedonië moet snel lid worden van VN WOENSDAG 31 MAART 1993 afp agcnce fkmi prwse anp algemeen nederlands persbureau ap a^oc ated prc« f DPA Deutsche Prwtt Agentur CPD Cem«n«hacc^ htMHl Ind The Independent IPS •Inter Press Service RTR Reuter UPl United Press international Chinese pretparken gevaarlijk peking De meeste pretparken bieden hun bezoekers spanning, sensatie en avontuur, maar in China wordt die belofte op tragi sche wijze waargemaakt. Ongelukken in pretparken hebben de laatste jaren aan meer dan honderd mensen het leven gekost al dus het dagblad China Daily. Als oorzaken voor het dodental noemt de krant gebrekkig onderhoud en de onzorgvuldigheid van de bedrijfsleiding. Veel caroussels zijn zonder vergunning gebouwd, het materiaal is vaak zo onder de maat dat de veilig heid niet kan worden gegarandeerd. Moordenaar indiaan vrijgesproken Rio de Janeiro* Een blanke jury in het uiterste westen van Brazi lië heeft gisteren een veefokker vrijgesproken die in 1983 op dracht zou hebben gegeven tot de moord op de indiaanse men- senrechtehactivist Marcal de Souza. Met een stemverhouding Vein 6 tegen 1 gaven de juryleden aan dat er te weinig bewijzen waren om Libero Monteiro de Lima te veroordelen voor de moord. De aanklagers hebben al aangekondigd in beroep te zul len gaan. China verwerpt sancties Noord-Korea peking» China heeft gisteren een voorstel van de Amerikanen verworpen om sancties af te kondigen tegen Noord-Korea in dien het land inspecties van zijn nucleaire installaties blijft wei geren. „Het uitoefenen van druk en het opleggen van sancties zal het probleem alleen maar ingewikkelder maken en niet hel pen bij een oplossing", aldus een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Verhuizing Karmelitessen vertraagd warschau De verhuizing van de Karmelitessen uit het klooster in Auschwitz, die voor 1 maart zou plaats vinden, is opnieuw vertraagd. Als gevolg daarvan dreigen het Joods Wereldcongres en andere joodse organisaties met een boycot van de herden king van de opstand, die op 19 april vijftig jaar geleden in het getto van Warschau plaats vond. „De hele joods-christelijke dia loog is in gevaar," aldus Gerhart Riegner, ere-voorzitter van het Joods Wereldcongres. Rusland: Snel geld voor levering olie moskou Rusland wil snel geld zien voor de levering van olie aan de overige leden van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS). Moskou voorzag de andere voormalige Sovjet-re publieken vorig jaar voor een bedrag in wereldmarktprijzen van 16 miljard dollar van olie, terwijl zij voor niet maar dan 800.000 dollar aan technisch materiaal hebben geleverd. Minister Sjafra- nik (olie en energie) vindt dat die situatie snel gecorrigeerd moet worden. Patten sluit voortijdig vertrek niet uit Singapore De Britse gouverneur van Hong Kong, Christopher Patten, sluit niet uit dat hij uit de kroonkolonie vertrekt voordat die in 1997 wordt overgedragen aan China. Het Chinese parle ment heeft woensdag ingestemd met het opzetten van een werkgroep ter voorbereiding van de overdracht van Hong Kong aan China. Waarnemers menen dat het besluit van het parle ment ertoe zou kunnen leiden dat het Britse gezag over Hong Kong wordt ondermijnd. Londen draagt in 1997 het gezag over de kolonie over aan China. Bloedbad in Algerije algiers Algerijnse veiligheidstroepen hebben inmiddels 23 le den gedood van een groep militante moslims, die vorige week een kazerne overvielen om wapens te roven en daarbij 18 solda ten doodden. Dit zei het officiële Algerijnse persbureau APS gis teren te hebben vernomen van de paramilitaire gendarmerie. Belgische regering blijft aan na compromis over bezuinigingen De Belgische premier Jean-Luc Dehaene heeft gisteren zijn reputatie van politieke duivelskunstenaar opnieuw eer aangedaan door een diepe breuk in zijn rooms-rode regeringscoalitie te lijmen. Dehaene bereikte na een mid dag vergaderen met de voorzitters van de regeringspartij en een compromis over een pakket bezuinigingsmaatre gelen van 6,25 miljard gulden. brussel peter de vries correspondent Het begrotingsakkoord bevat een belastingverhoging van drie procent en ontziet verder alle gevoeligheden van de regerende socialisten en christen-demo craten. De standpunten tussen de ministers waren de afgelo pen weken dusdanig verhard, dat Dehaene vorige,week het ontslag van zijn één jaar oude regeringsploeg aanbood aan ko ning Boudewijn. Die verzocht de minister-president eerst een bemiddelingspoging te wagen, waarop Dehaene de machtige partijvoorzitters te hulp riep. Bij de regeringspartijen over heerste gisteravond de opluch ting dat vervroegde verkiezin gen waren vermeden. Voor zo wel de Parti Socialiste als de Christelijke Volkspartij werd een flink verlies voorspeld. Nu het leven van het kabinet- Dehaene is gered, zijn boven dien de politieke akkoorden over de hervorming van de Bel gische staat in een Waals- Vlaamse federatie veilig gesteld. De regeringscrisis had de vrees aangewakkerd voor een verder uiteendrijven v^n de beide landsdelen. Voorzitter Deprez van de Waalse christen-democratische PSC begroette het begrotingsak koord als 'onmisbaar voor de stabiliteit van het land en zijn institutionele toekomst'. Voor man Busquin van de Parti Soci aliste zei dat 'de crisis voorbij is omdat het tegendeel nadelig was geweest'. Ook de Vlaamse christen-democraten en socia listen lieten zich tevreden uit. Om het kabinet bijeen te houden, heeft Dehaene in zijn begrotingscompromis taloze heilige huisjes moeten ontzien. Zo verdwenen de plannen om te bezuinigen op de kinderbij slag of op de prijscompensatie voor lonen en uitkeringen. De 6,25 miljard gulden aan maatregelen bestaan op papier voor 2,33 miljard gulden uit be zuinigingen. en voor een pre cies even groot bedrag uit nieu we inkomsten. Het resterende bedrag wordt gehaald uit de verkoop van staatsbedrijven en betere belastinginning. Naast de belastingverhoging van drie procent is de duidelijkste maat regel een besparing van 830 miljoen op de ziekteverzeke ring. Verslagen Seaga van Arbeiderspartij treedt af als partijleider Premier Patterson viert met zijn aanhangers in de Jamaicaanse hoofd stad Kingston zijn overtuigende verkiezingsoverwinning. foto reuter mark cardwell kingston ips-anp In Jamaica heeft de regerende Nationale Volkspartij (PNP) van premier Percival Patterson de gisteren gehouden parlements verkiezingen gewonnen. De PNP haalde bijna 60 procent van de uitgebrachte stemmen en zal waarschijnlijk vijftig van de zestig zetels gaan bezetten in het parlement. Grote verliezer is de Jamaicaanse Arbeiderspartij (JLP) van oud-premier Edward Seaga. Seaga, die van 1980 tot 1989 premier was, kondigde gis teren zijn aftreden als partijlei der aan. Jamaica heeft een traditie van gewelddadige verkiezingen. Ook deze keer gingen ze ge paard met geweldsuitbarstingen verspreid over het hele eiland. Vijf mensen liepen daarbij schotwonden op en een vrouw zou om het leven zijn geko men. Kiezers werden door benden aanhangers van beide partijen geïntimideerd. Het aantal niet-stemmers was met 40 procent het hoog ste sinds 1959. Volgens waar nemers in Kingston duidt dat op grote ontevredenheid over de Jamaicaanse politiek in het algemeen maar ook angst voor het geweld kan een reden zijn geweest. Patterson noemde de over winning van zijn partij 'een motie van vertrouwen in het sociaal-economische beleid van de regering gericht op de ontwikkeling en training van werknemers'. De premier be loofde door te zullen gaan met het bevorderen van een mo derne markteconomie die op de wereldmarkt met andere landen kan concurreren. londen* tony barber Honderden mensen zijn vorig jaar gedood of gewond geraakt bij gevechten waarin de strijd macht van de Moldavische re gering en de Russisch-spreken- de Slaven die de onafhankelijke „Republiek Dnjestr" hadden uitgeroepen op de linkeroever van de rivier de Dnjestr, tegen over elkaar stonden. De Slaven werden gesteund door het 14de Leger en Russische vrijwilligers, onder wie Kozakken uit het zui den van Rusland. Voordat in augustus vorig jaar een staakt- het-vuren tot stand kwam, be hoorden de gevechten tot de hevigste van de voormalige Sov jetunie. „Er zijn talloze voorbeelden te vinden van schijnbaar politiek gemotiveerde moorden, en die werden ongetwijfeld aan beide zijden van de afscheidingsoor log gepleegd", aldus Heksinki Watch. the independent Zowel Russische als Moldavi sche troepen hebben zich in de oorlog in Moldova schuldig ge maakt aan politiek gemotiveer de moorden, willekeurige aan vallen op burgers, plundering, en het gebruik van landmijnen op niet-militair terrein. Dat meldt de mensenrechtenorga nisatie Helsinki Watch. De in New York gevestigde organisatie beschuldigde beide partijen van schending van de menselijke waarden. Maar de rol van het Russische 14de Le ger is een bron van zorg. „Rus sisch militair materieel en een deel van het personeel waren de pijlers van het gewapende con flict in oost-Moldova, waarbij de schendingen van de men senrechten snel escaleerden', aldus de groepering. Scalfaro: 'Aanblijven tot nieuw kabinet rome eelco v correspondent Premier Amato heeft gisteren, zoals verwacht, zijn ontslag aangeboden aan president Scalfaro maar is niet afgetreden. Scalfaro, die gisteren de voorzit ters van beide kamers van het parlement en vertegenwoordi gers van alle partijen ontving, wil dat Amato aanblijft tot een regering geformeerd kan wor den die ook kan rekenen op de steun van de belangrijkste op positiepartijen. Als zevende bewindsman op een rij stapte gisteren minister Reviglio (financiën) op nadat hij door de Milanese onderzoeks rechters was beschuldigd van corruptie in de periode dat hij president-directeur was van het staatsenergieconcem ENI. Re viglio is evenals Amato lid van de socialistische partij. Scalfaro weigert desondanks van een crisis te spreken om een 'naadloze' overgang, zonder trauma's en zeker zonder ver vroegde verkiezingen, mogelijk te maken tussen het kabinet- Amato en een nieuwe rege ringsploeg. De kans is zeer groot dat die onder leiding komt te staan van de voorzitter van de Kamer van Afgevaardig den Napolitano, lid van de ex- communistische PDS. De Italiaanse premier Amato bood gisteren zijn ontslag aan, maar moet van president Scalfaro blij ven zitten tot een nieuwe regering is gevormd. foto reuter In het zuiden van het land ging het offensief van de rechte lijke macht onverminderd voort. De onderzoeksrechters van Napels vaardigden 12» ar restatiebevelen uit voor onder nemers, politici en leden van de Camorra, deze keer in verband met een onderzoek naar illegale vuilstorting. Eerste proces oorlogsmisdaden in Bosnië nizny Novgorod Soldaten mengen handmatig cement in een militair werkkamp bij het Russische Nizny Novgorod. Misdaad onder Russische mi litairen neemt toe omdat veel dienstpichtigen ontevreden zijn met de armzalige omstandigheden waaronder zij hun tijd moeten uitdienen. FOTO REUTER SARAJ EVO-TU2LA AP-Rtr In het eerste proces wegens oorlogsmisdaden in Bosnië- Hercegovina zijn gisteren twee Servische soldaten, Borislav Herak en Sretko Damjanovic, wegens moord en verkrach ting ter dood veroordeeld. Er is nog geen datum vastgesteld voor de voltrekking van het vonnis. Herak heeft bekend 30 krijgsgevangenen en burgers te nebben vermoord, onder wie een twaalftal jonge mos lim-vrouwen die hij eerst ver krachtte. „Ik verdien de doodstraf. Ik zou alleen mijn vader nog een keer willen zien en een paar sigaretten willen hebben", zei Herak. Damjanovic zegt zijn beken tenis van vijf moorden en twee verkrachtingen te hebben af gelegd na mishandelingen in de gevangenis. „Dit is geen eerlijk oordeel. Ik ben niet schuldig", was zijn reactie. Damjanovic zei in beroep te zullen gaan. Verscheidene mensen zijn vanmorgen doodgetrapt toen wanhopige vluchtelingen op vrachtwagens klommen van een VN-hulpkonvooi dat de door Serviërs belegerde Mos lim-stad Srebrenica in Oost- Bosnië zou verlaten. De Veiligheidsraad van de VN verlengde gisteren hel mandaat van de VN-troepen (Unprofor) in lui VRMgBfld Joegoslavië dat op 31 maart af liep. De raad praat vanavond verder over het vredesplan voor Bosnië. Grieks bezwaar tegen vlag 'Skopje NEW YORK Rtr-AFP De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties wil Macedonië zo snel mogelijk als lid van de or ganisatie opnemen, maar de er kenning loopt vertraging op door Griekse bezwaren tegen de vlag van de voormalige Joego slavische deelrepubliek. Dat heeft de voorzitter van de Raad. de Nieuwzeelander Terence O'Brien, gisteren gezegd. „We zijn dichtbij ons doel, maar niet zo dichtbij dat de toe latingsprocedure kan worden ingezet", zei O'Brien na een eerste consultatie over de Ma cedonische kwestie. De V-raad buigt zich over een ontwerp resolutie die het conflict rond VS willen ook olie-embargo tegen Libië washington hans de bruun correspondent De Amerikaanse regering tracht steun te vinden voor een we reldwijd olie-embargo tegen Li bië. Daarmee wil ze de Libische leider Khadaffi bewegen de da ders uit te leveren van de bom aanslag op het PanAm-vlieg- tuig, dat in december 1988 bo ven het Schotse Lockerbie neer stortte. Bij de bomaanslag kwa- man 270 mensen om het leven. Minister Christopher (buiten landse zaken) zei gisteren in een hoorzitting van de Senaat „zeer gefrustreerd" te zijn door de weigering van Libië om de vermeende daders Libische agenten voor berechting aan de VS of Groot-Brittannië uit te leveren. „Het wordt tijd om het embargo tegen Libië aan te scherpen", zei hij. In 1991 kon digde de VN sancties tegen Li bië af. parus hans gertsen correspondent De kersverse Franse premier Edouard Balladur heeft gister avond op de trappen van het Elysée de samenstelling van zijn kabinet bekend gemaakt. Van daag is de ploeg voor het eerst bijeengekomen. Op enkele eminences grises' na bestaat het kabinet vrijwel geheel uit aan stormend talent uit de rangen van de rechts-liberale meerder heid. Veel veertigers en vijftigers en zelfs een enkele dertiger zor gen op die manier voor een 'Clinton-effect' op zijn Frans. De vrees voor een fanatiek anti-Europese regering in Parijs, zoals in verschillende Europese hoofdsteden werd gevreesd, lijkt ongegrond. Balladur, zélf een overtuigd Europeaan, heeft de sleutelposten in zijn kabinet aan voorstanders van het Ver drag van Maastricht gegeven. De anti-Maastricht-vleugel van het rechts-liberale blok die vorig jaar tijdens het referendum bij na een Frans 'nee' wist te be werkstelligen, is op een enkele uitzondering na opvallend af wezig. Slecht twee 'nee-zeggers', Francois Fillon en Charles Pas- qua, mogen zich sinds gister avond minister noemen. Fillon heeft de post van onderminister voor hoger onderwijs en onder zoek gekregen terwijl Pasqua minister van binnenlandse za ken is geworden. Hij sleepte daarmee dezelfde portefeuille in de wacht die hij van 1986 tot 1988 beheerde. Pasqua is van de vier 'mini- stres d'Etat', die samen met premier Balladur een soort kernkabinet vormen, de tweede in rang. Simone Veil. de 'grand old lady' van de Franse libera len, is vice-premier en heeft de zware portefeuille sociale zaken en volksgezondheid gekregen. De benoeming van Simone Veil, oud-voorzitster van het Euro pees parlement is bovendien een extra garantie tegen een mogelijk anti-Europese koers van de nieuwe Franse regering. Het kernkabinet wordt ge completeerd door Pierre Mé- haignerie, een 'linkse' centrum democraat die justitie onder zich krijgt en Francois Léotard, een liberaal die openlijk ambi ties heeft om nog eens presi dent te worden. De politieke pleegzoon van ex-president Va- iérv Giscard d'Estaing krijgt als minister van defensie volop de gelegenheid om aan zijn imago als 'presidentiable' te werken. Edmond Alphandéry is be noemd tot minister van econo mische zaken. De centrum-de mocraat is een warm voorstan der van een Europese monetai re unie. Andere opvallende benoe mingen zijn Alain Juppé, de se cretaris-generaal van de gaullis tische partij en de rechterhand Definitieve zetelverdeling Socialisten UDF213 RPR 247 +overig links 70 Communisten 23 van Jacques Chirac (buitenland se zaken), de liberaal Francois Bayrou die onderwijs onder zijn hoede krijgt en Jacques Tou- bon, een jonge gaullist die voor overig rechts 24 de zware taak staat Jack Lang te doen vergeten als minister van cultuur. De 38-jarige gaullist Ni colas Sarkozy is de benjamin van Balladurs kabinet. Hij krijgt de zorg over de begroting en zal als woordvoerder van de rege ring een groot stempel op Bal ladurs kabinet drukken. De grootste verrassing van de nieuwe regering huist op het ministerie van landbouw. De in politiek Parijs totaal onbekende lean PllBCh krijgt die explosieve portefeuille te beheren. Een zwaktebod, zo lijkt het. Diverse politieke zwaargewichten zou den voor Landbouw bedankt hebben uit VIM MOT I«miIm.m taties met boze boeren, onte vreden vissers en wat er verder nog aan onvrede leeft op het Franse platteland. Het is tevens een signaal dat de nieuwe rege ring blijkbaar niet van plan is veel toe te geven aan het boze 'groene front' en dat het met de Franse weerstand tegen het landbouwakkoord tussen de EG en de Verenigde Staten wel eens los zou kunnen lopen. Puech mag dan de klappen vangen. de naam 'Macedonië', waai Griekenland bezwaar tegen maakt, moet oplossen. Het land wordt toegelaten onder de naam „Voormalige Joegoslavi sche Republiek Macedonië" (FYROM). Skopje heeft al ingestemd met het plan. maar uit Athene is nog steeds geen schriftelijke in stemming ontvangen. Wel wier pen de Grieken op het laatste moment een nieuwe hinderpaal op: zij willen niet toelaten dal de Macedoniërs hun vlag voor het VN-gebouw in New York zouden hijsen, omdat die ge tooid is met de ster van Vergina Athene beschouwt dit als een Grieks symbool uit de 4e eeuw voor Christus. De Raad is unaniem van me ning dat Macedonië zo snel mogelijk lid moeten worden Dat zal bijdragen tot de stabili teit in de regio, aldus O'Brien Griekenland beweert juist het tegenovergestelde, en zegt dat het tot een nieuwe Balkan-oor log zal leiden. Diplomaten menen dH ,rie kenland er belang bij heeft de toelatingsprocedure zoveel mo gelijk te vertragen, omdat de zaak veel beroering wekt in el gen land. Maandag trad oud- premier George Rallis af als af gevaardigde van de regerende Nieuwe Democratie omdat pre mier Konstantinos Mitsotakis had voorgesteld in te stemmen met de naam FYROM. Daarna kreeg Mitsotakis nog een motie van wantrouwen aan zijn broek, die hij overleefde. Griekenland verzet zich tegen internationale erkenning van Macedonië onder die naam. omdat dat volgens Athene eet. historische Griekse naam is en aanspraken op Grieks Macedo nië zou inhouden. Macedonië \Toeg afgelopen zomer het VN lidmaatschap aan, maar dal verziek werd opgeschort totdat er een oplossing voor de naam is gevonden.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 9