'Huurwaardeforfait mag niet omhoog' 'Vlooienmarkt voor velen aantrekkelijker dan een jonge lentebruid' Binnenland Gouden kronen leveren drie ton op voor Derde Wereld Rij-instructeurs: elke vijf jaar examen Platform voor olie en gas Bedrijfsleven wil controle op parkeerbeleid overnemen Korte ontsnapping uit gevangenis De Schie WOENSDAG 31 MAART 1993 Eén OV-kaartje naar de Wadden harlingen De commissaris van de koningin in Friesland, Wie gel, heeft gisteren in Harlingen het eerste 'Waddenbiljet' in ont vangst genomen. Door de invoering van dit biljet kunnen reizi gers met één kaartje vanuit het hele land met het openbaar ver voer, inclusief de boot, naar en van hun bestemming op Vlie land, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog reizen. Texel is niet bij het project betrokken. Het Waddenbiljet is vanaf morgen op elk NS-station verkrijgbaar. Enorme file door verkeerstellingen driebergen» Verkeerstellingen die werknemers van Rijkswater staat gistermiddag uitvoerden langs de rijksweg A2 tussen Via- nen en Maarssen hebben geleid tot een file van ongeveer vijftien kilometer. De opstopping ontstond volgens een woordvoerder van de Verkeersdienst van de Rijkspolitie doordat veel automo bilisten op de rem trapten uit nieuwsgierigheid of omdat ze dachten dat het om een snelheidscontrole ging. Voor Rijkswater staat is de verkeerschaos geen reden om te stoppen met de tel lingen. Eén zorgverzekering voor ambtenaren utrecht» De tien Instituten Ziektekostenvoorziening voor Amb tenaren (IZA's) fuseren op 1 april tot één IZA Zorgverzekering voor Ambtenaren. Bij de gezamenlijke IZA's zijn bijna 600.000 vooral gemeenteambtenaren en hun gezinsleden tegen ziekte kosten verzekerd. De fusie heeft geen nadelige gevolgen voor het personeel. Bij de nieuwe organisatie werken straks 375 mensen. IZA heeft een premie-omzet van ongeveer 1,3 miljard gulden per jaar. DEN HAAG GPD Het CDA is onder voorwaarden bereid de onderhouds kosten aan de eigen woning weer aftrekbaar te maken voor de belasting. Een van de belangrijkste is dat de be lastingtoeslag voor mensen met een eigen huis (het huurwaardeforfait) niet omhoog mag gaan. De zaak is vandaag in de Tweede Kamer aan de orde. ningen vaker worden getaxeerd. Op basis van de Wet waardering onroerend goed moet dat elke vier jaar gebeuren. Daardoor krijgt de belastingdienst in de toekomst sneller informatie of de eigenaar-bewoner de waarde juist opgeeft bij de belastingen voor de berekening van het forfait. In CDA-kring wordt het spe culeren op extra belasting- en premie-inkomsten van de hand gewezen. Dat vindt men geen deugdelijke financiering. In een brief aan de Tweede Kamer heeft staatssecretaris Van Amelsvoort (CDA, financi en) zich tegen het PvdA-plan Een andere voorwaarde van het CDA is dat het plan, dat afkom stig is van coalitiegenoot PvdA, deugdelijk wordt gefinancierd. Bovendien moet vaststaan dat er meer banen door ontstaan. De PvdA wil de plannen beta len door rekening te houden met extra opbrengsten van BTW, andere belastingen en so ciale premies. Die komen er als onderhoudswerk dat nu zwart gebeurt, als gevolg van het plan weer wit wordt uitgevoerd. Daarnaast wil de PvdA extra be lasting- en premieopbrengsten gebruiken die ontstaan nu wo- DEN HAAG»GPD De actie 'Uw gouden kroon kan een leven redden' van het Rode Kruis heeft de afgelopen vier jaar ruim drie ton opgebracht. Van het geld worden de aan maak en verzending naar lan den in de Derde Wereld van zakjes met een concentraat van rode bloedlichaampjes packed cells) betaald. Tandartsen, kaakchirurgen en patiënten hebben tot nu toe zo'n 29.000 gram goud ingeza meld. Het goud wordt door het Rode Kruis opgestuurd naar een edelmetaalbedrijf. „Daar wordt het gereinigd en vervolgens om gesmolten. Dan krijgen wij er de geldende koers voor uitbetaald. Van dat geld wordt onder meer bijstand verleend aan het Rode Kruis in Suriname. Ook worden van de opbrengst packed cells naar een aantal landen ge stuurd", legt J. Selder van het Nederlandse Rode Kruis uit. „In Bouw wil 3000 allochtonen aan werk helpen utrecht «ANP t De bouwnijverheid wil tot 1997 in totaal 3.000 allQchtonen aan het werk helpen. Het plan daar- voor is gisteren gepresenteerd op een bijeenkomst in Amster dam. Het voornemen vloeit voort uit de afspraak tussen werkge vers en werknemers in de Stich- ting van de Arbeid om in een periode van vier tot vijf jaar (ge rekend vanaf 1990) ongeveer 60.000 allochtonen aan het werk te krijgen. De bouw is de eerste bedrijfstak die werk maakt van die afspraak. Het plan telt drie onderdelen. Werkgevers worden bezocht door de bedrijfsadviseur van de Stichting of door één van de ad viseurs minderheden van de ar beidsbureaus. Daarnaast ont vangen bedrijven voorlichtings materiaal. Voor ondersteuning kunnen ondernemers een be roep doen op de bedrijfsadvi seurs van de Stichting Bouw- Vak-Werk of de arbeidsbureaus. Het plan van de bouwnijver heid is echter niet geheel van ei genbelang ontbloot. Het aan trekken van allochtone werkne mers kan het verwachte tekort aan bouwvakkers in de toe komst gedeeltelijk ondervan gen. veel Derde Wereldlanden is vei lig en gecontroleerd bloed een groot probleem." Inmiddels werken ongeveer negenhonderd van de zesdui zend praktizerende tandartsen in Nederland mee aan de actie. „Het goud is juridisch eigen dom van de patiënt. Een tand arts is dus eigenlijk verplicht zijn patiënt op de mogelijkheid van deze inzameling te wijzen", vindt Selder. Niet alleen gebits goud wordt ingezameld. Ook 'restgoud', zoals schakeltjes van kapotte armbanden of ringen, WQrdt omgesmolten. De actie, die in mei 1989 naar Zwitsers voorbeeld startte, is van onbe perkte duur. Selders: „Zolang er goud binnenkomt, versturen wij packing cells." DEN HAAG GPD Alle rij-instructeurs beneden de vijftig jaar moe ten in de toekomst om de vijfjaar na het behalen van hun instructeursbevoegdheid een bijscho lingscursus volgen en een examen afleggen om voor verlenging van hun certificaat in aanmer king te komen. Wie zakt voor de toets, verliest zijn of haar bevoegdheid. Dat staat in het nieuwe wetsvoorstel dat giste ren in de Tweede Kamer is behandeld. Op aan dringen van de Kamer liet minister Maij-Weggen van verkeer de 'opfriscursus' voor de vijftig plus sers gisteren vervallen. Ook stemde ze in met het voorstel van de kamerleden het rij-examen om de vijf jaar en niet om de zeven jaar af te nemen. Maij wil door het verplichte examen bereiken dat het veiliger wordt op de weg. De meeste coali tiepartners waren het eens met haar. Voor de Ka- Algemeen Nederfands Persbureau GPD Gemeenschappen ke Persdienst CDA-voorwaarde aan PvdA-plan woningonderhoud: uitgesproken. Volgens hem moet het huurwaardeforfait door het plan met 25 procent stijgen. Op dit moment wordt namelijk bij het vastsiellen van de hoogte van dat forfait reke ning gehouden met onder houdskosten. De staatssecretaris stelt ver der dat het plan enkele honder den miljoenen guldens per jaar gaat kosten. Daarbij is al reke ning gehouden met een be paald minimum voor de onder houdskosten willen zij aftrek baar zijn, en met een bepaald maximum voor die aftrekbaar heid. Van Amelsvoort wijst verder op de problemen rond rekenin gen die straks voor onderhouds kosten nodig zijn. Hij betwijfelt of het plan meer banen ople vert. De bewindsman meent bovendien dat het PvdA-voor- stel voor de belastingdienst veel extra controlewerk betekent. mer bleek alleen de verplichting oudere rij-in structeurs regelmatig te examineren een heikel punt. CDA, PvdA, WD en D66 wilden de huidige vijftig plussers die rijles geven, bij wijze van over gangsregeling, wel het examen laten doen, maar hen ongeacht de uitslag de lesbevoegdheid laten behouden. Volgens CDA'er De Graaf zijn de oudere rij-in structeurs vanwege hun lage opleiding niet ge wend om veel lesstof op te nemen. De minister vond juist voor hen een opfriscursus nodig omdat het al zo lang geleden is dat zij hun examen heb ben gedaan. .Anders kweek je een categorie in structeurs die niet de maximale bekwaamheden heeft om les te geven." Maij voelde zich beledigd door de suggestie dat vijftigjarigen niet meer kun nen leren. „Dat vind ik geen compliment, dit jaar hoop ik zelf die leeftijd te bereiken." Het bedrijfsleven wil de controle op het parkeerbeleid van de gemeenten overnemen. Dat betekent vol gens de initiatiefnemers lagere kosten en een hogere parkeeropbrengst. foto anp DEN HAAG ANP Het bedrijfsleven wil de con trole op het parkeerbeleid overnemen van de gemeen ten, die hierdoor geld bespa ren omdat ze geen personeel hoeven in te zetten. Er zal ook meer geld binnenkomen om dat het bedrijfsleven beter in staat is de acceptgiro's tijdig te verzenden en de boetes op tijd te innen. Dat zegt Parcon (Par- keercontrole Nederland BV), een samenwerkingsverband van vier bedrijven, dat gisteren zijn plannen presenteerde. Parcon constateert dat een groot aantal gemeenten niet in staat is een goed parkeerbe heer te voeren. De verwerking van de vier miljoen parkeer- overtredingen die jaarlijks worden gemaakt, levert de ge meenten nogal eens proble men op. In veel gevallen wor den boetes niet geïnd. Op die manier gaat veel geld verloren. Parcon onderhandelt op dit moment met gemeenten en met het ministerie van justitie over een proef in vijf gemeen ten. De organisatie heeft ook contact met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Waar precies de proef wordt gehouden, wilde Parcon niet zeggen. Parcon wil controleurs aan bieden die met een datatermi nal op stap gaan, waarin over tredingen worden vastgelegd. Aan het einde van de dag wor den de gegevens doorgebeld naar een centrale computer. Die zorgt ervoor dat de ac ceptgiro binnen 48 uur wordt verzonden. Ook zal de boete worden geïnd. In de meeste gemeenten gaan de inkomsten van het parkeerbeleid nog volledig naar het ministerie van justi tie. In dat geval hebben de personen die parkeerovertre- dingen constateren een op sporingsbevoegdheid nodig. Daarover is Parcon nog in overleg met het ministerie. Opnieuw vuurwapen gebruikt rotterdam anp Twee zwaargestraften zijn giste ren uit het extra beveiligde deel van het huis van bewaring De Schie in Rotterdam ontsnapt. Dankzij attent optreden van be waarders en van een chauffeur van de bodedienst van justitie zaten de twee korte tijd later weer achter de tralies. Volgens een woordvoerder van het ministerie gijzelden de twee, een 45-jarige Amerikaan en een 41-jarige Colombiaan, tijdens het luchten twee be waarders onder bedreiging met een vuurwapen. Een derde be waarder die indirect toezicht hield, werd ook gegijzeld nadat hij het brandalarm in werking had gesteld. Bij de uitgang wer den twee bewaarders achterge laten. De gedetineerden liepen vervolgens naar de waterkant met de laatste bewaarder, blijk baar wachtend op een speed boat. Toen die niet arriveerde, lie pen ze naar de aangrenzende weg en poogden een busje van de bodedienst van justitie tegen te houden. De chauffeur gaf echter gas. De ontsnapten hiel den vervolgens een lesauto aan, die meteen werd geramd door het achteruit gereden bodebus je. De Amerikaan werd over meesterd, terwijl de Colom biaan ontsnapte in de gehaven de lesauto, achtervolgd door de chauffeur van het busje. Aan de rand van het centrum van Rot terdam vloog de Colombiaan tegen een lichtmast en werd ge pakt. Het is de tweede keer dit jaar dat een gevangene een vuurwa pen hanteerde om te ontsnap pen uit De Schie. Vorige maand nam een 35-jarige Italiaan de benen nadat hij twee bewaar ders had bedreigd. De man is nog voortvluchtig. 'Ritzen gaat te ver met eisen' dienst te nemen, vinden de werkgevers een ongeoorloofde inmenging in hun bevoegdhe den. In een reactie op de maan dag verschenen nota 'Blijven Leren' laat de RCO weten bereid te zijn mee te werken aan een situatie waarin zo veel mogelijk jongeren een diploma halen. De centrale werkgeversorgani saties (RCO) vinden dat minis ter Ritzen (onderwijs) zich niet met de CAO's mag bemoeien. Het voorstel van Ritzen om on dernemers te verplichten alleen gediplomeerde jongeren in Veroordeelde eist opname in TBS-kliniek Een 34-jarige man uit Hoog- ezand heeft gisteren in een kort geding voor de president van de rechtbank Groningen geëist dat de Nederlandse staat hem binnen veertien dagen opneemt in de Van Mesdagkli niek in Groningen. De man neemt ook genoegen met een plaats in een soortgelijk insti tuut in Utrecht of Balkbrug. Als de staat in gebreke blijft, wil hij op vrije voeten worden gesteld. Sinds juni 1991 zit de man in het huis van bewaring in Gro ningen wegens poging tot doodslag. De Groningse recht bank heeft hem hiervoor in de cember '91 veroordeeld tot achttien maanden gevangenis straf en TBS met dwangverple- ging- Formeel had de behandeling van de man vorig jaar juni moeten beginnen. Maar net als bij andere TBS-instellingen heeft de Groningse kliniek een wachtlijst. De Hoogezander staat mo menteel bovenaan de wacht lijst bij de Van Mesdagkliek en zal daar volgens verwachting uiterlijk in juni worden opge nomen. Lukt dat niet, dan zaI hij per I juli tijdelijk in een an dere kliniek worden geplaatst. De rechter doet 7 april uit spraak. Gouden handel voor organisatiebureau r. ZWOLLE THEO HAERKENS „Zeker het schilderij van je leven gekocht?", grijnst een oudere man als een stel met een groot schilderij de IJsselhal in Zwolle ver laat. De vlooienmarkt die hier twee keer per jaar wordt gehouden, is geen gewone markt, maar een plaats waar trofeeën wor den weggesleept. De gekochte waar is het resultaat van goed rondkijken en handig pingelen. Voor organisator Frans Senf, eigenaar van Bureau de Vlooienmarkt in Den Haag, staan de markten voor gezelligheid en een dagje uit. Ze bevredigen de sluimerende maar intense behoefte om de gewiekste koopman of -vrouw uit te hangen. Vlooien- markten moeten daarom goed worden ge organiseerd, zegt Senf. Hij houdt kantoor in een ruim herenhuis met strak wit meubilair dat in niets doet denken aan het stoffige winkeltje van de Malle Pietje uit de vroegere televisie-serie 'Swiebertje'. De markten waarmee hij zich bezig houdt, zijn zeer groots opgezet, tellen ten minste vijfhon derd kramen en trekken ongeveer twintig duizend bezoekers. Bij de vier markten die hij twee keer per jaar - „in het voor- en in het najaar rond de grote schoonmaak" - organiseert in Den Bosch, Den Haag, Rotterdam en Zwolle wórdt dan ook niets adn het toeval overge laten. Het weer kan geen roet in het eten gooien, want ze worden gehouden in gigan tische ruimten als de Houtrust- of de Bra banthallen. Sfeer en gezelligheid zijn niet bestand te gen al te grote drukte en daarom staan de honderden kramen in Zwolle op ruime af stand van elkaar. De kooplui - kantoorkler ken maar ook tandartsen en huisvrouwen - hebben genoeg ruimte. Het publiek - van jong en swingend tot vrouwen in kleder dracht - slentert keurend van kraam tot kraam. Uit de geluidsinstallatie klinkt een orgeluitvoering van 'Rats. kuch en bonen'. Een vergeelde biografie van prins Bem- hard doet drie gulden, voor een kloeke vaas met het portret van Willem Alexander als 18-jarige vraagt de verkoopster er vijftien. De nieuwste LP's brengen niet meer op dan vier gulden het stuk, aanzienlijk minder dan de aangeboden 78-toerenplaten. De spullen zijn onmiskenbaar afkomstig van zolderopruimingcn en erfenissen: kit scherige klokken, kandelaars, een set Chi nese soeplepels, kinderspelletjes in bedui melde dozen, een ouderwetse hoogtezon, kinderkleding, een partij gedeukte tassen, schoeisel met plastic plateauzolen maat 42, ouderwetse lampen, broodroosters, wek ker- en autoradio's. Alles is met zorg uitge stald. Verzamelaars brengen overtollig materi aal aan de man: albums met postzegels, munten, potten vol speldjes, een doos met vijftig verschillende bierflesjes (leeg) en de onvermijdelijke prentbriefkaarten en fiets- plaatjes van voor de oorlog. „Het is bijna ongelooflijk om te zien wat voor leuke curiosa, dubiosa en prullaria nog te koop zijn. Voor menig verzamelaar is een vlooienmarkt nog aantrekkelijker dan een jonge lentebruid bij het ochtendgloren." Senf, tevens actief in de 'public relations, schuwt de overdrijving niet en ziet zijn acti viteiten graag als een kermis. De medewer kers zijn uitgedost als clowns of dragen op zijn minst een hoge hoed. Verder is er altijd een verkleedwedstrijd met als inzet de ere titel 'koning van de markt'. Zo'n dertien jaar geleden waaiden de rommelmarkten van de VS over naar ons land. Daar was het gebruikelijk dat particu lieren hun overtollige spullen op een markt trachtten te slijten. Senf realiseerde zich dat ook hier heel wat bruikbare spullen aan de straat werden gezet. Hij had er aardigheid in als eeri ware morgenster voor de kraak wagen uit meubels, koelkasten en andere huisraad te verzamelen. Met de nodige flair wist hij die spullen weer te slijten. Maar elke week achter een kraam staan, leek hem niets en zo ontstond het idee markten te organiseren waarbij kopers èn verkopers entree betalen. „Zodra je iets koopt, heb je die zes gulden al terugver diend", klinkt het wervend. Bladerend door zijn plakboeken vertelt Senf over de problemen rond de eerste markten. Professionele handelaren wierpen barricaden op uit angst uin urrentie- vervalsing van de particulier die geen bood schap heeft aan eisen van vakbekwaamheid of belastingregels. Handelaren worden ge weerd, maar dat neemt niet weg dat „er on der de rokken van de buurvrouw nog wel eens eentje binnenslipt". Ook in Zwolle lijkt een koopman iets te gevat voor een ama teur. Waar zijn handel vandaan komt, wil hij niet zeggen. „Maar als u belangstelling hebt. ik heb onder de tafel nog zestig van die dingetjes liggen." Schiedam Vanaf het helidek van het nieuwe met een brug verbonden met een voor Neder- accommodatieplatform wijzen twee ingenieurs land uniek produktieplatform dat in de zomer naar de 55 meter hoge constructie waarop dit op de Noordzee in gebruik wordt genomen, platform wordt geplaatst. Het gevaarte wordt Hier zullen olie èn gas worden gewonnen. De boringen worden verricht in het zogeheten F3- blok: 220 kilometer ten noordwesten van Den Helder. foto» anp» paulstolk

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 5