Boeren leveren fors in Binnenland CAO-onderhandelingen metaal hervat Simons roept de hulp in van banken 'Dit is de beste keus die Relus kon maken' Onbekenden automobilist schieten op op snelweg 'Kinderen horen alleen negatieve Duitsland-verhalen' 'Politie was niet zorgvuldig' WOENSDAG 31 MAART 1993 Algemeen Nederlands Persbureau CPD Gemee nsch, Filipijnse 'terrorist' uitgewezen utrecht justitie stuurt een Filipijnse asielzoeker het land uit omdat hij volgens de Binnenlandse Veiligheidsdienst contacten onderhoudt met verschillende terroristische organisaties. De man wil door de Nederlandse overheid worden erkend als poli tiek vluchteling, maar daar voelt staatssecretaris Kosto van justi tie niets voor. Honorering van het asielverzoek zou volgens hem de „geloofwaardigheid en integriteit van Nederland aantasten". Geluidswal met zonnecellen aan weg den haag Nederland krijgt in 1994 zijn eerste geluidswal met zonnecellen. De vier meter hoge wal, kosten circa 2,5 miljoen gulden, komt langs de snelweg A 27 bij De Bilt. Over een lengte van vijfhonderd meter komen bovenin de betonnen muur zon nepanelen. De zonnecollectoren in de geluidswal leveren stroom voor twintig huishoudens. Het idee voor een geluidswal met zonnecelpanelen komt uit Oostenrijken Zwitserland. Het unieke van de energieopwekkende geluidswal in Nederland is echter dat de zonnecellen ook nog geluid weren. Vrouw omgekomen bij felle brand Amsterdam Een korte felle brand in een huis in Amsterdam west heeft gistermorgen een ongeveer vijftigjarige vrouw het le ven gekost. De vrouw woonde volgens de brandweer op de der de etage. I let is niet bekend hoe de brand is ontstaan. Keuken en voorportaal zijn volledig uitgebrand. De woningen op de eer ste en tweede verdieping liepen alleen waterschade op. De be woners van deze panden zijn elders ondergebracht. Falko ook populair als paard drachten Falko Zandstra is dankzij zijn prestaties op het ijs al razend populair maar krijgt nu ook bekendheid als Fries paard. Bij het Koninklijk Friesch Paarden-Stamboek in Drachten heten dertig van de 175 pas geboren hengstveulens al Falko. Sommige eigenaren noemen hun veulen voluit Falko Zandstra. Tot voor kort kwam de naam Falko onder Friese paarden niet voor. Wethouder Henderson niet opgevolgd rotterdam1 )c twee CDA-wethouders en de ene WD'er in het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben het nakijken. De portefeuille van de vertrekkende Rotterdamse wethouder Henderson, die morgen zijn ontslagbrief zal schrij ven. wordt verdeeld onder de resterende PvdA-wethouders. Dat heeft de PvdA-fractie besloten. De wethouder trad twee weken geleden af omdat hij een uitgelekt rapport over bijstandsfraude in Rotterdam vier jaar had verzwegen. Radio Oranje op nieuwe postzegels den haag PTT Post geeft op 5 mei twee nieuwe postzegels uit met hel thema 'Radio Oranje en illegaal luisteren naar de radio'. De zegels zijn ontworpen door René van Raalte uit Den Haag en passen in de reeks herdenkingszegels over de Tweede Wereld oorlog waarmee de PTT in 1990 is begonnen. Op één van de ze gels staat een foto van Jetje van Oranje, de zangeres die liedjes over het verzet zong. Jetje, voluit Jettie Bantzinger-Pearl, neemt op 5 mei de eerste zegels in ontvangst. Op de andere zegel staan twee onbekende jongens die op een onderduikadres met een zelfgemaakte radio naar Radio Oranje luisteren. Er worden ze- iljoen postzegels gedrukt met een waarde van tachtig i voorkomen e ziekenhui - Hingen in de voiden ge- taris Simons Amsterdam De vakbonden nemen in de metaal-industrie genoegen met een lagere collectieve aanvulling voor het WAO-gat. De ondernemers moeten dan wel accepteren dat er voor die beperkte aanvulling een regeling komt die voor de hele bedrijfstak verplicht is. Dat blijkt uit een giste ren door FNV'er Nico Broers (foto) gepresenteerd vak bondsplan om de CAO-onderhandelingen uit de impasse te halen. Juist tegen zo'n collectieve verplichting heeft de werkgeversvereniging FME zich steeds fel verzet. Vanoch tend lieten de werkgevers echter weten dat ze toch bereid zijn weer met de bonden verder te praten. Intussen gingen ook vandaag de acties in diverse metaalbedrijven door. FOTO ANP RAYMOND RUTTING De banken moeti dat onnodig nieu zen en andere ins gezondheidszorg bouwd. Staatssec (volksgezondheid) heeft hun hulp ingeroepen nu hij het strakke plannings- en bouwbe leid op basis van de Wet Zie kenhuisvoorzieningen (WZV) wil laten vervallen. Dit blijkt uit vanmorgen op zijn departement gepresenteer de plannen. Simons wil in de toekomst elke twee jaar aange ven hoeveel geld het rijk be schikbaar heeft voor de bouw van nieuwe voorzieningen. Het gaat alleen om nieuwbouw. In vesteringen bij een bestaande instelling vallen er buiten. Op basis van het geld dat de overheid uittrekt, moeten de aanbieders van zorg en de ver zekeraars per provincie bouw plannen maken, aldus Simons. Die plannen moeten ze aan de overheid voorleggen, dié dan een bouwoverzicht samenstelt. Simons wil echter geen machtsmiddelen meer hebben om ongewenste bouwprojecten tegen te gaan. Dus kan ook bui ten het bouwoverzicht 0111 wor den gebouwd. Simons denkt echter dat banken alleen aan projecten zullen meedoen als die levensvatbaar zijn volgens de overheid en de direct betrok kenen. Het feit dat een project in een bouwoverzicht staat, kan daarvoor maatgevend zijn. Inkomen Nederlandse agrariër meest gedaald in EG Nederlands-Duits legerkorps een feit amsterdam gpd Op de rijksweg A-2 ter hoogte Ouderkerk aan de Amstel is gisteravond een automobilist vermoedelijk door schotwon- >n om hel leven gekomen. Het ongeval gebeurde even t zeven uur in de avond. Een passerende automobilist meld- a zijn autotelefoon dat een over de kop was geslagen. Toen de regiopolitie Amster dam arriveerde, bleek het slachtoffer te zijn overleden. Zijn auto bleek onder de kogel gaten te zitten. Hel is vooralsnog onduidelijk of het slachtoffer werd gedood door het ongeval of door schot- wonden. Ook de identiteit van het slachtoffer is volgens een politiewoordvoerster nog onbe kend. Wel werden een paar honderd meter van het veron gelukte voertuig kogelhulzen aangetroffen. De A-2 was ten gevolge van het ongeval bijna twee uur voor alle verkeer afgesloten. Het gemiddelde inkomen van boeren in Nederland is vo rig jaar met ongeveer twaalf procent gedaald. Dat blijkt uit berekeningen die gisteren door de Europese Gemeen schap zijn gepubliceerd. De daling in Nederland is de sterkste in de hele Gemeenschap: gemiddeld verdienden de Europese boeren vorig jaar naar schatting 3,5 procent minder. met hun „absurde" verzet daar tegen. Ondanks de daling in 1992 liggen de boereninkomens op dit moment nog altijd zo'n acht procent boven het niveau van zeven jaar geleden, aldus Eu- rostat, het statistische bureau van de EG. brussel peter de vries correspondent Volgens de nieuwe Europese landbouwcommissaris Steichen bevestigen de cijfers „dat de hervorming van het EG-land- bouwbeleid nodig was" en dat de boeren moeten ophouden Hoewel Eurostat officieel nog spreekt van schattingen, blijkt dat tussen de twaalf landen gro te verschillen bestaan. In Ne derland werd het gemiddelde inkomen vorig jaar mede ge drukt door een toename van het aantal mensen dat in de land bouw werkt. Ook in Grieken land en Denemarken gingen de boeren er flink op achteruit. In Engeland, Duitsland, Ierland en Luxemburg nam het agrarische inkomen juist toe. De overvloedige oogst van granen, fruit en groenten leidde vorig jaar tot een sterke druk op de prijzen. De produktie steeg in totaal met circa 2,9 procent, en er werd maar liefst 16,5 pro cent meer aan subsidie uitge keerd. Volgens Steichen blijkt uit die cijfers dat de markt is verzadigd en dat nog meer sub sidies niet helpen. „De boeren hebben de laatste lijd de neiging alle problemen te wijten aan de landbouwher vorming, maar dat is absurd aldus Steichen. Minder produ ceren is volgens hem de enige manier om de prijzen, en daar mee de boereninkomens, rede lijk op peil te houden. beriun gpd-anp Kok moet het rustig aan doen den haag «gpd -premier en minister van fi- Wim Kok (54) moet het de dokter rustigér aan doen. De bewindsman moet regelma tiger en gezonder eten. meer en zorgen dat hij genoeg lichaamsbeweging krijgt. Kok heeft darmklachten waarvan de oorzaak lange tijd niet kon worden vastgesteld. Na onderzoek maandag in een Am sterdams ziekenhuis is vast ko men te staan dat de klachten het gevolg zijn van spanningen slechte leefgewoonten. Kringen rond de minister fluisteren dat Kok soms maar een paar uur per nacht slaapt. Hij eet haastig en ongezond. En voor trimmen heeft Kok geen tijd. Hij brengt de dag zittend door. op kantoor of in de auto. Kok koos bij de start van het huidige kabinet voor zijn driele dige functie. Toen al is hij ge waarschuwd dat dat allemaal misschien wel te veel was. Kok heeft steeds beweerd van niet, ondanks het feit dat hij vrijwel elke maand enkele dagen ziek thuis bleef. Bij de darmklachten Kok werd eerst gevreesd iets ergers. Het onderzoek heeft echter uitgewezen dat geen sprake is. Voor zijn ministerschap was Kok fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, kamerlid voor de PvdA en FNV-voorzitter. De kringen rond Kok beweren nl dal de vice-premier zich wei nig zal aantrekken van het dok tersadvies. leiden» ceesv „Je komt het negatieve imago van Duitsland echt overal tegen. Afgelopen zondag was het weer raak. In een sportprogramma wordt de Duitse trainer van Vi tesse geportretteerd. Vragen ze aan de spelers wat ze van hem vonden. Iedereen positief: 'Goeie coach, kundige man' dat soort dingen. Zegt een van de spelers: 'Maar hij voelt zich ook helemaal geen Duitser!'. Die trainer had zoveel goeie eigen- schappen, dat kan dus nooit een echte Duitser zijn." Politicoloog Lutsen Jansen van de Rijksuniversiteit in Lei den wordt een beetje ziek van het negatieve beeld dat Neder landers en dus ook de Neder landse jeugd hebben gevormd van de Duitsers. Hij publiceerde deze week de uitslag van een onderzoek onder Nederlandse jongeren tussen de 15 en 19 jaar en hoe ze denken over Duits land en de Duitsers. Conclusie: zeer negatief. 'Dikke Duitser', 'Rotmof. Dit hoor je vaker in een willekeuri ge Nederlandse badplaats. Noordwijk, vorige zomer. Op een vol terras is nog .één stoel leeg. Een meisje wil gaan zitten. Als ze daartoe aanstalten maakt, zegt een Duitse man: 'Dieser Stuhl ist besetzt' (deze stoel is bezet). Waarop het meisje sneert: 'Holland ist nicht mehr besetzt' (Holland is niet meer bezet). Het hele terras applaudi- seert. Hoe komt het dat de jongeren zo'n hekel hebben aan Duit sers? „Ik denk dat het idee over Duitsland zo omstreeks het zes de. zevende jaar bij kinderen wordt gevormd. Het is zeker niet het gebrek aan kennis over het land dat zorgt voor deze laatdunkende houding. Ik denk dat de emotionele indrukken die kinderen in hun jeugd over Onderzoeker Jansen: „Uitspraken jeugd werden me soms te gortig." Duitsers krijgen, meespelen. Bijvoorbeeld als ze met hun ou ders eens meegaan naar een 4 mei-herdenking of de doden herdenking op de televisie zien. Later wordt dat negatieve beeld dan nog eens versterkt en be vestigd door geweld tegen bui tenlanders in het Duitse Möln." Eén andere oorzaak zou kun nen schuilen in wat het 'Cali- mero-complex' wordt ge noemd. „Misschien dat sprake is van een licht minderwaardig heidscomplex van de Nederlan ders ten opzichte van de Duit sers. Het zij-zijn-groot en ik- ben-klein-ideezegt Jansen. Het zijn vooral kinderen met een lagere opleiding en weinig kennis over Duitsland, die geen hoge dunk hebben van Duit sers. I loe meer kennis de kinde ren hebben, des te minder ne FOTO JAN HOLVAST Slechts tien procent van de Nederlandse jongeren weet wat zich in Duitsland afspeelt. Dat blijkt uit de enquête 'Bekend en Onbemind' over het beeld dat Nederlanders hebben over hun buurland. Veer tig procent weet helemaal niets over Duitsland. Zo wjsten de mees ten niet wat de hoofdstad van Duitsland is. Dat is sinds de Duitse hereniging in 1990 Berlijn, en niet zoals wij gisteren abusievelijk melden, Bonn. gatief oordelen ze, hoewel de verschillen niet echt groot zijn. „De meeste kinderen vinden Duitsland, oorlogszuchtig, ter wijl het niet eens mee mag doen aan internationale oor logsoperaties. En Groot-Britta- nië dat nog niet zo lang geleden de Falklandooriog heeft gehad en meedeed in in de Golfoorlog, worfit niet zo gezien." Jongens zijn minder negatief over de Duitsers dan meisjes. „Meisjes tonen meer morele verontwaardiging over het land. Ze wijzen Duitsland sneller aan als de kwaaie pier als net een 4 mei-herdenking is geweest." Een onderzoeker moet altijd objectief zijn. Toch ergerde Jan sen zich wel meerdere malen. „Het was soms echt te gortig. Al die ongenuanceerde uitlatin gen. Ik stond zelf nogal neutraal tegenover Duitsland. Thuis hadden we het in licht negatie ve zin wel eens gehad over de Tüchtigkeit (bekwaamheid) van dat volk. Maar ik ben nu heel anders tegen het land gaan aan kijken, omdat de jeugd ongelo felijk met cliché s smeet." Minister d 'Ancona: 'Kinderopvang duurder voor hoge inkomens' den haag. gpd Eergisteren nog werd via een onderzoek duidelijk, dat de Ne derlandse jeugd onze oosterbu ren niet erg ziet zitten. Toch is er gisteren en vandaag nauwe lijks verzet gerezen tegen de vorming van een gezamenlijk Nederlands/Duits legerkorps. Alleen de ACOM, de christelijke bond voor militair personeel, is nog niet geheel overtuigd. De grotere Algemene Federatie van Militair Personeel (AFMP) is in middels helemaal om. Voorzit ter Snoep vindt de keus voor de Duitsers zelfs 'de beste die Re- lus (minister Ter Beek) kon ma ken'. Minister 'Ier Beek en zijn Duitse collega Volker Riihe heb ben gisteren in Bonn de oprich ting van een Nederlands-Duits legerkorps officieel bekrachtigd via handtekeningen onder een verdrag. Begin volgend jaar wordt de militaire samenwer king in praktijk gebracht. Een jaar later moet de nieuwe een heid paraat zijn. In tegenstelling tot het Frans- Duitse Eurokorps zullen de troepen uit beide landen niet worden gemengd. Wel komt er een geïntegreerde comman dostaf en zal het opperbevel al wisselend door een Nederland se en Duitse generaal worden hekleed. Het gaat in totaal om veertigduizend militairen. Volgens voorzitter Snoep van de Algemene Federatie van Mi litair Personeel (AFMP) is er be houdens Denemarken geen land in Europa waar de positie van militairen beter is geregeld dan in Nederland. „Maar Duits land komt dicht bij 01)8 bi de buurt, zeker als je dat met lan den als Frankrijk of Groot-Brit- tannië vergelijkt. Bovendien, we werken in NAVÓ-verband al zo lang met de Duitsers samen; wc moeten nu niet opeens gaan zeuren. Het is 1993. Die oorlog is al een jaartje of vijftig voor bij." Minister D'Ancona (WVC) wil de kosten van kinderopvang verhogen voor mensen met ho gere inkomens. Zij heeft dit voorgesteld aan het kabinet. Het voorstel heeft alleen betrek king op opvangcentra die ge subsidieerd worden door de rijksoverheid. Kosten van gesubsidieerde kinderopvang zijn gekoppeld aan het inkomen. Het maxi mumtarief bedraagt 864 gulden per maand voor mensen die meer dan 4500 gulden verdie nen. D'Ancona wil nu de tarie ven verhogen voor mensen die meer verdienen. Tevens wil zij voor deze groep de mogelijkhe den tot belastingaftrek beper ken. Details van het voorstel zijn nog niet bekend. De minister wil op deze wijze de subsidieregeling voor het verwezenlijken van kinderop vangplaatsen zo volledig moge lijk handhaven. Tot en met dit jaar is daar jaarlijks 290 miljoen voor beschikbaar. Simonis hoopt dat opvolger Gijsen wat goedlachser is amersfoort Kardinaal Simonis heeft gister avond In het NOS-journaal in bedekte termen kritiek geleverd op ex-bisschop Gijsen van Roermond. Hij zei onder meer dat Gijsen heeft bijgedragen tot grote polarisatie in katholiek Limburg en dat hij hoopt dat Gijsens opvolger een ander be leid zal voeren, gericht op ver kleining van de tegenstelling in de rooms-katholieke kerk. Simonis zei verder te hopen dat de nieuwe Limburgse bis schop wat goedlachser is dan Gijsen. „Dat zou mij welkom zijn. en veel mensen", (iijsen heeft in Limburg veel katholie ken van zich vervreemd. Simo nis gaat er van uit dal tie opvol ger van Gijsen geen schaap met vijf poten zal zijn. ofte wel ook zijn beperkingen zal hebben. „Ik hoop echter dat het een schaap is. dat ook een beetje herder weet te zijn.'' De Nederlandse bisschoppen hebben gisteren in Amersfoort afscheid genomen van collega (iijsen, die onlangs wegens ge zondheidsredenen de paus VToeg om ontslag. De Limburg se prelaat wordt nu geestelijk verzorger van missiezusters in het Loreto-bezinningshuis van de Zusters van Sint Petnis in Walpersdorf bij Herzogenburg in Oostenrijk. Burgemeester over zaak gewonde Somaliër: De Nijmeegse agenten die vorige week maandag een naar later bleek ernstig gewonde Somaliër op straat voor zijn woning hebben laten liggen, valt niets te verwijten. Hoogstens kan worden gesteld dat „niet zorgvuldig" is gehandeld. Dat is de con clusie van burgemeester mr. E. d'Hondt van Nijmegen na afronding van het onderzoek naar de gebeurtenissen. Er worden geen strafmaatre gelen genomen. Vier agenten werden vorige week maandag morgen door omwonenden gealarmeerd, omdat de Somaliër op straat om hulp lag te roepen. Om dat de man een verwarde indruk maakte en hij de politie twee dagen eerder ook voor niets liet ko men. vertrokken de agenten weer. Ze lieten de Somaliër met een gebroken lendewervel en een gebroken hiel achter. Volgens D'Hondt is het „jammer" dat de agen ten ook nog een ambulance afbestelden. „Het is verklaarbaar dat de agenten dat hebben gedaan: de man leek niets te mankeren."

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 3