We laten Bosnië liever uitbranden Het verraad van de ziekenfondsen Feiten &Meningen 'Chasboelatov? Niet te vertrouwen' WOENSDAG 31 MAART 1993 TOM JANSSEN MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT „Waar heb je het over man, Chasboelatov en de mocratie? Wat voor democratie?" Wladimir Sjisjkov is boos Op de verslaggever die hem zo maar op straat vragen stelt en nog domme ook. En dat alleen maar vanwege een vergeefse tocht naar het platteland. Hij had een stukje grond wil len kopen. Niet gelukt. Veel te duur allemaal, gromt hij. Sjiskov, ongeschoren, tegen de vijftig, een oude bontmuts scheef op het hoofd en een versleten jack om de brede schouders, wil het nog één keer uitleggen, zegt hij, met een gezicht alsof het van daag zijn vijftigste interview is. „Chasboelatov is geen Rus. Die man liegt dat het gedrukt staat, is niet te vertrouwen." Sjiskov is één van de ongeveer dertig mensen bij wie we in het Moskouse stadscentrum proberen te achterhalen waarom de Russen zo weinig emo tie tonen bij een politieke crisis, die in de rest van de wereld met aandacht wordt gevolgd. De ant woorden bevestigen het beeld dat opiniepeilin gen geven: de mensen zijn bezorgd, kiezen voor Jeltsin, vertrouwen Chasboelatov niet omdat hij een Tsjetsjeen uit de Kaukasus is en houden zich eigenlijk maar met één ding bezig: zorgen dat het water hen niet tot boven de lippen stijgt. Sjiskov kiest, zegt hij, definitief voor Jeltsin. „In het belang van de mensheid en de vrije verkoop van land", voegt hij eraan toe. Het zegt hem niets dat demonstraties weinig volk trekken, ondanks de hoog opgelopen politieke spanning. „Natuur lijk is iedereen bezorgd. Maar de meesten zijn zoals ik: doodziek van alle ellende, van de stijgen de misdaad, van de wetteloosheid." Misschien krijgt Chasboelatov wel steun uit het leger, proberen we bij een kapitein in uniform. Hij wil zijn naam niet geven. „Houd het maar op Igor, ik heb al genoeg last met m'n superieuren", zegt hij bars. „Velen in het leger denken er net zo over als ik: Jeltsin is niet onze man, maar er is geen andere macht of persoon om vertrouwen in te hebben. Chasboelatov zeker niet. Dat is geen Rus." Dat wisten we al, evenals Igors slotopmerking dat „iedereen in onze maatschappij zeer bezorgd is over het gekrijs van de politici". Ljoedmila, die pelmeni (meelkoekje met vleesachtige inhoud) verkoopt aan voorbijgangers, is ook bezorgd, maar „begrijpt niets van politiek". Daarom houd ik het maar op Jeltsin, zegt ze lachend. Zeer beslist daarentegen is Wjatjeslav Semjonov, een zakenman die goed in het pak zit. Hij kijkt gewichtig en zegt dan op gedragen toon: „Ik ver trouw de president, ik zal voor hem stemmen. Zijn politiek garandeert mij een toekomst." Semjonov denkt evenwel ook dat de meeste Rus- val doodziek zijn van politiek. Hij krijgt enige bij- de gepensioneerde chauffeur Konstantin Averianovitsj. „Het is met Jeltsin net als met Gor- batsjov. In het Westen krijgen ze steun en de Rus sen houden zich stil. We zijn nu eenmaal geduldi ge mensen, maar de kruik gaat wel net zo lang te water tot ze barst." Konstantin is voor Jeltsin. Chasboelatov? Hij kijkt ons even aan, we weten het antwoord al: „Een Tsjetsjeen aan de top? Dat betekent ellende", zegt hij. Geen van de ondervraagden wil evenwel de barri caden op voor Jeltsin. Het zal wel toeval zijn, maar geen van hen had in augustus 1991 bij het Witte Huis gedemonstreerd voor Jeltsin en tegen de staatsgreep. De 40-jarige muzikante Natalja Tsjemova kijkt ons guitig aan onder haar enorme rode paraplu. Dit is een stad van meer dan tien miljoen men sen. Dat zijn niet allemaal helden. Bij de staats greep destijds moest het ook van enkele tiendui zenden komen, zegt ze. „Ik ben natuurlijk voor Jeltsin. Maar ik doe niet meer dan stemmen, als het nodig is. En die Chasboelatov? Zelfs een idioot kan je vertellen dat dat een leugenaar is." Serviërs zuiveren Srebrenica door middel van angst en verdriet „Iedereen wil weg uit Sre brenica", zei een van de uitgemergelde vluchtelin gen, die maandag met een VN-transport in Tuzla aan kwamen. Geen wonder. Maandenlang zaten de in woners van de stad in het oosten van Bosnië als rat ten in de val. De voedsel voorraden raakten uitge put, doktoren en zieken huizen hadden geen medi cijnen meer. En intussen rukten de Servische bele geraars op tot op enkele ki lometers van de stadsmu ren. Het lijkt een beeld uit de Middeleeuwen, maar het gebeurde anno 1993. 'ONNOHAVERMANS Mr Inmiddels is er een staakt-het- vuren en mogen de hulpkon vooien warempel ongehinderd alle barricades van ongeregelde milities passeren. Zieken en ge wonden, die in Srebrenica niet meer kunnen worden geholpen, gaan met de lege vrachtwagens mee terug naar Tuzla. Tenmin ste, dat lag in de bedoeling. Maandag werden de vrachtwa gens bestormd door vrouwen, kinderen en bejaarden, die maar één ding wilden: weg uit die hel. Intussen sukkelen in New York de vredesbesprekingen voort. Onderhandelaars Vance en Owen suggereerden de afgelo pen dagen zelfs een heuse door braak: de Bosnische president Izetbegovic zette vorige week donderdag eindelijk zijn hand tekening onder hun vredesplan; een dag later schaarden de Bosnische Serviërs zich achter het staakt-het-vuren dat letter- lijk de weg naar Srebrenica opende. Onder het plan Vance-Owen ontbreekt nu alleen nog de krabbel van de Servische leider Karadzic. Zodra hij tekent, zal een omvangrijke vredesmacht van de Verenigde Naties in Bos nië en Hercegovina worden ge stationeerd, om erop toe te zien dat de verdeling in tien autono me provincies ordelijk en zon der verder bloedvergieten ver loopt. Het zou wat. In de veilige bed dingvan bezuinigingsoperatie en WAO-reparatie zijn wij al lang op Bosnië uitgekeken. Dat op amper een paar uur vliegen Een jonge moslim-vluchteling uit het Oostbo: Tuzla brengen. bij ons vandaan voormalige bu ren eikaars dochters verkrach ten, huizen in brand steken en bezittingen stelen, daar slaapt niemand ook maar een mi nuutje minder door. Elkaar de hersens in slaan hoort er blijk baar bij, daar in de Balkan. Dat de belangstelling snel is weggeëbd, is grotendeels te wij ten aan diezelfde Vance en Owen, die al maanden vruchte loos bemiddelen, eerst in Genè- ve, toen in Londen, weer in Ge- nève en nu in New York, maar nog altijd zonder resultaat. Hun opdrachtgevers, de VN en de Europese Gemeenschap, missen durf, daadkracht en be sluitvaardigheid. De VN blijken niet eens in staat een aanvaard bare methode te vinden om het vliegverbod boven Bosnië, dat ze zelf hebben verordonneerd, af te dwingen. Hoe moet dat dan straks als honderdduizen den blauwhelmen met de witte vlag de vrede gaan bewaken? En de EG durft zich uit mis plaatst mededogen met lidstaat Griekenland nog altijd niet uit te spreken over de kwestie Ma cedonië, de republiek die wel bestaat, maar door vrijwel nie mand wordt erkend en daar door voortdurend tussen wal en schip valt. Mocht de vonk over slaan naar Macedonië, zoals ve len al maanden voorspellen, dan heeft de EG daar zeker schuld aan. Maar nu dat vredesplan. Twee maanden geleden is op deze pagina al betoogd dat het plan niet deugt, omdat het uitgaat van de voldongen feiten van de etnische zuivering. Sindsdien hebben Servische milities nog verscheidene dorpen schoon geveegd. Geweld is daarbij lang niet altijd nodig, zo blijkt dezer dagen in Srebrenica. Murw ge slagen door angst en verdriet slaan de gewone burgers op de vlucht zodra ze een uitweg zien. Er zijn nog enkele bolwerken die dapper stand houden tegen hun belegeraars. Sarajevo is daarvan het treffendste voor beeld. Het aardige van die stad is dat haar bevolking een dwars doorsnede is van de drie etni sche groepen. Onder de verde digers van de stad zijn moslims, maar ook Kroaten en Serviërs, die zich domweg verzetten te gen de verwoesting van die smeltkroes. Toch zijn vooral de moslims slachtoffer Van de Bosnische burgeroorlog, want dat is nu eenmaal de groep die geen bondgenoten in de buurt heeft. De Bosnische Kroaten maken er geen geheim van dat ze worden geholpen door de republiek Kroatië, die al een jaar in een soort gewapende vrede leeft. En de Bosnische Serviërs voelen zich sterk dankzij steun, fysiek en materieel, vanuit Servië, hoewel Belgrado dat voor de vorm nog tegenspreekt. Izetbegovic bedelde het afgelo pen halfjaar tevergeefs om op heffing van het wapenembargo tegen zijn land. Dan zouden de moslims zich kunnen weren en zou er sprake zijn van een 'eer lijke' strijd. Na de verkiezing van Bill Clinton kwamen er uit diens kamp geluiden dat de nieuwe Amerikaanse regering zou overwegen het wapenem bargo op te heffen. Die geluiden zijn al weer verstomd, maar 'onze' minister van buitenland se zaken Kooijmans rakelde de kwestie eergisteren, tijdens zijn bezoek aan Washington, nog eens op. Niet om het idee te steunen, neen, de voormalige mensenrechtenrapporteurvan de VN wees opheffing van het wapenembargo namens Neder land nog maar weer eens met klem van de hand. De oplossing voor de burger oorlog moet blijkbaar echt van de onderhandelingen in New York komen. Of van binnenuit. Als de etnische zuivering is vol bracht. We laten de Bosnische brand domweg uitbranden. door Flip de Kam Frans Nypels Aflevering 7 en 2 van deze vijfdelige serie stonden in de krant van respectievelijk 29 en 30 maart. Wil zijn stelselher ziening een suc ces worden, dan kan staatssecretaris Simons niet zonder de ziekenfondsen en de particuliere ziektekostenverze keraars. Tot nu toe vaardigde de overheid steeds gedetailleerdere regels uit om het aanbod en de tarieven, en daarmee de kosten van de zorg te beheersen. Hoe wel bureaucratie en regeldicht heid voortdurend zijn toegeno men, is dit beleid slechts ge deeltelijk geslaagd. Dus moet het voortaan anders. In het nieuwe stelsel zijn de kosten niet langer de eerste zorg van de overheid, maar wordt kostenbeheersing een hoofd taak van de zorgverzekeraars. De overheid brengt ze in een dwangsituatie, omdat verzeke raars iedere gegadigde moeten accepteren en zij niet mogen discrimineren naar gezond heidsrisico. Om de kosten te dekken, kun nen verzekeraars straks op slechts twee manieren aan geld komen. Zij krijgen een aandeel in de opbrengst van de landelijk geheven, inkomensafhankelijke Reactie Simons: Onbewezen stelling' éDeze bijdrage gaat uit van de basisveronderstel ling dat de ziektekostenverzekeraars, die zich lioe langer hoe n\eer in de richting van een oli gopolie hegeven, niet zullen willen concurreren en lie ver prijsafspraken zullen maken. Dat is echter een onbewezen stelling. De praktijk wijst uit dat juist in een oligopolie prijsconcurrentie effectief kan zijn. En het verleden heeft bewezen dat er in Nederland beslist verzekeraars zijn die de concurrentie niet schuwen. En als het gaat om doelmatig werken: daartoe heb ben de verzekeraars zich verplicht in het memoran dum dat ik met ze overeen ben gekomen. Ik ben dan ook helemaal niet zo somber gestemd over de nu schappelijke.verantwoordelijkheid die verzeke- raars nu op zich moeten nemen. premie voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Het geld uit de lande lijke AWBZ-pot is evenwel on voldoende om de voor vergoe ding in aanmerking komende kosten volledig te dekken. Daar om zullen verzekeraars ook no minale premies van hun verze kerden mogen heffen. Simons verwacht dat de verzekeraars el kaar in de toekomst zullen be concurreren door zo laag moge lijke nominale premies aan te bieden. Dat lokt klanten. Onderhandelen De bewindsman heeft de verze keraars een nieuw middel gege ven om de van verzekerden ge vraagde premie te drukken. Binnenkort mogen zij onder handelen met huisartsen, me disch specialisten, ziekenhuizen en andere zorgaanbieders over de prijs van te leveren diensten. Dat is nieuw: op dit moment vormen tariefonderhandelingen nog de ondankbare taak van Si mons en zijn ambtenaren. Ge prikkeld door onderlinge con currentie zullen verzekeraars de zorgaanbieders de pin op de neus zetten, waardoor de totale kosten van de zorg beheersbaar blijven. Hoopt en verwacht Si mons, in navolging van de com missie-Dekker. Omdat hij de verzekeraars no dig heeft, is het begrijpelijk dat de staatssecretaris na zijn ern stige aanvaring de onderlinge verhoudingen wilde normalise ren. De vrede werd getekend op 17 november 1992. Beide partij en ondertekenden bij die gele genheid een Memorandum vol schone voornemens. Het belang van Simons was duidelijk: de verzekeraars gingen akkoord met de hun toegedachte rol van budgetbewakers. In de toe komst kan het ministerie van WVC bij kostenoverschrijdingen de zwarte piet adresseren aan verzekeringsland. Dat zal de verzekeraars een zorg zijn. Zij weten wat de willen: zorg, zorg en nog eens zorg. In de ogen van de verzeke raar is dat: omzet, omzet en nog eens omzet. Geen wonder, dat zij onbekommerd hun handte kening onder het Memorandum hebben gezet. Verzekeraars dur ven best de premies te verho gen, als de zorgvraag later uit de handf oopt. Want - anders dan Simons denkt - loopt het met de premieconcurrentie wel los. Na een hele reeks fusies zijn er over een paar jaar hooguit tien tot vijftien ziektekostenverzeke raars over. In zo'n overzichtelij ke markt is het niet moeilijk om de onderlinge concurrentie te beperken door afspraken te ma ken. Omdat de concurrentie achter wege blijft en niet te verwach ten valt dat het ministerie van economische zaken de prijskar- tels van verzekeraars en zorg aanbieders opblaast, schieten de kosten van de zorg omhoog. Verzekeraars zullen graag mee werken aan een royaal aanbod van voorzieningen, maar zij passen voor de rol van budget bewaker. Krakkemikkig Het kostenbeheersingsmecha- nisme waarop Simons al zijn kaarten heeft gezet, lijkt dus op voorhand krakkemikkig. Daar om is het griezelig dat het kabi net van plan is nu al een aantal wetten te versoepelen die het momenteel mogelijk maken het voorzieningenaanbod, en dus de kosten van de zorg, te be heersen. Oude, kostenbeper- kende schoenen dreigen te wor den weggegooid, zonder dat er nieuwe klaar staan. Los hiervan zijn de nominale premies in het plefn-Simons in verhouding tot de procentuele AWBZ-premie zo laag dat het voor consumenten nauwelijks de moeite loont om na te gaan welke verzekeraar misschien een paar gulden goedkoper is. Consumenten staan net zo machteloos bij premieverhogin gen als bij renteveranderingen die door het Nederlandse ban- kenkartel worden gedicteerd. De actieve achterban van de vakbonden ziet maar één logi sche reactie; hij dringt aan op extra loonsverhoging om de premiestijging goed te maken. Die reactie staat haaks op een belangrijk achterliggend doel van de stelselherziening: mati ging van de arbeidskosten. Vier miljoen uitkeringsontvan gers - bejaarden, werklozen en arbeidsongeschikten - worden in verhouding het hardst getrof fen door premieverhogingen die voor iedereen in guldens gelijk zijn. Zij kunnen de hogere ziek tekosten niet afwentelen en moeten maar afwachten of hun uitkeringen extra worden aan gepast. De schatkist heeft daar voor geen ruimte. Alle koop krachtplaatjes vallen in duigen. De kritiek van sociaal-voelend Nederland op het plan-Simons zou moeten zijn dat in de toe komst onvermijdelijke kosten stijgingen - voor zover niet ge dekt via een hogere inkomens afhankelijke AWBZ-premie - het zwaarste zullen drukken op de laagste inkomens. De zie kenfondsen, die driftig fuseren met hun vroegere tegenstan ders, de particuliere verzeke raars, hebben graag hun hand tekening onder het Memoran dum gezet. De directies voelen zich opgenomen in het grote geldspel. Daarmee hebben zij hun aloude achterban van lager betaalden in feite verraden. Hoofdprijs huichelen Een groep ziektekostenverzeke raars had het in de gaten. De Kontaktkommissie Publiekrech telijke Ziektekostenregelingen voor ambtenaren (KPZ) weiger de in november 1992 het Me morandum te tekenen. Reden: marktwerking kan de kosten van de gezondheidszorg niet echt reguleren. Particuliere ver zekeraars lijken meer geïnteres seerd in omzet dan in zo laag mogelijke premies, terwijl de ziekenfondsen zich steeds meer gaan gedragen als particuliere maatschappijen. De KPZ, die bijna negenhon derdduizend ambtenaren en gepensioneerden van gemeen ten, provincies en politie verte genwoordigt, verdient met deze opstelling in een moeite door de hoofdprijs huichelen. Men is vooral tegen, omdat de achter ban er als gevolg van de stelsel herziening dooreen genomen op achteruit gaat, aangezien ambtenaren in verhouding lage ziektekosten hebb.en en zij bij het plan-Simons solidariteits premie gaan betalen voor kleine zelfstandigen en vele bejaarden. De verzekeraars hebben bij de onderhandelingen over het Me morandum nog een punt ge scoord. De verdeelsleutel voor de AWBZ-pot houdt slechts re kening met vier kenmerken van verzekerden om hun ziekterisi co te bepalen: leeftijd, geslacht, woonplaats en ziektegeschiede nis. Simons en de verzekeraars hebben afgesproken dat deze verdeelsleutel wordt verfijnd. Zolang dat niet is gebeurd, wor den geen extra voorzieningen in de AWBZ gestopt, waardoor de problemen nog groter zouden worden. Het is niet ondenkbaar, dat na der onderzoek zal aantonen dat een goede verdeelsleutel voor de AWBZ-pot onvindbaar is. Dan liggen alle opties opeens weer open en rijst zelfs de vraag of het nieuwe stelsel de eerst volgende kabinetsformatie overleeft. Maar als de plannen van Simons het niet halen, hoe moet het dan verder?

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 2