Friezen dromen van Europa Oranje klopt fysiek sterk Japan Roma schakelt AC Milan uit i BOLLEN Sport Schaaktweekamp in Londen WOENSDAG 31 MAART 1993 chef ad van kaam. ptv -chef rob onderwater. 071 -161* John Eelman naar Haarlem leiden John Eelman keert na zeventien seizoenen bij Noord wijk te hebben doorgebracht terug naar zijn oude liefde Haarlem. De 49-jarige Haarlemmer volgt Gerrie Kleton op als tweede trainer achter Hans van Doomeveld. Twintig jaar geleden was hij in die functie ook al actief bij de huidige eerstedivisionist. Haarlem wilde Eelman voor een periode van twee jaar - Van Doomeveld heeft ook nog twee jaar te gaan - aan zich binden. Maar de Noord wijk-trainer hield aan zijn gewoonte vast om voor één jaar te tekenen. Meijs drie weken uitgeschakeld tilburg» Leon Meijs staat voorlopig op non-actief. De oud-Rijns burger, tegenwoordig uitkomend voor eredivisieclub Willem II, is deze week geopereerd aan zijn meniscus. Inmiddels is de ex- speler van ondermeer Oegstgeest, UVS en Katwijk, weer op de been. Hij verwacht over drie weken zijn rentree te maken bij de club uit Tilburg. Geslaagde operatie Mottet parus Charly Mottet is in Lyon met succes geopereerd aan een gebroken heup. De Fransman uit de wielerploeg van Peter Post wordt medio mei weer in koers verwacht. Mottet brak op 12 maart tijdens de zesde etappe van Parijs - Nice zijn heup. De doktoren besloten maandag alsnog tot een operatieve ingreep. Ed de Goey langer bij Feyenoord rotterdam Ed de Goey heeft zijn contract als doelman van Feyenoord verlengd. De speler, die nog een verbintenis had tot het einde van het volgende seizoen, tekende tot juli 1997. De Goey kwam in het seizoen 1990-1991 naar Feyenoord. Hij werd destijds overgenomen van Sparta. De Goey is bovendien doel man van het Nederlands elftal. Hij kwam drie kee~ uit voor Oranje. Stepanovic stapt op na bekerverlies den haag Dragoslav Stepanovic, trainer van Eintracht Frankfurt, heeft gisteravond na de nederlaag (0-3) van zijn ploeg in de hal ve finale van de Duitse beker tegen Bayer Leverküsen zijn werk zaamheden met onmiddellijke ingang neergelegd. De oefen- meester, vorig jaar nog bejubeld in het Waldstadion, tekende enkele maanden geleden al een contact voor het volgend sei zoen bij de tegenstander van gisteravond. Schorsing Krabbe teruggebracht bonn» De schorsing van de Duitse atletes Katrin Krabbe en Grit Breuer wegens gebruik van dope is teruggebracht tot één jaar. De beslissing van de Duitse atletiekbond (DLV) werd gisteren bekend gemaakt. Krabbe, Breuer en Manuele Derr werden aan vankelijk voor vier jaar uijgesloten, nadat ze in juli 1992 tijdens een trainingskamp in Zuid-Afrika werden betrapt op het gebruik van het middel clenbuterol. Krabbe en Breuer moeten het tot 13 augustus 1993 zonder wedstrijden stellen. De schorsing van Derr werd teruggebracht tot acht maanden. De spelers van Heerenveen lopen polonaise na het behalen van de bekerfinale. foti Terugkeer naar eredivisie heeft prioriteit voor Heeren veen Foppe de Haan, het notitieblokje op schoot en de pen in aanslag, is vandaag een meer dan aandachtige toeschou wer bij Feyenoord-Ajax. Ook de met hun trainer naar de Rotterdamse Kuip gereisde spelers van SC Heerenveen zullen hun ogen extra de kost geven bij de tweede halve Finale van het KNVB-bekertoernooi. Wie van beide Ne derlandse voetbalgiganten met de buit aan de haal gaat, is de Friezen om het even. Zij hopen alleen dat de win naar ook landskampioen wordt, want dan gaat voor hen een droom in vervulling. juichte hun 'helden' uitbundig toe. Die klommen, 'mister Heerenveen' Maarten de Jong voorop, in de hekken en begon nen dansend en springend aan een chaotische ereronde. Waar na in de catacomben een heuse polonaise werd ingezet. Invasie Nigel Short en Garry Kasparov hebben het bod van vier en een half miljoen gulden geaccep teerd en spelen hun tweekamp om de eigen wereldtitel van de Professional Chess Association in het Londense Savoy-The- ather. Daarmee is de breuk met de wereldschaakfederatie defi nitief. De FIDE wilde dat wereld kampioen Kasparov en uitdager Short in Birmingham om de ti tel zouden spelen. De twee schakers vonden het prijzengeld van ruim drie miljoen gulden echter te laag en openden zelf een nieuwe biedronde. Uit de vier offertes is gisteren het geza menlijke aanbod van de Engelse krant The Times en het Rotter damse bedrijf Teleworld Hol ding aanvaard. De wedstrijd over 24 partijen begint in de tweede helft van september. heerenveen jan mennega gpd-verslaggever SC Heerenveen, dat gisteravond in de eerste halve finale van de vaderlandse cupstrijd met 2-1 afrekende met FC Den Bosch, weet zich in dat geval volgend seizoen verzekerd van deelna me aan het Europa Cup II-toer nooi. De uitslag van de finale op Hemelvaartsdag (20 mei) doet daarvoor dan niet meer ter za ke. De Haan: „Als wij Europa in zouden gaan. zou dat natuurlijk fantastisch zijn en voor Heeren veen een hoogtepunt. Maar te rugkeer naar de eredivisie heeft prioriteit. De kans bestaat dat de competitie nu onder sneeuwt, maar dat zullen we moeten voorkomen". Het Abe Lenstra-stadion stond gisteravond te schudden op zijn grondvesten toen scheidsrechter Reygwart SC Heerenveen-FC Den Bosch naar het verleden blies. De Friese aanhang was door het dolle heen van vreugde en zong en Voor de explosie van vreugde viel begrip op te brengen. Nog niet eerder drong een Friese club door tot de bekerfinale, die in 1899 voor de eerste keer werd gehouden. De Kuip. waar dit seizoen de eindstrijd plaats vindt, kan op Hemelvaartsdag een Friese invasie tegemoet zien. In het seizoen 1990-1991, waarin SC Heerenvèen uit de eredivisie degradeerde, trokken al eens 6000 Friese fans, ver spreid over 60 bussen, naar de Rotterdamse voetbaltempel, waar hun favorieten toen aan traden voor de competitiewed strijd tegen SW. Foppe de Haan verwacht dat het aantal van destijds volgende maand ruim schoot zal worden overtroffen. Oranje-speler Davind Livingston komt in aanvaring met de Japanner Norio Suzuki (links). Het ging er stevig aan toe. foi eindhoven gpd Het Nederlands ijshockeyteam heeft de eer ste serieuze wedstrijd van het wereldkam pioenschap in de B-poule zonder kleer scheuren overleefd. Oranje versloeg na een verbeten strijd Japan met 5-3. Het team van Larry van Wieren had het vooral in de eerste periode moeilijk tegen de fysiek sterke Aziaten. Een blunder van verdediger Van de Thillart bracht Japan ook op voorsprong. Twee elkaar snel opeenvol gende doelpunten in de tweede periode de den de wedstrijd in Nederlands voordeel keren. Speel en Mollen waren de makers. Japan kwam nog langszij (2-2), maar twee treffers van Dave Livingston zorgden voor een veilige marge 4-2. Frank Versteeg tilde Oranje in de laatste periode na 5-2, alvorens de Japanners via een power-play-goal nog naderbij kwamen. Enkele straffen brachten Nederland nog in de problemen, maar doelman Nijland hield stand. Nederland speelt vanavond tegen Groot- Brittannie, dat Bulgarije met 10-0 klopte. Oranje moet winnen om uitzicht te houden op de eerste plaats. Aanvankelijk leek het er overi gens allerminst op dat Friesland massaal uit de bol zou kunnen. SC Heerenveen, dat eerder GVW, Cambuur Leeuwarden, Fortuna Sittard en PSV uitscha kelde, bracht et in de eerste helft niets van terecht en keek al snel tegen een 1-0 achterstand aan.- Frans van de Heide, be diend door de Montenegrin Zeljko Petrovic, passeerde Aldo Swager van dichtbij met een eenvoudige schuiver. Vlak daar op kreeg de tegenvallende Erik Regtop, stevig aan de ketting bij Wim Volkerink, een ideale kans op de gelijkmaker, maar hij schoot wild en hoog over het door Hans Vonk bewaakte Bos sche doel. Het was het enige wapenfeit van de thuisclub, die in de eerste helft geen moment greep op de wedstrijd kon krij gen. Verlammend Volgens De Haan had de span ning in de eerste helft een ver lammende uitwerking op zijn ploeg gehad. „Ze waren", stelde de coach uit Akkrum naderhand vast, „bang om fouten te ma ken. Daardoor was het avontuur uit ons spel en bleven we ver onder ons niveau. Wat ik in de rust gezegd heb?". Hij lacht: „Eerst heb ik tegen ze gezegd dat ze een beetje lethargisch waren, maar dat woord heb ik maar snel weer ingeslikt, want dat verstonden ze natuurlijk niet. Ik heb daarom maar wat krachttermen gebruikt in de milaan jurriaan van wessem gpd-verslaggever F.r blijft een gaatje open in de prijzenkast van AC Milan. Giste ren werd het Dream Team van het internationale voetbal uitge schakeld door AS Roma in de halve finale van de Italiaanse beker. De 2-0-overwinning van drie weken geleden was vol doende voor de Romeinen. AC Milan stelde dèar voor een goed gevuldSan Siro (55.000 toe schouwers) slechts een 1-0-zege tegenover. Het is voor de vierde keer dat AS Roma de roodzwarte ploeg de baas blijft in de Coppa Italia. Telkens legde Roma daarna be slag op de hoofdprijs. De be kerstunt verbloemt de erbarme lijke financiële situatie van de club. Doordat drie bestuursle den zijn gearresteerd.,dreigt Ro ma binnen een maand failliet te gaan. Voorzitter Ciarrapico vólgde de wedstrijd in zijn ge vangeniscel. Toch voelde hij zich na de zege 'de bevrijder van de dictatuur', zoals hij na de eerste wedstrijd verklaarde. AC Milan was vooral vanwege deze opmerking zeer gebrand op een revanche voor de neder laag in de Eeuwige Stad. Trainer Capello wilde dat zijn ploeg de club, waarmee hij in 1969 de beker won, vanaf de aftrap on der druk zetten. „Wanneer we in vorm zijn, moeten we ten minste twee goals kunnen ma ken". Roma koos zoals viel te verwachten voor een afwach tende tactiek en hoopte op de counters van topscorer Rizzitelli en de Argentijn Caniggia. Het duel verliep volgens het ver wachte scenario. hoop dat ze kwaad op me zou den worden en daardoor agres siever zouden gaan spelen". Die opzet lukte. Als bij tover slag keerde na de rust de agres sie. één van de voornaamste wapens van SC Heerenveen, in het elftal terug en herrees de ploeg uit zijn graf. De armetierig voetballende eredivisiedegrada tiekandidaat uit Den Bosch kwam er niet meer aan te pas en moest lijdzaam toezien dat Erik Tammer na ruim een uur gelijk maakte. Zelfs een verlen ging zat er niet in voor de Bra banders. Een kwartier voor tijd was Marco Roelofsen er als de kippen bij om de winnende treffer te scoren toen Vonk een niet al te lastig ogende inzet van invaller Gerrie Schaap losliet. Wegge vers „Beide doelpunten waren weg- gevers", treurde de Bossche coach Hans van der Pluym na. „En als je door persoonlijke fou ten de finale niet haalt is dat bij zonder triestDat vond de blunderende keeper Vonk even eens. .Ze zullen", zei hij, ver drietig voor zich uitstarend, „me nu wel dood willen schie ten. En ze hebben nog gelijk ook". Heerenveen: Swager Doesburg. De Jong. Groen en Verbeek. Echteld, Roelofsen en De Visser Alberda (34 Schaap). Tammer en Reglop FC Den Bosch: Vonk; Volkennk, Van der Heide. Van Eek en Laponder; Ver hoeven, Ni|huis, Petrovic en Wolffs (82 Laisina), Derksen en Smeets. AC Milan viel aan, maar stuit te op de muur van Romeinen. Pas in de 37ste minuut zorgde Eranio voor een Milanese voor sprong. In de tweede helft ver zuimde de thuisclub enkele mogelijkheden om gelijk te ma ken. De topploeg maakte zelfs geen gebruik van de numerieke meerderheid na een rode kaart voor Garzya na een tackle op Lentini. De beste kans om gelijk te maken kreeg Jean-Pierre Pa pin in de voorlaatste minuut. De Franse sterspeler zag zijn strafschop gepareerd worden door de uitblinkende doelman Cervone. AS Roma won zeven keer de beker, waarvan vijf keer sinds 1980. Voor trainer Boskov is het de vierde keer in vijf jaar dat hij zijn ploeg naar deze eindstrijd loodst. AC Milan won zestien jaar geleden voor het laatst de Coppa. De droom van voorzit ter Berlusconi om met zijn club een 'grand slam' te realiseren moet weer een seizoen worden uitgesteld. Van Basten De comeback van Marco van Basten in de Italiaanse serie A laat op zich wachten. Een woordvoerder van AC Milan verklaarde dat het genezings proces van de geopereerde en kel meer tijd vergt dan aanvan kelijk was aangenomen. Het was de bedoeling dat de 28-jari- ge spits begin april weer fit zou zijn, maar die datum wordt ze ker niet gehaald. Van Basten heeft nog zoveel pijn in zijn rechter enkel dat besloten is voorlopig geen nieuwe datum vast te stellen voor zijn come back. l OPMERKELIJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT Bij de Leidse Studen ten Voetbal Vereni ging (LSW) loopt een wonder op twee benen. Zijn naam is Sander van der Zee. Zaterdag stond hij in de spits van LSW 3, dat het altijd lastige Oegstgeest 11 diende te bestrijden. Voor Van der Zee werd het een dag om nooit meer te vergeten. LSW won met 10-0 en alle treffers kwa men van de voet van de Leidse student. Een absolute primeur volgens onze informatie. Of hebben we hier te maken met een flauwe studenten- grap? Van der Zee: .Absoluut niet. ledereen die ik het vertel gelooft het niet. maar het is wel degelijk waar. Het zag er zaterdag aanvanke lijk niet naar uit dat Van der Zee een record zou verstigen, want halverwege de wedstrijd stond de teller pas op twee. 'Van der Zee: „Het ging tot dat moment ab soluut niet met me. Maar na de thee brandde de 20-jarige spits, die het voetbal len leerde bij het Dordtse RCD, los. Binnen vijf minuten lagen er drie in het mandje. Van der Zee: ..Maar op dat moment liep ik heus niet met idee rond om er tien te maken. Of dat ik alleen alle doelpunten moest scoren. M n ploeggenoten kregen heus wel kansen. Volop zelfs. Maar ze schoten ze er gewoon niet Sander van der Zee wel. Bij nummer acht schreeuwde de doelman hem van verre 'tien. tien. tien'toe. Van der Zee: ..Op dat moment dacht ik: tien doelpunten, dat zou mooi zijn." Waarna Van der Zee de jacht opende. Zijn ploeggenoten stelde hem ook in de gelegen heid. want alle ballen verza melden zich bij Sander van der Zee. En de missie slaagde, tot zijn grote voldoening: ..Die tiende goal was zo mooi. Het was een simpel doelpunt, maar het was een van de mooiste momenten van m'n le ven." De tien doelpunten vormden voor Van der Zee een mooie aanleiding een lange neus te •trekken naar trainer Wim Mugge. De oefenmeester, ook werkzaam bij het Oegstgeester UDO. had de onvergeeflijke stommiteit begaan om de goaltjesdief te passeren voor het eerste. Van der Zee: Daar was ik best een beetje gepikeerd over. Dus dacht ik zaterdag: ik zal die Mugge eens even wat laten zien. Misschien gaat Mugge pa de overtuigende demonstratie weer overstag. Welke trainer zou een topscorer als Sander van der Zee nu niet opstellen? De spits zelf verwacht dat hij binnenkort weer in LSW 1 zal worden opgesteld. En dan? Een stapje hoger misschien? Van der Zee: „Laat ik eerst maar eens een basisplaats veroveren in het eerste. Dan zal ik wat harder moeten werken, dat geef ik best toe. Wat daarna gelnrnrt. zie ik foto mchitf allemaal wel. Als ik de kans krijg, dan wil ik Iwst naar een andere club. Het is maar dat de scouts het weten. Attentie, attentie! Zijn er in Lisse nog sporters die in 1992 een tot de verbeelding sprekende prestatie hebben geleverd? Zo ja. wilt u zich met gezwinde spoed melden bij de Li sser sportraad! Je zal maar een s por herkie zing organiseren en geen kan didaten voorhanden hebben. Organisator Bout zit dan ook danig met de handen in het haar. Want je kunt nu eenmaal geen sportman/vrouw/ploeg van het jaar aanwijzen als er j capabele sporters voorhanden zijn. De kans is dan ook groot dat de verkiezing voor het af gelopen jaar wordt afgeblazen. Gisteren ondernamen Bout en de overige leden van de sportraad nog manmoedige pogingen om sporters op te speuren. Om meer kandidaten te lokken, werd de 'prestatie- i drempel' aanmerkelijk ver laagd. Zonder resultaat. Bout: ff Brenda Conijn. foto archief 1 „Ik denk dat weinigen dat heb ben begrepen. Zo goed hoef je niet gepresteerd te hebben om in aanmerking vooreen prijs te komen. Dus zo gaat dat in Lisse. Bout; „We hebben hier een gemeen schap van 21.000zielen. Dan is het begrijpelijk dat je minder aansprekende kandidaten hebt dan pakweg Amsterdam. En loop je dus het risico dat zo n kleine sportgemeenschap in een jaar geen goede kandi daat oplevert. In de afgelopen drie jaar vielen onder meer Brenda Conijn (badminton) en Peter van Noord (atletiek) in de prijzen. Dat zijn niet de minsten. Maar voor dit jaar is de spoeling kennelijk dun. Zegge en schrijve acht kandi daten werden door de sport verenigingen aangeleverd. Bout „Dat is magertjes. Gisteravond trok de complete sportraad dan ook voor de laatste keer aan de bel hij de sportleiders van Lisse. Iedere voorzitter werd gevraagd of-ie soms een indrukwekkende (nou, het mocht ook iets min der dan indrukwekkend zijn) prestatie Was vergeten. Bout: „Het is, zeg maar. een aller laatste oproep. Misschien we ten de voorzitters nog iemand. Zo niet dan zal Het Poelhuis, net als volgend iaar plaats van handeling van de sportverkie- zing, in Lisse op 1 mei herme tisch gesloten blijven. Ln mag de sportraad van Lisse zich af vragen of het niet beter is om, in samenwerking met omlig gende gemeentes, een snort man/vrouw/ploeg van de duin en bollenstreek te kiezen. Is de kans minder groot dat je ge zichtsverlies lijdt.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 27