'Ik wil soms tijdje thuiszitten' Cultuur&Kunst Nieuwe biografie: 'Dood M. Monroe was ongeluk' Ikonen in de kofferbak Erepenning voor architect Bob van Beek The Velvet Underground ook op Nederlandse podia Voorzieningsfonds wil basisbeurs kunstenaars Voorbereidingen Sonsbeek '93 in gevangenis WOENSDAG 31 MAART 1993 chef annemiek ruygrok. 071-161423. plv -chef Eerbetoon aan Van Dantzig Amsterdam Het Nationale Ballet gaat volgend jaar zijn choreo graaf Rudi van Dantzig eren met een programtjia. De voorstel ling is getiteld 'Tribute to Rudi van Dantzig' en zal onder meer bestaan uit 'Nachteiland'. Met dit ballet debuteerde hij in 1955 als choreograaf bij het Nederlands Ballet van Sonia Gaskell. Van Dantzig, die in 1991 afscheid nam als artistiek directeur van het gezelschap, zal aan het einde van het komende seizoen ook zijn functie als huischoreograaf neerleggen. Hij zal overigens regel matig blijven werken met HNB, aldus het dansgezelschap. Opdracht tot oprichting Filmfonds rijswijk» Minister D'Ancona (cultuur) heeft opdracht gegeven tot de oprichting van het nieuwe Nederlandse Fonds voor de Film voor te bereiden. Het fonds dient in het najaar van 1993 opera tioneel te zijn en zal de werkzaamheden van de twee huidige filmfondsen overnemen. Onder meer zal de nadruk worden ge legd op de bevordering van internationale co-produkties. Het toekomstige fonds zal zich niet alleen bezig houden met de speelfilm, maar ook hoge prioriteit geven aan de documentaire, de animatiefilm en de jeugdfilm. Bedrijfscollecties op antiekbeurs breda» 'De negen kamers' is de titel van een tentoonstel ling toegepaste kunst die tij dens de 27ste kunst- en an tiekbeurs in Breda wordt ge houden. Bedrijven hebben hiervoor uit hun eigen col lectie toegepaste kunst be schikbaar gesteld. Zo is er onder andere een moutschep van een bierbrouwerij te zien, een nog volledig be waard gebleven houten drukpersje, en een vijzel uit het midden van de achttien de eeuw. Ook zijn er sloten en sleutels van de firma Lips te zien. De beurs, in het Turf schip duurt van 3 t/m 12 april. Sleutel uit de collectie van de firma Lips. foto pr new york ap Een nieuwe biografie over Mari lyn Monroe verwijst alle theo rieën als zou ze zelfmoord heb ben gepleegd of vermoord zijn naar het rijk der fabelen'. Boven dien was de filmster van plan opnieuw met haar grote liefde Joe DiMaggio te trouwen. Ook had Marilyn geen verhouding met de gebFoeders Kennedy, hoewel ze met wijlen president John F. Kennedy eenmaal het bed zou hebben gedeeld. Zo. schrijft de auteur Donald Spoto in een meer dan 700 pa gina's tellende biografie over Marilyn Monroe die deze week in de Verenigde Staten uitkomt. Spoto - bekend van biografieën over Alfred Hitchcock, Laurence Olivier en Tennessee Williams - Gestolen Picasso's, waardevol le violen, ikonen en andere kunstwerken stromen vanuit Oost-Europa de Duitse Bonds republiek binnen. De politie kan de strijd tegen de künstro- vers amper bijhouden, maar er is één troost: de toevloed van geroofde kunst neemt geleide lijk af. „Er is al zoveel gestolen in Oost-Europa dat het moei lijk wordt een eenvoudige 'kraak' te zetten die nog de moeite waard is", aldus een rechercheur. Sinds het IJzeren Gordijn in 1989 instortte heeft de smok kel van gestolen waar naar het Westen een hoge vlucht geno men. De politie heeft te weinig middelen om de smokkel te gen te gaan, en bovendien geen enkel overzicht hoeveel kunstwerken illegaal' het land binnenkomen in de kofferbak ken van Oosteuropese auto's. Op de twee Tsjechische Pi casso's na die vorig jaar bij een grenscontrole in Beieren wer den gesnapt (waarde: 1,1 mil joen gulden) worden er nau welijks moderne werken naar het Westen gesmokkeld. „Er zijn amper moderne kunstver zamelingen in Oost-Europa, alleen socialistisch-realistische werken - en niemand zal het in zijn hoofd halen die te ste len en naar het Westen te smokkelen", zegt Gerhard Reinz van de Duitse Vereni gingvan Galeriehouders. De krenten in de Oost europese kunstpap zijn iko nen, goud en zilver, porselein, keramiek, juwelen en oude doeken. „Vooral kandelaars, Madonna's en andere religieu ze werken vinden we vaak, die zijn makkelijk te stelen uit slechtbewaakte kapellen en kerken", zegt een Beierse in specteur. „Musea hebben veel verloren door slechte beveili ging." Die was vóór 1989 ook al ontoereikend, maar werd toen meer dan ruimschoots goedgemaakt doordat niets of niemand ongemerkt de com munistische grenzen langs- kon. Alleen in diplomatieke bagage, die niet wordt gecon troleerd, kon nog wel eens een gesmokkeld werk door de ma zen van het douanenet glip pen. Wie de gestolen werken in Duitsland koopt is niet duide lijk. „Handelaren met een goe de reputatie zullen niet zo maar dingen kopen die ie mand hen lukraak aanbiedt", aldus Hans-Martin Schmitz van de Vereniging van Kunst en Antiekhandelaren. Een ver antwoordelijke handelaar vraagt dan om een bewijs van eigendom, en controleert of verdachte werken op de lijst van vermiste kunst van de vei linghuizen Christie's en Sothe by's staan. Tenor Nico van der Meel aan vooravond Titanenklus: Shooting Party levert klasse MUZIEKTHEATER Een mannenstem zweeft de kamer binnen. Tot twee keer toe weerklinkt dezelfde flard muziek. „Ja jongen, nu zit je vast." Nico van der Meel kijkt geamuseerd naar boven. „Dat is Hans die daar op zolder oefent. Hij is bezig voor zijn staatsexamen zang." Het onderwerp van gesprek dendert even later zingend de trap af. „Het is hier een heel vrolijk huishouden", vertelt Van der Meel. „Wat wil je ook met twee zangers onder één dak." De Leidse tenor heeft het met Pasen voor de deur razend druk. Vandaag zingt hij in Oldenzaal de eerste in een reeks van tien Pas sionen in slechts elf dagen tijd. leiden» lettystam maakte voor zijn boek over Ma rilyn gebruik van 35.000 bladzij den documenten, waaronder tot voor kort geheime dagboe ken, aantekeningen, gedichten en brieven. Spoto zei tijdens een inter view dat de verhalen die al meer dan 30 jaar hardnekkig de ron de doen als zou Marilyn zelf moord hebben gepleegd of ver- moord zijn door de Mafia of de Kennedy-clan nergens op geba seerd zijn. „Het was een onge luk. Ze kreeg een fatale dosis medicamenten van haar huis houdster die bestond uit slaap middelen die haar psychiater had voorgeschreven. Er is abso luut geen bewijs voor welke complottheorie dan ook", aldus Spoto. Als jochie had Van der Meel (36) niet het idee om te gaan zingen. „Al heel jong wilde ik kerkorga nist worden en ik wilde dirige ren. Op het gymnasium speelde ik lekker veel kerkorgel en werk te ik met koren. En dan krijg je dat op een goeie dag de dirigent ziek is. Dan moet jij het zien te rooien. Ik nam les in dirigeren en daar krijg je automatisch zingen bij. Op mijn 17de of 18de nam ik pas bewust privé- zangles. Na een tijdje ben ik voor mezelf aan de slag gegaan. Wat voelde goed bij het zingen, hoe klonk het, hoe zit het tech nisch in elkaar. Dat was heel leerzaam." Na zijn gymnasium studeerde Van der Meel wiskunde in Lei den. „Ik zat overdag met kin dertjes in de klas die zeiden: 'Wiskunde? Bah'. En 's avonds had je feest als je koren diri geerde. Die mensen hadden echt plezier. Dat was voor mij doorslaggevend. Ik ben koordi rectie gaan volgen op het con servatorium met als bijvak zang. Later toen bleek dat het goed klonk, liet ik de directie vallen. Het dirigeren is nu een neven activiteit. Ik vind het wel prettig om te weten dat ik later op iets anders kan terugvallen dan zang. Zingen kun je nu eenmaal nietje hele leven doen." Gevecht Van der Meel vestigde al snel naam. „De grootste groei heb ik nu wel gehad. Een jaar of vier geleden ging het echt heel hard. Te hard. Altijd aan het reizen, op weg van het ene concert naar het andere. Al je collega's doen dat ook dus dan lijkt het heel normaal. Ik wilde dat niet meer. En mijn stem ook niet. Ik wil af en toe gewoon thuis zit ten voor een maand. Nu gaat het sinds een jaar weer goed. Maar toen had ik geen rust meer in mijn lijf. Ik was bang. En op een gegeven moment was het doen van een concert een gevecht. Dat is voor nie mand leuk. Dus was het tijd voor'ho'." „Er heerst ook een merkwaar dig arbeidsethos in de muziek wereld. Je móét carrière maken. Dat ben je aan je talent ver plicht. Hoezo? vroeg ik me op een gegeven moment af. Ik merk dat trouwens bij meer dertigers. Dat ze roepen: ik laat me niet meer inpakken. Nu ben ik bezig met stabilisatie van dingen en met de basis. Het verbeteren van kwaliteit. Ik ver keer in eei\ luxe-positie. Ik doe heel weinig tegen mijn zin. Ik zing terwijl er geen cent aan te verdienen is en andersom. En van mijn impresario krijg ik die ruimte." ,Ik zing graag evangelisten partijen. Ik heb niet zo veel met de kerk. Wel met religieuze ge voelens. Anders zou je die wer ken ook niet zo kunnen bren gen. Het heeft iets tamelijks on grijpbaars. Muzikale vervoering ligt dicht bij religieuze vervoe ring. Ik houd van het Duits-ro mantisch liedrepertoire. En af en toe zing ik 20ste eeuwse mu ziek als dat tenminste kan met mijn stemtype. En als ik de kans krijg doe ik opera. Straks sta ik met het Onafhankelijk Toneel uit Rotterdam in Incoronazione di Poppea van Monteverdi. Dat lijkt me erg leuk." Loeizwaar „Maar ik moet nu eerst Pasen zien te halen. Ik zing in die pe riode tien Passionen in elf da gen en dat heb ik nog nooit ge daan. Daar moet ik me wel op instellen. Zorgen dat ik fit ben. Veel slapen, lekker eten, ont- recensie Concert The Shooting Party (Theo Nn- land. Coen van Vnjbetghe de Coningh, Han CXd.gs) met 'V S O P TeKst en Njh i Ziek Theo Ni|larxJ. Arangementen The Shooting Party Gehoord 30/03, Schouw burg. Leiden V.S.O.P. is een kwaliteitsgaran tie. Dat de heren van Shooting Party deze term kozen voor hun nieuwe theaterprogramma lijkr arrogant maar blijkt na het bij wonen van hun optreden volko- i men terecht. Van het begin tot het einde weet het drietal te boeien met sublieme close har- mony-zang, spitsvondige tek sten, knap acteertalent en bo venal met een enorme dosis hu- Het programma is sober van opzet. /Mies wat op het podium gebeurt is puur functioneel. Maar alles klopt. De zangpartij en, veelal driestemmig, klinken ragzuiver englashelder. De kleu end Tenor Nico van der Meel: „De grootste groei heb ik nu wel gehad." spannen. Niet al te moeilijk van die tournees dat je van hot doen. En zorgen dat je je tekst weet. De evangelist in de Mat- thaeuspassion is een loeizware partij. Ook emotioneel. Je moet steeds het achterste van je tong laten zien. Gelukkig kan ik thuis slapen. Vorig jaar had ik nog Hele dagen wachten op het vliegveld. Te laat aankomen voor een uitvoe ring. Dan is het in je gewone kloffie het toneel oprennen en zingen maar. Dat is echt slo pend." foto 3 bek zuy derduin Van der Meel is vanavond te beluisteren in Oldenzaal. Op 3 april in Aardenburg (St. Baafs- kerk), op 5 en 6 april in Utrecht (Vredenburg), op 4 april en van 8 tot 11 april is de tenor te horen in de Grote Kerk in Naarden. goed bij elkaar. Ondanks de meerstemmigheid blijven de. in geaffecteerd 'Oxford English* gezongen, teksten prima ver staanbaar. Dat moet ook wel want taalgrappen spelen een belangrijke rol. De liedjes wor den begeleid op toetsen, gitaar of slagwerk, ofwel op een com binatie van deze instrumenten. De zangers bespelen de instru menten zelf. Zo nu en dan wordt er onder de zangpartijen gebruik gemaakt van een bege leidingsband hetgeen absoluut geen afbreuk doet aan de kwali teit van het geheel. Niet alleen de uitvoering is goed verzorgd, ook zijn de com posities knap in elkaar gezel. Tekst en muziek zijn voortdu- rend mei elkaar in even wit ht Zelfs nummers die slechts één akkoord bevatten blijven boeien doordat dan automatisch de nadruk komt te liggen op de tekst of de meerstemmigheid. Wat een optreden als dit me de tot een succes maakt is de manier waarop het geluid met behulp van de versterking de zaal in wordt gestuurd. Ook hier is duidelijk veel aandacht aan besteed. De muziek is niet te hard. niet te zacht en klinkt mooi transparant. De Shooting Party levert grote klasse en verdient de volgende keer een vollere Schouwburg dan gisteravond het geval was. leiden Uit handen van prof.dr. P. Obbema, voorzitter van de Vereniging Oud Leiden, (rechts) kreeg de in Oegstgeest woonachtige architect Bob C. van Beek gisteravond in museum De Lakenhal de erepenning van de vereniging uitgereikt. Van Beek kreeg de prijs vanwege de restaura ties van onder meer kasteel Oud Poelgeèst, Endegeest en het Pesthuis die onder zijn leiding tot stand kwamen. foto hfnkbouwman The Velvet Underground, weer even bij elkaar, komt ook naar Nederland. De legendarische rockband uit de jaren zestig geeft op woensdag 9 juni een concert in Ahoy'. Een etmaal eerder staat het pre-punkkwartet (met zanger-gitarist Lou Reed. zan ger-toetsenist John Cale, slagwerkster Maureen Tucker en bas sist Sterling Morrison) in Paradiso voor een nog exclusiever op treden. Kaarten voor dat Amsterdamse 'onderonsje' kosten 150 gulden. Entreebewijzen voor 'Rotterdam' hebben wel een nor maal prijsniveau, van 37,50 tot 50 gulden. The Velvet Underground kende in haar gloriejaren nog een vijfde lid in de persoon van de Duitse chanteuse Nico. /ij over leed vijf jaar geleden aan een hersenbloeding. De vier resteren de bandleden hebben de afgelopen twintig jaar niet meer sa mengespeeld. aldus Mojo Concerts, lohn Cale en l.ou Reed sa men waren in 1989 wel verantwoordelijk voor 'Songs For Drel- la', hun requiem voor Andy Warhol, de geestelijke vader van de Velvets. De voorverkoop voor beide concerten begint op zaterdag 17 april. den haag gpd De voorbereidingen voor de beeldende kunsttentoonstelling Sonsbeek '93 is be gonnen, tot in de Koepelgevangenis van Arnhem toe. Daar voert de Oostenrijkse kunstenaars-tweeling Irene en Christine Hohenbüchler gesprekken met gevange nen. De tweeling hoopt op basis van die ge sprekken een kunstobject voor Sonsbeek '93 (juni-september) te bouwen. Half april wordt begonnen met de' op bouw van de ongeveer veertig projecten in Park Sonsbeek, de Arnhemse binnenstad en de directe omgeving van de stad. Sonsbeek, sinds de eerste aflevering in 1949 een ver maarde openlucht-expositie, staat deze keer onder artistieke leiding van de Ameri kaanse Valerie Smith. De voormalige Ne- wyorkse museum-directrice is onder meer bekend van haar samenwerking met de omstreden kunstenaar Jeff Koons. Smith vindt de wisselwerking en overeen komsten tussen de artistieke en de sociaal maatschappelijke wereld van groot belang, wat blijkt uit haar keuze van kunstenaars. De vele onzekerheden van onze tijd zullen een rol spelen bij de samenstelling van Sonsbeek '93. Smith maakt haar tentoon stelling overigens 'in gesprek' met de uit het Oostblok alkomstige kunstenaar Miroslaw Balka. In Arnhem is inmiddels al het één en an der van Sonsbeek '93 merkbaar. De Belgi sche striptekenaar Kamagurka voorziet ie dere maand vier Arnhemse lijnbussen van een aflevering van zijn strip over het ge bruik van de bus. Verder inspecteert de Zwitser Rémv Zaugg één dezer dagen al de proef opstelling van zijn als spectaculair aangekondigde beeld-tekst-ontwerp op de Nelson Mandela- en John I rostbrug (de „oude" en „nieuwe Rijnbrug"). Sonsbeek '93 begint op 5 juni. Voor het publiek komt er een gids met de precieze locaties en een verhaal over de geschiedenis van Arnhem, het begrip 'stad', de kunste naars en hun projecten. Al deze zaken zijn •namelijk tijdens Sonsbeek '93 met elkaar verbonden. Het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars (VvK) wil dat kun stenaars de mogelijkheid krij gen voortaan voor een basis beurs te kiezen. In ruil daarvoor raken zij hun bijstandsuitkering kwijt, maar ook de knellende re gels die daarbij horen. Een daarvan is de fel gekritiseerde sollicitatieplicht als de kunste naar na een jaar nog geen vol doende eigen artistieke inkom sten heeft verworven. In het plan van het fonds krij gen de kunstenaars een vaste kwartaalsubsidie ter grootte van drie kwart van de alleenstaan den-bijstandsuitkering. Op dit moment zou dat om 2750 gul den netto per kwartaal gaan. De aanvulling van dit inkomen wordt aan het eigen initiatief overgelaten. Volgens het fonds zijn de ba sisbeurzen per duizend kunste naars 5,5 miljoen gulden goed koper dan de huidige situatie en 11 miljoen gulden ten opzichte van het regcringsplan. Het voorstel is inmiddels aangebo- planning net reger den aan minister d'Ancona van wvc, staatsecretaris Ter Veld van sociale zaken en de betrok ken Vaste Tweede Kamercom- Volgens de huidige zal de Tweede Kamer regeringsvoorstel na het paasreces bespreken. Het VvK schaart zich met dit voorstel bij de tegenstanders van het recente regeringsvoor stel voor kunstenaars in de aan gepaste Bijstandswet. Volgens dit voorstel i6 voor kunstenaars in principe geen plaats meer in de bijstand, omdat het ministe rie van sociale /aken 20*2 mil joen gulden aan uitkeringsgel den heeft overgeheveld naar het ministerie van wvc. Het Fonds voor Beeldende Kunsten, Vormgeving en Bouw kunst mag dit geld namens WVC gaan besteden aan bc- rnepsknslemergneriingen «OOI rond de J200 kunstenaars. Wie van de naar schatting 6000 kun stenaars buiten de subsidieboot valt en na een jaar nog steeds in de bijstand zit. moet uitkijken naar ander werk.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 25