Tauro voor kleine ondernemer Nieuw kantoor Akzo hetÖmbacht Stand van Zaken Buckler in het nauw Fusie tussen Bols en Wessanen WOENSDAG 31 MAART 1993 ZAKELIJK Ondernemen REGIO/DEN HAAG Waar moet een ondernemer op letten bij het sluiten van een contract? Welke rechten en plichten heeft de huurder van een bedrijfs ruimte? Wat te doen bij incasso problemen? Deze en andere ju ridische kwesties komen aan de orde op het seminar 'Juridisch Verantwoord Ondernemen', ge organiseerd door de Kamer van Koophandel en de Orde van Ad vocaten in Den Haag. Het semi nar vindt plaats op dinsdag 11 mei van 13.30 uur tot 18.00 uur in hotel Holiday Inn te Leiden. Deelname kost 75 gulden per persoon. Inlichtingen bij de Ka mer van Koophandel (071- 250500). Certificaat NOORDWIJKERHOUT - DMN Machinefabriek Noordwijker- hout ontvangt op 2 april het ISO-9002 certificaat, een garan tie dat de fabriek volgens duide lijk bepaalde normen werkt. DMN krijgt het certificaat voor de fabricage en verkoop van componenten in pneumatische transportsystemen voor poe ders en granulaten. Ook voor het verrichten van machinale bewerkingen voor toelevering aan derden is DMN gecertifi ceerd. 'Het' bekroond Het Leidse 'Het op zondag' is door een vakjury gekozen als beste huis-aan-huisblad met een oplage tussen 50.000 en 100.000. De jury had met name lof voor de eigen stijl van het blad waarvan de vormgeving veel weg zou hebben van een Engels zondagsblad. Een kriti sche noot heeft de jury echter ook, het blad zou meer ruimte moeten maken voor de redac tionele inhoud. Nieuw bedrijfsverzamelgebouw in Alphen aan den Rijn Van de ruim 650.000 ondernemingen in Nederland heeft ongeveer 75 procent 1 tot 4 werknemers. Vaak zijn het bedrijven die maar net de slaapkamer thuis als kantoor ruimte zijn ontgroeid en die aan een klein professioneel onderkomen genoeg hebben. Hoewel de kantorenmarkt stagneert worden maar zelden kleine eenheden te huur of te koop aangeboden. Alphenaar M.T. Kreek dook in het gat in de markt met een nieuw bedrijfsverzamelge bouw. CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-161440. PlV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAIJ. 071 -1€ Marktaandeel blijft dalen ZOETERWOUDE CPD ALPHEN AAN DEN R ERIC JAN WETERINGS Kreek exploiteert een bedrijven centrum op het Alphense indu strieterrein Rijnhaven. De manager van het Rijnlands On dernemers Centrum biedt aan 20 bedrijfjes onderdak, voorna melijk starters die nog weinig kapitaal aan huisvesting kun nen besteden. Via het bureau KSR (Kantoor Service Randstad) verzorgt Kreek desgewenst de administratie en telefoonbewa king van de ondernemers die bij hem onder dak zijn. Kreek is een van de mensen achter Tauro, een bedrijfsverza melgebouw met 100 units in verschillende afmetingen. Eige naar van het 14 miljoen gulden dure gebouw is een Brabanste bouwer, maar Kreek gaat de zaak exploiteren. Recentelijk werd het hoogste punt bereikt en in september moet het com plex worden opgeleverd. Kreek heeft nog maar een klein aantal units verhuurd, maar daar is hij erg luchtig over. „Als een kwart van de mensen die interesse heeft getoond te kent, dan zit ik straks voor drie kwart vol." Kleine ondernemers kijken volgens Kreek niet verder dan drie maanden vooruit. „Dus er is nog niks aan de hand." Blik Oorzaak van die beperkte blik in de toekomst is volgens Kreek het feit dat kleine bedrijven veel tijd kwijt zijn met allerlei 'ran- dactiviteiten'. „Als kleine onder nemer ben je alles tegelijk. Je bent de directeur die de con tracten afsluit, maar je moet er ook voor zorgen dat de debiteu renadministratie wordt bijge houden en dat er plakband in huis is. Aan planning op wat langere termijn kom je vaak niet Kreek denkt deze onderne mers de helpende hand te kun nen reiken door in het nieuwe complex veel faciliteiten aan te bieden, die door gezamenlijk gebruik betaalbaar blijven. „Ik kan ervoor zorgen dat via een moderne centrale de telefoon altijd wordt beantwoord. Zoiets scheelt klanten, want een ant woordapparaat schrikt veel mensen af. Dan pakt iemand die iets wil bestellen gewoon de gouden gids en belt een andere leverancier." De faciliteiten strekken zich uit van het gezamenijk gebruik Kreek: 'Kleine ondernemers kijken niet ver vooruit'. van vergaderruimten tot een abonnement op bewaking van de debiteurenadministratie. Ook zijn voor de ondernemers drie auto's beschikbaar die des gewenst per dagdeel gehuurd kunnen worden. „Dat blijft be taalbaar, want het mes snijdt aan twee kanten," legt hij uit. „De leasemaatschappij hoeft hier geen grote winst te maken, maar hij heeft er 100 potentiële klanten bij. Een aantal daarvan kan uitgroeien tot grotere be drijven die hij dan alvast kent." Ook de concentratie van veel kleine ondernemers bij elkaar is volgens Kreek een pluspunt. „Het zijn allemaal kleine onder nemers die elkaar de bal toe spelen. Je krijgt de kans een ver trouwensrelatie op te bouwen en zo je netwerk te vergroten." Onderzoek Kreek ging niet over een nacht „Je mag de orthopedische chirurgie rustig een ambacht noemen. Het houdt zich bezig met problemen binnen het bewegingsapparaat, de gewrichten, de spieren en de botten. Het klinkt misschien overbodig, maar het is belangrijk bij dit werk om eerst een diagnose te stellen. Pas daarna volgt de behandeling en die kan op twee manieren: 'conservatief, dat wil zeggen niet operatief proberen dingen in het lichaam te corrigeren en de operatieve, de 'ambachtelijke' behandeling. Die laatste is mijn werkterrein. Een snijdend specialist doet hetzelfde als iedere andere handwerksman: je moet een technisch probleem oplos sen. Het ene grote verschil met andere ambachten is dat een karwei waar je aan begonnen bent, altijd moet worden afgemaakt. Een timmerman die moeite heeft met de reparatie van een dakkapel, kan er thuis nog eens rustig een-nachtje over slapen en zijn werk de vol gende dag afmaken. Als je tijdens een operatie op on verwachte problemen stuit, moet je daar direct een op lossing voor zoeken. Opereren kun je vergelijken met de restauratie van een huis: je hebt een bepaald plan en tijdens de restauratie kom je dingen tegen die anders zijn dan verwacht. Als chirurg heb je geen tijd voor een bouwvergadering, je moet direct uit je ervaring putten en een oplossing zoeken. Onervaren chirurgen bestaan niet, je volgt een opleiding van zeven jaar en in die tijd leer je wel oplossingen te vinden. Orthopedische chirurgie is specifiek een vak van con structies en drie-dimensionaal denken. Neem bijvoor beeld de behandeling van een x-been. Daarbij overbe last je de buitenkant van een knie die daardoor slijt. Vergelijk het met een autoband die om een wiel zit dat scheefstaat. Als ik het wiel rechtzet komt het op het niet De klompenmaker doet zij'n werk haast alleen nog maar op braderieën tijdens demonstraties, terwijl de televisiereparateur een onmisbare kracht is op de arbeidsmarkt. Zo zijn in de loop der jaren veel ambachten verdwenen, maar kwamen er ook veel nieuwe beroepen bij. In Nederland zijn 109.000 kleine ambachtelijke bedrijven, die aan 577.000 mensen werk bieden. In deze serie vertellen mensen met een ambachtelijk beroep over hun werk. Vandaag Hazerswoudenaar A. Ebbink, orthopedisch chirurg in het Elizabeth ziekenhuis in Leiderdorp: „Een snijdend specialist is hetzelfde als iedere andere handwerksman." versleten raakvlak van de band te rijden. Dat werkt bij die knie net zo. Wat je uiteindelijk gaat doen bij zo'n operatie is afhan kelijk van de leeftijd. Meestal kun je de zaak rechtzet ten. waama het 'goede' deel "van de knie zwaarder wordt belast. In de meeste gevallen kun je daar heel lang mee vooruit. Later kun je altijd eventueel een nieuwe knie inzetten. Het drie-dimensionele aspect kan ik het be^t illustreren aan de hand van het voorbeeld van een verkeerd ver groeide beenbréuk, waardoor het been verkeerd staat. Voor de operatie maak ik een 'constructietekening', waarop ik aangeef hoe ik de zaak in elkaar wil zetten, hoe ik het lichaamsdeel wil reconstrueren. Als ik het bot schuin doorzaag kan ik lengte winnen of verliezen, maar ik kan het breukvlak ook binnen- of buitenwaards draaien. Daarmee kan ik bijvoorbeeld de verkeerde stand van een voet corrigeren. Als werktuigen gebruiken we zagen en boren, die te genwoordig op perslucht lopen. Bij het zagen moet je oppassen dat het niet te snel gaat. Dan wordt het bot warm en gaat het roken en dat moet je niet hebben. Be langrijk is ook het bevestigingsmateriaal, het plaat- en schroefmateriaal waarmee je breuken vastzet. Dat zit gelijk zo stabiel dat je het behandelde lichaamsdeel di rect kunt bewegen. Vroeger lagen mensen maanden in bed. Ik ben van huis uit orthopedisch instrumentmaker. Ik wilde wat meer van de medische achtergronden weten en ben toen medicijnen gaan studeren. Daarna was het logisch dat ik orthopedie ging doen. Alles bij elkaar is dat een studie van zo n dertien jaar. Wat ik voor elk specialisme vind gelden, gaat ook op voor de orthopeed: iedereen moet doen wat hij gere geld doet. Je moet niet all round willen zijn - je kunt beter alleen kunstheupen doen en geen hernia's dan af en toe allebei. De werkdruk is zwaar genoeg, al hoor je mij niet klagen. Wel word ik een beetje moe van het constante gezeur van staatssecretaris Simons dat het aantal verrichtingen omlaag moet. Ik span heus geen touwtje voor de deur van het ziekenhuis laten vallen, zodat ik ze een kunstheup kan TEKST: ERIC JAN WETERINGS FOTO: HIELCO KUIPERS FOTO BEN DE BRUYN ijs voordat hij Tauro begon. Hij deed uitgebreid onderzoek naar de interesse in een nieuw be drijfsverzamelgebouw en in Al phen bleken 2500 ondernemin gen in de doelgroep te zitten. Uiteindelijk schreef hij alleen de bedrijven aan die tussen de 1 en 5 jaar oud zijn en van die 1184 ondernemers reageerde onge veer 25 procent. Uiteindelijk bleven 300 geïnteresseerden Heinekens alcoholvrije biertje Buckler krijgt het steeds moeilij ker. Een eind vorig jaar gestarte promotie-campagne ten spijt, is het toch al geringe marktaan deel van Buckler nog verder ge daald. Heineken blijft het echter proberen met Buckler. Van de supermarkt-ketens krijgt 's lands grootste bierbrouwer nog even het voordeel van de twijfel. Vertonen de verkopen op korte termijn geen stijgende tendens, dan dreigt Buckler echter uit de schappen te verdwijnen. Buckler was ooit een eclatant succes, maar ontwikkelt zich steeds meer tot zorgenkindje voor Heineken. De bierbrouwer kwam in september 1988 met het toen nog alcoholarme bier tje op de markt. Binnen twee maanden werd de toenmalige marktleider, het Duitse Claust- haler, onttroond. Lang duurde het succes niet. Bavaria nam de fakkel met zijn alcoholvrije bier al snel over en is nog steeds marktleider. In een poging het tij te keren, veranderde Heine ken in 1991 de smaak van Buckler en maakte het brouwsel alcoholvrij in plaats van -arm. Sindsdien probeert Buckler vergeefs de successen uit het verleden te evenaren. Ook een eind vorig jaar gestarte promo tie-campagne heeft de verko pen nog geen impuls kunnen geven. „De daling is nog niet tot staan gebracht,'' erkent Heine- ken-woordvoerder JA. Dop. Cij fers wil Heineken niet geven, maar vorig jaar zou het markt aandeel van Buckler al gedaald zijn tot onder de vijf procent. Buckler wordt overigens als eni ge alcoholvrije bier in Heine- ken-cafés uit de tap geleverd. Bovendien wordt hgt ook in het buitenland verkocht. Op de belangrijke thuismarkt wil het echter maar niet lukken. Volgens het marktonderzoek bureau Trendbox is het aantal thuisdrinkers van Buckler vorig jaar verder gedaald van elf naar zeven procent. Heineken- woordvoerder Dop noemt dat percentage „niet inaccuraat Desondanks overweegt de brouwer nog geen rigoureuze stappen. „De Buckler-verkopen zijn vergelijkbaar met die van een klein pilsmerk. Er is geen reden voor paniek." aldus Dop. Volgens de woordvoerder heeft Buckler nog steeds bestaans recht bij Heineken, naast het wel succesvolle Amstel Malt. Dat wordt door zo'n twintig procent van de thuisdrinkers aangeschaft. Blijft Heineken vertrouwen houden in Buckler, het geduld van de inkopers van grote su permarkt-ketens begint op te raken. „Buckler krijgt van ons nog een half jaar het voordeel van de twijfel," aldus een inko per van Schuitema. „Vier pro cent van de bij ons verkochte alcoholvrije bieren is Buckler. Als dat over een half jaar niet beter is. dan overwegen we maatregelen." Volgens Schuitema heeft Hei neken onlangs in een gesprek met inkopers gezegd dat nieu we consumenten-acties het marktaandeel van Buckler de komende maanden naar acht tot tien procent moeten helpen. Dat moet dan gebeuren in een stagnerende markt voor alco holvrij bier. Het onderzoeksbu reau Trendbox gaat er vanuit dat de markt voor alcoholvrij bier in Nederland na jaren van explosieve stijging dit jaar een verzadigingspunt bereikt. SASSENHEIM ERIC JAN WETERINGS Sassenheim is het wereldwijde centrum geworden waar che miereus Akzo de verf verhandelt die het concern in binnen- en buitenlandse fabrieken produ ceert. Een ander belangrijk ge volg van de recentelijk afgeron de reorganisatie voor de regio is de opheffing van de Akzo-vesti- ging in Hoofddorp. De ongeveer zestig personeelsleden zijn voor groot deel ondergebracht in een nieuw kantoorgebouw op de lo catie Sassenheim. Met de sluiting van de Hoofd- dorpse vestiging werd een aan tal internationaal opererende afdelingen in Sassenheim ge concentreerd. Voor het nieuwe personeel bleek de bouw van een nieuw kantoor noodzake lijk. Dat pand werd in recordtijd opgeleverd: de eerste paal werd op 1 november vorig jaar gesla gen en medio februari werd het opgeleverd. „Overigens is het niet zo dat alle Hoofddorpers iri het nieuwe gebouw zijn gehuis vest," zegt locatie-directeur W. Sanders. „We hebben intern ook wat geschoven met afdelin gen." Naast de research en de in- en verkoopactiviteiten heeft Ak zo ook een grote produktie-een- heid voor coatings in Sassen heim. Jaarlijks wordt op het be drijfsterrein aan de Rijksstraat weg ongeveer 35.000 ton verf per jaar geproduceerd. Het grootste deel daarvan is be stemd voor de autoreparatie- markt, de rest voor industriële toepassingen. Doe-het-zelf De verf voor de nieuwbouw- re novatie en doe-het-zelfmarkt (de zogenaamde decoratieve coatings) wordt in andere vesti gingen gemaakt. Sanders: „Ook in die produktielocaties zijn de komende jaren nog kleme ver schuivingen te verwachten. Zo zal onze vestiging in Alphen aan den Rijn volgend jaar april wor den gesloten." De afdeling coatings deed het met wereldwijd een omzet van 4.1 miljard goed in 1992, zo bleek eerder dit jaar bij de pre sentatie van de cijfers. Dat bete kende een stijging van 290 mil- jnen ten op/u lite V8D 1991, ter wijl de totale omzet van Akzo gelijk bleef op 16,8 miljard gul den. Sanders verklaarde toen niettemin te verwachten dat 1993 'een moeilijk jaar' zou worden, vooral vanwege de slechte vooruitzichten voor de industriële markten (onder meer autolakken). De ontwikke lingen in de eerste maanden van het jaar wijzen ook in die richting. „Maar het jaar is nog erg jong. LEIDEN ERIC JAN WETERINGS Door de voortgaande schaalvergroting in het be drijfsleven verdwijnen steeds meer, soms eeu wenoude familiebedrijven. Deze week raakte het van oorsprong Leidse jenevermerk Hartevelt nog wat verder uit het zicht van de Sleutelstad door de fusie tussen drankenfabrikant Bols uit Nieuw- Vennep en voedingsmiddelenconcern Wessanen in Amstelveen. Daarmee ontstond een internationaal voedings middelen- en drankenconcern met een omzet van vijf miljard gulden en 8400 medewerkers. Het nieuwe bedrijf Koninklijke Bols Wessanen heeft notering aangevraagd aan zes belangrijke beur zen in Europa. Een van de produkten is nog steeds Hartevelt jenever, verkrijgbaar in jonge, oude en de extra pittige 'Leids type'. Bijna twee eeuwen was distilleerderij Hartevelt gevestigd in gebouw 'De Kroon' en omliggende panden aan de Langegracht. Daar begint de ge schiedenis van het bedrijf in 1734 als Leidenaar Willem van Aken een vergunning krijgt om 'ge distilleerde wateren' te vervaardigen. Zijn brande rij 'De Fransche kroon' is een groot succes en wordt in 1780 overgenomen door Abraham Har tevelt. Zijn nageslacht breidt het bedrijf steeds verder uit en blijft tot 1917 de scepter zwaaien. In dat jaar overlijdt de laatste telg en wordt de distilleer derij een naamloze vennootschap, die jenever blijft produceren onder de naam Hartevelt. Aan het eind van de jaren zestig koopt concurrent Bols het bedrijf en brengt de produktie over naar Nieuw Vennep. Na een tijdje leeg te hebben ge staan koopt de gemeente Leiden het complex aan de Langegracht om het te verhuren aan kleine be drijfjes en instellingen. De band van Hartevelt met haar geboorteplaats wordt weliswaar steeds dunner, maar het alcohol houdende watertje blijft op één etiket consequent de Leidse sleutels voeren. De jenever 'Leids type' wordt dan ook nog steeds vooral in Leiden en omstreken verkocht. Een deel van het Hartevet-complex aan de Langegracht aan het begin v halve eeuw later pas worden gedempt

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 23