Tuinderskassen open voor publiek pen voor publiek Minder maaien veel beter voor bloeien van bermen Over leven IN HETVELD Cindu past installatie aan J Vos verjaagt meeuw uit de duingebieden Geen blafvergunning De Nederlandse Tuinbouw Studiegroepen (NTS) houden op zaterdag 3 april de jaarlijkse actie 'Kom in de kas'. In Zuid-Holland doen in totaal 132 bedrijven in acht ver schillende gebieden mee. In deze regio zijn dat Wou- brugge en Rijnsburg. Rijnsburg is een trouwe gastheer bij de jaarlijkse open dag, Woubrugge doet sinds vijf jaar weer eens mee. CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-161440. PLV -CHEF MEINDERT VAN DER KAAJJ, 071-161352 WOENSDAG 31 MAART 1993 woubrugge evelyne lammerding Het thema van dit jaar is Van rozegeur tot tomatensap". Op bedrijven waar sierplanten groeien, besteedt men aandacht aan de geur en in kassen waar voedingsgewassen worden ge kweekt, wordt ingegaan op de culinaire kwaliteiten. In Wou brugge doen drie bloemen- en vijf potplantenkwekerijen mee. Dahrnaast kunnen bezoekers het werk in een groentekwekerij en boomkwekerij zien. Nolina kwekerijen pot planten en bomen is een van de bedrijven in Woubrugge. Di recteur A.C.M. Groot vertelt dat het de tweede keer is dat hij zijn kassen openstelt. „In 1987 heb ben we ook meegedaan. Dit is de tweede keer dat Woubrugge is gevraagd om mee te doen, en dus zetten wij onze deuren weer open. Het is leuk om uit te leg gen wat er in de tuinbouw ge beurt. De meeste mensen heb ben daar geen idee van. Ze zien wel onze vrachtwagens af en aan rijden en ze lopen wel eens langs de kassen, maar wat daar nou achter die deuren gebeurt, weten ze vaak niet. Daar kan nu verandering in komen. Boven dien kan je zo begrip kweken bij de mensen." Palmen Het bedrijf dat onder meer po- trozen en verschillende soorten palmen en struiken kweekt, heeft in totaal twintig mensen uithoorn» De vergunningprocedure voor het opnieuw in gebruik nemen van het chemisch bedrijf Cin- du/Nevcin kan van start gaan. De provincie Noord-Holland, de gemeente Uithoorn, de re gionale milieu-inspectie 'en de arbeidsinspectie hebben hiertoe besloten. Voorwaarde is dat Cindu de installaties veiliger maakt. Door een ontploffing in een ketel kwamen in juli vorig jaar bij Cindu drie mensen om het leven. De oorzaak was een tik fout in de receptuur voor de in houd van een harsketel, die een verkeerd mengsel en een explo sie tot gevolg had. Sindsdien ligt het bedrijf grotendeels stil. Onlangs besloten GS van Noord-Holland Cindu toch geen toestemming te geven de amersfoort Een groot deel van de 450 die- renpensions heeft geen toerei kende hinderwetvergunning. Omwonenden maken daar ge bruik van en tekenen bezwaar aan tegen de geluidsoverlast die de pensions veroorzaken. Dit concludeert de branche organisatie Dibevo in Amers foort na een telefonische en quête onder vijftig leden. Sinds 1 maart is de Hinderwet vervangen door de Wet Milieubeheer. Volgens die wet moeten dierenpensions bin nen drie maanden hun hin derwetvergunning op orde hebben. Omdat de meeste in dienst. De werknemers ver zorgen rondleidingen in de kas sen en geven daarbij tekst en uitleg over deze vorm van tuin bouw. Ook wordt er verteld wat de verscnillende robots in de kassen doen, want na een korte ronde door de kassen wordt snel duidelijk dat ook bij Nolina de automatisering heeft toege slagen. Zo gebruikt het bedrijf robots die de planten uit elkaar zet als ze elkaar door de flinke groei in de weg staan. Daardoor kunnen twintig mensen zestig duizend potrozen per week ge reed maken voor de verkoop. Voor de open dag 'Kom in de kas' moeten wel enkele voorbe reidingen worden getroffen, zegt Groot. „Al het werk moet op die dag klaar zijn, want je kan niet tijdens het werken al die bezoekers nog te woord staan. De mensen krijgen aan het begin van de route wel een programmaboekje mee, maar we kunnen ze niet in de wilde weg rond laten lopen, want dan begrijp je toch niet wat je ziet. En we zetten de planten en bo men in een logische volgorde neer. Zo kunnen de mensen het hele produktieproces van begin tot eind volgen." Registratie Op de open dag worden ook bijzondere activiteiten gehou den. Groot: „We laten ook zien hoe de bedrijfsregistratie werkt. En er staan wat lammeren en kalveren bij ons op het terrein om de veehouderij er ook bij te fabriek versneld in gebruik te nemen. Het bedrijf moet nu een volledige vergunningprocedure doorlopen, die waarschijnlijk tot oktober gaat duren. Cindu heeft laten weten dat dit tot een faillissement kan leiden. Het bedrijf moet de komende maanden de installaties verbe teren op basis van een aantal onderzoeken. Door een reeks wijzigingen blijven de bereken de risico's voor omwonenden binnen de wettelijke normen, aldus GS. De belangrijkste aan passingen zijn een betere con trole op de receptuur, het plaat sen van een extra mengtank en het installeren van een koelsys teem. De provincie Noord-Holland zal de vergunningaanvraag ont vankelijk verklaren. De aan vraag ligt vanaf 2 april ter visie bij onder meer de dienst milieu en water van de provincie. pensions in de afgelopen jaren zijn uitgebreid, moeten ze een nieuwe vergunning aanvragen, aldus een woordvoerster van Dibevo. Volgens haar besta.at bij veel pensionhouders de vrees dat omwonenden van de situatie gebruik maken door bezwaar aan te tekenen tegen een nieu we vergunning. Grootste be zwaar vormt het hondegeblaf. Volgens de Dibevo gaat het meestal om 'niet-oorspronke lijke bewoners', die zich vesti gen op een boerderijtje en zich vervolgens opwinden over het hondegeblaf uit het al lang daar gevestigde pension. &|3| Directeur A.C.M. Groot (links) van Nolina kwekerijen in Woubrugge: „Het is leuk om uit te leggen wat er in de kassen gebeurt." foto hielco kuipers betrekken. Laat de mensen de hele agrarische kant maar zien. Een eindje verderop is een boerderij die ook meedoet aan 'Kom in de kas'. Daar kan je zien hoe kaas wordt gemaakt. Het is voor de mensen echt een dagje uit. Vaak nemen ze kleine kinderen mee en het is hartstik ke leuk om die iets te leren. Het is een hele educatieve actie." leiden/den haag monica wesseling Door pas te maaien als de plan ten hebben gebloeid en zaad hebben gevormd en bovendien het afgemaaide gras weg te ha len, krijgen bijzondere soorten als de kleine valeriaan en de rupsklaver in de berm weer een kans. De plantenrijkdom van de wegbermen kan daardoor op peil blijven. Voorwaarde voor de groei van bijzondere planten is wel dat de berm vrij breed is. Het autoverkeer verpest de eer ste anderhalve meter van de berm. Een en ander blijkt uit een in ventarisatie van de provincie Zuid-Holland, die sinds 1985 de bermen ecologische beheerd. Voorheen werd er een groot aantal keer per jaar gemaaid, waabij het gras op de berm ach terbleef. De bermen werden daardoor steeds saaier. Net als de graslanden van de boeren, De bedrijven die meedoen aan de actie 'Kom in de kas', zijn zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. De routes die zijn aangegeven kunnen lo pend of fietsend worden afge legd. In Rijnsburg vertrekt er een bus vanaf bloemenveiling Flora aan de Laan van Verhof naar de Noordwijkerweg waar de route begint. Vanaf daar kan de route lopend worden afgelegd. Aan de Noordwijker weg zijn anthuriums te zien. Aan de Trappenberglaan zijn orchideeeën, kangoeroepoot jes, anjers en chrysanten te werden de bermen te sterk be mest en kwamen er steeds min der soorten planten voor. Het enkele bijzondere bloemetje dat wel voor kwam, hield het maar een enkel seizoen uit: het werd omgemaaid nog vóór het in bloei kon komen. Minder voedingsstoffen De afgelopen jaren is er minder gemaaid en is het maaisel afge voerd. De grond werd daardoor minder rijk aan voedingsstoffen. Een schralere grond herbergt wat bijzonderder plantesoorten zoals het knoopkruid en de wil de margriet. Het lukt niet om de grond zó sterk te verarmen dat specialiteiten zoals het vlasleeu- webekje en de ratelaar terugko men. Volgens A. van Heerden van provinciaal bureau natuur, zijn de aanwezigheid van het verkeer en de vervuilde neerslag hiervan de oorzaak. „Bovendien spoelt er met het grondwater voeding toe". Wie doen mee zien. Aan de Hogeweg is een chrysantenstekbedrijf open. Verder zijn er anjers, orchidee- en en delphiniums zijn. Aan het einde van de route staat de bus weer klaar om terug te rij den naar de Laan van Verhof waar een proeftuin is openge steld. Hier wordt met allerlei nieuwe technieken geëxperi menteerd. In Woubrugge zijn aan de A. de Graaftlaan bromelia's, me- Alleen in brede bermen ma ken bijzondere plantjes een kans. Het autoverkeer doet wa ter opspatten en in dat water zitten vrijwel altijd meststoffen. Aan de andere kant van de berm wordt het bagger uit de sloten op het gras gegooid waardoor opnieuw de grasmat wordt bemest. In de praktijk be tekent dit dat een berm behoor lijk breed moet zijn om een strook waardevolle planten te kunnen herbergen. „Zo'n 80 procent van de bermen kan waardevolle planten een plek bieden. Over de hele provincie toch gauw zo'n dikke 400 kilo meter", voegt W. de Boer van de dienst verkeer en vervoer toe. Niet alleen de breedte van de berm bepaalt of er bijzondere planten komen. Ook de grond soort is van invloed. Zo staan er naast de prov inciale weg tussen Leiden en De Zilk bijzondere soorten omdat de grond er vooral uit zand bestaat. Zand is dinella's en diverse soorten palmen te zien. Aan de Ouden- dijkseweg is een boerderij an nex kaasmakerij opengesteld voor publiek en aan dezelfde straat zijn potgekweekte came llia's, coniferen, skimmia's en buxussen te zien. Alle Wou- brugse kassen zijn aan de Tuindersweg gevestigd. Op de verschillende bedrijven zijn onder meer pot- en snijrozen, frisca's en chrysanten te zien. Daarnaast worden er kom kommers op steenwol geteeld, en cyclamen en stamfuchsia's gekweekt. van nature een arme grond soort. Bijzondere planten verfraaien niet alleen de berm, maar zor gen er ook voor dat het dieren leven rijker wordt. Er komen meer soorten vlinders en insek- ten en voor de muizen biedt het hogere gras een goede schuil plaats. „En daardoor zijn er meer roofvogels", stelt Van Hcerden vast. Afmaaien en weghalen van het gras levert wel een pro bleem op: het maaisel moet worden verwerkt (of opgege ten). Zo maar overal in de pro vincie composthopen neerleg gen mag niet meer: de milieu wetgeving verbiedt dit. De pro vincie gaat daarom drie be staande composthopen, waar onder een in Voorschoten, con form de eisen van de wet inrich ten. De compost wordt vervol gens in eigen provinciale 'perk jes' gebruikt en voor een deel verkocht. De overheid laat werkelijk geen kans onbenut om haar burgers het leven zuur te maken. Neem nou laatst. Iedereen met een enigszins ont wikkeld gevoel voor ergernis, en een brievenbus, ergert zich al jaren kapot aan de stapels on gevraagd en ongeadresseerd drukwerk die dag in dag uit op de mat vallen. Niet alleen maakt de troep de wekelijkse gang naar de papierbak beduidend zwaarder dan noodzakelijk, niet alleen worden dagelijks hectoli ters zwaar giftige drukinkt ver spild, niet alleen worden dage lijks talloze kilometers bruik baar papier waarop ook iets zin nigs geschreven had kunnen worden met die drukinkt ver vuild, niet alleen raakt echte post er soms tussen zoek als je de hele bende in een moeite door op de oud papier mest vaalt kiepert, niet alleen worden Laurens lanszoon Coster en Jo hannes Gutenberg, van Wie toch vast minstens één de boek drukkunst moet hebben uitge vonden, dagelijks beledigd door inhoud en vormgeving van het ongevraagd in de bus geduwde, niet alleen ligt de onbekende bedenker van het schrift perma nent te tollen in z'n graf over de stortvloed van stupide onzin die met die zesentwintig onschuldi ge letters te veroorzaken blijkt te zijn, het zijn niet alleen de eveneens onschuldige bomen die sneuvelen. Nee, niet alleen dat. Het is ook: het vergalde plezier van de klepperende brievenbus. Voor de folder-epidemie uit- v oorhout av assenaar adriaan brandenburg Het vertrouwde beeld van grote kolonies meeuwen in het duin gebied behoort definitief tot het verleden. De vos blijkt een der mate groot gevaar voor deze vo gels dat zij hun territorium heb ben verlegd naar de steden en dorpen. Ook de Maasvlakte blijkt in trek. Bioloog R. Wanders, die al sinds zijn jeugd het gedrag van meeuwen bestudeert, zag het bestand in Meijendel bij Wasse naar in een tijdsbestek van vijf jaar tot nul gereduceerd. Telde hij aanvankelijk nog 6000 paren zilvermeeuwen en 3000 paren mantelmeeuwen, vandaag de dag kan hij geen 'stelletje' meer ontdekken. Wanders legde door het rin gen van de meeuwen het ver trek vast. Aanvankelijk gingen de eerste vogels richting Wasse- naarse vuilnisbelt. Toen die eenmaal was afgedekt, kozen de meeuwen Leiden als 'werkge bied'. En inmiddels worden nadat in Leiden door de enorme overlast nesten werden geschud en leeggehaald veel exempla ren verspreid over de hele regio aangetroffen. Omdat de zilvermeeuw zich door de jaren heen heeft ont wikkeld tot een afvaleter, is vol gens Wanders 'de vlucht naar de stad' eenvoudig te verklaren. „Ook al omdat fiatgebouwen in de ogen van de meeuwen niet veel verschillen van kliffen en rotsen, hun oorspronkelijke ver- blijfsgebieden." wassenaar Het Tweede-Kamerlid en die renbeschermer van het jaar 1992 Erica Terpstra opent op dinsdag 6 april om 14.00 uur de expositie Kids for Animals op attractiepark Duinrell in Wasse naar. Zij zal daarin worden bij gestaan door Piet Steltman, di recteur van Dierenbescherming en graaf Van Zuylen, eigenaar van Duinrell. Tevens zullen de brak. en dat ligt buiten de event-horizon van de jongere lezers, keek je geïnteresseerd op als je hoorde dat er iets in de brievenbus werd gestoken: ha. de krant! of: ha, de post! Het was niet noodzakelijk goed nieuws, maar het was nieuws. Nu denk je als je geluiden rond de brievenbus hoort eerder: gadver. weer zo'n rotreclame- krantje. Uit de gleuf: en op de stapel. Komen we nu terug op het be gin van dit stukje. De overheid laat niets na om het leven van hardwerkende mensen zuur te maken. Er zijn al jaren stickers te krijgen die je op de brieven bus kunt plakken en waarop staat dat je geen ongeadres seerd drukwerk wenst te ont vangen. Loerakker had er ooit eentje van Milieudefensie die zo milieuvriendelijk was gefabri ceerd dat de zon de tekst in no time wegbleekte en het papier na een flinke regenbui eveneens was verdwenen. Nu verstrekt de overheid van die stickers. Loerakker naar het gemeente huis. Dat zou lachen worden: van verschillende kanten had den wij vernomen dat de uitrei king hiervan nogal moeizaam zou gaan. Wij stelden ons de volgende problemen voor: A De stic kers waren nog niet aangeko men: B Ze waren al op: C Kwam hij wel in aanmerking voor een sticker? D Was het juiste formulier ingevuld? E Enfin, de rest van het alfabet kunt u zelf wel aanvullen. Maar wat zei men aan de balie? „Die stickers? Zeker. Hoeveel wilt u er hebben?" Kijk, dat is nou flauw. Daar zat een mooi, kritisch stukje in. Een hardwerkende columnist van een kritisch stukje beroven... da's niet netjes. co loerakker en piet zeeman Echt rouwig om het verdwij nen van de meeuwen uit de duinen is de Voorhouter overi gens niet. „De vogels horen er van oorsprong immers niet thuis. Bovendien richtten zij er de nodige schade aan. De poep zorgde bijvoorbeeld voor een slechte begroeiing." Meer zorgen maakt Wanders zich over de rol van de vos, die ook andere vogelsoorten het le ven zuur maakt. Volgens de bio loog bevinden zich alleen al in het Wassenaarse duingebied zo'n 60 burchten (vosseholen). In de wetenschap dal een vos zijn eigen jachtgebied heeft en het vrouwtje 1 tot 12 jongen kan werpen, is een zekere regulering op zijn plaats, meent hij. Omdat ook de vos zich heeft ontwikkeld tot een afvaleter, kan het bestand op peil worden gehouden door de recreant op het hart te drukken geen rom mel achter te laten. In het uiter ste geval zou naar Wanders' idee een aantal vossen onder strikte voorwaarden moeten worden afgeschoten. Hij zegt: „In feite geldt hetzelfde als voor de meeuwen. Als de mens overal maar etensresten achter laat. maken we het ze wel erg gemakkelijk". De Voorhoutse bioloog Wan ders is zaterdag 3 april een van de sprekers tijdens een thema dag over meeuwen en sternen die wordt gehouden in het Na tionaal Natuurhistorisch Muse um in Leiden. De bijeenkomst is georganiseerd door de Neder landse Ornithologische Unie en de Nederlandse Zeevogelgroep. leerlingen van de basisschool 'De Nieuwe Kring' uit Diemen bij de opening aanwezig zijn. Zij hebben met een wedstrijd uit de najaarsactie 'Doe wat voor een dier!» een schoolreis naar Duinrell gewonnen. De exposi tie is speciaal voor kinderen op gezet. Op speelse wijze wordt de jeugd in contact gebracht met het werk van de Dierenbe scherming. De expositie is ge durende het hele seizoen. Natuurwandeling duingebied leiden. De vereniging vopor natuur- en milieueducatie afdeling Leiden organiseert op zaterdag 3 april een wandeling door het duingebied van Katwijk, Berkheide. De rondgang begint om 14.00 uur bij de Soefi-tempel aan de Sportlaan. Onder leiding van een IVN-gids wordt gezocht naar de eerste wilde bloemen en worden de vogels begluurd. De wandeling is gratis en duurt ongeveer twee uur. Groencursus IVN alphen aan den run. De IVN Alphen aan den Rijn start op 14 april met een nieuwe groencursus. Thema van dit jaar is het veenwei- degebied. Tijdens de cursus komen onder meer de vogels, plan ten, geschiedenis en bedreigingen van het veenweidegebied aan de orde. Het is niet nodig over een grote natuurkennis te be schikken om de cursus te kunnen volgen. De cursus beslaat vijf woensdagavonden en drie zaterdagochtenden in de periode van 14 april tot en met 9 juni. De kosten zijn 45 gulden, inclusief in formatie over de behandelde onderwerpen en koffie of thee. Voor opgave en nadere informatie kan worden gebeld met J. Bal (01714-12168) of H.Tuinenburg (02979-41205). f H£rv-Wi<r.\vl Atdéw L£6u I 'of. licon Dé dh4ü h H mkf-n c>p(h \JX£N Ais Jf- THUlS UpMT j ttcetr jt HNUÏN] 'NtH «0T2C0/ 2«)<V I diep onrcuczd 1 (Vr-yra gten ome1H11C1C. Ueu Hli.( AAN Hun CtAPéN ■-"AAG .Dé /CttfNöé ueu/n ticudtu W£ 2e 'N h cfirtn Bermen met meer planten zijn aantrekkelijk voor dieren. Daarvan profiteren op hun beurt roofvogels zoals deze buizerd. foto martijn de jonce 'Kids for Animals' op Duinrell

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 21