Veestapel Ie gevaar 'Het is hier geen fabriek voor ping-pongballen' Randstad 'Trouwzaal staat voor iedereen klaar' Veel werknemers Schiphol zoeken nog carpoolmaat 'Minister hsd niet zelf Brinkman geeft college aan Leidse universiteit: met Dasa moeten praten' 'NadSt de lUStetl IdSteil, HOOSt rechtetl pUcllteil 975 2H CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-161440, PLV -CHEF MEINOERT VAN DER KAAIJ, 071 -161352 Angst voor mond- en klauwzeer De Gezondheidsdienst voor dieren West- en Midden-Ne derland maakt zich ernstig ,zorgen over de levensgrote kans, dat de veestapel wordt getroffen door de besmette lijke ziekte mond- en klauwzeer. De ziekte is geconsta teerd in Zuid-Italië. Volgens directeur Elsinghorst van de gezondheidsdienst is de kans op 'overwaaien' zeer groot. Mond- en klauwzeer komt sinds 1984 niet meer voor in Nederland: de veestapel wordt er sinds enkele jaren ook niet meer tegen ingeënt. WOENSDAG 31 MAART 1993 LEIDEN MEINDERT VAN DER KAAL) De voltrekking van het 'homo huwelijk' krijgt in Leiden dezelf de ceremoniële mogelijkheden als van het traditionele huwe lijk. „We staan klaar om deze mensen in de trouwzaal te ont vangen", aldus burgemeester Goekoop. „Wat ons betreft is er er geen enkel verschil met een gewoon huwelijk. Zij kunnen de trouwzaal huren en de ceremo nie krijgen zoals men wil." Homoseksuele paren moeten zich volgens het kabinet bij de burgerlijke stand kunnen laten registreren. Deze verbintenis heeft dezelfde rechtsgevolgen als een huwelijk. Niet alleen ménsen van hetzelfde geslacht maar ook broers en zussen en (groot)ouders en (kleinkinde ren, moeten van deze mogelijk heid gebruik kunnen maken. Dat vindt het kabinet op voor LEIDERDORP ERIC JAN WETERINGS 'Hen nieuwe lente, maar geen nieuw geluid! Zo kun je het nieuwe werkgeversvoorstel over de regeling van de WAO in de CAO het beste noemen.' Vanaf kwart over vijf vanmorgen staan FNV-ers met folders paraat bij de ingang van de Leiderdorpse kabelfabriek Verto. Klaar om hun leden tot actie op te roepen tegen 'een nieuwe mistwolk over de onderhandelingstafel'. Samen met kaderleden sluit dis trictbestuurder Carla Kiburg de vier toegangspoorten tot het terrein met kettingen af. Bij an dere vestigingen van Verto in Dongen en Ridderkerk begin nen op hetzelfde moment ac ties. Het Leiderdorpse terrein wordt niet hermetisch afgeslo ten. Bij de hoofdingang aan de Rietschans blijft de poort een stukje open om werkwilligen door te kunnen laten. Hoewel de eerste ploeg om kwart over vijf had moeten be ginnen meldt de eerste staker zich pas om zeven uur. „Het heeft ook weinig zin om hier met veel mensen al zo vroeg te staan," meent Kiburg. Ze stuurt de stakers door naar een kleed hok op het terrein waar de sta kers zich kunnen laten inschrij ven. Daar wordt het vanaf half acht snel drukker. Na een kwar tier staan dertig stakers geregi streerd. stel van minister Hirsch Ballin van justitie naar aanleiding van het advies van de commissie Kortmann over leefvormen. Volgens het kabinet bestaat grote behoefte aan publieke er kenning van relaties tussen twee personen, die een duurza me verantwoordelijkheid voor elkaar hebben. Dat blijkt vol gens het kabinet uit de toename van het aantal samenlevingsre gistraties bij gemeenten van mensen die niet kunnen trou wen ook al verbindt de wet daaraan geen rechtsgevolgen. In Leiden en Alphen aan den Rijn is de belangstelling tot nu toe overigens zeer gering ge weest. In beide steden heeft niemand zich sinds de open Vooral de WAO leeft enorm hier," zegt Hijn de Kamp, voor zitter van de bedrijfsledengroep van de FNV. „Het is hier geen pingpongballenfabriek, zeg ik altijd maar. Dit is werk voor ste vige kerels, dus je hebt een gro te kans ooit in de WAO terecht te komen." Ook het voorstel om bij ziekte vakantiedagen in te le veren ligt gevoelig bij veel werk nemers. De Kamp: „Er werken hier veel Turken die in hun va kantie zes weken weg willen om familie te bezoeken. Voor die mensen gaat zo'n regeling zwaar wegen." Een paar Turkse werknemers bevestigen het verhaal van De Kamp, maar de communicatie verloopt moeizaam. „Ook de schuld van het bedrijf," zegt de FNV-er. „Sommigen werken hier al dertig jaar en spreken nog nauwelijks Nederlands. De directie benoemde in het verle den steeds Turkse voormannen en dan was het probleem zoge naamd opgelost. Pas de laatste jaren worden wel eens mensen naar een talencursus gestuurd." Om half negen hebben ruim vijftig stakers zich ingeschreven en dat is volgens Kiburg 'een goede score'. Van de ongeveer negentig personeelsleden van Verto is ruim tachtig procent bij de FNV aangesloten. De rest wordt bij de middagploeg ver wacht, die zich vanaf half twee stelling van het register laten in schrijven. Volgens Goekoop kwam dat doordat dit register geen enkel rechtsgevolg heeft. „Mensen stellen kennelijk geen prijs op een ceremonie louter om de ceremonie". Goekoop verwacht dat de belangstelling voor de registratie aanmerkelijk groter zal zijn. Voor de registratie zouden de twee betrokkenen volgens het kabinet een gemeenschappelij ke verklaring tegenover een ambtenaar van de burgerlijke stand of de notaris moeten af leggen. Die mondelinge verkla ring wordt noodzakelijk gevon den om mogelijke fraude met schriftelijke verklaringen tegen te gaan. De samenleving wordt kan inschrijven. „We hebben dat hoge aantal leden natuurlijk mede te danken aan de reorga nisatieplannen bij Verto", ver klaart lüburg. Werkwilligen Als om negen uur de stakers bij ingeschreven in de registers van de burgerlijke stand. Dik Kerkdijk, namens ge meente Leiden lid van de inter gemeentelijke werkgroep die het voorstel heeft voorbereid, is blij met het kabinetsbesluit. „Na de wet gelijke behandeling is dit opnieuw een overwinning voor de homobeweging", zegt Kerkdijk over de registratie die door sommigen al 'margarine- briefje' wordt genoemd. „Ik zie het als een mijlpaal. De homo is weer een beetje meer gelijk dan de heteroburger. Maar ook ben ik blij dat broers en zussen die al jaren met elkaar in een huis wonen, van de regeling kunnen profiteren. Het is een erkenning van meerdere samenlevingsvor de poort vertrekken hebben zich twee werkwilligen gemeld. Eerder al meldde een handvol mensen zich ziek. Na een korte discussie wordt de werkwilligen niets in de weg gelegd. (Kiburg: „Er heerst hier niet zo'n praat- cultuur. Ik ga voor twee mensen men." Registratie zal dezelfde publiekrechtelijke gevolgen hebben voor bijvoorbeeld be lastingen en sociale zekerheid als het huwelijk. Privaatrechte lijk zullen de rechtsgevolgen volgens het kabinet grotendeels hetzelfde zijn als tussen gehuw den. De pensioenfondsen zoals het ABP zullen er niet onderuit kunnen om aan de nabestaande van een ongehuwd smanewo- nende een pensioen uit te ke ren. Niet tornen Uitzondering zijn de rechtsbe trekkingen met kinderen. Het kabinet wil niet tomen aan het afstammingsrecht, dat bepaalt dat de ouder van het kind de geen dreun voor mijn hoofd ris keren.") De stakers stappen in twee sloepen die in het nabijgelegen kanaal de Zijl gereed liggen. Na een vaartocht die langs de Leid- se metaalbedrijven Akerboom (aan de Rijndijk) en NEM (aan moeder of vader is van wie het kind stamt. Wel wordt in het voorstel een mogelijkheid opge nomen dat de partner van de gene die het kind alleen op voedt, medegezag over het kind kan krijgen. De Leidse notaris P.G.J.M. Mar- res denkt niet dat de nieuwe mogelijkheid ten koste gaat van het aantal samenlevingscon tracten. „Dat is een puur ver mogensrechtelijke verbintenis. In zo'n contract staat hoe de goederen worden verdeeld. Die behoefte zal blijven bestaan." Het stoort Marres dat mensen het samenlevingscontract zien als een huwelijk. „Ik ben er niet gelukkig mee wanneer bij on dertekening van dat contract de familie er omheen zit. Het slui ten van het contract in het Leid se stadhuis, zoals het gemeen tebestuur onlangs voorstelde, daar doe ik dan ook niet aan mee." de Vrijheidslaan) voert, volgt om ongeveer elf uur een mani festatie op het Stadhuisplein in Leiden. AJs de sloepen vertrek ken worden de spandoeken uit gerold en heel voorzichtig klinkt wat zang. Vrolijk varen de scheepjes voorbij. LEIDEN MONICA WESSELINC Directe oorzaak van de uitbraak in Italië (44 dieren) ligt volgens Elsinghorst in het voormalige Joegoslavië. Landen in oorlog letten niet goed op de veterinai re maatregelen. Als gevolg daar van is er vanuit Kroatië een koppel besmet vee geëxpor teerd. Mond- en klauwzeer (ook wel tongblaar geheten), kan zo wel varkens als koeien treffen. Het vims verspreidt zich door de lucht. „En dat maakt meteen duidelijk hoe groot het gevaar is", concludeert de directeur. Import Nederland importeert jaarlijks een half miljoen stuks vee. Als er besmette dieren Nederland binnenkomen, zal de ziekte zich als een epidemie razendsnel verspreiden. De varkens zijn niet ingeënt en van de nu leven de koeien slechts de helft. Een dier, dat met het vims is be smet, wordt kreupel en moet worden afgemaakt. Genezing is niet mogelijk. Elsinghorst is er van overtuigd dat Nederland behoorlijk kwetsbaar is. „Er wordt heel wat gesleept met koeien en varkens. Deze ziekte is veel besmettelijker dan var kenspest. We houden ons hart vast". Het besmettingsgevaar zou flink kunnen worden vermin derd door de koeien opnieuw in te enten. Varkens zijn iets min der vatbaar voor de ziekte. Han delsmaatregelen maken inen ting echter onmogelijk. „Neder land exporteert veel koeien en varkens. Dat mag alleen als we ze niet inenten. Ingeënte dieren zouden het vims bij zich kun nen dragen zonder ziekte symptomen en mogen dus niet worden verhandeld. Nederland is een overschotland. We zijn afhankelijk van onze export en kunnen dus niet inenten." Voor de gezondheidsdiensten blijft er volgens Elsinghorst weinig an ders over dan 'hopen op het beste'. Postende stakers voor het toegangshek van de Leiderdorpse vestiging van Verto. In het midden, met bril, vakbondsbestuurder Kiburg. foto henk bouwman Carpool Schiphol heeft onlangs de duizendste deelnemer verwel komd. Carpool Schiphol is een samenwerkingsverband van enkele grote bedrijven op de luchthaven, zoals de KLM, Fokker en Aero Groundservices. Deze bedrijven besloten tot het instellen van een carpoolsysteem om het autoverkeer van en naar Schiphol temg te dringen. Het systeem is op 1 december vorig jaar van start gegaan en telt nu duizend leden. Van die duizend zijn 406 nog op zoek naar een of meerdere partners om een pool mee te vormen. Er rij den momenteel 200 pools. Daarvan gebruiken er 132 een carpool vignet dat recht geeft op een speciale parkeerplaats. Het carpoolsy- steen wordt gemnd door het Vervoer Coördinatie Centrum Schip hol. Deelnemers beslissen zelf of zij met anderen tot afspraken ko men. Het coördinatiecentmm beschikt over lijsten met namen en woonplaatsen. universiteitsblad Univers. Door De staat had als grootaandeel houder van Fokker vanaf het begin aan tafel moeten zitten met Fokker en Deutsche Aero space om de overname van Fokker door Dasa te regelen. Bovendien had de staat nooit in de persoon van de minister met Dasa moeten onderhandelen. Ten slotte had minister An- driessen het akkoord dat Fokker in mei met Dasa sloot, nooit moetenekritiseren door te zeg gen, dat hij liever een goede overeenkomst tegen een lagere prijs wilde dan een slechte over eenkomst tegen een hogere prijs. De kans is nu aanwezig dat de Duitsers nog een derde maal zullen proberen het ak koord open te breken om een nóg lagere prijs te bedingen. D Dat betoogt Eric van Damme, hoogleraar aan de Universiteit van Nijmegen en deskundige op het gebied van de onderhan delingstheorie, in het Nijmeegse Het ABP heeft een miljóenen- strop doordat de bouw van het Haagse stadhuis wordt ver traagd. De rechter in Den Haag oordeelde dinsdag in kort ge ding dat meubelzaak Hulshoff tot 1 juni in zijn oude pand mag blijven zitten. Dit gebouw aan het Spui moet plaats maken voor de verdere bouw van het nieuwe stadhuiscomplex. Het is de bedoeling dat de meubelzaak verhuist naar een onderdeel van het complex dat al klaar is. Het ABP leverde het nieuwe pand in januari op. Hulshoff weigerde het omdat het gebouw lekte. Drie maan den later ging Hulshoff wel ak koord. Het bedrijf liet toen ech- zelf persoonlijk aan de onder handelingen deel te nemen heeft Andriessen de Duitsers de gelegenheid gegeven harde concessies af te dwingen. De minister is immers de hoogst verantwoordelijke. Hij zat aan tafel met de directie van Dasa, maar die kan een eenmaal weg gegeven concessie altijd weer terughalen door zich te ver schuilen achter de directie van Daimler-Benz (de moedermaat schappij van Dasa) en de raad van commissarissen van Daim ler die nog hun fiat moeten ge ven. Die kunnen het akkoord als nog afwijzen en de minister zit dan met lege handen wederom met de Duitsers aan tafel. De minister was volgens Van Dam me hoe dan ook slechter voor bereid op de gesprekken omdat hij als bewindsman zijn aan dacht ook op andere zaken moet richten. De Dasa-directie had dat probleem niet. ter weten dat het zoals overeen gekomen nog drie maanden de tijd heeft om de nieuwe winkel in te richten en de oude te ont ruimen. Het ABP was het hier niet mee eens en spande een kort geding aan. Het pensioenfonds eiste dat Hulshoff onmiddellijk het oude pand zou verlaten. Als dit niet zou gebeuren, dan kost dit het ABP volgens zijn advo caat mr. M. van Buuren 3,6 mil joen gulden per maand omdat er niet op schema verder kan worden gebouwd. Rechtbankpresident mr. R. Portheine oordeelde dat Huls hoff het pand terecht in januari heeft geweigerd en dat de firma tot 1 juni de tijd heeft om te ver huizen. „Zonder loopmicrofoontje, want het is geen verkiezingstijd. Bovendien is het een college, dus het moet zware kost zijn." CDA-fractievoorzitter Brinkman was gisteravond de hekkesluiter van zes fractievoorzitters die aan de Leidse universiteit een gastcollege hielden. Onder aanhalen van het mot to van het idool van zijn genera tiegenoten Bob Dylan 'The times they are a-changin' schetste Brinkman het beeld van een veranderende maat schappij en hoe het CDA daar op wil inspelen. Steeds weer te rugkerend thema: het terug dringen van de rol van de over heid. De CDA'er noemde het huidi ge sociale stelsel een kind van zijn tijd. Na de oorlog vervielen mensen als ze een tegenvaller hadden tot totale armoede. Bo vendien vergde de snelle indus trialisering opvang van de slachtoffers via een goede WAO- regeling. Maar wat toen goed werkte als opvang is volgens Brinkman nu verworden tot een vangnet waar mensen in blijven liggen, terwijl het een trampo line zou moeten zijn voor een nieuwe start. In een maatschap pij die steeds verder individuali seert kunnen mensen boven dien zelf wel bedenken waarle gen ze zich verzekeren. Op de zelfde manier moeten instellin gen en scholen ook in staat ge steld worden hun eigen boon tjes te doppen. Economische groei moet vol gens Brinkman niet leiden tot hogere overheidsuitgaven, maar terug de maatschappij in om nieuwe groei te genereren. Groei die volgens hem niet strij dig is met een goed rentmees terschap over het milieu. Maar de naleving van milieuwetten moet niet worden opgelegd door naast iedere boer vijf con troleurs te zetten. „Dat werkt Vertraging bouw Haags stadhuis kost ABP 3,6 miljoen per maand Brinkman geeft het gastcollege in het Academiegebouw. foto henk bouwman niet, het moet uit de bedrijven zelfkomen." Misdaad Brinkman hield zijn gehoor voor dat het mes in de subsidies moet. Mensen moeten maar voelen dat zaken geld kosten en zelf de keus maken waar ze dat aan willen uitgeven. En dat kan nu eenmaal maar één keer, hield hij de volle zaal voor. „Naast de lusten de lasten en naast de rechten de plichten." Als voorbeelden noemde hij dat het niet onredelijk is dat stu denten meer betalen voor hun studie en dat er ook wat gebeurt aan de woonsubsidies. „Die zijn ooit opgezet om een eind te maken aan de woningnood, nu worden ze gebruikt om mensen steeds jonger op eigen benen te laten staan." De overheid hoeft van Brink man ook niet in alle opzichten 'terug in haar hok'. Hij herin nerde aan de toenemende ge voelens van onveiligheid. Reden om criminaliteit aan te pakken. De politie moet daarbij ruim de beschikking krijgen over gea vanceerde apparatuur, waarbij het belang van privacy onderge schikt moet zijn aan dat van de misdaadbestrijding. Er moet wat gebeuren aan de heropvoe ding van ontspoorde jongeren. „Maar dat zijn er echt niet zo veel", relativeerde hij. Maar bo venal hield Brinkman de jeugdi ge studenten voor dat er een einde moet komen aan het idee van de maatschappij waarin al les maar mag, de permissieve maatschappij. Afwasdebat De christelijke identiteit van het CDA moet volgens Brinkman in een algemene houding worden gezocht. „In de Bijbel staat nu eenmaal niet hoe hoog het be grotingstekort mag zijn." Het CDA is ook niet uit op polarise ren, reageerde Brinkman indi rect op Hans van Mierlo die twee weken eerder op dezelfde plek had geijverd voor een 'paarse' coalitie zonder de christendemocraten. Het christelijke aspect moet worden gezien in de zorg voor elkaar, ook in kleiner verband. Daarin past ook de bevoorde ling van het gezin. Maar ook sprak Brinkman honend over het 'afwasdebat' over de taak verdeling tussen mannen en vrouwen waarin het CDA het verwijt kreeg de ontplooiing van vrouwen in de weg te staan. Volgens de aanstaande lijsttrek ker is zijn partij er echter ook voor dat mannen en vrouwen eventueel tijd^jijk zich kunnen terugtrekken uit het arbeidspro ces om er daarna ook weer in terug te keren. En bovendien moet de overheid wel degelijk een rol houden als hoeder van de kwetsbaren waarbij het bij voorbeeld gaat om euthanasie en abortus. Scherpe vragen kwamen er na het lange betoog van Brinkman niet uit de zaal. Brinkman werd slechts aangesproken op het feit dat hij zich nauwelijks profileer de tegenover de andere partij en. „Als je het gedeelte met de Bijbel weglaat, kon uw verhaal ook door Bolkestein zijn gehou den." Maar Brinkman bleef on verstoorbaar. Daar ging het de ze avond niet om.Als u de ver schillen aangescherpt wil zien moet u tegen de verkiezingen maar naar een bijeenkomst ko men mèt loopmicrofoon

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 20