Kraamafdeling Rijnoord nog zeker een jaar open 'Dump asfalt in water nu uit den boze' Protest tegen beperking van glastuinbouw Veiling van ruim zes hectare grond 'Ik geef mijn toko echt niet zo maar uit handen' Rijn- en Veenstreek Geen gehoor voor verkeersproblemen Mammoef kan uitbreiden WOENSDAG 31 MAART 1993 gertvisscr. 071-161417. p Meer zendtijd voor LOA-radio De Lokale Omroep Alphen (LOA) gaat per week acht uur meer uitzenden via de radio. De uitzendingen beginnen op za- j terdag en zondag om drie delft/jacobswoude en duren voortaan tot midder nacht. Een nieuw programma is de AJphense Top 30. dat zater dag van 20-22 uur wordt uitge zonden. De programma's van de LOA zijn via de kabel te ont vangen op de frequentie 89 FM. Dumpen van asfalt in water is in deze tijd volstrekt uit den bo ze. Resten van oude wegen wor den opnieuw gebruikt of komen terecht op stortplaatsen, die zo goed zijn beveiligd, dat ver spreiding van schadelijke stof fen onmogelijk is. Dat zegt een woordvoerder van rijkswater staat in Delft. Rijkswaterstaat heeft in het begin van de jaren zeventig 60.000 kubieke meter asfalt ge stort in de voormalige zandwin Overval op benzinestation alphen aan den rijn» Bij een overval op een benzinestation aan de Burgemeester Bruins Slotsingel in Alphen is gisteravond rond negen uur een nog onbekend geldbedrag geroofd. Een naar schatting ongeveer 25-jarige man dwong de 29-jarige vrouwelij ke bediende onder bedreiging van een pistool het geld af te ge ven. Nadat hij het geld had gekregen verdween hij lopend. Een buurtonderzoek direct na de overval leverde niets op. Dure auto gestolen alphen aan den run Van een parkeerterrein aan het Carmenplein gisteravond een Peugeot 205 GTI gestolen. De wagen i: 1991 en kost 43.000 gulden. Motorfietser gevallen HAZERSwouDE-dqrpAan de Voorweg in Hazerswoude-Dorp is gisteravond een motorfietser ten val gekomen toen hij uitweek voor een tegenliggende auto. De bestuurder van de auto, een 22- jarige man uit Hazerswoude-Rijndijk, reed te ver over de mid- denstreep. De voertuigen raakten elkaar niet, maar de mototfiets kwam in de berm terecht. De bestuurder en de bijrijder van de motorfiets hebben allebei kneuzingen opgelopen. De bestuurder is naar het ziekenhuis in Gouda vervoerd. Drie diefstallen rijndijk» In twee flats aan de Genestetstraat in Ha zerswoude-Rijndijk is gisternacht ingebroken. De daders braken van beide huizen de voordeur met geweld open. De buit is nog niet bekend. Uit een bedrijfsauto die stond geparkeerd aan de Rijndijk is gisternacht gereedschap gestolen. Aanrijdingen in Leimuiden leimuiden In Leimuiden hebben zich gisterochtend twee aanrij dingen voorgedaan. Een aanrijding werd veroorzaakt door een 20-jarige man uit Alphen aan den Rijn die van de provinciale weg links de Vriezenweg op wilde rijden en daarbij een perso nenauto die naast een bus reed niet opmerkte. De automobilist is met nekklachten naar ziekenhuis Rijnoord vervoerd. Beide au to's zijn total-loss. Een 22-jarige fietser uit Leimuiden botste gis teren op een tegenliggende bromfietser. Dit gebeurde in de Dr. Stapenseastraat. De bromfietser is met verwondingen naar het ziekenhuis van de VU in Amsterdam vervoerd. Drie inbraken in Hoogemade hoogmadeIn Hoogmade is vannacht in drie huizen ingebro ken. Bij alle keren verschaften de inbrekers zich toegang via aan raam aan de voorzijde van het huis. De politie vermoedt dat het om dezelfde daders gaat. hazerswoude-r Het is geen veiling van bloe men, van groenten noch van landbouwwerktuigen. In Ha zerswoude-Dorp wordt land ge veild. Ruim zes hectare wordt over twee weken in restaurant Groenendijk bij opbod en afslag verkocht. De meest biedende wordt de toekomstige grondbe zitter. Behalve wanneer de hoogste prijs niet naar het zin van de huidige eigenaar is. Want deze kan dan altijd nog besluiten om het land onder hands te verkopen. „Meestal wordt grond onder hands verkocht", vertelt notaris N. Schellingerhoud van het no tariskantoor G. van Breugel uit Hazerswoude. „Toch is het vei len van land niet echt bijzonder. Vorig jaar is het ook een keer voorgekomen. Toen werd het de hoogste bieder niet gegund." De betreffende weidegronden liggen tussen de Rijn en de spoorlijn. Omdat het centraal gelegen is -langs de industriële as Leiden-Alphen- kan het voor potentiële kopers interessant zijn om het land nu op te ko pen. „Misschien mogen zich er in de toekomst bedrijven op vestigen. Dan kaqhet land sterk in waarde omhoog gaan", merkt de notaris op. Reden voor de agrariër om het land te veilen is, volgens de notaris, dat hij zich vantevoren niet wil uitspreken over de hoogte van de prijs die hij zou willen hebben. „Als hij het land onderhands wil verkopen en er bijvoorbeeld 100.000 gulden per hectare voor vraagt, dan valt de omgeving misschien om van het lachen. Bij het veilen zet hij in op een bepaalde prijs. En dan kunnen de belangstellenden daar overheen gaan. juist om dat het land een interessante belegging kan zijn, blijkt juist bij het veilen wellicht dat de prijs van één ton wel een reëele prijs is." Een woordvoerster van de ge meente Rijnwoude beaamt dat er een kans bestaat dat er in de toekomst woningen of bedrij ven in het gebied zouden kun nen komen. Het land heeft nu een agrarische bestemming. B en W hebben echter, in tegen stelling tot andere gebieden met een agrarische bestemming, de bevoegdheid om die bestem ming te wijzigen. De veiling wordt gehouden op de woensdagen 14 en 21 april. Vennoedelijk geen geld voor schoonmaken Braassem put in het Braassemermeer. Dat heeft de Stichting tot Behoud van het Braassemermeer on langs ontdekt. De stichting maakt zich grote zorgen over de verspreiding van giftig materiaal in het water en wil dat de pro vincie de asfaltresten gaat ver wijderen. Over de schadelijke effecten van het asfalt zijn de meningen verdeeld. Rijkswaterstaat zou er destijds vanuit zijn gegaan dat het spul geen kwaad kon, om dat het schadelijke bindmiddel in het asfalt al weggespoeld zou zijn. „De gedachten over het stor ten van asfalt zijn veranderd, zoals het hele denken over het milieu veranderd is", zegt de zegsman van rijkswaterstaat. „In de jaren zeventig dacht ie dereen: als het geen chemisch afval is, dan is het wel goed." Tegenwoordig gelden strenge regels voor het verwerken van resten van oude wegen die ver dwijnen. „Storten in een zandwinput kan nu echt niet meer", aldus de woordvoerder van rijkswaterstaat. Hij merkt op dat het asfalt dat vroeger werd gebruikt schadelijker is dan het asfalt waarvan tegen woordig wegen worden ge maakt. „We zijn nu voorstander van het gebruik van teervrij as falt. Vroeger was dat anders." De provincie kan nog geen of ficiële reactie geven op de eis van de stichting, omdat de brief nog niet binnen is waarin wordt gevraagd het asfalt uit de Braas sem te halen. Een woordvoerder van de provincie wijst er wel op dat weinig geld beschikbaar is voor sanering van waterbo dems. Onderzoek moet uitwij zen of er gevaar is voor het milieu of voor de volksgezond heid. De gevaarlijkste gebieden worden het eerst schoonge maakt, aldus de woordvoerder. Overigens is er al een onder zoek aan de gang naar de scha delijke effecten van de stort van alllerlei materiaal in de Braas sem. Of daarbij ook wordt geke ken naar de gevolgen van de af- valstort, weet de voorlichter van de provincie niet. 'Leiderdorpwacht op toestemming voor nieuwbouw Vervolg van voorpagina De kinder- en kraamafdelingen van Rijnoord blijven voorlopig nog open, ook als het ministerie alsnog besluit geld uit te trekken voor de uitbreiding van deze afdelin gen in het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. De proce dure voor een dergelijke aanvraag neemt volgens een woordvoerder van het departement op z'n minst zeven maanden in beslag. De verbouwing in het Elisabeth Zie kenhuis duurt ook een paar maanden, aldus woordvoer ster Vink van het ziekenhuis. alphen aan den run janet van puk dan nu. Overigens blijft ook na de ver- De kinderafdeling in Leiderdorp huizing de mogelijkheid be- wordt uitgebreid van 23 tot 33 staan om in Alphen poliklinisch bedden. De afdeling verloskun- te bevallen. Alleen als de hulp de krijgt de beschikking over 26 van een gynaecoloog of kinder bedden, dat zijn er twee meer arts nodig is worden naar Leiderdorp gestuurd. Al phen houdt ook een dagafde- iing waar kinderen terecht kun nen die een kleine operatie moeten ondergaan. Er blijft ook een verpleegafdeling voor kin deren die zijn geopereerd door een kno-arts. Als kinderen voor andere operaties meer dagen in het ziekenhuis moeten liggen, moeten ze naar Leiaerdorp. Al eerder is een ander deel van de kinderafdeling overge plaatst naar het Elisabethzie- kenhuis. Dat nu nog meer uit Alphen verdwijnt komt, omdat Rijnoord geen kinderarts kon krijgen. Het ziekenhuis heeft ook geen eigen afdeling cardio logie meer. Tegen de overplaatsing naar Leiderdorp maakten veel perso neelsleden bezwaar. Maar ook onder de Alphense bevolking zijn acties gehouden. Veel men sen vinden dat het ziekenhuis sinds de fusie met het Elisa- bethziekenhuis wordt 'uitge hold'. Er gaan de laatste tijd echter steeds meer stemmen op om van Rijnoord weer een gro ter ziekenhuis te maken. Pro vinciale politici lieten onlangs weten voor uitbreiding van het aantal bedden te voelen. Rijnoord telt nu 100 bedden. De directie heeft al eerder aangege ven dat dat aantal 160 moet zijn om van Rijnoord een 'volwaar dig basisziekenhuis' te maken. Inwoners van Ter Aar vinden dat er nauwelijks naar hen wordt geluisterd wanneer het om verkeersproblemen gaat. Dit geeft hun weinig vertrouwen in het welslagen van de sociale vernieu wing, zo bleek gisteravond. „Ie krijgt bij de provincie geen voet aan de grond als burgers aankloppen met klachten over verkeer op de provinciale we gen", zei H.Schouten in de commissie Sociale Vernieuwing. Ook de gemeente stuurt hen met een kluitje in het riet als de wijk- groepen informatie willen over plannen in de wijken, was het verwijt. Ter Aar heeft vier wijkprojectgroepen, die in hun eigen buurt problemen signaleren om deze bij de gemeentelijke commissie op tafel te leggen. Gisteravond presenteerden ze de belangrijkste knelpunten uit hun wijk. Voorzitter A.Otto van de commissie maakte echter duidelijk dat er deze vergadering geen knopen konden worden doorgehakt. De problemen moeten eerst wor den besproken om vervolgens te worden gerangschikt, zo maak te hij duidelijk. Dat ontlokte een van de aanwezigen de opmerking dat ze hun huiswerk blijkbaar voor niets gedaan hadden want de wijkgroe- pen hadden de knelpunten zelf ook al gerangschikt. Zij moesten het echter doen met de vaststelling dat de verkeersproblemen boven aan de lijst staan die volgende maand wordt gepresen teerd. Alphense exploitant moet stationsrestauratie uit alphen aan den run janetvan puk En toen lag er een brief op zijn deurmat. Met de mededeling dat het per 1 januari voorbij is. Vanaf die datum gaat iemand anders de scepter zwaaien in de Alphense stationsrestauratie. Servex BV, een dochteronderne ming van de NS, heeft Alphe- naar Hans Luesink de huur op gezegd, nu hij weigert zijn zelf standig ondernemerschap op te geven om filiaalmanager te worden. Maar Luesink laat het er niet bij zitten. Hij heeft een advocaat in de arm genomen die het be sluit van Servex bij de kanton rechter gaat aanvechten. Want. stoppen. Wil hij helemaal niet. „Ik ben nu 47 jaar en ik moet dus nog 18 jaar door. Ik ben er altijd vanuit gegaan dat ik hier tot mijn 65e als zelfstandig on dernemer kon blijven. Het is mijn levenswerk." Veertien jaar geleden verhuis de de exploitant van Deventer - waar hij 15 jaar in loondienst was bij de stationsrestauratie - naar Alphen. Hij huurt het ge bouw van Servex, werkt volgens de algemene rechtlijnen van de NS-dochter, en regelt verder zijn eigen zaakjes. En dat gaat goed, zegt hij niet zonder trots. „De omzet is vorig jaar en het jaar daarvoor met 20 procent gestegen." Luesink begon met 3 part-ti me personeelsleden. Nu zijn er 12 mensen in dienst, van wie vijf met een volledige baan. „Óver de medewerkers maak ik me niet zo veel zorgen, Servex zal ze wel c Alphenaar Hans Luesink wil geen filiaalmanager worden in 'zijn' stationsrestauratie. „Dan raak ik mijn vrijheid kwijt" FOTO BEN DE BRUYN Drukte Op een doordeweekse dag stap pen gemiddeld vijftienhonderd mensen de restauratie binnen. De toenemende drukte heeft zeker te maken met de groei van het aantal treinreizigers, be aamt Luesink. Maar hij is ervan overtuigd dat de goede naam van de Alphense stationsrestau ratie ook een rol speelt. „In con sumentenonderzoeken komen we goed uit de bus." De AJphense 'koffieshop' on derscheidt zich volgens Luesink doordat er veel verse produkten te koop zijn. „Sinds een jaar of vier, vijf bakken we alles zelf. Stokbroden, Italiaanse bollen, pistoletjes, appelflappen. Die kun je ook kant en klaar kopen en in de oven stoppen, maar zo doen wij dat niet. Elke ochtend om half zes beginnen we en om kwart over zes is er vers brood op de plank. Ook niet-reizigers komen daar op af. Want wat is nu lekkerder dan een vers broodje dat met liefde is klaar gemaakt?" Vorig jaar is tussen perron twee en drie ook een kiosk neergezet. Die trekt tussen de 300 en 400 klanten per dag en het opvallende is, zegt Luesink, dat het aantal klanten in de 'echte' restauratie niet is ge daald. Juist omdat de omzet groeit en de klanten tevreden zijn. be grijpt Luesink niet dat Servex de formule wil veranderen. Een onderzoeksbureau heeft gecon cludeerd dat 'de continuïteit en de service aan de klanten' het beste gewaarborgd zijn als alle restauraties filialen worden, met managers aan "het hoofd die in loondienst zijn bij Servex. „We doen het kennelijk goed, anders zouden ze toch niet met ons in zee willen gaan? Waarom kan het dan niet zo blijven?" Vrijheid i zelfstandige on- i onverteerbare loondienst moet gaan werken, zegt Luesink. „Je bent je vrijheid kwijt. Het heeft dernemer zaak als hij ook te maken met een gevoel van eigenwaarde. Ik heb deze zaak opgebouwd, het is mijn to ko, die geef ik niet uit handen." Maar ook het geld speelt een rol. „Het loon van een filiaal- manager benadert niet het in komen dat ik nu heb", zegt Luesink. die niet wil vertellen hoeveel hij er in de nieuwe con structie op achteruit zou gaan. Dat het werken in loondienst ook voordelen heeft, ziet Luesink niet in. „Vervanging bij ziekte? Ik ben nooit ziek, daar heb ik geen tijd voor." 'Het gcicit al 100 jaar zo' Er is ook sprake van een uni forme presentatie en be drijfsvoering als zelfstandige ondernemers de stationsres tauraties blijven exploiteren. Dat is het belangrijkste argu ment dat raadsman L Pels Rijcken zal gebruiken om tc voorkomen dat .Alphenaar Luesink 'Het Station' moet verlaten. Dochteronderneming Ser vex van de NS zegt dat ze de bedrijfsruimte bij het station dringend nodig heeft om er een Filiaal van te maken. Als alle stationsrestauraties vol gens dezelfde formule gaan werken, verbetert de kwali teit en het resultaat, aldus Servex. „Wij betwisten die stel ling", zegt Pels Rijcken. „Ook zoals het nu gaat. kan Servex dat doel bereiken, liet gaat immers al meer dan honderd jaar zo." De Haagse advocaat verde digt overigens ook de belan gen van nog 14 andere ex ploitanten die in de clinch liggen met Servex. Weer an dere ondernemers hebben bij andere advocaten aangc klopt, aldus Pels Rijcken Er is tot nu toe door de rechter één uitspraak gedaan. Servex kreeg gelijk. ,,Dat ging om een stationsrestauratie in Amsterdam. Maar die zaak lag wat anders", aldus Pels Rijcken. Van de 86 stations restauraties in Nederland worden er inmiddels 11 ge leid door een filiaalmanager. ter aar marieta kroft Ter Aar gaat in beroep bij de Kroon tegen het besluit van de provincie Zuid- Holland om geen glastuinbouw toe te staan in het gebied ten oosten van de Oostkanaalweg en ten noorden van de Kerkweg. De provincie vreest voor aantasting van het Groene Hart. De gemeente maakt zich zor gen over de wel zeer beperkte uitbreidingsmogelijkheden en over de modernisering van de kwekerijen, als de provincie vasthoudt aan het besluit. Te meer omdat de provincie jaren geleden ook al een stokje stak voor kassenbouw in de Vieram- bachtspolder. Bovendien protesteert de ge meente tegen het feit dat de provincie niet toestaat dat twee veehouderijbedrijven aan de Oostkanaalweg verdwijnen voor kassenbouw. De twee bedrijven, die van G. van Oostwaard en G. van Bentum, worden waar schijnlijk toch op termijn beëin digd, veronderstelt de gemeen te. Glastuinbouw op deze plek betekent nauwelijks aantasting van het Groene Hart. Ook is Ter Aar het niet eens met de minimale afstand van 30 meter tussen niet-agrarische woningen en kassen. De provin cie houdt geen rekening met de praktijk, vindt ze. Op sommige plekken in de gemeente liggen zulke smalle kavels dat er niet aan de 30 meter afstand kan worden voldaan. Of er zou hele maal geen bouw mogelijk zijn op dat perceel. Ter Aar pleit voor het maken van uitzonde ringen in situaties als deze. Glastuinbouwgebieden hoeven volgens de plaatselijke Land- en Tuinbouwbond (LTB) het Groe ne Hart niet aan te tasten. Bouw op kavels die geschikt zijn voor een milieuvriendelijker en eco nomischer bedrijfsvoering kas sen, en plant daaromheen bo men en struiken. Dat idee op pert de LTB een brief aan de ge meente Ter Aar. „Dat past bin nen het Groene Hartbeleid." Aanleiding voor het schrijven van de brief is een eind februari gehouden bestuursvergadering van de LTB waarin de zorgen over de positie van de glastuin bouw naar voren kwamen. De Teraarse kwekers voelen zich in het nauw gedreven door het be leid van de overheid. Vooral het feit dat er helemaal geen kassen bij mogen komen, 'beperkt ern stig de mogelijkheden tot een optimale bedrijfsvoering' schrijft de bezorgde organisatie. Ze wijst de gemeente er op dat de afgelopen jaren diverse geplande glastuinbouwlocaties zijn geschrapt. Bovendien wordt de bedrijfstak in toene mende mate geconfronteerd met een strenge milieuwetge ving. Volgens de LTB leidt die wetgeving alleen maar tot ver snelde afbraak van oude kassen en bespoedigt dat de bedrijfsbe ëindiging. Actie moet worden onderno men om deze ontwikkeling een halt toe te roepen, schrijft de LTB. Kavelverbetering en kavel ruil moet door de overheden worden bevorderd. De gemeen te kan hierin een voortrekkers rol vervullen. De kavels die niet meer geschikt zijn voor glas tuinbouw, kunnen worden be nut voor de aanleg van groenge bieden. De LTB vindt dat de overhpid moet zorgen dat er geld is om deze plannen te rea liseren. roelofarendsveen Alkemade heeft een kleine 40.000 gulden beschikbaar gesteld voor de uitbreiding van pêuterspeelzaal De Mammoef Een niet al te hoog bedrag, waarmee vnnr/itter I VU dB klauw toch blij is. Binnen drie maanden komt mogelijk het resterende bedrag af. De veertig mille is nodig om een vierde lokaal in te richten. De Mammoef had daarnaast nog ruim 175.000 gulden ge vraagd voor het bouwen van een verbindingsgang. Eerst wordt echter onderzocht of de St. Jozefschool een lokaal over heeft. Als dat zo is. dan wordt dit als speelzaal ingericht en is de aan leg van de gang overbodig. Na de uitbreiding kan De Mammoef 50 peuters extra opvan gen. Op de wachtlijst staan dan nog negentig kinderen, l-ater tijdstip wil De Mammoef kamers inrichten voor de leidsters.

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 19