'Bijstandsvrouwen staan in de kou' vol te krijgen Parkeerkelder Casino niet Leiden Regio 'Geruchten over afstoten van verslaafdenbureau CAD onjuist' Nieuw onderdak voor hulp aan startende ondernemers WOENSDAG 31 MAART 1993 GERT VISSER. PLV.-CHEF AAD RIETVELD, 071-161417 AGENDA WOENSDAG 31 MAART I nformatiepunt Gemeenschappe- lijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Noordwijk Klaverjasavond, org. TQV-Bow- ling Noordwijk, Nieuwe Zee weg 73, aanvang 20.00 uur. 'De Aura en de Ongeziene We reld' (werking van de menselij ke uitstraling) door Arno Braaksma en Janny Slagman, Dorpshuis De Kuip, Zeestraat, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur. DONDERDAG 1 APRIL Leiden Spreekuur (voor leden en niet- leden) door het info-team van het FNV in Wijkgebouw Irene, Driftstraat 49/a, van 20.00 tot 21.00 uur. Noordwijk Optreden van Cardinal Griffin- /Belgrave School Swing Band, Golden Tulip Beach Hotel, Kon. Wilhelmina Boulevard, aanvang 19.30 uur. Vergadering van de Oranjevere niging Noordwijk-binnen, daar na bingo, Hotel Restaurant Royal, Voorstraat, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest Zwemmen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeut in Zwembad Poelmeer, Lange Voort 273, van 14.30 tot 15.30 uur. Voorschoten Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in de Vlietzaal, Raadhuislaan 43, van 16.00 tot 17.00 uur. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren Kirsten Louise, dv. A. Visser en S.D.I. van Groeningen Steven, zv. B.H. Walraven en D.A.P. Hoogervorst Felix Jasper, zv. C.M. Lehren C. Schaal Gabm Jay, zv. E.J.A.G. Bekkeringen I. Bronsgeest Marijn Jesper, zv. C.P. Geuze en D. ten Hooven Kariann. dv. P.L.J. Bakker en K. Verhage Ibrahim, zv. M. Bokyen N. Hadchoune*Willem- pje Adriana, dv. J. Vooijs en S. van Duij- venbode Wilhelmina, dv. A.W Hoek en J.J. Remmelzwaal Charlie Rosa, dv. S.P.M. Jansen en E.C.M. van der Knaap Chantal. dv. R. Wijnnobefen E.J. Te gelaar Caspar Johannes Stefanus, zv. C.J. de Vries en M. Quist Felipe Sebas- tiaan, zv. E. Beetz en S.F. Warnes Chantal, dv. E. Hüber en A. Huber Maud Maxime, dv. C.P. van der Hoeven en S.M.E. Molenaar Rouwayda The- resia, dv. N.R. Youssef en A.V.M. de Kruijf Johan Roald, zv. J. van Dam en L.H. Engebretsen Marianne Louise Eli sabeth, dv. H. Vordingen C.L. Korthals Altes Adrianus, zv. W. de Mol en N.C. van Leeuwen Romy Désirée, dv. R. Bosman en S.D. Lampe Diede Willem, zv. C.V. van der Voort en A C. Vasbmder Elise Renée. dv. G.J.R. Eijsinken R.B. Snel Stefan Johannes Ricardo, zv. R.C.J. van Houten en A.M. van der Voort Kirsten Sanne Aleid, dv. G.M. Degge- rich en M.F.N. WeusthuisRik, zv. A.W.G.M. de Vette en L.C. Ppnt Daan, zv. J.M. Uittenhout Margit Freeke, dv. F.H. Plomp en C.J.G. Panis Cornelis Christiaan, zv. P. Koopman en G. Zwaan Stijn Faro, zv. G. Burger en N. Schuijt Jolisa Anita, dv. R. Plugge en J. van Aalst Marijntje Johanna, dv. N.M.E. Otto Sem, zv. R. van der Klaauw en A.L. van der Leeden Diane Nsimba Vuadi Muckens, dv. Mukendi Muckens en Muamba Kahala Brenda, dv. R.J.P. van Velzen en A.S. van Rhijn Rosa Jo hanna Anna, dv. P.G.J, de Winter en J.T.M. van Seggelen Anouk, dv. C.E. Flaman en S. varf der MaatStijn, zv. G. Verhoeven en H. Leuvelink Wesley, zv. N. Guijt en I. Ligtvoet Daan Geer- ke. zv. A.J.G. van Velzen en K.M. Rood- heuvel Santina, dv. H.Z. Dëmirbey en L. Mnayarji Melanie, dv. R.J. Webbers en F M. van Veldhoven Lisanne Sophia Anthonia, dv. R.A.E.M. Tollenaar en M.J. Kagie Thijs Hidde, zv. F. Hofman en J.L. Hulsink Pepijn Pablo, zv. R.A. Kip en H. van Dueren den Hollander Sumaya. dv. A B Abd El Rasoul en K. Safsaf Mariah Samantha. dv. F. Seriier en P.L Ossevoort Florentine Stepha nie. dv. W.J. van Elsacker en A.M.W. Niele Bilal. zv. M. El Jabri en N. Bou- bar Felipe Sebastiaan. zv. E. van Beetz en S.F. Warnes. Overleden G. Meijvogel, geb. 20 jan. 1940, echtg. van W. Boekkooi A.H. Fi- lemon, geb. 5 nov. 1928. man S. Kamta, geb. lOaug. 1961, man *H. Smit, geb. 18sep. 1930, man H.C. van der Hors't, geb. 2 dec. 1913, man* H. Nonkes,-geb. 7 nov. 1906, man W.G. Kamama, geb. 4 jan. 1959, vrl. A.J. Veerman, geb. 28 nov. 1919. man C.C.J. Borsboom. geb. 6 jun. 1992. man K. van Beelen, geb. 27 aug. 1907, man R.M. van Rijn, geb. 22 jul. 1944, man J. Beerenfenger. geb. 26 jun. 1918, man* F.J.M. Kleemans, geb. 23 jul. 1946, man B.J. Kluts, geb. 12 feb. 1916, man G J van Aer de, geb. 28 okt. 1906, man C. van der Blom, geb. '30 jan. 1920, geh. gew. met W. Benning J. den Hoed, geb. 26 feb. 1924, man J. de Bruijn, geb. 10 okt. 1913, man A.J. Zaalberg, geb. 4 okt. 1921, vrl. geh. gew. met W.F. Mostert M. Pitters. geb. 24 april 1910, man H.J. de Bruin.geb. 9sep. 1921. man* J.A. Valkenburgh, geb. 10 jul. 1907. vrl. echtg. van J.H. van den Broek D. j Zaalberg, geb. 26 apr. 1907, man S. Kanniga, geb. 10 jun. 1942, vrl. geh. gew. met K. Meijer P.L. van der Plas. geb. 14 feb. 1915, man J.S. Scher mer Voest,geb. 17okt. 1916, man* A.J.A.L. Bruggeman, geb. 1 jul. 1930, man*V.A. Bonafastia, geb. 18 dec. 1929, vrl. echtg. van J.F. Anasagasti J. Tollenaar, geb. 23 jul. 1920, man H.M. Oudshoorn, geb. 12 okt. 1931. vrl. echtg. van A.W.P. Tredgett A.C. van Hoorn, geb. 27 mrt. 1910, vrl. J. Verdoes, geb. 11 mei 1938, man A. van Klaveren, geb. 5 mrt. 1913, man A. Bontan, geb. 26 jan. 1928, man E. Wassenaar, geb. 22 apr. 1913, vrl. echtg. van C. Borghart T. van Rijn, geb. 14 jun. 1905, vrl. geh. gew. met T. Sip W. Moerkerk, geb. 28 mei 1942, vrl. echtg. van P. S.jbrands* E.H. Hoff. geb. 19 mei 1895, vrl. C. van der Post, geb. 11 aug. 1917, man P.P.A. Clemens, geb. 11 feb. 1918, man F.jJ van Zuijlen, geb. 21 jul. 1906, man. Gehuwd D A. Sieval en M.C.H. Dirkse C. van Rhee en I. van Leeuwen C.F.V.Tillmannsen H.E. Mees*C.T.M. Schiphorst en M.M.A. Dunselman J.A. van Haaren en C. van Nes C.J. Cruzadi Mendoza en F.M. Volwater B.J. Fran ken en P.I.A. van Gameren A.J. Schip ma en N. Gadir* P.J. Koenekoop en E. 1 Lijzenga. Volgens SP doet wethouder te weinig voor uitkeringsgroep Wethouder H. de Ia Mar (sociale zaken) doet te weinig voor lóijstandsvrouwen wier uitkeringen in de toekomst niet meer aan het begin, maar aan het eind van de maand worden uitbetaald. Die kritiek spuide SP-fractie- voorzitter C. Vergeer gisteravond in de gemeenteraad. Vrijdag demonstreren Leidse bijstandsvrouwen op het stadhuis tegen de maatregel. wordt. Dat zou betekenen dat de bijstandsvrouwen na hun uitkering van begin december tot eind januari op de volgende uitkering moeten wachten. „En december en januari zijn uitge rekend de duurste maanden." Volgens wethouder De la Mar is van 'door de neus boren' geen sprake. Het totale bedrag dat bijstandsvrouwen in een jaar ontvangen, blijft immers op hetzelfde peil. De wethouder is zelf ook hoogst ongelukkig met de verandering, maar kan daar Volgens Vergeer betekenen de nieuwe uitbetalingsdata dat de ABW-uitkeringsgerechtigden drie keer één weekbedrag 'door de neus wordt geboord'. „Voor een eenoudergezin is dat een korting van zo'n elfhonderd gul den." SP'er denkt dat de kans groot is dat de verschuiving, die door het rijk overigens aan de ge meente is opgelegd, met ingang van 1 januari 1994 van kracht niet veel aan doen. Wel zal hij een overbruggingsregeling in- teloze lening. Die moet per 1 ju ni van dit jaar worden aange gaan. De bijstandsvrouwen hebben dan zeven maanden de tijd om hun lening af te lossen. Vergeer vindt dat onvoldoen de. Hij blijft bij zijn bewering dat 'de mensen geld door de neus wordt geboord'. „Want hoe je het ook wendt of keert, ze moeten zeven weken zien door te komen met één maandbe- drag." Bovendien zit er volgens Ver geer voor de bijstandsvrouwen die gebruik willen maken van de overbruggingsregeling een addertje onder het gras. Over het bedrag dat ze per 30 decem ber nog niet hebben afgelost, moeten ze namelijk 45 procent rente betalen. De geruchten dat het Leidse cónsultatiebureau voor alcohol en drugs (CAD) zou worden op geheven, berusten niet op waar heid. Dat verkondigde wethou der S. de Vreeze (PvdA/wel zijnszorg) gisteravond in de ge meenteraad. „Er zijn geen plan nen om de Leidse CAD op te heffen." De wethouder zei het met stellige zekerheid. Deze week nog heeft hij een gesprek gehad met directeur Borger van het Haagse bureau voor versla vingszorg 'Zeestraat', waaron der het consultatiebureau in Leiden ressorteert. „Ik heb hem de geruchten voorgelegd en hij heeft ze ontkend." Vorige week kwam plotseling Zeestraat om het Leidse CAD af te stoten boven drijven. Dat zou gebeu ren als het niet lukte om de co ordinator van het CAD, J. Koren, te ontslaan. Koren en de direc tie van Zeestraat vechten mo menteel voor de rechter een conflict uit over het functione ren van de coördinator. De kan tonrechter moet nog uitspraak doen in deze kwestie. VRIJE TIJD Boekenbeurs De bond van handelaren in oude boeken houdt vrijdag 2 april van 15.00 tot 21.00 uur, zaterdag 3 april van 11.00 tot 18.00 uur en zondag 4 april van 11.00 tot 17.00 uur een antiquarische boeken beurs in de Pieterskerk. De toegangsprijs is 4 gul den. Voor meer inlichtingen: 010-4208818. Duikbeurs Groenoord De Groenoordhallen zijn zaterdag 3 en zondag 4 april ingeruimd voor een duikbeurs van de Inter national Diving Association. Er zijn demonstra ties en presentaties en een groot aantal informa tiestands. De beurs is open op zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Entreeprijs is 7,50 gulden. Ruilbeurs De Ruilvereniging Köningskerk houdt vrijdag 2 april een ruilavond voor verzamelaars van postze gels, munten, stickers, grammofoonplaten en an dere verzamelobjecten. De ruilbeurs wordt ge houden tussen 19.00 en 22.00 uur in het buurt huis Het Spoortje aan de Bemhardkade 40. Toe gang voor niet leden 1,50 gulden en voor jeugd tot en met 15 jaar 1 gulden. De bewoners van het middengedeelte van de Oosterstraat in de Zeeheldenbuurt vormden een hechte gemeenschap in de jaren 1940-1950. De kinderen van toen komen op 24 april weer bij elkaar om herinneringen op te halen. „Mijn vader had kennissen bij de vuurwerkfabriek Kat. Hij kon altijd aan mooi vuurwerk komen. De buurtbewoners wisten dat. Bij oud en nieuw stonden ze buiten al tc wachten op de mooie dingen die komen gingen. Mijn broers hingen dan draaiend vuurwerk op en staken vuurpijlen af." Beppie van Bellen-Goddijn (57) - ze woont tegenwoordigin Noordwijkerhoul - denkt met genoegen terug aan haar jeugdjaren in de Oosterstraat. Wapen Vuurwerk zagen de bewoners meer dan genoeg in de oorlogs jaren, vooral bij de komst en het onvrijwillige vertrek van de Duitse oorlogsmachine. „Ik weet nog dat een jonge NSB'er met zijn geweer in de lucht schoot in de straat om indruk te maken. Mijn vader heeft dat ge weer afgepakt, doormidden ge broken en in een sloot gegooid. Kwam er vervolgens een Duitse geluidswagen door de straat rij den en kregen we te horen dat tien willekeurige bewoners zou den worden doodgeschoten als dat geweer niet boven water kwam. Dat hebben we toen maar opgediept en teruggege ven." Luisteren naar de Engelse radio mocht natuurlijk niet. „Iemand had een radio verborgen en we klommen over de schuttingen en kropen door de tuinen om onopgemerkt bij zijn huis te ko men en de uitzendingen te kun nen beluisteren." Communice- ren gebeurde soms door gaatjes in de muren, om het uitgaans verbod te omzeilen. En in kas ten zaten onderduikers die niet in Duitsland te werk wilden worden gesteld. „Door de oor saamhorigheid ontstaan in de buurt." In een echte volksbuurt van die jaren, kenden de mensen elkaar door en door. „Grote gezinnen, je zat bij elkaar op school, je speelde erg veel met elkaar bui ten. Televisie was er nog niet. Als iemand ging trouwen liep de buurt uit om de trouwjurk te bewonderen. Er was ook een oudere dame die altijd kinderen probeerde te ronselen om haar boodschappen te doen. Zodra de deur openging vlogen we naar alle kanten weg om dat te ontlopen", vertelt Van Bellen. Het idee voor een reünie on stond toen Beppie bij toeval weer in de oude buurt verzeild raakte. „Ik heb herinneringen opgehaald met mijn oude vriendin Stinie Schreuder-Tes- ke, die aan de Munnikenstraat woont. De meeste bewoners zijn verder weg verhuisd. De buurt is niet zo gek veel veran derd." Beppie van Bellen was 20 jaar oud toen ze de Oosterstraat verliet. Ze liet er letterlijk haar jeugd achter. De initiatiefneemsters hebben veel namen kunnen achterha len. De oproep voor de hereni ging heeft tot nu toe al 75 reac ties opgeleverd. De reünie van zaterdag 24 april wordt een soort receptie in het zaaltje van Ons Eiland aan de Kortenaer- straat. Er is muziek en er zijn fo to's uit die lang vervlogen jaren te zien. Belangstellenden kun nen deelnemen door 15 gulden te storten op girorekening 4477966 van VV. Goddijn te Voorhout. (FB) Wapens De bedoeling is in forse letters aangegeven, maar op doordeweekse dagen blijft de kelder vrijwel leeg. foto dick hogewoning auto's maken door ze onder de grond te zetten. Dat is toch prachtig? Maar dan moet de ge meente wel meewerken. Die discogangers zetten het liefst geen stap teveel, dus daarom moet parkeren op andere plaat sen gewoon onmogelijk worden gemaakt. Dat is ook wat ik met burgemeester en wethouders heb afgesproken en daaraan zal ik ze houden." De gemeente vindt echter niet dat het haar taak is de par keerkelder vol te krijgen. „Noor- lander zou bij voorbeeld eens kunnen gaan praten met de ho reca, die er ook bij gebaat is als er zo min mogelijk parkeerover last optreedt. Je zou kunnen denken aan een gratis non-al- coholischè versnapering op ver toon van de parkeerticket", zegt Van der Sluijs. NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER De parkeerkelder onder het Ca- sino-tenniscomplex in Noord wijk heeft nog niet gebracht wat ervan werd verwacht. Het ge bruik valt dusdanig tegen, dat de kelder alleen nog in de week einden wordt opengesteld. De gemeente heeft maatregelen aangekondigd die gebruik van de parkeergarage moeten sti muleren. Volgens eigenaar G. Noorlander zijn die echter vol strekt onvoldoende. De Casino-parkeerkelder aan de Oude Zeeweg werd een jaar geleden in gebruik genomen. Omwonenden waren tegen, maar de gemeente was een groot voorstander van de bouw van de parkeerkelder. Het was een 'absolute noodzaak in de strijd tegen de overlast van het avondtoerisme' zei wethouder ruimtelijke ordening V. Salman. Inmiddels zal het enthousias me over de Casino-garage, die ruimte kan bieden aan een klei ne 200 auto's, enigszins zijn ge temperd. De eigenaar van de kelder, G. Noorlander (Marei Bouw/Huis ter Duin), is duide lijk: „Zelfs als het parkeren gra tis is zet niemand zijn auto in die kelder. In de weekeinden gaat het nog, maar doorde weeks is het zo stil dat we niet anders kunnen dan de boel maar helemaal dicht te gooien. Voor een of twee auto's kun je geen lichten laten branden en slagbomen laten werken." Noorlander krijgt van de ge meente niet de steun die hij verwachtte. „Ik heb destijds een paar miljoen gulden geïnves teerd en dat heb ik niet voor niks gedaan. We kunnen die omgeving vrij van geparkeerde De stichting Werkgelegenheid en de Starterswinkel hebben een nieuw onderdak. Vanaf vandaag huizen zij in een nieuw pand aan de Ir. Driessenstraat. Tot voor kort had de stichting haar onderko men in de Evertsenstraat en zat de Starterswinkel in het Mostert-verzamelgebouw aan de Middelstegracht. De stich ting Werkgelegenheid en de Starterswinkel helpen begin nende ondernemers met on der meer cursussen en finan ciële steun. Het pand is een zogenaamde woon-werkcombinatie. Op de bovenverdieping wonen men sen en beneden huizen de stichting en de Starterswinkel. Een gedeelte van de beneden verdieping staat nog leeg. Het nieuwe onderkomen wordt vandaag geopend door H. Amptmeijer, hoofd van de di rectie Economische Zaken en Energie van de gemeente. Het is zijn laatste officiële daad als hoofd van de directie. Per 1 april treedt hij bij de gemeente in dienst als sectorhoofd Per soneelszaken. De meisjes allemaal in een jurkje, de jongens in korte broek. Een foto uit lang vervlogen tijden, eind april te zien Eensgezindheid. briek gehe keld. Vanwe ge de intro ductieprijs maal een ton gemeen schapsgeld en fabels die er aan het bleem worden toegedacht, zoals het creëren van een wij-gevoel onder de ambtenaren en extra klantgerichtheid jegens burgers. Pure kul dus. Bij dat nieuwe logo een paar gekruiste. Leidse sleutels met een gestyleerde deur werd ook een nieuwe slogan bedacht. De gemeente heeft de leeuw bui ten de deur gezet, of zoiets. De koning van hel dierenrijk, sa men met de Leidse sleuteltjes eeuwenlang hét symbool en wapen van Leiden, had afge daan. Waarom? Dat is tot op de dag van vandaag niemand dui delijk. Nu is er sinds eergisteren offi cieel een nieuwe Leidse winke liersvereniging. Het Samenwer kingsverband van Ondernemers in Leiden, kortweg SOL. En die jongens zijn het niet altijd eens met de gemeente. Sterker nog, het gemeentelijk parkeerbeleid was dé reden dat de Leidse win keliers, hoe verschillend ook hun buurtbelangen, samen één vuist tegen de plaatsélijke over heid willen maken. Ook het SOL wilde als nieuwe club een nieuw logo. Gewoon als herkenningsteken, niet om er bovennatuurlijke krachten aan te onlenen. En uiteraard, als de gemeente haar teken van strijdbaarheid, onverzettelijk heid en weerbaarheid, de leeuw, aan de kant schuift, wat is er dan mooier dan juist dat dier als symbool over te nemen. De gemeente wordt de komen de jaren dus letterlijk met haar eigen wapen bestreden. (LL) Gewapend Je gaat naar binnen voor een komkommer en een pondje sperziebonen en je komt buiten gewapend met een schemer lamp. Dat overkwam de afgelo pen dagen een groot aantal vas te klanten van de voormalige groentenwinkel Van Groenin gen aan de Haarlemmerstraat. V\(aar eens de kisten met toma ten en uien stonden, vinden de klanten nu een mandje zonne brillen, een koffieserviesje en een oud schilderijtje. Buiten staan geen bloemkolen en ap pels, maar een paar oude stoe len. Op de voorpui prijkt de tekst 'Rommelmarkt, nu alles halve prijs'. Verkoopster Ineke, met haar schort nog aan, runt deze rom melmarkt die een paar dagen in de groentewinkel wordt gehou den. „Ik mocht van baas jan van Groeningen drie dagen lang de winkel gebruiken als rom- i bij de reünie van Buurtvereniging foto archief eensgezindheid melmarkt", vertelt ze. „Het is altijd al mijn grote hobby ge weest om een kraampje te heb ben op een rommelmarkt of braderie. Nu heb ik heb mijn baas kunnen overhalen mij de winkel drie dagen te laten ge bruiken als rommelmarkt. Tja, ik heb hier tenslotte 28 jaar ge werkt." Een klant die in het mandje met zonnebrillen graait haalt zijn schouders op. „Jammer dat de zewinkel moet verdwijnen. Ach ja, zo gaat dat tegenwoordig. Maar de rommelmarkt is wel een leuk idee, hè?" Volgens Ineke loopt de rommel markt als een trein. Trots vertelt ze: „Toen ik er gisterenochtend mee begon stonden ze bijna de dozen uit mijn handen te ruk ken. En het is nog hard werken ook. Bijna nog harder dan in de groentenhandel." (VL) Frank Buumian en Loman Leefmans tel: 071-161418

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 18