'Kerk geleid door oude zielen' Kerk Samenleving Vrouwen nadrukkelijk aanwezig tijdens Evangelische Kirchentag in München Progressieve priester deken Schinnen WOENSDAG 31 MAART 1993 KORTWEG Kerkeveiling -De hervormde gemeente van Lisse organiseert ko mende vrijdag (2 april) voor de 40-ste keer de jaarlijkse kerkeveiling. Het evene ment wordt gehouden in De Voorhof aan de Bonds- traat en begint klokslag 20.00 uur. De opbrengst is bestemd voor het onder houd van dc Grote Kerk aan het Vierkant en de Paulus- kerk aan de Ruishornlaan. Een deel van het geld gaat verder naar de uitbreiding van een weeshuisje in Bangladesh. De toegang is gratis. Job De acteur Henk van Ulsen brengt morgen een collage van teksten uit het bijbel boek 'lob' en drie brieven uit Abel Herzberg's boek 'Drie rode rozen' voor het voetlicht. Van Ulsen speelt in de Oudshoornse Kerk aan de Oudshoornseweg 92 in Alphen aan den Rijn. De solo-uitvoering begint om 20.15 uur en de toegangs prijs bedraagt 12,50 gulden. CIP-ers en houders van een Pas 65 betalen een tientje. De voorstelling wordt geor ganiseerd door hel Vrijzin nig Platform. Filmvoorstelling De Zendingswerkgroep van de Baptistengemeente in Leiden vertoont vanavond, in samenwerking met Open Doors, de film 'Bamboe in de winter'. De voorstelling wordt gehouden in het ge bouw van de Baptistenge meente Leiden en omstre ken aan de Oude Rijn 3-5 in Leiden en begint om 20.00 Gehandicapten De intocht van Jezus in Je ruzalem wordt op Palm zondag (4 april) gevierd tij dens een Interkerkelijke dienst met en vopr verstan delijk gehandicapten in Al phen aan den Rijn. De dienst wordt gehouden in de Adventskerk en begint om 17.00 uur. Voorganger is ds. Wilschut. Marcuspassie De Groene- of Willibrord- kerk in Oegstgeest vormt komende zondag weer het decor voor een Marcuspas sie. Tijdens de vesper zal de YVillibrordcantorij 'Het lij densevangelie naai Marcus' van Willem Vogel uitvoe ren. De vesper begint om 19.00 uur.. Paassamenkomst De Ussese Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt houdt op donderdag 8 april een paas samenkomst in het kerkge bouw aan de Prinsesse- straat 1 in Lisse. Het pro gramma duurt een Idein uur en bestaat uit overden kingen, samenzang en zang door een cantorij. De sa menkomst begint om 20.00 Paasmeditatie Het Vrijzinnig Platform in Alphen aan den Rijn orga niseert op woensdag 7 april een korte paasmeditatie in de Remonstrantse Kerk aan de Van Mandersloostraat 30 in Alphen. De overdenking is van drs. M. roos en me dewerking wordt verleend door het ensemble van het Koninklijk Zangkoor NPB, mevr. T. Wester (declama tie) en organist Van den Hoek. De meditatie begint om 19.30 uur. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -161421 HET WEER Nieuw Duits protestants liedboek BERLIJN «EPD Vrouwen houden zeven van de vijftien belangrijkste lezingen tijdens de Evangelische Kir chentag die in juni in München plaatsheeft. De feministe Alice Schwarzer is één van hen: zij spreekt over het geweld in de samenleving. Dat heeft de voorzitster van de Kirchentag, Erika Reihlen, meegedeeld. Er zal in München een forum van vrouwen zijn waar het geweld tegen vrouwen centraal staat en deelneemsters kunnen een vrouwencentrum bezoeken. Reihlen, tandarts van beroep, riep de mannelijke ker kleden op het meer dan tot dus ver voor vrouwen mogelijk te maken actief te worden in kerk en samenleving. De opvoeding van kinderen mag geen zaak van alleen maar vrouwen zijn, meent Reihlen. Zij wijst de kritiek van som migen dat de Kirchentag te po litiek of juist te theologisch is van de hand. De deelnemers aan de Kirchentag willen te we ten komen hoe zij bij bepaalde kwesties, ook van politieke aard, moeten handelen. Zij zoeken een antwoord op geloofsvragen en zij willen horen welke hou ding zij tegenover een bepaald probleem moeten aannemen. De leden van de Evangelische Kerk verwachten manifestaties voor hoofd en hart, zegt Rei hlen. Zij willen naar lezingen luisteren, maar -ook diensten bijwonen en zingen. Het Duitse 'protestantse liedboek der kerken' staat bij miljoenen Duitsers naast de bijbel ongebruikt in de kast. De reden is dat veel van de voornamelijk uit de 16e tot de 18e eeuw stammende liederen sinds de verschijning van het liedboek in 1950 uit de mode zijn geraakt. Daarin moet verandering komen als begin mei de eerste exemplaren van een nieuw liedboek van de persen rollen. Het boek is 'protestants liedboek' gedoopt omdat het volgens de cpmmissie niet slechts bedoeld is voor gebruik in de kerk, maar als een 'gebruiksboek voor christenen voor alle dagen van de week'. Om die reden bevat het boek meer gebeden, theologische teksten en suggesties voor de liturgie dan het oude liedboek. Daartoe behoren ook psalmen, gregoriaanse gezangen en voor beden voorde zondagse kerkdiensten. Dissident Matthew Fox heeft weer alle tijd voor scheppingsspiritualiteit Opgelucht was Matthew Fox, toen hij woensdag 3 maart uit Rome het bericht ontving dat hij uit de orde der dominicanen was ge zet. „Een zware last viel van mijn schouders. Ik kan nu weer meer aandacht ge ven aan mijn werk als di recteur van het Instituut voor Scheppingsspirituali teit in Oakland", zegt de Amerikaanse ex-pater, die sinds 1960 aan de orde ver bonden was. ROTTERDAM HENK VAN 'T KLOOSTER Fox (52) was vorig jaar met een andere dissidente rooms-katho- lieke priester, de Duitser Eugen Drewermann, de belangrijkste spreker tijdens de manifestatie van de Acht Mei Beweging in Utrecht. Hij verblijft enkele da gen in Nederland. Hij houdt vandaag in de kerk van de do minicanen in Rotterdam een le zing over het onderwerp dat hem het meest aan het hart ligt: de spiritualiteit van de schep ping. De officiële reden voor het besluit om Fox uit de orde te zetten is dat hij weigerde op be vel van zijn superieur, provinci aal Donald Goergen, Oakland (Californië) te verlaten en zich bij zijn medebroeders in Chi cago te voegen. Fox verliet in 1983 Chicago, vooral wegens het intellectuele klimaat in Cali fornië. „In het gebied rond Oak land woont een kwart van alle natuurwetenschappers in de Verenigde Staten. Daar moet de dialoog tussen wetenschap en spiritualiteit plaatshebben", zegt Fox. Hij is ervan overtuigd dat zijn opvattingen de werkelijke reden voor zijn uitstoting uit de orde zijn. Hij probeert de christelijke mystiek te verzoenen met de oosterse spiritualiteit en veroor deelt de nadruk in het rooms- katholieke geloof op zonde en verlossing. Matthew Fox: „Een zware last viel van mijn schouders." Fox ziet de «spiritualiteit van de schepping als een correctie op de door het denken van de Verlichting bepaalde natuurwe tenschap. Deze tracht mens en ïatuur aan zich te onderwerpen door de middeleeuwse mystici in heeft geen oog voor het heili- Meester Eckhart ook domini- ;e en het creatieve van de na- caan en Hildegard van Bin- uur. gen, met wier gedachten hij De ex-pater is sterk beïnvloed overigens pas na zijn opleiding bij de dominicanen kennis maakte. De kerk zou op grond van haar mystieke traditie over rituelen moeten beschikken om de dankbaarheid en droefheid over de natuur te uiten. Maar zij is de mystiek verleerd en legt al le nadruk op zonde en verlos sing. De kerk beschikt uitslui tend over versleten rituelen als het vormsel, maar weet geen raad met de droefheid van de mens over de milieuverontrei niging of zijn dankbaarheid voor al het geschapene. „De kerk wordt geleid door oude zielen zonder gevoel voor de werkelijke passies van de mens", weet Fox. Fox is volgens kardinaal Jo seph Ratzinger van de Vaticaan se congregatie voor de geloofs leer een 'fervent feminist', al was het maar omdat hij voor stander is van vrouwelijke pries ters. Ratzinger toonde al in 1984 zijn ongenoegen over Fox' op vattingen, zoals die in diens standaardwerk Original bles sing', een inleiding in de spiri tualiteit van de schepping, wer den verwoord. Een commissie van de dominicanen onder zocht Fox' opvattingen, kwam enkele 'onvolkomenheden' op het spoor, maar zag geen reden voor ingrijpen. Ratzinger was niet tevreden en legde Fox in 1988 een spreek- en doceerver- bod van een jaar op. De Nederlandse dominica nen, bij wie Fox destijds 'reli gieus asiel' had gevraagd, publi ceerden deze week een verkla ring waarin zij hun schaamte en teleurstelling uitspreken over het uitstoten van een mede broeder 'die zich al meer dan dertig jaar èn met hart èn met ziel èn met verstand inzet voor de prioriteiten van de orde'. De Nederlandse dominicanen vin den de handelwijze van de or deleiding 'een blamage voor een orde die zoekt naar waar heid en waarachtigheid en die God telkens bidt, dat ons dienstbetoon redelijk mag zijn'. Nu Fox geen dominicaan meer is, staan zij machteloos. stemd, ziet de Vereniging van Pastoraal Werkenden in Lim burg hierin een teken dat er toch kans is op een ietwat ande re wind in het bisdom Roer mond. BEROEPINGSWERK Een progressieve priester is be noemd tot deken van Schinnen in het bisdom Roermond. Drs. J. Schreurs (58). aalmoezenier van sociale werken in de voormalige Oostelijke Mijnstreek, is be noemd tot opvolger van pas toor-deken J. Keulen (76). Schreurs blijft nog twee da gen per week werkzaam als aal moezenier van sociale werken. Hiermee is hij de eerste part-ti me deken in het bisdom Roer mond. De scheidende deken Keulen was één van de oprich ters van Open Kerk, een bewe ging die na de benoeming van Gijsen tot bisschop van Roer mond werd opgericht. Net als zijn opvolger staat Keulen be kend als progressief en niet be horend tot de richting-Gijsen. Hij is daarom erg ingenomen met de benoeming van Schreurs tot zijn opvolger. Daar bisschop Gijsen nog kort voor zijn vertrek met de benoe ming van Schreurs heeft inge- Tekenend is in dit verband, aldus Schreurs, dat vicaris-ge neraal R.H.M. Maessen bij de voorbereiding van de benoe ming heeft opgemerkt dat een ander geluid in de dekensverga dering van Roermond wellicht geen kwaad kan. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK - Beroepen: te Midwolda c.a.: mevr. ds. E.J. de Ridder te Wartengahe; te Veldhoven, mevr. E.J. Wisselmkte Wmsum-Obergum c.a.: te Wezep (toez.): J P. Kraaiieveld te Ridder- Aangenomen: naar Vriezenveen (toez.): J W. Goossen te Waddinx- veen; naar Puttershoek: R.H.M. de Jonge te Zaamslag, c GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Nieuwegein-Zuid (SOW) (docent OT Irian Jaya): B L. van der Woude. I I. predikant te Oost- Maarssen-Breukelen: R. Kuipers, kandidaat te 's-Gravenhage; te Has- ROB GROENLAND Lente krijgt nieuwe kans De satellietfoto's van gistermiddag toonden nog steeds een enorm groot opklarmgsgebied, dat reikte van midden-Nederland tot in Po len. In het laatste land was ook de sneeuwbedekkmg goed te zien, evenals in de Balkanlanden. Boven het noordwesten van Rusland was een imposante depressiekrul van formaat waar te nemen, die m die regionen nog winterweer geeft. Bo ven het westen van Nederland was rond het middaguur een strook be wolking te zien, die zonder regen van zuidwest naar noordoost over de regio trok. Dit waren voorname lijk windveren en schapenwolken, waarachter de zon nog vaag te zien was. Dergelijke bewolking vormde zich door het zogenaamde 'opglij- dmgsproces'. In het algemeen glijdt bij een der gelijk proces warme en vochtige lucht over droge, koude lucht, waarbij op hoogten van 4 tot 9 kilo meter gelijkmatige condensatie op treedt. Het uiterlijk van de wolken hemel bestaat tijdens een dergelijk proces voornamelijk uit egale wol kenlagen, die het gewelf geleidelijk doen dichtslibben. Het bijbehoren de front wordt in de weerkunde een warmtefront genoemd. Zijn tegen hanger, een koufront, was op de satellietfoto duidelijk te aanschou wen ten zuidwesten van Ierland. Bij dit front probeert koude lucht onder de warme lucht door te krui pen, met als direct gevolg sterk stijgende luchtbewegingen. Het ui terlijk v^n de hemel wordt dan meer bepaald door verticaal ont wikkelde buienwolken. De komende avond en nacht arri veert een dergelijk koufront boven Engels grondgebied, om mor genochtend door te trekken naar onze kust. Waarschijnlijk passeert het front overdag nog met veel be wolking en regen.In de nacht van donderdag op vrijdag komen we achter het front, waarbij de wind tijdelijk ruimt naar het noordwes ten. De vooruitzichten voor vrijdag en het weekeinde zien er veelbelo vend uit. Een rug van hogedruk ten westen van Spanje werpt zich op naar het noordoosten en probeert via onze omgeving contact te ma ken met een sterk hogedrukgebied boven Finland. De computerkaar- ten voor het weekeinde berekenen een succesvolle verbinding tussen beide hogedrukgebieden, hetgeen voor ons een herleving van de lente inhoudt. Lezers met vragen op het gebied van weerkunde, het klimaat of milieuproblematiek kunnen hun vragen op papier zetten en naar de redactie van de krant sturen. Ik zal dan in deze rubriek proberen de ve le geheimen der natuur te ontraad selen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. enige tijd s droog. Maxima v den in noorden tot den in het zuiden; morgen in geheel Zweden iets in Lapland strenge vorst, elders licht tot matig Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag op de meeste plaatsen bewolkt en nu en dan regen. Morgen in En geland eerst nog bewolkt met regen, elders geleidelijk vooral in Schotland enn meer bewolking en enige tijd wat regen. Maxima van 17 graden aan de Costa Verde kust bij Porto tot 22 graden aan de Algarve; morgen iets lagere rmddagtemperaturen. Madei- een kleine kans op een bui. Middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Spanje en de Canarische Eilanden: Spanje: In de zuidelijke helft zonnig en maxima vandaag rond 20 graden, mor gen in het binnenland iets lager. In het noorden meer wolkenvelden en enkele rond 18 graden. Ook hier morgen iets Canarische Eilanden: Droog Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. DO VR ZA ZO 10 20 30 30 60 30 30 30 8 5 4 4 13 11 12 13 z4 var3 var3 zo3 wolkenvelden, aan de zuidzijde flinke perioden met zon. Maxima van 19 gra den aan de noordkant van de eilanden tot 23 aan de zuidstranden. Zuid-Frankrijk: Vandaag in h overigens morgen in de middag e buien, mogelijk met onweer. Middag- temperaturen vandaag circa 20 graden, morgen enkele graden lager. Mallorca en Ibiza: Vandaag vrij zonnig en droog. Morgen meer wolkenvelden en in de loop van de dag een kleine kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 18 graden. Italië, Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en droog Vandaag in het noorden van Italië en morgen ook op Corsica en Sardinië enkele wolkenvel den. Maxima rond 17 graden, vandaag langs de Adriatische kust iets lager. Griekenland en Kreta: Flinke-perioden met zon en droog. Maxi ma rond 16 graden, in het noorden Griekenland en op de eilanden in noordelijk deel van de Egeische Zee kele graden lager. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse zuidkust en op Cyprus perioden met zon en droog. Elders ook wolkenvelden en mogelijk een bui. Mid dagtemperatuur langs de westkust rond de 15 graden, langs de kust oost van Antalya en op Cyprus ruim boven de 20 DONDERDAG 1 APRIL 1993 Zon- en maanstanden Zon op 07.13 zon onder 20.10 Maan op 13.23Ma 04.19 Waterstanden Katwijk Hoogwater 10.47 en 23.29 Laag water 5.45 en 18.36 Weerrapporten 31 mrt8uur: *2 14 8 04 ïailbev; zio 4 22

Leidsch Dagblad | 1993 | | pagina 16